Wojna domowa na Ukrainie 21.10.2020r.- 1950 dzień od nowego rozejmu.


„Niemy krzyk”– dzień 222.


Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wygłoszonym wczoraj (20 października) swoim dorocznym przemówieniu do Wierchownej Rady powiedział, że po zawarciu pokoju w Donbasie rozpocznie się jego „bezpieczna reintegracja”, w której Ukraina będzie kierować się doświadczeniami międzynarodowymi.

Wyjaśnił, że jest to pakiet przepisów dotyczących okresu przejściowego, głównie dotyczących odpowiedzialności za mieszkańców Donbasu. Zełenski podkreślił, że istnieje „duże pole do manipulacji”.

„Okropne słowo ‚amnestia’. To nie jest dla wszystkich i nie dla uniknięcia odpowiedzialności, ale dla milionów naszych obywateli, na których rękach nie ma krwi i którzy są teraz faktycznie zakładnikami agresorów”– powiedział prezydent Ukrainy.

Zełenski dodał, że mieszkańcy Doniecka potrzebują jasnego sygnału: „Nie ma się czego bać, tylko z Ukrainą możliwa jest dobra przyszłość”.

Wołodymyr Zełenskij zapewnił też, że Donbas potrzebuje specjalnych warunków ekonomicznych.

„Już dziś na wolnych terytoriach obwodów donieckiego i ługańskiego budujemy nowy Donbas: nowoczesny, bezpieczny, bogaty. Ale aby stworzyć taki region, który najbardziej ucierpiał z powodu rosyjskiej infekcji, potrzebne są specjalne warunki ekonomiczne. Prace nad tym już się rozpoczęły. Potrzebujemy strategii rozwoju gospodarki obwodów donieckiego i ługańskiego.”– powiedział Zełenski z mównicy Wierchownej Rady.

Zełenski wyjaśnił, że strategia ta obejmuje: preferencje podatkowe i celne; ubezpieczenie od ryzyk wojskowo-politycznych dla inwestorów; arbitraż zgodnie z międzynarodowymi standardami.

Prezydent Ukrainy zaznaczył, że prace nad opracowaniem tej strategii już się rozpoczęły.

Następnie Zełenski oświadczył, że „deputowani większości Wierchownej Rady udadzą się w tym tygodniu do Donbasu z wizytą”.

„Jutro 120 deputowanych ‚Sługi Ludu’ pojedzie do Donbasu. Nie do Turcji, nie na Malediwy, ale na linię frontu. O sytuacji tam usłyszą nie z sieci społecznościowych, ale od naszych wojskowych i lokalnych mieszkańców”– zapowiedział Zełenski.

Według ukraińskich mediów dwie grupy  „Sługów Ludu” będą transportowane wzdłuż całej linii demarkacyjnej w celu „komunikacji z wojskiem i lokalnymi mieszkańcami”. Oczywiście po tej właściwej stronie linii frontu, bo na terenach zajmowanych przez republiki ludowe, nie mają oni czego szukać, tam ludność ma bardzo wykrystalizowane poglądy.

Prezydent Wołodymyr Zełenskij podkeślił, że ​​pomimo wyzwań, przed jakimi stoi Ukraina w związku z epidemią COVID-19, osiągnięcie pokoju w Donbasie i deokupacji Autonomicznej Republiki Krym były i będą jego głównymi priorytetami.

„Punkt, który nie był pierwszy, ale najważniejszy dla mnie i, jestem przekonany, dla Was i dla wszystkich Ukraińców. To koniec wojny w Donbasie, nastanie pokoju, powrót naszego narodu, powrót naszych terytoriów ”– powiedział Zełenski.

Następnie przypomniał, że w tym celu odblokowano proces normandzki, który faktycznie zatrzymał się od 2016 roku, dzięki czemu z okupowanych terytoriów i z Rosji wypuszczono 136 obywateli, w tym marynarzy ukraińskich Oleg Sentsov, Edem Bekirov, Alexander Kolchenko, Stanislav Aseev i wielu innych.

