Wojna domowa na Ukrainie 14.10.2020r.- 1943 dzień od nowego rozejmu.


„Niemy krzyk”– dzień 215.

Wczoraj- 13 października, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wraz z prezydentem RP Andrzejem Dudą uczestniczyli w spotkaniu Ukraińsko-Polskiego Forum Gospodarczego w Odessie. Szef ukraińskiego państwa wezwał polski biznes do aktywniejszego inwestowania w ukraińską gospodarkę i udziału w prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych.

W swoim przemówieniu na forum prezydent Ukrainy zwrócił uwagę, że wielkość bezpośrednich inwestycji zagranicznych z Polski sięga dziś ponad 800 mln dol., a obroty handlowe między naszymi krajami w ubiegłym roku wyniosły prawie 8 mld dol. Według Wołodymyra Zełenskiego Polska jest drugim co do wielkości rynkiem eksportowym ukraińskich towarów na świecie.

„Warunki do pomyślnego prowadzenia interesów między naszymi krajami zostały stworzone i są dość silne”– ogłosił Zełenski.

Zwrócił uwagę, że kwestie transportu i infrastruktury są bardzo ważne i istotne zarówno dla Ukrainy, jak i dla Polski.

Zdaniem szefa państwa ukraińskiego do stymulowania inwestycji można wykorzystać mechanizmy określone w szczególności w ustawie koncesyjnej.

Wołodymyr Zełenski zaznaczył, że poprawa klimatu inwestycyjnego i ochrona praw inwestorów jest jednym z priorytetów jego i jego zespołu.

„Budujemy równe i jednolite zasady gry dla wszystkich, zapewniliśmy efektywną i niezależną pracę organów antykorupcyjnych, powołaliśmy Naczelny Sąd Antykorupcyjny”– dodał ukraiński prezydent.

Prezydent zwrócił uwagę, że Ukraina przyjmuje dziś prawa, na które społeczeństwo i jej partnerzy międzynarodowi czekali od dziesięcioleci. W szczególności trwa prywatyzacja i cyfryzacja kraju na dużą skalę.

„Dziś możesz otworzyć własną firmę w mniej niż pół godziny, bez opuszczania gadżetu, z komputera. Niedawno, w pierwszym czytaniu, została przyjęta ustawa o wspieraniu przez państwo projektów o znacznych inwestycjach, tzw. ustawa o nianiach inwestycyjnych (investment nanny)– powiedział prezydent Ukrainy.

Wołodymyr Zełenski zapewnił, że ukraińskie agencje państwowe i stowarzyszenia przedsiębiorców są gotowe pomóc polskiemu biznesowi zintensyfikować współpracę regionalną.

„Udany polski biznes na Ukrainie i ukraiński biznes w Polsce to sygnał dla każdego, kto patrzy uważnie, wątpi lub czeka na lepsze czasy. Moim zdaniem obecny okres to nowe możliwości i perspektywy wspólnych projektów biznesowych między naszymi krajami”– powiedział ukraiński prezydent.

Prezydent RP Andrzej Duda podkreślił, że bez dobrej infrastruktury nie da się budować wzajemnej współpracy, w szczególności handlowej i gospodarczej.

„Oczywiście modernizacja infrastruktury logistycznej to nasz rozwój. Poprawa dróg przyczyni się do wzrostu wymiany handlowej zarówno na morzu, jak i na lądzie”– powiedział Andrzej Duda.

Według niego, ukraińska aktywność jest obecna w wielu projektach transportowych w Polsce. „I będziemy wspierać ukraińskie ambicje w rozwoju Ukrainy jako kraju tranzytowego w Europie Wschodniej”– podsumował prezydent Duda.

Poza tym, jak stwierdził Zełenski; Ukraina i Polska powinny wzmocnić bezpieczeństwo energetyczne kontynentu europejskiego, w tym poprzez dywersyfikację źródeł surowców energetycznych. 

„Pogłębianie więzi gospodarczych i integracji gospodarczej z państwami Unii Europejskiej to droga, którą Polska z sukcesem kroczyła w swoim czasie. A dziś idziemy tą samą drogą, licząc na wsparcie Polski”– powiedział Wołodymyr Zełenski.

Jako jeden z ważnych elementów wymienił współpracę w dziedzinie energetyki, lotnictwa, obronności, turystyki i branży IT.

