Wojna domowa na Ukrainie 30.10.2020r.- 1959 dzień od nowego rozejmu.


„Niemy krzyk”– dzień 231.

We wtorek- 27 października, odbyło się regularne spotkanie grupy roboczej ds. bezpieczeństwa w formie wideokonferencji.

Główny nacisk położono na zwiększenie poziomu eskalacji oraz na potrzebę szybkiego wyjaśnienia, a następnie zatwierdzenia środków wzmacniających system zawieszenia broni na czas nieokreślony pod względem funkcjonalności mechanizmu koordynacji z udziałem WCKiK w obecnym składzie.

Według przedstawicielstwa DRL w WCKiK, od 13 do 26 października odnotowano 1,5-krotny wzrost liczby naruszeń reżimu zawieszenia broni na czas nieokreślony – 36 razy USZ otworzył ogień na terytorium Rzeczypospolitej, podczas gdy w poprzednich dwóch tygodniach- 24 razy. Aktywnie wykorzystywano broń zakazaną porozumieniami mińskimi- 7 razy nieprzyjaciel użył moździerzy 82 mm, 16 października po raz pierwszy od 27 lipca odnotowano użycie moździerzy 120 mm.

15 października, pomimo udzielonych wcześniej dodatkowych gwarancji bezpieczeństwa, brygada remontowa, obserwatorzy DRL przy WCKiK oraz przedstawiciele służby inżynieryjnej Milicji Ludowej DRL ponownie padli pod ostrzałem moździerzowym USZ podczas przebudowy torów kolejowych na odcinku Donieck- Donieck Siewierny- Jasnowata. 

Oficjalny przedstawiciel republiki Aleksiej Nikonorow przypomniał, że naruszenia pozycji USZ na całej linii kontaktowej są rejestrowane prawie codziennie. W sumie w ciągu dwóch tygodni odnotowano 23 takie przypadki.

Szczególnie niepokojące jest czynne naruszenie przez USZ punktu 7 Mińskiego Memorandum z 19 września 2014 r., który zabrania używania  bezzałogowych pojazdów latających w strefie bezpieczeństwa o szerokości co najmniej 30 km. W sumie odnotowano 11 takich przypadków w okresie dwóch tygodni.

„Minęły trzy miesiące od uzgodnienia dodatkowych środków, ale niestety na podstawie działań strony ukraińskiej musimy raz jeszcze stwierdzić, że faktycznie wycofała się ona z realizacji tych zobowiązań i zablokowała pracę mechanizmu koordynacyjnego, jako jedyny sposób weryfikacja i kontrola realizacji działań. Naruszenia odnotowane przez WCKiK i Misję nie są eliminowane, nie prowadzi się dochodzeń w sprawie tych faktów i nie ma postępów. Jeśli nie będziemy dążyć do postępu, to na linii kontaktu dojdziemy do nowej eskalacji” poinformował przedstawiciel DRL.

Przedstawiciel Republiki wezwał negocjatorów do skupienia się na omówieniu szczegółów pracy mechanizmu koordynacyjnego z udziałem WCKiK w obecnym składzie.

„Konieczne jest omówienie wszystkich kontrowersyjnych punktów, aby wyeliminować rozbieżności. Na przykład dotyczy to terminu i procedury składania informacji o przebiegu postępowania w sprawie naruszeń, które należy przekazać drugiej stronie nie później niż 10 dni. Konieczne jest również bardziej szczegółowe omówienie etapów interakcji w ramach mechanizmu koordynacji. Wychodząc z praktyki, rozumiemy, że tylko uszczegółowienie wszystkich środków pozwoli nam uniknąć manipulacji i wypaczania faktów”– przedstawił stanowisko republiki Nikonorow.

Niestety strona ukraińska kategorycznie odmówiła uszczegółowienia funkcjonalności mechanizmu koordynacyjnego, uznając brzmienie poprzedniego dokumentu za wyczerpujące.

W tym względzie przedstawiciele republik, jako rozwiązanie kompromisowe, zaproponowali budowę prac w ramach projektu „mapy drogowej”– kompleksowego planu działania na rzecz rozwiązania konfliktu zgodnie z porozumieniami mińskimi, który został przedstawiony przez pełnomocników republik na ostatnim posiedzeniu Grupy Kontaktowej.