„Walczymy o każdego Ukraińca- zarówno wojskowego, jak i cywila. Dla mnie osoba jest najwyższą wartością. I każdy obywatel powinien wiedzieć: jestem Ukraińcem i moje państwo mnie nie opuści. Proces uwalania naszych obywateli trwa, pamiętamy o wszystkich, którzy są jeszcze w niewoli i robimy wszystko, aby ich zwrócić”– podkreślił ukraiński prezydent.

Szef państwa uznał zawieszenie broni za ważne. „Obecnie reżim milczenia trwa 86 dzień z rzędu – najdłużej w latach wojny”– stwierdził.

Wołodymyr Zełenskij zgodził się, że reżim ten nie jest idealny- odnotowuje się jego naruszenia i próby jego zakłócenia. Ale najważniejsze jest to, że liczba strzałów znacznie się zmniejszyła, a przez cały ten czas Ukraina miała jedną stratę w walce.

„To boli. Ale to, że pojawiły się dni, tygodnie, a nawet miesiące, kiedy nie chowamy naszych bohaterów, kiedy matki i dzieci nie płaczą, daje nam nadzieję. Gdy mieszkańcy mówią, że nie słuchają wiadomości o ‚ciszy’, bo słyszą prawdziwą ciszę, to daje nadzieję”– podkreślił prezydent.

Zwrócił uwagę, że Unia Europejska, USA, Kanada, Wielka Brytania, Turcja i inni partnerzy nadal niezawodnie wspierają Ukrainę, a krajowi dyplomaci nieustannie pracują nad przygotowaniem kolejnego szczytu normandzkiego w Berlinie, aby kontynuować dążenie do pokoju na Ukrainie.

Zełenski jasno dał do zrozumienia, że władze kraju pamiętają o swych obywatelach, którzy mieszkają zarówno na Krymie, jak iw okupowanym Donbasie i musimy o nich dbać, walczyć o nich. W związku z tym odrestaurowano most i drogę w Stanicy Ługańskiej, rozwiązano problem wody pitnej w Donbasie, powstają nowe i wygodne nowoczesne punkty kontrolne, w tym na granicy administracyjnej z Krymem.

„Jest niezwykle ważne, jaką Ukrainę widzą nasi obywatele przekraczając tymczasową granicę. Robimy wszystko, żeby widzieli, że jest oświetloną, wyasfaltowaną i wygodną”– powiedział Zełenski.

Zapewnił, że, że walka toczy się dalej o młodzież na terenach czasowo okupowanych, o ich umysły. Dlatego od tego roku dzieci z Krymu i terytorium republik mogą bezpłatnie studiować na wszystkich uczelniach Ukrainy.

Dodał,że aby ludzie mieszkający na terenach okupowanych mogli poznać prawdę o Ukrainie z Ukrainy, a nie z kanałów propagandowych okupanta, Ukraina uruchomiła kanał „Dom”, który nadaje na Krym i Donbas.

„Oczywiście nie możemy tam mieć obiektywnej liczby opinii, ale ciągła fala krytyki tego kanału ze strony rosyjskich mediów wskazuje, że sprawy idą w dobrym kierunku”– powiedział Władimir Zełenski.

Prezydent powiedział też, że zawsze zaprasza wszystkich światowych przywódców do odwiedzenia z nim nie tylko Kijowa, ale także obwodów donieckiego i ługańskiego. Wraz z Wołodymyrem Zełenskim dokonał tego już Donald Tusk, Prezydent Szwajcarii, Specjalny Przedstawiciel Urzędującego Przewodniczącego OBWE Martin Saidik, ambasadorowie Niemiec i Francji na Ukrainie.

Prezydent stwierdził ze smutkiem: niestety kwestia Krymu nigdy nie znalazła się na porządku dziennym formatu normandzkiego. Ale on był, jest i zawsze będzie na porządku dziennym obecnego rządu- podkreślił i powiedział: dopóki Krym jest okupowany, a Ukraińcy i Tatarzy krymscy są regularnie prześladowani, świat nie powinien zapominać o Krymie.

W tym celu władze ukraińskie szukają nowych skutecznych narzędzi, w szczególności tworzą format „Platformy Krymskiej”, platformę koordynowania międzynarodowych wysiłków na rzecz ochrony praw Krymczan i zajęcia półwyspu.

