Wojna domowa na Ukrainie 23.10.2020r.- 1952 dzień od nowego rozejmu.


„Niemy krzyk”– dzień 224.

„Ukraina zaczyna budować dwie państwowe bazy morskie w celu ochrony regionu Morza Czarnego”– zapowiedział kilka dni temu ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski podczas exposé  w Wierchownej Radzie, dodając, że „zaczynamy budować dwie państwowe ukraińskie bazy morskie, aby chronić region Morza Czarnego”

Według niego, władze budują armię, która pozwoli na zwrot czasowo utraconych terytoriów Ukrainy. Podkreślił, że ci, którzy oddali Krym „bez walki”, muszą zostać pociągnięci do odpowiedzialności, dodając, że „tu nie chodzi o zemstę, ale o sprawiedliwość”.

„Budujemy armię ukraińską, która będzie w stanie obronić Ukrainę na lądzie, w wodzie, w powietrzu iw cyberprzestrzeni. Aby nikt inny nie pomyślał nawet o naruszeniu naszej suwerenności i integralności terytorialnej. Żeby nikt nie mógł pomyśleć, że kawałek terytorium można odebrać Ukrainie bez oddania jednego strzału”– ogłosił urbi et orbi ukraiński prezydent.

Dodał też, że nie pozwoli na obcięcie środków na wojsko w 2021 roku. Według niego finansowanie będzie nie mniejsze niż w tym roku: ponad 117 miliardów hrywien (4,12 miliarda dolarów) . „W 2020 roku budżet armii stał się największy w historii Ukrainy. W czasie kryzysu koronawirusa nie zmniejszył się on ani o ani jedną hrywnę, i proszę nie rozgłaszać ‚zdrady’, że w 2021 roku zmniejszymy fundusze na wojsko. Nie pozwolę na to”– zapewnił Zełenski. 

W tym samym czasie Zełenski ogłosił pakiet ustaw dotyczących okresu przejściowego po reintegracji Donbasu. Według niego będzie wśród nich ustawa o amnestii, ale „tylko dla tych, którzy nie mają krwi na rękach”

Przypomnijmy, wcześniej Zełenski powiedział, że jeśli on sam nie może osiągnąć pokojowego rozwiązania sytuacji w Donbasie i zwrócić Ukrainie Krymu, kraj będzie potrzebował nowego przywódcy, bo on sam poda się do dymisji. Na takie dictum sekretarz prasowy prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow odpowiedział, że problem Krymu nie istnieje w ramach relacji Rosji z innymi krajami. 

Wcześniej informowano, że Ukraina znalazła miejsce w pobliżu Krymu dla okrętów NATO i może pozwolić Wielkiej Brytanii na budowę bazy morskiej w obwodzie mikołajewskim. 

Były dowódca rosyjskiej Floty Czarnomorskiej, admirał Igor Kasatonow, ocenił zagrożenie dla Rosji ze strony planowanych ukraińskich baz morskich na Morzu Czarnym. 

„To jest tylko politykierstwo, bo budowa prawdziwej bazy ma być przeciwko komu? Jeśli przeciwko Krymowi, to tam stacjonuje potężna wielozadaniowa grupa. Łodzie będą przebywać w bazach ukraińskich- i tylko tyle. Strategicznie nie będą miały znaczenia. I operacyjnie nie stanowią żadnego zagrożenia dla Rosji”– powiedział Kasatonow. 


Admirał wyraził opinię, że po zakończeniu budowy pozostaną niewykorzystane, w tym przez okręty NATO np. z Turcji, które nie będą tam kierować swoich okrętów wojennych i innych jednostek pływających.

No, ale za to będzie kolejna okazja do sutego wyprowadzania kasy przy okazji kosztownych prac budowy dwóch nowych baz morskich. I chyba tylko o to w tym wszystkim chodzi?

*

A na froncie w Donbasie, na jego ługańskim odcinku, ukraiński żołnierz wraz z towarzyszącym mu psem zostali wysadzeni w powietrze przez minę przeciwpiechotną podczas poszukiwania dezertera.

Poinformował o tym przedstawiciel służby prasowej Wydziału Milicji Ludowej ŁRL Iwan Filiponenko.

Powiedział, że w celu odnalezienia żołnierza 1 batalionu 30 brygady Ukraińskich Sił Zbrojnych (USZ), dowódca oddziału Pietrienko zorganizował poszukiwania dezertera- szeregowego Drobenka, po nieuprawnionym oddalenia się ze swego stanowiska w ramach 1 batalionu 30 brygady USZ.  „Podczas akcji poszukiwawczej w rejonie wsi Zołotoje żołnierz 30 brygady sierżant Pampusza i pies tropciel zostali wysadzeni w powietrze przez minę przeciwpiechotną PMN-2” – powiedział Filiponenko.

