Wojna domowa na Ukrainie 13.10.2020r.- 1942 dzień od nowego rozejmu.


„Niemy krzyk”– dzień 214.


Ukraina i Polska są gotowe do podjęcia wspólnych kroków w kierunku rozwiązania trudnej kwestii wspólnej pamięci historycznej. 

Poinformował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w rozmowie z mediami po spotkaniu z prezydentem RP, Andrzejem Dudą w Kijowie.

Zaznaczył, że podczas rozmów w stolicy Ukrainy strony poruszyły kwestie wspólnej pamięci historycznej.

„To nie jest łatwa droga, ale ważne jest, abyśmy byli gotowi do wspólnego jej pokonania i podjęcia wzajemnych kroków. Wcześniej nasza strona rozwiązała kwestie pozwoleń na prace poszukiwawcze dla polskich naukowców i archeologów. A w Polsce, na klasztorze na Górze, odtworzono tablicę pamiątkową na ukraińskiej mogile zbiorowej”– powiedział Wołodymyr Zełenski.

Przypomniał, że przez ostatnie pięć lat miejsce to było w stanie okaleczenia, ale na jego osobistą prośbę do prezydenta Andrzeja Dudy pomnik został zrekonstruowany.

„W przyszłości spodziewamy się odtworzenia pełnej listy nazwisk zmarłych Ukraińców przy tym grobie”– powiedział Zełenski.

Strony są przekonane, że Ukraina i Polska nie mogą współistnieć inaczej niż w pokoju, harmonii, przyjaźni i wzajemnym szacunku.

„Jestem przekonany, że sporów między naszymi krajami w ogóle nie będzie, z wyjątkiem jednego- w którym ukraińskie i polskie miasta mają odbyć wspólne Zimowe Igrzyska Olimpijskie czy Mistrzostwa Świata”– podkreślił ukraiński prezydent.

Wołodymyr Zełenski zwrócił uwagę na przyjęcie Wspólnego Oświadczenia prezydentów Ukrainy i Polski, które ustala uzgodnione stanowiska i priorytety partnerstwa strategicznego, a także określa wspólne kroki w celu zacieśnienia współpracy między oboma krajami.

„Ten dokument jest dobrą podstawą do dalszej owocnej pracy między Ukrainą a Polską. Dziękuję Panu Prezydentowi za tę wizytę, za szczerą i serdeczną, przyjazną rozmowę”– podsumował ukraiński prezydent.

Z kolei polski prezydent zaznaczył, że jego obecna wizyta na Ukrainie jest dla niego również ważna, gdyż miał okazję uhonorować Ukraińców i Polaków, polskich oficerów, którzy stali się 80 lat temu ofiarami NKWD, w imieniu całej Polonii w Narodowym Sanktuarium Pamięci Historycznej „Bykowniańskie mogiły”.

„To dla mnie ważne, że mogłem to zrobić wczoraj w Bykownej” – powiedział prezydent Duda.

Stwierdził: Ukraina i Polska mają „bolesną, skomplikowaną przeszłość” i ważne jest, aby te kwestie zostały poruszone podczas dzisiejszych rozmów.

„Mam nadzieję, że przejdziemy przez te etapy z szacunkiem dla obu naszych narodów. Wspólnie z Panem Prezydentem będziemy delikatnie i mądrze realizować taką politykę w najbliższych latach. Zapewniliśmy to dziś wzajemnie”– podkreślił prezydent RP.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wyraził nadzieję, że przewodnictwo Polski w Radzie Unii Europejskiej w 2025 roku przyczyni się do uzyskania przez Ukrainę pełnego członkostwa w UE.

„Nasz dialog polityczny ma dobrą dynamikę i jest to nasze drugie spotkanie w tym roku. Oczywiście mogłoby to minąć nawet wcześniej, gdyby nie ograniczenia spowodowane COVID-19″– powiedział Zełenski w rozmowie z przedstawicielami mediów po spotkaniu z Prezydentem RP Andrzejem Dudą w Kijowie.

Wołodymyr Zełenskij stwierdził, że strategiczne partnerstwo między Ukrainą i Polską jest doskonale sprawdzane przez pandemię.

