Wojna domowa na Ukrainie 20.10.2020r.- 1949 dzień od nowego rozejmu.


„Niemy krzyk”– dzień 221.

Wszyscy oczekiwali, że Niemcy pozostawią Rosję samą z jej gazową rurą i odmówią ukończenia projektu „Nord Steam 2” z powodu ogólnej wrogiej retoryki Europy w świetle ostatnich wydarzeń. Jednak niemieckie Ministerstwo Gospodarki i Energii stwierdziło, że jednak Berlin nie rozważa możliwości wstrzymania budowy gazociągu. Jak to ujął niemiecki resort, takie pytania wydają się raczej hipotetyczne i nie mają nic wspólnego z rzeczywistością.

Ponieważ Niemcy dają zielone światło, zaktualizujmy niektóre dane dotyczące dokończenia budowy „Nord Stream-2”

A więc rosyjski specjalistyczny statek do układania rurociągów „Akademik Czerski”, w towarzystwie kilku statków dostawczych, przetestował system pozycjonowania kotwic na Morzu Bałtyckim. Oznacza to, że przygotowania do rozpoczęcia prac ostatecznie zamykających realizację projektu zostały zakończone, a statek jest faktycznie gotowy do ukończenia ostatniego odcinka gazociągu.

Także punkt odbioru gazu w niemieckim Lubminie został już oddany do użytku. To po raz kolejny podkreśla, że ​​Niemcy ze swojej strony kontynuują prace nad projektem, pomimo różnych politycznych zajadłych insynuacji i bezprecedensowych nacisków ze strony przeciwników budowy „Nord Stream-2”.

Na szczególną uwagę zasługują słowa posła do Bundestagu, Klausa Ernsta, który powiedział, że „nadszedł czas, aby otwarcie zmierzyć się z sankcjami USA i pomyśleć o możliwościach ochrony przed nimi”. Na uwagę zasługuje również inna wypowiedź, tym razem ministra energetyki i gospodarki Niemiec Petera Altmeiera, który powiedział, że „‚Nord Stream 2’ to projekt na dziesięciolecia i nie można go tak po prostu odebrać i anulować, więc głupotą jest dyskutowanie co tydzień o śmiesznych plotkach o jego bojkocie”.

Podobnego zdania jest szef niemieckiej dyplomacji Heiko Maas, który powiedział, że wcześniej czy później projekt gazociągu „Nord Stream 2” zostanie zrealizowany.

Jak podkreślił, USA „realizują swoje prawo do niezależnej polityki energetycznej”, a Niemcy robią to samo.

W efekcie okazuje się, że Stany Zjednoczone, pomimo licznych prób zatrzymania dokończenia budowy „Nord Stream-2”, ponoszą klęskę za klęską. W chwili obecnej, Waszyngton wykorzystał już wszystkie dostępne mu narzędzia, aby zablokować projekt, w tym sprowadził do pomocy swoje europejskie satelity, które są może bardzo- a nawet nad-aktywne, to ich realna siła w rzeczywistości jest znikoma. Jedyne więc, co pozostało jeszcze Stanom Zjednoczonym, to pogrążyć region w jakimś- choćby bardzo lokalnym konflikcie zbrojnym, ale oczywiste, że Amerykanie się na to nie zgodzą.

Wygląda na to, że „król” został osaczony na szachownicy i pozostało tylko kilka ruchów do mata.

*

W dniu wczorajszym, na ługańskim odcinku frontu, ukraińskie formacje zbrojne ostrzeliwały przy użyciu moździerzy kaliber 120 mm i ręcznych granatników przeciwpancernych RPG-7 rejon wsi Kalinowka.

Poinformowało o tym biuro ŁRL we Wspólnym Centrum Kontroli i Koordynacji Reżimu Zawieszenia Broni (WCKiK):

 „O godz. 06:40 19 października ze strony USZ (Ukraińskich Sił Zbrojnych) z kierunku osady Ługańskie- osady Kalinowka odnotowano użycie broni zakazanej porozumieniami mińskimi, a mianowicie: moździerzy kal. 120 mm (11 min.), oraz RPG-7 (9 granatów)”– napisano w komunikacie przedstawicielstwa ŁRL w WCKiK .

