Wojna domowa na Ukrainie 26.10.2020r.- 1955 dzień od nowego rozejmu.


„Niemy krzyk”– dzień 227.

*

W związku z przypadającym wczoraj świętem Dnia Flagi Narodowej, szef DRL Denis Puszilin wystosował specjalne oświadczenie:

Drodzy mieszkańcy Republiki! 

Serdecznie gratuluję z okazji Dnia Flagi Narodowej!

Święto to jest szczególnie ważne dla wszystkich ceniących swoją ojczyznę, którzy dokładają wszelkich starań, aby była silna i dostatnia.

Flaga naszego państwa stała się symbolem walki o niepodległość od momentu, gdy wzbiła się w niebo. Pod jego rządami obrońcy republiki bronili naszych ziem i zapewnili naszym ludziom prawo do życia w wolnym kraju.

Dziś flaga narodowa uosabia naszą siłę i jedność, jest wyczynem naszych rodaków. Jest wpisany w heroiczną historię Donbasu z lojalnością i poświęceniem ludności cywilnej, z wytrwałością i odwagą żołnierzy poległych na polach bitew.

Cena naszej wolności jest wielka. Wielkie jest też pragnienie zachowania ojczyzny, pamięci, historii i tradycji dla potomnych. O to walczymy. I nikt oprócz nas nie odważy się zadecydować o losie Donbasu. To prawo tylko tych, którzy tu mieszkają i pracują.

Drodzy Przyjaciele, Wesołych Świąt! Szczęśliwego Dnia Symbolu Narodowego Donieckiej Republiki Ludowej – Dzień Flagi!

Szef Donieckiej Republiki Ludowej

Denis Pushilin

*

Poza tym, na całej długości frontu w Donbasie było wczoraj spokojnie poza dwoma incydentami na jego donieckim odcinku.

Pierwszy incydent dotyczący naruszenia warunków rozejmu miał miejsce o godzinie 12:25, gdy z kierunku Talakowki ukraińscy żołnierze przy użyciu broni maszynowej przeprowadzili ostrzał obrzeży Komiternowa- na południowym odcinku frontu.

Poza tym, o godzinie 12:40, w rejonie Zajcewa k/Gorłówki- z kierunku pozycji Ukraińskich Sił Zbrojnych, zarejestrowano przelot bezzałogowego statku powietrznego (БПЛА).

Oba incydenty zostały zgłoszone wczoraj przez obserwatorów DRL w WCKiK.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation

5 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.00 26 жовтня 2020 року.

Сала Україні!

Ситуація в районі проведення операції Об’єднаних сил залишається контрольованою. Дотримуючись режиму припинення вогню, українські військовослужбовці продовжують сумлінно виконувати завдання за призначенням.

Минулої доби, 25 жовтня, з боку збройних формувань Російської Федерації зафіксовано одне порушення досягнутих домовленостей. Так, режим припинення вогню противник порушив у вечірній час доби, застосувавши у районі Авдіївки ручний протитанковий гранатомет.

Провокативні поодинокі постріли не становили загрози життю і здоров’ю, тому наші воїни вогонь у відповідь не відкривали.Бойових втрат і поранень серед особового складу Об’єднаних сил не було.

Від початку поточної доби, 26 жовтня, у смугах відповідальності наших бригад режим припинення вогню зберігається повною мірою.

Підрозділи Об’єднаних сил, перебуваючи в готовності адекватно реагувати на підступні та провокативні дії ворога, продовжують сумлінно виконувати завдання за призначенням та готові миттєво реагувати на будь-які зміни оперативної обстановки.

Ситуація в районі проведення операції залишається контрольованою українськими воїнами.

Сала Україні!

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:


***
© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

84 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 26.10.2020r.- 1955 dzień od nowego rozejmu.

