Wojna domowa na Ukrainie 27.10.2020r.- 1956 dzień od nowego rozejmu.


„Niemy krzyk”– dzień 228.

*

Kancelaria prezydenta Ukrainy stwierdziła, że ​​kampania wyborcza, przebieg głosowania i cały proces wyborczy w kraju spełniały demokratyczne standardy i obowiązujące przepisy. O tym poinformowano na stronie internetowej głowy ukraińskiego państwa.

„Prawdopodobnie w niektórych miastach odbędą się tzw. drugie tury wyborów na burmistrzów. W wyniku udanej reformy decentralizacyjnej to samorząd lokalny stał się kluczem do tworzenia prawdziwie wygodnych i cywilizowanych warunków życia w miastach, regionach, dzielnicach i społecznościach”– napisano w wiadomości.

Biuro Wołodymyra Zełenskiego „nie ma wątpliwości, że liczenie głosów będzie również uczciwe, profesjonalne, bezbłędne i bez tradycyjnej sztucznej zwłoki”.

Ponadto obiecali przywrócić ukraiński porządek konstytucyjny na niekontrolowane terytoria Donbasu.

Na wstępie stwierdzono, „że stan bezpieczeństwa i profesjonalna organizacja procedury wyborczej umożliwiły przeprowadzenie wyborów lokalnych w tych gminach na kontrolowanym przez Ukrainę terytorium obwodów donieckiego i ługańskiego, gdzie można było je całkowicie bezpiecznie zorganizować, zgodnie z wnioskami odpowiednich władz.”

Następnie dodano, że „szczególnie chcemy zaapelować do Ukraińców przebywających na czasowo okupowanym terytorium naszego państwa. Na pewno przywrócimy porządek konstytucyjny wszystkim obszarom obwodów donieckiego i ługańskiego, Autonomicznej Republiki Krymu i miasta Sewastopol, które nie jest obecnie kontrolowane przez Ukrainę. Demokracja i możliwość wyboru rządu w sposób uczciwy i legalny to jedno z największych osiągnięć ludzkości. Na części naszego terytorium niemożliwe jest obecnie przeprowadzenie prawdziwie demokratycznych wyborów. Ale po całkowitym odkupieniu, przywróceniu bezpiecznych warunków życia i pracy politycznej, po wycofaniu z terytorium Ukrainy wszystkich nielegalnych formacji zbrojnych i sił państwa agresora, odbędą się wybory tam, gdzie ich przeprowadzenie zgodnie z ukraińskim ustawodawstwem i międzynarodowymi standardami jest obecnie niemożliwe.”– podsumowano w oświadczeniu kancelarii prezydenta Ukrainy.

*

Funkcjonariusze MBP ŁRL odkryli zamaskowany skład broni ukraińskiej grupy dywersyjno-rozpoznawczej (GD-R).

Pracownicy Ministerstwa Bezpieczeństwa Państwowego (MBP) ŁRL wyjęli ze skrytki ukraińskiej grupy dywersyjno-rozpoznawczej (GD-R) znalezionej w pobliżu linii kontaktowej, trzy ręczne granatniki przeciwpancerne (RPG), karabin automatyczny, naboje i granaty. Poinformowała o tym służba prasowa wydziału MBP.

„W wyniku przeprowadzonych działań operacyjno-rozpoznawczych w pobliżu linii kontaktu bojowego funkcjonariusze Ministerstwa Bezpieczeństwa Państwowego odkryli zamaskowany skład z bronią grupy dywersyjno-rozpoznawczej wroga”– głosi komunikat MBP.

Serwis prasowy wyjaśnił, że „dwa RPG-22, jeden RPG-18, karabin szturmowy Kałasznikow kalibru 7,62 mm, magazynek do AK 47, ponad 600 naboi i dziewięć granatów zostały wyjęte z podręcznej skrytki”.„Ministerstwo Bezpieczeństwa Państwowego ŁRL pracuje nad identyfikacją osób zaangażowanych w wykonanie skrytki w celu zapobiegania i zwalczania aktów terrorystycznych na terytorium republiki”– zaznaczył resort bezpieczeństwa państwowego.

Poza tym, na donieckim odcinku frontu, minionej doby o godzinie 15:40 zarejestrowano na pozycjach USZ prowadzenie intensywnych prac fortyfikacyjnych przez 5 ukraińskich żołnierzy. Przy tym tak się spieszyli i byli zajęci kopaniem transzej, że nie zauważyli obserwujących ich pracę zwiadowców ML DRL.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation

6 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.00 27 жовтня 2020 року.

