Wojna domowa na Ukrainie 15.10.2020r.- 1944 dzień od nowego rozejmu.


„Niemy krzyk”– dzień 216.

 Specjalistyczne grupy robocze Trójstronnej Grupy Kontaktowej (TGK) ds. rozwiązania konfliktu w Donbasie prowadziły przedwczoraj (13 października) rozmowy w trybie wideokonferencji – informuje Ministerstwo Spraw Zagranicznych KRLD.

W ramach prac podgrupy ds. bezpieczeństwa przedstawiciele republik poruszyli temat naruszania przez USZ Dodatkowych Środków wzmacniających zawieszenie broni, w szczególności klauzuli o zakazie prowadzenia ostrzałów. W związku z tym przedstawiciele DRL omawiali propozycje konkretyzacji zadań i funkcjonalności mechanizmu koordynacyjnego, jako jedynego sposobu kontrolowania realizacji podjętych działań.

Ponadto porządek obrad obejmował zatwierdzenie projektu uzupełnienia do decyzji ramowej w sprawie wycofania sił i sprzętu, a także omawiano dalsze kroków w zakresie rozminowywania.

Uczestnicy podgrupy ekonomicznej Trójstronnej Grupy Kontaktowej omawiali także kwestię zaopatrzenia w wodę.

Głównym tematem spotkania grupy roboczej ds. humanitarnych było opracowanie mechanizmu zwalniania i przekazywania osób przetrzymywanych w związku z konfliktem. W szczególności dotyczyło to planowanej kolejnej fazy wymiany, a także przeanalizowano aktualną sytuację z odprawami proceduralnymi osób, które stały się przedmiotem wymiany w grudniu 2019 i kwietniu 2020 roku.

W porządku obrad znalazła się również kwestia organizacji korytarzy humanitarnych, które umożliwiają obywatelom przekraczanie linii kontaktowej z powodów humanitarnych lub innych ważnych okoliczności w okresie kwarantanny wprowadzonym podczas pandemii COVID-19.  W związku z tym negocjatorzy omawiali środki zapewniające bezpieczeństwo ludzi i odpowiednie warunki sanitarne w miejscach przejścia.

Ponadto kontynuowana była dyskusja na temat sposobów zintensyfikowania działań w zakresie poszukiwań osób zaginionych.

 Po konferencji wypowiedziała się Rzecznik Praw Obywatelskich i jednocześnie przedstawiciel DRL w TGK w podgrupie ds. humanitarnych, Daria Morozowa.

Poruszyła ona jeden, ale jakże istotny problem dotyczący wymiany osób przetrzymywanych.

Otóż, Daria Morozowa stwierdziła, że przywództwo Ukrainy powinno w najbliższym czasie zakończyć wywiązywanie się ze swoich zobowiązań w zakresie proceduralnego oczyszczania osób wcześniej zwolnionych. 


„W trakcie rozmów strona ukraińska zademonstrowała jawnie destrukcyjne stanowisko w sprawie proceduralnego oczyszczania osób wysiedlonych na terytorium DRL. Nalegam na przeprowadzenie proceduralnego oczyszczenia osób przesiedlonych na terytorium DRL w ramach wymian w 2019 i 2020 roku w najbliższej przyszłości”– oświadczyła Morozowa.

Według niej na spotkaniu TGK ukraińscy przedstawiciele otwarcie oświadczyli, że nie mogą proceduralnie oczyścić niektórych zwolenników DRL, którzy zostali wcześniej zwolnieni w ramach wymiany.

„To stanowisko Ukrainy traktuję jako próbę zmiany umów podpisanych w przededniu giełd 2019 i 2020. Oznacza to, że Kijów w rzeczywistości zrzeka się swoich zobowiązań, uzasadniając swoją bezczynność nieistniejącymi kolizjami prawnymi. Uważam, że stanowisko przedstawicieli Ukrainy jest nie do przyjęcia. Argumenty, do których odwołuje się Kijów, mówiąc o niemożności oczyszczenia proceduralnego, delikatnie mówiąc, nie są do końca uzasadnione i wyglądają na wymówki”– podkreśliła Rzecznik Praw Obywatelskich DRL.


*

A na froncie w Donbasie, na jego ługańskim odcinku, Kijów zawiesił pracę punktu kontrolnego wejścia-wyjścia przez linię kontaktową (PKW-W)) „Stanica Ługańska”, obawiając się prowokacji ze strony ukraińskich formacji nacjonalistycznych. Poinformował o tym podczas briefingu oficjalny przedstawiciel Milicji Ludowej ŁRL Jakow Osadczy.

