Wojna domowa na Ukrainie 29.10.2020r.- 1958 dzień od nowego rozejmu.


„Niemy krzyk”– dzień 230.

*

 „Wynikiem dzisiejszej rundy negocjacyjnej było zobowiązanie się przedstawicieli oficjalnego Kijowa do przedłożenia pod dyskusję kontrpropozycji do projektu Mapy Drogowej”– poinformowała wczoraj służba prasowa Ministerstwa Spraw Zagranicznych DRL.

„Cieszymy się, że strona ukraińska w końcu podjęła się opracowania i przedstawienia własnej wersji tak ważnego, kompleksowego dokumentu, jakim jest plan działania na rzecz rozwiązania konfliktu zgodnie z porozumieniami mińskimi. W najbliższą środę oczekujemy odpowiedniego dokumentu z oficjalnego Kijowa do dalszego zapoznania się i analizy.

Mamy nadzieję, że projekt ten obejmie, podobnie jak wersja, którą przedstawiliśmy wcześniej, wszystkie obszary i kwestie negocjacyjne, w tym zmiany Konstytucji, a także będzie zawierał jasne terminy wykonania zobowiązań rozliczeniowych, tak aby uczestnicy Grupy Kontaktowej mogli rozpocząć dyskusję i uzgodnić wersję skonsolidowaną Mapa drogowa.

Konieczne jest osiągnięcie konsensusu i uzgodnienie jednego dokumentu, który zostanie zatwierdzony przez Radę Najwyższą, potwierdzając tym samym zaangażowanie Ukrainy w porozumienia mińskie i mandat negocjacyjny jej przedstawicieli. To z kolei pozwoli odblokować pracę wszystkich grup profilowych i osiągnąć rzeczywisty, praktyczny postęp”– powiedziała Natalia Nikonorowa po spotkaniu w trybie wideokonferencji Grupy Kontaktowej.

Pełnomocnik DRL wyraziła nadzieję na dalsze efektywne prace w formie pisemnej wymiany propozycji. Dopiero gdy na stole negocjacyjnym pojawią się pisemne stanowiska stron, można przystąpić do merytorycznej i efektywnej pracy na wszystkich torach negocjacyjnych.

Natomiast kancelaria prezydenta Ukrainy poinformowała, że regularne spotkanie Trójstronnej Grupy Kontaktowej (TGK) odbyło się w formie wideokonferencji z udziałem delegacji z Ukrainy i Federacji Rosyjskiej, moderowanej przez OBWE.

Na początku spotkania szef delegacji ukraińskiej Leonid Krawczuk zasugerował, aby w ciągu tygodnia, z udziałem przedstawicieli Ukrainy, Rosji i OBWE, przygotować plan działania na rzecz odblokowania rozmów TGK i dalszych kroków w celu realizacji porozumień mińskich.

Należy opracować odpowiedni plan działania, korzystając z propozycji uczestników konsultacji i rozwoju w oparciu o wyniki spotkania doradców liderów czwórki normandzkiej, które odbyło się w Paryżu we wrześniu br.

„Ukraina przygotuje również projekt planu działania. Dlatego proponujemy zwołanie spotkania TGK na tydzień przed planowanym terminem, aby zademonstrować naszą gotowość do rozwiązania palących problemów w pracy”– powiedział Leonid Krawczuk.

Uczestnicy konsultacji w Trójstronnej Grupie Kontaktowej uzgodnili termin otwarcia w dniu 10 listopada dwóch punktów kontrolnych wejścia / wyjścia (PKW/W) – „Zołotoje” i „Szczastie”.

Pierwszy zastępca szefa delegacji ukraińskiej Aleksij Reznikow zapewnił o gotowości Ukrainy do otwarcia obu punktów kontrolnych w określonym terminie. 6 listopada odwiedzi te punkty kontrolne wejścia / wyjścia, aby zakończyć sprawy organizacyjne. Aleksij Reznikow zaprosił również panią Heidi Grau do wspólnego odwiedzenia punktów kontrolnych.

