Wojna domowa na Ukrainie 05.11.2020r.- 1965 dzień od nowego rozejmu.


Niemy krzyk”– dzień 236.

Powracają dawne elity donieckie, które przed wprowadzoną przez Kijów tzw. Operacją Antyterrorystyczną (ATO), co doprowadziło do wojny domowej, miały nieograniczoną władzę w Donbasie. 

Taką tezę wygłosił były sekretarz Rady Bezpieczeństwa DRL, Aleksander Chodakowski na swojej stronie internetowej Telegram.

Jak stwierdził, środowisko to planuje zarabiać w Donbasie na wydobyciu węgla.

„Gratuluję wam, drodzy koledzy męczennicy, ,rodzina’ powoli wraca. Pan Arbuzow ogłosił sezon otwartych drzwi i interes w Doniecku trwał dalej. Przez długi czas nie chciałem wierzyć, że tak będzie, ale niestety. Byłem przekonany, że kopalnie, które państwowe przedsiębiorstwo odda w prywatne ręce, wpadną w ręce ‚rodziny’, bo Arbuzow jest jej portfelem. A kopalnie, jak podejrzewam, to dopiero początek.

Z jednej strony uważam, że ‚rodzina’ jest bezpośrednio odpowiedzialna za wszystko, co dzieje się w naszym kraju i na Ukrainie. Kiedy głównym niepokojącym pytaniem jest, czy Sasza będzie fajniejsza niż Rinat, mówi wszystko. Próżność, chciwość, ale jednocześnie tchórzostwo i słabość: oto przyczyny i warunki próby, która spadła na Donbas. Teraz znowu tu są- jak się do tego odnieść?

Rozumiem- nie zostaniesz zapytany, czy tego chcesz, czy nie. Zdając sobie sprawę, że mnie też nie zapytają, z przyzwyczajenia postawiłem półki na półce z warunkowym ‚plusem’, mogłem postawić tylko jedno: jeśli z pieniędzmi wszystko jest niezdrowe, zastrzyków nie ma, to pozwól im wyrzucić pieniądze i pomóc nam w odkupieniu przetrwać. ALE!!!!! Ci sami ludzie będą chcieli na nas zarabiać! Nie mogą myśleć inaczej. To znaczy: pogrążyli nas w wojnie i zarobią na nas …”– napisał Chodakowski.

Argumentując w tym temacie zwrócił uwagę na fakt, że sytuacja staje się bardzo niejednoznaczna i jeśli wcześniej wszystkie drażliwe kwestie władz zostały rozwiązane zwrotem ‚mamy wojnę!’, To nie jest jasne, jak je rozwiązać biorąc pod uwagę nowo odkryte okoliczności.

„Ale powtarzam – nie pytają nas. Ale Rosja nie może być wycieraczką, prawda? A my, jak się wydaje, też nie jesteśmy szczurami eksperymentalnymi … I mam pytanie na ten temat: ale jeśli spróbują z nami zrobić, tak jak zrobił to Kurczenko, czy będzie to możliwe? To wtedy lekarz rodzinny nie jest dozwolony i kiedy jest nagły wypadek? Jak wtedy? Jak zachowa się nasz system egzekwowania prawa, gdy górnicy nie otrzymują wynagrodzenia lub są opłacani żebrakami i wychodzą na ulice? Pytanie … Może pomysł Ruszczaka, by stworzyć i wzmocnić rolę związków zawodowych, pomoże nam? W każdym razie sytuacja jest bardzo specyficzna, delikatnie mówiąc …”– stwierdził Chodakowski.

https://t.me/aleksandr_skif/1386

*

Na ługańskim odcinku frontu, trzech żołnierzy Ukraińskich Sił Zbrojnych doznało obrażeń w wyniku zjazdu pojazdu bojowego do rowu.

Poinformował o tym oficjalny przedstawiciel Milicji Ludowej ŁRL Jakow Osadczy:

„W trakcie przemieszczania się grupy bojców z 11 batalionu 59 brygady w rejon osady Mironowskij, kierowca-mechanik stracił panowanie nad pojazdem i zjechał do rowu.”

