Wojna domowa na Ukrainie 25.10.2020r.- 1954 dzień od nowego rozejmu.


„Niemy krzyk”– dzień 226.

Francja zablokowała dostawy amerykańskiego LNG na swój rynek.

Francuski rząd zwrócił się do spółki Engie z prośbą o wstrzymanie podpisania kontraktu na import skroplonego gazu ziemnego z USA. Oficjalnie umowa warta miliardy dolarów została zamrożona pod pretekstem  obaw o jej negatywy wpływ na środowisko naturalne.

Są dwie przyczyny zablokowania podpisania kontraltu z USA. Pierwsza obejmuje nasilającą się presję środowiskową związaną głównie z wydobywaniem gazu łupkowego oraz wpływem spalania „błękitnego paliwa” na poziom emisji metanu. Druga to coraz poważniejsze spory handlowe pomiędzy Europą Zachodnią a Stanami Zjednoczonymi. 

Engie zamierzało podpisać kontrakt z amerykańską spółką NextDecade. Wartość tego kontraktu miała wynosić ok. 7 miliardów dolarów. Umowa nie była jednak zgodna „z francuską wizją” w zakresie troski o środowisko naturalne.

Ocenia się, że ewentualne zwycięstwo Joe Bidena w wyborach prezydenckich zwiększyłoby szansę na zawarcie porozumienia Engie z NextDecade, ponieważ zapowiada on nowe, surowe przepisy dotyczące emisji w przemyśle energetycznym.

Służby prasowe Engie poinformowały, że firma postanowiła dać sobie więcej czasu na przestudiowanie współpracy: „(…) projekt wymagał bardziej szczegółowego zbadania” – napisano  w oświadczeniu Engie.

Eksperci rynku gazu są zdania, ze jest to francuska odpowiedź, na kolejne sankcje nałożone przez Stany Zjednoczone na firmy pomagające przy realizacji projektu dokończenia budowy gazociągu Nord Stream 2.


Przypomnę, że Departament Stanu USA opublikował we wtorek (21 października) nowe wytyczne, które poszerzają sankcje nałożone na gazociąg. Restrykcje obejmować mają np. podmioty, które pomagałyby technicznie lub finansowo statkom układającym gazociąg Nord Stream 2, łącznie aż, z 12 krajów europejskich.

„Na rozszerzeniu amerykańskich sankcji ucierpią przede wszystkim zachodnie firmy”– oświadczyła w środę spółka Nord Stream 2 AG.

„Wszelkie groźby sankcji wymierzonych w projekt Nord Stream 2 dotykają wielu zachodnich podwykonawców oraz inwestorów. Jeżeli zostaną wprowadzone, to bezpośrednio dotkną ponad 120 firm z co najmniej 12 europejskich krajów”– napisano w  komunikacie spółki.

W oświadczeniu możemy się dowiedzieć, że firma jest świadoma nowych obostrzeń, ale „nie może komentować ich potencjalnych konsekwencji dla podmiotów wspierających projekt”.

A są one poważne, ponieważ rozszerzone sankcje objęły również podmioty świadczące usługi (w tym finansowe) związane z modernizacją lub instalacją urządzeń na statkach do układania rur. Dla Gazpromu to poważny problem, ponieważ wcześniejsze obostrzenia doprowadziły do zawieszenia prac przez firmę Allseas oraz znacząco utrudniły znalezienie nowego wykonawcy i dokończenie budowy. 

Na amerykańską decyzję ostro zareagował rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow, którego zdaniem jest to „nieuczciwa konkurencja” ze strony Stanów Zjednoczonych, dodając, że  „ten destrukcyjny kurs jest kontynuowany od wielu lat i oczywiście szkodzi naszym bilateralnym relacjom”.

Jak dotąd, gazociąg Nord Stream 2 jest  ukończony w 93 procentach, do ułożenia pozostaje już tylko 160 km rurociągu na wodach terytorialnych Danii.