„Nasze kraje łączy nie tylko wspólna granica. To wspólne wartości i stanowiska w kluczowych kwestiach agendy europejskiej i międzynarodowej”– podkreślił Zełenski.

Szef państwa ukraińskiego powiedział, że podczas spotkania z Andrzejem Dudą w ramach oficjalnej wizyty na Ukrainie omówiono aktualną sytuację na czasowo okupowanych terenach Donbasu i Krymu. W szczególności Wołodymyr Zełenski mówił o konkretnych i trudnych krokach, jakie strona ukraińska podejmuje w celu przywrócenia pokoju w Donbasie.

„Cieszę się, że nasze poglądy z Panem Prezydentem Dudą na temat sposobów zakończenia wojny pokrywają się. Naprawdę doceniam Pańskie osobiste zainteresowanie Ukrainą, jasne stanowisko w sprawie jej suwerenności i integralności terytorialnej”– powiedział Wołodymyr Zełenski.

Szef państwa ukraińskiego zwrócił także uwagę na znaczenie koordynacji działań w kwestiach bezpieczeństwa energetycznego jako ważnego elementu bezpieczeństwa europejskiego.

„Dziękuję za zdecydowane stanowisko Prezydenta i całej Polski w sprawie projektu ‚Nord Stream 2’ i monopolu ‚Gazpromu’ na rynku europejskim”– powiedział Wołodymyr Zełenskij.

Przypomniał, że w zeszłym tygodniu, podczas 22 Szczytu Ukraina-UE, wskazywano na dalsze pogłębianie powiązań politycznych i integracji gospodarczej Ukrainy z Unią Europejską.

„Jesteśmy wdzięczni naszym polskim przyjaciołom, którzy nadal są ‚lokomotywą’ przyjęcia Ukrainy do Unii Europejskiej. Naszym celem strategicznym jest pełne członkostwo w Unii Europejskiej. Mam nadzieję, że przewodnictwo Polski w Radzie UE w 2025 roku maksymalnie przyczyni się do osiągnięcia tego celu”– podkreślił Zełenski.

Ponadto Polska udziela praktycznej pomocy w reformowaniu sektora bezpieczeństwa i obronności Ukrainy zgodnie ze standardami NATO. Wołodymyr Zełenski jako przykład udanej współpracy Ukrainy i Polski podał rozwój i wzmocnienie litewsko-polsko-ukraińskiej brygady.

„Ponadto rozmawialiśmy o inicjatywie ‚Trójmorza’, a przede wszystkim o merytorycznym zainteresowaniu Ukrainy przyłączeniem się do tej ważnej dla nas inicjatywy. Liczę na poparcie pana Dudy jako jednego z inicjatorów tak ważnej platformy dialogu”– powiedział prezydent Ukrainy.

Z kolei Andrzej Duda zaznaczył, że podczas wczorajszych rozmów wiele uwagi poświęcono kwestii bezpieczeństwa. Powiedział, że Polska będzie nadal wspierać Ukrainę.

„Polska stoi ramię w ramię z Ukrainą w kwestii ukraińskich granic i przywrócenia tych granic uznawanym na arenie międzynarodowej, co oznacza powrót Ukrainy do kontroli części terytorium obwodów donieckiego i ługańskiego, a także odzyskanie przez Ukrainę kontroli nad Krymem. Chcę podkreślić, że kwestia Krymu jest również bardzo ważna”– zadeklarował Duda.

Zdaniem Prezydenta RP, Polska podnosi na wszystkich platformach międzynarodowych kwestię utrzymania sankcji wobec Rosji do czasu zajęcia Krymu.

„Pan Prezydent zwrócił uwagę na przewodnictwo Polski w Radzie UE w 2025 r., Ale ja zwróciłem uwagę, że w 2022 r. Polska będzie przewodniczyć OBWE. I tam też, panie prezydencie, zapewniam, że sprawy Ukrainy, jej suwerenności i granic będą na porządku dziennym, o czym będziemy pamiętać, a Ukraina może liczyć na polskie wsparcie”– zapewnił na zakończenie wczorajszego spotkania z przedstawicielami mediów, prezydent RP, Andrzej Duda.

https://www.president.gov.ua/ru/news/volodimir-zelenskij-mizh-ukrayinoyu-ta-polsheyu-vzagali-ne-m-64469,

https://www.president.gov.ua/ru/news/ukrayinu-ta-polshu-obyednuye-ne-lishe-spilnij-kordon-j-spiln-64461.

