Wojna domowa na Ukrainie 11.11.2020r.- 1971 dzień od nowego rozejmu.


Niemy krzyk”– dzień 242.

W dniu wczorajszym, niezależnie od siebie miały miejsce trzy telekonferencje w ramach Trójstronnej Grupy Kontaktowej, w zakresie; bezpieczeństwa, spraw humanitarnych i ekonomicznych.

Jeśli chodzi o telekonferencję podgrupy ds. humanitarnych, to przedstawicielka DRL i jednocześnie Rzecznik Praw Człowieka DRL, Daria Morozowa, stwierdziła, że:


„Podczas negocjacji poruszony został temat czystek proceduralnych osób zamieszkałych na terytorium DRL podczas wymian 2019-2020. Niestety nie osiągnięto żadnego postępu. Ukraina nadal nie dostarcza nam informacji, które wskazywałyby, że prowadzą niezbędne prace w tym kierunku.”


Przypomniała również, że z całkowitej liczby obywateli zamiszkujących na terytorium DRL podczas wymian w latach 2019–2020, jak dotąd, tylko jeden został proceduralnie oczyszczony. W rzeczywistości w stosunku do reszty postępowanie karne nadal trwa.

Według Morozowej, DRL ze swojej strony wypełnił wszystkie swoje zobowiązania. Dalszy rozwój wydarzeń zależy bezpośrednio od działań strony ukraińskiej. „Kijów musi przestrzegać umów i zakończyć poprzednie wymiany. Dopiero potem będziemy mogli przejść do dyskusji i uzgodnienia nowej procedury”– podkreśliła Morozowa.

Poza tym poruszano także temat otwarcia kolejnych punktów kontrolnych na linii demarkacyjnej, który z resztą był pierwszym tematem pertraktacji.

Chodzi o to, że błędne informacje o rozpoczęciu pracy 10 listopada wszystkich punktów kontrolnych w Donbasie, które rozpowszechniła służba prasowa Ukraińskich Sił Zbrojnych (USZ), wywołały rezonans i domagały się dodatkowych wyjaśnień.

W trakcie negocjacji po raz kolejny Daria Morozowa poinformowała, że w chwili wczorajszej telekonferencji przekroczenie granicy państwowej DRL z Ukrainą odbywa się tylko przez przejście celne w Jelenowce. Działa dwa razy w tygodniu- w poniedziałek i piątek. W takim przypadku zasady przekraczania pozostają niezmienione. Aby opuścić DRL, trzeba mieć rejestrację (zezwolenie na pobyt) na terytorium kontrolowanym przez Ukrainę lub pozwolenie z Międzyresortowej Centrali Operacyjnej, aby zapobiec importowi i rozprzestrzenianiu się nowej infekcji koronawirusem wywołanej przez wirus COVID-19. Wjazd do DRL odbywa się wyłącznie według listy utworzonej przez centralę. Pozostałe punkty kontrolne zlokalizowane na granicy Donieckiej Republiki Ludowej i Ukrainy są zamknięte, co jest jednym ze środków utrzymania stabilnej sytuacji epidemiologicznej w republice.

Dlatego też Daria Morozowa stwierdziła, że trudno jest ocenić, z jakiego powodu Kijów rozpowszechnia fałszywe informacje na temat tak istotnej społecznie kwestii. Wyjaśniła, że można to wytłumaczyć zarówno nieprofesjonalizmem wykonawców, jak i kolejną prowokacją. Niemniej jednak wezwała „stronę ukraińską do przestrzegania obecnego formatu przekraczania linii demarkacyjnej i zapobiegania jednostronnemu otwarciu granicy, gdyż taki krok stwarza bezpośrednie zagrożenie dla bezpieczeństwa ludności”– powiedziała Morozowa.

Natomiast grupa robocza ze strony przedstawicielstwa DRL w WCKiK ds. bezpieczeństwa na w czasie wczorajszej wideokonferencji wprowadziła do porządku dziennego posiedzenia kwestie naruszeń zawieszenia broni i innych porozumień w sprawach bezpieczeństwa.

W związku z jednostronnym wycofaniem się Ukrainy ze środków wzmacniających zawieszenie broni, przedstawiciele DRL ponownie poruszą kwestie związane ze specyfiką pracy mechanizmu koordynacyjnego przewidzianego w działaniach.