Сала Україні!

Ситуація у районі проведення операції Об’єднаних сил залишається контрольованою українськими воїнами.

Упродовж минулої доби, 26 жовтня, у районах відповідальності українських бригад зафіксовано три порушення режиму припинення вогню з боку збройних формувань Російської Федерації. Зокрема, стрілецьку зброю російсько-окупаційні війська застосували неподалік населених пунктів Мар’їнка та Широкіне. Окрім того, у передмісті Авдіївки ворог відкривав вогонь з гранатометів різних систем.

Провокативні постріли не становили небезпеки для життя українських захисників, тож наші воїни вогонь у відповідь не відкривали.

Бойових втрат і поранень серед особового складу Об’єднаних сил не було.

Від початку поточної доби, 27 жовтня, у районах відповідальності українських підрозділів порушень режиму припинення вогню не зафіксовано. По всій лінії розмежування спостерігається тиша. Втім українські воїни пильності не втрачають і готові миттєво реагувати на будь-які зміни оперативної обстановки.

Підрозділи Об’єднаних сил дотримуючись досягнутих домовленостей, продовжують сумлінно виконувати завдання за призначенням.

Сала Україні!

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:***


***


© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

69 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 27.10.2020r.- 1956 dzień od nowego rozejmu.

 1. Na początek OT z naszego nieszczęsnego kraju, czyli pierwszy raz zdarza mi się zacytować słowa jakie padły z ust „dziennikarza” czołowego PiSowskiego organu propagandowego,
  „Ja przyznam szczerze, nie będę odnosił się do sedna, sentencji, ani uzasadnienia wyroku Trybunału Konstytucyjnego, to nie czas i nie miejsce (…) ale ja nie rozumiem, i to jest moje oświadczenie, dlaczego TK w tym czasie – rozedrgania, poważnych innych problemów w Polsce, ale także niepokoju wielu ludzi, podjął tę sprawę i dopuszczono do tego, że to orzeczenie zapadło akurat w tym momencie. To jest moje oświadczanie i tego nie rozumiem”;
  https://teleshow.wp.pl/wydal-oswiadczenie-na-antenie-zaskakujaca-postawa-dziennikarza-tvp-6568875485854464a
  Ps. Jak widać kolejna ‚wojenka” jaką wywołał KACZELNIK może mu (ale także naszemu nieszczęsnemu krajowi) „wyleźć bokiem”…

  Polubione przez 4 ludzi

 2. OT z kolejnego „upadłego państwa”, czyli Francji. Do muzeum w Luwrze wszedł „uchodźca z Konga” i wziął sobie jeden z wystawionych tam eksponatów, tłumacząc że w ten sposób „naprawia niesprawiedliwość dziejową” i zwraca to „co ukradziono Afryce”. Jak się okazało eksponat, z XIII wieku, pochodził z…indonezyjskiej wyspy Flores;
  https://korrespondent.net/world/4288650-vykhodets-yz-konho-pytalsia-ukrast-v-luvre-to-chto-prynadlezhyt-afryke

  Polubione przez 3 ludzi

 3. „Otrucie Nawalnego” ciąg dalszy. Cytat „Niemcy oskarżyli Nawalnego o nadużywanie gościnności’ :-)))
  Niemiecki „Süddeutsche Zeitung” odważył się opublikować listy od czytelników, w których ci wyrazili swoje niezadowolenie z zachowania i wypowiedzi Aleksieja Nawalnego;
  https://www.gazeta.ru/politics/news/2020/10/27/n_15136951.shtml
  A tymczasem u samego ‚Liochy” i „familii”, jak widać nastroje kiepściutkie…

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Jak nasz Prezydent zaraził się koronawirusem?