Poza tym, mieszkaniec Trechizbienki został wysadzony w powietrze przez minę postawioną przez USZ w pobliżu wsi.

„W rejonie osady Triechizbienka na obszarze odpowiedzialności 14 brygady Ukraińskich Sił Zbrojnych w wyniku eksplozji urządzenia wybuchowego, zainstalowanego przez żołnierzy w bezpośrednim sąsiedztwie osiedla mieszkalnego, poważnie ranny został cywil mieszkający w tej miejscowości”– głosi komunikat służby prasowej Milicji Ludowej ŁRL.

Ponadto, o godzinie 11:55 z kierunku Talakowki- na południowym odcinku frontu, ukraińscy żołnierze przeprowadzili ostrzał przy użyciu broni maszynowej, w stronę miejscowości Komiternowo.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation

8 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.00 20 жовтня 2020 року.

Сала Україні!”

Ситуація в районі проведення операції Об’єднаних сил залишається повністю контрольованою українськими захисниками. Підрозділи зі складу Об’єднаних сил, дотримуючись режиму припинення вогню, продовжують сумлінно виконувати завдання за призначенням.

Упродовж минулої доби, 19 жовтня, збройні формування Російської Федерації двічі порушили домовленості, що вступили в дію 27 липня 2020 року. Зокрема, режим припинення вогню противник порушив поблизу населеного пункту Луганське, застосувавши на цій ділянці ручний протитанковий гранатомет та стрілецьку зброю.

Неприцільні постріли не становили загрози життю і здоров’ю, тому наші воїни вогонь у відповідь не відкривали.

Серед особового складу Об’єднаних сил бойових втрат і поранень не було.

Крім того, в районі Авдіївки, всупереч домовленостям, досягнутим у рамках Тристоронньої контактної групи, задокументовано проліт ворожого БПЛА із перетином лінії розмежування. Засобами радіоелектронної боротьби безпілотник противника було подавлено, що унеможливило його подальше використання.

Від початку поточної доби, 20 жовтня, у смугах відповідальності наших бойових бригад пострілів з боку російсько-окупаційних військ не відмічено. По всій лінії розмежування спостерігається тиша.

Крім українських військовослужбовців, у районі проведення операції належно виконують завдання й інші підрозділи Об’єднаних сил.

Зокрема, сапери ДСНС розмінували понад два гектари території у прифронтовому районі та передали на знищення 34 знайдених вибухонебезпечних предмети.

Наші воїни продовжують виконувати поставлені завдання і перебувають напоготові до адекватного реагування на ймовірні підступні дії противника.

Ситуація в районі проведення операції контрольована українськими воїнами.

Сала Україні!”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:

***

***

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

55 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 20.10.2020r.- 1949 dzień od nowego rozejmu.

 1. „Njus” który chyba uszedł naszej uwadze, czyli podczas swojej wizyty w Wlk. Brytanii ‚Pinokio” spotkał się z szefem brytyjskiej służby MI-6. Oficjalnie podczas spotkania „omówiono temat dezinformacji i fałszywych wiadomości”, jednak na pytania dziennikarzy o szczegóły odmówiono im tych informacji zasłaniając się „ważnymi sprawami państwowymi”;
  https://strana.ua/news/294950-zelenskij-rasskazal-chto-obsuzhdal-na-vstreche-s-sotrudnikami-britanskoj-razvedki-mi-6.html

  Polubione przez 2 ludzi

 2. Przypomniał o sobie tzw. patriarcha kijowski Filaret, który tym razem ogłosił ze tzw. tomos przyznany Ukrainie przez Patriarchę Konstantynopola narusza „czystość prawosławia” i wezwał wiernych by go nie uznawać. warto przy tym wyjaśnić ze właśnie podległy Filaretowi tzw. patriarchat kijowski wraz z innymi „cerkwiami” ukraińskimi nie uznajacymi podległości Patriarchatowi Moskiewskiemu tworzyły tzw. Kościół Prawosławny Ukrainy czyli twór powołany na terytorium Ukrainy w wyniku tzw. tomosu;
  https://ukranews.com/news/732960-filaret-prizyvaet-ne-priznavat-tomos-ob-avtokefalii-ptsu

