Wojna domowa na Ukrainie 17.10.2020r.- 1946 dzień od nowego rozejmu.


„Niemy krzyk”– dzień 218.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenskij jest zdania, że ​​od czasu jego dojścia do władzy kraj poczynił znaczne postępy na drodze do osiągnięcia rzeczywistego pokoju, ale aby ten proces pogłębić, teraz Rosja „musi przebyć swoją część drogi”, a „terytoria czasowo okupowane” muszą wrócić pod kontrolę Ukrainy. Zełenski poruszył tą kwestię w wywiadzie dla tureckiej agencji prasowej Demirören.

„Poczyniliśmy już znaczne postępy w porównaniu z tym, co zastaliśmy, kiedy doszedłem do władzy. Najpierw udało nam się zresetować formaty negocjacji. Rozmowa dyplomatów jest zawsze lepsza niż ‚rozmowa’ za pośrednictwem broni. Udało im się uwolnić wiele osób przetrzymywanych w niewoli na czasowo okupowanym terytorium Ukrainy. Przez ponad 80 dni na froncie obserwowano prawie sto procent zawieszenia broni”- zapewnił Zełenski.

Prezydent Ukrainy powiedział, że oprócz prowokacyjnego ostrzału można mówić o ciszy, która zapadła na froncie w Donbasie po raz pierwszy od ponad sześciu lat.

„To wzbudza pewność, że osiągnięcie pokoju jest możliwe. Ale droga do pokoju to ruch z dwóch stron. Rosja również musi pokonać swój odcinek drogi. W dużej mierze od stanowiska Moskwy zależy, jak szybko będziemy mogli stwierdzić koniec wojny. Wierzymy, że wojownika można ukończyć każdego dnia: dziś lub jutro, lub pojutrze”– powiedział Zełenski.

Podsumowując, ukraiński prezydent podkreślił, że warunkiem pokoju jest „całkowita likwidacja obecnego stanu rzeczy i powrót wszystkich czasowo okupowanych terytoriów znajdujących się pod kontrolą Ukrainy”.


*

A jak się mają słowa Zełenskiego do tego co się działo wczoraj na linii frontu w południowo-wschodniej częsci Ukrainy?

A więc ukraińskie formacje zbrojne, łamiąc warunki Dodatkowych Środków kontroli zawieszenia broni, rozmieściły w ciągu minionego tygodnia w strefie „Operacji Połączonych Sił” („OPS”) dodatkowo 31 sztuk sprzętu wojskowego. Poinformował o tym podczas briefingu szef Departamentu Milicji Ludowej ŁRL, Jan Leszczenko.

„W ciągu ostatniego tygodnia ustalono, że znaleziono zakamuflowany sprzęt wojskowy ukraińskich najeźdźców z 24 brygady – jeden bojowy wóz piechoty (BMP) w (miejskiej osadzie) Troiczkoje, z 30 brygady- dziewięć BMP, jeden bojowy wóz opancerzony i jeden transporter opancerzony. MT-LB w rejonie (wsi) Nowozwanowki, dwa działa przeciwlotnicze ZU-23, jeden system przeciwlotniczy (SAM) ‚Osa’ i pięć transporterów opancerzonych w Popasnej”– powiedział Leszczenko.

Poza tym, w wyniku rekonesansu Milicji Ludowej zarejestrowano jeden system obrony przeciwlotniczej „Osa” w części mieszkalnej wsi Bobrowo i Rubieżnoje: dwa BMP-1 w osadzie miejskiej Nowotoszkowskoje; trzy BMP-1 we wsi Krymskoje; cztery bojowe wozy piechoty we wsi Giejewka.

Leszczenko podkreślił, że obecność broni i sprzętu wojskowego Ukraińskich Sił Zbrojnych (USZ) w strefie OPS narusza trzeci akapit Dodatkowych Środków wzmacniających i kontrolujących zawieszenie broni.

Poza tym, straty niebojowe grupy operacyjno-taktycznej (GO-T) USZ „Sewier” za miniony tydzień wyniosły 42 żołnierzy. 