*

Żołnierz USZ zginął podczas załadunku na platformy kolejowe bojowych wozów piechoty (BMP) na stacji kolejowej w Rubieżnoje, inny został ranny. Poinformował o tym wczoraj oficjalny przedstawiciel Milicji Ludowej ŁRL Jakow Osadczy. 

„10 października na stacji Rubieżnoje podczas ładowania sprzętu zginął jeden żołnierz 25 samodzielnej brygady powietrznodesantowej, żołnierz Panczenko, a inny został ranny. Ranni żołnierze zostali zmiażdżeni między dwoma bojowymi wozami piechoty, kiedy ładowano ich na peron kolejowy”– powiedział Osadczy.

Osadczy wyjaśnił, że „w trakcie śledztwa ustalono, że do incydentu doszło z powodu nieprzestrzegania przez personel wojskowy podstawowych wymagań bezpieczeństwa i samoczynnej eliminacji dowódcy kompanii podczas operacji załadunkowych”.

Poza tym, Ukraińskie Siły Zbrojne ostrzelały brygadę serwisową, która naprawiała tory kolejowe w pobliżu Jasinowatej. Poinformowało o tym wczoraj przedstawicielstwo DRL we Wspólnym Centrum Kontroli i Koordynacji Reżimu Zawieszenia Broni.

„Pomimo udzielonych wcześniej gwarancji bezpieczeństwa, USZ ostrzelał brygadę remontową, z którą byli obserwatorzy DRL w WCKiK oraz przedstawiciele służby inżynieryjnej Milicji Ludowej DRL, podczas prac remontowych przy remoncie torów na odcinku stacja Donieck- Donieck-Północny- Stacja Jasinowata”– napisano w komunikacie przedstawicielstwa DRL w WCKiK.

W tej chwili prace naprawcze zostały wstrzymane, według wstępnych danych nie ma ofiar.

Ponadto, w ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu, doszło jeszcze do trzech incydentów; o godzinie 12:22, gdy z kierunku Awdiejewki ( a dokładnie- z trenu kopalni „Butowka”) ukraińscy żołnierze przeprowadzili przy użyciu moździerza kaliber 82 mm (3 miny) ostrzał okolic wsi Jakowlewka oraz o godzinie 17:10, gdy także z kierunku Awdiejewki przy użyciu moździerza kaliber 82 mm (7 min), ukraińscy żołnierze ponownie przeprowadzili ostrzał wsi Jakowlewki.

Poza tym, zarejestrowano o godzinie 16:25 eksplozję w rejonie stacjonowania USZ w okolicy osiedla Piaski k/Doniecka.

https://rusevik.ru/data/news/5536003b668ac.png

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation

1 min.

Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.00 13 жовтня 2020 року.

Сала Україні!

Ситуація в районі проведення операції Об’єднаних сил залишається контрольованою. Українські захисники продовжують сумлінно виконувати завдання за призначенням.

12 жовтня, на ділянках відповідальності українських підрозділів зафіксовано 7 порушень режиму припинення вогню з боку збройних формувань Російської Федерації. Так, з початком доби, а згодом і у вечірній час з гранатометів різних систем та стрілецької зброї противник вів вогонь поблизу Авдіївки. А на ділянці неподалік населеного пункту Майорськ – з автоматичного станкового гранатомета та стрілецької зброї. Поодинокими пострілами з автоматичного станкового гранатомета противник провокував наших захисників біля Новолуганського, та двічі – поблизу населеного пункту Камишуваха. Окрім того, неприцільні ворожі постріли зі стрілецької зброї зафіксовані у районі Оріхового.

Бойових втрат і поранень серед українських захисників не було.