Poza tym w trakcie wczorajszych negocjacji podgrupy ekonomicznej Trójstronnej Grupy Kontaktowej w sprawie rozwiązania konfliktu w Donbasie, omówiono szereg ważnych kwestii, takich jak; zaopatrzenie w wodę oraz wznowienie wypłaty świadczeń socjalnych dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej.

Oficjalny przedstawiciel republiki, Minister Pracy i Polityki Społecznej DRL Larysa Tołstykina, wraz z innymi ekspertami broniła żywotnych interesów mieszkańców Donieckiej Republiki Ludowej.


*

Natomiast jeśli chodzi o wczorajszą sytuację na froncie w Donbasie, to na jego donieckim odcinku USZ, trzykrotnie naruszyły warunki Dodatkowych Środków, prowadząc prace inżynieryjne; o godzinie 13:40 w rejonie wsi Wodianoje- na południowym odcinku tego frontu oraz o godzinie 14:30 i 14:40, w rejonie osiedla Piaski, k/Doniecka. Roboty te prowadzone były bez użycia ładunków okopowych.

Poza tym, USZ naruszyły także 3 razy warunki rozejmu prowadząc dwukrotnie (15:35 i 16:50) ostrzał przy użyciu broni maszynowej- w tym ciężkiej, okolic Komiternowa z kierunku Bierdiańskoje i Wodianoje, a także o godzinie 20:15, tym razem przy użyciu przeciwpancernego granatnika SPG-9 (3 granaty), z kierunku Wodianoje w stronę Leninskoje- na południowym odcinku frontu.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation

3 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.00 11 листопада 2020 року.

Сала Україні!

Ситуація в районі проведення операції Об’єднаних сил залишається контрольованою українськими захисниками.

Минулої доби, 10 листопада, на переважній більшості ділянок відповідальності українських підрозділів спостерігалася тиша. Водночас два факти порушення режиму припинення вогню з боку збройних формувань Російської Федерації та її найманців зафіксовано поблизу Водяного. На цій ділянці в обідній час противник відкривав вогонь зі стрілецької зброї, а ввечері – застосував міномет калібру 82 міліметри.Бойових втрат і поранень серед українських захисників не було.

Від початку поточної доби, 11 листопада, проголошений режим припинення вогню російсько-окупаційні війська порушили один раз. Неподалік населеного пункту Кам’янка противник застосував стрілецьку зброю та великокаліберний кулемет. На жаль, унаслідок обстрілу один військовослужбовець Об’єднаних сил отримав вогнепальне поранення. Воїна відразу доправлено до лікувального закладу, де йому надається належна медична допомога. Стан здоров’я військовослужбовця задовільний.

Про зухвалі дії збройних формувань Російської Федерації та її найманців оперативно було повідомлено представників ОБСЄ через Спільний центр з контролю та координації питань припинення вогню та стабілізації лінії розмежування сторін.

Підрозділи Збройних Сил України та інших складових сил оборони продовжують виконувати завдання за призначенням.

Сала Україні!

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:***

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

48 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 11.11.2020r.- 1971 dzień od nowego rozejmu.

 1. OT z Armenii, gdzie trwają zamieszki po podpisaniu porozumienia pokojowego kończącego wlaki w Górskim Karabachu. Opozycja powołała „Komitet Ocalenia Narodowego” i żąda ustąpienia premiera Paszyniana i rządu a także zerwania porozumienia pokojowego w sprawie Górskiego Karabachu;
  https://strana.ua/news/300306-v-armenii-oppozitsija-objavila-o-sozdanii-komiteta-natsionalnoho-spasenija.html
  Pojawiły sie informacje że w trakcie zamieszek w Erywaniu policja zatrzymała jednego z liderów opozycji;
  https://strana.ua/news/300287-v-erevane-na-protestakh-zaderzhan-lider-oppozitsii-hahik-tsarukjan.html
  https://korrespondent.net/world/4294080-v-erevane-zaderzhyvauit-protestuuischykh-oppozytsyonerov

