Wojna domowa na Ukrainie 02.11.2020r.- 1962 dzień od nowego rozejmu.


„Niemy krzyk”– dzień 234.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenskij uważa, że ​​decyzja Trybunału Konstytucyjnego o zniesieniu deklaracji elektronicznych to spisek starych elit. Napisał o tym na swoim kanale Telegram.

Zełenski sugeruje, że sprawiedliwa przyszłość Ukrainy jest zagrożona.

„Pozwolę sobie powiedzieć kilka słów o naszym Trybunale Konstytucyjnym, który w tym tygodniu zdecydował się sprzeciwić państwu i społeczeństwu. Szczerze. Sam. Jak między swoimi. Ponieważ nie chodzi już o uczciwą konkurencję polityczną. I wcale nie o Konstytucję, o rządy prawa, o legalności. I na pewno nie chodzi o uczciwą przyszłość. Chodzi raczej o naszą tradycyjną brudną politykę, kiedy wszystko jest dla nas samych, a bieda jest dla społeczeństwa. Chodzi o spisek starych elit, które w ogóle nie chcą tu normalnego porządku. Chodzi o to, jak nie można tego dokonać we współczesnym świecie.

A więc dzisiaj w tej samej skali – zniszczono wszystko, o co walczyliśmy na wszystkich naszych Majdanach. Czy nie chcemy, aby urzędnicy odpowiadali przed opinią publiczną? Albo żeby nie stali się bardziej zuchwali z powodu bezkarności? Czy też po to, aby zasoby państwa były dystrybuowane sprawiedliwie, nie tylko dla wybranych oligarchów? My, społeczeństwo, wielokrotnie powtarzaliśmy – tak, chcemy nowych relacji. Ale Trybunał Konstytucyjny, którego sędziowie byli powoływani przez stary ustrój i przez moich poprzedników, tych samych, którzy (….) rozpaczliwie potrzebują zachowania statusu ‚nietykalnej kasty’. Oni (sędziowie) długo siedzieli w  ukryciu. Aż w końcu rozpoczęły się kontrole deklaracji urzędników. Jak dotąd NABU nie otrzymało od naszego rządu prawa do pełnoprawnych prac operacyjno-rozpoznawczych. Najwyższy Ośrodek Antykorupcyjny nie rozpoczął jeszcze pracy od zmiany władzy w 2019 r. a potem wszyscy się przestraszyli. Mocno. A ja od razu chciałem przystąpić do wdrażania wszelkich umów dotyczących tworzenia innej, przejrzystej rzeczywistości. Znaleziono formalne powody. I nagle Trybunał w przyspieszonym trybie zaczyna rozważać i uchylać podstawowe prawa. Wszystkie antykorupcyjne. NABU, któremu daliśmy możliwości. NAZK, który zaczął skrupulatnie patrzeć, kto i ile zarobił i ile wydał. Następnym krokiem jest  sam Sąd Antykorupcyjny, który wsadzi największych złodziei za kratki. Cóż, stare elity nie chcą płacić żadnych rachunków. Nie chcą być odpowiedzialni za swoje luksusowe  lata niekontrolowanego życia.”–  stwierdził  oburzony Zełenski.
Prezydent Ukrainy oświadczył, że buduje „pełnoprawne, nowoczesne państwo”, które zamierza „wydrzeć oligarchom”.

„Po drugiej stronie skali jest pełna swoboda. Pełne prawa człowieka i gwarancje sprawiedliwości. W pełni rozwinięte nowoczesne państwo, w którym każdy urzędnik może i powinien zadeklarować swoje dochody i pójść do więzienia, jeśli jego wydatki znacznie przekraczają jego dochody. Po drugiej stronie skali jesteśmy wszyscy obywatele wolnego kraju. Tego, który wciąż próbujemy wyrwać oligarchom. Tego, w którym nie można być bezczelnym, rabować, korumpować ministrów i posłów.

Wiem na pewno, że dzisiejsze démarche Trybunału Konstytucyjnego to publiczna manifestacja spisku niektórych elit i oligarchów przeciwko prezydentowi i krajowi. Nie ma innej możliwości. W szczególności przeciwnej. Ponieważ tylko słaby prezydent i słabe państwo są kluczem do zachowania ich skorumpowanego stylu życia. W przeciwnym razie nie mogą funkcjonować. Jak mówią, w Halloween wszystkie diabły z politycznego piekła odsłaniają swoje prawdziwe twarze. Tak się składa, że imiona tych diabłów znane są doskonale”– napisał Zełenski.

https://t.me/V_Zelenskiy_official/427

*

A na froncie w Donbasie, w ciągu ostatniego dnia weekendu panował spokój.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation

3 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.00 2 листопада 2020 року.