Osadczy dodał, że żołnierz Niegoda i sierżant Sinjawski, którzy zajmowali miejsca na pojeździe bojowym, odnieśli poważne obrażenia, w tym otwarte złamanie podudzia i złamania nadgarstka lewej ręki, a kierowca-mechanik- złamanie grzbietu nosa.

„Pojazd bojowy nie był w takim stanie technicznym, że został unieruchomiony w związku z czym ewakuowano go z miejsca wypadku”– wyjaśnił Osadczy.

Jeśli zaś chodzi o aktualną sytuację na donieckim docinku frontu, to według wczorajszego raportu SMM OBWE obserwatorzy zarejestrowali dalsze rozmieszczanie sprzętu USZ z naruszeniem linii wycofywania i poza wyznaczonymi obszarami składowania:

– ️ 4 działa przeciwpancerne (MT-12 „Rapier”, 100 mm) w dzielnicy mieszkalnej miejscowości Bachmut,

– ️ 2 T-64 w pobliżu miejscowości Priwolnoje.

Poza tym, ukraińscy żołnierze w ciągu minionej doby, 4 razy naruszyli warunki zawieszenia broni prowadząc ostrzał terytorium DRL.

I tak, pierwszy ostrzał miał miejsce o godzinie 07:35 gdy z kierunku Nowoługańskoje przy użyciu broni maszynowej ukraińscy żołnierze ostrzelali okolice Dolomitnoje- w rejonie Gorłówki, następnie o godzinie 09:40 przeprowadzono ostrzał przy użyciu broni maszynowej dokładnie w tym samym miejscu. O godzinie 13:30 też w tym samym rejonie, ukraińscy żołnierze przeprowadzili ostrzał przy użyciu automatycznego granatnika AGS-17 (3 granaty) i broni maszynowej. Ostatni ostrzał miał miejsce o godzinie 16:35 i przeprowadzony został przy użyciu moździerza kaliber 82 mm (5 min), z kierunku Gnutowa w stronę Wiedeńskoje- na południowym odcinku frontu.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation

6 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.00 5 листопада 2020 року.

Сала Україні!

„У районі проведення операції Об’єднаних сил ситуація залишається контрольованою українськими захисниками. Наші воїни, дотримуючись досягнутих домовленостей, непохитно стоять на захисті держави.

Упродовж минулої доби, 4 листопада, на ділянках відповідальності українських підрозділів зафіксовано шість порушень домовленостей, досягнутих 22 липня 2020 року, з боку збройних формувань Російської Федерації.

Так, режим припинення вогню російсько-окупаційні війська порушили неподалік населених пунктів Новолуганське та Широкине. На цих ділянках ворог застосував автоматичний станковий гранатомет. У районі Гнутового, Авдіївки і Водяного противник вів вогонь із гранатометів різних систем та стрілецької зброї.

Бойових втрат і поранень серед особового складу Об’єднаних сил не було.

Крім того, всупереч домовленостям Тристоронньої контактної групи в районі населеного пункту Шуми відмічено проліт ворожого БПЛА з перетином лінії розмежування. Застосувавши стрілецьку зброю, воїни Об’єднаних сил збили безпілотник противника.

Від початку поточної доби, 5 листопада, на усіх ділянках лінії розмежування спостерігається тиша, порушень домовленостей, що вступили в дію 27 липня 2020 року, не зафіксовано.

Підрозділи Об’єднаних сил дотримуються умов режиму припинення вогню та перебувають напоготові до адекватного реагування на будь-які підступні та провокаційні дії противника.”

Сала Україні!

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:******

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

58 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 05.11.2020r.- 1965 dzień od nowego rozejmu.