„Według naszego wywiadu, tylko w okresie od 10 do 15 października 2020 r. straty poza walką w jednostkach i dywizjach GO-T ‚Sewier’ wyniosły 8 zabitych żołnierzy i 34 rannych”– zameldował Leszczenko.

Leszczenko wspominał, że 10 października na stacji kolejowej Rubieżnoje zginął żołnierz 25 wyodrębnionej brygady powietrznodesantowej podczas załadunku sprzętu w wyniku stoczenia się bojowego wozu piechoty z platformy, a inny został ranny.

„12 października podczas rozładunku sprzętu wojskowego 80 hotelowej brygady szturmowej, która przybyła w miejsce 25 brygady Sił Zbrojnych Ukrainy, z powodu nieudolnych działań kierowcy wywrócono czołg z peronu kolejowego we wsi Rubieżnoje. W wyniku wypadku samochód pancerny zmiażdżył żołnierza Iwankiewicza”– poinformował szef Departamentu ML ŁRL.

Wyjaśnił, że „do tych incydentów doszło z powodu nieprzestrzegania przez bojowników elementarnych wymagań bezpieczeństwa i samoczynnej eliminacji młodszej kadry dowódczej podczas operacji załadunku i rozładunku”.

„Ponadto 13 października, będąc na posterunku bojowym w rejonie osady Muratowo, żołnierz 14 brygady Sił Zbrojnych Ukrainy młodszy sierżant Wołosko, nie mogąc wytrzymać ciągłego poniżania i upokarzania ze strony kolegów, popełnił samobójstwo strzałem w głowę z AK-74″– dodał  Leszczenko.

Natomiast na donieckim odcinku frontu, według wczorajszego raportu OBWE SMM, obserwatorzy odnotowali naruszenie decyzji ramowej o wycofaniu sił i sprzętu z 21 września 2016 r .:

– w rejonie wycofywania się w pobliżu Pietrowskoje dron dalekiego zasięgu SMM  OBWE zarejestrował obecność 3 osób na dawnym stanowisku USZ.

Poza tym, minionej doby ukraińscy żołnierze naruszali warunki rozejmu jak i Dodatkowe Środki je wzmacniające i kontrolujące zawieszenie broni.

I tak, ukraińscy żołnierze 4 razy naruszyli warunki rozejmu; o godzinie 09:10, gdy z kierunku szybu wentylacyjnego kopalni Butowka na skraju Awdeiejewki przeprowadzili ostrzał przy użyciu ręcznej broni maszynowej w kierunku miejscowości Jakowlewka k/Doniecka, o godzinie 12:15, gdy z kierunku Wodjanoje przeprowadzono ostrzał przy użyciu automatycznego granatnika AGS-17 (4 granaty), w stronę miejscowości Leninskoje- na południowym odcinku frontu, następnie o godzinie 17:35 i 19:45- w pierwszym przypadku ponownie z kierunku szybu wentylacyjnego kopalni Butowka na obrzeżach Awdiejewki w kierunku Jakowlewki przy użyciu moździerza kaliber 82 mm (2 miny) oraz także w kierunku Jakowlewki tylko, że z jej zmilitaryzowanej części, w stronę Jakowlewki, ale tym razem przy użyciu moździerza kaliber 120 mm (3 miny).

Ponadto, odnotowano wzmożoną aktywność dronów obserwacyjnych USZ, które pojawiały się trzykrotnie: o godzinie 12:15 w rejonie Wodjanoje, o 12:57 w rejonie Piasków oraz o godzinie 16:55 w okolicy Biełej Kamienki.

Zarejestrowano także 5 eksplozji ładunków okopowych, z tego 3 eksplozje na stanowiskach USZ w pobliżu Wodjanoje oraz 2 eksplozje o godzinie 10:00, także w pobliżu wsi Wodjanoje oraz w tym samym rejonie-o godzinie 09:04- prowadzenie prac fortyfikacyjnych.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation

5 min.

„Pанкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.00 17 жовтня 2020 року.

Сала Україні!

