Wojna domowa na Ukrainie 12.11.2020r.- 1972 dzień od nowego rozejmu.


Niemy krzyk”– dzień 243.

Wczoraj, w ramach dyskusji nad wynikami spotkania grupy ds. bezpieczeństwa, uczestnicy Grupy Kontaktowej wysłuchali relacji koordynatora, ambasadora Cevika, i skupili się na impasie, jaki pojawił się wraz z wdrożeniem środków wzmacniających zawieszenie broni. 

Poinformowała służba prasowa MSZ DRL.

„Nasza propozycja pozostaje ta sama- jak najszybciej uzgodnić zaktualizowany pakiet działań, aby zaczął on działać efektywnie, bo naszym zdaniem strona ukraińska całkowicie wyparła się podpisanego wcześniej dokumentu, odmawiając uzgodnionego rozumienia współdziałania w ramach obecnej struktury WCKiK”– powiedziała przedstawicielka DRL w TGK, Natalia Nikonorowa.

Dodała, że w pełnoprawnych pracach niezwykle ważne jest wyjaśnienie funkcjonalności mechanizmu koordynacji i jak najszybsze podpisanie zmienionej umowy.

Co jest bardzo istotne, w świetle tego, że od 27 lipca USZ na terytorium DRL wystrzeliły ponad 500 sztuk amunicji, nie licząc broni ręcznej, z czego połowa- 254- tylko w ciągu ostatnich dwóch tygodni.

Ponadto, w wyniku ukraińskich ostrzałów, na terytorium DRL zginęło trzech żołnierzy ML, a jeden z nich- Andriej Pankin – dowódca batalionu, gdy próbował ratować podległego mu żołnierza, który został ranny w wyniku ostrzału moździerzowego USZ. Dowódca batalionu został zabity przez ukraińskiego snajpera, co kategorycznie zaprzecza zarówno logice obecnego bezwarunkowego i nieokreślonego zawieszenia broni, jak i uznawanym na całym świecie normom humanitarnym.

Tak więc, aktualny stan rzeczy w zakresie bezpieczeństwa we wszystkich kwestiach poruszanych w porządku wczorajszej wideokonferencji, w tym wycofaniu się i rozminowaniu, można stwierdzić, że w oparciu o stanowisko i propozycje Ukrainy w sprawie mapy drogowej należy rozpocząć zaminowanie, a nie rozminować granicy DRL, ponieważ Ukraina jest zdecydowana rozwiązać konflikt siłą. To najgorszy scenariusz rozwiązania konfliktu zbrojnego, który jest daleki od pokojowego rozwiązania politycznego. 

„Ale dziś strona ukraińska dostrzegła potrzebę dostosowania swoich projektów do porozumień mińskich i nadal oczekujemy, że wywiążą się z obietnicy”– podsumowała stan sytuacji negocjacyjnej po wczorajszej wideokonferencji TGK, szefowa dyplomacji DRL, Natalia Nikonorowa.

*

Natomiast na linii frontu, na jej ługańskim odcinku sytuacja nie ulega zmianie, bo USZ podłożyły miny przeciwpiechotne na terenach kontrolowanych przez nie osad Szczastje, Popasnej, Zołotoje-4 i Krjakowki.

Poinformował o tym na wczorajszym briefingu dla mediów oficjalny przedstawiciel Milicji Ludowej ŁRL, Jakow Osadczy.

„Na terenach miejscowości Szczastje, Popasnaja, Krjakowka i Zołotoje-4, nadal odnotowuje się fakty minowania terenu przez bojców, co wielokrotnie potwierdzają raporty SMM OBWE (Special Monitoring Mission)”– powiedział Osadczy, dodając, że strona ukraińska minuje teren pierwszej linii, „używając min przeciwpiechotnych zabronionych przez międzynarodowe konwencje”.

„Pomimo licznych przypadków minowania terytorium kontrolowanym przez Ukrainę, odnotowanych przez SMM OBWE, bojcy nadal także ignorują wymagania Misji dotyczące rozminowania terenu. Co więcej, nowe bariery inżynieryjne wroga są rejestrowane niemal codziennie”– powiedział przedstawiciel Milicji Ludowej ŁRL.