  Polubione przez 3 ludzi

 3. Ukraińska codzienność. W obwodzie sumskim zatrzymano funkcjonariusz ukraińskiej Gwardii Narodowej pod zarzutem porwania i zamordowania 31-letniego mieszkańca Achtyrki w celu zawładnięcia jego pieniedzmi oraz samochodem;
  https://korrespondent.net/ukraine/4286049-na-sumschyne-natshvardeitsa-zaderzhaly-po-podozrenyui-v-ubyistve
  W Rubiżne (obwód ługański pod kontrolą Kijowa) w wyniku eksplozji w mieszkaniu rannych została dójka mężczyzn (ojciec i syn). Jak informują ukromedia powodem eksplozji było „nieostrożne obchodzenie sie z granatem”;
  https://korrespondent.net/ukraine/4286054-otets-y-syn-postradaly-pry-vzryve-hranaty-na-luhanschyne

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Tymczasem facebook zablokował konto deputowanego Rady Najwyższej Ukrainy Andrija Derkacza, który zasłynął z publikowania „kompromatów” na temat rozmów telefonicznych Joe Bidena z Poroszenką oraz o „pracy” Huntera Bidena w ukraińskiej spółce „BURISMA”. Jak wyjaśnił FB swoje posunięcie,
  „Usunęliśmy to konto i stronę z powodu naruszenia naszych zasad dotyczących korzystania z naszej platformy przez osoby zaangażowane w działania mające na celu wywieranie wpływu na wybory”;
  https://korrespondent.net/world/4285980-vybory-v-ssha-Facebook-skryl-akkaunt-deputata-rady
  Ps. Jak widać ‚wolność wypowiedzi” rozkwita w kontrolowanych z USA „wolnych mediach”….

  Polubione przez 3 ludzi

 5. Kołomojski znowu „zaatakowany” tym razem przez…Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej. Rzecz dotyczyć ma „machlojek” jakich dokonać miał Kołomojski przy zakupie luksusowych nieruchomości w centrum Moskwy. Dochodzi do tego także prowadzone przez Komitet Śledczy przeciwko Kołomojskiemu dochodzenie w sprawie finansowania „działań terrorystycznych i sabotażowych” na południowo-wschodniej Ukrainie, czyli sponsorowania przez niego tzw. ukraińskich baonów ochotniczych pacyfikujących Donbas;
  https://strana.ua/news/295994-u-verkhovnoho-suda-deljat-nasledie-ihorja-kolomojskoho.html

  Polubione przez 2 ludzi

 6. OT w sprawie Górskiego Karabachu, czyli Ormianie ‚zeszli z uma”. Prezydent Armenii Armen Sarkisjan w wywiadzie dla francuskich mediów miał stwierdzić że nie chce by Rosja oraz inne państwa mieszały się w konflikt o Górski Karabach;
  https://ukraina.ru/news/20201020/1029317557.html
  ps. Nie chcę być znowu ‚złym prorokiem”, ale jak tak dalej pójdzie to Ormianie już nie będą prosić, ale błagać o to by ‚Putin wwiedi wojska!’…
  >https://pbs.twimg.com/media/EktDFWnWAAA3VWU?format=jpg&
  https://colonelcassad.livejournal.com/6259029.html

  Polubione przez 2 ludzi

 7. OT militarne

  19 października w ukraińskich mediach ukazała się informacja o konflikcie między ukraińskim przemysłem zbrojeniowym a rządem Ukrainy dotyczącym 152 mm amunicji czołgowej. Przedmiotem sporu jest zapas takiej amunicji, przechowywany na terenie Charkowskiego Biura Konstrukcyjnego Przemysłu Maszynowego im. Morozowa (ChKBM).
  https://zbiam.pl/konflikt-o-amunicje-czolgowa-152-mm-na-ukrainie/
  Komentarz: Jak walnie ta stara amunicja-to zwalą wszystko na sabotażystów 🙂 Przecież wiadomo, że rząd w Kijowie nie może być winnym. A tak trochę poważniej. Powątpiewam czy w najbliższych latach pojawią się środki na rozwój nowego czołgu na Ukrainie. Poza fazą koncepcyjną większość konstrukcji dla UA, nie ujrzała światła dziennego.
  Rząd w Kijowie zaciąga gigantyczne kwoty na zakup sprzętu od zachodnich papierów, a budżet na zakup nowych pojazdów i prace konstrukcyjne jest mocno ograniczony. ponadto jest kilka projektów które mają pierwszeństwo w tej materii min-rakiety dalekiego zasięgu.