Jednocześnie przedstawiciele Ukrainy poinformowali, że infrastruktura obu punktów kontrolnych jest gotowa dla ruchu towarowego. Strona ukraińska kończy również asfaltowanie drogi w rejonie przejścia granicznego Zołotoje, które było ostrzeliwane trzy razy w roku.

W ramach grupy roboczej ds. bezpieczeństwa Specjalny Przedstawiciel Urzędującej Przewodniczącej OBWE na Ukrainie oraz TGK Heidi Grau odnotowali gotowość stron do utrzymania stałego zawieszenia broni.

Wezwała również członków Trójstronnej Grupy Kontaktowej do dalszych prac nad opracowaniem mechanizmu koordynacji w celu monitorowania przestrzegania zasad milczenia.

Członkowie delegacji ukraińskiej zauważyli również, że fakt, iż uczestnicy konsultacji zgodzili się co do zasady co do opracowania projektu planu działania, pozwala dziś odblokować realizację porozumień o rozminowaniu 20 nowych terenów, co jest niezwykle istotne w związku ze zbliżającą się zimą, a także przejść do praktycznych działań w zakresie wycofania fundusze w czterech kolejnych obszarach.

Ponadto szef ukraińskiej delegacji do TGK Leonid Krawczuk wezwał Rosję i władze okupacyjne z terenów czasowo okupowanych obwodów donieckiego i ługańskiego do odblokowania procesu wzajemnego uwalniania zatrzymanych, nie czekając na przygotowanie powyższego projektu planu działania.

Przedstawiciele Ukrainy nalegali na potwierdzenie osób z listy do wzajemnego uwolnienia, którą strona ukraińska przeniosła w lipcu.

Pani Heidi Grau poprosiła o przyspieszenie tego procesu, ponieważ w trakcie negocjacji ludzie nadal przebywają w warunkach więziennych, co nie jest humanitarne.

Kolejne spotkanie TGK w formule telekonferencji odbędzie się 11 listopada.

https://dnronline.su/v-otvet-na-iniciativu-respublik-po-dorozhnoj-karte-ukraina-vzyala-na-sebya-obyazatelstvo-vnesti-svoj-sootvetstvujushhij-proekt/,

https://www.president.gov.ua/ru/news/rezultati-zasidannya-tkg-dva-novih-kpvv-u-zolotomu-ta-shasti-64873.


*

Według wczorajszego raportu obserwatorzy SMM OBWE  odnotowali następujące naruszenia USZ na donieckim odcinku frontu:

– w strefie  wycofywania się w rejonie Pietrowskjoe, dron obserwacyjny dalekiego zasięgu  SMM OBWE zarejestrował obecność 1 osoby na dawnym stanowisku USZ,
– ️ dron dalekiego zasięgu SMM OBWE ponownie wykrył około 265 min przeciwczołgowych USZ w pięciu miejscach na polach i po drugiej stronie Manuilski oraz obok budynków mieszkalnych kontrolowanej przez USZ części miejscowości Zaicewo.

Odnotowano również obecność sprzętu USZ w strefie bezpieczeństwa:

– ️3 holowane haubice (2A36 „Hiacynt-B”, 152 mm) w pobliżu miejscowości Bachmut,
– ️ 1 BTR-60 w części mieszkalnej kontrolowanej przez część USZ miejscowości Zaicewo,
– ️ 4 BMP-2 na terenie obiektu w miejscowości Trudowskoje,
– ️ 2 BMP-1 w pobliżu  wsi Bierezowoje,
– ️ 2 BMP-1 w pobliżu miejscowości  Wodianoje.

Ponadto, USZ cztery razy naruszyły w ciągu minionej doby warunki zawieszenia broni prowadząc ostrzały, w tym; o godzinie 10:20 z kierunku miejscowości Nowoługańskoje przy użyciu podwieszanego granatnika (4 granaty) w stronę Dolomitnoje- w rejonie Gorłówki oraz o godzinie 11:30, prowadząc ostrzał przy użyciu moździerza kaliber 82 mm (2 miny) z kierunku Czermalika w stronę miejscowości Nabiereżnoje- na południowym odcinku frontu. Ostrzały przy użyciu granatników (przeprowadzono jeszcze w okolicy Żeleznoj Bałki oraz na przedmieściach Doniecka z kierunku Awdiejewki w stronę Jasinowatej- przy użyciu granatnika.