Jednak ze względu na to, że przedstawiciele oficjalnego Kijowa nie mają spójnego, jasnego stanowiska w sprawie któregokolwiek z proponowanych projektów dokumentów, od 10 września nie osiągnięto żadnych konkretnych rezultatów- ponieważ strona ukraińska zakłóciła wspólną kontrolę naruszeń pozycji odnotowanych przez SMM OBWE, uzgodnioną przez wszystkich uczestników Grupy Kontaktowej, w rejonie miejscowości Szumy. 


*

A na froncie w Donbasie, na jego ługańskim odcinku, trzech ukraińskich żołnierzy zginęło w wyniku eksplozji samochodu przewożącego amunicję.

Poinformował o tym Iwan Filiponenko, funkcjonariusz służby prasowej Wydziału Policji Ludowej ŁRL.  

„Wczoraj, gdy konwój 3 batalionu zmechanizowanego 24 brygady jechał na stację kolejową Bachmut (Artiemowsk), wysadzono w powietrze samochód MAZ z amunicją. W wyniku eksplozji zginął na miejscu kierowca i dwóch żołnierzy, w tym starszy chorąży Szmigielski”– poinformował Filiponenko.

Rzecznik prasowy dodał, że podczas wstępnego śledztwa dowódcy 24 brygady Siergieja Postupalskiego ustalono, że część amunicji załadowano do samochodu bez standardowej plomby, a według kolegów okazało się, że żołnierze ładujący amunicję pili alkohol.

„Aby nie dopuścić do wycieku informacji o tym incydencie i raportu do wyższej kwatery, Postupalski rozkazał zgłosić zmarłych żołnierzy jako opuszczających jednostkę bez pozwolenia”– powiedział Filiponenko.

Poza tym,

„W ciągu ostatnich 24 godzin 29 października 2020 r. ze strony zbrojnych formacji Ukrainy nie odnotowano żadnego naruszenia reżimu zawieszenia broni. Jednocześnie na terytorium kontrolowanym przez USZ nadal rejestruje się wybuchy minowych ładunków wybuchowych”- podało przedstawicielstwo ŁRL w WCKiK we wczorajszym oświadczeniu.

WCKiK ŁRL uzupełniło, że wczoraj o godzinie 09.55 w rejonie wsi Popasnaja zarejestrowano eksplozję.

Natomiast, według wczorajszego raportu, obserwatorzy SMM OBWE na donieckim odcinku frontu odnotowali wczoraj naruszenie decyzji ramowej o wycofaniu sił i sprzętu z 21 września 2016 r .:

– ️ 27 października, około 1,5 km na wschód od  wioskiBogdanowka obserwatorzy zobaczyli 7 żołnierzy USZ z karabinami maszynowymi idących na wschód drogą C050563 między Bogdanowką a wsią Wiktorowka.

Odnotowano również obecność sprzętu USZ poza wyznaczonymi miejscami składowania oraz w strefie bezpieczeństwa:

– ️ 1 zestaw rakiet przeciwlotniczych (9K33
„Osa”) w pobliżu mejscowości Osada Archangielskoje (32 km na
północ od Doniecka),
– ️ 2 BMP-1 i 1 BTR-80 w pobliżu wsi Sławnoje (26 km na południowy zachód od Doniecka).Żołnierz DRL zginął od ładunku wybuchowego zrzuconego z bezzałogowego statku powietrznego armii ukraińskiej. Poinformowała o tym dzisiaj służba prasowa Ludowej Milicji Republiki.

Wcześniej tego ranka w rejonie miejscowości Naberezhnoe na południu DRL ukraińskie siły zbrojne użyły bezzałogowego statku powietrznego z naruszeniem dodatkowych środków mających na celu kontrolę zawieszenia broni w Donbasie. Według przekazanych informacji, dron został wystrzelony w kierunku rejonu, w którym znajdowała się ekipa Ministerstwa Sytuacji Nadzwyczajnych DRL, która prowadziła tam prace mające na celu oczyszczenie z niewybuchów min 82-mm wystrzelonych dzień wcześniej ze stanowisk 53 brygady.