 1. I powrót na Ukrainę, czyli podsumowanie wyborów samorządowych;
  1. Pogrom proprezydenckiego ugrupowania ‚Sługa Narodu”
  2. Wzmocnienie (szczególnie na połudinowym wschodzie Ukrainy) prorosyjskiej ‚Opozycyjnej platformy”
  3. Z kolej na zachodniej Ukrainie wzmocniła się ‚Europejska Solidarność” Poroszenki
  4. Zwycięstwo „ugrupowań miejskich” stworzonych przez włodarzy ukraińskich miast, z wyjątkiem trójki głownych miast czyli Lwowa („Europejska Solidarność”), Mikołajów („Opozycyjna platforma”) oraz Krzywy Róg („rodzinne gniazdo” Zełenskiego gdzie wygrała jego ‚Sługa Narodu”)
  https://strana.ua/news/297045-rezultaty-mestnykh-vyborov-2020-v-ukraine.html
  https://korrespondent.net/ukraine/4288316-tsyk-nazval-ytohovuui-yavku-na-mestnykh-vyborakh

  Polubione przez 4 ludzi

 2. OT z Kanału La Manche, gdzie doszło do szturmu brytyjskiego „specnazu” w pobliżu wyspy Wright na…tankowiec. Na statku, płynącym pod banderą grecką z Lagos w Nigerii, odkryto 7 „dzikich pasażerów” którzy zaczęli zagrażać członkom załogi dlatego też ci zdecydowali wezwać sie pomoc. Wszystkich „pasażerów” brytyjskiemu „specnazowi” udało się obezwładnić i zatrzymać;
  https://gcaptain.com/uk-forces-gain-control-nave-andromeda/
  https://biznesalert.pl/tankowiec-wielka-brytania-anglia-nave-andromeda/
  Ps. Coraz „lepiej” się dzieje w tej naszej Europie…

  Polubione przez 4 ludzi

 3. „Wojna trzydziestoletnia” o Górski Karabach, czyli można napisać że „tradycji stało sie zadość” i kolejne „zawieszenie broni” między Armenia a Azerbejdżanem, tym razem wynegocjowane z pomoca Waszyngtonu…
  https://strana.ua/news/297078-vojna-v-nahornom-karabakhe-peremirie-mezhdu-armeniej-i-azerbajdzhanom-nachnetsja-26-oktjabrja.html
  …zostało zerwane zanim weszło w życie…
  https://strana.ua/news/297124-vojna-v-karabakhe-baku-i-erevan-snova-obvinjajut-druh-druha-v-sryve-ocherednoho-peremirija.html
  …dodatkowo prezydent Azerbejdżanu Alijew zapowiedział „walkę do [zwycięskiego] końca” i już oficjalnie zapowiedział użycie w walkach F-16 które przyleciały z Turcji z „bratnią pomocą”;
  https://strana.ua/news/297156-vojna-v-karabakhe-prezident-azerbajdzhana-trebuet-vvesti-sanktsii-protiv-armenii.html

  Polubione przez 5 ludzi

 4. OT w sprawie sytuacji w naszym nieszczęsnym kraju;
  http://www.mysl-polska.pl/2538
  Cytat „Warto więc czasem pomyśleć nim się nakręci spiralę albo da się wkręcić w grę, która po chwilowym sukcesie przyniesie straty. Po głupocie z norkami Naczelnik się ocknął i odrobił w swoim żelaznym elektoracie straty kosztem Konfederacji no i na kilka dni zagłuszył kwestię katastrofy w walce z Covidem”

  Polubione przez 4 ludzi

 5. OT z naszego nieszczęsnego kraju

  Zaledwie 8 proc. transportów odpadów przewiezionych przez granicę z Ukrainą między 2015 r., a 2019 r. było szczegółowo kontrolowanych. Odprawy pozostałych polegały głównie na weryfikacji dokumentów przewozowych – wynika z kontroli NIK.
  Część odpadów z tzw. listy „zielonej”, czyli innych niż niebezpieczne, choć wjechała do Polski tylko tranzytem, mogła nigdy nie opuścić naszego kraju i zasilić nielegalne wysypiska albo utworzyć nowe. To oznacza, że wbrew ratyfikowanej niemal 30 lat temu Konwencji bazylejskiej, nie zapewnialiśmy skutecznej kontroli odpadów przekraczających polsko-ukraińską granicę. Zdaniem NIK, nie był to jednak efekt zaniedbań, a skutek nieprecyzyjnych przepisów i braku odpowiedniego sprzętu na przejściach.
  https://www.teraz-srodowisko.pl/aktualnosci/nik-kontrola-transport-odpadow-ukraina-9405.html
  Komentarz:Nielegalne odpady z Turcji, Szwecji, Niemiec, a nawet z Ukrainy trafiają do Polski jak długo rządzący będą udawać, że inie ma problem? Ile nielegalnych składowisk musi jeszcze spłonąć, aby w końcu zaczęto działać?