Ситуація в районі проведення операції Об’єднаних сил залишається контрольованою. Українські військовослужбовці неухильно дотримуються досягнутих домовленостей та сумлінно виконують завдання за призначенням.

Минулої доби, 16 жовтня, у смугах відповідальності наших бригад збройні формування Російської Федерації тричі порушили домовленості, що вступили в дію 27 липня 2020 року.

Так, режим припинення вогню російсько-окупаційні війська двічі порушили неподалік населеного пункту Водяне. На цій ділянці в обідній час противник вів вогонь із підствольного гранатомета та стрілецької зброї, а у вечірній час здійснив дистанційне мінування перед українськими позиціями, застосувавши ручний протитанковий гранатомет, пристосований для використання мін ПОМ-2.

Окрім того, у районі Мар’їнки противник застосовував автоматичний станковий гранатомет та стрілецьку зброю.

На ворожі вогневі провокації українські військовослужбовці зброю у відповідь не застосовували.

Бойових втрат і поранень серед українських захисників не було.Від початку поточної доби, 17 жовтня, у районах відповідальності українських підрозділів порушень режиму припинення вогню не зафіксовано. По всій лінії розмежування спостерігається тиша. Водночас українські воїни не втрачають пильності та готові до миттєвого реагування на будь-які дії противника.

Ситуація у районі проведення операції залишається контрольованою українськими захисниками.

Сала Україні!

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:

***

***

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

50 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 17.10.2020r.- 1946 dzień od nowego rozejmu.

 1. OT z Francji czyli już oficjalnie bez „konspirologii” cytat „Były prezydent Francji Nicolas Sarkozy został oskarżony przez krajową prokuraturę finansową o udział w grupie przestępczej. Miał on uzyskiwać środki na swoją kampanię prezydencką w 2007 roku od ówczesnego libijskiego dyktatora Muammara Kadafiego”;
  https://wydarzenia.interia.pl/swiat/news-byly-prezydent-francji-nicolas-sarkozy-oskarzony-o-udzial-w-,nId,4797136
  Może doczekamy się także ujawnienia jak faktycznie wygladało obalenie Kadfiego, czyli ze „wspólnie i w porozumieniu” zrobili to Sarkozy i Emir Kataru…
  Ps. jeszcze jeden „njus” z Francji, czyli „Nauczyciel historii padł w piątek ofiarą zabójstwa niedaleko Paryża – napastnik odciął mu głowę nożem i został zastrzelony przez policję…
  Nauczyciel z gimnazjum w Conflans Sainte-Honorine pokazywał w klasie uczniom na lekcjach karykatury Mahometa. Według świadka napastnik podczas zabójstwa krzyczał Allah Akbar”;
  https://www.gazetaprawna.pl/artykuly/1493734,francja-nauczyciel-terroryzm.html

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Podsumowanie wizyty ‚Pinokia” u ‚Sułtana” przez ukraiński portal ‚Strana.ua”, czyli m.in Kijów uzyskuje możliwość dalszego zakupu tureckich „dronów” oraz obietnicę Erdogana ze nie uzna „aneksji” Krymu, a w zamian zgadza się na dalsze „buszowanie” na swoim terytorium tureckich „specsłuzb” i porywanie przez nie niewygodnych „sułtanowi” osób oraz na „zwiększenie tureckich inwestycji w realizację projektów infrastrukturalnych na Ukrainie”, czyli prawdopodobnie tureckie firmy (słynące z korupcji) przejmą całkowitą kontrolę nad budową dróg na Ukrainie;
  https://strana.ua/news/295422-vizit-zelenskoho-v-turtsiju-presledovanija-turetskikh-dissidentov-i-postavki-bespilotniki.html

  Polubione przez 3 ludzi

 3. I powrót na Ukrainę, gdzie szykuje się „haniebna zdrada” w Odessie, gdzie burmistrz miasta Truchanow ogłosił że nie ma żadnych przeciwwskazań prawnych by Prospekt im Niebiańskiej Sotni przemianować znowu w Prospekt im. Marszałka ZSRR Żukowa. Truchanow stwierdził m.in ze Marszałek Żukow nie podlega pod „ustawę o dekomunizacji”, co było podstawą prawną do „odebrania mu” prospektu, „ponieważ był bojownikiem z faszyzmem”;
  https://korrespondent.net/city/odessa/4285126-v-odesse-prospektu-nebesnoi-sotny-vernut-ymia-marshala-zhukova

