Wojna domowa na Ukrainie 13.11.2020r.- 1973 dzień od nowego rozejmu.


Niemy krzyk”– dzień 243.

Oświadczenie pełnomocnika ŁRL do prowadzenia rozmów w Mińsku, Władysława Deinogo.

„Kolejne spotkanie Grupy Kontaktowej zakończyło się bez rezultatu.

Omówiono plan działania (mapę drogową) rozwiązania konfliktu w oparciu o porozumienia mińskie. Projekt planu, który przedstawiliśmy, leży na stole od ponad miesiąca, a my wciąż czekamy na kolejne komentarze strony ukraińskiej. Jednocześnie przesłaliśmy nasze uwagi do kontrprojektu przekazanego przez delegację ukraińską dosłownie kilka dni po jego otrzymaniu.

W rzeczywistości ukraiński projekt planu działania zawiera punkty bezpośrednio sprzeczne z porozumieniami mińskimi. Jednocześnie nie ma nawet śladu chęci Ukrainy do pokojowego politycznego rozwiązania konfliktu.

Po wielokrotnych próbach wyłączenia zobowiązań do rozwiązania konfliktu poprzez rygorystyczne wdrażanie porozumień mińskich, delegacja ukraińska ostatecznie zgodziła się z dwiema tezami:

konieczne są dalsze prace nad planem działania w celu rozwiązania konfliktu zgodnie z porozumieniami mińskimi;

ostateczna wersja planu działań powinna być w pełni zgodna z porozumieniami mińskimi- zarówno co do istoty, jak i we wszystkich punktach.

Jednocześnie jednak przedstawiciele Ukrainy stwierdzili, że oficjalne zatwierdzenie uzgodnionego Planu Działania przez Wierchowną Radę i prezydenta Ukrainy, a tym samym potwierdzenie zaangażowania władz Ukrainy w realizację Mińska, nie słowami, ale czynami, jest ‚warunkiem nierealnym’.

Dyskusja na temat kwestii bezpieczeństwa nie posunęła się dalej niż stwierdzenie o konieczności zapewnienia zawieszenia broni. Dodatkowe środki podjęte przez Grupę Kontaktową w lipcu faktycznie zostały przekreślone przez stronę ukraińską, która ‚złamała’ mechanizm koordynacyjny, rezygnując ze wspólnej inspekcji uzgodnionej na nadzwyczajnym posiedzeniu podgrupy ds. bezpieczeństwa, wymaga przyjęcia w nowym wydaniu, z dopracowanym, szczegółowym mechanizmem koordynacji, aby uniknąć nieporozumień. oraz bezpłatne tłumaczenia ze strony ukraińskiej. Jednak przedstawiciele Ukrainy nadal manipulują kwestią bezpieczeństwa i zawieszenia broni, nawet pomimo masowych ostrzałów terytoriów republik, które mają oczywiste konsekwencje- śmierć i obrażenia milicji ludowej i ludności cywilnej.

Kwestia jednoczesnego otwarcia dwóch nowych punktów kontrolnych ‚Ługańsk-Szczastje’ i ‚Pierwomajsk-Zołotoje’ nie została jeszcze załatwiona ze względu na odmowę uzgodnienia szczegółów technicznych przez Ukrainę i ich sztuczne upolitycznienie. Ukraina łamie uzgodnienia osiągnięte wiosną i stara się narzucić jednostronne decyzje bez obawy o ustalenia dotyczące praktycznego funkcjonowania punktu kontrolnego. Uderzający przykład: w Szczastje ludzie są zaproszeni do przejścia trzech kilometrów przez szarą strefę, tylko po to, aby nie negocjować z nami w sprawie ruchu samochodowego.

Ukraina otwierając jednostronnie i bez uwzględnienia sytuacji epidemicznej (a sytuacja z rozprzestrzenianiem się COVID-19 na terytorium kontrolowanym przez Kijów jest skrajnie niekorzystna, dużo trudniejsza niż w ŁRL), Ukraina faktycznie zagraża życiu i zdrowiu naszych obywateli.

