Wojna domowa na Ukrainie 24.10.2020r.- 1953 dzień od nowego rozejmu.


„Niemy krzyk”– dzień 225.

Mieszkańcy DRL, którzy wrócili z ukraińskiej niewoli, w większości znaleźli pracę w republice.

Rzecznik Praw Obywatelskich DRL Daria Morozowa poinformowała wczoraj, że:

„Rehabilitacja i adaptacja obywateli, którzy stali się ofiarami prześladowań, nielegalnie przetrzymywanych i torturowanych na Ukrainie w związku z konfliktem w Donbasie to złożony proces. Maksymalne wsparcie jest ważne i jest ono zapewniane wszystkim zwolnionym. Dziś większość obywateli Ukrainy, którzy wcześniej byli więzieni na Ukrainie wróciła już do pełnego życia: dostali pracę, mają oddzielne mieszkania, założyli rodziny lub połączyli się z krewnymi i przyjaciółmi”.

Dodała, że ​​biuro Rzecznika Praw Obywatelskich i Republikańskie Centrum Zatrudnienia pomagały w znalezieniu pracy dla zwolnionych. Aby stać się bardziej poszukiwanym na rynku pracy, niektórzy przeszli szkolenia zawodowe.

Według Morozowej byłym ukraińskim więźniom władze DRL pomagają również przy rejestracji paszportów republiki.

„Tak więc z mojej inicjatywy szereg organów i instytucji państwowych przyjmuje zatrzymane osoby na preferencyjnych warunkach. W szczególności upraszcza to procedurę wydawania zaświadczenia o nielegalnym przetrzymywaniu na terytorium Ukrainy; zaświadczenia osoby wysiedlonej; informacje adresowe. Złożenie wniosku o paszport do Służby Migracyjnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych DRL odbywa się również poza kolejnością”– dodała Rzecznik Praw Obywatelskich.

*

A na froncie w Donbasie, na jego ługańskim odcinku ukraińskie formacje zbrojne, łamiąc dodatkowe środki kontroli zawieszenia broni, rozmieściły w strefie tzw. Operacji Połączonych Sił (OPS) 15 sztuk sprzętu.

Poinformował o tym na konferencji szef Departamentu Milicji Ludowej ŁRL Jan Leszczenko.

„W minionym tygodniu ustalono, że znaleziono zamaskowany sprzęt wojskowy ukraińskich okupantów z 14 samodzielnej brygady zmechanizowanej- jedno samobieżne działo przeciwlotnicze ‚Tunguska’ we wsi Sirotino, jeden system rakiet przeciwlotniczych ‚Strieła-10’ we wsi Rubiżnie, z 1 samodzielnej brygady zmechanizowanej- jedno działo przeciwlotnicze ZU-23 i cztery (transportery opancerzone) MT-LB we wsi Popasnaja oraz jeden (transporter opancerzony) BTR-70 we wsi Zołotoje” – powiedział Leszczenko.

Ponadto żołnierze z 80 samodzielnej powietrznodesantowej brygady szturmowej rozmieścili dwa transportery opancerzone MT-LB i dwa działa przeciwlotnicze ZU-23 w osadzie typu miejskiego Rajgorodka oraz trzy transportery opancerzone BTR-80 we wsi Giejewka.

Poza tym, straty nie bojowe zgrupowania operacyjno-taktycznego (ZO-T) Sił Zbrojnych Ukrainy „Północ” za tydzień wyniosły siedmiu żołnierzy.

„Za okres od 17 do 23 października 2020 r. W jednostkach i pododdziałach ZO-T ‚Sewier’ straty niebojowe wyniosły czterech żołnierzy, którzy zginęli, a kolejnych trzech zostało rannych”– poinformował Laszczenko.

I tak, żołnierz Ukraińskich Sił Zbrojnych został ciężko ranny podczas nieudanego rozładunku przeciwlotniczego zestawu rakietowego „Strieła-10”, który spadł z peronu kolejowego w Rubieżnoje.

Kolejny ukraiński żołnierz został ranny w wyniku wysadzenia ciężarówki wojskowej należącej do ukraińskiej armii przez ukraińską minę, zaś w wyniku konfliktu z nacjonalistami zginął oficer armii ukraińskiej i jeden żołnierz został ranny. Poza tym, w ciągu tygodnia zmarło z powodu koronawirusa trzech ukraińskich żołnierzy.