  Polubione przez 4 ludzi

 4. W temacie gazowym, czyli czyżby koniec „buntu” szefa MSZ Niemiec Heiko Maasa? W wywiadzie dla niemieckich mediów szef niemieckiej dyplomacji powiedział że nie ma wątpliwości że budowa gazociągu „Nord Stream 2” zostanie zakończona, pozostaje tylko „kwestia czasu” w którym to zostanie zrobione.
  Jednocześnie Maas skrytykował „mieszanie sie” Amerykanów w europejską politykę energetyczną stwierdzając m.in że „Nie krytykujemy faktu, że Stany Zjednoczone w ubiegłym roku zwiększyły ponad dwukrotnie import ropy z Rosji i są obecnie drugim co do wielkości importerem rosyjskiej ropy ciężkiej”;
  https://korrespondent.net/world/4285217-severnyi-potok-budet-dostroen-hlava-myd-frh

  Polubione przez 5 ludzi

 5. Dla zainteresowanych, artykuł w związku z pojawiającym się tematem zalegalizowania użycia marihuany „w celach leczniczych”. Lobbystami legalizacji są „aktywiści” powiązani z fundacjami znanego ‚węgierskiego filantropa” Sorosa, a skorzysta na tym półświatek przestępczy który panuje nad ukraińskim „zagłębiem marihuanowym” które znajduje się na terytorium obwodu odeskiego (południowa Besarabia);
  https://strana.ua/articles/295408-lehalizatsija-marikhuany-v-ukraine-hotova-li-k-etomu-strana.html

  Polubione przez 3 ludzi

  • Mafia ma coraz więcej do powiedzenia w tym kraju, a kolejne ustawy „legalizują” jej działalność. Na prawodawstwie Ukrainy (wiem oksymoron) korzystają głównie oligarchowie i mafie z nimi powiązane. I tak przykładowo zalegalizowano hazard, ale w takim kształcie, ze uczciwy obywatel nie ma szans opłacić ogromnych podatków, ale oligarcha ma możliwość za 15-20% całości wyprać dziesiątki milionów dolarów pieniędzy.
   Zalegalizowano sprzedaż nienarodzonych dzieci-surogatki są dobrze opłacane, no chyba, że urodzą chore dziecko, wtedy klient „wybrakowany towar” zazwyczaj nie odbiera. Zalegalizowano sprzedaż narządów do transplantologii-aż włos się jeży co mogą tym sposobem bandyci osiągnąć. Jeszcze nie zalegalizowano prostytucji, ale tu akurat legalizacja mogłaby uratować wiele kobiet, więc nie jest to na rękę mafii.
   Na Ukrainie prawo jest tworzone tak, by w końcowym efekcie przynosiło zyski wąskiej grupie sprawujacej władze.

   Polubione przez 5 ludzi

 6. Epidemia koronawirusa na Ukrainie. Wczoraj ukraiński Minister Zdrowia Ukrainy Stepanow spotkał się z Charge d’Affaires Ambasady USA Christina Queen by omówić m.in walkę z epidemią koronawirusa. Po spotkaniu Stepanow ogłosił ze Ukraina nie kupi rosyjskiej szczepionki przeciwko koronawirusowi;
  https://censor.net/ru/news/3225298/ukraina_ne_budet_zakupat_rossiyiskuyu_vaktsinu_ot_koronavirusa_stepanov_v_posolstve_ssha
  Ps. To się nazywa „niewidzialna ręka (czy raczej PIĘŚĆ) rynku” :-)))