  Polubione przez 3 ludzi

 8. Coś weselszego czyli kolejna „ofiara” koronawirusa, czyli „Znany amerykański komentator telewizyjny, pracujący dla CNN, Jeffrey Toobin, został zawieszony w obowiązkach służbowych po tym, jak masturbował się w czasie redakcyjnego połączenia na Zoomie”;
  https://nypost.com/2020/10/19/jeffrey-toobin-was-masturbating-in-front-of-new-yorker-bigs-report/
  https://teleshow.wp.pl/dziennikarz-masturbowal-sie-podczas-kolegium-redakcyjnego-na-zoomie-zostal-zawieszony-6566670837115520a

  Polubione przez 2 ludzi

 9. I kolejny dowód na to, że niestety jesteśmy protektoratem
  Wywiad z członkiem Sejmowej Komisji Obrony Narodowej o zakupie F-35.
  Ujawnione wiadomości szokują. Nie było żadnego zapytania, sprawdzania innych ofert-w MON zapadła nagle decyzja o zakupie F-35 bez przetargu i nikt nawet członków komisji nie raczył o tym poinformować (nawet w trybie niejawnym).
  https://zbiam.pl/wokol-zakupu-f-35-jest-wiele-znakow-zapytania-wywiad/

  Polubione przez 3 ludzi

 10. Ponowna integracja okupowanych terytoriów wschodniej Ukrainy trwa co najmniej 25 lat. Taką opinię wyraził wicepremier, minister ds. reintegracji tymczasowo okupowanych terytoriów Ukrainy Ołeksij Reznikow w wywiadzie dla „Zerkała Niedeli”.
  „Kiedy nastąpi zakończenie okupacji – w taki czy inny sposób, jednak będziemy nadal pracować z ludnością, aby te terytoria w pełni weszły w obszar prawny Ukrainy, a co najważniejsze, w jej pole mentalne” – powiedział i dodał: „Tak, nadal twierdzę, że pełna reintegracja to co najmniej 25 lat, co najmniej jedno pokolenie. Takie jest moje przekonanie”.
  https://kresy24.pl/wicepremier-ukrainy-reintegracja-donbasu-potrwa-co-najmniej-25-lat/
  Komentarz: Dziwnie brzmi te hasło: „wejść w jej pole mentalne”. Czy nie dało się wprost napisać ,że tyle potrwa zukranizowanie tych ziem?

  Polubione przez 4 ludzi

 11. Prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział, że kiedy dobowa liczba zarażeń koronawirusem na Ukrainie przekroczy 9500, krajowy system medyczny znajdzie się w krytycznej sytuacji. Według niego zostanie wtedy wprowadzona ścisła kwarantanna. Powiedział to podczas spotkania z przedstawicielami Wszechukraińskiej Rady Kościołów i Organizacji Religijnych.
  https://kresy24.pl/prezydent-zelenski-okreslil-warunki-wprowadzenia-na-ukrainie-scislej-kwarantanny/
  Komentarz: 9 500 przypadków/dzień pewnie jest już. Tylko testów robi się za mało.

  Polubione przez 2 ludzi

 12. Poroszenko pójdzie siedzieć?

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zapowiedział we wtorek podczas dorocznego wystąpienia przed Radą Najwyższą (parlamentem), że osoby, które oddały Krym, poniosą odpowiedzialność. Dodał, że Ukraina poszukuje nowych instrumentów mających przywrócić jej terytoria.