Natomiast według wczorajszego raportu SMM OBWE na donieckim odcinku frontu odnotowało obecność sprzętu USZ w strefie bezpieczeństwa:

– ️ 1 transporter opancerzony i 2 bojowe wozy piechoty w pobliżu Sławnoje,
– ️ 1 BMP w pobliżu miejscowości Taramczuk,
– ️ 2 transportery opancerzone w pobliżu wsi Bogdanowka.

Poza tym, ukraińscy wojacy dopuścili się w ciągu minionej doby 5 naruszeń warunków zawieszenia broni; o godzinie 10:25 prowadząc ostrzał z kierunku Wodianoje- na południowym odcinku frontu, przy użyciu moździerza kaliber 82 mm (4 miny) w stronę Dzierżyńskoje, następnie o godzinie 14:08, gdy z kierunku Opytnoje- na północnych obrzeżach Doniecka przeprowadzili ostrzał przy użyciu automatycznego granatnika AGS-17 (17 granatów) w kierunku przedmieść Spartakusa. O godzinie 16:38 z kierunku Krasnogorowki przy użyciu przeciwpancernego granatnika SPG-9 (1 granat) i automatycznego granatnika AGS-17 (2 granaty), o godzinie 19:09 z kierunku Awdiejewki przy użyciu broni maszynowej przeprowadzono ostrzał obrzeży Mineralnoje, i wreszcie o godzinie 21:30 ponownie z kierunku Awdiejewki przy użyciu ręcznego granatnika przeciwpancernego RPG-7 (1 granat), w kierunku Spartakusa.

Ponadto, zarejestrowano 3 incydenty polegające na używaniu ładunków okopowych przy prowadzeniu prac fortyfikacyjnych; o godzinie 04:20 i 04:30- w pobliżu Awdiejewki na liniach transzei USZ oraz o godzinie 07:55 na pozycjach USZ w rejonie Opytnoje, gdzie użyto 5 ładunków wybuchowych.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation

3 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.30 24 жовтня 2020 року.

Сала Україні!

Ситуація в районі проведення операції Об’єднаних сил повністю контрольована українськими захисниками. Підрозділи Збройних Сил України та інших складових сил оборони, дотримуючись домовленостей, що вступили в дію 27 липня 2020 року, продовжують сумлінно виконувати завдання за призначенням.

Упродовж минулої доби, 23 жовтня, у смугах відповідальності наших бригад зафіксовано два порушення режиму припинення вогню з боку збройних формувань Російської Федерації. Так, неподалік населеного пункту Шуми противник застосував стрілецьку зброю, а в районі Катеринівки – підствольний гранатомет та стрілецьку зброю.

Бойових втрат і поранень серед українських захисників унаслідок пострілів не було.

Окрім того, вчора військовослужбовці Збройних Сил та вогнеборці ДСНС ліквідували пожежу поблизу Станиці Луганської та локалізували осередки загоряння неподалік населеного пункту Лопаскине.

Від початку поточної доби, 24 жовтня, на усіх ділянках лінії розмежування спостерігається тиша, вогневих провокацій із боку збройних формувань Російської Федерації не зафіксовано.

Підрозділи, залучені до проведення операції Об’єднаних сил, продовжують неухильно дотримуватися умов режиму припинення вогню та готові адекватно відреагувати у разі загрози їхньому життю чи здоров’ю.

Сала Україні!”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:
***© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

40 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 24.10.2020r.- 1953 dzień od nowego rozejmu.

