Wojna domowa na Ukrainie 18.10.2020r.- 1947 dzień od nowego rozejmu.


„Niemy krzyk”– dzień 219.

Jednak, poza wydobywaniem węgla i przemysłem ciężkim, w DRL produkują jeszcze inne rzeczy.

Są nimi nowa seria lodówek, wyróżniających się wysoką jakością i funkcjonalnością za rozsądną cenę. Zaprezentowała je fabryka urządzeń chłodniczych DonFrost w Doniecku jako hit w 2020 roku. O czym poinformował dziennikarzy dyrektor przedsiębiorstwa Konstantin Klimow.

„Niedawno opanowaliśmy produkcję 60-litrowych lodówek, które dołączyły do ​​popularnej serii ‚COTTAGE’. Takie lodówki doskonale sprawdzą się zarówno we wnętrzach domowych, jak i do użytku w biurze, hotelu, a nawet w domku letniskowym. Latem tego roku do produkcji wprowadzono dwa nowe modele urządzeń chłodniczych z dolnym zamrażalnikiem pod nazwą seryjną NORDFROST NRB 152 i NORDFROST NRB 154„- powiedział dyrektor Klimow.

Dodał, że wewnętrzna objętość nowych lodówek wzrosła o 9 litrów i pojawił się duży wygodny kosz na warzywa. W komorach chłodniczych zmieniono konstrukcję prowadnic, taca do odprowadzania wody ze stopionego lodu schowana jest w dolnej części komory za naczyniem na warzywa. Również wewnętrzne panele drzwi mają nowy wygląd i są łatwe do czyszczenia. Według Klimowa do końca tego roku planowane jest uzupełnienie tej linii lodówek o zupełnie nową zamrażarkę, większą pojemność użytkową z wygodnymi pojemnymi koszami oraz system chłodzenia NO FROST.

„W przyszłym roku rozszerzymy produkcję tych lodówek, a dodatkowo dodatkowo rozszerzymy tę serię o nowe modele”– dodał dyrektor fabryki urządzeń chłodniczych DonFrost z Doniecka.

Nowe lodówki będą kosztować od 15 do 23 tysięcy rubli (od 750 do 1150 złotych), co korzystnie odróżnia je od sprzętu chłodniczego znanych marek, takich jak; Atlant, Indesit, Birjusa. Najtańszy z podobnych modeli tych producentów kosztuje od 24 tysięcy rubli, górny pasek jest w granicach 28-30 tysięcy. Zakład produkuje obecnie 32 podstawowe modele lodówek i zamrażarek.


*

A na froncie w Donbasie, na jego ługańskim odcinku; kijowskie siły zbrojne wykorzystywały wojnę elektroniczną (EW), aby ingerować w działanie bezzałogowych statków powietrznych (UAV) Specjalnej Misji Obserwacyjnej OBWE (SMM OBWE) w rejonie Rubiżnoje. Poinformowała o tym służba prasowa Wydziału Milicji Ludowej ŁRL.

„W celu zapobieżenia wykryciu przez drony SMM OBWE broni zakazanej w rejonie odpowiedzialności 14 brygady w pobliżu miejscowości Rubezhnoye zarejestrowano użycie elektronicznego stanowiska bojowego Bukawel-AD z mobilnej grupy 20 samodzielnego batalionu walki elektronicznej z zadaniem tłumienia kanałów kontrolno-nawigacyjnych dronów misji , który zarejestrował  wcześniej na wskazanym obszarze jeden zestaw przeciwlotniczy ‚Osa'”– napisano w komunikacie służby prasowej Wydziału Milicji Ludowej ŁRL.

Poza tym, Ukraińskie Siły Zbrojne (USZ) rozmieściły na terenach mieszkalnych strefy tzw. Operacji Połączonych Sił (OPS) przeciwlotniczy system rakietowy (SAM) „Osa” oraz pięć jednostek pojazdów opancerzonych. 

„W ciągu ostatniego dnia ujawniono rozmieszczenie sprzętu: z 80 samodzielnej brygady desantowo-szturmowej- dwa transportery opancerzone w pobliżu dzielnicy mieszkalnej osady Szczastje; z 24 samodzielnej brygady zmechanizowanej- dwa opancerzone pojazdy bojowe w pobliżu osady Dilejewka; z 30 samodzielnej brygady zmechanizowanej- jeden system rakiet przeciwlotniczych ‚Osa’ we wsi Wiktorowka, jeden bojowy wóz pancerny we wsi Nowozwanowka”– napisano w komunikacie.