Łącznie w wyniku wczorajszych ukraińskich ostrzałów na terytorium DRL spadło 18 sztuk granatów i min.

Poza tym, było spokojnie, nie ma ofiar wśród ludności cywilnej i wojska oraz żadnych strat i szkód materialnych.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation

8 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.30 29 жовтня 2020 року.

Сала Україні!

Ситуація у районі проведення операції залишається контрольованою.

Упродовж минулої доби збройні формування Російської Федерації чотири рази порушили режим припинення вогню.

Так, у районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання «Схід» неподалік Водяного противник відкривав вогонь зі стрілецької зброї. Ще два факти порушення режиму припинення вогню зафіксовано у передмісті Авдіївки, де у вечірній час ворог застосовував міномети калібру 82 міліметри та гранатомети різних систем.

У районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання ,Північ’ противник застосував 82-міліметрові міномети, гранатомети різних систем та прицільний вогонь зі стрілецької зброї поблизу Новгородського, в результаті чого один військовослужбовець Об’єднаних сил отримав кульове наскрізне поранення в руку. Воїну надали домедичну допомогу та доправили до лікувального закладу. Стан здоров’я військовослужбовця задовільний. Його життю нічого не загрожує. Про зухвалі дії російсько-окупаційних військ негайно було повідомлено представників ОБСЄ через Спільний центр з контролю та координації питань припинення вогню та стабілізації лінії розмежування сторін.

Від початку поточної доби, 29 жовтня, по всій лінії розмежування спостерігається тиша. Порушень досягнутих мирних домовленостей не зафіксовано.

Підрозділи Збройних Сил України та інших складових сил оборони продовжують виконувати завдання за призначенням.

Сала Україні!

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:

***


***© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

50 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 29.10.2020r.- 1958 dzień od nowego rozejmu.

 1. Na początek, OT z naszego nieszczęsnego kraju czyli garśc „njusów’. „Kursy walut: Złoty na kolanach, już dawno nie było tak źle”;
  https://www.biznesinfo.pl/kurs-franka-281020-sw-frankowicze
  „Mocne spadki na GPW. W dół nawet „bastiony optymizmu”;
  https://www.bankier.pl/wiadomosc/Mocne-spadki-na-GPW-W-dol-nawet-bastiony-optymizmu-7989996.html
  „Będą zmiany w podatkach od nowego roku. Pracujący za granicą od 2021 roku znów zapłacą PIT podwójnie”
  https://strefabiznesu.pl/beda-zmiany-w-podatkach-od-nowego-roku-pracujacy-za-granica-od-2021-roku-znow-zaplaca-pit-podwojnie-29102020/ar/c3-15208440
  Jak widać „chleba” powoli zaczyna brakować, ale „cezar” JAROSLAUS dał ludowi przynajmniej „igrzyska” w postaci „bitwy o aborcję”….

  Polubione przez 4 ludzi

  • Wczoraj załączyłem link z wykonania budżetu Ukrainy z tytułu walki z Covid-19.
   Pewne zadania już zbliżają się do limitów finansowania-przykładowo wsparcie socjalne dla osób dotkniętych kryzysem Covid-10 (zasiłki dla osób które straciły prace). Inne praktycznie nie zostały wykorzystane-min 1 mld hrywien miał zostać wydany na kulturę i edukację, a wykorzystano tylko 1 mln (0.1%).
   To z tego funduszu postanowiono nakręcić seriale patriotyczne-to tez ukłon w stronę neobanderowców i starania, w celu poprawienia wizerunku Prezydenta u narodowców.