  Polubione przez 5 ludzi

 7. Final sprawy zamordowania Handziuk?

  Świadek koronny został skazany na 2 lata w zawieszeniu na rok (sic!). Za śmierć aktywistki odpowiedzą tylko „narzędzia”- osoby które zaatakowały kwasem -wyżej postawieni oskarżeni zostaną uniewinnieni-głównie za sprawą zeznań „świadka”.
  https://www.unian.info/society/handziuk-case-court-sentences-pavlovsky-to-two-years-in-prison-one-year-probation-11184194.html
  .https://www.facebook.com/pg/gandziukgate/posts/

  Polubione przez 4 ludzi

 8. Ponad 5 milionów hektarów ziemi zostało sprywatyzowanych na Ukrainie z naruszeniem prawa. Właścicielami zostały nawet niemowlęta. Powstały latyfundia klanowe liczące setki tysięcy hektarów.
  Ukraińskie ograny ścigania wszczęły ponad 300 postępowań karnych dotyczących bezprawnej darmowej prywatyzacji gruntów. Poinformował o tym Roman Leszczenko szef Państwowej Służby Geodezji, Kartografii i Katastru, podaje agencja Unian.
  https://www.rp.pl/Rolnictwo/310179986-Gigantyczne-rozkradanie-ziemi-ornej-na-Ukrainie.html

  Polubione przez 3 ludzi

 9. W ramach Programu Współpracy Transgranicznej „Polska-Białoruś-Ukraina 2014–2020” do lwowskiej jednostki Państwowej Straży Granicznej Ukrainy trafiły cztery mobilne systemy termowizyjne zabudowane na terenowych autobusach Tarsus Praetorian. Umieszczona na wysuwanym maszcie głowica optoelektroniczna umożliwia wykrycie pojazdu z odległości 12 km, a człowieka na dystansie 4 km.
  https://www.infosecurity24.pl/legislacja/mobilne-systemy-termowizyjne-na-granicy-polsko-ukrainskiej

  Polubione przez 4 ludzi

 10. Taka moja mała analiza.Mam nadzieję ,ze szef wszystkich szefów nie obrazi się za nieco dłuższy komentarz 🙂

  Covid-19 przesłonił wszystkie inne wiadomości z Ukrainy. Władze w Kijowie skupiły się na zabezpieczeniu finansowania państwa i spektaklem pod tytułem „odzyskamy Donbas i Krym”. Tymczasem już dziś Ukrainie grozi prawdziwa katastrofa ekonomiczno-gospodarczo-społeczna, której konsekwencje mogą przyćmić nawet obecny koronakryzys.
  To, że na Ukrainie trwa korupcja i bezprawie to duże niedopowiedzenie, jednak największym problemem tego kraju są oligarchowie, którzy są kompletnie oderwani od rzeczywistości. Mieszkając w drogich pałacach interesują się tylko jak najszybszym pomnażaniem majątku-bez patrzenia na straty dla kraju.
  Rok 2020 był pierwszym od początku istnienia Ukrainy w którym okazało się że gospodarka rabunkowa…przestaje być opłacalna.