Wcześniej przedstawiciel ŁRL w humanitarnej podgrupie Grupy Kontaktowej Olga Kobczewa powiedziała, że ​​strona ukraińska poinformowała ŁRL o zawieszeniu od 15 do 31 października działania punktu kontrolnego „Stanica Ługańska”

„Po podjęciu działań wzmacniających ochronę i obronę magazynów uzbrojenia (pociski i broń artyleryjska) oraz paliw i smarów, miejsc zakwaterowania personelu wojskowego, a także wprowadzenie stanowiska koszarowego dla personelu formacji i jednostek GO-T (grupa operacyjno-taktyczna) ‚Siewier’ dowódca grupy (pułkownik Aleksiej) Szandar wydał rozkaz o wstrzymaniu działania punktu kontrolnego ‚Stanica Ługańska’ „– powiedział oficjalny przedstawiciel resortu obrony republiki.

Zaznaczył, że taki krok został podjęty w ramach „przeciwdziałania ewentualnym prowokacjom formacji nacjonalistycznych w strefie tzw. Operacji Połączonych Sił (OPS)”, a także ” w związku z tworzeniem się prawicowych radykalnych gangów na obszarze odpowiedzialności związku„.

„Ponadto policja i służba graniczna Ukrainy zostały postawione w stan wysokiej gotowości”– dodał Osadczy.

Poinformował również, że przedstawiciele ukraińskiej organizacji nacjonalistycznej „Korpus Narodowy” przybyli do strefy tzw. „OPS” w celu przeprowadzenia sabotażu i prowokacji.

Natomiast według wczorajszego raportu SMM OBWE na donieckim odcinku frontu  obserwatorzy odnotowali naruszenia decyzji ramowej o wycofaniu sił i sprzętu z 21 września 2016 r .:

– ️ w strefie wycofywania się w rejonie Pietrowskim don  dalekiego zasięgu SMM OBWE zarejestrował 2 osoby na dawnym stanowisku USZ.

Ponadto SMM OBWE odnotowało obecność sprzętu USZ poza wyznaczonymi miejscami składowania, a także w strefie bezpieczeństwa:

– ️ 2 opancerzone pojazdy bojowe w pobliżu miejscowości Szumy,
– ️ 1 transporter opancerzony (BTR-80) i 1 BMP w pobliżu miejscowości Sławnoje,
– ️ 1 bojowy pojazd opancerzony (typ BMP) w pobliżu  wsi Mikołaiewka,

– ️ 1 bojowy pojazd opancerzony (BTR-4) w pobliżu miejscowości Nowobachmutowka. 

Poza tym, w ciągu minionej doby USZ 3 razy naruszyły warunki rozejmu; o 09:06 z kierunku Piasków prowadząc ostrzał przy użyciu broni maszynowej w stronę przedmieść Doniecka (rejon donieckiego lotniska) oraz o 11:35 z kierunku Awdiejewki prowadząc ostrzał przy użyciu granatnika SPG-9 (1 granat) w stronę Jakowlewki, a także o 21:30 z kierunku Wodjanoje prowadząc ostrzał z broni maszynowej w stronę Leninskoje- na południowym odcinku frontu.

Ponadto, 4 razy (11:20, 14:40-14:50, 15:45 i 16:35) naruszyli warunki Dodatkowych Środków wzmocnienia przestrzegania rozejmu, nadal prowadząc prace fortyfikacyjne, także przy użyciu materiałów wybuchowych w rejonie Awdiejewki (11:20- dwie eksplozje i o 16:35 jedna eksplozja) oraz prowadząc obserwację przy użyciu dronów (14:40-14:50 w okolicy Nowomariewki i o 15:45 na odcinku Marinka-Trudowskie).

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation

3 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.30 15 жовтня 2020 року.

Сала Україні!


Ситуація в районі проведення операції Об’єднаних сил залишається контрольованою. Українські захисники продовжують сумлінно ви конувати завдання за призначенням та готові миттєво реагувати на будь-які зміни оперативної обстановки.
Упродовж минулої доби, 14 жовтня, збройні формування Російської Федерації три рази порушили домовленості, що вступили в дію 27 липня 2020 року. Так, на ділянках поблизу населених пунктів Водяне та Новомихайлівка противник вів вогонь зі стрілецької зброї. А поблизу Авдіївки зафіксовано поодинокі постріли з ручного протитанкового гранатомета і автоматичного станкового гранатомета.
Від початку поточної доби, 15 жовтня, російсько-окупаційні війська 5 разів порушували режим тиші. Так, ворог провокував українських захисників, використовуючи автоматичні станкові гранатомети, ручні протитанкові гранатомети та стрілецьку зброю в районі Авдіївки, а поблизу Причепилівки та Новотошківського – з автоматичних станкових гранатометів і стрілецької зброї.
Українські захисники зброю у відповідь не застосовували.
Бойових втрат і поранень серед особового складу Об’єднаних сил немає.
Підрозділи, залучені до проведення операції Об’єднаних сил, перебуваючи у готовності адекватно реагувати на будь-які провокації противника, продовжують неухильно дотримуватися умов режиму припинення вогню.


