Wojna domowa na Ukrainie 01.11.2020r.- 1961 dzień od nowego rozejmu.


„Niemy krzyk”– dzień 233.

W piątek- 30 października, o godzinie 18:00 odbyła się nadzwyczajna wideokonferencja podgrupy ds. bezpieczeństwa.

Poinformowała o tym fakcie przedstawicielka DRL w TGK i jednocześnie szefowa dyplomacji DRL, Natalia Nikonorowa. Wyjaśniła, że ​​jedyną kwestią nieplanowanej wideokonferencji będzie osiągnięcie konsensusu w sprawie pracy mechanizmu koordynacji z możliwie najszerszą gamą metod interakcji, w tym wspólnych inspekcji w celu potwierdzenia lub zaprzeczenia naruszeniom oraz uzgodnienia zaktualizowanego pakietu środków wzmacniających zawieszenie broni.

Wielokrotnie wzywaliśmy do skupienia prac grupy na doprecyzowaniu funkcjonalności mechanizmu koordynacyjnego zapobiegającego naruszeniom przez siły WCKiK w obecnym składzie, gdyż brak wspólnego zrozumienia tej funkcjonalności doprowadził do wycofania się Ukrainy z porozumień o środkach wzmocnienia zawieszenia broni z 22 lipca 2020 r., w wyniku czego ma miejsce pogorszenie sytuacji na styku”– podkreśliła Natalia Nikonorowa.

Jej zdaniem, w tej chwili na całej linii styku istnieje tendencja do nasilania naruszeń zawieszenia broni przez formacje zbrojne Ukrainy.

„Aby przeciwdziałać takim sytuacjom i im zapobiegać, jesteśmy po prostu zobowiązani do wykorzystania wszelkich możliwych środków w celu niezwłocznego uzgodnienia pakietu środków służących wzmocnieniu systemu zawieszenia broni, w tym szczegółowych parametrów funkcjonowania mechanizmu koordynacji interakcji, aby zapobiec naruszaniu zawieszenia broni przez siły WCKiK w obecnym składzie, w tym prowadzenie wspólnych inspekcji”- wyjaśniła Natalia Nikonorowa.

Jak poinformował po posiedzeniu podgrupy pełnomocnik ŁRL na rozmowach w Mińsku, minister spraw zagranicznych ŁRL- Władysław Deinogo, nadzwyczajna wideokonferencja grupy roboczej Grupy Kontaktowej ds. bezpieczeństwa nie przyniosła realnych rezultatów, gdyż strona kijowska uniknęła określenia mechanizmu koordynacyjnego kontroli zawieszenia broni.

„Nadzwyczajna wideokonferencja grupy roboczej ds. bezpieczeństwa trwała ponad dwie godziny, ale nie przyniosła żadnych realnych rezultatów”– powiedział Władysław Deinogo, dodając, że „strona ukraińska otwarcie unikała pytań o Dodatkowe Środki i mechanizm koordynacji, sprowadzając rozmowy do poziomu nieuzasadnionych roszczeń, otwarcie ignorując wszelkie uwagi. W rezultacie delegacja Ukrainy po raz kolejny zablokowała dyskusję o skutecznym mechanizmie koordynacji i Dodatkowych Środkach w nowej wersji, proponowanych przez nas po wystąpieniu Ukrainy z umów z 22 lipca 2020 r.”

„Podczas spotkania wyjaśniono, dlaczego strona ukraińska zgodziła się na nasz program- nie było dla nich ważne, jakie sprawy są na porządku dziennym, ważne było dla nich zaostrzenie wojny informacyjnej”– wyjaśnił Deinogo.

Szef MSZ ŁRL zaznaczył, że przedstawiciele Kijowa nie potrafią odpowiedzieć na żadne konkretne pytanie:

„Ani o używaniu broni zabronionej przez Mińsk na terytorium ŁRL, ani o zabitych i rannych żołnierzach ŁRL, ani o koncentracji broni w pobliżu linii styku, w tym na terenach zamieszkanych, jak odnotowano w raportach SMM (Specjalna Misja Monitorująca) OBWE”– podkreślił Władysław Deinogo.

*
A na froncie w Donbasie, na jego ługańskim odcinku, dwóch żołnierzy Ukraińskich Sił Zbrojnych (USZ) zostało rannych po wysadzeniu w powietrze w wyniku zaminowywania terenu w pobliżu ich pozycji. Poinformował o tym podczas briefingu oficjalny przedstawiciel Milicji Ludowej ŁRL Jakow Osadczy.