„Razem z Polską musimy wzmocnić bezpieczeństwo energetyczne kontynentu europejskiego. Ta interakcja jest ważnym elementem ogólnego bezpieczeństwa i dywersyfikacji źródeł energii. A pełna integracja Ukrainy z europejskim sektorem energetycznym nie jest możliwa bez wsparcia i współpracy z naszymi polskimi partnerami”– podkreślił Zełenski.

Według niego również Polska odgrywa wiodącą rolę w inicjatywie „Trójmorza”, projektach infrastrukturalnych Via Carpatia oraz Via Baltica.

„Jestem przekonany, że możemy i powinniśmy być bliskimi partnerami w realizacji tych i innych ważnych regionalnych projektów infrastrukturalnych”– powiedział  ukraiński prezydent.

Prezydent RP Andrzej Duda, który zabrał również głos na ukraińsko-polskim forum gospodarczym w Odessie, zwrócił uwagę, że ukraińska kolej i porty morskie mogą stać się częścią korytarza transportowego między Polską a Ukrainą jako ważny element międzynarodowej sieci transportowej.

W szczególności, jego zdaniem, taki korytarz transportowy będzie miał potencjał do transportu towarów z Europy Zachodniej i Turcji, a także do obsługi przepływów handlowych z Azji Wschodniej. Dlatego bardzo ważne jest, aby ukraiński i polski biznes wspólnie opracowały koncepcję tego korytarza i zainwestowały w niego.

„Nie wątpię, że będziemy więcej współpracować  niż dotychczas, a nawet zwiększymy nasz rynek krajowy i zagraniczny”– powiedział prezydent Duda.


https://www.youtube.com/watch?v=sfJAmdFyJWs

https://www.president.gov.ua/ru/news/volodimir-zelenskij-zaklikaye-polskij-biznes-aktivnishe-inve-64513,

https://www.president.gov.ua/ru/news/povna-integraciya-ukrayini-u-yevropejskij-energetichnij-sekt-64525,

https://www.bloomberg.com/news/articles/2020-06-03/-nanny-corps-seeks-investment-edge-for-post-virus-ukraine.

*

Poza tym, według wczorajszego raportu obserwatorów  SMM OBWE na donieckim odcinku frontu odnotowano naruszenia decyzji ramowej o wycofaniu sił i sprzętu z 21 września 2016 r .:

– ️ w strefie wycofywania się z rejonu Pietrowski dron dalekiego zasięgu, SMM OBWE zarejestrował 2 osoby na dawnym stanowisku USZ w pobliżu południowej krawędzi rejonu rozgraniczenia.

Ponadto SMM OBWE odnotowało obecność sprzętu USZ poza wyznaczonymi miejscami składowania, a także w strefie bezpieczeństwa:

– ️ 5 szt. wieloprowadnicowych systemów rakietowych (BM-21 „Grad„, 122 mm) na stacji kolejowej w wieś Drużkowka,


– ️ 1 szt. BTR-60 w pobliżu miejscowości  Karłowka.

Ponadto, jeden żołnierz ukraińskich formacji zbrojnych zginął, trzech zostało rannych w wyniku kolejnej eksplozji ukraińskiego moździerza „Mołot”. Zostało to zgłoszone w odniesieniu do danych wywiadowczych w Departamencie Milicji Ludowej DRL.

„Podczas szkolenia z personelem 503 samodzielnego batalionu piechoty morskiej na poligonie w pobliżu osady Predtechino (niedaleko Konstantynowki na północ od Doniecka), w lufie  moździerza ‚Mołot’ wybuchła mina. W rezultacie trzech bojowników zostało ciężko rannych, jeden zginął na miejscu”– napisano w komunikacie DML DRL.

Według wywiadu przyczyną wybuchu było użycie moździerza bez linki do bezpiecznego strzelania, a także naruszenie zasad przygotowania amunicji i nieprzestrzeganie zasad jej przechowywania.

Naruszone też zostały 1 raz warunki rozejmu, gdy o godzinie 10:20 z kierunków osiedla Piaski przy użyciu automatycznego granatnika AGS-17 (15 granatów), ukraińscy żołnierze ostrzelali wieś Żabunkę na północnych obrzeżach Doniecka.

Był to jedyny incydent zbrojny ze strony USZ, a poza tym było spokojnie.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation

2 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.00 14 жовтня 2020 року.

Сала Україні!

Ситуація в районі проведення операції Об’єднаних сил залишається контрольованою. Українські захисники продовжують сумлінно виконувати завдання за призначенням.