Natomaist według wczorajszego raportu obserwatorów SMM OBWE odnotowano na donieckim odcinku frontu naruszenie decyzji ramowej o wycofaniu sił i sprzętu z 21 września 2016 r .:

– ️ w strefie wycofywania się w rejonie Pietrowskim dron dalekiego zasięgu  SMM OBWE zarejestrował obecność  1 osoby na dawnym stanowisku USZ.

Odnotowano również obecność sprzętu USZ w strefie bezpieczeństwa:

– ️15 czołgów (prawdopodobnie T-64) w pobliżu wsi Łozowackoje,
– ️ 1 transporter opancerzony i 3 bojowe wozy piechoty w części zamieszkanej wsi Karłowka,
– ️ 1 BTR-70 i 1 BRDM-2 na miejscu w strefie mieszkalnej wsi Kurachowka,
– ️ 1 APC w pobliżu  wsi Kurachowo.

Poza tym, USZ 3 razy naruszyły warunki rozejmu; o godzinie 11:05, gdy z kierunku Awdiejewki przeprowadziły ostrzał przy użyciu moździerza kaliber 82 mm (3 miny) przedmieść wsi Jakowlewki k/Doniecka, następnie o godzinie 15:03 z kierunku Wodianoje przeprowadzono ostrzał również przy użyciu moździerza kaliber 82 mm (5 min) w stronę miejscowości Leninskoje- na południowym odcinku frontu. No i wreszcie, o godzinie 22:05 przy użyciu tym razem broni maszynowej przeprowadzono ostrzał Jakowlewki z kierunku Awdiejewki.

Ponadto, 1 raz naruszono Dodatkowe Warunki zawieszenia broni prowadząc o godzinie 15:25 w rejonie wsi Wodianoje- na stanowiskach obronnych USZ, prace inżynieryjne przy użyciu ładunków okopowych (1 eksplozja).

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation

2 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.00 23 жовтня 2020 року.

Сала Україні!

Ситуація у районі проведення операції Об’єднаних сил залишається контрольованою українськими воїнами.

Минулої доби, 22 жовтня, у районах відповідальності українських бригад зафіксовано п’ять порушень домовленостей, досягнутих 22 липня 2020 року під час засідання Тристоронньої контактної групи.

Так, стрілецьку зброю російсько-окупаційні війська застосували поблизу населеного пункту Артема та двічі – неподалік Шумів. Окрім того, режим припинення вогню противник порушив у районі Новолуганського, задіявши на цій ділянці автоматичний станковий гранатомет.Бойових втрат і поранень серед українських захисників не було.

Ще одне порушення досягнутих домовленостей задокументовано на Приазов’ї. У вечірній час доби поблизу населеного пункту Широкине зафіксовано проліт ворожого БПЛА типу «квадрокоптер». Засобами радіоелектронної боротьби Об’єднаних сил безпілотник противника було подавлено.

Від початку поточної доби, 23 жовтня, у районах відповідальності українських підрозділів порушень режиму припинення вогню не зафіксовано. По всій лінії розмежування спостерігається тиша. Водночас українські воїни не втрачають пильності та готові адекватно реагувати на будь-які зміни оперативної обстановки.

Сала Україні!

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:

***Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

43 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 23.10.2020r.- 1952 dzień od nowego rozejmu.

 1. W temacie „ukraińskiej szczepionki przeciwko koronawirusowi”. Głos w sprawie zabrał głowny ukraiński epidemiolog wojskowy Serhij Krawczenko który podczas występu w jednym z „talk-show” nazwał to wszystko ‚oszustwem” za którym stoi „kilku awanturników z Biura Prezydenta, którzy wystawili ten teatralny spektakl w pogoni za politycznym PR”;
  https://strana.ua/news/296579-ukrainskuju-vaktsinu-ot-koronavirusa-raskritikoval-voennyj-epidemioloh-serhej-kravchenko.html