  „Ci, którzy bez walki oddali Krym, mają ponieść odpowiedzialność” – oznajmił szef ukraińskiego państwa. Zaznaczył, że nie jest to kwestia „zemsty, a sprawiedliwości”. Półwysep Krymski został zaanektowany przez Rosję w 2014 roku.
  https://www.gazetaprawna.pl/artykuly/1494000,ukraina-zelenski-ci-ktorzy-oddali-krym-poniosa-odpowiedzialnosc.html

  Polubione przez 3 ludzi

 13. Kijów będzie zabiegał o wsparcie Unii Europejskiej w organizacji tranzytu gazu przez Federację Rosyjską do Europy z krajów Azji Środkowej, jeśli Gazprom nie odnowi umowy na korzystanie z ukraińskiego systemu przesyłu gazu po jej wygaśnięciu – powiedział Siergiej Makogon, szef ukraińskiej firmy Operator GTS Ukrainy.
  https://pl.sputniknews.com/gospodarka/2020101913226778-operator-gts-ukrainy-bedziemy-dalej-walczyc-z-gazpromem-sputnik/

  Polubione przez 3 ludzi

 14. Epidemia koronawirusa na Ukrainie. Kolejny przypadek popełnienia samobójstwa (już trzeci) przez pacjenta jednego ze szpitali zakaźnych w Kijowie w którym leczy się chorych z COVID. Mężczyzna miał sie ubrać w garnitur, a nastepnie wyskoczył przez okno;

  Polubione przez 2 ludzi

 15. Kolejny „njus” z „juesej”, gdzie doszło do strzelaniny na jednym z boisk szkolnych w Jacksonville (Floryda). Podobno w trakcie meczu dwóch szkolnych drużyn NN sprawca otworzył ogien z broni automatycznej, a następnie wsiał do samochodu i odjechał. Według wstepnych informacji, w wyniku ostrzału śmierć poniósł 27-letni meżczyzna, a ranny został jego 7-letni synek;
  https://korrespondent.net/world/4286344-v-ssha-proyzoshla-strelba-na-futbolnom-matche
  https://www.actionnewsjax.com/news/local/duval-county/reported-shooting-macy-ave/3W3AAX4E4FAMZLWVV6ZVHNXJJ4/

  Polubione przez 3 ludzi

 16. I powrót na Ukrainie, czyli kolejne badania opinii publicznej przeprowadzone przez Kijowski Międzynarodowy Instytut Socjologii na grupie ponad 1000 mieszkańców Ukrainy. Wynika z nich m.in że 69,5% z nich uważa ze sytuacja na Ukrainie idzie w złym kierunku, 62,6% uważa ze głownym problemem jest konflikt na Donbasie, 53% że jest to korupcja, a 43% bezrobocie;
  https://strana.ua/news/296038-bolshe-poloviny-ukraintsev-schitajut-naibolshej-problemoj-dlja-strany-vojnu-na-donbasse.html

  Polubione przez 3 ludzi

 17. Wicepremier, minister ds. reintegracji tymczasowo okupowanych terytoriów Ukrainy Ołeksij Reznikow jest przekonany, że Mińsk nie jest platformą, na podstawie której zostanie osiągnięty pokój. Powiedział to w wywiadzie dla „Zerkała Niedeli”.
  Przypomniał, że porozumienia mińskie wygasły 31 grudnia 2015 r., jednak nie ma jeszcze alternatywy dla nich.
  „Ale jeśli porozumienia z Mińska przestaną działać, podpiszcie inne, na przykład w Sztokholmie. Dlaczego nie? Szwecja będzie przewodniczyć OBWE od 1 stycznia. To kwestia woli politycznej przywódców krajów europejskich i nie tylko europejskich” – dodał.
  https://kresy24.pl/wicepremier-ukrainy-negocjacje-w-sprawie-zakonczenia-wojny-w-donbasie-moga-byc-przeniesione-z-minska-do-sztokholmu/
  Komentarz: Nie wiedziałem, że porozumienia Miński wygasły już 5 lat temu 🙂 Strona ukraińska pragnie zmieniać niekorzystne dla siebie postanowienia, ale taki sposób prowadzenia negocjacji,jest całkowicie nie do przyjęcia.