   Polubione przez 3 ludzi

 2. Z cyklu wolność słowa i praworządność na Ukrainie.
  Jak informuje redaktor Anna Babinets wszystkim dziennikarzom śledczym z portalu „śledztwo”(?) cofnięto akredytacje. Według redaktor to zemsta za publikacje artykułów ujawniających schematy korupcyjne w obecnym parlamencie Ukrainy.
  https://www.unian.info/society/freedom-of-speech-rada-revokes-accreditation-of-slidstvo-info-investigative-journalists-11198444.html

  Polubione przez 3 ludzi

 3. Średnia płaca w Kijowie na koniec września wynosiła UAH 17,253 (US$608)a w obwodzie Donieckim odpowiednio UAH 12,981 (US$457.6), podały służby statystyczne.
  Najniższa średnia krajowa była na Wołyniu UAH 9,766 (US$344).
  https://www.unian.info/economics/statistics-highest-average-wages-paid-in-ukrainian-capital-donetsk-region-11198708.html
  Komentarz: W rzeczywistości realne płace są jeszcze niższe. Są grupy które zarabiają podobne kwoty jak w krajach UE-przykładowo programiści. Gdyby podawano medianę okazałoby się, że większość obywateli Ukrainy zarabia około 8 000 hrywien. Przy takich zarobkach nie jest możliwe odkładanie środków na emeryturę, konieczne jest, aby wszyscy dorośli domownicy pracowali. Posiadanie dziecka staje się wyzwaniem, a bezrobocie doprowadza do biedy.

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Pierwsze sprzeciwy organizacji zachodnich w sprawie de facto legalizacji ukrywania nielegalnie nabytego majątku.

  Ukraiński Sąd Konstytucyjny uznał część przepisów antykorupcyjnych za niezgodne z ustawą zasadniczą. W środę ujawniono treść wyroku. Sąd między innymi uznał karę za nieprawdziwe informacje w deklaracjach urzędników i deputowanych za nadmierną.
  Zgodnie z decyzją sądu w środę NAZK zamknęła dostęp do rejestru elektronicznych deklaracji. „Decyzja Sądu Konstytucyjnego cofa Ukrainę nie do 2013 roku, a do 1991, kiedy w ogóle w zasadzie nie było żadnego antykorupcyjnego prawa. Całkowicie kasuje wszystkie mechanizmy zapobiegania korupcji, które były budowane w latach niezależności” – powiedział portalowi Ukraińska Prawda szef NAZK Ołeksandr Nowikow.
  https://tvn24.pl/swiat/ukraina-czesc-antykorupcyjnych-przepisow-uznana-za-niezgodna-z-ustawa-zasadnicza-4735266
  Komentarz: Idą po bandzie „elyty” Ukrainy. Ciekaw czy będzie reakcja UE i MFW. Jednym z podstawowych warunków nowych kredytów było przecież wdrażanie ustaw antykorupcyjnych.

  Polubione przez 4 ludzi

   • Gra pod publiczkę. Władze Ukrainy robią się coraz bezczelniejsze, sądzą, że tak czy siak ze względów politycznych kasę dostaną. Tymczasem zakulisowo trwają rozmowy USA-Rosja.

    Tak przy okazji-trochę teorii spiskowych 😛
    Ubiegający się o re-elekcje Prezydent Trump potrzebuje jakichś sukcesów zagranicznych-ograniczenie broni atomowej i jakieś umowy o redukcji rakiet międzykontynentalnych byłyby dla Prezydenta USA wsparciem 🙂
    A jako, że Trump to biznesmen to z łatwością może przehandlować Ukrainę, tym bardziej, że ekipa Z pomimo wielu obietnic nie ma zamiaru dotrzymać nieformalnych obietnic. Chodzi o zakupy amerykańskiego sprzętu/towarów.
    I tak na razie obecna ekipa z Kijowa dała zielone światło na zakup prętów paliwowych dla elektrowni jądrowych, ale w mniejszej ilości niż chcieli Amerykanie.
    Prezydent Zeleński poinformował, że jego kraj otrzyma 6 łodzi Mark VI ZA DARMO od USA. Jednak nic nie wiadomo o zakupie kolejnych 10 (umowa wiązana) z środków budżetowych na rok 2021.
    Nie ma też informacji o zakupie gazu wolności i ropy z USA.
    A chyba najbardziej boli zdrada-czyli odchodzenie od umów z General Motors na dostarczenie taboru kolejowego na rzecz francuskich firm.
    Oj idą po bandzie władzunie z Kijowa idą.Ciekawe jaka będzie odpowiedź UE i USA, wszak kolonia się zbuntowała i trzeba tam zaprowadzić spokój.