„Omówiłem już merytorycznie tę inicjatywę z przedstawicielami Unii Europejskiej, Wielkiej Brytanii, Kanady, Turcji i innymi partnerami. Wielu z nich jest gotowych do przyłączenia się i wzięcia w nim czynnego udziału”- powiedział szef państwa.

Niemniej, zaznaczył, już teraz państwo i przedstawiciele władz powinni podejmować decyzje, które przybliżyłyby deokupację.

„Wszyscy Ukraińcy muszą jednakowo rozumieć, co się stanie po wyzwoleniu i powrocie naszych czasowo okupowanych terytoriów. Po osiągnięciu pokoju rozpoczniemy bezpieczną ponowną integrację, korzystając z udanych doświadczeń międzynarodowych. To pakiet ustaw o okresie przejściowym, przede wszystkim o odpowiedzialności”– powiedział ukraiński prezydent, zwracając uwagę, że chodzi w szczególności o specjalne warunki ekonomiczne dla Donbasu.

Prezydent na marginesie podkreślił, że nadejście pokoju na Ukrainie nie oznacza, że ​​władze i państwo przestaną dbać o armię.

„Wręcz przeciwnie, tylko nowoczesna i sprawna armia będzie gwarantem dalszego pokoju i bezpieczeństwa Ukrainy”– powiedział Wołodymyr Zełenskij.

Obok fałszywych komunikatów o wezwaniach do wojskowego biura rejestracji i poboru, ‚horrorach’ o upadku armii, są fakty bezsporne- w 2020 roku budżet armii stał się największy w historii Ukrainy”– podkreślił Zełenski.

„W czasie kryzysu związanego z koronawirusem (budżet na wydatki zbrojeniowe- dopisek mój) nie zmniejszył się ani o jedną hrywnę. I nie mówcie, proszę, , że ‚zdrada’, że w 21 roku zmniejszymy fundusze dla wojska. Nie dlatego, że jest to niemożliwe, ale dlatego, że budżet nie został jeszcze przyjęty. Dlatego nie pozwolę na to. Środki te utrzymają się co najmniej na poziomie z bieżącego roku, czyli ponad 117 mld UAH. To o 15 miliardów więcej niż w dobie billboardów o wojsku”– powiedział prezydent.

https://www.president.gov.ua/ru/news/glava-derzhavi-mir-na-donbasi-ta-deokupaciya-krimu-moyi-klyu-64729


*

A na froncie w Donbasie sytuacja nie ulega zmianie.

I tak, według wczorajszego raportu przedstawionego przez SMM OBWE, obserwatorzy odnotowali naruszenie decyzji ramowej o wycofaniu sił i sprzętu z 21 września 2016 r .:

– w strefie wycofywania się w pobliżu Pietrowskiego  dron dalekiego zasięgu SMM OBWE zarejestrował obecność 3 osób na dawnym stanowisku USZ.

Poza tym, w ciągu minionej doby na donieckim odcinku front ukraińscy żołnierze 3 razy naruszyli warunki zawieszania broni, w tym o godzinie 17:20 z kierunku Awdiejewki przeprowadzili oni ostrzał przy użyciu granatnika przeciwpancernego RPG-7 (1 granat), w stronę Mineralnoje, następnie o godzinie 18:38, w tym samym miejscu użyto broni maszynowej oraz o godzinie 21:15, ponownie z kierunku Awdiejewki przeprowadzono ostrzał przy użyciu moździerza kaliber 82 mm (4 miny), ale tym razem w kierunku Spartakusa.

Ponadto, dwa razy naruszono warunki Dodatkowych Środków wzmacniających reżym przestrzegania zawieszenia broni prowadząc prace fortyfikacyjne przy użyciu ładunków okopowych; o godzinie 13:17 w rejonie Wodjanoje- na południowym odcinku frontu, gdzie doszło do jednej eksplozji i w okolicy Awdiejewki na stanowiskach USZ o godzinie 18:10- gdzie zarejestrowano dwie eksplozje.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation

9 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.30 21 жовтня 2020 року.

Сала Україні!

Ситуація в районі проведення операції Об’єднаних сил залишається контрольованою. Українські воїни продовжують сумлінно виконувати завдання за призначенням.