  Polubione przez 3 ludzi

 18. Iran wziął pełną odpowiedzialność za zestrzelenie samolotu linii Ukraine International Airlines (UIA) pod Teheranem w styczniu i wypłaci jednakowe odszkodowania bliskim ofiar niezależnie od obywatelstwa – ogłosił w poniedziałek wiceszef MSZ Ukrainy Jewhen Jenin. W poniedziałek w Iranie rozpoczęła się druga runda negocjacji w sprawie odszkodowań. Według irańskiej agencji IRNA rozmowy potrwają do środy.
  https://www.tvp.info/50405468/iran-wzial-pelna-odpowiedzialnosc-za-zestrzelenie-samolotu-pod-teheranem

  Polubione przez 3 ludzi

 19. Większość Ukraińców nie popiera utworzenia wolnej strefy ekonomiczne w obwodach donieckim i ługańskim. Świadczą o tym wyniki badania przeprowadzonego 17-19 października przez Kijowski Międzynarodowy Instytut Socjologii.
  Według wyników sondażu 45,3% ankietowanych nie popiera utworzenia wolnej strefy ekonomicznej w Donbasie, a 33,5% popiera. 20,5% badanych wybrało odpowiedź „trudno powiedzieć”.
  https://kresy24.pl/wiekszosc-ukraincow-nie-popiera-utworzenia-w-donbasie-wolnej-strefy-ekonomicznej/

  Polubione przez 3 ludzi

 20. W temacie gazowym

  Ukraińcy szukają alternatyw dających rentowność systemowi gazociągów, na których może skorzystać także Europa. Mimo to muszą zmniejszyć przepustowość rur, by utrzymać rentowność – czytamy w BiznesAlert.pl.
  – Będziemy nadal walczyć z Gazpromem i szukać wsparcia Unii Europejskiej w celu otwarcia dostaw gazu z Azji Centralnej do Europy. Dziesięć lat temu Turkmenistan i Kazachstan mogły sprzedawać gaz Europie dzięki przesyłowi przez Rosję – przypomniał Makogon. – Wierzę, że Europa mogłaby być zainteresowana gazem z tych źródeł i na tym się skupimy.
  OGTSU rozważa także możliwość wykorzystania sieci przesyłowej na Ukrainie do transportu biometanu i wodoru. – Przyglądamy się takim możliwościom i wierzę, że Ukraina ze swym systemem przesyłowym mogłaby się znacznie przyczynić do wdrożenia planu redukcji emisji dwutlenku węgla w Europie – ocenił prezes OGTSU.
  Jednak najpierw musi dojść do redukcji przepustowości systemu przesyłowego gazu na Ukrainie. – Nie potrzebujemy tylu stacji sprężania gazu, co obecnie. Będziemy musieli wycofać 60-70 procent przepustowości, która po prostu nie będzie potrzebna – przyznał rozmówca S&P Global Platts. Porozumienie tymczasowe Komisja Europejska-Ukraina-Rosja zakłada dostawy minimum 60 mld m sześc. gazu z Rosji przez Ukrainę w 2020 roku i 40 mld m sześć. rocznie do 2024 roku włącznie. Przepustowość sieci przesyłowej gazu nad Dnieprem to 145 mld m sześć. rocznie. – Musimy zmniejszyć tę moc, by obniżyć koszty. Za pięć lat będziemy w stanie zaoferować taryfy przesyłowe społecznie akceptowalne nawet w razie utraty przesyłu gazu Gazpromu – zapewnił cytowany przez BiznesAlert.pl prezes OGTSU.
  https://www.cire.pl/item,206088,1,0,0,0,0,0,ukraina-przygotowuje-sie-na-zakonczenie-dostaw-gazu-z-rosji-przez-ich-terytorium.html

  Polubione przez 3 ludzi

   • Niestety tak, ataki na Gazprom skończą się tym, że Ukraina straci ważnego partnera gospodarczego, który wpłacał rok-rocznie miliardy$ do budżetu Ukrainy (opłata tranzytowa). Nie to jednak jest najgorsze, sieć przesyłu gazu jest skorelowana z siecią dostaw dla przedsiębiorstw i użytkowników indywidualnych.
    Dawniej pomagało to zmniejszyć koszta transportu, obecnie w sytuacji, gdy Ukrainie grozi blokada tranzytu z Rosji to poważny problem. Sieć musiałaby zostać przebudowana- to jednak spory wydatek i koszta zostaną zapewne zrzucone na odbiorców prywatnych.
    Państwowy operator mówi o tym, że przebudowa sieci zamie 5 lat, zapewne będzie to dłuższy proces i co gorsza umowa z Gazpromem skończy się wcześniej niż sieć będzie zmodernizowana w 100%.