Упродовж минулої доби,13 жовтня, на ділянках відповідальності українських підрозділів зафіксовано шість порушень домовленостей, які вступили в дію 27 липня 2020 року.

Зокрема, порушення режиму припинення вогню з боку російсько-окупаційних військ із застосуванням ручного протитанкового гранатомета задокументовано поблизу Зайцевого, а з автоматичного станкового гранатомета – неподалік населених пунктів Піски та Оріхове. Також вогневу активність ворога зафіксовано у районі населеного пункту Хутір Вільний. На цій ділянці противник вів вогонь з ручного протитанкового гранатомета та стрілецької зброї.

На вогневі провокації противника українські військовослужбовці зброю у відповідь не застосовували.

Бойових втрат і поранень серед українських захисників не було.

Ще два порушення досягнутих домовленостей з боку збройних формувань Російської Федерації зафіксовані на Приазов’ї. Так, у районі населених пунктів Пищевик та Водяне виявлено прольоти двох БПЛА противника із перетинами лінії розмежування. Засобами радіоелектронної боротьби Об’єднаних сил негайно було здійснено радіоподавлення каналів управління та навігації ворожих безпілотників, що унеможливило подальше їх використання.

Від початку поточної доби, 14 жовтня, у районах відповідальності українських підрозділів порушень режиму припинення вогню не зафіксовано. По всій лінії розмежування спостерігається тиша. Однак українські воїни пильності не втрачають та готові до миттєвого реагування на будь-які дії противника.

Ситуація у районі проведення операції залишається цілком контрольованою українськими захисниками.

Сала Україні!

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:***© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

67 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 14.10.2020r.- 1943 dzień od nowego rozejmu.

 1. Zdrada absolutna; ukraińskie Ministerstwo Zdrowia zezwoliło na zakup szczepionek przeciwko COVID-19 od państwa agresora:

  Minister Zdrowia Ukrainy Maksim Stiepanow nie wykluczył możliwości zakupu szczepionki przeciwko koronawirusowi w Rosji, jeśli zostanie ona zatwierdzona przez WHO.

  „Mamy odpowiednie oświadczenie od Rosjan, że zrobili szczepionkę, ale Ministerstwo Zdrowia nie ma żadnego potwierdzenia od organizacji międzynarodowych co do skuteczności tej szczepionki, że przeszła wszystkie etapy i jest bezpieczna. Jeśli tak się stanie (potwierdzenie od WHO, przejście wszystkich etapów testów i dowód bezpieczeństwa), Wtedy porozmawiamy o zakupie dowolnej szczepionki, nie tylko rosyjskiej”– powiedział Stiepanow we wtorek na antenie kanału telewizyjnego NewsOne.

  Pozdrawiam.

  Polubione przez 3 ludzi

 2. „Wojna trzydziestoletnia” o Górski Karabach. Nad terytorium Iranu zestrzelono izraelskiego „drona” (chyba nie trzeba przypominać ze „izraelski” działa na Iran jak „czerwona płachta na byka”) należącego do sił Azerbejdżanu. Plus w Erewaniu odbyło się spotkanie przedstawicieli Ministerstwa Obrony Armenii z attache wojskowym Ambasady Iranu;
  https://colonelcassad.livejournal.com/6242447.html

  Polubione przez 3 ludzi

 3. Epidemia koronawirusa na świecie. W USA w ponad 20 stanach odnotowano nowe „antyrekordy” w wykrytych dziennie osób zainfekowanych koronawirusem. Według najnowszych danych w USA odnotowano ponad 8 milionów przypadków zarażenia koronawirusem, z powodu którego zmarło już ponad 220 tysiecy osób;
  https://korrespondent.net/world/4284107-pochty-polovyna-shtatov-ssha-obnovyly-rekordy-po-pryrostu-COVID-smy
  >https://www.washingtonpost.com/health/2020/10/13/coronavirus-cases-rising/

  Polubione przez 3 ludzi

 4. A więc jak przewidywałem niecałe 2 tygodnie temu, wyprzedziliśmy Ukrainę o niemalże 1 tys. zachorowań na COVID-19:

  https://wydarzenia.interia.pl/raporty/raport-koronawirus-chiny/polska/news-koronawirus-w-polsce-liczba-przypadkow-mapa-zakazen-i-inne-s,nId,4776438#iwa_source=special

  Tak więc, wbrew PiS-owskiej propagandzie nieustających sukcesów, jest źle, a nawet; jest wyjątkowo źle. Przewiduję, że są to już ostatnie miesiące smuty.

