Wojna domowa na Ukrainie 31.10.2020r.- 1960 dzień od nowego rozejmu.


„Niemy krzyk”– dzień 232.

Oświadczenie Aleksieja Nikonorowa,
oficjalnego przedstawiciela DRL w podgrupie ds. bezpieczeństwa Grupy Kontaktowej w Mińsku:

 „Strona ukraińska zaostrza sytuację w odniesieniu do naruszania warunków zawieszenia broni, wykorzystując negocjacje w ramach TGK dla celów PR.

Jesteśmy zmuszeni stwierdzić, że zgodnie z oczekiwaniami nadzwyczajne posiedzenie grupy roboczej ds. bezpieczeństwa zakończyło się niepowodzeniem: strona ukraińska ponownie zablokowała dyskusję i zatwierdzenie określonej funkcjonalności mechanizmu koordynacyjnego, a co za tym idzie zaktualizowanego projektu działań na rzecz wzmocnienia i kontroli istniejącego zawieszenia broni.

Na tle obecnej tendencji do nasilania się naruszeń reżimu zawieszenia broni jedynym sposobem zapobieżenia eskalacji konfliktu jest ustanowienie pełnoprawnej pracy mechanizmu koordynacyjnego, w tym wspólnych inspekcji, bezpośrednich spotkań i innych metod interakcji w trybie 24/7.

W tej chwili ani w ramach mechanizmu koordynacyjnego, ani w trakcie spotkania nie udało nam się uzyskać odpowiedzi strony ukraińskiej winnej zbrojnych prowokacji USZ, w wyniku których zginął żołnierz ML DRL, który wydał rozkaz ostrzeliwania naszego terytorium przy użyciu PTUR, dlaczego podczas naprawy nie przestrzegane są udzielone gwarancje bezpieczeństwa. To nie są pierwsze i nie ostatnie pytania, które zamieniają się w pytania retoryczne.

Miesiąc temu republiki przygotowały i przesłały zaktualizowany i szczegółowy projekt działań, który zawiera również szczegółowy opis pracy mechanizmu koordynacji. Na ostatnie posiedzenie grupy roboczej przesłaliśmy skonsolidowaną wersję dokumentu uwzględniającą stanowisko strony ukraińskiej, ale jak dotąd nie poczyniliśmy żadnych postępów w jego uzgadnianiu.

Zamiast poświęcić całą swoją energię na zaprowadzenie pokoju i zintensyfikowanie prac nad mechanizmem, który naprawdę może służyć jako dźwignia do trwałego przestrzegania zawieszenia broni, przedstawiciele Kijowa starają się uniknąć rozwiązania kluczowych kwestii, narzucając własną punkt widzenia.

Jest więc oczywiste, że zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia grupy roboczej ds. bezpieczeństwa miało charakter wyłącznie populistyczny i taka na pierwszy rzut oka- szczera inicjatywa i zaniepokojenie sytuacją, miały uzasadniać niewypełnienie przez nią zobowiązań. Trzeba przyznać, że w praktyce obserwujemy systematyczne wycofywanie się Ukrainy ze wszystkich wcześniej zawartych porozumień w ramach porozumień mińskich.

Aleksiej Nikonorow,
oficjalny przedstawiciel DRL w podgrupie ds. Bezpieczeństwa Grupy Kontaktowej w Mińsku”


*

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu, według podanych wczoraj informacji, straty pozabilansowe grupy operacyjno-taktycznej (GO-T) „Północ” Ukraińskich Sił Zbrojnych (USZ), za miniony tydzień wyniosły 11 żołnierzy. Poinformował wczoraj o tym na konferencji prasowej szef Departamentu Milicji Ludowej ŁRL Jan Leszczenko.

„Według naszych danych wywiadowczych, tylko w okresie od 24 do 30 października 2020 r. Straty poza walką w jednostkach i pododdziałach GO-T ‚Siewier’ wyniosły trzech zabitych, dwóch ciężko rannych i sześciu lżej rannych” – powiedział. 

Tak więc, trzech kijowskich oficerów OPS z 1 batalionu 24 brygady zostało hospitalizowanych w centralnym szpitalu miejskim w Siewierodoniecku z zatruciem.

W wyniku starcia z ludnością cywilną w Popasnej dwóch bojców 30 brygady zostało rannych o różnym stopniu ciężkości, a dowódca plutonu 2 batalionu zmechanizowanego 30 brygady doznał obrażeń głowy podczas starcia z żołnierzem.