Ministerstwo Obrony ŁRL podkreśliło, że umieszczanie sprzętu wojskowego w pobliżu budynków mieszkalnych i obiektów komunalnych jest naruszeniem trzeciego akapitu dodatkowych środków zapewniających zawieszenie broni i kontrolowanie jego przestrzegania.

Służba prasowa podała, że ​​fakty te potwierdza raport Specjalnej Misji Obserwacyjnej OBWE z 16 października.

Przedstawiciel Milicji Ludowej dodał, że ​​obecność dwóch żołnierzy 30 brygady Ukraińskich Sił Zbrojnych  została zarejestrowana na byłych stanowiskach kijowskich formacji zbrojnych w rejonie zdemilitaryzowanym  w pobliżu wsi Zołotoje-5. 

Ponadto, na donieckim odcinku frontu, według raportu SMM OBWE odnotowano obecność sprzętu USZ w strefie bezpieczeństwa:

– ️ 2 opancerzone wozy bojowe (BBM) w pobliżu osady Diliejewka,


– ️ 14 bojowych wozów piechoty (BMP) w pobliżu miejscowości Zaicewo (północ).

Poza tym, w ciągu minionej doby USZ, 4 razy naruszyły warunki rozejmu; o godzinie 10:25, gdy z kierunku Awdiejewki przeprowadzono ostrzał przy użyciu automatycznego granatnika AGS-17 (1 granat) w stronę Jakowlewki, o godzinie 12:20- ponownie z kierunku Awdiejwki przy użyciu ręcznego granatnika przeciwpancernego RPG-7 (2 granaty) przeprowadzono ostrzał w kierunku Minerlanoje oraz o godzinie 14:15 z kierunku Wodjanoje- na południowym odcinku frontu, przeprowadzono ostrzał przy użyciu podwieszanego granatnika (2 granaty) w stronę Leninskoje, a także o godzinie 20:40, kiedy to z kierunków Piasków przeprowadzono ostrzał przy użyciu automatycznego granatnika AGS-17 (8 granatów), w stronę wsi Żabunki.

Ponadto, także 4 razy naruszono warunki Dodatkowych Środków wzmacniających i rozszerzających warunki rozejmu.

I tak, o godzinie 11:16 oraz 11:42 i 16:15 zarejestrowano prowadzenie na stanowiskach USZ w rejonie Piasków prowadzenie robót fortyfikacyjnych, zaś o godzinie 22:55 zarejestrowano dodatkowo nie zidentyfikowaną eksplozję (prawdopodobnie mina).

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation

6 min.

Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.30 18 жовтня 2020 року.

Слава Україні!

Ситуація в районі проведення операції залишається контрольованою підрозділами Об’єднаних сил. Українські захисники, перебуваючи у готовності до миттєвого реагування на будь-які дії противника, сумлінно виконують завдання за призначенням.

Упродовж минулої доби, 17 жовтня, збройні формування Російської Федерації п’ять разів порушили домовленості, що були досягнуті в рамках Тристоронньої контактної групи 22 липня 2020 року.

Зокрема, режим припинення вогню російсько-окупаційні війська порушили поблизу населених пунктів Водяне, Авдіївка та Шуми. На цих ділянках зафіксовано поодинокі ворожі постріли із гранатометів різних систем. Неприцільні постріли не становили загрози життю і здоров’ю, тому наші воїни вогонь у відповідь не відкривали.

Бойових втрат і поранень серед особового складу Об’єднаних сил не було.

Окрім того, на Приазов’ї задокументовано ще два порушення досягнутих домовленостей. Так, у районах населених пунктів Пищевик та Широкине зафіксовано прольоти двох ворожих безпілотників типу «Квадрокоптер», із перетинами лінії розмежування. БПЛА противника були подавлені нашими засобами радіоелектронної боротьби, що унеможливило їх подальше застосування.

Від початку поточної доби, 18 жовтня, порушень режиму припинення вогню не зафіксовано. По всій лінії розмежування спостерігається тиша.

Українські захисники, дотримуючись умов домовленостей, що вступили в дію 27 липня 2020 року, готові адекватно реагувати на будь-які підступні та провокаційні дії противника.

Сала Україні!

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:

***

***

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

46 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 18.10.2020r.- 1947 dzień od nowego rozejmu.

