Wojna domowa na Ukrainie 10.11.2020r.- 1970 dzień od nowego rozejmu.


Niemy krzyk”– dzień 241.

Zgodnie z opinią władz DRL, która jest podyktowana raportami SMM OBWE dotyczącymi uporczywego łamania przez USZ postanowień porozumienia o wycofaniu sił i sprzętu z rejonu wsi Pietrowskoje- na południe od Doniecka, nie może być mowy o dalszych krokach w kwestii kolejnych obszarów wycofania.

Rok temu, 9 listopada 2019 r., rozpoczęto równolegle i w sposób lustrzany część praktyczną działań zmierzających do zaprzestania dalszych naruszeń odnotowanych przez SMM OBWE, a więc  wycofanie sprzętu i uzbrojonych osób poza strefę wycofania nr. 3 w pobliżu wsi Pietrowskoje. Stało się to 20 miesięcy po tym, jak SMM OBWE odnotowało pierwsze naruszenia warunków rozejmu dokonanych przez USZ w tym obszarze. Obie strony zapowiedziały wycofanie swoich wojsk, rozpoczęcie akcji rozminowania i rozbiórkę fortyfikacji, zgodnie z decyzją ramową w sprawie wycofania sił i sprzętu z 21 września 2016 r.

Zgodnie z ust. 8 decyzji ramowej, tylko funkcjonariusze Wspólnego Centrum Kontroli i Koordynacji (WCKiK) oraz obserwatorzy SMM OBWE mogą przebywać w strefie wycofania się. Mimo to raporty SMM OBWE dotyczące tego rejonu nadal regularnie odnotowują naruszenia popełnione przez ukraińskie formacje zbrojne. W sumie od 9 listopada ubiegłego roku odnotowano 59 przypadków obecności przedstawicieli USZ w strefie zdemilitaryzowanej, odkryto także 2 nowe okopy i dodatkowe wyposażenie starego stanowiska po odnotowaniu obecności sprzętu na tym stanowisku.

Ponadto odnotowano 192 epizody naruszeń zawieszenia broni przez USZ w strefie wycofywania się z użyciem różnych rodzajów broni. A także odnotowano przypadki przelotów ukraińskich dronów obserwacyjnych  w tym rejonie oraz dwa przypadki wyposażenia nowych stanowisk inżynieryjnych USZ w rejonie wsi Bogdanowka.

Tym samym negatywna dynamika realizacji harmonogramu wycofywania sił i sprzętu na stanowisku nr. 3 „Pietrowskoje-Bogdanowka” przez USZ wskazuje, że wróg w tym przypadku również niekonsekwentnie wypełnia swoje zobowiązania wynikające z decyzji ramowej z 21 września 2016 r. , co uniemożliwia osiągnięcie głównego celu- pełnego przestrzegania reżimu ciszy i niestosowania broni na określonym odcinku linii frontu.

Jednocześnie publiczne wypowiedzi przedstawicieli ukraińskiego dowództwa wojskowego na temat 4 nowych obszarów rzekomo uzgodnionych przez wszystkich uczestników procesu negocjacji kolejnego etapu wycofania sił i sprzętu w Donbasie to nic innego jak tylko niczym nie uzasadnione spekulacje.

Jak wiadomo , nowe lokalizacje zostały wstępnie uzgodnione z odroczoną normą wprowadzoną przez przedstawicieli republik w sprawie decyzji Wierchownej Rady Ukrainy o przeprowadzeniu wyborów samorządowych. Dlatego pomimo osiągnięcia konsensusu co do lokalizacji nowych miejsc i ich współrzędnych, nadal konieczne jest wypracowanie i zatwierdzenie harmonogramu wycofania sił i sprzętu na kolejnych nowych odcinkach frontu.