*
A na froncie w Donbasie na jego ługańskim odcinku frontu, straty niebojowe zgrupowania operacyjno-taktycznego (ZO-T) Sił Zbrojnych Ukrainy „Siewier” od czasu wejścia w życie Dodatkowych Środków zapewniających zawieszenie broni i kontrolę nad jego przestrzeganiem wyniosły 230 żołnierzy.

Poinformowała o tym służba prasowa Milicji Ludowej ŁRL.

„Od początku wejścia w życie powszechnego zawieszenia broni, od 27 lipca br., straty niebojowe Ukraińskich Sił Zbrojnych wyniosły 230 osób”– podano w komunikacie serwisu prasowego ML ŁRL.

W szczególności, straty 25 samodzielnej brygady powietrznodesantowej wyniosły 80 osób, w 30 samodzielnej brygadzie zmechanizowanej (sbz) – 59 osób, 14 sbz – 38 osób, 80 samodzielnej powietrznodesantowej brygadzie szturmowej – 12 osób, 24 abz – 41 osób.

Departament Obrony ŁRL poinformował również, że straty poza bojowe personelu ZO-T „Siewier” za okres od 18 do 24 października wyniosły 14 żołnierzy.

„Głównymi przyczynami są zgony spowodowane zakażeniem koronawirusem, detonacje przy ich własnych zaporach przeciwwybuchowych, nieprzestrzeganie wymogów bezpieczeństwa i nękanie relacji między personelem wojskowym” wyjaśniła służba prasowa ML ŁRL.


Poza tym, dwóch żołnierzy Ukraińskich Sił Zbrojnych zostało ciężko rannych po wysadzeniu w powietrze przez minę przeciwpiechotną podczas rozminowywania min w rejonie tzw. Operacji Sił Połączonych (OPS).

Poinformował o tym na briefingu oficjalny przedstawiciel Milicji Ludowej ŁRL Jakow Osadczy.

„Podkomendni (płk. Iwana) Garaza z 30 brygady Ukraińskich Sił Zbrojnych wraz z technikami materiałów wybuchowych Państwowej Służby Ratowniczej prowadzili prace nad rozminowaniem terenu w rejonie osady Gorskoje z min przeciwpiechotnych PMN-2”– zakomunikował Osadczy.

Osadczy dodał, że „ofiary w ciężkim stanie są hospitalizowane w placówce medycznej”.


Jednocześnie żołnierze USZ pod pretekstem kwarantanny zablokowali drogi na terenach prowadzących do miejscowości Zołote i Szczastie, pozostawiając okolicznych mieszkańców bez wody pitnej, żywności i lekarstw.

„W rejonie odpowiedzialności 30 i 80 brygady Ukraińskich Sił Zbrojnych na terenach osiedli Zołotoje i Szczastie żołnierze ustawili punkty kontrolne i zablokowali ruch na drodze, co nie pozwala cywilom poruszać się zarówno po drogach, jak i pieszo”– powiedział Osadczy, dodając, że USZ „usprawiedliwiają swoje działania przeprowadzeniem kwarantanny związanej z rozprzestrzenianiem się zakażenia koronawirusem”.

Przedstawiciel Milicji Ludowej zaznaczył, że „w związku z tym od tygodnia nie są realizowane dostawy wody pitnej, żywności i leków przez przedstawicieli handlu do mieszkańców tych regionów”.

„Apelujemy do przedstawicieli Special Monitoring Mission OBWE z żądaniem podjęcia skutecznych działań w sprawie nielegalnych działań strony ukraińskiej, przyczyniających się do pogorszenia sytuacji humanitarnej na wsiach”– na zakończenie oświadczył Jakow Osadczy.

Ponadto, na całej długości frontu w Donbasie, w ciągu minionej doby panował spokój niezakłócany przez prowokacje zbrojne żołnierzy USZ.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation

4 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.00 25 жовтня 2020 року.

Сала Україні!

Ситуація в районі проведення операції Об’єднаних сил залишається повністю контрольованою українськими захисниками.