  Grabiono zbyt dużo, zbyt szybko i obecnie zasoby skurczyły się tak drastycznie, że dochody oligarchów drastycznie spadły. Pierwszym poszkodowanym są kopalnie-węgla i żelaza. Od lat niedofinansowane i opłacające żałośnie swoich górników w tym roku zanotowały kolejne duże straty i to pomimo dość dobrych cen surowców na giełdach(!).
  Rinat Achmetow wprost przyznał, że będzie zamykał kopalnie i elektrociepłownie-jest to olbrzymie zagrożenie dla całego systemu energetycznego kraju. Zielona Energia, na którą stawia Ukraina (Achmetow), jest zależna od kaprysów pogody/pory roku i nie zapewnia stabilnego źródła zasilania (elektrownie atomowe też są zależne od elektrociepłowni w tej materii).
  Również grabież drzewa w tym roku po raz pierwszy nie przyniosła spodziewanych zysków-wykarczowano najlepsze lasy,a do innych dojazd jest utrudniony, co zwiększa koszta transportu i opłacalność nielegalnej wycinki.
  Największe straty zanotowały jednak agro-holdingi oligarchów. Ich model istnienia, oparty na ekstensywnej uprawie (zwiększania areału, ale nie inwestycji w ziemię) w dobie zmian klimatycznych sprawił, że wyniki finansowe są mizerne. Nie tylko zmniejszyły się zbiory (z zaplanowanych 75 mln ton do 68 mln ton), jak i jakość zbóż, to zaś ma przełożenie na cenę.
  Co w tej sytuacji robią oligarchowie? Czy zapaliło się u nich czerwone światełko? Oczywiście, że nie. Szukają innych sposobów by ukraść kolejne miliardy $ i niestety udaje im się to zrobić. Co gorsza rząd w Kijowie godzi się z tym i finansuje jawne grabieże. Przykładem mogą być ustawy lobbowane przez oligarchów o OZE czy obrocie ziemią. Kijów przerzucając ciężar na barki narodu. I tu zaczyna się dramat.
  Koronakryzys mocno uszczuplił zasoby pieniężne Ukraińców. Oszczędności przeciętnego Ukraińca dzielą się zazwyczaj na 3 kategorie-skarpeta pełna hrywien/materac i schowane dolary, oraz konto bankowe 🙂
  W tym roku większość Ukraińców musiała poważnie nadwyrężyć zasoby ze skarpety i materaca.
  https://strajk.eu/ukraincy-zaciskaja-pasa-blisko-polowa-oszczedza-nawet-na-zywnosci/
  Jeszcze przed koronakryzysem polowa obywateli Ukrainy oszczędzała na produktach spożywczych(!) a co trzeci na opłatach i mediach (zaległości z tego tytułu).
  Potwierdzają to sondy uliczne w których Ukraińcy przyznają, ze chcieliby na przykład oszczędzać w dolarach, ale nie mają środków na ich zakup.
  Niepomni na to rządzący w Kijowie planują kilka decyzji, które spowodują olbrzymie straty dla społeczeństwa jak i kraju. O tym jednak w części drugiej komentarza. 😛

