Wojna domowa na Ukrainie 19.10.2020r.- 1948 dzień od nowego rozejmu.


„Niemy krzyk”– dzień 220.

Jeszcze przed wyjazdem z oficjalną wizytą do Turcji, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zapowiedział, że 25 października obywatele powinni odpowiedzieć na następujące pytania w ogólnokrajowej ankiecie:

Pierwsze pytanie ogólnokajowego sondażu będzie dotyczyło możliwości wprowadzenia dożywotniego więzienia za akty korupcji na szczególnie dużą skalę, drugie zaś dotyczy konieczności wprowadzenia wolnej strefy ekonomicznej w Donbasie.

„Pytanie numer trzy: czy konieczne jest zredukowanie Wierchownej Rady Ukrainy do 300 deputowanych?”– powiedział Zełenski w swoim przekazie wideo.

Czwarte zaś pytanie, jak zapowiedział Zełenski, będzie dotyczyło możliwości legalizacji marihuany medycznej na Ukrainie w celu zmniejszenia bólu u ciężko chorych pacjentów.

Natomiast ostatnie, piąte pytanie poświęcone jest zagadnieniu bezpieczeństwa państwa, czyli realizacji gwarancji integralności terytorialnej Ukrainy zgodnie z zapisami Memorandum Budapesztańskiego.

Zełenski wyjaśnił, że ​​w 1994 roku podpisano Memorandum Budapeszteńskie, w ramach którego Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Rosja udzieliły bezwarunkowych gwarancji bezpieczeństwa integralności terytorialnej i suwerenności Ukrainy, w zamian państwo ukraińskie zobowiązuje się do pozbycia się broni jądrowej.

„Czy Ukraina musi poruszyć kwestię wykorzystania gwarancji bezpieczeństwa określonych w memorandum budapeszteńskim w celu przywrócenia suwerenności państwowej i integralności terytorialnej na szczeblu międzynarodowym”– zapytał ukraiński prezydent.

Prezydent przypomniał, że Ukraińcy będą mogli udzielić odpowiedzi na wszystkie te pytania 25 października 2020 r.

Wołodymyr Zelenskiy wezwał również do pozostawienia w komentarzach na oficjalnych stronach w sieciach społecznościowych pytań, które powinny zostać uwzględnione w następnych ankietach.

Z inicjatywy głowy państwa w dniu wyborów samorządowych 25 października Ukraińcom zostanie zadanych pięć ważnych społecznie pytań. Ta ankieta, w przeciwieństwie do referendum, nie będzie miała bezpośrednich konsekwencji prawnych, ale da każdemu obywatelowi możliwość zabrania głosu w ważnych dla społeczeństwa kwestiach.

https://www.president.gov.ua/ru/news/volodimir-zelenskij-ogolosiv-usi-zapitannya-zagalnonacionaln-64629*

*

Według wczorajszego raportu SMM OBWE obserwatorzy odnotowali na donieckim odcinku frontu obecność sprzętu USZ w strefie bezpieczeństwa:

– ️ 1 BMP-1 w pobliżu miejscowości Bogdanowka,
– ️ 1 BMP-1 w pobliżu miejscowości Nowoignatowka,
– ️ 1 BRDM-2 i 2 opancerzone pojazdy bojowe w pobliżu miejscowości Sławnoje,
– ️ 1 BRDM-2 w pobliżu miejscowości Nowomichajłowka,
– ️ 1 BRDM-2 w części zamieszkanej wsi Orłowka.

Poza tym, w ciągu minionej doby doszło tam do 6 naruszeń warunków rozejmu oraz 1 raz naruszono Dodatkowe Środki wzmacniające zawieszenie broni.

