Wojna domowa na Ukrainie 07.11.2020r.- 1967 dzień od nowego rozejmu.


Niemy krzyk”– dzień 238.

W ciągu ostatnich dwóch dni obserwatorzy DRL w WCKiK odnotowali znaczne nasilenie działań wojennych z USZ na kierunkach Mariupol i Donieck – obszar Donieckiej stacji filtrującej jest pod ostrzałem, życie i zdrowie personelu oraz zaopatrzenie w wodę ludności po obu stronach rurociągu są zagrożone.

Tylko w ciągu ostatnich dwóch dni odnotowano 19 przypadków naruszenia zawieszenia broni przez USZ, z czego 17 dotyczy kierunku Doniecka i Mariupola. Wróg aktywnie korzysta z moździerzy zakazanych porozumieniami mińskimi: w ciągu dwóch dni odnotowano 6 epizodów użycia moździerzy 82 mm, które wystrzeliły 56 min na terytorium republiki, w sumie wystrzelono ponad 200 sztuk amunicji – to rekord od ponad trzech miesięcy.

Wczoraj ostrzał kontynuowano z nową energią, od 7:00 rano USZ prowadziły ogień z kierunku osady. Awdiejewka w kierunku miejscowości Kasztanowoje i Mineralnoje: wystrzelono 28 pocisków, w tym 20 min kalibru 82 mm. Obszarem ostrzału ponownie okazał się terenem donieckiej stacji filtrującej, personel został zmuszony do ukrycia się.

Ponadto w wyniku ataku moździerzowego zginął żołnierz Milicji Ludowej DRL. Podczas ewakuacji zwłok zmarłego obrońcy republiki, Andriej Pankin- dowódca batalionu „Wodstok”, który dowodził grupą ewakuacyjną, zginął od celowanego ostrzału snajperskiego.

Drugi dzień z rzędu obszar ten jest ostrzeliwany przez USZ, wczoraj otwarto ogień w autobusie z pracownikami donieckiej stacji filtracji wody, tylko dzięki szczęśliwemu zbiegowi okoliczności nie było ofiar.

Opisane fakty po raz kolejny potwierdzają oczywistą niechęć strony ukraińskiej do wywiązywania się ze zobowiązań, USZ celowo naruszają zawieszenie broni, zagrażając życiu ludzi i pracy obiektów infrastruktury o znaczeniu społecznym.

W związku z powyższym domagamy się od Ukrainy natychmiastowego zaprzestania ostrzału i innych prowokacji wobec ludności cywilnej i jednostek Milicji Ludowej DRL”- napisano w komunikacie przedstawicielstwa DRL w WCKiK.

*

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu, Ukraińskie Siły Zbrojne (USZ) łamiąc Dodatkowe Środki kontroli zawieszenia broni, umieściły w strefie „Operacji Połączonych Sił” siedem sztuk sprzętu.

Poinformował o tym na spotkaniu szef Milicji Ludowej ŁRL Jan Leszczenko.

„W ciągu ostatniego tygodnia ustalono, że znaleziono sprzęt wojskowy ukraińskich najeźdźców z 80 brygady – jeden transporter opancerzony w dzielnicy mieszkalnej Szczęścia; z 30 brygady- trzy opancerzone wozy rozpoznawczo-patrolowe, jedną instalację przeciwlotniczą w (wsi) Aleksandropole i jedną instalację przeciwlotniczą we (wsi) Nowozwanowka; z 14 brygady – jeden bojowy wóz piechoty w (osada typu miejskiego) Nowotoszkowskoje” – powiedział Leszczenko.

Leszczenko zaznaczył, że w celu ukrycia zakazanej broni przed Specjalną Misją Obserwacyjną OBWE  na obszarze odpowiedzialności 59 brygady USZ, ukraińskie formacje zbrojne użyli mobilną grupę 20 oddzielnego batalionu walki elektronicznej Bukowel-AD na terenach wsi Klinowoje i Wozrożdienie z zadaniem tłumienia kanałów sterowania i nawigacji bezzałogowych statków powietrznych misji.