Минулої доби, 24 жовтня, на ділянках відповідальності українських підрозділів збройні формування Російської Федерації чотири рази порушили режим припинення вогню. Так, стрілецьку зброю російсько-окупаційні війська застосували поблизу Кам’янки та двічі – неподалік населеного пункту Шуми. Окрім того, у районі Водяного противник вів вогонь з автоматичного станкового гранатомета та стрілецької зброї.

На провокативні ворожі постріли українські військовослужбовці зброю не застосовували.

Бойових втрат і поранень серед українських захисників не було.

Вчора військовослужбовці Збройних Сил разом із вогнеборцями ДСНС ліквідували осередки пожеж поблизу населеного пункту Лопаскине.

Від початку поточної доби, 25 жовтня, по всій лінії розмежування спостерігається тиша. Порушень досягнутих мирних домовленостей не зафіксовано.

Українські захисники продовжують сумлінно виконувати завдання за призначенням та готові миттєво реагувати на будь-які провокаційні дії російсько-окупаційних військ.

Сала Україні!

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:

***


© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.28 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 25.10.2020r.- 1954 dzień od nowego rozejmu.

 1. Witam

  W Radzie Najwyższej przygotowywany jest projekt ustawy przewidujący określenie wysokości odszkodowania, jakie Kijów zażąda od Moskwy w przyszłości za „wyrządzone szkody” – powiedziała przewodnicząca partii Głos Kira Rudyk na forum bezpieczeństwa w Kijowie.
  „Potrzebujemy takiego prawa – żeby obliczyć, jakie straty Rosja wyrządza Ukrainie, bo widzimy, że są międzynarodowe precedensy, kiedy te pieniądze zostały zwrócone” – powiedziała posłanka.
  https://pl.sputniknews.com/polityka/2020102513255184-ukraina-rosja-odszkodowanie-sputnik/
  Komentarz: Populizm zawsze się dobrze sprzedawał. W tym konkretnym przypadku jednak nie ma szans na uzyskanie odszkodowania. Kilka spraw przed trybunałami Ukraina wygrała-otrzymała lub sama zrzekła się zasądzonych sum. Były to niewielkie zwycięstwa nad Rosja, które jednak szybko zamieniły się w zdradę.
  Ukraina odcięła się gospodarczo od Rosji, a koszta tego „rozwodu” były znacznie wyższe od łącznej sumy wszystkich odszkodowań. Ukrainie brakuje już też nawet powodów do wytoczenia spraw.
  Ostatnim wnioskiem jakie mogłyby być rozpatrywane to odszkodowanie dla spółek państwowych za infrastrukturę techniczną pozostawioną na Krymie.
  Mrzonkami są pomysły uzyskania środków „za Donbas” czy „za zajęcie Krymu”-międzynarodowe trybunały nie chciały nawet wszcząć rozpraw. Rosja oczywiście sama od siebie nie zapłaci.
  Ukraina powinna skupić na odbudowie gospodarki poprawie infrastruktury, na nowych kontraktach handlowych, na poprawie warunków funkcjonowania przedsiębiorstw.
  Już teraz sytuacja na Ukrainie jest zła, jednak dalsze tolerowanie korupcji i wojna domowa doprowadzą d jeszcze głębszej zapaści kraju.

  Polubione przez 5 ludzi

 2. Prawosławny arcybiskup Nowej Justyniany i całego Cypru Chryzostom II podczas liturgii 24 października wymienił w czasie liturgii imię zwierzchnika Prawosławnego Kościoła Ukrainy (PKU), metropolity kijowskiego i całej Ukrainy Epifaniusza. Oznacza to uznanie kanoniczności PKU przez prawosławny Kościół Cypru, który tym samym stał się czwartym autokefalicznym Kościołem prawosławnym, jaki uznał kanoniczną niezależność PKU, nadaną mu przez Patriarchat Konstantynopola w styczniu 2019 r.
  https://ekai.pl/kosciol-cypru-uznal-prawoslawny-kosciol-ukrainy/