Сала Україні!

Ситуація в районі проведення операції залишається контрольованою підрозділами Об’єднаних сил. Українські захисники неухильно дотримуються домовленостей, що вступили в дію 27 липня 2020 року.

Упродовж минулої доби, 1 листопада, збройні формування Російської Федерації два рази порушили домовленості досягнуті в рамках Тристоронньої контактної групи.

Так, факт порушення режиму припинення вогню зафіксовано у вечірній час у районі населеного пункту Водяне, де ворог застосував стрілецьку зброю.Постріли не становили загрози нашим військовослужбовцям, тому на провокативні дії противника українські захисники зброю у відповідь не застосовували.

Бойових втрат та поранень серед особового складу Об’єднаних сил не було.

Окрім того, неподалік Водяного задокументовано проліт БПЛА противника типу «Квадрокоптер» із перетином лінії розмежування. Засобами радіоелектронної боротьби Об’єднаних сил ворожий безпілотник було подавлено, що унеможливило його подальше використання.

Від початку поточної доби, 2 листопада, у районах відповідальності українських підрозділів порушень режиму припинення вогню не зафіксовано. По всій лінії розмежування спостерігається тиша.

Перебуваючи у готовності до адекватного реагування на будь-які провокаційні дії противника, українські захисники дотримуються домовленостей, досягнутих у межах Тристоронньої контактної групи.

Сала Україні!

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:

***


***© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

67 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 02.11.2020r.- 1962 dzień od nowego rozejmu.

 1. Tymczasem sąd w Kijowie wydał zgode na ekstradycje do USA Amerykanina Craig’a Lang’a, byłego amerykańskiego wojskowego który w USA zamordował pare emerytów w celach rabunkowych, a nastepnie zbiegł na Ukraine i tam dołączył do jednej z „jednostek” banderowskiego ‚Prawego Sektora” walczących na Donbasie. Amerykaninowi i jego obrońcom pozostaje jeszcze 5 dni na odwołanie sie od wyroku;
  https://strana.ua/news/298483-amerikantsa-krejha-lenha-ekstradirujut-v-ssha-po-resheniju-suda.html

  Polubione przez 3 ludzi

 2. Ukraińska codzienność. Nocne strzelaniny na ulicach Iwano-Frankowska, w wyniku których rannych zostało dwoje meżczyzn oraz jedna kobieta;
  https://korrespondent.net/ukraine/4290722-v-yvano-frankovske-perestrelka-est-ranenye
  W Mikołajowie policja zatrzymała pijanego mężczyznę który po domowej awanturze oblał kwasem swoją żonę oraz dwójke dzieci w tym roczną dziewczynkę;
  https://korrespondent.net/ukraine/4290684-v-nykolaeve-muzhchyna-oblyl-kyslotoi-zhenu-y-dvoykh-detei

  Polubione przez 3 ludzi

 3. Ciag dalszy sprawy kryzysu wokół ukraińskiego Sądu Konstytucyjnego. W sprawie głos zabrali „zachodni partnerzy” Kijowa z UE oraz G7. Cytat;
  „Z rosnącym niepokojem Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Kanada, UE, Japonia i Niemcy śledzą najnowsze wydarzenia związane z decyzją Trybunału Konstytucyjnego. Wzywamy wszystkie strony do zjednoczenia się w dialogu, podjęcia tego wyzwania i znalezienia rozwiązania kryzysu. Jest to konieczne, aby przywrócić ludziom wiarę w to że państwo jest zdolne zarówno do walki z korupcją, jak i do kontynuowania europejskiego i euroatlantyckiego kursu zapisanego w Konstytucji Ukrainy”.
  Jak widać „zachodni partnerzy” nie dadzą Ukrainie „zboczyć ani na krok” z narzuconego jej „kursu”…
  https://korrespondent.net/ukraine/4290779-G7-y-strany-es-sdelaly-zaiavlenye-po-sytuatsyy-s-ksu