 1. Witam szefa wszystkich szefów 🙂
  ten ostatni filmik we wstępniaku to premiera na żywo 🙂
  ProВійсько: Тотальне переозброєння | Повна готовність до війни
  Materiał ciekawy mówiący o głównych kierunkach rozwoju ukraińskiej armii do 2030 roku.
  Tłumaczą dlaczego armia w 2014 roku praktycznie nie istniała.

  Polubione przez 3 ludzi

 2. OT z Turcji gdzie podczas wizyty ‚Pinokia” dokonano pierwszej próby zakupionego przez Ankarę rosyjskiego systemu S-400;
  https://strana.ua/news/295402-turtsija-ispytala-zrk-s-400-v-den-vizita-zelenskoho.html
  Zarówno sam zakup i jak i uzywanie go przez tureckie siły zbrojne wywołuje wściekłość i pogróżki w stosunku do Turcji ze strony USA…
  https://iz.ru/1074733/2020-10-16/ssha-poobeshchali-turtcii-sereznye-posledstviia-posle-ispytanii-s-400
  …oraz NATO;
  https://www.pravda.com.ua/rus/news/2020/10/17/7270267/

  Polubione przez 5 ludzi

 3. W temacie koronawirusa
  Stale przybywa chorych nie tylko w Polsce, ale i na Ukrainie. Tamtejszy minister zdrowia tłumaczy, że system działa i jest na tyle wydajny, że potrafi wytrzymać nawet 10 000 nowych przypadków/dzień.
  Pewne szpitale specjalistyczne mają zostać przekształcone i przyjmować tylko chorych na Covid-19. Według urzędników sytuacja jest stabilna i nie warto zamykać gospodarki.
  https://www.unian.info/society/senior-health-official-ukraine-still-copes-with-growing-number-of-covid-19-patients-11184677.html
  Komentarz: U naszego wschodniego sąsiada jest gorzej niż u nas. Jednak rząd w Kijowie obawia się kolejnego lockdownu. Kolejne obostrzenia dosłownie dobiłyby kraj gospodarczo. Spadłoby PKB, spadłyby wpływy z podatków, zmniejszyłyby się oszczędności Ukraińców.
  Dlatego wolą ryzykować i zostawić epidemię samą sobie. Liczba chorych jest mocno niedoszacowana-wykonuje się za mało testów (jeszcze mniej niż w Polsce) jednak skalę epidemii można zobaczyć w raportach dotyczących liczby osób hospitalizowanych-jest ich więcej niż w Polsce(1000/dzień).
  W Polsce, rządzący mają nadzieję, ustabilizować sytuację przed 1 Listopada. Na Ukrainie zwleka się z decyzjami o zaostrzeniu reżimu do wyborów samorządowych.
  Nie wiem co niesie większe zagrożenie- masowe odwiedzanie grobów bliskich czy ścisk w pomieszczeniach wyborczych. Wiem, za to, że jeszcze kilka tygodni udawania, że wszystko jest ok na Ukrainie, a u naszego sąsiada dojdzie do tragedii. Liczba chorych poszybuje w górę i system zdrowia załamie się.

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Jeszcze jeden artykuł o skandalu w USA z ujawnionymi przez „New York Post” kompromitującymi materiałami na temat syna Joe Bidena Huntera i jego „pracy” w ukraińskiej spółce „BURISMA”. Podobno „NYP” dysponuje 25 tysiacami (!) zdjęć „o charakterze jednoznacznie seksualnym i pornograficznym” z udziałem Huntera Bidena jednak nie zdecydował się ich opublikować. Warto przy tym dodać ze najbardziej w Joe Bidena „uderzają” w tych materiałach informacje o jego „tajnych spotkaniach” z ukraińskimi (oraz rosyjskimi i chińskimi) biznesmenami, które miał organizować właśnie Hunter Biden, oraz fakt ze brał od nich pieniadze;
  https://strana.ua/news/295526-delo-burismy-kak-syn-trampa-pohuljal-na-4-mln-ot-ukrainskoj-kompanii.html