„W rejonie Zołotoje-4, dwóch bojowników 1 batalionu 30 brygady odniosło obrażenia od wybuchów min, gdy eksplodowały ich własne miny” – powiedział.

Podczas wstępnego śledztwa ustalono, że dowódca batalionu przydzielił żołnierzom zadanie dodatkowo rozstawienia 15 min przeciwpiechotnych PMN-2 w pobliżu ich pozycji.

Poza tym, dowództwo Operacji Połączonych Sił (OPS) nakazało Siłom Zbrojnym Ukrainy utrudnianie działania bezzałogowych statków powietrznych (dronów) Specjalnej Misji Monitorującej (SMM) OBWE w ostateczności ich zniszczenia.

„Dowództwo OPS wydało polecenie dowódcy 59 brygady (pułkownikowi Giennadijowi Szapowalowowi), aby podczas działań rotacyjnych rozmieścić sprzęt obrony powietrznej na trasie kolumn 24 i 59 brygady”– powiedział Osadczy.

Osadczy zauważył, że w związku z tym dowódca brygady rozmieścił trzy systemy rakiet przeciwlotniczych „Strieła-10” w rejonie wsi Spornoje i jeden w pobliżu wsi Klinowoje.

„Rozmieszczenie tego uzbrojenia ma na celu pokrycie przestrzeni powietrznej aż do zniszczenia dronów SMM OBWE. Dowódca brygady ogłosił nagrodę w wysokości 10 tys. hrywien za zestrzelony dron misji OBWE.”– powiedział oficjalny przedstawiciel resortu obrony RP.

Ponadto, żołnierz USZ doznał urazu głowy w czasie rozładowywania czołgu z platformy pociągu, który spadł z peronu kolejowego w Artiomowsku.

„Wczoraj podczas rozładunku sprzętu na stacji kolejowej Bachmut (Artiemowsk) batalionu czołgów 59 brygady, który przybył w miejsce 24 brygady, w wyniku naruszenia wymagań bezpieczeństwa przy opuszczaniu peronu, przewrócił się czołg T-64, w wyniku czego kierowca- szeregowy Panasiuk doznał urazu głowy”– poinformował Osadczy.

Ranny żołnierz miał trafić do szpitala w Siewierodoniecku.

Według tygodniowych danych przedstawionych przez przedstawiciela Departamentu ML DRL- Eduarda Basurina; jedenastu ukraińskich żołnierzy zostało zabitych lub rannych w incydentach niezwiązanych z walką w Donbasie w ciągu ostatniego tygodnia.

„Według naszego wywiadu, w ciągu ostatniego tygodnia straty niebojowe USZ w szeregach GO-T ‚Wostok’ wyniosły jedenastu bojowników, z których czterech zostało zabitych”- głosi komunikat DML DRL.

Przedstawiciel departament wyjaśnił, że dwóch ukraińskich ukraińskich żołnierzy zginęło w wyniku eksplozji miny przeciwpiechotnej, a jeszcze dwóch w wyniku eksplozji amunicji, kiedy ziemianka została podpalona.

W ciągu minionej doby, na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze nadal prowadzą prace fortyfikacyjne.

I tak, o godzinie 10:50 w rejonie wsi Żowanka na pozycjach zajmowanych przez USZ zarejestrowano jedną eksplozję ładunku okopowego oraz o godzinie 14:22 w rejonie osiedla Piaski zarejestrowano fakt prowadzenia robót inżynieryjnych.

Tym samym, ukraińscy żołnierze w ciągu minionej doby 2 razy naruszyli warunki Dodatkowych Środków wzmacniających przestrzeganie zawieszenia broni.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation

2 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.30 1 листопада 2020 року.

Сала Україні!

Ситуація в районі проведення операції Об’єднаних сил залишається контрольованою. Українські захисники продовжують сумлінно виконувати завдання за призначенням.

Упродовж минулої доби, 31 жовтня, на ділянках відповідальності українських підрозділів зафіксовано одне порушення режиму припинення вогню з боку збройних формувань Російської Федерації. Так, неподалік населеного пункту Зайцеве противник здійснив поодинокий постріл з ручного протитанкового гранатомета.

Ворожа провокація не становила загрози українським військовослужбовцям, тому зброю у відповідь українські захисники не застосували.

Бойових втрат і поранень серед особового складу Об’єднаних сил не було.

Від початку поточної доби, 1 листопада, порушення режиму припинення вогню не зафіксовано. По всій лінії розмежування спостерігається тиша.