„Podczas przelotu nad naszymi pozycjami dron bojowy ukraińskich sił zbrojnych  został trafiony ogniem z broni ręcznej. Jednak pomimo to  dronowi udało się zrzucić ładunek wybuchowy na pozycje naszych obrońców. Z przykrością informujemy, że obrońca naszej republiki zginął w momencie odpalenia zrzuconej amunicji”– napisano w wiadomości.

USZ próbowały też zrzucić amunicję na stanowiska żołnierzy DRL w rejonie osady Szirokaja Bałka. 

„Załoga stacji Terrikon M2N zlikwidowała kanał sterowania drona, w wyniku czego spadł on na pozycje ukraińskie. Potem nastąpił wybuch amunicji, który wywołał pożar”– głosi komunikat Departamentu ML DRL.

DML DRL opierając się na danych wywiadu, wyjaśnił, że w wyniku pożaru doszczętnie spłonęła ziemianka 2 kompanii 18 batalionu 35 brygady, w której zniszczono sześć karabinów maszynowych z amunicją, a także kilkanaście kamizelek kuloodpornych i hełmów. Podaje się również, że podczas pożaru dwóch ukraińskich funkcjonariuszy bezpieczeństwa zostało otrutych tlenkiem węgla, a inny doznał poparzeń dłoni i stóp.

Poza tym, jeden cywil został ranny w wyniku wybuchu ładunku ustawionego przez ukraińskich żołnierzy  Poinformowała o tym wczoraj  służba prasowa Ludowej Milicji DRL.

„Cywil urodzony w 1996 roku odniósł obrażenia od wybuchów min w wyniku detonacji zbliżeniowego urządzenia wybuchowego zainstalowanego przez Siły Zbrojne Ukrainy”– głosi wiadomość.


Podkreślono, że żołnierze DRL udzielili poszkodowanemu pierwszej pomocy, po czym został on przewieziony do szpitala w Telmanowie.
Ponadto, o godzinie 08:30 w rejonie miejscowości Nabiereżonje zaobserwowano lecącego drona USZ, zaś o godzinie 13:03, w okolicy wsi Piaski- znajdującej się pod kontrolą USZ, zarejestrowano eksplozję ładunku okopowego, za pomocą którego prowadzone są roboty fortyfikacyjne, których prowadzenie zabraniają uzgodnione dwa miesiące temu Dodatkowe Środki kontroli i ograniczenia naruszeń zawieszenia broni.

Jeden raz USZ naruszyły też warunki podstawowe zawieszenia broni prowadząc ostrzał przy użyciu broni maszynowej okolic miejscowości Komiternowo- na południowym odcinku frontu. Czasu tego ostrzału oraz z jakiego kierunku był prowadzony, nie podano.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation

9 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.30 30 жовтня 2020 року.

Сала Україні!

Ситуація в районі проведення операції Об’єднаних сил загострилась. Російсько-окупаційні війська порушили домовленості, досягнуті 22 липня 2020 року під час засідання Тристоронньої контактної групи.

Упродовж минулої доби, 29 жовтня, на ділянках відповідальності українських підрозділів зафіксовано п’ять порушень режиму припинення вогню з боку збройних формувань Російської Федерації.

Так, у районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання «Схід» поблизу населених пунктів Новомихайлівка та Старогнатівка противник застосував гранатомети різних систем. У районі Водяного ворог двічі відкривав вогонь зі стрілецької зброї та ручного протитанкового гранатомета. Внаслідок прицільного обстрілу позицій українських захисників зі стрілецької зброї один військовослужбовець Об’єднаних сил отримав вогнепальне кульове поранення.

У районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Північ” поблизу населеного пункту Золоте-4 противник задіяв безпілотний літальний апарат для скидання пострілу ВОГ-17 над позиціями Об’єднаних сил. У результаті чого отримав вогнепальні осколкові поранення ще один український захисник.

Обом воїнам було надано медичну допомогу та оперативно доправлено до лікувальних закладів.

Від початку поточної доби, 30 жовтня, збройні формування Російської Федерації два рази порушили режим припинення вогню.

Опівночі противник, застосовуючи гранатомети різних систем та стрілецьку зброю, двічі відкривав прицільний вогонь по позиціях наших захисників неподалік Водяного. На жаль, унаслідок ворожого вогню два українських військовослужбовці отримали поранення, несумісні з життям.