  Polubione przez 3 ludzi

 6. OT rolniczo-społeczne

  Zapasy zbóż i innych roślin na Ukrainie spadły o jedną trzecią. Na dzień 1 października 2020 roku zapasy zbóż, roślin strączkowych i słonecznika na Ukrainie wyniosły 15,43 mln ton, czyli o 32% (7,33 mln ton) mniej niż w tym samym dniu w 2019 roku – 22,76 mln ton. Świadczą o tym dane z Państwowej Służby Statystycznej. Według Państwowej Służby Statystycznej 2,6 mln ton pszenicy było przechowywanych w przedsiębiorstwach zajmujących się przetwarzaniem i przechowywaniem.
  https://swiatrolnika.info/zapasy-zboz-i-innych-roslin
  Komentarz: W tym sezonie zbiory zbóż na Ukrainie były daleko niższe od oczekiwanych. Zamiast prognozowanych 75 mln ton, zebrano „tylko” 68 mln ton. W dodatku spadła jakość zebranego ziarna co przełożyło się na zapas pszenicy konsumpcyjnej.
  Największe agroholdingi miały podpisane umowy z zagranicznymi partnerami w których zobowiązały się do sprzedaży określonych ilości zbóż. W przypadku niewywiązania się z umów, spółkom grożą kary umowny i utrata zaufania. Dlatego ziarno nadal opuszcza Ukrainę.
  Sytuację komplikuje trwająca susza- zbiory pszenicy ozimej są zagrożone, tymczasem firmy bojąc się strat sprzedają zapasy zbóż. Problem jest tym większy, że w tym tempie na wiosnę 2021 roku może zabraknąć pszenicy na chleb.
  Limity sprzedaży ziarna nie są respektowane, a wiele spichrzy ma zapasy tylko na papierze (w rzeczywistości zostały sprzedane). Może dojść do sytuacji w której to kraj będzie musiał kupować pszenicę z zagranicy (Polska/Rosja?), a brak surowca doprowadzi do skokowego wzrostu cen chleba.

  Polubione przez 4 ludzi

 7. Ot z naszego kraju

  Budowa energetyki jądrowej w zakładanej przez rząd formule będzie wymagała zgód Komisji Europejskiej na pomoc publiczną. Według branży jądrowej, jest za wcześnie, by przesądzać jak Komisja podejdzie do polskiej propozycji pomocy dla energetyki jądrowej.
  https://kresy.pl/wydarzenia/budowa-elektrowni-atomowej-w-polsce-bedzie-wymagala-zgod-ke/
  komentarz: No to kilka krajów będzie miało jak się odegrać na „Warszawie”. Niemcy za blokowanie NSII, Francja za to, ze bez powodu ich spółkom nie zezwolono brać udział w projekcie.

  Polubione przez 3 ludzi

 8. Tymczasem „sułtan” Erdogan na nowej ‚wojnie” z sojusznikiem z NATO, czyli Francją, po tym jak Macron ogłosił „walke z islamizmem” we Francji (po zamordowaniu nauczyciele przez czeczeńskiego wahabitę). Po tym jak „sułtan” kazał się ‚makaranowi” leczyć psychiatrycznie, na co Francja odpowiedziała odwołaniem swojego ambasadora z Ankary;
  https://www.bbc.com/russian/news-54680903
  Teraz „sułtan” ogłosił „fatwe ekonomiczną” i wezwał Turków do bojkotu towarów oraz produktów z Francji;
  https://strana.ua/news/297224-erdohan-prizval-turkov-bojkotirovat-frantsuzskie-tovary-.html