Підрозділи Об’єднаних сил дотримуються умов домовленостей, які були досягнуті 22 липня 2020 року, та перебувають напоготові до адекватного реагування на будь-які підступні дії противника.

Сала Україні!

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:

****

***© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

60 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 01.11.2020r.- 1961 dzień od nowego rozejmu.

 1. Witam szefa i cała ekipę 🙂

  Zwracam się zapytaniem do mani, może kojarzy temat, to wszak to jego rodzinne strony.
  Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych w styczniu oskarżył i wniósł do sądu sprawę wobec właściciela firmy „Auto Brześ Handel”.
  Chodziło o wpis właściciela na stronie na facebooku a dokładnie użycie wyrażenia „J**AĆ UKRAIŃSKICH CWELI”.
  .https://www.facebook.com/osrodek.monitorowania/posts/1151920224983109/
  Z kontekstu wnioskuję, ze jakaś osoba z Ukrainy w pewien sposób zniszczyła (ukradła?) auta tego Pana. Czy ktoś wie jak skończyła się ta sytuacja? Czy właściciel był ciągany po sadach za to, ze w przypływie emocji użył wulgaryzmu i czy osoby które popełniły przestępstwo zostały ukarane?

  Polubione przez 3 ludzi

  • Jakby nie było, ale facet ma po prostu nauczkę, że tanio może okazać się w ostatecznym rachunku, bardzo drogo.

   Ze swej strony dodam, że był taki okres, iż niemal wszystkie firmy kurierskie, logistyczne i transportowe, zatrudniały Ukraińców. Niestety, ale okazało się, że oszczędności na płacach zostały zniwelowane przez naprawy samochodów, o które kierowcy ukraińscy nie dbali, a nawet celowo je niszczyli.

   Ewentualnie nadają się oni do ciężkich prac fizycznych, bo nawet w budownictwie, nie potrafią ścian prosto murować i je tynkować…..do czego się nie dotkną to po po prostu spieprzą.

   Czy to jest ich taka wrodzona przypadłość, czy też pospolita mściwość i odgrywanie się na Lachach, trudno ocenić.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 3 ludzi

   • Bo większość osób z Ukrainy, a która pracuje na fizycznych stanowiskach nie ma żadnego przygotowania-nigdy nie pracowała w budownictwie/przemyśle. Ciężko od nich wymagać, żeby zrobili dobrze swoją robotę.

    Polubione przez 3 ludzi

   • Dużo przebywałem na Rusi. Meżczyźni z tego państewka nie nadaja sie do niczego. Remontami w domach zajmują się kobiety. Na budowach do robót wykończeniowych zatrudnia sie baby a nie chłopów. Mieliśmy nauczkę zatrudniając mężczyzn. I jeszcze jedno, kłamia na potęge o swoich możliwościach.

    Polubione przez 3 ludzi

   • „…..a w temacie Ukroinców to zapewne sprawa zakończy się umorzeniem z powodu nie wykrycia sprawców…”- na ogół takie sprawy, niezależnie kogo dotyczą- cz Ukraińców, czy Polaków czy też jeszcze innych jakiś Romów czy Rumunów, to policja nie może dość prawdy i UMARZA!!!!!

    A jeśli już znajdzie się jakiś ambitny, uczciwy i w miarę rozgarnięty policjant, który sprawę wyjaśni, to prokuratura to uwali.

    Państwo prawa!!!!!

    Pozdrawiam.