    Polubione przez 4 ludzi

 5. Tymczasem Przedstawicielstwo UE na Ukrainie wystosowało oficjalne ostrzeżenie do p.o. szefa Ministerstwa Edukacji i Nauki Serhija Szkarleta w zwiazku z zapowiedzianymi przez niego ‚zmianami” w resorcie. W oświadczeniu stwierdzono że „zmiany” owe naruszają zobowiązania Ukrainy (wobec jej „zachodnich partnerów”) i wpłyną na decyzje o przyznaniu Ukrainie kolejnego kredytu z UE;
  https://replyua.net/politika/229970-narushenie-obyazatelstv-vzyatyh-na-sebya-stranoy-es-vynes-groznoe-preduprezhdenie-shkarletu.html

  Polubione przez 3 ludzi

 6. W przeciągu dwóch tygodni w województwie podkarpackim miało miejsce sześć zgonów duchownych w różnym wieku. Czy jest to zwykły zbieg okoliczności, czy też przyczynia się do tego pandemia koronawirusa?
  W wieku 62 lat w szpitalu w Łańcucie we wtorek, 27 października zmarł biskup Jan Niemiec, biskup pomocniczy diecezji kamieniecko-podolskiej na Ukrainie. W trakcie swojej posługi był związany głównie z miastami Podkarpacia.
  https://www.korso24.pl/wiadomosci/5626,nie-zyje-historyczna-postac-dla-podkarpackiego-kosciola

  Polubione przez 2 ludzi

 7. Przyjęta przez Sejm tzw. ustawa covidowa ma m.in. ułatwić zatrudnianie w Polsce lekarzy spoza Unii Europejskiej, szczególnie z Ukrainy. Mają być dopuszczani do wykonywania zawodu bez pełnej nostryfikacji dyplomów i na podstawie oświadczenia o wystarczającej znajomości języka polskiego. Nowe zapisy krytycznie ocenia m.in. Naczelna Izba Lekarska, a proimigracyjne agencje zatrudnienia uważają, że ułatwienia są za małe.
  https://kresy.pl/wydarzenia/przyjeta-przez-sejm-ustawa-covidowa-ulatwia-zatrudnianie-lekarzy-ze-wschodu/
  Komentarz: Problemem nie jest to, że w Polsce jest mało studentów medycyny, problemem jest to, ze wielu przyszłych lekarzy wyjeżdża z Polski po studiach licząc na lepsze płace, warunki pracy i większe możliwości rozwoju.
  Zamiast sprowadzać „fachowców” z Ukrainy lepiej zainwestować w”naszych” lekarzy? Problematyczne jest też poziom merytoryczny nowej kadry ze wschodu-wielu tamtejszych lekarzy otrzymało dyplomy dzięki łapówkom, studenci wybierają też uczelnie na Ukrainie bo są „łatwiejsze” (nie wszystkie jednak taka jest ogólnie panująca opinia).

  Polubione przez 2 ludzi

 8. Wieści z ‚wyzwolonego” przez Kijów Słowiańska (obwód doniecki pod kontrolą Kijowa). Ukraiński portal „Strana.ua” pisze ze szykuje się „represje” wobec mieszkańców którzy odwazyli się zwrócić uwagę, po rosyjsku, jednej z pasażerek która „dała japę” po ukraińsku w jednej z miejskich „marszrutek”. Na nieszczęście dla zwracających uwage okazała się ona być „wolontariuszką ATO” oraz „szczyrą ukropatriotką” gorąca zwolenniczką Poroszenki;
  https://strana.ua/news/297825-slavjansk-skandal-v-marshrutke-iz-za-russkoho-jazyka-popal-na-video.html