Командування об’єднаних сил висловлює співчуття родинам загиблих.

На вогневі провокації противника підрозділи Об’єднаних сил надали адекватну відповідь, змусивши російсько-окупаційні війська повернутись до режиму тиші.

Про зухвалі та підступні дії російсько-окупаційних військ негайно було повідомлено представників ОБСЄ через Спільний центр з контролю та координації питань припинення вогню та стабілізації лінії розмежування сторін.

Підрозділи, залучені до проведення операції Об’єднаних сил, продовжують виконувати завдання за призначенням.

Сала Україні!

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:***


© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

65 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 30.10.2020r.- 1959 dzień od nowego rozejmu.

 1. Wita szefa wszystkich szefów i dziękuje za kolejny wspaniały „wstępniak”.

  Od kilku dni sytuacja na froncie zaczyna się pogarszać. Kolejne prowokacje, kolejne ostrzały i niestety kolejne ofiary w ludziach. Zastanawiam się co jest powodem tego stanu rzeczy. Mam takie wrażenie, że po wyborach samorządowych pozycja Zeleńsiego mocno upadła. Jego frakcja zaliczyła porażkę w wyborach i teraz KTOŚ próbuje jeszcze bardziej osłabić jego pozycje.
  Jak pokazują sondaże ,gdyby doszło do przedwczesnych wyborów, to frakcja Prezydenta straciłaby większość miejsc w parlamencie. Zyskałaby „Europejska Solidarność”, „Za Życiem” i ugrupowanie „Beni”. Przy czym frakcje pro-europejskie miałyby większość parlamencie i mogłyby zawiązać jakąś koalicje.
  Rożne frakcje, różne interesy-nie byłby to dobry wybór dla Ukrainy, zapewne każda z grup chciałaby zagarnąć (ukraść) jak najwięcej ze skarbu państwa. Dochodziłoby do spektakli wyborczych, reformy byłyby wstrzymane, a kraj pogrążałby się w otchłani korupcji. jednak dla grupki wybranych byłaby to szansa na „ustawienie się”.
  Zobaczymy jak sprawy się potoczą. Kompletne zerwanie zawieszenia doprowadziłoby do zmniejszenia poparcia Prezydenta. Już i tak jego pozycja osłabnie za kilka miesięcy jak państwowi dostawcy podniosą rachunki za prąd,wodę i gaz. Koronakryzys również mocno zaszkodził jego wizerunkowi.

  Polubione przez 3 ludzi

   • Pytaniem otwartym jest czy oddadzą władzę 🙂
    I jeśli tak to co się wydarzy na Ukrainie. Przedwczesne wybory to kolejne kampanię PR, kolejne zagrywki pod publiczkę i kolejne stracone miesiące-nikt przecież nie będzie forsował nielubianych reform. A gdy wyłoni się nowy parlament to znów kilka miesięcy będzie trwała walka o to kto ile zagarnie, podział wpływów.

    Polubione przez 3 ludzi

    • „Przedwczesne wybory to kolejne kampanię PR, kolejne zagrywki pod publiczkę i kolejne stracone miesiące-nikt przecież nie będzie forsował nielubianych reform. A gdy wyłoni się nowy parlament to znów kilka miesięcy będzie trwała walka o to kto ile zagarnie, podział wpływów.”- i dokładnie o to w tym wszystkim tylko chodzi. Każdy rok anarchii to kolejne miliardy zdefraudowanych euro.

     Pozdrawiam.