    Polubione przez 2 ludzi

 2. OT z Polski

  Nieznani sprawcy najprawdopodobniej w sobotę pomazali krzyż na Cmentarzu Ofiar Hitleryzmu na Zaspie. Pojawiły się na nim napisy „zabij księdza”, „je*ać PiS” czy „piekło kobiet”.
  https://kresy.pl/wydarzenia/zabij-ksiedza-w-gdansku-sprofano-cmentarz-ofiar-hitleryzmu-na-zaspie/
  Zdewastowano warszawski pomnik poświęcony pamięci Węgierskich Honwedów, którzy udzielali pomocy i wsparcia uczestnikom Powstania Warszawskiego.
  https://kresy.pl/wydarzenia/zdewastowano-warszawski-pomnik-poswiecony-pamieci-wegierskich-honwedow-wspierajacych-powstanie-warszawskie/
  Komentarz: Przypomina to coraz bardziej protesty ruchu BLM w USA. Osobiście jestem zniesmaczony i poziomem i sposobem przeprowadzenia tych akcji. Zamiast przeszkadzać/utrudniać życie innych osób oraz atakować obiekty kultu można by pokusić się o mniej spektakularne akcje wymierzone wobec posłów PiS: wysyłanie listów z petycjami, protesty pod ich domami. Jednak to nie byłoby tak medialne tak obrazowe i nie przyniosłoby takiego rozgłosom „liderom” protestów.
  Wygląda to obecnie tak, że jak nie jesteś z osobami protestującymi to znaczy, że jesteś wrogiem. Brakuje jeszcze tylko tego, żeby zaczęto ograbiać sklepy- masa lewicującej młodzieży, jakieś środowiska LBGT+Q kompletnie się zbłaźniły.
  Efekt jest taki, że nawet jakby zaczęły protestować inne grypy społeczne: Lekarze, przedsiębiorcy, rolnicy to teraz PiS ma możliwość politycznego wybrnięcia z tej sytuacji. Co więcej całą odpowiedzialność za rozprzestrzenianie się zarazy może teraz zrzucić na protestujących.

  Polubione przez 3 ludzi

 3. Policjanci Zarządu w Poznaniu Centralnego Biura Śledczego Policji (CBŚP) zlikwidowali w ostatnim czasie nielegalną fabrykę papierosów – poinformowało CBŚP w czwartek.
  W trakcie produkcji papierosów zatrzymani zostali 4 obywatele Ukrainy.
  Podkreślono, że opisywane działania są kontynuacją śledztwa, w którym występuje już 34 podejrzanych i zabezpieczono im mienie w wysokości 2,1 mln zł. W ramach postępowania łącznie zabezpieczono 1,2 mln sztuk papierosów, 7 ton tytoniu oraz zlikwidowano krajalnię tytoniu.
  https://kresy.pl/wydarzenia/cbsp-zlikwidowalo-nielegalna-fabryke-papierosow-ktorej-dzialalnosc-narazila-skarb-panstwa-na-straty-ok-50-mln-zl/

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Tymczasem na Ukrainie. W nocy w Charkowie doszło do „draki” w jednej z restauracji, w trakcie której jeden z jej uczestników uzył broni palnej (pistoletu). Nic mu to jednak nie pomogło ponieważ został zatłuczony na śmierc butelkami. Jak informują ukromedia zabity to ochroniarz jednego z deputowanych Rady Najwyższej Ukrainy, niezrzeszonego członka „Bloku Opozycyjnego” kontrolowanego przez oligarchę Achmetowa;
  https://strana.ua/news/298367-v-kharkove-ubili-okhrannika-nardepa-.html

  Polubione przez 3 ludzi

 5. Żałoba w internecie wśród „szczyrych ukropatriotów” po tym jak walka brytyjskiego boksera Dereck’a Chisora z ukraińskim bokserem Ołeksandrem Usykiem zakończyła się zwycięstwem tego drugiego. Wszystko to dlatego ze Usyk postrzegany jest przez „ukropatriotów” jako ‚zdrajca” i ‚agent Kremla” z powodu swojego stanowiska w sprawie „aneksji” Krymu oraz poparcia jakiego publicznie udziela Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego;
  https://strana.ua/news/298364-usik-chisora-rezultaty-obzor-boja-video-luchshikh-momentov-i-reaktsija-sotssetej.html
  A sami bokserzy po zakończonej walce zgodnie udali się na wspólne…jedzenie hamburgerów;
  https://strana.ua/sport/298373-usik-i-chisora-vmeste-poeli-burherov-posle-boja.html

  Polubione przez 3 ludzi

 6. Dla zainteresowanych, o zakończonych w Gruzji wyborach parlamentarnych gdzie zwyciężyło rzadzące ugrupowanie ‚Gruzińskie Marzenie”. Po sprawdzeniu 72,45% biuletynów wyborczych ugrupowanie prowadzi z 48,51% głosów poparcia. Z kolei największe opozycyjne ugrupowanie „Zjednoczony Ruch Narodowy”, którego liderem ongiś był Saakaszwili, zebrało 26,15% głosów;
  https://strana.ua/news/298355-rezultaty-parlamentskikh-vyborov-v-hruzii.html
  W związku z tym pojawiła się informacja o tym że zwolennicy opozycji w Gruzji szykuja sie do nowego majdanu oskarżając władze o „masowe oszustwa wyborcze”;
  https://strana.ua/news/298326-itohi-parlamentskikh-vyborov-v-hruzii-budet-li-majdan-i-vernetsja-li-saakashvili-na-rodinu-.html