  Polubione przez 4 ludzi

 4. I powrót na Ukrainę, gdzie wybuchł skandal po tym jak wicepremier Ukrainy Reznikow zajmujący się jednocześnie sprawami tzw. terytoriów okupowanych (czyli Krymu i republik z Donbasu) nazwał niekontrolowane przez Ukrainę terytoria na Donbasie „nowotworem” i „terytoriami chorymi, w tym psychicznie”. Politykowi zarzucono m.in propagowanie rasizmu i nazizmu (teorie o „niższości” jakiś grup społecznych czy tez narodowościowych) a nawet okreslono „Dr. Mengele Zełenskiego”. W stosunku do władz w Kijowie których jest przedstawicielem z kolei pojawiły się zarzuty że kontynuują politykę Poroszenki;
  https://strana.ua/news/298494-reznikov-o-donbasse-skandalnoe-zajavlenie-obsuzhdajut-v-sotssetjakh.html

  Polubione przez 3 ludzi

 5. Jak podają w poniedziałek ukraińskie media, minister zdrowia Ukrainy Maksym Stepanow w wywiadzie dla kanału telewizyjnego 1+1 ujawnił, przy jakim poziomie zachorowań na COVID-19 władze wprowadzą „twardą” ogólnokrajową kwarantannę.
  Na pytanie dziennikarza o „krytyczną liczbę” zarażeń, przy jakiej zostanie wprowadzony lockdown, Stepanow odpowiedział: „Jeśli dojdziemy do 20 tysięcy na dobę, będziemy mieli 100 proc. zapełnionych łóżek włącznie ze szpitalami polowymi”.
  https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/minister-zdrowia-ukrainy-przy-20-tys-zakazen-dziennie-zawali-sie-nasz-system-opieki-zdrowotnej/
  Komentarz: Ciekawe kiedy u nas zapełnią się szpitale polowe

  Polubione przez 3 ludzi

 6. Policja na Ukrainie wstrzymała prace archeologiczne w kościoła w Komarnie k. Lwowa
  W wyniku prac archeologicznych w kryptach kościoła część kości zmarłych została wraz z materiałem z wykopu wywieziona pod miejscowy cmentarz i wyrzucona. Wywołało to oburzenie i interwencję miejscowej społeczności oraz polskich działaczy. Prace wstrzymano, a ukraińska policja wszczęła dochodzenie ws. możliwości popełnienia profanacji.
  Podejrzenie popełnienia przestępstwa profanacji zgłosił po interwencji środowisk kresowych polski konsulat we Lwowie. Konsulat wcześniej nie odpowiedział na nasze pytania dotyczące podejmowanych w sprawie działań.
  https://kresy.pl/wydarzenia/w-kosciele-w-komarnie-wstrzymano-prace-archeologiczne-ukrainska-policja-prowadzi-dochodzenie-ws-profanacji/

  Polubione przez 2 ludzi

 7. Studium Języka i Kultury Polskiej dla Cudzoziemców na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w partnerstwie z Uniwersytetem im. Alfreda Nobla w Dnieprze rozpoczyna realizację projektu „Uczymy polskiego na Ukrainie!”. Jego celem jest przygotowanie 30 osób mieszkających na Ukrainie do pracy w charakterze mediatora i ambasadora polskiej kultury.
  http://olga95-up.home.amu.edu.pl
  Komentarz: Paranoja-zamyka się/zmienia program w polskich szkołach na Ukrainie, a rząd w Warszawie wprowadza dodatkowe programy mające na celu promowanie języka polskiego. Co więcej, przy konsulatach mają powstać szkoły uczące języka polskiego Ukraińców.

  Polubione przez 3 ludzi

 8. Tymczasem w Kijowie męzczyzna zagroził wysadzeniem jednej z restauracji, jednak został szybko „spacyfikowany” przez policję. Jak się okazało był to pijany „weteran ATO” ze zdiagnozowaną schizofrenią paranoidalną;
  https://korrespondent.net/city/kiev/4290948-v-kyeve-zaderzhaly-muzhchynu-uhrozhavsheho-vzorvat-restoran
  https://kiev.strana.ua/298600-zakhvatchik-kievskoj-varenichnoj-boleet-shizofreniej.html

  Polubione przez 2 ludzi

 9. I kolejna jakże „miłą” dla nas Polsaków wiadomość z Ukrainy. Przewodniczący Ukraińskiego Komitetu Żydowskiego Eduard Dolinskij poinformował że ukraiński IPN uczcił stulecie urodzin jednego z największych oprawców ludności polskiej na Wołyniu w 1943 roku „dowódcy” tzw. UPA Jurija Stelmaszczuka ps. Rudy;
  https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/dolinski-ukrainski-ipn-swietuje-setne-urodziny-zbrodniarza-wojennego/
  https://ksi.btx.pl/index.php/9-uncategorised/927-bulbowcy-i-rydy-koszmary-z-pamieci-wolynian