Від початку поточної доби, 13 жовтня, російсько-окупаційні війська режим припинення вогню порушили 1 раз. Поблизу населеного пункту Зайцеве зафіксовано три поодиноких постріли з ручного протитанкового гранатомета.

На вогневу провокацію противника українські військовослужбовці зброю у відповідь не застосовували.

Підрозділи Об’єднаних сил дотримуються умов припинення вогню та перебувають напоготові до адекватного реагування на будь-які підступні дії противника.

Сала Україні!

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:















***


© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

54 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 13.10.2020r.- 1942 dzień od nowego rozejmu.

 1. W końcu rozsądne słowa dotyczące wizyty Prezydenta RP na Ukrainie

  fragment:
  Strategiczne partnerstwo Polski i Ukrainy – to brzmi dumnie. Chciałbym wierzyć, że wspólna deklaracja prezydentów Dudy i Zełeńskiego będzie nawiązaniem relacji, w której partnerzy nie tylko będą – jak to się mawia w dyplomacji – wsłuchiwać się w potrzeby sojusznika, ale przejdziemy w końcu do obiecanych konkretów.
  https://wpolityce.pl/historia/521683-andrzeja-dude-juz-kiedys-na-ukrainie-oszukano

  Polubione przez 2 ludzi

 2. OT z naszego nieszczęsnego kraju, czyli zgodnie z zapowiedziami do Warszawy zjechali rolnicy, by „podziękować’ PiSochamom za ich ostatnie pomysły „umilajace” życie rolnikom w czasie KORONAKRYZYSU…
  https://www.onet.pl/informacje/onetwarszawa/warszawa-protest-rolnikow-utrudnienia-taksowkarze-zablokowali-ulice/w6rnqll,79cfc278
  Plus szykuje sie kolejny bunt przeciwko nieudolnej polityce PiSochamów;
  https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/polska/news-dgp-bunt-dyrektorow-szkol-samowolnie-decyduja-o-zawieszeniu-,nId,4790206

  Polubione przez 3 ludzi

 3. I powrót na Ukrainę. W Kijowie okradziono dom pierwszego sekretarza Ambasady USA;
  https://vesti.ua/mir/v-ukraine-ograbili-pervogo-sekretarya-posolstva-ssha
  Pojawiły się informacje o likwidacji 251 oddziałów ukraińskich banków na Ukrainie w okresie lipiec-wrzesień tego roku. Prym wiedzie państwowy „Oszczadbank” który zlikwidował az 166 swoich oddziałów;
  https://korrespondent.net/business/economics/4283754-ukraynskye-banky-za-try-mesiatsa-zakryly-250-otdelenyi

  Polubione przez 3 ludzi

 4. „Otrucie Nawalnego”, czyli rosyjskie media informują o nagłym zwrocie w polityce „wierchuszki” w Berlinie. Szef niemieckiej dyplomacji Heiko Maas, główny ‚prowodyr” głoszący potrzebę ukarania Rosji za „otrucie Nawalnego”, stwierdził że „Berlin jest zainteresowany dobrymi lub „przynajmniej rozsądnymi” stosunkami z Moskwą , pomimo incydentu z Aleksiejem Nawalnym” odnosząc się m.in na komunikaty w tej kwestii wydawane przez stronę rosyjską, a które mówiły o mozliwości wstrzymania „wzajemnych relacji rosyjsko-niemieckich”;
  https://ria.ru/20201013/otnosheniya-1579505289.html

  Polubione przez 3 ludzi

 5. Epidemia koronawirusa na Ukrainie. Znany kardiochirurg, dyrektor Instytutu Serca podległego Ministerstwu Zdrowia Ukrainy Borys Todurow dokonał „haniebnej zdrady” informując w ukromediach ze na Ukrainę przez samych Ukrainców, jest już masowo sprowadzana rosyjska szczepionka przeciwko koronawirusowi ‚Sputnik V”. Wypowiedzi kardiochirurga zaprzeczył, co było do przewidzenia, ukraiński resort zdrowia;
  https://strana.ua/news/294791-todurov-zajavil-chto-rossijskuju-vaktsinu-ot-covid-19-uzhe-ispolzujut-v-ukraine.html