„Wzywamy SMM OBWE do podjęcia wszelkich środków w celu zapobieżenia rozmieszczeniu broni i sprzętu wojskowego Sił Zbrojnych Ukrainy w pobliżu budynków mieszkalnych i infrastruktury cywilnej” – dodał szef wydziału Milicji Ludowej.

Poza tym, w związku z ostatnim zwiększeniem aktywności zbrojnej USZ, DRL zażądała od organizacji międzynarodowych zaprzestania ostrzału ukraińskich sił zbrojnych.

Wzrost liczby ostrzałów ze strony formacji zbrojnych Ukrainy może poważnie zdestabilizować sytuację w regionie. Poinformował o tym wczoraj zastępca szefa Milicji Ludowej Republiki Eduard Basurin.

„Domagamy się od międzynarodowych obserwatorów natychmiastowej interwencji w to, co się dzieje i zakończenia po stronie ukraińskiej prowokacji pożarowych przeciwko naszej Republice, które mogą doprowadzić do eskalacji konfliktu i kolejnego rozlewu krwi” – powiedział Basurin.

Ponadto, według wczorajszego raportu obserwatorzy SMM OBWE odnotowali naruszenie decyzji ramowej o wycofaniu sił i sprzętu z 21 września 2016 r .:

– ️ wieczorem 3 listopada dron dalekiego zasięgu należący do SMM OBWE zarejestrował obecność  3 umundurowanych osób na dawnym stanowisku ukraińskich sił zbrojnych w rejonie Pietrowskoje.

Ponadto SMM OBWE zarejestrowało rozmieszczenie sprzętu USZ poza wyznaczonymi obszarami składowania oraz w strefie bezpieczeństwa:

– ️16 czołgów T-64 w pobliżu osady Łozowackoje,
– ️9 haubic 2С1 „Goździk” w pobliżu dworca kolejowego koło wsi  Drużkowki,
– ️1x BBM i 1xBTR w pobliżu osady Majorsk,
– ️3x BTR-y  w pobliżu miejscowości Sławnoje.

Doszło też do- wspomnianego na wstępie- tragicznego incydentu, gdy dwóch żołnierzy DRL zginęło wczoraj rano w wyniku ostrzału armii ukraińskiej. 

„W wyniku ostrzału ukraińskich najeźdźców, broniących terytorium republiki, zginęło dwóch naszych bohaterów”– powiedział Basurin.


„……podczas porannego ostrzału moździerzowego Jakowlewki z pozycji 54 brygady zginął nasz żołnierz, który był na pozycji. Dowódca batalionu podjął decyzję o dostarczeniu zwłok zmarłego z miejsca ostrzału i sam stanął na czele grupy ewakuacyjnej. Jednak przenosząc ciało na swoje pozycje, został zabity przez ukraińskiego snajpera”- dodał Eduard Basurin

Ponadto, minionej doby, USZ prowadząc ostrzały w godzinach pomiędzy 07:00, a 11:20, 5 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzały przy użyciu; moździerza kaliber 82 mm (1 ostrzał, 20 min) oraz granatników RPG-7 (1 ostrzał, 5 granatów) i granatników pod lufowych (2 ostrzały, 6 granatów), a także broni maszynowej, w tym snajperskiej, prowadzone był z kierunku; Awdiejewki, Nowoługańskoje i Talakowki, w stronę; Kasztanowoje, Mineralnoje, Dolomitnoje i Komiternoje.

W sumie, w wyniku tych ostrzałów na terytorium DRL spadły 31 pociski.

Poza tym, ukraińscy żołnierze naruszyli także warunki dodatkowych środków, prowadząc pod osłoną nocy (22:14) prace fortyfikacyjne na pozycjach USZ w rejonie Awdiejewki, stosując przy tym ładunki okopowe (1 eksplozja).

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation

8 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.00 7 листопада 2020 року.

Сала Україні!

Підрозділи Об’єднаних сил та інших складових сил оборони, сумлінно виконуючи завдання за призначенням, надійно контролюють ситуацію в районі проведення операції.

Упродовж минулої доби, 6 листопада, на ділянках відповідальності українських підрозділів зафіксовано два порушення домовленостей з боку збройних формувань Російської Федерації. Так, проголошений режим припинення вогню ворог порушив поблизу Авдіївки, застосувавши стрілецьку зброю та гранатомети різних систем. А неподалік населеного пункту Новолуганське противник відкривав вогонь зі стрілецької зброї.