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Wczoraj na Ukrainie na zlecenie MSW i Prokuratury Generalnej przeprowadzono „tajną” operacje rewizji i zatrzymań pośród „miłośników pułku Azow” oraz członków neonazistowskiego ‚Korpusu Narodowego”. W jej wyniku zatrzymano pieć osób oraz m.in zabezpieczono broń, narkotyki, amunicję, duże sumy pieniędzy, urządzenia techniczne i nośniki informacji, a także dowody organizacji rozbojów i prowokacji politycznych;
  https://strana.ua/news/296899-rezultat-obyskov-v-azove-i-natskorpuse-foto.html

  Polubione przez 4 ludzi

 4. OT w sprawie Białorusi. Dzisiaj upływa termin „ultimatum ludowe” jakie Łukaszence postawiła „prezydętka” Tichanowska który ma „uwolnić więźniów politycznych, wydać rozkaz siłom bezpieczeństwa, aby zaprzestały przemocy i ustąpił ze stanowiska”, w przeciwnym razie na Białorusi mają wybuchnąć protesty i strajki „na duża skalę”. Do centrum Mińska ściągane są, jak co weekend, wzmocnienia dla sił bezpieczeństwa, a mieszkańcy mieli zacząc robić „zakupy na zapas”;
  https://strana.ua/news/296982-ultimatum-tikhanovskoj-v-tsentr-minska-stjahivajut-spetstekhniku-i-broneviki.html.
  Z kolei wczoraj „tyran” odbył telefoniczna rozmowę z…Sekretarzem Stanu USA. Z oficjalnych informacji „wynika, że ​​rozmowa odbyła się z inicjatywy strony amerykańskiej i trwała około pół godziny. Politycy omówili ogólną sytuację na świecie oraz wewnętrzną sytuację polityczną – zarówno na Białorusi, jak i w USA”. W trakcie rozmowy Łukaszenka miał m.in nazwać Rosje „głownym sojusznikiem Białorusi”;
  https://strana.ua/news/296926-aleksandr-lukashenko-nazval-rossiju-hlavnym-sojuznikom-v-razhovore-s-pompeo.html

  Polubione przez 3 ludzi

 5. Tymczasem w wywiadzie dla ukromediów prezes stowarzyszenia ukraińskich przedsiebiorców branży metalurgicznej przestrzegł że kolejna podwyżka opłaty za energie elektryczną ze strony „Ukrenergo” będzie „poważnym ciosem” na skutek której „przedsiębiorstwa tej branży staną się niekonkurencyjne”;
  https://ukraina24.segodnya.ua/dengi-news/5305-metallurgi-ne-vyderzhat-nagruzki-ekspert-o-povyshenii-tarifa-ukrenergo

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Na policję wpłynęło prawie 1300 zgłoszeń w sprawie naruszeń w trakcie niedzielnych wyborów lokalnych na Ukrainie – podało MSW. Odnotowywane są przypadki nielegalnego przywożenia do lokali grup głosujących – podała organizacja pozarządowa Opora.
  https://wydarzenia.interia.pl/swiat/news-naruszenia-w-trakcie-wyborow-na-ukrainie-pieniadze-za-glosy,nId,4814833#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome
  Komentarz: Ciekawe czy MSZ Białorusi nie poda, że wybory zostały przeprowadzone nieuczciwie 🙂

  Polubione przez 4 ludzi

 7. Trwa „zdrada” czyli likwidacja jednostek oraz poligonów wojskowych na Ukrainie.
  Tym razem padło na magazyn wojskowy niedaleko miejscowości Ichnia. W 2018 roku magazyn był trzecim co do wielkości strategicznym obiektem, gdzie była zgromadzona amunicja. Na terenie jednostki zaprószono ogień, w pożarze aż 95% zgromadzonych materiałów uległo zniszczeniu. Jednostka straciła swe znaczenie strategiczne i zadecydowano o jej likwidacji.
  https://pl.sputniknews.com/swiat/201810098947389-sputnik-ukraina-wybuch-sklad-amunicji-ewakuacja/
  https://www.ukrmilitary.com/2020/10/arsenal.html

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.