  Miało się mówić o jesiennej ofensywie dyplomatycznej, ale zamiast o efektach dwóch wizyt zagranicznych prezydenta Andrzeja Dudy, tematem o wiele ważniejszym stał się stan zdrowia głowy państwa. Jak ustalił „Wprost”, zakażenie koronawirusem trudno oddzielić od kulejących procedur bezpieczeństwa w Kancelarii Prezydenta i odradzanych Dudzie wizyt na Ukrainie i w Estonii. – Wiele osób próbowało wyperswadować prezydentowi podróże na Ukrainę i do Estonii, ale się uparł – mówi nasz rozmówca z otoczenia głowy państwa. Inną sprawą jest to, że w Kancelarii Prezydenta brakuje pieniędzy. – Nie ma np. mowy o regularnym testowaniu pracowników – dodaje.
  https://premium.wprost.pl/10381259/wirus-nieodpowiedzialnosci-jak-prezydent-andrzej-duda-zarazil-sie-koronawirusem.html

  Polubione przez 3 ludzi

 5. Zapaść kolejnego sektora rolnego na Ukrainie.

  Produkcja mleka na Ukrainie spadła nie tylko w 2019 r., ale i w pierwszych dziewięciu miesiącach 2020 r. Oczekuje się, że produkcja mleka surowego pozostanie w trendzie spadkowym ze względu na spadek pogłowia krów mlecznych.
  Eksperci oczekują kontynuacji tego trendu także w 2021 r. Liczba nowoczesnych, prywatnych gospodarstw mleczarskich jest zbyt mała, aby odwrócić ten trend. Spadek produkcji mleka surowego sprawił, że w 2019 r. Ukraina została importerem netto produktów mleczarskich. W 2020 r. Ukraina prawdopodobnie dalej zmniejszy eksport wszystkich produktów mleczarskich.
  https://www.ppr.pl/wiadomosci/spadek-produkcji-mleczarskiej-na-ukrainie-gwaltowny-wzrost-importu-serow-z-polski-szansa-dla-polskich-mleczarni

  Polubione przez 2 ludzi

 6. Na Ukrainie w poniedziałek potwierdzono 6677 nowych zakażeń koronawirusem, 126 zainfekowanych zmarło, 2799 pacjentów wyzdrowiało, a 1022 osób hospitalizowano – poinformował we wtorek minister ochrony zdrowia Maksym Stepanow.
  https://www.wnp.pl/rynki-zagraniczne/ukraina-prawie-7-tys-nowych-zakazen-sars-cov-2,427447.html
  Komentarz: To już kolejny dzień gdy liczba hospitalizowanych obywateli Ukrainy utrzymuje się na poziomie 1000 osób /dziennie.W piątek czeka nas wiadomość, że zachorowało ponad 8000 obywateli Ukrainy. Rząd w Kijowie „dawkuje” złe informacje-głównym powodem były wybory samorządowe.

  Polubione przez 2 ludzi

 7. Ostatnio Ukraina i Polska podpisały umowy o zwalczaniu wyłudzeń VAT. Teraz pojawiają się sygnały, że strona ukraińska chce danych o zarobkach Ukraińców pracujących w Polsce. Gdy nie wiadomo o co chodzi zazwyczaj chodzi o pieniądze.
  Tak jest i tym razem-rząd w Kijowie chce opodatkować pracujących za granicą obywateli,którzy wwożą $$$ do kraju. Pomysł na krótka metę może i przyniesie kilkaset milionów $ rocznie, jednak w dłuższej perspektywie sprawi, ze przekazy pieniężne na Ukrainie zmniejszą się. Mając do wyboru stratę kilkunastu % zarobków obywatele Ukrainy, albo zrezygnują z pracy w Polsce, albo…ściągną do nas rodziny.
  https://www.unian.info/economics/tax-service-chief-wants-to-force-ukrainian-migrant-workers-to-pay-taxes-in-ukraine-11195990.html

  Polubione przez 2 ludzi

 8. W temacie wstepniaków szefa 🙂
  Wicepremier Ukrainy Ołeksij Reznikow stwierdził, że prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski nie może odciąć się od formatu normandzkiego czy porozumień mińskich bo są to uzgodnienia i zobowiązanie zaciągnięte na forum czterech państw. Jak stwierdził Rezenikow wycofanie się Ukrainy z porozuemień mińskich byłoby „samobójstwem”.
  https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/ukraina-nie-chce-odchodzic-od-porozumien-minskich/

  Polubione przez 2 ludzi

 9. IPN wydał oświadczenie w sprawie ekshumacji na Ukrainie.

  Poszukiwania IPN na Ukrainie, m.in. w miejscach, gdzie OUN i UPA eksterminowała Polaków, nadal są blokowane przez ukraińskie instytucje – poinformował IPN, w opublikowanym we wtorek 29-punktowym stanowisku ws. współpracy polsko-ukraińskiej dot. ekshumacji, pochówków i upamiętnień ofiar wojen i ludobójstwa.
  https://www.tvp.info/50519929/blokada-ekshumacji-na-ukrainie-ipn-publikuje-29punktowe-stanowisko