     Polubione przez 2 ludzi

 2. Po wtorkowym wyroku ukraińskiego Sądu Konstytucyjnego (odpowiednika polskiego Trybunału Konstytucyjnego) prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zwołał nadzwyczajne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa i Obrony (RNBO). Według nieoficjalnych sygnałów z Brukseli ten i wcześniejsze wyroki Sądu Konstytucyjnego stawiają pod znakiem zapytania dalszą pomoc finansową z UE oraz ruch bezwizowy.
  https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/zelenski-zwolal-posiedzenie-rady-bezpieczenstwa-ruch-bezwizowy-ukrainy-z-ue-zagrozony/
  Komentarz: Koronakryzys mocno uderzył w europejskie gospodarki. Kraje UE szukają sposobu na ożywienie gospodarcze i wprowadzają przepisy które można określić jednym słowem- protekcjonizm. Już przestano sprowadzać emigrantów do UE z Afryki ,już przestano wprowadzać ulgi w limitach dla towarów sprowadzanych z zagranicy. Oficjalnie UE nadal popiera otwartość wobec innych krajów, ale nieoficjalnie każdy rząd stara się jak najwięcej ugrać dla swojego kraju, swoich przedsiębiorców, swoich firm.
  W tym wszystkim Ukraina znalazła się miedzy młotem a kowadłem. Straciła rynek wschodni, a zachodni partnerzy myślą o przejęciu rynku wewnętrznego Ukrainy.
  Nieoficjalnie władze UE mówią o zwiększeniu limitów na bezcłowe sprowadzanie z Ukrainy kukurydzy, pszenicy i rud metali. Tyle tylko, że w ostatnim sezonie zbiory były znacznie mniejsze od planowanych i już teraz firmy mają problemy z wykonaniem zakontraktowanych limitów. Ponadto długoterminowe prognozy wskazują, że na skutek zmian klimatycznych i braku inwestycji sektor rolny na Ukrainie przestaje być kołem zamachowym gospodarki naszego sąsiada. Kolejne zbiory też nie będą rekordowe. Ergo- europejskim rolnikom nie grozi zalew rynku zbożem z Ukrainy. Ok może trochę przesadzam, bo ze względów logistycznym większa ilość ziarna może trafić do jednego państwa-Polski, co oczywiście nie wywoła euforii naszych rolników.
  W zamian za te rzekome przywileje Ukraina będzie musiała się szerzej otworzyć na towary z UE. To doprowadzi do kilku negatywnych skutków. Saldo handlowe Ukrainy będzie niekorzystne, a $$$ będą „uciekać” z kraju. Kolejnym negatywnym trendem będzie zapaść przemysłu i rolnictwa-tańsze i lepsze towary z UE zaleją rynek wewnętrzny i doprowadza do bankructwa ukraińskich podmiotów gospodarczych (skąd my to znamy?).
  Moim skromnym zdaniem te przecieki medialne o możliwości zakończenia wspierania Ukrainy kredytami, oraz możliwość ograniczenia ruchu bezwizowego są celowe, dzięki nim zmiękcza się ośrodki decyzyjne na Ukrainie na tyle by te zgodziły się na niekorzystne dla kraju decyzje.
  Czas pokaże jak potoczy się dalsza sytuacja, jak na razie „ekipa Z” nie radzi sobie z ogromem zadań.

  Polubione przez 3 ludzi

 3. Eugenika w UE coraz bliżej

  Grupa holenderskich ekspertów złożyła petycję do Izby Reprezentantów swojego kraju, która wzywa aby kobiety uznane za niezdolne do rodzicielstwa z powodu uzależnienia, zdrowia psychicznego lub niepełnosprawności umysłowej otrzymały obowiązkowy zastrzyk lub implant antykoncepcyjny w celu zapobieżenia ciąży – poinformował we wtorek portal Iam Expat.
  https://kresy.pl/wydarzenia/do-holenderskiego-parlamentu-trafil-projekt-zakladajacy-przymusowa-antykoncepcje-dla-czesci-kobiet/

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Nasze kochane „elyty” dziwią się, ze przedsiębiorcy ich nie kochają, a robią takie świństwa.

  29 października 2020 r. w Kijowie rozpoczyna się East Expo 2020, wystawa biznesowa podczas której mikro, mali i średni przedsiębiorcy z obwodu donieckiego, ługańskiego i zaporoskiego zaprezentują swoje produkty – od domowych przysmaków i tekstyliów po przemysł chemiczny i rozwój IT.
  East Expo 2020 jest finansowane przez Unię Europejską, Danię, Polskę, Japonię i USA. Polska wspiera finansowo organizację wystawy w ramach projektu „Promowanie przedsiębiorczości wśród ludności dotkniętej konfliktem na Ukrainie” wdrażanego od 2015 r. we współpracy z biurem UNDP na Ukrainie. Na realizację tego projektu Polska przekazała łącznie ponad 11 mln PLN.
  https://www.gov.pl/web/polskapomoc/polska-pomoc-wspiera-organizacje-rozpoczynajacego-sie-dzis-east-expo-2020-na-ukrainie