  Polubione przez 4 ludzi

 11. Ad2

  Rząd w Kijowie poszukuje pieniędzy na działalność kraju. Poszukuje to za małe słowo, desperacko szuka dodatkowych miliardów $. Problem w tym, ze darczyńcy z zachodu są mocno zniesmaczeni działalnością Kijowa i nie zamierzają wrzucać kolejnych miliardów bez spełnienia kilku ważnych dla MFW postulatów.
  Przeciwko tym zaleceniom oponują oligarchowie więc władze w Kijowie grają na zwłoki kolejne kredyty są z tego tytułu opóźnione. Tymczasem TRZEBA $$$ ,aby państwo mogło działać, więc szuka się półśrodków.
  Pierwszym sposobem jest zmniejszanie odpływu gotówki. Cierpią oczywiście uczciwi przedsiębiorcy-państwo zalega ze zwrotem nadpłaconego podatku VAT. Drugim-zwiększenie podatków/danin min poprzez podwyżki za prąd i gaz. Przy czym obecnie, z powodów politycznych (wybory samorządowe) i tak podwyżki są niewielkie raptem kilka-kilkanaście % w skali miesiąca(!).
  Jednocześnie wsparcie dla przedsiębiorców i rolników spada. Chociaż skoro większość środków tak czy siak jakoś trafiała do oligarchów, może to nie jest najgorsza wiadomość?
  Niestety, te tradycyjne sposoby i tak są niewystarczające postanowiono więc skorzystać z systemu bankowego, aby ograbić obywateli. Kijów zamierza pożyczyć środki od banków państwowych i komercyjnych na Ukrainie. Chce w ten sposób uzyskać bagatela 200 MILIARDÓW hrywien. Ten pomysł niesie ze sobą jednak kolejne zagrożenia. Po pierwsze pieniądze trzeba oddać-dług będzie wiec rósł, po drugie oprocentowanie pożyczek musi być konkurencyjne, zatem będą wyższe niż te jakie mogą sobie pozwolić przedsiębiorcy. I tu jest największe zagrożenie-osoby prowadzące działalność gospodarczą nie będą mogły uzyskać kredytu-całą wolną pulę środków ściągnie do siebie państwo.
  https://www.obserwatorfinansowy.pl/bez-kategorii/rotator/ukraina-wielkie-lowy-na-pieniadze/
  W tym roku, gdy odliczy się od puli system bankowy, firmy na Ukrainie odnotowały poważne spadki dochodów. Chodzi nie tylko o zwykłych przedsiębiorców, ale też o rolników czy usługodawców. Większość z nich, aby prowadzić dalej działalność musi uzyskać kredyt. Tych jednak nie będzie,jak pisałem wcześniej, bo cała wolną pulę pieniędzy ściągną z banków urzędnicy. Uzyskać kredyt będzie tym trudniej, że wielu pracujących ma już jakieś zobowiązania w bankach.
  Cóż zatem wydarzy się w 2021 (może 2022) ? Może dojść do masowych bankructw przedsiębiorców-ci przestaną płacić podatki- zabraknie środków w skarbie państwa. Kijów będzie próbował renegocjować umowy z bankami i wstrzyma spłatę oprocentowania, jednak to spowoduje, że banki będą miały problemy z obsługą środków. Jedna mała wiadomość i wybuchnie panika, ludzie rzucą się do bankomatów i …nastąpi krach finansowy podobny do tego z 2008 roku tylko w wersji micro.
  https://prostaekonomia.pl/kryzys-finansowy-2008/
  Czy ten scenariusz jest możliwy? Oczywiście, że tak i niestety prawdopodobieństwo kolejnego krachu finansowego na Ukrainie jest bardzo duże. czy jednak nastąpi to zależy od kilku współczynników.
  Po pierwsze od …pogody. Kolejny zły sezon dla rolników to gwoźdź do trumny. Tymczasem długoterminowa prognoza pogody nie jest łaskawa dla rolników z Ukrainy. Zapowiada się kolejna susza i co gorsza ponoć ta zima ma też być bezśnieżna.
  Kolejnym elementem są gastarbeiterzy, bez ich przekazów pieniężnych handel detaliczny bardzo by się zmniejszył. Ponoć Niemcy mają otworzyć się szerzej na pracowników z Ukrainy już w 2021 są więc nadzieje. Jednak kolejne lockdowny, czy obostrzenia sprawią, że zmniejszy się liczba pracowników z Ukrainy, a zatem też i liczba przekazów pieniężnych. Wszystko zależy od rozprzestrzeniania się zarazy Covid-19.
  Kolejnym elementem jest handel zagraniczny, tu jednak widać pewne niepokojące sygnały. Ostatnio Ukraina uzyskała kolejne kredyty i umowy zagraniczne. Ładnie wyglądają one na papierze miliardy kredytu i to w dodatku prace mają być prowadzone na Ukrainie, ale zapomina się o jednym ważnym elemencie.
  Przykładowo ostatnia umowa na zakup okrętów z WB. Pierwsze okręty powstaną u kredytodawcy-nie spowodują zwiększenia się liczby wpływów w ukraińskich spółkach. I tak będzie przez pierwsze 2 lata-kluczowe dla rozruszania gospodarki po Covid-19.
  Deficyt Ukrainy w handlu zagranicznym może pobić kolejne rekordy w 2021 roku. A to zachwieje kursem hrywny.
  Zatem kraj nad Dnieprem czeka kolejny „ciekawy” rok. Nie życzę Ukraińcom niczego złego i am nadzieję, że do kolejnego kryzysu nie dojdzie. Gdyby jednak nadszedł, skutki odczulibyśmy wszyscy-kolejne fale uchodźców ekonomicznych z Ukrainy przywędrowałyby nad Wisłę.

  Polubione przez 4 ludzi

  • I ponownie;

   *6+!!!!

   Pozdrawiam.

   Ps.

   Jak sądzę, kryzys na Ukrainie będzie w następnym roku tylko jednym z wielu na globalnej szachownicy.

   Po prostu, ogólnie jest niewesoło……a więc czas zweryfikuje ile naprawdę kosztuje np. program „500+”.

   Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.