Ponadto przedwczesne jest mówienie o gotowości do wycofania sił i środków na nowych terenach w czasie, gdy strona ukraińska nie wykluczyła jeszcze wszystkich naruszeń w strefie dotychczasowych obszarów pilotażowych.⁣

 https://dnr-sckk.ru/situaciya-v-petrovskom-spustya-god-posle-nachala-ustraneniya-pozicionnyh-narushenij/
⁣ 

*

A na ługańskim odcinku frontu, zginął żołnierz USZ, koleiny został ranny w wyniku przypadkowej detonacji miny przeciwpiechotnej podczas jej montażu w rejonie wsi Ługańskoje.

Poinformował o tym oficjalny przedstawiciel Milicji Ludowej ŁRL Jakow Osadczy.

„W rejonie odpowiedzialności 9 batalionu piechoty zmotoryzowanej 59 brygady Ukraińskich Sił Zbrojnych w rejonie osady Ługańskoje odnotowano eksplozję ładunku wybuchowego. Przyczyną wybuchu było naruszenie przez bojowników 9 batalionu zasad bezpieczeństwa podczas obsługi miny przeciwpiechotnej PMN-2, doprowadziło do detonacji”– powiedział Osadczy.


Poza tym, na donieckim odcinku frontu w dniu wczorajszym o godzinie 15:30, w rejonie osiedla Piaski na stanowiskach USZ zarejestrowano prowadzenie robót inżynieryjnych przez ukraińskich żołnierzy.
Co oczywiście jest sprzeczne ze stanowiskiem ukraińskich władz w kwestii deklarowanej chęci osiągnięcia trwałego pokoju.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation

2 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.00 10 листопада 2020 року.

Сала Україні!

Ситуація в районі проведення операції Об’єднаних сил залишається повністю контрольованою українськими захисниками.

Упродовж минулої доби, 9 листопада, у смугах відповідальності наших бригад зафіксовано два порушення досягнутих домовленостей.

Режим припинення вогню збройні формування Російської Федерації та її найманці двічі порушили на Приазов’ї. З тимчасово окупованих населених пунктів Ужівка та Пікузи противник провокував українських захисників у районі Водяного, використовуючи стрілецьку зброю.

Ворожі постріли були неприцільними, тому наші військовослужбовці зброю у відповідь не застосовували.Бойових втрат і поранень серед особового складу Об’єднаних сил не було.

Від початку поточної доби, 10 листопада, у районах відповідальності українських підрозділів порушень режиму припинення вогню не зафіксовано.

Українські військовослужбовці, перебуваючи у готовності миттєво реагувати на будь-які зміни оперативної обстановки, продовжують виконувати завдання за призначенням.

Сала Україні!

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:
***


***


© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.
47 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 10.11.2020r.- 1970 dzień od nowego rozejmu.

 1. Tak jak tutaj niedawno napisałem, czyli KIEDY BEDZIE OFICJALNA ZMIANA FORT TRUMP NA FORT BIDEN. Cytat „Biden świetnie rozumie dziedzictwo śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego i docenia je” :-)))
  https://www.tvp.info/50725221/nadzieje-i-obawy-politykow-w-zwiazku-z-prezydentura-joe-bidena
  Ps. Jak widać pisiory zniosą każde upokorzenie i pohańbienie byle by tylko służyć amerykańskim „lordom zza Oceanu”…

  Polubione przez 3 ludzi

 2. Wojna o Górski Karabach. Armenia i Azerbejdżan przy „mediacji” Rosji zgodziły sie w końcu na wstrzymanie działań wojennych, na „sporne terytorium” maja wkroczyć żołnierze sił zbrojnych FR jako „siły pokojowe”. Azerbejdżan zachowuje swoje dotychczasowe zdobycze, plus otrzymuje jeszcze kawałek terytorium które Armenia zajęła jeszce w latach 90-tych XX wieku (wraz z Górskim Karabachem);
  https://strana.ua/news/300038-o-chem-dohovorilis-po-karabakhu-aliev-pashinjan-i-putin.html
  Władze Górskiego Karabachu komentując podpisane porozumienie, a faktycznie kapitulację, przyznały że inaczej by (całkowicie) przegrały wojnę z Azerbejdżanem i utraciły całe swoje terytorium;
  https://strana.ua/news/300059-v-nahornom-karabakhe-zajavili-ob-opasnosti-poterjat-vse-territorii.html
  Z kolei premier Armenii Paszynian, oskarżany o to ze to on swoja polityka doprowadził do obecnej sytuacji (zerwał porozumienie z Azerbejdżanem zawarte przez poprzednie władze w Erywaniu, które zostały obalone przez „kolorową rewolucję” której przewodził) przyznał że został zmuszony do podpisania porozumienia ponieważ sytuacja sił zbrojnych Armenii stała sie krytyczna ponieważ wyczerpały się jej zasoby oraz nastąpiły problemy z mobilizacją;
  https://strana.ua/news/300071-pashinjan-zajavil-chto-armija-armenii-vystupila-za-peremirie-v-karabakhe.html