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Ciąg dalszy awantury wokół ukraińskiego Sądu Konstytucyjnego. Zaniepokojenie działaniami władz dążącymi do rozwiązania sądu wyraziła ukraińska ‚filia” organizacji „Transparency International”;
  https://strana.ua/news/300300-andrej-borovik-prokommentiroval-zakonoproekt-spikera-dmitrija-razumkova.html
  A tymczasem sam Sąd Konstytucyjny wszczął postępowanie konstytucyjne w sprawie naruszenia kwarantanny przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. Nastapiło to na wniosek sądu w Chmielnickim który wystosował zapytanie do Sądu Konstytucyjnego czy moze wszczynać postepowanie przeciwko Zełenskiemu, po tym jak podczas swojej wizyty w Chmielnickim w czerwcu naruszył kwarantannę urządzajac spotkanie towarzyskie w jednej z kawiarni;
  https://strana.ua/news/300266-konstitutsionnyj-sud-razjasnit-mozhno-li-shtrafovat-zelenskoho-za-narushenie-karantina.html

  Polubione przez 4 ludzi

 3. W temacie wyborów samorzadowych na Ukrainie, których wyników do tej pory oficjalnie nie opublikowała ukraińska centralna Komisja Wyborcza. Sekretarz Rady Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy zażądał od CKW niezwłocznego opublikowania wyników wyborów samorządowych, które odbyły sie 25 października, ponieważ taki stan jak obecnie powoduje „wzrost napiecia społecznego” co prowadzi w rezultacie do „zagrożenia bezpieczeństwa narodowego”;
  https://strana.ua/news/300309-aleksej-danilov-tsik-zaderzhivaet-rezultaty-mestnykh-vyborov.html

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Kolejny „njus” z „jusej”, czyli czyżby szykowała się ‚Nieoczekiwana zmiana miejsc” w kwestii wyników wyborów prezydenckich? Sekretarz Stanu USA Pompeo podczas swojego wystąpienia w ‚Fox News” wezwał „światowych przywódców” by jeszcze nie spieszyli sie z gratulacjami dla Joe Biden’a ponieważ „nie wszystkie głosy zostały jeszcze policzone”;
  https://strana.ua/news/300260-pompeo-otreahiroval-na-pozdravlenija-bajdena-s-pobedoj-na-vyborakh.html
  A tymczasem gratulacje ‚Uncle Joe” przesłał „sułtan” Erdogan;
  https://strana.ua/news/300248-redzhep-erdohan-pozdravil-dzho-bajdena-s-pobedoj-na-vyborakh.html

  Polubione przez 4 ludzi

 5. I jeszcze w temacie porozumienia pokojowego w sprawie Górskiego Karabachu. Pojawił się jego nieoczekiwany „gwarant” czyli…UE która miała zagrozić wprowadzeniem „surowych sankcji” przeciwko…Turcji jeżeli ta będzie chciała naruszać porozumienie.
  Poinformował o tym szef MSZ Francji Jean-Yves Le Drian, przemawiając na posiedzeniu francuskiego Zgromadzenia Narodowego dodając także że w grudniu odbędzie się kolejny szczyt państwUE, na którym omówione zostaną m.in. agresywne działania Turcji;
  https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/9966993

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Ukraina szykuje się do wojny totalnej z Donbasem.
  Nakupili dronów od Turcji a teraz, ośmieleni ,,blitzkriegiem” Azerów zamierzają wyzwolić od Rosjan Donbas a potem odbić Krym.
  Widzę, że z tej wojny wyciągnęli właściwe wnioski. Jak się ma drony, to nie problem przeciwnika zwyciężyć, problemem jest jak się mieszkańcow ze zdobytego terenu pozbyć. Azerowie byli zbyt krótkowzroczni, więc musieli część Karabachu Ormianom ustąpić.
  Pomni tego faktu, najsampierw zabrali się za budowę obozów koncentracyjnych dla Rosjan, to znaczy dla tych mieszkańców Donbasu, którzy wyrobili sobie rosyjskie paszporty.
  Mają w tym wprawę i doświadczenie, które zdobyli służąc Niemcom za strażników w obozach koncentracyjnych.
  No cóż, im bardziej Zachód toleruje ich banderonazizm tym bardziej to ich rozzuchwala.
  Czasem mam wrażenie, że Niemcy, celowo tego Frankensteina hodują na Ukrainie, w myśl zasady: A nuż się nam przyda)*.