Сала Україні!

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:

***

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

45 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 15.10.2020r.- 1944 dzień od nowego rozejmu.

 1. Kolejna „wojna dyplomatyczna” Kijowa, tym razem z..Nikaraguą która otworzyła konsulat na „okupowanym” (wg Kijowa) półwyspie. Na „bezprawność” takiej decyzji Ambasador Ukrainy w USA poskarzył się Sekretarzowi Generalnemu Organizacji Państw Amerykańskich podczas spotkania z nim.
  Z kolei kilka dni wcześniej pojawiła się informacja że władze Ukrainy rozważaja wprowadzenie sankcji wobec Nikaragui…
  https://strana.ua/news/295121-ukraina-objasnila-oah-pochemu-konsulstvo-nikarahua-v-krymu-javljaetsja-nelehitimnym.html

  Polubione przez 3 ludzi

 2. Ukraińska codzienność. W Sewierodoniecku (obwód ługański pod kontrola Kijowa) w wyniku detonacji granatu śmierc poniósł 53-letni meżczyzna. Jak się okazało po przeszukaniu jego domu, zajmował sie on nielegalnym gromadzeniem (i handlem) amunicją oraz materiałami wybuchowymi;
  https://korrespondent.net/ukraine/4284409-v-severodonetske-pry-vzryve-pohyb-muzhchyna
  W obwodzie odeskim ukraińscy na granicy z Mołdawią ukraińscy pogranicznicy odkryli, kolejny już, nielegalny „rurociąg” biegnacy po dnie jednego ze zbiorników wodnych. Jak stwierdzili pogranicznicy „rurociąg niczym nie pachniał” dlatego prawdopodobnie nie zdołano nim jeszcze niczego przepompować (alkoholu albo paliwa);
  https://korrespondent.net/ukraine/4284415-v-odesskoi-oblasty-lykvydyrovaly-podvodnyi-truboprovod

  Polubione przez 3 ludzi

 3. Kolejny „njus’ z „jusej”, czyli afery z „pracą” syna Joe Bidena Huntera w ukraińskiej spółce „Burisma” ciag dalszy. Po tym jak „New York post” opublikował kompromitujące materiały o synu Bidena i jego „pracy” w ‚Burismie” (opisałem to w jednym z wpisów wczoraj) głos w sprawie, na łamach amerykańskiego „POLITICO”, zabrał przedstawiciel sztabu wyborczego Joe Bidena. Zaprzeczył on jakoby Joe Biden miał się spotykać z ukraińskimi biznesmenami, którym spotkania z „papą” miał załatwiać właśnie Hunter Biden, tłumacząc że takiego spotkania nie ma zapisanego w ówczesnym harmonogramie pracy Bidena seniora;
  https://strana.ua/news/295138-u-bajdena-otritsajut-eho-vstrechu-s-predstavitelem-burisma.html
  Ps. Dziwne by było gdyby Biden jakieś „lewe biznesowe rauty” wpisywał w oficjalny harmonogram swojej pracy…

  Polubione przez 3 ludzi

  • Plus Donald Trump powiązał sprawę otrzymania przez Joe Bidena 3,5 mln dolarów od rosyjskiej bizneswoman Jeleny Baturiny z…”aneksją” Krymu przez Rosję. Informacja o otrzymaniu pieniędzy przez Bidena od Baturiny, w lutym 2014 roku, pojawiła sie w raporcie sporządzonym przez republikańskich senatorów Ron’a Johnson’a i Chuck’a Crassley’a we wrześniu w którym opisano „ukraińsko-rosyjskie schematy korupcyjne Bidena”;
   https://www.interfax.ru/world/731694
   Ps. I tak na koniec okazało się że ukraiński Krym sprzedali Rosji…Amerykanie :-)))

   Polubione przez 3 ludzi

 4. „Otrucie Nawalnego”. Nawalny po tym jak internauci domagali się od niego ujawnienia kto opłacił jego przelot samolotem, „leczenie” i pobyt w Niemczech, skoro on sam i jego fundacja żadnymi funduszami już nie dysponują (zostały one zajęte przez komorników w poczet spłaty odszkodowania zasądzonego od Nawalnego i jego fundacji jednemu z rosyjskich przedsiębiorców) ten ujawnił że sfinansowali to wszystko rosyjscy biznesmeni. Łącznie „na pomoc” Nawalnemu mieli przekazać 79 tysięcy na wynajem i przelot samolotu oraz prawie 50 tysięcy na „leczenie” i pobyt w berlinskiej klinice „Charite”.
  Wśród wymienionych przez Nawalnego biznesmenów” znaleźli się m.in przebywajacy w Wlk. Brytanii Jewgienij Cziczwarkin znany jako „główny sponsor” Nawalnego i jego fundacji oraz Siergiej Aleksaszenko „ekonomista” mieszkajacy w USA, który w latach 90-tych XX wieku pełnił funkcję wiceministra finansów FR;
  https://strana.ua/news/295105-navalnyj-rasskazal-kto-zaplatil-za-eho-dostavku-v-frh-i-lechenie-v-klinike-sharite.html