 1. Wybory samorządowe na Ukrainie. W jednej z miejscowosci obwodu kijowskiego przewodniczący komisji wyborczej sfałszował protokoły z posiedzeń komisji wyborczej;
  https://korrespondent.net/ukraine/4287819-na-kyevschyne-hlava-yzbyrkoma-podozrevaetsia-v-poddelke-dokumentov
  W jednej z miejscowosci na Zakarpaciu SBU zatrzymała członków grupy która skupowała głosy wyborców, płacąc po 1000 hrywien od „sztuki”;
  https://korrespondent.net/ukraine/4287808-na-zakarpate-razoblachyly-skhemu-podkupa-yzbyratelei
  W Równem zatrzymano 56 mieszkańców Kijowa, w tym 10 niepełnoletnich, opłaconych i przywiezionych (w pięciu busach) w celu dyskredytacji jednego z kandydatów na stanowisko burmistrza (mieli roznosić szkalujące go gazetki);
  https://korrespondent.net/ukraine/4287836-v-rovno-polsotny-kyevlian-pytalys-dyskredytyrovat-kandydata-v-mery

  Polubione przez 2 ludzi

 2. Z kresy.pl

  Kołomyjska eparchia (diecezja) Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UGKC) suspendowała na trzy miesiące księdza Mykołę Medynskiego, ponieważ duchowny startuje w wyborach samorządowych. Wcześniej ksiądz dał się poznać jako kapelan skrajnie nacjonalistycznego Prawego Sektora.
  https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/ukraina-byly-kapelan-prawego-sektora-suspendowany-za-start-w-wyborach-foto/

  Polubione przez 1 osoba

 3. Energetyczny think tank Ember przygotował raport, z którego wynika, że ceny hurtowe energii elektrycznej w Polsce są aktualnie najwyższe w Unii Europejskiej. Taki stan rzeczy utrzymuje się już od sześciu miesięcy.
  https://kresy.pl/wydarzenia/srednie-ceny-energii-elektrycznej-w-polsce-w-ostatnich-miesiacach-byly-o-50-proc-wyzsze-niz-srednia-ue/
  Komentarz: Koszty energii wynikają z kilku powodów.Pierwszym są nowe podatki wliczone w cenę energii (mają zapewnić środki na modernizację i budowę nowych elektrowni w tym bloków atomowych) Drugim jest nieopłacalność elektrowni ciepłowniczych, są mniej wydajne niż np elektrownie gazowe, trzecim powodem są wysokie ceny węgla-to akurat zasługa PiS i ich ugody z górnikami.

  Polubione przez 2 ludzi

 4. Sześciu mężczyzn podcięło sobie żyły w piątek na sali rozpraw w Odessie na Ukrainie, po tym jak sąd zdecydował o przedłużeniu wobec nich aresztu – informuje Ukraińska Prawda. Sędzia rozpatrywał środek zapobiegawczy w związku z buntem w kolonii karnej.
  Mężczyźni byli kontrolowani przed wejściem na salę rozpraw, ale jeden z nich wniósł do sądu ostrze w nosie, ukrywając je pod maseczką ochronną – powiedział Ukraińskiej Prawdzie przedstawiciel Narodowej Gwardii Ukrainy Mychajło Kondura.
  https://wiadomosci.dziennik.pl/swiat/artykuly/7987350,ukryl-ostrze-maseczka-ukraina-oskarzeni-podcieli-sobie-zyly-sad.html

  Polubione przez 3 ludzi

 5. Laptopy o wartości 12 tysięcy euro zakupiono w ramach funduszu Małych Grantów ambasady Rzeczpospolitej na Ukrainie. Komputery przekazano w Kijowie organizacjom zrzeszającym osoby, które wyzwolono z niewoli, oraz rodzinom Ukraińców nadal przetrzymywanych przez Rosjan i ich bojówkarzy.
  https://www.polskieradio.pl/399/7977/Artykul/2607459,Sprzet-elektroniczny-z-Polski-dla-bylych-jencow-i-rodzin-jencow-na-Ukrainie
  Komentarz: Gdzieś czytałem, że do „polskich” wsi na Ukrainie (miejscowości w których mieszka sporo potomków Kresowiaków kultywujących pamięć o Polsce) nie można dostarczyć pomocy w postaci paczek z żywnością, bo brak na to środków z ministerstwa.
  A mi po po prostu brak słów na działanie urzędników.