 1. Kolejne „njusy” z „juesej” gdzie trwa „cyrk” z „podliczaniem” głosów „wyborców’, a na ulicach miast trwają starcia fanów BLM (którzy są za Biden’em) oraz „TRUMPuszek”. W niektórych miastach, m.in Portland, na ulice musiała wyjść Gwardia Narodowa;
  >https://www.youtube.com/watch?v=Xl04tplnK9Q
  https://eu.usatoday.com/story/news/nation/2020/11/04/election-unrest-hundreds-march-several-arrested-protests-continue/6158310002/
  Relacja „na żywo”;
  https://strana.ua/news/299137-vybory-v-ssha-kto-pobedil-i-poslednie-novosti-5-nojabrja-onlajn-transljatsija.html

  Polubione przez 3 ludzi

 2. I w Polsce i na Ukrainie rośnie liczba osób zarażonych Covid-19
  U naszego sąsiada liczba chorych to już blisko 10 tysięcy/dziennie u nas 25 tysięcy. Jednak najważniejszym wskaźnikiem jest liczba osób hospitalizowanych i ilość wolnych respiratorów, oraz łózek z butlami z tlenem.
  W Polsce zapasy maleją w zatrważającym tempie, jednak jeszcze nie mamy sytuacji krytycznej. Na Ukrainie, wszystkie dane pokazują, że przy obecnym wzroście system zdrowia ulegnie załamaniu za dwa tygodnie.
  Kluczowy będzie ten tydzień dla obu krajów-jeśli liczba chorych/dzień nie spadnie obu krajom grozi scenariusz włoski-załamanie sytemu ochrony zdrowia i śmierć tysięcy obywateli z powodu braku opieki zdrowotnej.
  https://www.unian.info/society/covid-19-in-ukraine-daily-cases-break-9-800-mark-on-nov-5-11207429.html

  Polubione przez 2 ludzi

 3. W temacie „uniewinnienia” Markiwa przez sąd we Włoszech z zarzutu zabójstwa włoskiego dziennikarza w czasie walk pod Słowiańskiem. Szef MSW Ukrainy Awakow pochwalił się ze to on ze swoich prywatnych pieniędzy opłacił (za prawie 24 tys. euro) samolot który wywiózł Markiwa z włoch;
  https://strana.ua/news/299179-avakov-zaplatil-za-perelet-vitalija-markiva-iz-italii.html
  Warto przy tym przypomnieć że Awakow prowadził (prowadzi?) działalność biznesową we Włoszech, m.in jest prezesem firmy «AvItalia SRL»;
  https://onpress.info/avakov-imeet-bizness-v-italii-64395
  Posiada takze nieruchomość we Włoszech, czyli willę nad brzegiem Morza Tyrreńskiego;
  https://www.pravda.com.ua/rus/news/2018/02/28/7173072/
  Widać po tym że to właśnie osobiście Awakow, dzięki swoim „włoskim koneksjom”, stoi za „wykupem” Markiwa z włoskiego więzienia

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Od kilku tygodni Niemcy oferują pomoc w walce z COVID-19 swym partnerom w Unii Europejskiej. Do polskiego rządu zwracają się z tą ofertą najważniejsi niemieccy politycy. Mimo dramatycznej sytuacji Polska nie wyraziła zainteresowania pomocą. Prezydent Duda zdecydował się na odpowiedź na list niemieckiego prezydenta dopiero po pytaniach Onetu.
  https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/polska-nie-jest-zainteresowana-niemiecka-oferta-pomocy-w-walce-z-koronawirusem/sd3602d,79cfc278

  Polubione przez 3 ludzi

 5. AdNovum we ”wstępniaku” mała literówka w nazwisku Chodakowski, niby nic, ale na słowo Chodorkowski mam dysonans 😉 w kieszeni….😲😖 scyzoryk sam mi się otwiera.

  Polubione przez 4 ludzi

 6. W temacie zwolnienia ukraińskiego żołnierza z włoskiego wiezienia. Mania pisał, że jest pewien, że był jakiś „deal”. Możliwe, ze miał racje, nagle z dnia na dzień pojawiła się informacja, że Ukraina postanowiła współpracować z Włochami w budowie szybkich kolei.
  https://www.unian.info/economics/infrastructure-ministry-ukraine-and-italy-to-develop-high-speed-rail-lines-11208023.html
  W UE kraje najszybciej rozwijające szybka kolej to Hiszpania (wiem zaskoczenie 🙂 ) Francja i Niemcy. Włochy znajdują się dopiero(?) na czwartym miejscu
  https://www.rynek-kolejowy.pl/wiadomosci/w-europie-jest-prawie-8000-kilometrow-linii-kolejowych-dedykowanych-duzym-predkosciom-93078.html