  Polubione przez 3 ludzi

 3. Charkowska policja wszczęła śledztwo sprawie zaginięcia burmistrza miasta Giennadija Kernesa. Sprawa toczy się o podejrzenie zabójstwa. Poinformowała o tym służba prasowa miejscowej policji.
  https://kresy24.pl/policja-w-charkowie-wszczela-sledztwo-w-sprawie-zaginiecia-mera-kernesa-ktory-leczy-sie-w-berlinskim-szpitalu/
  Sprawę wyjaśnił rzecznik prasowy rady miejskiej Charkowa Jurij Sidorenko, który napisał na Facebooku, że miejsce pobytu Kernesa jest „dobrze znane” – odbywa on mianowicie hospitalizację w niemieckiej klinice „Charite” w Berlinie.
  Według Sidorenki, wszczęcie poszukiwań Kernesa to sprawa byłego kandydata na deputowanego w radzie miejskiej Charkowa Anatolija Rodzinskiego, który wcześniej rozpowszechniał informację, że Giennadij Kernes miał rzekomo udar mózgu, w wyniku którego stracił mowę. Ot, współczesne „prawem i lewem” ukraińskiej prowincji.

  Polubione przez 3 ludzi

 4. W temacie wstepniaka

  Kontynuowanie wojny z Ukrainą jest dla Rosji niekorzystne gospodarczo. Tak opinią wyraził wicepremier i minister ds. reintegracji tymczasowo okupowanych terytoriów Aleksij Reznikow w rozmowie z „Radiem Swoboda”.
  „Wielokrotnie mówiłem, że dla Federacji Rosyjskiej kontynuacja tej hybrydowej wojny z Ukrainą jest nieopłacalna i niepragmatyczna. I to jest główna „sól”. Uważam, że aby znaleźć pragmatyczne rozwiązanie, będą gotowi zakończyć tę wojnę hybrydową” – powiedział.
  „Dla nich ten manewr, który podjęli w 2014 roku już przynosi szkody, w żadnym razie korzyści. Muszą utrzymywać ok. 3-3,5 mln ludzi w okupowanym Donbasie, zapewnić im emerytury, wpłaty budżetowe, mieć na względzie kwestię utrzymania porządku A ekonomicznie już dziś nie dają sobie rady, nie zapewniają pracy, nawet w szpitalach nie są w stanie zapewnić normalnej opieki medycznej ludziom w czasie pandemii” – wyjaśnił.
  https://kresy24.pl/wicepremier-ukrainy-ds-terytoriow-okupowanych-rosji-nie-stac-na-kontynuowanie-wojny-z-ukraina/
  Komentarz: Rzeczywiście FR wspiera mieszkańców Donbasu-nie tylko poprzez ułatwianie handlu, ale również poprzez konwoje humanitarne i zwolnienia z opłat za media. łącznie co roku z tego tytułu trafia pomoc warta około 1 mld $ (możliwe, że nawet więcej).
  Nie jest jednak tak, że tereny republik zamieszkuje 3.5 mln mieszkańców bardziej prawdopodobne liczby to 2.5 mln-bardzo dużo osób wyjechało do FR i sprowadziło tam rodziny.
  Dziwię się ministrowi ds. reintegracji tymczasowo okupowanych terytoriów, ze posiłkuje się tego typu argumentami. Wszak FR ma spore rezerwy finansowe, w miarę stabilną i silną gospodarkę. Skoro FR nie stać na utrzymanie tego regionu, to jak do licha ma tego dokonać Ukraina?
  I jeszcze kwestia emerytur, nawet ukraińskie sady i zagraniczni partnerzy (min misja OBWE) wielokrotnie wypominały, że wypłata świadczeń emerytalnych na rzecz seniorów z Donbasu jest obowiązkiem UKRAINY.