Упродовж минулої доби, 20 жовтня, збройні формування Російської Федерації шість разів порушили домовленості, досягнуті в рамках Тристоронньої контактної групи 22 липня 2020 року.

Режим припинення вогню російсько-окупаційні війська порушували неподалік Світлодарська та Майорська, де провокували наших захисників зі стрілецької зброї, та тричі поблизу населеного пункту Авдіївка. На цій ділянці зафіксовано застосування противником гранатометів різних систем та стрілецької зброї.

На жаль, унаслідок ворожого пострілу один український захисник зазнав акубаротравми. Військовослужбовця оперативно доправили до лікувального закладу. Стан здоров’я воїна задовільний. На місці події працює керівний склад бригади та робоча група військової служби правопорядку Збройних Сил України.

Окрім того, на Приазов’ї, у районі населеного пункту Павлопіль, всупереч досягнутим домовленостям зафіксовано проліт БПЛА противника типу «Квадрокоптер» із перетином лінії розмежування. Засоби радіоелектронної боротьби Об’єднаних сил подавили ворожий безпілотник, що унеможливило його подальше використання.

Від початку поточної доби, 21 жовтня, на усіх ділянках відповідальності українських підрозділів пострілів з боку збройних формувань Російської Федерації не зафіксовано. По всій лінії розмежування спостерігається тиша. Водночас українські воїни перебувають напоготові до адекватного реагування на будь-які підступні та провокаційні дії противника. Ситуація у районі проведення операції залишається контрольованою українськими захисниками.

Сала Україні!

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:

***

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

59 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 21.10.2020r.- 1950 dzień od nowego rozejmu.

 1. Powinno być: kabareciarz Zełenski opowiedział swój największy żart ! „Mieszkańcy Doniecka potrzebują jasnego sygnału: „Nie ma się czego bać, tylko z Ukrainą możliwa jest dobra przyszłość”.”

  Polubione przez 6 ludzi

  • 🙂 🙂 🙂 🙂

   *6+!!!

   Pozdrawiam.

   Ps.

   Jeśli mają taką dobrą wolę, to dlaczego trzymają tam jeszcze swoje zmilitaryzowane formacje zbrojne?
   Gdyby mieszkańcy części Donbasu się przed nimi nie obronili, to mogło się ta historia skończyć jak z Polakami w Galicji Wschodniej i na Wołyniu.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 3 ludzi

   • To samo czekało mieszkańców Krymu, ale tu FR idealnie się „wstrzeliła” w sytuację i ochroniła Krymian przed nadchodzącym zagrożeniem z rąk nacjonalistów ukraińskich Moją osobistą refleksją jest to, że dziś po latach uważam, że FR powinna zająć Donbas. Oczywiście podniósłby się wrzask Ukrainy, ale żadnej kraj nie zdecydowałby się na otwartą wojnę z FR. Sankcje i tak zostałyby nałożone (z Donbasem czy bez), a i tak w opinii międzynarodowej pokutuje przekonanie o rzekomej rosyjskiej agresji, więc co by to zmieniło się, gdyby FR zajęła też Donbas ? Również dziś nie sądzę, żeby NATO odważyło się otwarcie wesprzeć Ukrainę. Tak samo jak się bredzi o MH17, zrzuca winę na Rosję o otrucie Nawalnego, szkaluje za interwencję w Syrii, więc… Donbas był do wzięcia. Oczywiście Krym był rosyjski, ale mimo logicznych tłumaczeń o wcześniejszej przynależności Krymu do Rosji oraz samego faktu DEMOKRATYCZNEGO wyboru jego mieszkańców o przyłączeniu do FR to Donbas był radziecki i w opinii mieszkańców Donbasu niczym nie różni się on od Krymu. Za to uniknięto by takiego rozlewu krwi i nękania mieszkańców linii rozgraniczenia ostrzałami przez 6 lat. Świat musiałby się z tym pogodzić tak jak godzi się z faktem przyłączenia Krymu do FR. No, ale to tylko moja prywatna nic nie znacząca opinia.