Ворожі постріли були неприцільними, тому українські військовослужбовці вогонь у відповідь не відкривали.Бойових втрат і поранень серед особового складу Об’єднаних сил не було.

Від початку поточної доби, 7 листопада, порушень режиму тиші на всіх ділянках лінії розмежування не зафіксовано.

Українські захисники повністю контролюють ситуацію в районі проведення операції. Водночас наші воїни перебувають напоготові до адекватного реагування на ймовірні виклики з боку збройних формувань Російської Федерації та її найманців.

Сала Україні!

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:***


© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

47 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 07.11.2020r.- 1967 dzień od nowego rozejmu.

 1. Na moje oko, w Stanach Zjednoczonych była największa frekwencja wyborcza, która wynosiła circa 105,356% uprawnionych do głosowania.

  I nie jest to szczyt możliwości, bo kolejne karty z oddanymi głosami napływają w tysiącach sztuk……

  Pozdrawiam.

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Trwa konflikt wokół Sądu Konstytucyjnego na Ukrainie. Tym razem „aktywiści antykorupcyjni” z Witalijem Szabuninem na czele, o którym nieoficjalnie mówi się ze jest kochankiem p.o. ambasador USA na Ukrainie, wspólnie z „ukropatriotami” udali się pod dom przewodniczącego sądu wraz z szubienicą;
  https://strana.ua/news/299611-antikorruptsioner-viktor-shabunin-objavil-avtoprobeh-k-domu-hlavy-ksu-foto.html

  Polubione przez 3 ludzi

 3. Ukraiński deputowany Swiatosław Jurasz, przewodniczący największego zespołu parlamentarnego na Ukrainie o nazwie „Wartości. Godność. Rodzina” (skupiającego 307 posłów w 450-osobowej Radzie Najwyższej) zamieścił na Facebooku wpis krytykujący ambasadora Ukrainy w Warszawie Andrija Deszczycę za przyłączenie się do sygnatariuszy niedawnego listu otwartego grupy ambasadorów, skierowanego do władz Polski w sprawie LGBT.
  https://wpolityce.pl/swiat/525463-najwiekszy-zespol-na-ukrainie-przeciw-dzialaniom-ambasadora

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Artykuł o próbie przejęcia przez rząd w Kijowie programistów z Białorusi.
  Jak kiedyś już wspominałem ( a autor artykułu też się z tym zgadza) są to bardziej pobożne życzenia. Bez konkretnych działań to Białoruś jawi się jako lepszy rynek IT niż Ukraina. Ponadto zarówno pod względem socjalnym jak i systemowym, to w Polsce są optymalne rozwiązania.
  https://www.cyberdefence24.pl/armia-i-sluzby/bialorusini-welcome-to-ukraina-czy-polska-kto-przejmie-ekspertow-rynku-it

  Polubione przez 3 ludzi

 5. Bank Światowy przekaże Ukrainie 100 mln dolarów na odbudowę Donbasu. Ta pożyczka to „wsparcie integralności terytorialnej” kraju.
  O kredycie z Banku Światowego (WB) poinformował w sobotę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na portalu społecznościowym. „Ukraina otrzyma 100 milionów dolarów z Banku Światowego na odbudowę gospodarki i przedsiębiorczości kontrolowanych terytoriów na Wschodzie”.
  https://www.rp.pl/Gospodarka/311079996-Ukraina-dostanie-pieniadze-na-odbudowe-Donbasu.html