  Pozdrawiam.

  Polubione przez 3 ludzi

 5. Pierwsze wpisy, analizy ukraińskich ekspertów dotyczące wizyty Prezydenta Polski.
  Moim skromnym zdaniem-tragedia. Strona ukraińska oczekuje KOLEJNYCH ustępstw od rządu w Warszawie, zainteresowanie i docenienie wizyty Prezydenta Polski nie widać. Z kontekstu widać, ze to co obiecał Andrzej Duda jest już uważane przez Ukraińców że „należy się” Ukrainie 😦
  https://wpolityce.pl/polityka/521846-reakcje-ukrainskich-komentatorow-po-wizycie-andrzeja-dudy

  Polubione przez 3 ludzi

 6. Boże jeszcze ten się zaktywizował.

  Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy na Ukrainie to coś więcej niż tylko porządkowanie stosunków na linii Warszawa–Kijów; spotkania które miały miejsce podczas wizyty wskazały nowy kierunek relacji polsko-ukraińskich – mówi PAP politolog z Uniwersytetu Łódzkiego prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski.
  https://www.wnp.pl/parlamentarny/spoleczenstwo/zurawski-vel-grajewski-wizyta-prezydenta-a-dudy-na-ukrainie-to-poczatek-nowych-relacji-wzajemnych,101474.html

  Polubione przez 2 ludzi

 7. W temacie połączenia drogowego Via Carpatia z Ukrainą.

  Korytarz GO Highway został zaprojektowany w celu ułatwienia transportu towarów między portami Morza Czarnego i Morza Bałtyckiego. Jego długość wynosi 1746 km, z czego 658 km przebiega przez terytorium Polski, a 1088 km przez Ukrainę. W ramach projektu przewidziano stworzenie pełnowartościowych autostrad (po cztery pasy ruchu lub więcej) od Odessy do Trójmiasta przez Humań i Lwów. Szczególną uwagę zwrócono na obszar między Humaniem a Lwowem (M-12 według ukraińskiej klasyfikacji lub E50 według europejskiej). Na tym odcinku drogi są podobne, raczej do dróg lokalnych niż do autostrad, co komplikuje ruch ciężarówek.
  Zgodnie ze wstępnymi szacunkami utworzenie tego korytarza transportowego mogłoby skrócić czas dostaw towarów drogą lądową z Gdyni lub Gdańska do Odessy z 23 do 15 godzin (z wyłączeniem czasu na przekroczenie granicy). Oczywiście, stymulowałoby to wzrost przepływu towarów w portach obu krajów. Całkowity koszt projektu Ukrawtodor oszacował wówczas o 1,9 mld euro. Ponieważ Polska ma już odpowiednią sieć autostrad, te pieniądze miały zostać przeznaczone na ulepszenie istniejących dróg, budowę nowych odcinków i obwodnic wokół miast na Ukrainie.
  https://intermodalnews.pl/2020/10/14/go-highway-nowy-korytarz-miedzy-polska-a-ukraina/
  http://zamowieniapublicznenaukrainie.com/morza-morza-go-highway-polsko-ukrainski-korytarz-transgraniczny/
  Komentarz: Zwracam uwagę na zdanie: „Ponieważ Polska ma już odpowiednią sieć autostrad, te pieniądze miały zostać przeznaczone na ulepszenie istniejących dróg, budowę nowych odcinków i obwodnic wokół miast na Ukrainie.”
  Noż kuźwa mam nadzieję, że Polska nie będzie finansować tego przedsięwzięcia. Tym bardziej, że projekt jest głównie opłacalny dla Ukrainy (wywóz surowców naturalnych), a nie Polski (towary o większej wartości dodanej). Zwraca uwagę też wzrost kosztów inwestycji. Jeszcze w 2017 szacowano je na 1 mld$ obecnie 1.9 mld$- niedoszacowanie kosztów, dodanie nowych zadań czy tez zwykła krupcja, co jest powodem takiego skokowego wzrostu cen?