  Polubione przez 3 ludzi

 2. Zbliżają sie wybory samorządowe na Ukrainie, dlatego też „Pinokio” dwoi się i troi by polepszyć swój (jak i swojego ugrupowania „Sługa Narodu) polityczny PR. Po róznych występach w ukromediach, w których co rusz cos zapowiadał i obiecywał, m.in szczepionkę przeciwko koronawirusowi, oraz „wycieczkach” na „front” na Donbasie, teraz zapowiedział ze jest gotów zrezygnować ze swojego prezydenckiego uposażenia;
  https://strana.ua/news/296592-zelenskij-zavil-chto-hotov-otkazatsja-ot-prezidentskoj-pensii.html
  Ps. Warto przy tym przypomnieć, ze „Pinokio” wbrew swoim przedwyborczym zapowiedziom, zamieszkuje cały czas, wraz z rodziną, w jednej z prezydenckich rezydencji…

  Polubione przez 3 ludzi

 3. Ostatnia debata wyborcza Trump-Biden z punktu widzenia ukromediów, czyli Trump obwinia Bidena o „branie lewego szmalu” z Ukrainy, Rosji i Chin;
  https://strana.ua/news/296604-ty-bolshoj-paren-dlja-10-tramp-obvinil-bajdena-chto-tot-bral-denhi-ot-ukrainy.html
  Zarzucił także Biden’owi ze ten będąc wiceprezydentem za Obamy, wraz z nim „oddali Putinowi kawałek Ukrainy [czyli Krym i republiki z Donbasu]”. Według opinii amerykańskich ekspertów przytoczonej przez ukraiński portal „Strana.ua” w ostatniej debacie lepiej miał wypaść obecny Prezydent USA;
  https://strana.ua/news/296552-debaty-trampa-i-bajdena-23-oktjabrja-video-i-analiz.html

  Polubione przez 2 ludzi

 4. I znowu „cenzura prewencyjna” na Facebooku i Twitterze. Tym razem zablokowane zostały konta należące do ukraińskiego politologa i byłego ‚doradcy” Ambasady Ukrainy w USA Andrija Teliżenko który „podpadł” ponieważ współpracował z prawnikiem Trumpa Rudy Giulianim przy zbieraniu materiałów obciążających Bidenów;
  https://strana.ua/news/296629-stranitsy-andreja-telizhenko-v-sotssetjakh-zablokirovali.html

  Polubione przez 3 ludzi

 5. W temacie ukrainizacji polskiej służby zdrowia;
  https://kresy.pl/wydarzenia/proimigracyjne-agencje-zatrudnienia-sa-gotowe-sciagnac-tysiace-lekarzy-i-pielegniarek-ze-wschodu-do-polski/
  Od siebie dodam że w związku z wprowadzonym przez „ustawe antycovidową” zwolnieniem lekarzy z odpowiedzialności karnej za „niezamierzone błedy” współczuje tym (obym to nie był ja) którzy dostaną się w łapy „ukrokonowałów” z „szemranymi dyplomami lekarskimi”…

  Polubione przez 3 ludzi

 6. W temacie bajek Prezydenta Zeleńskiego

  Prezydent Ukrainy postawił sobie ambitny cel podczas wizyty w Mariupolu. Zdaniem Wołodymyra Zełenskiego szybko należy podjąć odpowiednie kroki i zastanowić się, co zrobić, aby Ukraina mogła zostać gospodarzem igrzysk olimpijskich.
  https://sport.interia.pl/zimowe/news-igrzyska-na-ukrainie-trzeba-to-zrobic-bardzo-szybko,nId,4811036#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome

  Ponadto ogłoszono zmiany w rządzie Ukrainy-ze stanowiskami pożegna się kilku najsłabszych ministrów
  https://www.unian.info/politics/zelensky-some-ministers-may-be-sacked-soon-11191469.html

  A Zeleński stwierdził, że Ukraina spełniła wszystkie (sic!) wymogi jakie stawiał MFW do otrzymania kolejnych pożyczek. Ciekawe czy MFW zgadza się z tą opinią 🙂
  https://www.unian.info/economics/zelensky-ukraine-fulfills-all-conditions-for-second-imf-tranche-11191370.html

  Komentarz: Oj czuć zbliżające się wybory oj czuć 🙂

  Polubione przez 3 ludzi

 7. Sondaż przedwyborczy na Ukrainie
  Większość głosów w wyborach samorządowych trafi do kandydatów niezależnych. Wsród parti politycznych podium zajmują: partia Prezydenta -ponad 16% poparcia, na prorosyjską „Platformę Opozycyjną – Dla Życia” – zagłosować może 13 5% Ukraińców, a na prozachodnią „Solidarność Europejską” Petra Poroszenki – 13,2%.
  https://studium.uw.edu.pl/piatka-faworytow-w-wyborach-samorzadowych-na-ukrainie/