  Polubione przez 3 ludzi

 6. Ukraińska policja postawiła zarzuty obywatelowi Azerbejdżanu, który 11 października na wieść o podpisaniu zawieszenia broni w Górskim Karabachu jakie wynegocjowano w Moskwie, „skrzyknął” swoich znajomych, a następnie w 6 samochodów jeździli po ulicach Kijowa wymachując flagami Azerbejdżanu a sam obwiniony strzelał z broni palnej w powietrze;
  https://kiev.strana.ua/294789-streljavshemu-uchastniku-avtokolonny-v-kieve-soobshchili-o-podozrenii.html

  Polubione przez 3 ludzi

  • Sprawa dotycząca tych rezerw walutowych to prawdziwy galimatias. Te 15.8 mld to ponoć rzeczywista suma jaką dysponują władze w Kijowie. Reszta rezerw często nawet nie jest zdeponowana na kontach/w bankach ukraińskich. Głównie dlatego, żeby pożyczkodawcy w razie krachu mogli owe zasoby odzyskać. Tak na przykład zabezpieczone są „pożyczki” MFW 🙂
   Gdy uwzględni się, że większość z tych rezerw jest wykorzystywana w transakcjach handlowych -to rzeczywista kwota jaką mogą dowolnie przeznaczać władze w Kijowie to raptem kilka miliardów $.
   To dlatego tak łatwo manipulować kursem hrywny.

   Polubione przez 3 ludzi

 7. Tymczasem na Ukrainie wraz z wyborami samorządowymi, 25 października, ma się odbyć „ogólnokrajowe badanie opinii publicznej” w postaci pięciu pytań, o czym poinformował Zełenski. Brak czego dokładnie maja dotyczyć pytania, ale najprawdopodobniej nie będą dotyczyły najważniejszych kwestii politycznych, czyli m.in konfliktu na Donbasie, za to może znaleźć sie w nich sprawa „legalizacji używania marihuany na Ukrainie”;
  https://strana.ua/news/294836-opros-na-vyborakh-25-oktjabrja-chto-o-nem-izvestno.html

  Polubione przez 3 ludzi

 8. OT w sprawie Białorusi, czyli „prezdętka” Tichanowska nieoczekiwanie „utwardza” swoje stanowisko wobec „reżimu” stawiając mu „narodowe ultimatum” w którym zażądała by do 25 października Łukaszenka ogłosił swoją rezygnację. Inaczej na Białorusi ma sie rozpocząć „powszechny strajk narodowy”;
  https://strana.ua/news/294848-tikhanovskaja-postavila-narodnyj-ultimatum-lukashenko-i-prihrozila-zabastovkoj.html
  Ps. Widać że „Swieta” która ostatnio coś „rozmiękła” została „utwardzona” za pomocą jakieś „niewidzialnej ręki demokracji”…

  Polubione przez 3 ludzi

 9. We Wrocławiu powstanie Konsulat Generalny Ukrainy

  To element deklaracji o współpracy podpisanej pomiędzy prezydentami Polski i Ukrainy. Andrzej Duda spotkał się z Wołodymyrem Zełeńskim podczas swojej wizyty w Kijowie. Placówka ma zapewniać wsparcie konsularne obywatelom Ukrainy.
  Wybór Wrocławia nie dziwi, bo według niektórych szacunków w mieście mieszka na stałe ponad sto tysięcy Ukraińców.
  https://wroclaw.tvp.pl/50298388/we-wroclawiu-powstanie-konsulat-generalny-ukrainy
  Komentarz: Chciano też powołać Konsulat Generalny w Poznaniu.