  Polubione przez 4 ludzi

 9. OT z Rosji, gdzie ruszyła „akcja ratowania Kamczatki” po „katastrofie ekologicznej” jaka tam nastąpił. Operacją kieruje ‚Witalij Iwanowicz Naliwkin”…fikcyjna postać ze skeczy internetowych;
  https://colonelcassad.livejournal.com/6275408.html
  https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9D%D0%B0%D0%BB%D0%B8%D0%B2%D0%BA%D0%B8%D0%BD,_%D0%92%D0%B8%D1%82%D0%B0%D0%BB%D0%B8%D0%B9_%D0%98%D0%B2%D0%B0%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D1%87

  Polubione przez 3 ludzi

 10. I powrót na Ukrainę, czyli kolejny Ukrainiec chciał zaznać „terroru reżimu” i próbował nielegalnie przedrzec się przez granice Ukrainy z Rosją na terytorium obwodu charkowskiego. Cytat „W obwodzie charkowskim pijany Ukrainiec w kapciach próbował przedostać się na terytorium Rosji z pominięciem przejścia granicznego i został zatrzymany przez straż graniczną”;
  https://strana.ua/news/297260-pod-kharkovom-pjanyj-ukrainets-v-shlepantsakh-shel-rossiju-v-obkhod-punkta-propuska.html

  Polubione przez 2 ludzi

 11. Tymczasem „haniebna zdrada” w ukraińskim Wyższym Sądzie Antykorupcyjnym który odrzucił wniosek Specjalnej Antykorupcyjnej Prokuratury (SAP) o to by aresztować byłego prezydenta Ukrainy Janukowycza. Decyzję o odrzuceniu wniosku uzasadniono naruszeniami do jakich miało dojśc podczas prowadzonego przez SAP śledztwa przeciwko Janukowyczowi;
  https://strana.ua/news/297252-vaks-otkazal-v-izbranii-mery-presechenija-janukovichu-.html

  Polubione przez 3 ludzi

 12. Z kresów..

  Pożar częściowo strawił zabytkowy „Domek Mazurski” wchodzący w zespół zabudowy dawnego Zakładu Przyrodoleczniczego doktora Apolinarego Tarnawskiego we wsi Smodna nieopodal Kosowa na Pokuciu.
  W związku z tym incydentem warto wspomnieć, że w czerwcu tego roku decyzją Ministerstwa Ochrony Zdrowia Ukrainy został wyburzony murowany budynek „Łazienek”. Zabytek już od wielu lat był w opłakanym stanie i zdaniem pracowników ministerstwa stwarzał zagrożenie dla bezpieczeństwa dzieci przebywających na kuracji w sanatorium. W 2016 roku była podjęta pierwsza próba jego wyburzenia, która dzięki interwencji lokalnych władz została wstrzymana. Rozebrana została jedynie drewniana weranda okalająca budynek. Zadeklarowano wówczas, że budynek nie będzie wyburzony, jeśli znajdą się środki na jego zabezpieczenie.
  https://kuriergalicyjski.com/actualnosci/8774-pozar-w-zabytkowej-willi-w-lecznicy-w-kosowie
  Komentarz: Powodem pożaru miało być zwarcie instalacji elektrycznej. Ptaszki jednak ćwierkają, że powodem może być spór o ziemię. Park i zabudowania oficjalnie zostały uznane za zabytki i przeszkadza to deweloperom na wybudowanie na tym terenie nowych obiektów.
  https://polonika.pl/polonik-tygodnia/zaklad-przyrodoleczniczy-doktora-apolinarego-tarnawskiego-w-kosowie-huculskim