  Polubione przez 3 ludzi

 10. OT w sprawie Boliwii, okazuje się ze nie tylko Elon Musk miał ochote na tamtejsze złoża litu, ale także…Niemcy. I w związku z tym pojawia się takze sugestia że w puczu w Boliwii „paluchy mogła maczać” niemiecka firma „ACI Systems Alemania” której inwestycje w Boliwii spotkały się z niechęcią oraz oporem ze strony lokalnych społeczności ze względu na szkody ekologiczne jakie spowodowały. W sprawę wmieszał się takze obalony przez pucz prezydent Evo Morales. Władze Niemiec, a także niemiecka opozycja w tym „lewicowi” Zieloni, wyrazili pełne poparcie dla „puczystów” i to pomimo tego ze wśród nich znajdowały się grupy jawnie faszyzującej skrajnej prawicy.
  Teraz nowo wybrany Prezydent Boliwii z ugrupowania Evo Moralesa zapowiedział kontynuowanie współpracy z niemiecką firmą, ale po renegocjacji warunków umowy dzięki którym częśc zysków z eksploatacji przekazana by została na potrzeby społecznosci lokalnych;
  https://www.pressenza.com/2020/11/lithium-and-the-putsch/

  Polubione przez 3 ludzi

 11. Jeszcze o katastrofalnej sytuacji w ukraińskiej służbie zdrowia.
  W Polsce też nie jest dobrze, jednak tam już sytuacja wydaje się krytyczna. W Polsce mamy jakieś minimalne rezerwy, a w ostateczności (jak zawsze) sami obywatele się zorganizują i dostarczą niezbędny sprzęt/pomoc służbie zdrowia.
  https://www.unian.info/society/agonizing-choice-when-will-doctors-be-forced-to-prioritize-covid-19-patients-11203361.html

  Polubione przez 2 ludzi

 12. Ukrainie może zabraknąć środków na wypłatę świadczeń socjalnych pod koniec tego roku/początkiem nowego. Na kontach skarbu państwa jest o wiele mniej środków niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.
  Potrzebne są nowe pożyczki, ale przy tych zawirowaniach na giełdach i ataku na kurs hrywny będzie to albo bardzo kosztowne lub nawet niemożliwe. Co gorsza wyrok Trybunału Konstytucyjnego mocno opóźni przyznanie środków z pożyczki MFW i UE-a te są kluczowe dla zachowania płynności finansowej.
  https://www.unian.info/economics/ukraine-coffers-treasury-balance-down-by-almost-30-11204066.html

  Polubione przez 2 ludzi

  • Rzeczywiście gorzki. Wielu mocno się zawiodło na władzach FR. Czuja się Rosjanami, myślą i mówią po rosyjsku, walczyli o interesy FR,jednak nie zostali uznani za część Rosji.
   Przyznaje, że w obecnej sytuacji to przyłączenie tych terenów do FR byłoby dla mieszkańców najlepsze.Popłynąłby strumień $$$ na infrastrukturę odżyłyby całe branże. Tak jednak się nie stanie-zaraz kolejne sankcje uderzyłyby w FR więc Kreml nie może tego zrobić. Władze FR pomagają republikom, to dzięki nim powstały okrężne trasy handlowe (omijanie sankcji), dostarczają pomoc humanitarną i media ZA DARMO. To jednak dla mieszkańców republik za mało.
   Co do kwestii przyłączenia republik do Ukrainy-temat chyba nie ma szans na realizację. Jeśli jedna strona grozi eksterminacją drugiej i w dodatku nie chce upubliczniać negocjacji to czy istnieje szansa na pokój (a co dopiero reintegracje).

   Polubione przez 1 osoba

 13. UKRAINIZACJA tzw. Strajku Kobiet, czy może UKRAINIZACJA poprzez tzw. Strajk Kobiet?
  https://wydarzenia.interia.pl/polska/news-zarzuty-pod-adresem-rady-konsultacyjnej-co-na-to-strajk-kobi,nId,4830721#comments4-1
  Cytat ‚Wraz z rozwojem rady ludzie (starsi – red.), którzy teraz będą dzielić się z nami doświadczeniem, powinni dać więcej przestrzeni młodym aktywistom, żebyśmy mogli zaprezentować naszą wizję – przekazała Interii 20-letnia NADIA OLESZCZUK studentka i wiceprzewodnicząca Komisji Młodych Związkowej Alternatywy:

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.