Kolejnych trzech żołnierzy 24 brygady zginęło w eksplozji samochodu z amunicją, a dwóch bojców zostało rannych w wyniku strzelaniny między żołnierzami 1 batalionu 30 brygady.

Natomiast, według wczorajszego raportu obserwatorzy SMM OBWE zarejestrowali na donieckim odcinku frontu rozmieszczenie sprzętu USZ poza wyznaczonymi obszarami składowania, z naruszeniem linii wycofywania, a także w strefie bezpieczeństwa:

– ️ 1 SAM 9K35 „Strieła-10”, 4 BMP-2, 2 BMP-1 i 1 MT-LB w pobliżu miejscowości Klinowoje,
– ️ 3 SAM 9K35 „Strieła-10” na terenie obiektu na obrzeżach Kontrowersyjnoje;,
– ️ 16 BMP na terenie obiektu w pobliżu wsi Zaicewo (północ),
– ️ 3 BMP na terenie obiektu w pobliżu miejscowości Mironowka,
– ️ 2 opancerzone pojazdy bojowe na obrzeżach osiedla Piaski’
– ️ 1 BTR-60 w pobliżu miejscowości Nowokalinowoje.

Poza tym, ciała trzech mężczyzn z ranami po wybuchach min znaleziono w dzielnicy  nikitowskiej w  Gorłówce. Poinformowała o tym wczoraj służba prasowa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych DRL.

„Posterunek policji rejonowej Nikitovskij w Gorłowce otrzymał wiadomość o odkryciu trzech mężczyzn bez oznak życia. Funkcjonariusze organów ścigania, którzy przybyli na miejsce zdarzenia, znaleźli trzy ciała z ranami po wybuchach min. Według wstępnych danych przyczyną zdarzenia było nieostrożne obchodzenie się z obiektem wybuchowym”– głosi wiadomość.

Uściślono, że w tej sprawie toczy się dochodzenie.

Ponadto, Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) przeprowadziła szereg zatrzymań mieszkańców na kontrolowanym przez Kijów terenie. Poinformował o tym dzisiaj zastępca szefa Departamentu Milicji Ludowej DRL Eduard Basurin.

„Krewny jednego z zatrzymanych powiedział nam, że jego brat Arsenij znajduje się w areszcie oddziału SBU w Krasnoarmejskim od 25 października, informacje o jego dalszych losach nie są jeszcze znane”– przytoczył Eduard Basurin jeden z przykładów.

Jak wyjaśnił rzecznik DML, skarżący (brat zatrzymanego) mieszka w DRL, a wcześniej służył w szeregach Milicji Ludowej.

Poza tym, ukraińscy żołnierze 1 raz naruszyli warunki rozejmu. Do incydentu doszło o godzinie 10:45, gdy z kierunku Lebiedyńskoje- przy użyciu broni maszynowej, ostrzelano okolice miejscowości Komiternowo- na południowym odcinku frontu.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation

1 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.00 31 жовтня 2020 року.

Сала Україні!

Ситуація в районі проведення операції залишається контрольованою підрозділами Об’єднаних сил. Українські захисники, перебуваючи у готовності до миттєвого реагування на будь-які дії противника, сумлінно виконують завдання за призначенням.

Від початку поточної доби, 31 жовтня, порушень режиму припинення вогню не зафіксовано. По всій лінії розмежування спостерігається тиша.

Українські захисники дотримуючись умов домовленостей, що вступили в дію 27 липня 2020 року, готові адекватно реагувати на будь-які підступні та провокаційні дії противника.

Упродовж минулої доби, 30 жовтня, збройні формування Російської Федерації тричі порушили домовленості, досягнуті 22 липня 2020 року. Так, неподалік населеного пункту Водяне противник двічі вів вогонь з гранатометів різних систем та стрілецької зброї, внаслідок чого двоє військовослужбовців загинули. На вогневі провокації противника українські підрозділи надали адекватну відповідь.

Провокації ворога продовжились ближче до обіду – противник знову відкривав вогонь зі стрілецької зброї на цій самій ділянці. Постріли не становили загрози життю та здоров’ю військовослужбовів Об’єднаних сил.

Сала Україні!

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:


***


***© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

65 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 31.10.2020r.- 1960 dzień od nowego rozejmu.