I tak, o godzinie 13:50 z kierunku Opytnoje ukraiński żołnierz przeprowadził ostrzał przy użyciu automatycznego granatnika AGS-17 (6 granatów) w kierunku Spartakusa, o godzinie 15:20 z kierunku Awdiejewki przy użyciu moździerza kaliber 82 mm (1 mina), USZ ostrzelały obrzeża Jakowlewki, o godzinie 16:25 z kierunku Awdiejewki przy użyciu moździerza kaliber 82 mm (4 miny), USZ ostrzeliwały przedmieścia Spartakusa, o godzinie 16:34 ponownie z kierunku Awdiejewki, ale tym razem przy użyciu ręcznego granatnika przeciwpancernego RPG-7 (1 granat), ukraiński żołnierz ostrzelał obrzeża Spartkausa. Dodam, że przed tymi ostrzałami przedmieść Spartakusa, o godzinie 16:22 pojawił się tam ukraiński dron obserwacyjny- co stanowiło naruszenie warunków Dodatkowych Środków.

Następnie przy użyciu broni maszynowej, z kierunku Awdiejewki przeprowadzono o godzinie 20:23 ostrzał rejonu wsi Kasztanowoje oraz o godzinie 21:30- ponownie przedmieść Spartakusa.

Do powyższych incydentów doszło na północnych obrzeżach Doniecka.


*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation

7 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.00 19 жовтня 2020 року.

Сала Україні!

Ситуація в районі проведення операції залишається контрольованою підрозділами Об’єднаних сил.

Минулої доби, 18 жовтня, у районах відповідальності українських бригад зафіксовано два порушення режиму припинення вогню з боку збройних формувань Російської Федерації. Обидва факти задокументовано на ділянці у районі Авдіївки, де в обідній час ворог вів вогонь з ручного протитанкового гранатомета та стрілецької зброї, а ввечері застосував автоматичний станковий гранатомет.

Постріли не становили загрози українським військовослужбовцям, тому на провокативні дії противника зброю не застосовували.

Бойових втрат і поранень унаслідок ворожих пострілів не було.

Від початку поточної доби, 19 жовтня, у районах відповідальності українських підрозділів порушень режиму припинення вогню не зафіксовано. По всій лінії розмежування спостерігається тиша. Водночас українські воїни не втрачають пильності та готові до миттєвого реагування на будь-які дії противника.

Ситуація у районі проведення операції залишається повністю контрольованою українськими воїнами. Наші захисники продовжують неухильно дотримуватися умов режиму припинення вогню та сумлінно виконувати свої завдання за призначенням.

Сала Україні!”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:

***

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

47 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 19.10.2020r.- 1948 dzień od nowego rozejmu.

 1. „…powinni odpowiedzieć na następujące pytania w ogólnopolskiej ankiecie:” (?)
  „Pierwsze pytanie ogólnopolskiego sondażu…” (?)
  Oj chyba Szef się rozpędził 😉

  Pozdrawiam

  Polubione przez 6 ludzi

 2. OT zza oceanu, czyli totalna klęska ‚prodemokratycznej junty” w Boliwii która obaliła prawowitego prezydenta Evo Moralesa. jej przedstawiciele przegrali już w pierwszej rundzie wyborów prezydenckich z „promolaresowskim” kandydatem Luisem arce który zdobył ponad 52% głosów poparcia;
  https://colonelcassad.livejournal.com/6256607.html
  Ps. Ciekawe czy CIA i Elon Musk zdobędą sie na „powtórkę z rozrywki” byleby tylko trzymać „łapsko” na złożach bezcennego litu?
  https://wrc.net.pl/mz-tesla-oskarzana-o-obalenie-prezydenta-elon-musk-bedziemy-robic-zamach-stanu-na-kim-chcemy-pogodz-sie-z-tym

  Polubione przez 5 ludzi

 3. Upadek przemysłu na Ukrainie-polecam przeczytać.

  Jak autor słusznie zauważa, Ukraina zamienia się w kraj eksportujący surowce i towary niskoprzetworzone (około 70% całego eksportu). Nie zgodzę się nazwać Ukrainę krajem rolniczym- niestety, ale brak inwestycji, dominacja oligarchicznych latyfundiów doprowadza do tego, że sektor rolniczy jest bardzo zacofany, często odstaje nawet od standardów bogatszych krajów afrykańskich (!).
  https://www.obserwatorfinansowy.pl/bez-kategorii/rotator/ukraina-akcja-lokalizacja/