  Polubione przez 3 ludzi

 6. Znowu bajania Zeleńskiego o rozwoju kraju.

  Ukraiński rząd zatwierdził 30 projektów, które zamierza zrealizować do 2030 roku w ramach Narodowej Strategii Gospodarczej Ukrainy.
  Poinformował o tym w piątek premier Denis Szmygal podczas prezentacji wyników audytu krajowej gospodarki i kierunków rozwoju gospodarczego do 2030 roku. To bardzo ważny dokument. Strategia nie powinna stać się opcjonalną deklaracją, ale głównym planem i mapą drogową dla wszystkich gałęzi władzy na Ukrainie. Przede wszystkim powinna zyskać powszechną aprobatę obywateli i być rodzajem konstytucji gospodarczej Ukrainy – mówił Zełenski
  https://www.rp.pl/Gospodarka/201109561-Ukraina-zatwierdzila-30-projektow-na-dziesiec-lat.html
  Komentarz: I wszystko pięknie i ładnie, ale najważniejszym pytaniem jest za co owe przedsięwzięcia zostaną zrealizowane? W budżecie pustka i już wiadomo, że dziura budżetowa w 2021 wyniesie 6% PKB.
  W kolejnych latach tez nie będzie łatwo, trzeba będzie oddać stare długi, a wzrost gospodarczy jest zagrożony-nie tylko przez epidemię Covid-19,ale także dlatego, że upada przemysł, zamykane są małe i średnie firmy, a wiele osób zamiast płacić podatki chce zawiesić działalność gospodarczą i przejść do szarej strefy.

  Polubione przez 3 ludzi

 7. I jakże miła dla Polaków nowina

  Portal Zaxid.net opublikował w piątek zapis wywiadu z szefem ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej (UIPN) Antonem Drobowyczem. Z rozmowy wynika, że Drobowycz nie uważa Ukraińców służących w SS-Galizien za „kolaborantów”. Negował też odpowiedzialność tej jednostki za zbrodnie wojenne.
  https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/szef-ukrainskiego-ipn-zolnierze-waffen-ss-galizien-nie-kolaborowali-z-iii-rzesza/

  Polubione przez 3 ludzi

 8. Ukraińska codzienność. W Krzywym Rogu jakiś „pacjent” biegał po ulicy z nozem i dźgał nim przechodniów raniac osiem osób i zabijając dwie;
  https://strana.ua/news/299673-muzhchina-zarezal-dvoikh-i-ranil-8-chelovek-v-krivom-rohe-foto.html
  Z kolei w obwodzie sumskim policjanci po pogoni zatrzymali „pacjenta” który sterroryzował granatem taksówkarza i porwał jego samochód;
  https://strana.ua/news/299647-v-sumskoj-oblasti-muzhchina-s-hranatoj-uhnal-avtomobil-u-taksista-video.html

  Polubione przez 3 ludzi

  • I jeszcze w temacie wojny o Górski Karabach. Do „gry” włącza się Iran, cytat „dowódca Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej generał dywizji Hosejn Salami powiedział, że bezpieczeństwo granic jest czerwoną linią Iranu, ostrzegając, że każde zagrożenie otrzyma zdecydowaną reakcję” i zaczął przerzucać jednostki wojskowe (w tym pancerne) na granicę z Azerbejdżanem oraz Armenia. Teheranowi nie podoba sie „flirt” Baku z Izraelem , podobno Azerowie chcą nawet u siebie zbudowac „izraelską bazę szpiegowską” oraz to ze korzystają z pomocy dostarczanych przez Turcję „syryjskich opozycjonistów”, czyli sunnickich islamistów nienawidzących szyitów;
   https://colonelcassad.livejournal.com/6308998.html

   Polubione przez 2 ludzi

    • W Iranie mieszka więcej Azerów niż w Azerbejdżanie (bo Azerbejdżan, to kraj bardzo zróżnicowany etnicznie).
     Te wojska nad granicą są po to, by spacyfikować separatystyczne ciągoty irańskich Azerów, którym marzy się rozpad Iranu w trakcie izraelsko-irańskiej wojny i powstanie Wielkiego Azerbejdżanu.
     Gegiony, które zamieszkują Azerowie, należą do najbardziej uprzemysłowionych i najgęściej zaludnionych terenów w Iranie. Kryzys wywołany amerykańskimi sankcjami się pogłębia i spadek poziomu życia wywołuje tu największe bunty i demonstracje i chęć dołączenia do zamożnego Azerbejdżanu.

     Tureckie prorządowe, prawicowe gazety (Yeni Safak) wprost do tego szczują, nawołując przy tym do antyarmeńskich demonstracji i blokad rosyjskich konwojów z pomocą humanitarną dla Armenii, jak i transportów z wojskowym zaopatrzeniem dla rosyjskiej bazy w Giumrii.

     Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.