  Polubione przez 4 ludzi

 7. Tymczasem pod siedzibą Rady Najwyższej Ukrainy przypomnieli o sobie tzw. euroblacherzy (czyli właściciele samochodów na tablicach rejestracyjnych UE) którzy zorganizowali protest przeciwko „szykanowaniu” ich przez kolejne już władze Ukrainy. Doszło do starć z policją po tym jak zablokowali jedna z ulic, nieoczekiwanie w „oku cyklonu” znalazł się takze samochód Poroszenki, kierowany przez jego ochroniarza, który podobno błagał by go „przepuscili bo inaczej go wywalą z pracy”;
  https://korrespondent.net/city/kiev/4292106-pod-vr-proyzoshla-stychka-evrobliakherov-s-polytsyei
  https://kiev.strana.ua/299207-v-kieve-evrobljakhery-zablokirovali-ulitsu-hrushevskoho.html

  Polubione przez 3 ludzi

 8. Były naczelnik ukraińskiej milicji Mikołajowa za czasów prezydentury Janukowycza, którego oskarżono i skazano za rozgonienie tzw. euromajdanu w mieście w listopadzie 2013 roku, wygrał proces sądowy jaki wytoczył i uzyskał wyrok zasądzający na jego korzyść w ramach „rekompensaty za straty moralne” milion hrywien od ukraińskiego państwa;
  https://strana.ua/news/299200-eks-nachalnik-militsii-nikolaeva-poluchit-1-mln-hrn-kompensatsii.html

  Polubione przez 4 ludzi

 9. OT w sprawie islamistycznego zamachowca który szalał ostatnio w Wiedniu. Jak informują media austriackie „specsłuzby” miały wiedzieć o jego przygotowaniach do dokonania zamachu, m.in wiedziały o tym ze pojechał na Słowację gdzie dokonał nielegalnego zakupu amunicji. Wcześniej jeszcze zamachowiec miał pojechać do Turcji gdzie jednak został zatrzymany przez tureckie „specsłuzby” pod zarzutem „islamskiego ekstremizmu”, a następnie deportowano go do Austrii. Warto przy tym przypomnieć że w samej Austrii skazano go za „ekstremizm” na 22 miesiace wiezienia, ale wyszedł na wolność już po 11 miesiacach. Podobno dlatego że udało mu sie oszukać wdrażany w Austrii program ‚deradykalizacji islamistów”…
  https://korrespondent.net/world/4292176-mvd-avstryy-spetssluzhby-znaly-o-podhotovke-terakta-v-vene

  Polubione przez 5 ludzi

 10. Kolejne „njusy” z „juesej”. Sąd w Filadelfii zadecydował o wstrzymaniu podliczania „głosów wyborców” które przysłano pocztą;
  https://strana.ua/news/299289-vybory-v-ssha-v-filadelfii-ispolnili-reshenie-suda-i-ostanovili-podschet-holosov.html
  Z kolei w Pensylwanii miało dojść do kolejnego ‚cudu nad urną” czyli „głosy wyborców” najpierw zaliczone na korzyść Trumpa, „zniknęły”, a następnie znowu sie pojawiły ale zaliczone już na korzyśc Bidena;
  https://strana.ua/news/299288-v-pensilvanii-chto-to-strannoe-proiskhodit-s-podschetom-holos-na-vyborakh-prezidenta-ssha.html

  Polubione przez 5 ludzi

 11. I powrót na Ukraine, gdzie audyt przeprowadzony w ukraińskiej Agencji rezerw Państwowych wykazał (cytat za ukromediami) ‚całkowitą defraudację”. Okazało się ze część magazynów które miały być zapełnione sa faktycznie puste i nie wiadomo gdzie zniknęły tysiace ton materiałów które miały się w nich znajdować. Z kolei znaczna część tych towarów które sie w nich znajdują, „o wartości setek milionów hrywien”, są już przeterminowane i nie nadaja się do użycia;
  https://korrespondent.net/ukraine/4292251-v-hosrezerve-totalnoe-raskhyschenye-mynekonomyky

  Polubione przez 3 ludzi

  • Gdzie się podziały…
   Dostały je firmy zajmujące wydawaniem posiłków dla żołnierzy. Jakoś trzeba było żywić „hierojów”, a kasy na to nie było. Przy okazji paru generałów i kilku polityków zarobiło wiele milionów.