 1. Witam szefa
  Może trochę nie na temat, ale muszę się gdzieś wyżalić. Wczoraj premier ogłosił zamkniecie cmentarzy. Nie wiem czy ktokolwiek ze stałych bywalców widział cmentarze 30 października tuz po ogłoszeniu rozporządzenia.
  W nekropoli gdzie znajdują się moich dziadków takich tłumów to nie było chyba nawet na 1 listopada ubiegłego roku. Wszyscy ci którzy odłożyli sprzątanie grobów pojawili się na cmentarzu. W ciągu kilku godzin jakie pozostały tłum w ciemnościach starał się jako tako zadbać o groby.
  Ja nie miałem takich problemów wystarczyło wymienić wkłady i parę zniczy, ale zrezygnowałem nawet z tego. Zbyt dużo niebezpieczeństwo.
  Nie będę krytykował decyzji premiera-miał prawo zamknąć cmentarze w obliczu pandemii-krytykuje sposób w jaki przeprowadził akcję. Gdyby tydzień temu dał jasno do zrozumienia, że jeśli liczba chorych nie zacznie spadać cmentarze będą zamknięte to ludzie wykonaliby swoje obowiązki wobec zmarłych dużo wcześniej. Tłumów nie byłoby na cmentarzu, bo każdy przyszedłby w inny dzień.
  A co mamy? Znów totalny burdel. Znów w ostatniej chwili osoby z branży dowiadują się o zamknięciu 8 godzin przed wprowadzeniem obowiązku w życie. Zamiast grupek osób tłumy przepychające się i stwarzające zagrożenie rozprzestrzeniania zarazy.
  Niekompetencja władz po prostu poraża.

  Polubione przez 3 ludzi

 2. OT z Polski
  Jak podaje portal wPolityce.pl, podejrzany o pobicie księdza podczas marszu aborcjonistów w Myśliborzu był wielokrotnie karany Robert B. Co więcej, człowiek ten był zarażony koronawirusem i w sobotę miał tego pełną świadomość, a mimo to wziął udział w marszu.
  https://kresy.pl/wydarzenia/polska/zarazony-koronawirusem-uczestnik-marszu-za-aborcja-ktory-pobil-ksiedza-nie-trafi-do-aresztu/
  Komentarz: No to zarąbiście-tłumy na cmentarzach 31 tłumy podczas marszów i kontrmarszów -już widzę te 30-40 tysięcy chorych na dzień. Przecież tego nasza służba zdrowia nie wytrzyma. Ludzie będą umierać setkami w oczekiwaniu na inne zabiegi, albo z powodu braku respiratorów.

  Polubione przez 3 ludzi

  • Ludzie będą umierali na ulicach, jak w każdym innym tego typu bantustanie.

   Tym sposobem mit o potędze rozpadnie się jak domek z kart pokazując ile tak naprawdę jesteśmy warci i ile warta jest nasza ojczyzna…..

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 2 ludzi

 3. Grupa deputowanych do Parlamentu Europejskiego wezwała ukraińskie władze do przywrócenia kompetencji Narodowej Agencji ds. Zapobiegania Korupcji. Jak zauważa portal Europejska Prawda, wezwanie to jest sprzeczne z niedawnym wyrokiem Sądu Konstytucyjnego (ukraińskiego odpowiednika polskiego Trybunału Konstytucyjnego).
  https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/europa-zachodnia/grupa-europoslow-w-tym-cimoszewicz-wezwala-ukraine-by-zignorowala-wyrok-sadu-konstytucyjnego/
  Komentarz: Wystarczy przegłosować kolejny raz ustawę. Nowy skład TK Ukrainy może nie być już tak skory do pójścia na rękę oligarchom i skorumpowanym politykom.

  Polubione przez 2 ludzi

 4. Rosja próbuje skłócić Białoruś z Ukrainą, jednak próby te są skazane na porażkę – ocenił w piątek wiceszef ukraińskiego MSZ Wasyl Bodnar. Ocenił, że Moskwa ponosi dużą odpowiedzialność za obecną sytuację na Białorusi.
  https://www.wnp.pl/rynki-zagraniczne/ukraina-wiceszef-msz-rosja-probuje-sklocic-z-nami-bialorus,428435.html
  Komentarz: Najpierw MSZ Ukrainy oświadcza, ze nie uznaje Łukaszenki za Prezydenta, później, że dołączy się do sankcji przeciwko Białorusi jakie wprowadzi UE, a teraz dziwią się, że rządzący na Białorusi nie chcą z nimi współpracować?
  Białoruś jest ważnym partnerem gospodarczym dla Ukrainy. Iw dużej części Ukraina jest uzależniona od benzyny i substancji ropopochodnych z tego kraju.