  Polubione przez 3 ludzi

 5. Polska i Ukraina mogłyby się stać bramą dla LNG dla całej Europy Środkowo-Wschodniej. Ponadto, jesteśmy zainteresowani dostawami wodoru i biometanu do Unii Europejskiej i obecnie aktywnie badamy taką możliwość rynkową – mówi Sergiy Makogon, prezes ukraińskiego operatora gazociągów przesyłowych OGTSU.
  https://biznesalert.pl/polska-ukraina-gaz-lng-biometan-wodor-energetyka/
  Komentarz: Było już kilka medialnych rewelacji na temat współpracy energetycznej Ukrainy i Polski. Na razie poza szumnymi deklaracjami nie ma przełomu w tej dziedzinie.

  Polubione przez 3 ludzi

 6. Dobra wiadomość dla polskich rolników?

  Według przewodniczącego Komitetu Rolnego Ołeksandra Bakumenko, ukraińskie fermy drobiu działają na granicy, a nad wieloma z nich wisi możliwość ogłoszenia upadłości. Informację tę przekazał na konferencji internetowej zorganizowanej przez Ministerstwo Rozwoju Gospodarczego, Handlu i Rolnictwa Ukrainy dla przedstawicieli związków i stowarzyszeń branżowych.
  https://swiatrolnika.info/fermy-drobiu-ukraina

  Polubione przez 3 ludzi

 7. Tymczasem w Kijowie trwają przygotowania na „nowe otwarcie” z Waszyngtonem i nowy prezydentem Biden’em. W związku z tym „czyszczone” są wszelkie „brudy” którymi „opryskano” z Ukrainy „Uncle Joe”, „na pierwszy ogień” poszło postępowanie karne jakie prowadziła przeciwko „Uncle Joe” ukraińska policja, na wniosek byłego Prokuratora Generalnego Ukrainy Szokina, w sprawie „bezprawnych nacisków które doprowadziły do zwolnienia Szokina ze stanowiska”;
  https://www.ukrinform.ru/rubric-polytics/3133566-policia-zakryla-delo-po-zaavleniu-sokina-v-otnosenii-bajdena-istocnik.html

  Polubione przez 3 ludzi

 8. W wywiadzie dla ukromediów, były szef sztabu generalnego Ukrainy Wołodymyr Zamana powiedział że za rządów Poroszenki dokonano zniszczenia dokumentów dotyczących tego co stało sie na Krymie w 2014 roku. Polecenie zniszczenia dokumentów, bezprawnie jak stwierdził Zamana, miał wydać w latach 2016 – 2017 ówczesny minister obrony Połtorak;
  https://gordonua.com/news/politics/zamana-v-2016-2017-godah-v-minoborony-ukrainy-unichtozhili-dokumenty-kotorye-kasajutsja-primenenija-rossijskoj-armii-v-krymu-vo-vremja-anneksii-1526576.html

  Polubione przez 3 ludzi

 9. Swiatosław Szeremeta, skompromitowany ukraiński urzędnik, który jest współautorem de facto wciąż obowiązującego zakazu prac specjalistów Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN na Ukrainie, ma zamiar wystąpić o pozwolenie na prace na ukraińskich miejscach pamięci w Polsce.
  https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/wspolautor-zakazu-ekshumacji-na-ukrainie-chce-ubiegac-sie-o-pozwolenie-na-prace-w-polsce/
  Komentarz: I znając życie te zezwolenia od władz w Polsce otrzyma, a prace polskiego IPN nadal na Ukrainie będą blokowane.

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.