  Komentarz: Od siebie-autor przedstawia jak to ukraińska firma zajmująca się produkcją sprzętu dla straży pożarnej najprawdopodobniej zbankrutuje, bo rząd w Kijowie wolał wziąć kredyt od Austrii i zlecić w zamian produkcję tamtejszemu podmiotowi zagranicznemu.
  Takich przykładów jest znacznie więcej. Resort Obrony i Spraw Wewnętrznych jest tu głównym inicjatorem. Francuzi dali kredyt na śmigłowce- straci na tym Motor Sicz. Brytyjczycy na okręty-stracą stocznie (dwa lata bez zamówień?). Amerykanie sprzedali Jeveliny-straty poniesie DKKB Łucz.
  Toksyczne kredyty dosłownie niszczą ukraińskich producentów. Nie dość ,że nadmiernie eksploatowane przedsiębiorstwa nie mają środków na inwestycje to z powodu odcięcia się od rynku rosyjskiego nie mają gdzie sprzedawać swoich produktów(!).
  Zachodni partnerzy Ukrainy wprost grozili restrykcjami w razie prób zmienienia tego stanu rzeczy. Każda próba ochrony własnego rynku doprowadza do wściekłości urzędników z Brukseli. Zresztą w realiach ukraińskich nie ma to znaczenia.Jak pokazuje praktyka, nawet przegłosowanie ustawy o ochronie produkcji na Ukrainie zostanie tak wypaczone, by służyło tylko oligarchom.
  Przykładem mogą być zakusy zmian ceł i limitu importu na nawozy naturalne i ingerowanie w import benzyny. W pierwszym przypadku doprowadziłoby to do monopolizacji rynku przez jeden podmiot i gwałtownych wzrostów cen nawozów, co z kolei przełożyłoby się na wyniki całego sektora rolnego.
  https://forsal.pl/biznes/aktualnosci/artykuly/7747715,ukraina-rolnicy-przeciwni-kwotom-na-import-nawozow-w-tym-polskich.html
  W drugim groziło to kompletnym paraliżem transportu. Zresztą jak bardzo monopolistyczna pozycja oligarchów w dostawie towarów grozi krajowi niech świadczą dwa odrębne przypadki. Achmetow może doprowadzić do „blackoutu” kilkoma telefonami do szefów spółek energetycznych.
  Za to bez chloru od Kołomojskiego kilka lat temu Ukrainie groziła epidemia cholery(!).
  https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/wegry-wyslaly-na-ukraine-pomoc-humanitarna-w-postaci-cieklego-chloru/
  Każdy oligarcha kontroluje jakiś sektor gospodarki Ukrainy i może skutecznie ingerować w sprawy kraju.

  Polubione przez 4 ludzi

  • „W czwartek prezydent zatwierdził jedną z najważniejszych umów międzynarodowych istotnie wpływających na niezależność i podmiotowość III Rzeczpospolitej. Nie zauważyliście? Nic dziwnego skoro nasza elita polityczną i opiniotwórcza zajęta była głównie odgrywaniem spektaklu wokół kwestii hodowli zwierząt futerkowych i uboju rytualnego, a społeczeństwo zadowoliło się rolą jego biernego obserwatora”
   https://kresy.pl/publicystyka/protektorat-domkniety/