  Polubione przez 2 ludzi

 5. Nowa strategia bezpieczeństwa narodowego Ukrainy.
  O dokumencie-Wyznacza jasną hierarchię partnerów na arenie międzynarodowej. Priorytetem ma być rozwój strategicznych stosunków z USA, Wielką Brytanią, Kanadą, Niemcami i Francją, nakierowany na umacnianie gwarancji suwerenności i bezpieczeństwa Ukrainy. Do grona strategicznych partnerów drugiego szczebla zaliczono Azerbejdżan, Gruzję, Litwę, Polskę i Turcję, z którymi Ukraina zamierza współpracować na rzecz bezpieczeństwa regionalnego.
  https://www.pism.pl/publikacje/Nowa_strategia_bezpieczenstwa_narodowego_Ukrainy

  Polubione przez 2 ludzi

 6. Przeciwko szefowi Sądu Konstytucyjnego Ukrainy Aleksandrowi Tupickiemu wszczęto sprawę karną w związku ze zdradą stanu i faktem nieuprawnionego zajęcia działki na Krymie – podała służba prasowa Państwowego Biura Śledczego.
  https://pl.sputniknews.com/swiat/2020103013287810-szef-sadu-konstytucyjnego-ukrainy-oskarzony-o-zdrade-stanu-sputnik/
  A Sekretarz Bezpieczeństwa Narodowego nie wyklucza, że ostatni werdykt sądu Konstytucyjnego to dzieło…Rosji.
  https://www.unian.info/politics/constitutional-court-nsdc-doesn-t-rule-out-russia-s-involvement-in-decision-on-e-declarations-11201804.html
  Komentarz: Nie mam już tej grafiki z niepodpisującym dokument Putinem, a szkoda byłaby na miejscu 🙂

  Polubione przez 2 ludzi

 7. Zaległości za media Ukraińców zmalały w porównaniu z sierpniem br o blisko 2%. Teraz wynoszą „tylko” jakieś 2 mld $ wobec firm państwowych.
  https://www.unian.info/economics/statistics-ukrainians-housing-and-utilities-debts-shrink-to-us-1-9-bln-11201795.html
  Komentarz: Brak środków na zapłatę za media, zatory finansowe skutecznie niwelują wszelkie próby poprawy stany infrastruktury krytycznej. Brakuje środków na niezbędne naprawy, a stan techniczny obiektów pogarsza się z roku na rok.
  W tej sytuacji kolejne podwyżki za gaz prąd mogą nawet zaszkodzić-ludność Ukrainy nie będzie mogła zapłacić rachunków, ale w oficjalnych rozliczeniach firmy będą miały przychody-wszak sprzedały ileś metrów3 gaz/wody. Od tych wirtualnych kwot fiskus będzie się jednak domagał podatku.

  Polubione przez 2 ludzi

   • Przez dwa miesiące odskakiwali od nas, ale teraz to my w tydzień odrobiliśmy zaległości. Nieliczną się zresztą te statystyki ile wykryto chorych. Ważne jest ile miejsc w szpitalach pozostało i ile respiratorów oraz maszyn do wentylacji jest dostępnych. Ważne też ile lekarzy i personelu medycznego da się zmobilizować.
    Gdyby służba zdrowia byłaby na dobrym poziomie, a organizacja szpitali/tymczasowych uzdrowisk sprawna to można byłoby nawet pójść drogą Szwecji-zero lockdownu. A tak dwa kraje konkurują ze sobą który ma gorszą służbę zdrowia i jeszcze mają olbrzymie problemy z przyrostem zachorowań.

    Polubione przez 3 ludzi

    • A podobno jesteśmy europejską potęgą, która niebawem miała wyprzedzić Niemcy.

     Nie wiem jakimi trzeba być durniami, aby w takie dęte oszustwa wierzyć?

     Widocznie ten kościół do tego prowadzi, oduczając swych wiernych logiki, uczciwości, zdrowego rozsądku, zaś ucząc obłudy, fałszu i zakłamania.