  Polubione przez 3 ludzi

 8. W ciągu ostatnich trzech miesięcy wzrosła dynamika wyjazdów Ukraińców do Niemiec na podstawie sfałszowanych dokumentów lub polskich wiz pracowniczych, wcześniej wyhamowana przez pandemię koronawirusa. Dla agencji zatrudnienia jest to kolejny pretekst do działań na rzecz zatrzymania Ukraińców w Polsce. Postulują m.in. „nieustające upraszczanie procedur wydawania cudzoziemcom kart pobytu”.
  https://kresy.pl/wydarzenia/coraz-wiecej-ukraincow-probuje-nielegalnie-dostac-sie-przez-polske-do-pracy-na-zachodzie/

  Polubione przez 3 ludzi

 9. Ministerstwo ochrony zdrowia Ukrainy włączyło w piątek (23 października) Polskę do czerwonej strefy epidemicznej. Oprócz Polski w grupie tej znalazły się Chorwacja i Gruzja. W czerwonej strefie jest teraz 51 krajów.
  https://wydarzenia.interia.pl/raporty/raport-koronawirus-chiny/aktualnosci/news-koronawirus-na-ukrainie-polska-w-czerwonej-strefie-epidemicz,nId,4811641#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome

  Polubione przez 3 ludzi

 10. Niezły odlot

  Rosyjskie wojska mogą wkroczyć na Białoruś, kiedy rządzącym sytuacja wymknie się spod kontroli – stwierdził w piątek szef Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksij Daniłow. Zaznaczył, że wejście wojska może być uzależnione od sytuacji po wyborach w Mołdawii 1 listopada.
  https://www.tvp.info/50472806/ukraina-rosyjskie-wojska-moga-wkroczyc-na-bialorus-po-1-listopada
  Komentarz: Sądzę ,że to sposób na odwracanie uwagi obywateli od prawdziwych problemów jak korupcja czy epidemia. W Polsce też to robią, z dnia na dzień zajęli się min sprawą aborcji. Temat chwytliwy głośny to i nikt nie będzie gadał o nieudolności rządu w dobie pandemii.

  Polubione przez 2 ludzi

 11. Na Ukrainie po 15 latach wznowiono wydobycie złota. Zasoby złota w Mużijewie ocenia się na 55 ton, a cynku – na milion ton.
  Jak przekazały władze obwodu zakarpackiego, po raz ostatni w Mużijewie wznawiano prace w 2005 roku, po czym przedsiębiorstwo zbankrutowało. Władze lokalne oceniają, że złoża z potwierdzonymi zapasami w Mużijewie pozwalają Ukrainie na status kraju wydobywającego złoto – informuje PAP.
  https://www.money.pl/gospodarka/ukraina-po-15-latach-wznowiono-wydobycie-zlota-6567789171456768a.html

  Polubione przez 3 ludzi

 12. Musi być naprawdę źle w naszym kraju
  – Pierwszą grupę kilkudziesięciu lekarzy z Ukrainy jesteśmy w stanie zwerbować w ciągu dwóch tygodni – powiedział w rozmowie z „Rzeczpospolitą” Krzysztof Inglot, prezes agencji zatrudnienia Personnel Service. W poniedziałek resort zdrowia zapowiedział zmiany w prawie, które mają ułatwić zatrudnianie lekarzy zza granicy.
  https://www.money.pl/gospodarka/agencje-pracy-gotowe-by-sciagac-lekarzy-z-ukrainy-6567642132114112a.html

  Polubione przez 3 ludzi

 13. kozacka fantazja 🙂

  W ręce policji wpadł 33-letni obywatel Ukrainy, który po awanturze w płońskim szpitalu, próbował ukraść karetkę i wrócić nią do domu.
  Zdarzenie miało miejsce kilka dni temu. Policjanci z komendy w Płońsku mieli zostać wezwani do szpitala miejskiego, gdzie trafił nietrzeźwy obywatel Ukrainy, który twierdził, że został potrącony przez samochód jednak nie potrafił podać żadnych szczegółów.
  Okazało się, że mężczyzna miał około 3 promile alkoholu w organizmie.
  Następnie pokłócił się z personelem szpitala i próbował ukraść karetkę pogotowia(!). Mężczyzna usłyszał zarzut usiłowania kradzieży auta oraz kierowania w stanie nietrzeźwości. Grozi mu do 5 lat więzienia.
  https://wawalove.wp.pl/mazowsze-obywatel-ukrainy-wszczal-awanture-w-szpitalu-i-chcial-ukrasc-karetke-byl-pijany-6567775283088128a?c=96&nil=&src01=6a4c8

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.