  Polubione przez 3 ludzi

 7. OT światowe, czyli zadziwiajacy „njus” z Turcji. Tureckie MSZ zdecydowanie potępiło atak do jakiego doszło we francuskim Lyonie gdzie napastnik (zatrzymany już) postrzelił prawosławnego duchownego. Cytat;
  „Tym razem stanowczo potępiamy postrzelenie duchownego prawosławnego w Lyonie we Francji. Mamy nadzieję, że duchowny, który został poważnie ranny w ataku, jak najszybciej wyzdrowieje, a ataki ustaną”
  Ministerstwo Spraw Zagranicznych dodało, że Turcja, jako kraj, który „od lat walczy z wszelkimi formami terroryzmu”, wyraża solidarność z Francuzami i wspólnotą prawosławną mieszkającą we Francji’;
  https://strana.ua/news/298344-napadenie-na-svjashchennika-v-lione-javljaetsja-nepriemlemym-mid-turtsii.html
  Ps. Ciekawe czy duchowny nie należał czasami do Cerkwi podległej Patriarsze Moskiewskiemu?

  Polubione przez 3 ludzi

 8. OT w sprawie Białorusi, czyli w podanej wczoraj przez białoruskie służby graniczne o zatrzymaniu „grupy uzbrojonych anarchistów” w poblizu granicy z Ukrainą pojawił sie „polski ślad”. cytat „Grupa zorganizowała się na terytorium Ukrainy w sierpniu 2020 roku, gdy dołączyl do niej mieszkający w Polsce Olinewicz. W Kijowie Olinewicz spotkał się z Dubowskim, gdzie uzbroili się w broń palną, amunicję i materiały wybuchowe” – powiedział Konstantin Bychek, szef wydziału śledczego KGB Białorusi”;
  https://kresy.pl/wydarzenia/bialorus-czterech-anarchistow-zatrzymanych-w-poblizu-granicy-z-ukraina/

  Polubione przez 2 ludzi

 9. I jeszcze tylko tego na potrzeba, czyli „W sobotę przez ponad godzinę zablokowana była autostrada A2 w kierunku Poznania na wysokości Łowicza. Blokowali ją Ormianie, którzy chcieli zwrócić uwagę na toczącą się wojnę w Górskim Karabachu”…
  https://kresy.pl/wydarzenia/polska/ormianie-blokowali-a2-chcieli-zwrocic-uwage-na-konflikt-w-karabachu-video/
  Ps. Niech do Kardashianek zadzwonią lepiej…
  .https://images.indianexpress.com/2019/10/kim-422.jpg

  Polubione przez 3 ludzi

 10. Eh Polskie MSZ przeznacza miliony na pomoc firmom ukraińskim, a tu brakuje kilkunastu tysięcy na odnowienie polskich cmentarzy na Ukrainie.
  Jedyne nekropolie jakie są poddawane gruntownym remontom są te, które przynoszą zyski Ukraińcom vide Cmentarz Łyczakowski we Lwowie, gdzie za wstęp na nekropolie Polacy są zmuszeni zapłacić i zasilają budżet miasta Lwowa.
  Radni tego miasta nie kryją swoich sympatii probanderowskich i wielokrotnie działali przeciwko mniejszości polskiej, ba na samym cmentarzu mocno dokazują, a to chowają banderowców z honorami, a to zamykają w dykcie rzeźby lwów, jednak złotówkami polskiego turysty nie wzgardzą.
  .https://www.youtube.com/watch?v=ajmZSS0ZjT0
  https://zrzutka.pl/7mv2cr

  Polubione przez 3 ludzi

 11. Komisja Wenecka Rady Europy opublikowała w sobotę list do Przewodniczącego Rady Najwyższej Ukrainy Dmitrija Razumkowa, w którym wyraziła zaniepokojenie pochopnym wnioskiem Zełenskiego do parlamentu o przedterminowe wygaśnięcie uprawnień składu Sądu Konstytucyjnego Ukrainy i zaproponowała pomoc w opracowaniu konkretnych rozwiązań w celu znalezienia wyjścia z sytuacji. Komisja Wenecka oświadczyła również, że wygaśnięcie uprawnień sędziów Sądu Konstytucyjnego będzie rażącym naruszeniem ukraińskiej konstytucji w zakresie podziału władzy.
  https://pl.sputniknews.com/swiat/2020110113296567-zelenski-zglosil-spisek-przeciwko-sobie-sputnik/

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.