     Pozdrawiam.

     Polubione przez 2 ludzi

     • U nas nawet tych zakażonych nie mogą sprawdzić. Przykład z mojej najbliższej rodziny.
      Małopolska-na sanepid się nie dodzwonisz, ba ze strony internetowej zniknęły nr telefonów 🙂
      Powstają specjalne fora dyskusyjne na których wymieniają się chorzy numerami telefonów do osób kontaktowych.
      Na NFZ testy trzeba czekać od 3 do 5 dni (trzeba wcześniej się dopchać na konsultacje telefoniczne) prywatnie nie ma problemu, ale prywatnie ten sam lekarz co daje też skierowania na NFZ nie może skierować na badania państwowe-trzeba zapłacić 500 zł u prywaciarza.
      Jeśli jedna osoba z rodziny jest chora, a inni domownicy nie mają objawów to zgodnie z nowymi obostrzeniami muszą zostać na izolacji dłużej niż osoba chora 😀
      Chaos i brak pomocy ze strony państwa, dobrze, ze prywaciarze przejęli część rynku, bo inaczej byłaby katastrofa. W mym przekonaniu lepiej poświecić te kilkaset złotych z oszczędności (chociaż to zasrany obowiązek rządzących) niż gdyby człowiek miął żyć w niepewności.

      Polubione przez 2 ludzi

 8. Jest 21 897 nowych, potwierdzonych przypadków zakażenia koronawiurusem SARS-CoV-2 – podało w sobotę 31 października Ministerstwo Zdrowia. To nowy rekord. Jednocześnie resort powiadomił o śmierci 280 zakażonych osób. Łączny bilans koronawirusa w Polsce to 362 731 zakażonych i 5631 zgonów. Dotychczas wyzdrowiało 140 280 pacjentów.
  https://wydarzenia.interia.pl/raporty/raport-koronawirus-chiny/polska/news-koronawirus-w-polsce-nowy-raport-ministerstwa-zdrowia-31-paz,nId,4827072#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome
  Komentarz: Już nawet formę komunikatów zmienili: „z powodu COVID-19 zmarło 41 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 239 osób”. Już nie covid a choroby współistniejące doprowadziło do śmierci XXX ludzi.No to jak tak to trzy tygodnie temu umierało tylko 7 -10 osób na Covid.
  Przestali już pokazywać ile wolnych respiratorów „ubywa”. Oby nikt teraz z moich bliskich nie zachorował- za kilka dni zabraknie sprzętu medycznego i lekarze będą musieli podejmować wybory jak Włosi podczas pierwszej fali zarazy-kogo uratować a kogo nie.

  Polubione przez 3 ludzi

 9. Jeden z członów POPiS-u zabrał głos:

  https://wydarzenia.interia.pl/polska/news-donald-tusk-wodz-jego-partia-i-kaplani-to-ich-bezpieczenstwa,nId,4827153

  Skomentuję to w ten sposób:

  A was przed poniesieniem konsekwencji za „kręcenie lodów”, chronił cały aparat władzy III RP. W wyniku czego nikomu z gangu włos nie spadł z głowy.

  Obłudny jesteś i fałszywy. Powiedz, gdzie podziały się miliony z AmberGold?

  Pozdrawiam.

  Polubione przez 4 ludzi

  • I dlatego na Ukrainie nie będzie lepiej. W mym odczuciu projekt trafiony w dziesiątkę. Moje pokolenie pamięta Władcę pierścieni-nie tylko z książek ale i z filmów. Sam chętnie zapłaciłbym za możliwość zwiedzenia „Shire”. Jednak gdy ktoś zaczął już wydawać kasę na inwestycję pojawiła się grupa cwaniaków/złodziei/bandytów (nieprawidłowe wykreślić), którzy chcą wykorzystać sytuację i pasożytować na inwestycji.
   Bez ukrócenia złodziejstwa nie ma szans na poprawę życia na Ukrainie.
   P.S jak ustanie ta pandemia to jadę na kresy w rodzinne strony moich dziadków,Może uda sięzebrać jakiś materiał dla szefa?