  Polubione przez 3 ludzi

 5. W temacie wstępniaka-filmów w nich zawartych.

  Mimo zainteresowania systemem rakiet przeciwokrętowych Neptun ukraińskie ministerstwo obrony wciąż go nie zamówiło, choć faktycznie jest on gotowy, a w sierpniu br. został on przyjęty do służby.
  W opublikowanym wywiadzie dla serwisu „Armia Info” szef państwowego biura konstrukcyjnego Łucz, Ołeh Korosteliow powiedział, że jego firma jak dotąd nie otrzymała z resortu obrony zamówienia na produkcję przybrzeżnej wersji systemów przeciwokrętowych rakiet manewrujących RK-360MC Neptun.
  https://kresy.pl/wydarzenia/ukraina-mimo-wczesniejszych-zapowiedzi-resort-obrony-nie-wciaz-nie-zamowil-systemow-neptun/
  Komentarz: Zapewne jak zwykle-zabrakło lub rozkradziono środki na zakup rakiet. 2021-2022 rok będą ciężkie dla wojska, pomimo oficjalnych deklaracji, że na obronność nie zmniejszy się nakładów, realne środki będą dużo mniejsze. Główne powody to osłabienie hrywny i umowy z zagranicznymi partnerami, które zobowiązują kraj do zakupu „zachodniego” sprzętu. To zaś oznacza, że na rodzime produkcje zapewne zabraknie kasy.

  Polubione przez 4 ludzi

  • A może niekoniecznie winna tu wszechobecna korupcja? Może te „super – hiper” rakiety, bazujące jeszcze na czasach ZSRR, wcale nie są takie „super – hiper” jak ogłasza „ukropropaganda” i po prostu ukraińskie dowództwo się obawia jakie będa skutki ich „bojowego” użycia?

   Polubione przez 3 ludzi

 6. W poniedziałek dojdzie do podpisania umowy o współpracy w rozwoju energetyki jądrowej w Polsce pomiędzy Polską a USA – poinformował Dziennik Gazetę Prawną szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Dojdzie do tego na marginesie szczytu Trójmorza.
  Wedle umowy, w ciągu półtora roku od podpisania Polska i USA przygotują wspólnie raport, stanowiący podstawę dla rządu polskiego do decyzji o ostatecznym wyborze partnera do realizacji Programu polskiej energetyki jądrowej.
  https://kresy.pl/wydarzenia/dgp-w-poniedzialek-usa-podpisza-z-polska-umowe-atomowa/

  Polubione przez 3 ludzi

 7. Sprawa prac archeologicznych w kryptach kościoła w Komarnie k. Lwowa kolejny raz wzbudza kontrowersje. Część kości zmarłych została wraz z materiałem z wykopu wywieziona pod miejscowy cmentarz i wyrzucona. Wywołało to oburzenie i interwencję miejscowej społeczności oraz polskich działaczy.
  https://kresy.pl/wydarzenia/kolejne-kontrowersje-w-zwiazku-z-pracami-w-kosciele-w-komarnie-kosci-z-krypt-obok-smieci-pod-plotem-cmentarza/

  Polubione przez 4 ludzi

 8. Prezydent Wołodymyr Zełenski zaprosił ekumenicznego patriarchę Konstantynopola Bartłomieja do złożenia wizyty na Ukrainie. Po spotkaniu Zełenskiego z honorowym zwierzchnikiem prawosławia 16 października w Fanarze – jego siedzibie w Stambule – urząd prezydencki w Kijowie poinformował, że patriarcha zamierza odwiedzić Ukrainę, kiedy ustabilizuje się sytuacja epidemiczna. Jako możliwy termin obie strony ustaliły 30. rocznicę niezależności Ukrainy w 2021 roku.
  https://ekai.pl/patriarcha-bartlomiej-zamierza-zlozyc-wizyte-na-ukrainie/

  Polubione przez 4 ludzi

 9. Artykuł wart przeczytania czyli o „naszych sojusznikach” z Litwy;
  http://www.mysl-polska.pl/2528
  Cytat „Kampanii wyborczej towarzyszyła nagonka na Polaków. W jednym z największych litewskich mediów jakim jest Delfi TV, w programie „Rozmowa z Daivą Żeimytė-Bilienė”, Arunas Valinskas, były marszałek litewskiego Sejmu, nawoływał do fizycznej rozprawy z litewskimi Polakami, którzy wspierają Akcję Wyborczą Polaków na Litwie-Związek Chrześcijańskich Rodzin. Arunas Valinskas mówiąc o Polakach i ich liderze Waldemarze Tomaszewskim, użył skandalicznych i pełnych nienawiści słów: „Takich na ogół powinno się rozstrzeliwać po jednym na rok, zaczynając od niego”