  )* I PIS’POjeb 🤓 głupi nową przypowieśc sobie kupi…

  Polubione przez 3 ludzi

  • Wcale bym się nie zdziwił, gdyby się okazało, że to on stoi za tą ustawą o obozach internowania.
   Kopiują kropka w kropkę nazistowską ustawę o ,,ostatecznym rozwiązaniu problemu żydowskiego”.
   Najpierw ,,problem” się dehumanizuje, a potem się go w konclagerach utylizuje.

   Polubione przez 4 ludzi

   • Mam takie wrażenie, że chodzi o spacyfikowanie wschodnich i południowych regionów Ukrainy. Ostatnie wybory samorządowe pokazały, że rośnie poparcie partii „za życiem” zwanej też tubą Kremla 🙂
    Gospodarczo Ukraina leży, zadłuża się dużo szybciej niż rząd w Kijowie chciałby ( w 2020 7.5% PKB w 2021 roku 6% PKB). Ludność ubożeje, korupcja jak trawiła kraj tak trawi i niezadowolenie wśród mas rośnie.
    Władze w Kijowie chcą mieć możliwość szybkiego stłumienia ewentualnych rozruchów, inaczej mógłby się powtórzyć scenariusz z lat 2014-15 gdy część obywateli Ukrainy dokonała secesji.

    Polubione przez 4 ludzi

 7. Amerykańscy analitycy ogłosili, że według ich wyliczeń zbiory kukurydzy na Ukrainie będą dużo niższe (22%) od zapowiadanych przez władze w Kijowie.
  https://uazmi.com/news/post/g5A2xIfWqT6lAullkw0IQE
  Komentarz: Złe zbiory kukurydzy wpływają na sytuację innych sektorów gospodarki. Agroholdingi zobowiązały się do dostarczenia określonych ilości paszy (kukurydzy) dla zagranicznych partnerów. W przypadku niewywiązania się z umów ukraińskim spółkom grożą kary umowne.
  Spólki sprzedają ziarno za granice, a jednocześnie na krajowym rynku zaczyna brakować taniego ziarna, miedzy innymi dlatego przemysł drobiarski, który prężnie rozwijał się ostatnimi latami bardzo ucierpiał.

  Polubione przez 2 ludzi

   • I tak i nie. Różne strategie, podobne wyniki. Tak jak w latach 30-tych zarząd nad ziemią na Ukrainie przejęły wielkie „firmy” tylko, ze teraz zamiast kołchozów mamy agroholdingi. Tak jak w latach 30 tych sprzedaje się za dużo zboża za granice. I jako, ze od lat trwa zwiększanie danin państwowych tak i jak w latach 30-tych ludność nie ma rezerw/oszczędności, aby przetrwać ciężkie czasy.
    Milionowych ofiar nie przewiduje, jednak wepchnięcie ludzi w nędze i przedwczesne zgony z tego powodu (brak opieki zdrowotnej, złe odżywianie itd) są pewne.

    Polubione przez 3 ludzi

 8. W temacie biedy na Ukrainie.

  Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej ogłosiło, że w wyniku koronakryzysu, aż 9 milionom obywateli Ukrainy grozi nędza.
  https://www.unian.info/society/coronavirus-over-9-mln-ukrainians-to-be-pushed-into-poverty-amid-pandemic-11215805.html
  Komentarz: W artykule znów więcej się pisze o tym, że na terenie separatystycznych republik sytuacja jest zła , a jakby mimochodem dodaje się, że na Ukrainie też nie jest wesoło.
  Głównym problemem Ukrainy jest to, że pomimo gigantycznych (jak na ten kraj) wydatków na zwalczanie skutków koronakryzysu nie udało się uratować miejsc pracy. Upada coraz więcej małych i średnich firm więc spadają wpływy z podatków-nie ma wystarczająco środków w budżecie więc rząd w Kijowie podwyższa podatki/daniny-upada więcej firm-koło zamyka się.
  Podobnie jak w Polsce nie ma wizji, strategi wydawania publicznych środków. Ba jest nawet gorzej, w Polsce jakieś ulgi dla przedsiębiorców zagwarantowano, na Ukrainie zabrakło nawet możliwości zaciągania tanich kredytów konsumpcyjnych.

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.