  Polubione przez 3 ludzi

 8. Profesor Szarek nie ma wątpliwości…

  Na Ukrainie od deklaracji najwyższych władz do realnych decyzji i działań odpowiednich instytucji jest bardzo długa droga – oświadczył dla PAP prezes IPN Jarosław Szarek, podkreślając, że z rezerwą odnosi się do słów strony ukraińskiej o potrzebie poszukiwań i ekshumacji ofiar m.in. z II wojny światowej.
  https://wiadomosci.dziennik.pl/historia/artykuly/7848304,ekshumacje-ukraina-przelom-prezes-ipn-jaroslaw-szarek.html

  Polubione przez 3 ludzi

 9. Na Ukrainie przeprowadzono sondaż, w którym zbadano m.in. gotowość Ukraińców do obrony kraju – okazuje się, że z roku na rok jest ona większa.
  Sondaż został wykonany przez pracownię „Rejtinh” w dniach 10-12 października w związku ze zbliżającym się, przypadającym 14 października świętem Dnia Obrońcy Ukrainy, ustanowionym w rzekomą rocznicę powstania tzw. Ukraińskiej Powstańczej Armii.
  Według wyników badania 85% respondentów uważało się za patriotów swojego kraju, 12% było przeciwnego zdania. 69% badanych pozytywnie oceniło ustanowienie święta państwowego Dnia Obrońcy Ukrainy w dniu 14 października. 23% miało do tego stosunek neutralny, a tylko 5% – negatywny. Najlepiej ocenili to mieszkańcy zachodu kraju, ale nawet na wschodzie Ukrainy 58 proc. ankietowanych miało do tego pozytywny stosunek.
  59% ankietowanych wyraziło gotowość do obrony integralności terytorialnej Ukrainy z bronią w ręku w przypadku wystąpienia „odpowiedniego zagrożenia”.
  https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/rosnie-gotowosc-ukraincow-do-obrony-kraju-z-bronia-w-rekach-sondaz/
  Komentarz:Moim zdaniem są to typowe odpowiedzi pod publiczkę. Najwięcej osób które deklarowały chęć do walki o integralność terytorialna Ukrainy pochodziła z zachodu i centrum kraju i była w średnim wieku. Tej grupy pobór praktycznie nie dotyczy.
  Jaka jest prawdziwa chęć do walki widać po liczbie żołnierzy kontraktowych- zgodnie z deklaracjami UA miała stać się w pełni armią kontraktową. Do teraz nie udało się tego dokonać-nie ma wystarczającej liczby ochotników.

  Polubione przez 3 ludzi

 10. Kolejne zaostrzenie relacji białorusko-ukraińskich. „Na dywanik” w MSZ Białorusi wezwano Ambasadora Ukrainy w związku z wcześniej podpisanym przez Zełenskiego dekretem w którym zalecił „przyciąganie na Ukrainę wykwalifikowanych przedsiębiorców i pracowników z Białorusi”. MSZ Białorusi określiło ten dekret m.in jako niezgodne z międzynarodowymi normami prawnymi mieszanie sie w wewnętrzne sprawy Białorusi;
  https://strana.ua/news/295057-minsk-vruchil-notu-poslu-ukrainy-iz-za-ukaza-zelenskoho-o-belorusskikh-ajtishnikakh.html

  Polubione przez 3 ludzi

 11. Kolejny „njus” z „juesej”, czyli kolejna odsłona afery wokół „pracy” Bidena juniora w ukraińskiej spółce „Burisma”. „New York Post” ujawnił kolejne materiały które znaleziono na laptopie przyniesionym do jednego z punków napraw w USA w kwietniu 2019 roku, i za naprawę którego nie zapłacono, dlatego też właściciel punktu dokonał przegladu jego zawartość. To co tam znalazł spowodowało ze powiadomił o wszystkim FBI. Były tam m.in maile i dokumenty opisujące „pracę” Bidena juniora w „Burismie”, „biznesowe” spotkania jakie miał załatwiać ukraińskim biznesmenom ze swoim ojcem ówczesnym wiceprezydentem USA Joe Bidenem oraz…12 minutowy filmik z osoba „wyglądającą jak Hunter Biden” która pali „crack” podczas uprawiania seksu z niezidentyfikowaną kobietą. Znajduje się tam także „wiele innych zdjęć o charakterze jednoznacznie seksualnym”.
  Nie wiadomo kto ów laptop dostarczył do punktu napraw, właściciel nie mógł go zidentyfikować jako Huntera Bidena, ale jest on oklejony nalepkami fundacji rodziny Bidenów powołanej po śmierci innego syna Joe Bidena Beau;
  https://nypost.com/2020/10/14/email-reveals-how-hunter-biden-introduced-ukrainian-biz-man-to-dad/