    Polubione przez 5 ludzi

    • Była tylko jedna zasadnicza różnica pomiędzy Krymem a Donbasem. Otóż Krym był republiką autonomiczną i mógł legalnie zadecydować w referendum o swej przynależności państwowej, zaś Donbas jest częścią terytorium Ukrainy, a więc nie ma tu już takiego przełożenia. Jak na razie jedynym uprawomocnieniem się władzy republik ludowych są przeprowadzone w nich referenda, ale dopiero po uzyskaniu specjalnego statusu możliwe będzie odłączenie się.

     Pozdrawiam.

     Polubione przez 4 ludzi

  • Coz warto spróbować, co ich czeka w granicach Rosji wiadomo – brud, smród i nędza. Jedyne co ma Rosja to armia. Gdyby Ukraina pogodzila się z utrata zajętych terenów to moglaby sie zacząć szybko rozwijać, ma potencjał.

   Polubienie

 2. Kolejny „njus” z „juesej”, czyli pomimo opłacenia przez Joe Bidena „ponad 50 byłych pracowników amerykańskiego wywiadu” oraz umyciu, ogoleniu i ubrania w garnitur synalka Huntera, FBI zaprzeczyło jakoby ujawnione przez „New York Post” kompromitujace obu polityków materiały były „rosyjską dezinformacja’;
  https://www.foxnews.com/politics/fbi-purported-hunter-biden-laptop-sources
  https://www.dailywire.com/news/breaking-doj-fbi-confirm-hunter-biden-laptop-is-not-part-of-russian-disinformation-campaign
  Plus FBI wznowiło także śledztwo w sprawie tzw. e-maili Hillary Clinton, która to sprawa, według głownej „zainteresowanej” miała przyczynić się do jej klęski w wyborach prezydenckich w 2016 roku…
  >https://twitter.com/USRebellion1776/status/1318766085877960707

  Polubione przez 2 ludzi

 3. I powrót na Ukrainę, gdzie kolejne „antyrekordy” w ilości oficjalnie ujawnionych przypadków dziennych zainfekowania koronawirusem 6719 oraz śmierci nim spowodowanych 141;
  https://korrespondent.net/ukraine/4286517-COVID-19-ukrayna-obnovyla-dva-antyrekorda
  Z kolei ukraiński portal ‚Strana.ua” informuje o „epidemii samobójstw” w kijowskich szpitalach. Tylko wczoraj (20 października) samobójstwa popełniła dwójka mężczyzna którzy przebywali w dwóch różnych szpitalach w Kijowie, jedna z osób miała zdiagnozowany COVID-19. Sprawy bada policja;
  https://kiev.strana.ua/296201-v-stolichnykh-bolnitsakh-snova-epidemija-suitsidov-dva-novykh-sluchaja.html
  Ps. Od siebie dodam ze wcześniej w kijowskich szpitalach samobójstwa popełniła już trójka innych osób…

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Wybory samorządowe na Ukrainie. Ukraińska policja bada sprawę „zniknięcia” biuletynów wyborczych, w ilosci 5 tysięcy sztuk, które miały być użyte w wyborach na urząd burmistrza i do rady miejskiej. Z kolei opozycyjne wobec obecnych władz w Kijowie ugrupowanie ‚Opozycyjna platforma – Za życie” twierdzi ze „zniknęło” 6 tysiecy biuletynów;
  https://kharkov.strana.ua/296153-v-kharkove-vyjavili-nedostachu-bjulletenej-dlja-mestnykh-vyborov.html

  Polubione przez 2 ludzi

 5. Były szef ukraińskiej służby celnej (od kwietnia do sierpnia 2020 roku) Ihor Muratow w wywiadzie dla ukromediów poinformował o istnieniu „systemowej korupcji” w tych służbach oraz o tym że straty jakie ponosi z tego powodu ukraiński budżet wynoszą 250 mln dolarów MIESIĘCZNIE. Stwierdził takze że w samym kierownictwie ukraińskich służb celnych istnieje zorganizowana grupa przestępcza, którą nazwał „urzedem kontrabandy”, która kontroluje przemyt;
  https://korrespondent.net/ukraine/politics/4286241-na-tamozhne-voruuit-250-mln-v-mesiats-eks-hlava-vedomstva