  Polubione przez 4 ludzi

 10. W temacie „katastrofy ekologicznej” na Kamczatce o której ‚piały” mediomatoły.pl. Artykuł rosyjskiego hydrologa Sergieja Czałowa profesora nadzwyczajnego Katedry Hydrologii Lądowej Wydziału Geografii Uniwersytetu Moskiewskiego, który 11 i 12 października wraz z kolegami prowadził badania w miejscu „katastrofy ekologicznej” która miał spowodować „toksyczny wyciek” z poligonu wojskowego. Według tych badań za zanieczyszczenie wód morskich ma odpowiadać tzw. czerwony przypływ czyli gwałtowny zakwit alg morskich z rodzaju Bruzdnic;
  https://nplus1.ru/blog/2020/10/16/red-tide-kamcha

  Polubione przez 4 ludzi

 11. W internecie pojawiły się skany francuskich dokumentów przyznające status uchodźcy ojcu 18-latka który odciął głowe nauczycielowi pod Paryżem. Okazuje się że był oni „prześladowany” w Rosji za to ze pomagał „czeczeńskim bojownikom”, czyli wahabitom. Co najciekawsze najpierw chciał by status uchodźcy przyznała mu Polska, ale na szczęscie odmówiono mu tego…
  >https://twitter.com/ValLisitsa/status/1317797465077186567

  Polubione przez 4 ludzi

 12. Dla zainteresowanych, ukraiński portal „Strana.ua” publikuje artykuł o pięciu „pacjentach” którzy dokonali na Ukrainie „aktów terrorystycznych” które okazały sie „fejkami”, czyli m.in porywaczu autobusu z Łucka, Uzbeku który sterroryzował pracowników banku w Kijowie oraz „bombera” który groził wysadzeniem mostu w stolicy Ukrainy;
  https://strana.ua/articles/istorii/295552-chto-sluchilos-s-minerami-mosta-metro-zakhvatchikami-avtobusov-i-biznes-tsentrov.html

  Polubione przez 3 ludzi

 13. Ciekawe OT z Syrii, gdzie armia turecka zaczęła „zwijać” swoje posterunki wojskowe które po ofensywie armii syryjskiej w prowincji Idlib znalazły sie na terytorium kontrolowanym przez PRAWOWITE władze w Damaszku. Wycofywanie zaczeło się dzięki mediacji rosyjskiej, o czym poinformowały źródła syryjskie;
  https://colonelcassad.livejournal.com/6255850.html
  Ps. Jak widać, wbrew „pobożnym życzeniom” głownie PiSmatołów, Turcy żadnej wojny z Rosją NIE CHCĄ, czy to z powodu Syrii, czy też zapewne z powodu tego co dzieje się w Górskim Karabachu

  Polubione przez 5 ludzi

 14. Epidemia koronawirusa na Ukrainie. W internecie pojawiły sie „szokujące zdjęcia” ze szpitala dla COVID-owców w „wyzwolonym” Mariupolu (obwód doniecki pod kontrola Kijowa), gdzie cytat ” Jedzenie dają w wiadrze, [a] leczenie na własny koszt”;
  https://donbasstoday.ru/pol-vedra-borshha-na-otdelenie-i-chashki-vmesto-tarelki-budni-bolnyh-covid-19-v-mariupole/
  https://dnews.dn.ua/news/756203
  Ps. Pisałem o tym wielokrotnie że „prokijowscy” czepiają się republik z Donbasu i Rosji w sprawie epidemii koronawirusa, a sami mają SYF gorszy w służbie zdrowia niż w czasach schyłkowego ZSRR…

  Polubione przez 3 ludzi

 15. Spółki z udziałem Skarbu Państwa, jak PGNiG mogą na Ukrainie utorować drogę innym, również prywatnym firmom – ocenia dyrektor Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego Paweł Musiałek.
  Prezes PGNiG Jerzy Kwieciński, już po podpisaniu umowy zaznaczył, że strona ukraińska nie zdecydowała jeszcze, co chce prywatyzować, zatem i polski koncern nie wie, gdzie mógłby inwestować. Zastrzegł, że PGNiG nie ma zamiaru interesować się aktywami wytwórczymi w sektorze elektroenergetyki, a raczej widzi perspektywy w zakupie aktywów wydobywczych.
  https://forsal.pl/biznes/energetyka/artykuly/7981122,pgnig-podpisalo-umowe-z-ukrainska-agencja-prywatyzacji-to-moze-utorowac-droge-firmom-prywatnym.html
  Komentarz: Panowie z klubu jagiellońskiego są czasami niepoważni-nie wiadomo nawet w co, ale trzeba inwestować (pomagać) Ukrainie. Przecież to śmieszne.

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.