A na donieckim odcinku frontu cywil został wysadzony w powietrze przez ukraińską minę.

Mieszkaniec wsi Trawniewoje (na północ od Gorłówki), kontrolowanej przez wojska ukraińskie, został wysadzony w powietrze przez minę przeciwpiechotną ustawioną tam przez Ukraińskie Siły Zbrojne na drodze na północ od Gorłówki. Poinformował o tym wczoraj Departament Policji Ludowej DRL.

„Wczoraj na drodze łączącej osady Trawniewoje i Dolomitnoje <…> cywilny mieszkaniec osady Trawniewoje został wysadzony w powietrze na minie przeciwpiechotnnej PMN-2, postawioną tam przez saperów 137 batalionu 35 brygady”– poinformował DML DRL.

Jak podano, cywil, który został wysadzony w powietrze przez minę, trafił na stanowisko pierwszej pomocy w kwaterze 35 brygady Ukraińskich Sił Zbrojnych w Dzierżyńsku.

Zwraca się uwagę, że fakt wybuchu został zgłoszony do dowództwa OPS „Wostok” oraz stronie ukraińskiej w WCKiK w ramach prac nad rozminowaniem terenu.

Natomiast, według wczorajszego raportu obserwatorzy SMM OBWE zarejestrowali następujące naruszenia warunków rozejmu w zakresie Dodatlowych Środków przez USZ:

– ️ około 800 m na południowy zachód od miejscowości Metalist (ukr. Trawniewoje) dron obserwacyjny dalekiego zasięgu SMM OBWE zauważył 28 min przeciwpancernych USZ, zainstalowanych w 4 rzędach w poprzek drogi.

Ponadto patrol SMM OBWE  zarejestrował rozmieszczenie sprzętu USZ w strefie bezpieczeństwa:

– ️ 1 transporter opancerzony (BTR-60) w pobliżu miejscowości Nowobachmutowka.

Poza tym, w ciągu minionej doby USZ, 3 razy naruszyły warunki rozejmu; o godzinie 08:05, gdy z kierunku Opytnoje przeprowadzony został ostrzał terenu lotniska na obrzeżach Doniecka, przy użyciu sterowanych rakiet przeciwpancernych systemu PTUR (4 rakiety). W tym samym czasie również ze strony Opytnoje i przy użyciu tej samej broni, ukraińscy żołnierze przeprowadzili ostrzał wioski Opytnoje (1 rakieta). Do kolejnego incydentu doszło na południowym odcinku frontu, gdy o godzinie 17:25 USZ z kierunku Wodianoje przeprowadzili przy użyciu moździerza kaliber 82 mm ( mina) ostrzał okolic miejscowości Leninskoje.

Ponadto, dwa razy (11:00 i 17:30) zarejestrowano prowadzenie prac fortyfikacyjnych; w rejonie stanowisk bojowych USZ koło miejscowości Piaski- na północno-zachodnich obrzeżach Doniecka oraz na południowym odcinku frontu, w rejonie wsi Wodjanoje, gdzie w użyciu były ładunki okopowe (1 eksplozja).

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation

4 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.00 12 листопада 2020 року.

Сала Україні!

Ситуація в районі проведення операції Об’єднаних сил залишається контрольованою. Дотримуючись досягнутих домовленостей, українські військовослужбовці продовжують сумлінно виконувати завдання за призначенням.

Минулої доби, 11 листопада, збройні формування Російської Федерації та її найманці 3 рази порушили домовленості Тристоронньої контактної групи.

Зокрема, у районі населеного пункту Піски ворог відкривав вогонь з автоматичного станкового гранатомета. Поблизу Водяного – застосував міномет калібру 82 міліметри. Неподалік населеного пункту Кам’янка противник вів вогонь зі стрілецької зброї та великокаліберного кулемета. На жаль, унаслідок цього обстрілу один український військовослужбовець отримав вогнепальне поранення. Стан його здоров’я задовільний.

Від початку поточної доби, 12 листопада, на усіх ділянках фронту спостерігається тиша. У смугах відповідальності наших бригад жодної збройної провокації чи пострілу не зафіксовано. Водночас українські воїни не втрачають пильності та готові до миттєвого реагування на будь-які дії противника.