  Polubione przez 3 ludzi

 6. Ukraińska codzienność. W Owidiopolu w obwodzie odeskim obrzucono butelkami z płynem zapalającym, siedzibę niezależnego miejskiego portalu internetowego. W wyniku czego w pomieszczeniu, które było wówczas puste, wybuchł pożar. Wcześniej NN sprawcy napadli i pobili redaktora naczelnego portalu;
  https://korrespondent.net/city/odessa/4286573-pod-odessoi-sozhhly-redaktsyui-ynternet-yzdanyia
  I jeszcze jeden „njus” z obwodu odeskiego gdzie wybuchł ładunek wybuchowy podłozony pod samochodem osobowym w wyniku czego cięzko ranny został jeden z jadących nim mężczyzn. Jak się okazało był nim kandydat z ramienia „Batkiwszczyny” (Julia Tymoszenko) do samorzadu obwodowego (rady obwodowej);
  https://dumskaya.net/news/po-selom-kurgany-vzorvali-avtomobil-kandidata-v-129143/

  Polubione przez 3 ludzi

 7. W temacie wczorajszego ‚njusa” z „jusej” o zidentyfikowaniu członków „rosyjskiej grupy hakerskiej” którzy mieli atakować cele na całym świecie m.in za pomocą …ogólnodostępnego programu do wymazywania zawartosci dysków twardych ‚KillDisk”. Zidentyfikowano jednego z członków „grupy hakerskiej” który, okazał się być mieszkaniec stolicy Kraju Ałtajskiego Barnauł, absolwenta Ałtajskiej Akademii Kultury i Sztuki, który od kilku lat „udziela się”…w orkiestrach wojskowych;
  https://colonelcassad.livejournal.com/6262920.html

  Polubione przez 3 ludzi

 8. Tymczasem deputowani Rady Najwyższej Ukrainy z proprezydenckiej frakcji „Sługa Narodu” wybrali się na ‚wycieczkę” do tzw. strefy OZS na Donbasie. Na dworcu kolejowym w Konstantynowce (obwód doniecki pod kontrola Kijowa) „powitała” ich grupa „witiranów ATU” i „ukronazioli” z ‚Korpusu Narodowego” którym nie podoba się „zdradziecka polityka” obecnych władz w Kijowie. Miedzy innymi przewodniczący frakcji parlamentarnej „Sługa Narodu” musiał się tłumaczyć ze „zdradzieckiej” wypowiedzi na temat „zmniejszenia ukraińskiej armii”;
  https://korrespondent.net/ukraine/4286700-sluh-naroda-na-donbasse-vstretyl-natskorpus
  https://strana.ua/news/296247-v-konstantinovke-nedovolnye-natsionalisty-okruzhili-arakhamiju-iz-za-eho-slov-o-sokrashchenii-armii.html

  Polubione przez 3 ludzi

  • Akurat tutaj ma całkowitą rację deputowany. Ukraińska Armia oficjalnie liczy 250 tysięcy+ 30 tysięcy członków gwardii+400 tysięcy rezerwistów. Na papierze olbrzymia siła, ale w praktyce tylko cześć tych sił można wysłać do działań wojennych, reszta co najwyżej nadaje się do patrolowania (spokojnych)ulic miast.
   Sprzęt wojskowy to 95% postsowiecka technika-czasami z lekkimi modernizacjami, mocno wysłużona i odbiegającą od nowoczesnego pola walki. A co najgorsze utrzymanie tak nieefektownej armii kosztuje blisko 6%PKB(!)
   Lepiej dla Ukrainy byłoby gdyby zmniejszono liczbę wojskowych wzamian za podwyższenie wydatków na sprzęt i ćwiczenia.