    Polubione przez 3 ludzi

 21. To jest ciekawe 🙂

  Sześciu funkcjonariuszy rosyjskiego wywiadu GRU zostało oficjalnie oskarżonych przez Departament Sprawiedliwości USA o udział w najbardziej zaawansowanych operacjach hakerskich w historii, w tym za cyberatak z udziałem NotPetya oraz spowodowanie blackoutu na Ukrainie na przełomie 2015 i 2016 roku. „Żaden kraj nie wykorzystał swoich cyberzdolności tak złośliwie i nieodpowiedzialnie jak Rosja (…), aby osiągnąć niewielkie korzyści” – wskazała amerykańska prokuratura.
  https://www.cyberdefence24.pl/analizy/oficerowie-gru-z-aktem-oskarzenia-swiat-poznal-sprawcow-najwiekszych-cyberatakow-w-historii

  Polubione przez 3 ludzi

    • Angielscy Normanowie (zromanizowani Wikingowie) dali Ukraińskim Chazarom kasę na budowę dwóch baz nad Morzem Czarnym, by Yankesi (anglosasi) mogli od d**y strony na Krymie zaatakować moskiewskich Waregów (zrusyfikowani skandynawscy Wikingowie).

     Już, już Yanke’lis witał się z krymską gąską, już ją miał w 2017 roku chapnąć (już w 2007 r. spisał umowę przedwstępną), ale w 2014 roku skok na nią robiąc wpadł w beczkę wkopaną, gdzie ukrourynę zbierano.
     I jak nam Mickiewicz baje, ta beczka za wysokie miała progi jak na lisie nogi i aby się z niej wydostać posłużył się Koziołkiem PiSmatołkiem z Pacanowa wmawiając mu, że on jest Imperium, a ta uryna to jego Intermarium.

     Teraz Yanke baz się zachciało, ale nie chcąc sam ruskiego niedzwiedzia drażnić, posłużył się lwami matołami, czyli starymi, wyliniałymi, normańskimi lwami Wilhelma Zdobywcy, bo Angole wciąż sen o swym Imperium śnią i znów z Rosją nowych Wojen Krymskich chcą.

     Polubione przez 2 ludzi

     • Nie udało się Amerykanom przejęcie rosyjskiej bazy w Sewastopolu, więc powstaną teraz na Ukrainie dwie nowe bazy nad Morzem Czarnym, by NATO mogło ,,blokować” i śledzić rosyjskie bazy na Krymie.
      Już od 2007 roku czynili podchody, ale im się nie udawało.
      https://www.altair.com.pl/news/view?news_id=334

      Te bazy powstaną, bo dla NATO lądowe bazy naprzeciw Krymu są niezbędne. Okręty państw NATO nie leżących nad Morzem Czarnym mogą przebywać na nim tylko kilkanaście dni, to stanowczo za mało na wywiad i akcje szpiegowskie, zresztą Rosjanie zaraz urządzają ,,ostre” manewry i zamykają akwen wokół Krymu.
      Nie tak dawno, chyba kilka dni temu, Amerykanie prowokowali Rosjan dronem szpiegowskim RQ-4 Global Hawkiem wlatując w strefę zamkniętą wokół Krymu, a potem lecąc nad Donbasem.