Підрозділи Збройних Сил України та інших складових сил оборони продовжують виконувати завдання за призначенням.

Сала Україні!

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:

***

***

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

28 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 12.11.2020r.- 1972 dzień od nowego rozejmu.

 1. Epidemia koronawirusa na Ukrainie, czyli kolejny dzień z „antyrekordem” to znaczy 11 057 zainfekowanych;
  https://strana.ua/news/300463-skolko-v-ukraine-bolnykh-covid-19-dannye-na-12-nojabrja.html
  Zainfekowani koronawirusem Zelenski i szef Biura Prezydenta Ukrainy Jermak trafili do szpitala, ale na razie nie pojawiły sie informacje, oprócz tej że „ich stan jest dobry”, czy zaczęli chorować czy jest to tylko „dmuchanie na zimne”;
  https://strana.ua/news/300483-mendel-podtverdila-chto-ermak-i-zelenskij-nakhodjatsja-s-koronavirusom-v-bolnitse.html
  Do jednego ze szpitali w obwodzie czerkaskim nie wpuszczono rodzącej kobiety po tym jak okazało się ze ona jak i jej rodzina są zainfekowani koronawirusem. Dlatego też kobieta urodziła, na szczęście szczęśliwie, dziecko przed wejsciem do szpitala. Dyrekcja szpitala winą za zdarzenie obarcza kobietę oraz jej rodzinę, tłumacząc że powinni oni wcześniej ich zawiadomić oraz nie próbować wejść głownym wejściem, a tylnym dostosowanym do przyjmowania pacjentów z koronawirusem;
  https://strana.ua/news/300453-rozhenitsa-s-koronavirusom-rodila-na-ulitse-video.html

  Polubione przez 3 ludzi

 2. Dla zainteresowanych, artykuł o wyborach samorządowych na Ukrainie, których „zwycięzcą” ogłosiło się proprezydenckie ugrupowanie ‚Sługa narodu”. Jest to oczywistą bzdurą, ponieważ na przykład w wyborach do rad obwodowych (samorządy regionalne) zajęli pierwsze miejsca w czterech obwodach czyli tyle co opozycyjne wobec nich ‚Europejska Solidarność” Poroszenki oraz prorosyjska „Opozycyjna platforma”;
  https://strana.ua/articles/analysis/300383-hde-na-mestnykh-vyborakh-pobedila-i-proihrala-sluha-naroda-.html

  Polubione przez 3 ludzi

 3. OT z Armenii, czyli mało „SOROSiakowi” jednego ‚lania”. Cytat „Trójstronne porozumienie w sprawie Karabachu podpisane z prezydentami Azerbejdżanu i Rosji w sprawie zakończenia wojny karabaskiej i poddania terytoriów nie oznacza rozwiązania kwestii karabaskiej – powiedział premier Armenii Nikol Paszynian”;
  https://www.interfax.ru/world/736784
  A w Erywaniu trwa „KARABACH-majdan”, którego głównym żadaniem jest rezygnacja Paszyniana ze stanowiska;
  https://strana.ua/news/300563-mitinhi-v-erevane-prodolzhajutsja-12-nojabrja-na-nikh-nachalis-zaderzhanija.html

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Dla zainteresowanych, rosyjski dokument, usunięty już z ‚Youtube” poruszający sprawę katastrofy malezyjskiego boeniga nad Donbasem i roli jaka odegrał w zdarzeniu pilot ukraińskiego lotnictwa wojskowego Władisław Wołoszyn. Jak wiadomo Wołoszyn po odejściu ze służby wojskowej otrzymał zaskakujący awans na…dyrektora Portu Lotniczego w Mikołajowie, ale długo na tym stanowisku nie popracował ponieważ „popełnił samobójstwo”, strzelając sobie w…pierś. Następnie ciało „samobójcy” szybko poddano kremacji…
  https://ukraina.ru/news/20201112/1029602306.html

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Chyba już wszystko co wartościowe zostało ukradzione na Ukrainie