   Polubione przez 3 ludzi

 9. Epidemia koronawirusa na Ukrainie. Jeden z deputowanych Rady Najwyższej Ukrainy z frakcji ‚Sługa Narodu” u którego zdiagnozowano COVID-19, właściciel restauracji w Kijowie która działała pomimo kwarantanny, postanowił sie leczyć „tradycyjnymi metodami”, czyli m.in spożyciem…sała. Jednaj jak sie okazuje to nie pomaga i stan deputowanego nie ulega poprawie…
  https://strana.ua/news/296263-koronavirus-u-tishchenko-nardepu-ne-stanovitsja-luchshe.html

  Polubione przez 2 ludzi

 10. OT z Polski

  Koronawirus w Polsce. Ekspert: „zmierzamy w kierunku katastrofy humanitarnej”
  – W tej chwili nie choruje 10 tys. osób dziennie, bo niedoszacowanie jest 5-10-krotne. Realnie dziś zachorowało od 50 do 100 tys. Polaków. To są prawdziwe dane, które muszą uświadomić ludziom, że wirus jest wszędzie wokół nas – twierdzi dr Paweł Grzesiowski. Immunolog podkreśla, że nie wytrzymujemy tempa, w jakim uderza w nas COVID-19.
  https://wiadomosci.wp.pl/koronawirus-w-polsce-ekspert-zmierzamy-w-kierunku-katastrofy-humanitarnej-6567002296355456a

  Polubione przez 3 ludzi

 11. Kolejny „njus” z „juesej”. Prezenter telewizyjny (protrumpowego) ‚Fox News” Tucker Carlson nazwał „50 byłych pracowników amerykańskiego wywiadu”, którzy nazwali materiały opublikowane przez „New York Post” i kompromitujace Bidenów „cześcia rosyjskiej dezinformacji”, tymi samymi ludźmi którzy wcześniej „kłamali na temat irackiej broni masowego rażenia i nielegalnie szpiegowali Amerykanów, a teraz razem z Demokratami zabiegają o wybór Bidena na prezydenta”;
  https://russian.rt.com/inotv/2020-10-21/Fox-News-shpioni-lgavshie-pro

  Polubione przez 3 ludzi

 12. MON Ukrainy, BEZ przetargu, zakupiło 1200 namiotów za łączną sumę 77 mln hrywien. Jak skarżą się konkurencja specyfikacja namiotów była tak skonstruowana, że tylko jeden podmiot mógł złożyć zamówienie.
  https://www.ukrmilitary.com/2020/10/namety.html
  Komentarz: Ciekawe do czego zostaną użyte te namioty? Może szpitale polowe dla chorych na Covid-19, a może znów będą chcieli przezimować żołnierzy w namiotach?

  Polubione przez 3 ludzi

  • Nie ma szans przy wzmożonych zakupach namiotów i zimowych gaci….Dobrze, że tam nie mają problemu z polowymi p.panc konfesjonałami, bo ten koszt były większy niż remont wszystkich jeszcze sprawnych czołgów.

   My ten temat akurat przerabialiśmy, w efekcie tylko 3 szt. F-16 są zdolne do lotów.

   Pozdrawiam.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 4 ludzi

 13. I taka ciekawostka z UA.
  W latach 2018-2020 z zaszczytnej służby zrezygnowało 77 tysięcy żołnierzy kontraktowych (!) rotacja wśród zawodowych żołnierzy jest bardzo duża. Jednocześnie (tak przynajmniej wnioskuje) trwa zabawa w obsadzanie stanowisk. W ukraińskiej armii jest tysiące generałów i pułkowników-każdy z nich powinien mieć jakieś stanowisko (i dobrą pensje). Problem w tym ,że brakuje wystarczającej ilości jednostek, aby każdy z szarży miał czym zarządzać 🙂
  Dlatego padł pomysł, aby zmniejszyć jednostki-tak, aby dostosować je do „wymagań sztabowych”. I przykładowo bateria zamiast 6 składałaby się z obsługi 4 dział. kompania czołgów zamiast 10-11 liczyłaby 8-9 załóg.
  https://www.ukrmilitary.com/2020/10/77.html