  Polubione przez 3 ludzi

 9. Zainspirowany wpisem mani sprawdziłem dokładniej jak wygląda sytuacja z elektrowniami jądrowymi na Ukrainie.

  Na terenie naszego sąsiada działa 15 bloków energetycznych. W planach była budowa dwóch nowych obiektów, jednak zabrakło kredytodawcy na tak poważną inwestycje. W planach Kijowa zakładano możliwość sprzedaży energii do Polski czy Węgier, ale oba kraje postanowiły wybudować (rozbudować) własne elektrownie atomowe.
  https://biznesalert.pl/ukraina-polska-chmielnicki-most-energetyczny-atom-energetyka/
  Białoruś również jest niezależna pod względem energetycznym, Rosja sama posiada nadwyżki energii więc brakuje bliskiego rynku zbytu (Mołdawia to zbyt mały rynek).
  To nie znaczy, że kraj nie mógłby sam zainwestować w rozwój elektrowni jądrowych. Problem w tym, że dzięki lobby oligarchów, obecne przepisy drenują budżet „Energoatomu”. O skali problemu swiadczy min to, ze w 2020 roku firma musiała dokonac przesunięć w budżecie i wstrzymała się z zakupem prętów jądrowych (paliwowych) z powodu zatorów finansowych(!).
  https://www.world-nuclear-news.org/Articles/Debts-force-Ukraine-to-adjust-fuel-supply-schedule
  Zgodnie z przepisami przyjętymi w 2019/2020 roku, EnegoAtom ma prawo sprzedaży 15% wyprodukowanej energii elektrycznej na wolnym rynku. Pozostała część energii ma być sprzedawana po ustalonej cenie państwu.
  To dzięki taniej energii elektrycznej możliwe było obniżenie rachunków za prąd dla gospodarstw domowych, jednak głównym beneficjentem są spółki OZE (zielona energia) Achmetowa i zagranicznych inwestorów, które drenują system. Droga zielona energia jest finansowana de facto przez EnergoAtom.
  Jakie są perspektywy sektora? Po roszadach na najwyższym szczeblu, gdy zwolniono kilku z najlepszych fachowców, zabrakło osób zdolnych samodzielnie stworzyć ramy nowych inwestycji. Nadal więc w niezmienionym kształcie realizuje się wizję wytyczoną jeszcze w 2014 roku i to bez poprawek(!).
  https://www.energetyka24.com/energetyka-jadrowa-ukrainy-na-rozdrozu-analiza
  W dłuższej perspektywie zakładane jest stopniowe konserwowanie „tradycyjnych” bloków jądrowych, które mają być zastępowane elektrowniami modułowymi, choć ich przyszłość i przydatność jest niejasna.
  Nowe generatory modułowe mają trafić do użytku dopiero około 2030 roku, a ich początkowy koszt będzie z pewnością wysoki ( w dłuższej perspektywie mają być produkowane taniej niż bloki atomowe III generacji)
  Obecnie funkcjonującym blokom jądrowym na Ukrainie niebawem zakończą się terminy eksploatacji lub zostaną przedłużone. Oznacza to konieczność sporych inwestycji w sektor jądrowy. Operator wszystkich piętnastu bloków czterech ukraińskich elektrowni jądrowych Enerhoatom realizuje projekty inwestycyjne na łączną sumę 165 mld UAH. Według stanu na początek listopada 2019 roku z nich zainwestowano zaledwie 36 mld UAH. Można, zatem powiedzieć, że na realizację planów koncern potrzebuje prawie 130 mld UAH (ok. 5,5 mld USD). Pieniędzy brakuje, rząd w Kijowie nie chce niepokojów społecznych wiec nie zezwala na zmianę strategii i modernizacja sektora jest zagrożona.
  Niedofinansowanie sektora jest bardzo niebezpieczne dla kraju-na dzień dzisiejszy elektrownie atomowe produkują ponad 50% całej energii elektrycznej, bloki energetyczne sa jednak już dość stare, a rewitalizacja/modernizacja instalacji jest utrudniona ze względów politycznych-partnerem nie mogą być spółki rosyjskie.

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.