  Polubione przez 3 ludzi

 5. Kolejny „njus” z „juesej”, czyli w Filadelfii fani BLM nie wiadomo czy z lenistwa, czy z powodu braku „łupów” w sklepach zaczęli ograbiać sie nawzajem a następnie ci ‚złodzieje ograbieni przez innych złodziei” zaczeli się skarżyć na taką „niesprawiedliwość” w internecie…
  https://www.breitbart.com/crime/2020/10/29/watch-looter-in-philadelphia-gets-looted-by-other-looters-pennylvania/

  Polubione przez 3 ludzi

 6. Tymczasem OT z naszego nieszczęsnego kraju czyli…Muzułmański Związek Religijny w RP poparł „StrajkKobiet”…
  >https://www.facebook.com/MZRRP/photos/a.2027873547439829/3025664890994018/?type=3
  …chyba nie trzeba nikomu tłumaczyć i przypominać jak wyglada (a raczej nie wygląda) sytuacja kobiet w zdecydowanej większosci państw gdzie panuje islam, chociażby w jednym z największych sojuszników USA na Bliskim Wschodzie czyli Arabii Saudyjskiej…

  Polubione przez 4 ludzi

 7. Ciąg dalszy afery z orzeczeniem ukraińskiego Sądu Konstytucyjnego które „uderza” w trwajaca na Ukrainie „walkę z korupcją” (fikcyjną zresztą). Pod siedzibą Sądu w Kijowie zebrali sie różni „aktywiści” którzy protestują przeciwko decyzji sądu i m.in zalecaja sędziom by szykowali się do wyjazdu „do Rostowa” (czyli tam gdzie pojechał Janukowycz);
  https://strana.ua/news/297915-sudjam-pora-v-rostov-pod-ksu-prokhodit-aktsija-protesta-iz-za-skandalnoho-reshenija-ob-e-deklaratsijakh.html
  Z kolei w proprezydenckim ugrupowaniu ‚Sługa Narodu” oskarżono Sad Konstytucyjny ze działa „na zlecenie” Poroszenki oraz Kołomojskiego;
  https://strana.ua/news/298031-v-sluhe-naroda-rasskazali-o-zakonoproekte-zelenskoho-ob-otstavke-sudej-ksu.html

  Polubione przez 3 ludzi

 8. W temacie zakończonych niedawno zakonczonych wyborów samorządowych na Ukrainie. W jednej z miejscowości obwodu chmielnickiego w wyniku ‚alternatywnych” wyborów, odbywajacych się bez żadnej kontroli ze strony ukraińskiej Centralnej Komisji Wyborczej, wyłoniono „fejkową” radę miejską. Po tym jak „fejkowa” rada na swoim pierwszym posiedzeniu zadecydowała o rozwiązaniu oficjalnie wybranej rady miejskiej do akcji wkroczyła SBU, a przeciwko „pseudoradnym” wszczęto postępowanie karne na podstawie artykułu „Działania zmierzające do gwałtownej zmiany lub obalenia porządku konstytucyjnego lub przejęcia władzy państwowej” z KK Ukrainy;
  https://strana.ua/news/298047-sbu-obnaruzhila-v-khmelnitskom-fejkovyj-horodskoj-sovet.html

  Polubione przez 3 ludzi

 9. Po wyroku Ukraińskiego Trybunału Konstytucyjnego w sprawie nieważności przepisów antykorupcyjnych, Zeleński i jego czereda robią szopkę. Zeleński w mediach głosi, że odwoła i osądzi (wsadzi do paki) wszystkich sędziów TK, którzy przeforsowali wyrok korzystny dla łapówkarzy.
  https://www.unian.info/politics/zelensky-s-motion-to-dissolve-constitutional-court-has-signs-of-constitutional-coup-top-judge-says-11201201.html
  Przecież to kompletna paranoja-takie gadanie głupiego-zamykanie sędziów TK to przecież zamach na trójpodział władzy, jeden z fundamentów demokracji. Rozumiem ,ze trzeba pokazać się z dobrej strony sponsorom z zachodu i wyborcom, ale takie zabawy tylko mogą zaszkodzić.
  Lepiej byłoby uchwalić nowa ustawę, która naprawiałyby problem, ale to nie byłoby na rękę samemu Prezydentowi, który również w deklaracji „zapomniał” wyszczególnić kilku pozycji majątku.