  Polubione przez 3 ludzi

 13. Z cyklu : Bratnia miłość

  W położonym nad Zbruczem Husiatynie franciszkanie od ponad ćwierć wieku nie mogą przystąpić do remontu XVII-wiecznego klasztoru, który został im przekazany przez władze ukraińskie, ponieważ w ruinach cel zakonnych są zameldowane całe rodziny mieszkańców tego miasteczka.
  W czasach sowieckich, w 1987 roku administracja i związek zawodowy przedsiębiorstwa państwowego do wykonania prac agrochemicznych w rejonie husiatyńskim otrzymały dla swoich pracowników od władz miasteczka zezwolenie na pobyt w dawnych pomieszczeniach klasztoru. Był to swego rodzaju akademik robotniczy, po którym już dawno pozostały ruiny. Tymczasem pod tym adresem nadal są oficjalnie zameldowane osoby, które nie mają nic wspólnego z klasztorem. Dwa lata temu zarejestrowano tam nawet dziecko.
  Sytuacja jest naprawdę absurdalna i o tym nieraz pisały lokalne media ukraińskie. Zdaniem o. Bagińskiego tego problemu nie chce z jakiegoś powodu rozwiązać osoba pełniąca obowiązki wójta, a radni milczą.
  https://kuriergalicyjski.com/historia/zabytki/8762-pseudomieszkancy-klasztoru-w-husiatynie
  Komentarz: Wygląda to na klasyczną neobaderowską ustawkę. Z jakiegoś powodu zwolennicy Bandery wolą by jakiś zabytek rozleciał się ze starości, niż by został podarowany „Lachom”.
  Paradoksalnie-zazwyczaj to właśnie inwestycje z „Lachistanu” dają pozytywny impuls dla lokalnych gospodarek i tworzą nowe miejsca pracy.

  Polubione przez 5 ludzi

 14. Kryzys wywołany pandemią sprawił, że w niektórych regionach Ukrainy ponad dwukrotnie wzrosła liczba osób korzystających w kościelnej pomocy. Abp Światosław Szewczuk podkreśla, że sprawa wyżywienia i zaspokojenia podstawowych potrzeb ludzi, będzie jednym z wielkich wyzwań na najbliższe miesiące. Hierarcha przypomina, że według statystyk rządowych jedna czwarta mieszkańców Ukrainy żyje poniżej progu ubóstwa, a w tej sytuacji jest aż 80 proc. emerytów. Lawinowo wzrasta także liczba bezrobotnych.
  https://www.vaticannews.va/pl/kosciol/news/2020-10/ukraina-akcja-nakarmmy-ubogich.html
  Komentarz: Społeczeństwo coraz biedniejsze, a rząd w Kijowie,aby załatać budżet państwa szykuje nowe podatki/daniny. Ceny gazu i prądu wzrosną zimą o kilkanaście procent.

  Polubione przez 3 ludzi

 15. Zdrada?
  Generał Serhiej Drozdow w udzielonym wywiadzie stwierdził, ze za 10 lat Ukraina nie będzie miała praktycznie wcale sprawnych samolotów bojowych. Według generała od czasu uzyskania niepodległości (30 lat) nie zakupiono żadnej nowej maszyny, a jedynie starano się przedłożyć żywotność samolotów poprzez remonty i modernizację. Według oficera ten sposób nie można praktykować w nieskończoność. Samoloty i ich części składowe są mocno zużyte i dalsze ich wykorzystywanie może być niebezpieczne dla załóg
  https://www.unian.info/society/air-force-in-10-years-most-warplanes-to-become-unusable-commander-11194943.html
  Komentarz: W planach Ukrainy jest modernizacja floty powietrznej na ten cel planuje się przeznaczyć 200 mld hrywien w ciągu najbliższych 10 lat. Problemem jest jednak skąd zdobyć taką sumę. Kryzys spowodowany koronawirusem i osłabienie hrywny spowodowało, ze możliwości importu z zagranicy mocno się zmniejszyły.
  Ponadto inne rodzaje wojsk również potrzebują sporego dofinansowania a koszt utrzymania 250 tysięcznej armii pochłania 80% budżetu MON (brakuje środków na modernizację i nowy sprzęt).

  Polubione przez 3 ludzi

 16. Tymczasem wokół sprawy sondażu ukraińskiej opinii publicznej jaki przeprowadzono wraz z wyborami samorządowymi na Ukrainie narasta kolejny skandal. Ukraiński portal ‚Strana.ua’ poinformował że sondaż w Kijowie, czyli w „eksponowanym” miejscu, przeprowadziła firma która wcześniej handlowała paliwem a także reklamowała Zełenskiego podczas wyborów prezydenckich. Dodatkowo jako „wolontariuszy” przeprowadzających sondaże miała zatrudnić osoby niepełnoletnie;
  https://strana.ua/news/297221-opros-zelenskoho-kto-eho-provodil-i-chto-izvestno-o-firme-ze-media.html

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.