   Polubione przez 4 ludzi

   • W porównaniu z Ukrainą mamy jednak kilka różnic. Po pierwsze zachodnie firmy inwestowały w Polsce-wypierały i niszczyły polskie zakłady, ale budowały również swoje oddziały-po prostu opłacało się to ze względu na tanią, ale pracowitą i fachową siłę robocza.
    Drugą różnicą jest to, że Polacy z zachodnimi firmami współpracowali lub znajdowali nisze gospodarcze i tworzyli mikroprzedsiębiorstwa. Jedni zajmowali się budowlanką inni ogrodnictwem kolejni dostarczali jakieś półprodukty i powoli powoli pojawiły się od nowa polskie zakłady.
    Na Ukrainie praktyczne nie ma inwestycji zachodnich -czasami zdarzają się przejęcia firm. Jednak większość „inwestycji” to po prostu element prania pieniędzy przez oligarchów i dokapitalizowanie banków(!).
    Jakakolwiek próba założenia własnego interesu na Ukrainie styka się z masą problemów (wiem u nas też niełatwo sobie poradzić z biurokracją) i to nie tylko spowodowanych przez urzędników. Kredyty są wysoko oprocentowane-kilkanaście % w skali roku, mafia czyha na każdym kroku i żąda „udziału” w firmach, policja też bierze wziątki, a jak interes idzie za dobrze to „ktoś” go zaraz przejmie lub zniszczy, bo jest konkurencją.

    Polubione przez 4 ludzi

 4. Przypomnienie filmu „Krew i łzy Ukrainy” z samego początku tego bloga. Film drastyczny, opowiada ludobójstwie rosyjskojęzycznej ludności Donbasu, o zbrodniach władz Kijowa na ich narodzie. Film oparty na prawdziwych wydarzeniach i świadectwach bezpośrednich uczestników – cywilów z którymi walczy ukraińska armia.

  Został opublikowany 16 października 2014 i nie wiem czy to ze względu na drastyczność, ale zadziwia niewielka liczba wyświetleń.
  Jeśli ktoś nie widział i ma mocne nerwy to warto obejrzeć.

  Polubione przez 5 ludzi

 5. Grupa ukraińskich naukowców i działaczy ze Lwowa napisała list otwarty do rzymskokatolickiego metropolity lwowskiego abp. Mieczysława Mokrzyckiego, w którym zaatakowała go za krytykę ukraińskiego nacjonalizmu wyrażoną na konferencji zorganizowanej w ramach III Kongresu Środowisk Kresowych Rzeczypospolitej Polskiej. Sygnatariuszom listu nie spodobał się nawet sam fakt udziału hierarchy w zjeździe mającym w nazwie przymiotnik „kresowy” oraz to, że używa on zwrotu „na Ukrainie” zamiast „w Ukrainie”.
  https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/ukraina-kolejna-nagonka-na-abp-mieczyslawa-mokrzyckiego/
  Komentarz: A ekipy z Warszawy milczą.

  Polubione przez 4 ludzi

 6. W ciągu ostatniej doby, na Ukrainie wykonano 25739 testów na koronawirusa, stwierdzono blisko 5 000 zachorowań.
  https://kresy24.pl/na-ukrainie-brak-tendencji-wzrostowej-zarazen-koronawirusem-ponad-47-tys-nowych-przypadkow/
  Komentarz: Liczba zachorowań na Covid-19 na Ukrainie jest objęta podobną metodologią jaką zastosował Schrödinger. Jak nie ma testów nie ma chorych.
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Kot_Schrödingera

  Polubione przez 5 ludzi

 7. Epidemia koronawirusa na świecie. Prawa do produkcji rosyjskiej szczepionki przeciwko koronawirusowi ‚Sputnik V” wykupiły Indie, Chiny, Brazylia, Korea Płd. oraz „jeszcze jedno państwo”. Jak poinformował szef Rosyjskiego Funduszu Inwestycji Bezpośrednich odpowiedzialnego za produkcję szczepionki ma ona się rozpocząć już w grudniu, po tym jak szczepionka przejdzie odpowiednie testy w państwach które są zainteresowane jej zakupem;
  https://ria.ru/20201019/vaktsina-1580528176.html

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.