   Polubione przez 4 ludzi

 12. OT światowe

  Brygady i dywizje wojsk powietrznodesantowych mają być pierwszymi jednostkami w rosyjskiej armii, które zostaną całkowicie przezbrojone w systemy przeciwpancernych pocisków kierowanych Kornet. Zastąpią one wszystkie starsze typy uzbrojenia przeciwpancernego, czyli rakiety Metys, Konkurs i Fagot, zarówno w wersjach przenośnych jak też na nośnikach kołowych i gąsienicowych.
  Kornet-D i D1 mają dwukrotnie większy zasięg niż starsze systemy Fagot czy Konkurs, ale też zasięg większy względem starszych generacji Kornetów oraz możliwość rażenia różnych celów.
  Osiągnięto to głównie za sprawą zmodyfikowanych rakiet z trzema rodzajami głowic:
  9M133M-2 z tandemową kumulacyjną głowicą bojową, zasięg 8 000 m;
  9M133FM-2 z termobaryczną głowicą bojową, zasięg również 8 000 m;
  9M133FM-3 z odłamkową (burzącą) głowicą bojową, zasięg 10 000 m.
  https://www.defence24.pl/nowa-przeciwpancerna-piesc-rosyjskich-spadochroniarzy-komentarz
  Komentarz: Jeśli to prawda co piszą o zasięgu tych ręcznych wyrzutni to mają one zasięg dwa razy większy niż najlepsze systemy Polski. Wiadome jest, ze układ terenu, mocno ogranicza użycie tego rodzaju broni,niemniej w warunkach bojowych im wcześniej możesz zniszczyć przeciwnika tym lepiej.

  Polubione przez 3 ludzi

  • Szef Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy gen. Serhij Korniczuk spotkał się z przewodniczącym Komisji Połączonej Szefów Sztabów Sił Zbrojnych Jordańskiego Królestwa Haszymidzkiego gen. Jousefem Ahmadem Hamedem Hneiti w celu ustalenia zakresu dalszej współpracy wojskowo-przemysłowej. Obejmuje ona już między innymi montaż ukraińskich pocisków kierowanych Korsarz pod nazwą Terminator przez jordańską spółkę Jadara.
   https://www.defence24.pl/jordansko-ukrainska-wspolpraca-zbrojeniowa-nie-tylko-pociski-terminator-wideo
   Komentarz: W porównaniu z rosyjskim systemem to strasznie słabe parametry ma ukraiński odpowiednik. Dwa razy mniejszą przemijalność (550mm) i zasięg tylko 2.5 km. Oczywiście może się okazać ,że rosyjska rakieta nie jest w rzeczywistości tak dobra, a wszystkie dane są wyssane z palca, niemniej to mało prawdopodobne.

   Polubione przez 4 ludzi

 13. Parlament Ukrainy w pierwszym czytaniu przyjął budżet na rok 2021. Pierwsze wiadomości: zaplanowano dziurę budżetową rzędu 6% PKB (270 mld hrywien). Nie mają spaść nakłady na wojsko,jednak spadek wartości hrywny doprowadzi i tak do zmniejszenia ilości środków na zakupy nowego sprzętu.
  Z mej perspektywy wiele założeń w budżecie to tylko pobożne życzenia,min wzrost PKB na poziomie 4%. Wiosna nadal będzie trwała epidemia Covid-19, nadal kraje będą odczuwały skutki kryzysu, a fundamenty Ukrainy są dość kruche.
  Produkcja przemysłowa spada, zbiory w tym sezonie były małe, a kolejne mogą być jeszcze niższe, siła nabywcza obywateli spada, a przekazy pieniężne z zagranicy nie są pewne.
  https://uazmi.com/news/post/fDaaGFs0EaUI6xrB26LnJ4

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.