  Polubione przez 2 ludzi

 5. Czyżby kolejny „exit” na Wyspach Brytyjskich? Amerykańskie „POLITICO” informuje o rosnącej liczbie zwolenników ogłoszenia niepodległości w Szkocji. Według najnowszych sondaży liczba zwolenników niepodległosci ma być na najwyższym poziomie jaki kiedykolwiek odnotowano i ma wynosić aż 58%. Jak informuje „POLITICO” wpływ na to ma epidemia koronawirusa i sposób w jaki do niej podchodzą władze Szkocji, które według Szkotów lepiej radzą sobie z kryzysem;
  https://www.politico.eu/article/support-for-scotland-independence-uk-at-highest-ever-level-poll/

  Polubione przez 2 ludzi

 6. Znamienne są poniższe dane statystyczne:

  „Według środowych (14 października) danych ECDC zebranych dla 31 krajów, Polska znajduje się na 18. miejscu wśród państw Europy Zachodniej pod względem liczby zakażeń koronawirusem na 100 tys. mieszkańców w ciągu ostatnich 14 dni. Pod względem liczby zgonów na COVID-19 Polska jest na siódmym miejscu.”

  https://wydarzenia.interia.pl/raporty/raport-koronawirus-chiny/polska/news-zakazenia-koronawirusem-w-europie-sklasyfikowano-polske,nId,4794314

  Dodam jeszcze, że za kilka dni ta statystyka będzie wyglądała zupełnie inaczej…..oczywiście na naszą niekorzyść.

  Pozdrawiam.

  Polubione przez 3 ludzi

 7. Jak ZDRADA! Cytat „Za sprawą licznych filmików, robiących furorę w sieci, rosyjskie drogi kojarzą się nam głównie z rozklekotanymi starymi Ładami, pijaństwem i agresją. W rzeczywistości ich obraz maluje się jednak inaczej. Przykład – przeciętny Rosjanin jeździ dziś młodszym autem, niż statystyczny Kowalski!”;
  https://motoryzacja.interia.pl/wiadomosci/ciekawostki/news-auta-w-rosji-mlodsze-niz-w-polsce,nId,4783011

  Polubione przez 3 ludzi

  • ” Przykład – przeciętny Rosjanin jeździ dziś młodszym autem, niż statystyczny Kowalski!”- no tak, ale ich po prostu na to stać, tym bardziej, że nie doprowadzili do ruiny swojego przemysłu motoryzacyjnego…..

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 2 ludzi

 8. Tymczasem ukromedia poinformowały że w jednym ze zniszczonych mieszkań w budynku na kijowskich Pozniakach, gdzie w lipcu tego roku doszło do eksplozji znaleziono broń wraz z amunicją oraz materiał wybuchowy;
  https://korrespondent.net/city/kiev/4284607-vzryv-na-pozniakakh-v-kyeve-v-odnoi-yz-kvartyr-nashly-oruzhye-y-vzryvchatku
  Dla przypomnienia o wybuchu na Pozniakach;
  https://korrespondent.net/city/kiev/4243181-vzryv-v-kyeve-obvalylos-neskolko-kvartyr

  Polubione przez 2 ludzi

 9. „Otrucie Nawalnego” ciąg dalszy. Amerykański „The New York Times” powołując sie na „źródła” w niemieckich „specsłużbach” poinformował ze Nawalnego „otruto”…dwa razy. Pierwszy raz miał się to stać w pokoju hotelowym w Tomsku (który zajmował wraz ze swoją „doradczynią”), a drugi raz miano to zrobić na lotnisku w tym mieści („osławiona” herbatka). Wersja ta jest oczywiscie sprzeczna z tym o czym m.in opowiadał sam Nawalny oraz jego współpracownicy i dodatkowo znowu powraca sprawa osoby która mu podała „herbatkę” na lotnisku (którą miał zostać „otruty”) czyli jednego z jego bliskich współpracowników Ilia Pachomow…
  https://strana.ua/news/295167-dvojnoe-otravlenie-alekseja-navalnoho-mohli-li-eho-otravit-pakhomov-i-pevchikh.html
  Źródło;
  >https://www.nytimes.com/2020/10/14/world/europe/eu-sanctions-navalny-poisoning-russia.html

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.