  Polubione przez 3 ludzi

 12. Epidemia kornawirusa na Ukrainie. Podczas konferencji prasowej w Kijowie prezes Ogólnoukraińskiego Związku Ochrony Praw i Bezpieczeństwa Pacjentów Wiktor Sierdiuk poinformował że statystyki zakażeń koronawirusem na Ukrainie odbiegaja od rzeczywistości, ponieważ kraj ten nie dysponuje niezbędnym sprzętem do wykonywania testów na koronawirusa. Z tego powodu wykorzystuje się m.in pałeczki stosowane przy…badaniu moczu;
  https://www.politnavigator.net/zasovyvayut-v-nos-na-ukraine-testiruyut-na-koronavirus-urogenitalnymi-palochkami-ehkspert.html

  Polubione przez 3 ludzi

 13. Ukraińska armia otrzyma potężne rakiety RS-80. Tak brzmi przekład tytułu artykułu poniżej. Ze swej strony-te rakiety nie należą do tak potężnych jakby sugerowała strona ukraińska. Nie jest toteż „konstrukcja unikalna” 🙂
  https://www.unian.info/society/ukraine-armament-army-to-get-powerful-rs80-rockets-ahead-of-schedule-11181143.html
  To lekko udoskonalona wersja starych poczciwych sowieckich s-8 kalibru 80 mm. Zdolnych do niszczenia lekkich pojazdów, ale już mających trudności z czołgami (przebija 400 mm ochrona czołgu 650mm). Jak sugerują eksperci owe rakiety maja być tanim sposobem na likwidowanie dronów i nie są przeznaczone do zwalczania celów naziemnych. Zresztą ich zasięg jest stosunkowo niski jak na współczesne pole walki (około 4km).
  https://www.defence24.pl/ukraina-krajowe-rakiety-80-mm-z-naprowadzaniem-radarowym

  Polubione przez 3 ludzi

 14. Zełenski z szefem swojego Biura (Prezydenta Ukrainy) Jermakiem znowu zaliczyli ‚wtopę”. Tym razem pojechali z „roboczą wizytą” do tzw. strefy OZS (na terytorium obwodu donieckiego) gdzie spotkali się z „ukrowojakami” i zjedli z nimi „wojskowy obiad”, ale zamiast poczekać aż talerze z posiłkiem trafią do wszystkich zaczęli sami go jeść…

  https://strana.ua/news/295085-na-donbasse-zelenskij-s-ermakom-poeli-v-voennoj-palatke-foto.html

  Polubione przez 2 ludzi

 15. 5 Pytań, które padną w sondzie wyborczej na Ukrainie. Głosujący będą mogli odpowiedzieć TAK lub NIE.

  1) Czy jesteś za karą dożywocia dla urzędników którzy dopuścili się grabieży majątku/korupcji na dużą skalę?
  2)Czy popierasz projekt uruchomieni specjalnej strefy ekonomicznej na Donbasie (chodzi o tereny republik-takie moje napomknienie)?
  3)Czy popierasz projekt zmniejszenia liczby posłów w parlamencie do 300?
  4)Czy jesteś za zniesieniem obostrzeń w sprawie marihuany dla osób ciężko chorych (śmiertelnie?), cierpiących?
  Pytanie numer 5-może być jeszcze zmienione – i odnosi się do gwarancji udzielonych w memorandum Budapesztańskim
  Czy wspierasz prawo Ukrainy do odzyskania granic państwowych (sprzed rewolucji godności) w ramach memorandum Budapesztańskiego?

  https://www.unian.info/politics/zelensky-s-poll-advisor-to-yermak-reveals-all-questions-11182121.html