  Polubione przez 5 ludzi

 6. W temacie planów powstania Ukraińskiej Giełdy Papierów Wartościowych-postaram się najprościej jak się da i w dużych uproszczeniach 🙂

  Dla jasności na Ukrainie istnieją już zręby takowej giełdy. Jednak wymiana papierów/sprzedaż jest dużo niższa niż by mogłoby się wydawać. Głównym miejscem handlu akcjami/obligacjami ukraińskich spółek odbywają się nie w Kijowie a w Warszawie i Moskwie. I niejako w tych miejscach decyduje się o dokapitalizowaniu spółek 🙂
  Plany obecnego Premiera Ukrainy maja to zmienić.
  https://en.wikipedia.org/wiki/PFTS_Ukraine_Stock_Exchange
  Pytań jest wiele.Dlaczego teraz? Po co? W jakim celu? Władze w Kijowie możliwe, że traktują to jako kolejny element propagandy sukcesu, jednak osobiście uważam, że stoi za tym coś więcej.
  To są moje domysły jednak ekipa Zeleńskiego pragnie powtórzyć sposób na dokapitalizowanie (przyciągniecie środków inwestorów) dla ukraińskich spółek państwowych i prywatnych.
  Wiadomo, z skala inwestycji na Ukrainie jest znikoma, a lokalne firmy musza zaciągać kredyty na spłatę poprzednich kredytów i nie mają środków na inwestycje. Utworzenie pełnoprawnej giełdy mogłoby to zmienić. Ale, ale skąd nagle pojawią się inwestorzy?
  Wzorem Polski, Ukraina pragnie przeprowadzić reformę emerytalną. Emerytów przybywa, a najniższe świadczenia to raptem 200 zł/miesięcznie. Ratunkiem dla emerytów miałoby być oszczędzanie, oszczędzanie na giełdzie.
  Wzorem Polski władze w Kijowie nakazałyby, ze x% MUSI być inwestowane w nowo powstałą Giełdę ukraińską. A na owej giełdzie, byłyby zarejestrowane firmy państwowe poszukujące kapitału:ukraińskie koleje , firmy z sektora energetycznego, ukraińska poczta itd itp
  Prezesi tych spółek mieliby dodatkowe pieniądze na inwestycje/ratowanie spółek, a przyszli emeryci…cóż
  obietnice, że „inwestycje” kiedyś się zwrócą. Skorzystaliby również oligarchowie ich firmy też znalazłyby się na liście spółek do dokapitalizowania.

  Polubione przez 5 ludzi

 7. Ukraińska codzienność. Na Ukrainie zatrzymano członków zorganizowanej grupy przestępczej, w tym „weteranów ATP” z tzw. baonów ochotniczych, zajmujacej się m.in napadami, rozbojami a także przemytem i handlem bronią oraz amunicja z tzw. strefy OZS (dawniej ATO) na Donbasie;
  https://korrespondent.net/ukraine/4287849-v-ukrayne-nakryly-krupnuui-oph
  W Równem spalono samochód należacy do jednego z kandydatów do samorządu regionalnego (rady obwodowej);
  https://korrespondent.net/ukraine/4287855-v-rovno-podozhhly-mashynu-kandydata-v-deputaty-oblsoveta

  Polubione przez 4 ludzi

 8. Artykuł z klubu jagiellońskiego który warto przeczytać.

  Polscy politycy, dyplomaci i eksperci od dawna dostrzegają niewywiązywanie się Ukrainy z bilateralnych deklaracji i porozumień dotyczących sfery gospodarczej lub współpracy granicznej. Irytują niechęć i trudna do wytłumaczenia niezdolność rządów ukraińskich do stworzenia, nawet z polską pomocą, sprawiedliwych i godziwych warunków funkcjonowania polskich (i w ogóle unijnych) przedsiębiorców na Ukrainie.
  https://klubjagiellonski.pl/2020/10/23/polska-i-ukraina-w-spirali-rozczarowania/

  Polubione przez 5 ludzi

 9. Według doniesień Agencji Reutera oraz portalu Investing.com w rozmowy dotyczące współpracy przy polskim projekcie jądrowym zaangażowana ma być amerykańska firma Westinghouse, będąca obecnie własnością Brookfield Asset Management. Spółka ta dysponuje projektem reaktora AP1000 typu PWR generacji III+, czyli spełniającym wymagania zarysowane w polskim programie jądrowym.
  https://www.energetyka24.com/wiemy-jaki-reaktor-jadrowy-usa-najprawdopodobniej-zaoferuja-polsce-komentarz
  Komentarz: Koszt budowy infrastruktury 100 miliardów+

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.