   Polubione przez 3 ludzi

 10. OT z Gruzji, gdzie odbywają się wybory parlamentarne. Pojawiły sie informacje ze partia Saakaszwilego „Zjednoczony Ruch Narodowy” poniosła w nich klęskę, zdobywając według różnych badań exit poll od 23 do 33 % podczas gdy partia rządząca „Gruzińskie Marzenie” od 41 do 55%;
  https://strana.ua/news/298304-parlamentskie-vybory-v-hruzii-partija-mikho-proihryvaet-po-rezultatam-ekzitpolov.html
  Sam „Micho” który odgrażał się ze jak jego ugrupowanie wygra wybory to wróci do Gruzji i będzie premierem, teraz stwierdził ze już go to nie interesuje…
  https://strana.ua/news/298312-saakashvili-otkazalsja-stat-premerom-hruzii.html

  Polubione przez 3 ludzi

 11. Czy Rosja idzie na ustępstwa w sprawie Donbasu?
  Tak przynajmniej twierdza pewne źródła prasowe w FR. Zamiast zmian w Konstytucji Rosja miałaby się zadowolić „tylko” specjalnym statusem republik.
  https://wpolityce.pl/swiat/524488-o-co-rosja-moze-grac-obecnie-na-ukrainie
  Komentarz: Nawet te ustępstwa nie zadowolą neobanderowców-dla nich istnieje tylko jeden sposób,aneksja ziem bez warunków wstępnych, albo nic. Zresztą, Ukraina nie ma szans na przejęcie DRL i ŁRL. Raz, że sami mieszkańcy na to się nie zgodzą, dwa, że nie ma kasy na wypłatę emerytur i utrzymanie republik ( co by nie mówić FR dostarcza media i pomoc humanitarną ZA DARMO)

  Polubione przez 3 ludzi

   • Wszystko co podaje TVPiS dzielę przez 10 i staram się zweryfikować 🙂
    Niestety żyjemy w czasach, gdy rzetelność i etos dziennikarzy zanikł. Sam kilkakrotnie „nadziałem się” na na „fake newsy” i uważałem, że były prawdą (tak przy okazji dzięki za skorygowanie mania 🙂 ).
    Teraz z dużą rezerwą podchodzę do tego typu rewelacji, tym bardziej, że żadnych OFICJALNYCH decyzji nie ma.

    Polubione przez 3 ludzi

 12. Takie smutne OT
  Jak wygląda różnic między Polską i Ukrainą jeśli chodzi o ochronę zabytków ważnych dla Ukraińców i Polaków.
  Na Podlasiu są dziesiątki cerkwi z XVIII i XIX wieku które można zwiedzić. Ile kościołów katolickich drewnianych przetrwało od czasu uzyskania niepodległości przez Ukrainę? (podpowiedź liczbe można znaleźć na palcach jednej ręki).
  https://antekwpodrozy.pl/196-najciekawsze-miejsca-na-podlasiu

  Polubione przez 3 ludzi

 13. Obłożenie łóżek szpitali dla pacjentów chorych na Covid-19 na Ukrainie przekracza 70%. Nie jest to jednak prawdziwy przekaz. W najbardziej dotkniętych regionach liczba miejsc szpitalnych spadła o blisko 88%(!)
  https://www.unian.info/society/covid-19-in-ukraine-hospital-load-approaching-70-across-country-11202221.html
  komentarz: Sytuacja jest o tyle poważna, że już dokonano przekwalifikowań szpitali-stały się centrami dla chorych na Covid19. Teraz pozostają tylko szpitale polowe. W przeciwieństwie do Polski ( a jesteśmy w czarnej D) w planach ekipy z Kijowa jest rozmieszczenie namiotów polowych,u nas przynajmniej sa to ogrzewane pomieszczenia biurowe.

  Polubione przez 3 ludzi

 14. Polecamy ciekawą rozmowę z dr. Janem Przybyłem, wieloletnim wykładowcą historii kultury polskiej, autorem książek o Ukrainie i pilotem wycieczek na Kresy. Dr Przybył opowiada o tożsamości kulturowej Ukrainy i narodu ukraińskiego oraz o narodzinach i ewolucji ukraińskiego ruchu narodowego. (28.02.2014).
  Krótkie streszczenie: Początkowo tylko wprowadzenie historyczne. Dopiero w 32 min zaczyna się historia współczesna.
  Można się nie zgadzać, można nie popierać
  .https://www.ksd.media.pl/aktualnosci/2234-warto-wiedziec-ukraina-bez-mitow-dr-jan-przybyl

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.