  Polubione przez 3 ludzi

 10. Gazeta „wybiórcza” ostrzega 🙂
  Na Ukrainie odzyskują wpływy siły prorosyjskie i ludzie obalonego przez Majdan prezydenta Janukowycza. Wyniki wyborów lokalnych wskazują na polaryzacje społeczeństwa. Wschodnie regiony Ukrainy mają dość nieudolności władz w Kijowie i opowiadają się za przywróceniem dobrych relacji z Moskwą.
  https://wyborcza.pl/7,75399,26444465,na-ukrainie-odzyskuja-wplywy-sily-prorosyjskie-i-ludzie-z-czasow.html

  Polubione przez 3 ludzi

 11. Wrocław nie przestaje mnie zadziwiać 🙂
  Władze miasta i jego „elyty” wciąż wychodzą przed szereg, jednak urządzanie panelu dyskusyjnego w ramach polsko-ukraińskiej Feminatywy i dyskusje o prawach człowieka zarówno w kontekście aktualnych problemów i wyzwań stojących przed naszymi krajami, jak i z perspektywy światowej (z perspektywy feministek) to novum 😉
  https://fama.wroc.pl/jutro-moze-byc-za-pozno/

  Polubione przez 3 ludzi

 12. OT Światowe

  W czasie poniedziałkowej konferencji prasowej rzecznik MSZ Chińskiej Republiki Ludowej oświadczył, że państwo to nakłada sankcje na korporacje Lockheed Martin, Boeing Defence, SpaceSecurity (BDS) i Raytheon. Jak powiedział powodem takiej decyzji są dostawy broni jakie wspomniane firmy dostarczają nieuznawanym władzom na Tajwanie.
  https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/azja-pacyfik/chiny-nalozyly-sankcje-na-amerykanskie-koncerny-zbrojeniowe/

  Polubione przez 3 ludzi

 13. Tymczasem na Ukrainie Ambasada USA wezwała „na dywanik” ukraińskiego ministra kultury Ołeksandra Tkaczenko, a nastepnie Chargé d’Affaires na Ukrainie Kristina Queen miała od niego zażądać by na Ukrainie wprowadzono „represyjne prawo medialne” które m.in ułatwi blokowanie stron internetowych oraz odbieranie licencji kanałom telewizyjnym;
  https://strana.ua/news/297460-posolstvo-ssha-khochet-prinjat-zakon-o-media-v-ukraine-chto-eto-znachit.html

  Polubione przez 3 ludzi

 14. Kolejna wunderwaffe?

  Prywatna firma pokazała projekt nowego transportera dla piechoty-opartego o ciągnik MT-LB.
  https://www.ukrmilitary.com/2020/10/kevlar-e-ifv.html
  Komentarz: Bardzo ‚ekonomiczny” wóz wymyśliła firma-oparcie pojazdu o MT-LB jest już błędem.
  https://pl.wikipedia.org/wiki/MT-LB
  Konstrukcja ma już ponad 50 lat i nie spełnia norm współczesnego pola walki. Ciągnik jest zbyt słabo opancerzony, a rozwiązanie zaproponowane przez firmę czyli dołożenie dodatkowych płyt sprawia, ze układ zawieszenia szybko się zużyje. Nie wiadomo jaka będzie prędkość tej konstrukcji, wątpię jednak by bez zamontowania silników zagranicznych (Niemcy?) pojazd mógł się w miarę szybko przemieszczać.
  Razi nadbudówka dołożona do oryginalnej konstrukcji-pojazd jest widoczny z daleka.
  Zapewne firma chciała stworzyć tani transporter i to się udało zrobić. Kłopot w tym ze tanie zazwyczaj nie oznacza DOBRE.

  Polubione przez 3 ludzi

 15. Lekko nie dowierzam. Na Ukrainie znów postanowiono kupić moździerze „Mołot”. Właściwie są trzy firmy, które ubiegają się o kontrakt na dostawy zastępcy dla sowieckich 2B11 Sani. Dwie firmy proponują „poprawiona” wersję „Mołota” (nawzajem się oskarżają o plagiat i kradzież dokumentów)
  https://pl.wikipedia.org/wiki/120_mm_moździerz_2B11_Sani
  https://www.ukrmilitary.com/2020/10/molot-new-edition.html

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.