  Polubione przez 3 ludzi

 10. Dla zainteresowanych, pojawiła sie informacja o nowej pracy niegdysiejszego „sotnika kijowskiego majdanu” i „weterana ATO” (który zbiegł spod Iłowajska symulując „ciężkie ranienie”) Wołodymyra Parasiuka. Jak się okazuje Parasiuk, który miał już być m.in taksówkarzem, teraz zajął sie biznesem polegającym na sprowadzaniu z Europy…hulajnóg elektrycznych;;
  https://strana.ua/news/298099-vladimir-parasjuk-rasskazal-chem-sejchas-zanimaetsja-.html

  Polubione przez 3 ludzi

 11. Z cyklu „Historia jakiej nie znacie” pojawiła sie informacja o nowym serialu „historycznym” (???) który ma opowiadać o słynnej żonie Henryka VIII Annie Boleyn. W roli głownej ma wystąpić…”afromerykanka” Jodie Turner-Smith…
  https://deadline.com/2020/10/jodie-turner-smith-plays-anne-boleyn-channel-5-series-from-fable-pictures-1234605855/
  …i pomyśleć ze kiedyś dobierano aktorów także pod wzgledem ich podobieństwa do odgrywanej przez nich postaci…

  Polubione przez 3 ludzi

 12. Chińczycy po raz trzeci wystąpili z wnioskiem o zakup firmy „Motor Sicz”. W przypadku odmowy Ukraińskiego Komitetu Antymonopolowego spółka rozpocznie proces sadu arbitrażowego o zwrot zainwestowanych środków, na sumę, bagatela, 3.5 MILIARDA $
  https://www.ukrmilitary.com/2020/10/skyrizon-dch.html
  Komentarz: Chińczycy są pamiętliwi takich zniewag łatwo nie odpuszczą. Zeleński ma kolejny problem-odda Chińczykom fabrykę-straci poparcie USA (kredyty z MFW?) nie odda kraj będzie musiał zapłacić gigantyczna karę. W przypadku nie wywiązania się z zobowiązań Ukraina może stracić rynek chiński.

  Polubione przez 3 ludzi

 13. Wieści gospodarczo-militarne.
  Zakłady Małyszewa-największe zakłady produkujące pojazdy opancerzone dla Ukrainy w 2020 roku poniosły blisko poł miliarda hrywien straty. Powodem jest mniejszy niż zakładane przez dyrektorów wsparcie państwa. W tym roku fabryka otrzymała kontrakt na modernizacje 4 (słownie: czterech) czołgów.
  https://www.ukrmilitary.com/2020/10/zim.html
  I jeszcze ciekawostka ukazująca stan magazynów wojskowych na Ukrainie-przedsiębiorstwo opracowało plan modernizacji BTR-50. To pokazuje jak wiele sprzętu utraciła Ukraina w wyniku korupcji (sprzedaż do krajów afrykańskich) i podczas walk o Donbas.
  https://pl.wikipedia.org/wiki/BTR-50

  Polubione przez 3 ludzi

 14. Tymczasem na kijowskim Majdanie Niezależności. Rozpędzony samochód osobowy Range Rover wjechał w grupę osób na przejsciu na pieszych, w wyniku czego śmierć poniosła dwójka osób, a trzy trafiły do szpitala. Kierowcą samochodu okazał się być emerytowany wysoki urzędnik ukraiński Jurij Nazarenko pełniący m.in funkcję Prezesa Zarządu Agencji Rozwoju Infrastruktury Giełdowej Ukrainy oraz członka Krajowej Komisji Regulacji Rynków Usług Finansowych. Na emeryturę odszedł za rządów Poroszenki w październiku 2014 roku „omijając” tzw. ustawę lustracyjną [pewno dzięki znajomością];
  https://strana.ua/news/298147-avarija-na-kreshchatike-sehodnja-vse-podrobnosti-chto-izvestno-o-vinovnike-dtp-na-majdane-jurii-nazarenko.html

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.