  Polubione przez 3 ludzi

  • Wychodzi na to, że od Polaków są blisko 4 razy biedniejsi. Gdy zaczynała się rewolucja godności przepaść nie była jeszcze tak widoczna, ale lata „demokracji” zrobiły swoje.
   Według badań przeprowadzonych przez Bank Światowy, bez szybkich reform Ukraina może osiągnąć poziom rozwoju Unii Europejskiej w 50-100 lat. Realnie …ten kraj się cofa w rozwoju. Z tego co pamiętam tylko 14 krajów było uboższe niż w 1991 roku ,a Ukraina zajęła niechlubne 2 miejsce (zaraz za Zimbabwe).
   Kraj notuje kilka lat wzrostu, by zaraz później przejść przez kolejny kryzys i stracić to co zostało osiągnięte prze kilka lat. Problemy Ukrainy mają podłoże systemowe i nie da się ich już rozwiązać.
   Kraj przekroczył pewien punkt, po którym bez olbrzymiej pomocy z zewnątrz nie ma szans na rozwój. Z powodu niskiej dzietności, złej opieki zdrowotnej, epidemiom chorób zakaźnych, narkotykom i alkoholizmowi (o wojnie domowej nie wspominając) Ukraina wpadła w pułapkę demograficzną. Nie ma wystarczającej ilości młodych ludzi, którzy mogliby udźwignąć utrzymanie starzejącego się społeczeństwa.
   Średnia wieku na Ukrainie to 41.5 lat-okres przechodzenia na emeryturę to 60 lat(!). W przeciągu najbliższych 5 lat przybędzie około 3-3,5 mln emerytów, tymczasem na ich miejsce na rynku pracy wejdzie tylko 2 mln nowych pracowników (o ile nie wyjada na zarobek/emigrację).
   Małe miejscowości i wsie już wymierają-pozostali głównie starsi mieszkańcy. Młodzi udali się do miast lub zagranicę.
   https://spidersweb.pl/2019/02/ukraina-50-lat-polska.html

   Polubione przez 2 ludzi

 14. W jednym z kijowskich sądów odbywa się kolejne posiedzenie w sprawie zabójstwa dziennikarze Pawła Szeremeta o które oskarżani sa „weterani ATO”. Pod budynkiem zgromadzili się ich ‚zwolennicy”, czyli „ukropatrioci” oraz „ukranaziole” którzy wywołali „drakę” z ochraniającymi sąd policjantami;
  https://strana.ua/news/296329-delo-sheremeta-u-suda-v-kieve-nakaljaetsja-obstanovka-k-nemu-stjahivajutsja-siloviki.html

  Polubione przez 2 ludzi

 15. Hiper zdrada!
  https://www.o2.pl/informacje/ukraina-na-przerwach-dzieci-uzywaja-innego-jezyka-6566773874629280a
  NANU- Narodowa Akademia Nauk Ukrainy badała używanie języka Ukraińskiego w szkołach.
  Wynik badań tej akademii przedstawiła filolożka Oksana Dynalewska.
  Z badań tych wynika, że uczniowie w większości szkół na lekcjach mówią w języku ukraińskim, a na przerwach i po lekcjach po rosyjsku. Po rosyjsku rozmawia też większość rodziców z nauczycielami.
  Nauczyciele żeby się lepiej zrozumieć z uczniami na przerwie i po lekcjach komunikują się z nimi po rosyjsku.
  Trochę inaczej to wygląda w zachodniej Ukrainie, ale tam też używa się języka który różni się nieznacznie od tego oficjalnego.
  Taka dygresja: Język Kubański jest taki trudny, że Kubańczycy nie potrafią się go nauczyć i dlatego mówią po hiszpańsku.

  Polubione przez 3 ludzi

  • „Język Kubański jest taki trudny, że Kubańczycy nie potrafią się go nauczyć i dlatego mówią po hiszpańsku”- ale dotyczy to też wielu innych języków narodowych; Peruwiański, Meksykański, Wenezuelski, Ekwadorski, Brazylijski, Dominikański itd. itd…..

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 1 osoba

 16. W temacie gazowym, czyli trwa walka USA z gazociągiem „Nord Stream 2” którego zbudowanie faktycznie „wypchnie” amerykański gaz z europejskiego rynku. Tym razem nowe sankcje maja „uderzyć” w ponad 120 firm z 12 państw europejskich zaangażowanych (według USA oczywiscie) w budowę „NS2”;
  https://tass.ru/ekonomika/9777761
  Ps. Jeżeli to nie zadziała to Waszyngtonowi faktycznie pozostaną juz tylko naloty dywanowe, jak kiedyś tutaj napisałem…

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.