  6 listopada premier Denys Szmyhal podczas prezentacji wyników audytu gospodarczego Ukrainy poinformował, że z własności państwowej zniknęło 5 mln ha gruntów rolnych.
  Z wyliczeń PSK wynika, że po przekazaniu samorządom w wyniku reformy decentralizacji w latach 2018–2020 ok. 4 mln ha ziemi, zamiast deklarowanych 6,4 mln ha ziemi rolnej, w rękach państwa znajduje się zaledwie 750 tys. ha. Brakujących ponad 5 mln ha (ponad 50 tys. km², 8% terytorium kraju) zostało, według Łeszczenki, w sposób nielegalny sprywatyzowanych na skutek procesu, który trwał przez co najmniej kilkanaście lat i polegał na przekazywaniu w prywatne ręce niewielkich, maksymalnie dwuhektarowych działek.
  5 mln ha to obszar nieco większy niż terytorium Słowacji. Może więc zaskakiwać, że informacje Łeszczenki nie wywołały większej burzy politycznej.
  https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/analizy/2020-11-12/jak-zniknelo-5-mln-ha-skryta-prywatyzacja-ziemi-na-ukrainie
  Komentarz: Dlaczego ludność się nie zbuntowała po ujawnieniu tych informacji? Prawdopodobnie mieszkańcy Ukrainy zobojętnieli na kolejne afery/kradzieże. Wszak ile można słuchać jednego i tego samego.
  Po rozkradzeniu ziemi na Ukrainie pozostały w rekach państwa tylko kilka zakładów przynoszących zysk, kilkanaście banków i trochę lasów. To był naprawdę bogaty kraj, ale tamtejsze „elyty” wydrenowały go do cna. Jedynym źródłem łatwego dochodu pozostaje ludność tubylcza. Ciekawe jaki nowy sposób obmyślą oligarchowie by zagarnąć kolejne miliony?
  Może będzie to kolejna formuła Roterdam+ (zawyżone ceny za media), a może kolejne podatki?

  Polubione przez 3 ludzi

 6. Straszenie Rosją 🙂

  Obawy dotyczące działań Federacji Rosyjskiej w związku z militaryzacją Półwyspu wyraził szef RNBO, Ołeksandr Daniłow.

  „To, że tam (na Krymie) może znaleźć się broń jądrowa – nie mamy potwierdzenia tej informacji. Ale to, że może to mieć miejsce w najbliższym czasie, doskonale rozumiemy. Będzie to zależeń od wielu czynników i jeśli Rosjanie będą widzieć, że przegrywają, to z pewnością powrócą do tej kwestii” – powiedział Daniłow.
  http://www.polukr.net/blog/2020/11/ukraina-obawia-sie-rozmieszczenia-rosyjskiej-broni-jadrowej-na-krymie/

  Polubione przez 3 ludzi

 7. I kolejna zdrada

  Kijowski Międzynarodowy Instytut Socjologii przeprowadził nieco prowokacyjny sondaż, w którym zapytał Ukraińców o to, czy za 100 tys. dolarów byliby skłonni osiąść w Rosji. Badanie pokazało, że gotowych na ten „kompromis” jest 10,3% respondentów. Badanie zostało przeprowadzone między 17 a 24 października br.
  Badanie dotyczyło też preferencji możliwości osiedlenia się w Unii Europejskiej i USA. I tak bez „bonusów finansowych” do wyżej wspomnianych cywilizowanych regionów świata, ale przy zapewnieniu obywatelstwa, gotowych jest wyemigrować 27,9% ukraińskich respondentów (w kwietniu br. było to 27,1%), 68,7% zapytanych Ukraińców nie przewiduje emigracji do tego lepszego świata, zaś 3,4 % nie potrafiło odnieść się do tej alternatywy.
  https://kresy24.pl/sondaz-103-ukraincow-jest-gotowych-osiasc-w-rosji-w-zamian-za-to-100-tys-dolarow/
  Komentarz: Z tego co pamiętam to władze FR oferowały jakieś bonusy osobom które postanowiły zamieszkać na Syberii.
  https://www.rp.pl/Gospodarka/307289902-Ziemia-w-Rosji-za-darmo.html

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.