      Polubione przez 3 ludzi

 22. W temacie gospodarczo-społecznym, takie moje małe spostrzeżenia 🙂

  Niewielkim echem odbiły się informacje o zmianach jakie nastąpiły w samorządzie lokalnym na Ukrainie. A są to dość istotne zmiany, które mogą pozytywnie wpłynąć na obecną sytuację na Ukrainie (mogą nie muszą).
  Po pierwsze doszło do kompletnego zmiany struktury samorządowej na Ukrainie.
  17 lipca 2020 Rada Najwyższa Ukrainy uchwaliła zmiany w podziale administracyjnym Ukrainy na rejony (zmiany na obszarze Autonomicznej Republiki Krymu zostały bezterminowo zawieszone). Utworzono 126 nowych rejonów, które zastąpiły 476 dotychczasowych rejonów i 174 miasta wydzielone (na obszarze Autonomicznej Republiki Krymu zachowany został dotychczasowy podział na 14 rejonów i 11 miast wydzielonych. Po tej zmianie podział administracyjny drugiego rzędu Ukrainy obejmuje 140 rejonów (odpowiednik polskich powiatów) i 11 miast wydzielonych. Jednocześnie powstały wspólnoty terytorialne (odpowiednik polskich gmin) w liczbie 1470
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Podział_administracyjny_Ukrainy
  Zmienił się też sposób finansowania owych jednostek terytorialnych oraz zakres obowiązków. To na rejony spadła odpowiedzialność za zadania centralne-ochrona zdrowia/szkolnictwo czy transport (drogi koleje). Za owymi „nowymi” zadaniami nie poszły jednak dodatkowe środki. Główną zmianą było powołanie Funduszu Drogowego kilka lat temu, z którego 30% trafiało do samorządów w ramach dotacji na remonty dróg (około 120 tysięcy km).Dla porównania drogi krajowe zarządzane przez Ukrawtodor-otrzymywał 60% zajmował się 50 tysiącami km dróg.
  Największe zmiany zaszły w finansowaniu wspólnot terytorialnych. Zwiększono ich niezależność. Obecnie 60% dochodów z podatku dochodowego od mieszkańców oraz dochody z mediów mają trafiać do kas ichniejszych gmin i powiatów. Nadal są to skromne środki, jednak pozwalają na jakieś inwestycje w gminach. A tych jest co niemiara.
  Ukraińskie wsie i miasteczka często nie mają kanalizacji, drogi często przestały istnieć, infrastruktura przesyłowa w każdej chwili może się zawalić, a wiele budynków (szkoły urzędy) wymaga natychmiastowych remontów.
  Dlatego pisałem o szansie-jeśli znajdą się lokalni działacze, którzy zechcą pracować dla dobra wspólnot istnieje szansa na poprawę doli mieszkańców. Muszą się jednak znaleźć uczciwi i obrotni liderzy-be nich większe finansowanie gmin sprawi tylko, że więcej pieniędzy będą mogli ukraść lokalni urzędnicy.
  https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/analizy/2020-10-20/decentralizacja-w-cieniu-kryzysu-wladzy-ukraina-przed-wyborami

  Polubione przez 3 ludzi

 23. Kącik rolnika ( i nie tylko)

  Na Ukrainie trwa susza. Chociaż w Polsce ostatnimi tygodniami rzetelnie popadało, w niektórych rejonach nawet za bardzo (pozdrawiam szefa 🙂 ) to Ukraina wciąż odczuwa skutki suszy. Opady na Ukrainie, wostatnich miesiącach były skąpe, co przełoży się na zbiory pszenicy ozimej. Najprawdopodobniej zmniejszy się jej areał, ponadto około 50% upraw już ucierpiało z powodu braku wody.
  Złe wyniki w rolnictwie odbiją się na cenach chleba, zmniejszy się też ilość dochodów ze sprzedaży ziarna (możliwe osłabienie hrywny). Sytuację mogłyby poprawić inwestycje w irygacje, jednak na razie brak działań rządu w Kijowie, a skutki zmian klimatycznych będą z roku na rok coraz bardziej odczuwalne.

  I jeszcze takie porównanie:
  Na Krymie władze FR rozpoczęły szeroką gamę inwestycji mających na celu zmniejszenie marnotrawienia wody. Powstają nowe rurociągi. Wymienia się wodociągi, kopie się nowe studnie głębinowe itd itp. Na Ukrainie z powodu braku środków nie ma żadnych inwestycji.
  Jak nieoficjalnie podaje się w mediach ukraińskich na dzień dzisiejszy nawet gdyby Ukraina chciała, nie mogłaby dostarczyć wody na Krym. Spowodowane jest to złym stanem technicznym Kanału Północno-Krymskiego.
  https://agroprofil.pl/aktualnosci/susza-na-ukrainie-a-w-polsce-wizja-zimy/

  Polubione przez 3 ludzi

 24. Godna pochwały akcja działaczy kresowych. szkoda tylko, że brak zaangażowania ze strony młodzieży

  Pięć polskich cmentarzy na Ukrainie porządkowała grupa mieszkańców powiatu legnickiego w ramach akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”. Mieszkańcy powiatu przebywali na Ukrainie w dniach od 4 do 11 października.
  https://fakty.lca.pl/mobile,legnica,news,81904,Porzadkowali_mogily_pradziadow_na_Ukrainie.html

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.