  Polubione przez 3 ludzi

 10. Bez komentarza

  Ukraiński Instytut Pamięci Narodowej zadeklarował, że zgodzi się na wydanie kolejnych pozwoleń na polskie prace ekshumacyjno-poszukiwacze na Ukrainie. Stawia jednak warunek. Domaga się rekonstrukcji tablicy nagrobnej żołnierzy Ukraińskiej Powstańczej Armii w Monasterzu na Podkarpaciu, w jej dotychczasowym kształcie, czyli wraz ze spisem żołnierzy UPA poległych w walce z NKWD.
  https://www.tvp.info/50311949/polskie-ekshumacje-na-ukrainie-wciaz-wstrzymane-kijow-nie-ustepuje

  Polubione przez 3 ludzi

 11. Ukraina i Polska mogą przywrócić dodatnią dynamikę i wzrost współpracy handlowej i gospodarczej, która została spowolniona w pierwszej połowie 2020 roku.
  Jak podał korespondent Ukrinformu, powiedział to prezydent Wołodymyr Zełenski podczas wspólnego briefingu z Prezydentem RP Andrzejem Dudą w Kijowie.
  https://www.ukrinform.pl/rubric-economy/3116434-ukraina-i-polska-maja-nadzieje-na-przywrocenie-obrotow-handlowych-takich-jakie-byy-przed-pandemia.html

  Polubione przez 2 ludzi

 12. I jeszcze w temacie wizyty Prezydenta Polski na Ukrainie

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, podczas otwarcia razem z prezydentem Andrzejem Dudą polsko-ukraińskiego forum biznesowego w Odessie, wezwał we wtorek polski biznes do aktywniejszego inwestowania w gospodarkę Ukrainy i do udziału w procesie prywatyzacji.
  Jak poinformował Zełenski, wielkość bezpośrednich inwestycji zagranicznych z Polski wynosi obecnie ponad 800 mln USD. Wyraził przy tym przekonanie, że możliwości współpracy między państwami są o wiele większe.
  https://forsal.pl/swiat/ukraina/artykuly/7847532,zelenski-polski-biznes-prywatyzacja-inwestycje-na-ukrainie.html

  Polubione przez 2 ludzi

 13. Strzelanina na reprezentacyjnej alei w centrum stolicy Kijowa czyli Kreszczatyku. Jak się okazało to policyjny „specnaz” przeprowadził akcję zatrzymania członków bandy zajmującej się m.in napadami na handlarzy walutami;
  https://korrespondent.net/city/kiev/4284008-na-kreschatyke-proshlo-zaderzhanye-so-strelboi
  https://kiev.strana.ua/294907-zaderzhannye-hrabiteli-valjutchikov-sovershili-rjad-tjazhkikh-prestuplenij-mvd.html

  Polubione przez 3 ludzi

 14. Wybory samorządowe na Ukrainie. Podczas „płomiennej przedwyborczej przemowy” gubernatora obwodu zakarpackiego nagrano w tle przejazd tira wywożącego ładunek nielegalnie wyrąbanego na Zakarpaciu drewna. Jak zauważono złośliwie do pełnego obrazu tego co się dzieje zabrakło tylko ciężarówki z nielegalnie wydobytym bursztynem oraz lokalnych mafiozów;
  https://korrespondent.net/ukraine/4283959-na-zakarpate-vo-vremia-rechy-hubernatora-vyvozyly-les-kruhliak

  Polubione przez 2 ludzi

 15. Petro Poroszenko wyszedł ze szpitala, do którego trafił po zachorowaniu na COVID-19. Jak powiadomiła jego służba prasowa, stan zdrowia byłego prezydenta Ukrainy polepszył się. Dzisiaj sam Poroszenko podał, że uzyskał negatywny wynik testu na koronawirusa.
  https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/petro-poroszenko-wyzdrowial-po-przejsciu-covid-19/
  Komentarz: Na zdjęciu wygląda jakby stracił z 30 kilo wagi.

  Polubione przez 3 ludzi

 16. Tymczasem pojawiła się informacja ze w nocy z 11 na 12 października na kijowskim Majdanie dokonał samospalenia 49-letni ukraiński wojskowy (zapewne „weteran ATO”). Mężczyznę zagasili przypadkowi przechodnie, ale jego szanse przeżycia sa minimalne. Podobno mężczyzna dokonał samospalenia w proteście przeciwko „zdradzieckiej i kapitulanckiej polityce” Zełenskiego na Donbasie;
  https://news.liga.net/incidents/news/na-maydane-sovershil-samosojjenie-veteran-rossiysko-ukrainskoy-voyny

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.