  Polubione przez 1 osoba

 16. Jeśli nie zostaną wprowadzone kompleksowe ograniczenia w strefach aktywnego rozprzestrzeniania się koronawirusa, na Ukrainie z powodu Covid-19 do końca roku może umrzeć do 20 tys. ludzi – ostrzega Kijowska Szkoła Ekonomii. Według jej prognozy od listopada będzie po 10 tys. infekcji dziennie.
  https://www.wnp.pl/rynki-zagraniczne/eksperci-do-konca-roku-z-powodu-covid-19-na-ukrainie-moze-umrzec-20-tys-osob,425128.html
  Komentarz: W Polsce znów odnotowano rekord zakażeń. Z 6 tysięcy/na dzień liczba zakażonych podskoczyła do 8 tysięcy. Jednak tym razem jestem spokojny w porównaniu z poprzednim tygodniem ,bo w końcu podaje się liczbę FAKTYCZNIE zarażonych. W końcu bada się WSZYSTKICH jak leci, nawet tych nie mających objawów, a którzy mieli kontakt z chorymi. Wykonano 64 tysiące testów jednego dnia i dzięki temu jest szansa, ze epidemię da się ograniczyć
  W sierpniu i wrześniu (nie)rząd w Warszawie postanowił, ze dla oszczędności nie będą badali osób nie mających objawów, jak głupie to było widzimy dzisiaj-epidemia wymknęła się spod kontroli. Teraz gdy sytuacja zaogniła się w końcu zrobiono to co trzeba.
  Główny ciężar walki spadł na lekarzy i personel medyczny-gdyby nie ich poświecenie, az strach pomysleć jak wyglądałaby sytuacja w Polsce. Teraz brakuje jeszcze jednego-ograniczenia liczby chorych z zagranicy. Najlepiej byłoby zamknąć granice na miesiąc czasu. Ewentualnie (chociaż to duzo droższe rozwiązanie), badać każdego przejeżdżającego do Polski na obecność Covid-19. I tu uwaga badać w polskich laboratoriach i nie przyjmować lipnych zaświadczeń min z Ukrainy (tam można kupić negatywny test na Covid-19!).

  Polubione przez 1 osoba

 17. Jak już pisałem wczoraj zaktywizował się znów ten osobnik 😦

  Poniżej tekst Przemysława Żurawskiego vel Grajewskiego, że użycie przez Prezydenta Dudę hasła „Sława Ukrainie-hierojom sława” nie było niczym zdrożnym. Profesor przedstawił rys historyczny powstania zawołania UPA i rzucił mocno naciągnięta opinię, że przecież dla dobra obojga krajów Polska nie powinna reagować na zawołanie neobanderowców (używane obecnie jako odezwa żołnierzy Ukrainy).
  Profesor podał ponadto, że właściwie inne kraje też używają zbrodniczych hasełek, choćby taka Rosja lub Niemcy używają melodii z dawnych hymnów.
  Dla Pana profesora, gdzie Rzym gdzie Krym ja się pytam. FR i Niemcy odżegnują się od spuścizny morderców z ZSRR i III Rzeszy. Nikt w Berlinie czy Moskwie nie zamierza od nowa używać tekstów kojarzonych ze zbrodniczymi reżimami. Tylko rząd w Kijowie dokonuje takich zmian.
  Przeciwko nowemu zawołaniu protestowały organizacje żydowskie, czeski Prezydent, Węgry. Tylko Polska była zbyt spolegliwa.
  https://jagiellonia.org/slawa-ukrainie-dzieje-ukrainskiego-zawolania-narodowego-przemyslaw-zurawski-vel-grajewski-dla-tvp/

  Polubione przez 1 osoba

 18. Zazwyczaj w rubryce „gościnne występy” przedstawiam tylko sytuację do piętnowania, tym razem, jednak obywatel Ukrainy wykazał się pozytywną postawą 🙂

  Obywatel Ukrainy znalazł na jednym ze sklepowych parkingów w Strzelcach Krajeńskich saszetkę, a w niej ponad 11 tysięcy złotych oraz dokumenty. Mężczyzna, gdy zorientował się, że w środku znajduje się pokaźna suma, powiadomił policję.
  https://www.zachod.pl/229999/znalazl-saszetke-z-duza-suma-dzieki-postawie-obywatela-ukrainy-zguba-znalazla-wlasciciela/
  Takim osobom, podobnie jak bohaterowi, który ratował ludzi z płonących samochodów należy się szacunek i możliwość zostania obywatelem Polski. Nie może być tak jak obecna polityka PiS zakłada, rozdawanie obywatelstwa RP za darmo.
  Nie-praca i życie w Polsce obcokrajowców powinna być zaszczytem i darem, inaczej nie będą szanowali naszych praw i zwyczajów.
  https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2019-06-11/bohater-z-ukrainy-nie-wahal-sie-wyciagac-ludzi-z-aut-plonacych-po-wypadku-na-a6-uratowal-trzy-osoby/

  Polubione przez 1 osoba

Możliwość komentowania jest wyłączona.