Delegacja ukraińska przedkłada swoje ambicje polityczne ponad humanitarne potrzeby ludności. Z tego powodu, mimo wszystkich naszych wysiłków i wsparcia koordynatora Grupy Kontaktowej, nie udało się jeszcze nawiązać konstruktywnego dialogu i wypracować wzajemnie akceptowalnych rozwiązań.

Niemniej jednak nadal pracujemy w tym kierunku i mamy nadzieję, że w najbliższym czasie uda nam się rozwiązać jeden z ważnych problemów humanitarnych ŁRL- skoordynowane jednoczesne otwarcie dwóch nowych punktów kontrolnych na linii demarkacyjnej w pełnej zgodności z porozumieniami zawartymi w Grupie Kontaktowej tej wiosny.”

Władysław Deinogo, pełnomocnik ŁRL do prowadzenia rozmów w Mińsku, 

Minister Spraw Zagranicznych ŁRL.


*

Według wczorajszego raportu SMM OBWE, obserwatorzy  zarejestrowali na donieckim odcinku frontu rozmieszczenie sprzętu USZ w strefie bezpieczeństwa:

– ️ 1 transporter opancerzony (BTR-60) w pobliżu miejscowości Nowobachmutowka.

Poza tym, ukraińscy żołnierze 2 razy naruszyli warunki rozejmu: o godzinie 03:20 prowadząc ostrzał z kierunku Wodianoje przy użyciu moździerza kaliber 82 mm (12 min), w stronę Leninskoje oraz o godzinie 22:00, ponownie z kierunku Wodianoje, tym razem przy użyciu granatnika przeciwpancernego SPG-9 (3 granaty), w stronę Komiternowa. Oba incydenty miały miejsce na południowym odcinku frontu.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation

5 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.30 13 листопада 2020 року.

Сала Україні!

Ситуація в районі проведення операції Об’єднаних сил залишається контрольованою українськими захисниками.

Упродовж минулої доби, 12 листопада, на ділянках відповідальності українських підрозділів зафіксовано чотири порушення режиму припинення вогню з боку збройних формувань Російської Федерації та її найманців. Так, неподалік населених пунктів Новолуганське та Авдіївка противник вів вогонь з гранатометів різних систем. У районі Водяного ворог двічі впродовж доби відкривав вогонь, застосовуючи стрілецьку зброю та станковий протитанковий гранатомет.

Вогневі провокації противника не становили загрози для наших захисників, тому українські воїни зброю у відповідь не застосовували.

Бойових втрат унаслідок ворожих пострілів не було.

Від початку поточної доби, 13 листопада, проголошений режим припинення вогню російсько-окупаційні війська порушили 1 раз в районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання ”Схід” неподалік населеного пункту Кам’янка. На цій ділянці ворог застосував міномет калібру 82 міліметри.

Бойових втрат і поранень серед особового складу Об’єднаних сил немає.

Підрозділи Збройних Сил України та інших складових сил оборони продовжують сумлінно виконувати завдання за призначенням.

Сала Україні!

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:

***

***

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

47 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 13.11.2020r.- 1973 dzień od nowego rozejmu.

 1. Ukraińska codzienność. W nocy w Kijowie doszło do strzelaniny pomiedzy patrolem policji, a trójką meżczyzn których policjanci chcieli zatrzymać w związku z tym ze podejrzewali ich o dokonywanie napadów. Jeden z policjantów został ranny, ale wszystkich bandytów udało się zatrzymac;
  https://korrespondent.net/city/kiev/4294997-perestrelka-v-kyeve-strelok-nakhodylsia-v-rozyske
  Z kolei w Charkowie policjantów którzy przyszli przeprowadzić rewizje w jednym z mieszkań „przywitał” jego właściciel, recydywista, z granatem bojowym w reku. Furiata „bez strat własnych” zdołał rozbroić dowódca policyjnego „specnazu” (KORD);
  https://kharkov.strana.ua/300716-politsija-kharkova-zaderzhala-muzhchinu-kotoryj-uhrozhal-vzorvat-hranatu-13-nojabrja.html

  Polubione przez 3 ludzi

 2. Kolejny „njus” z „juesej”. Sąd apelacyjny w Pensylwanii przychylił się do wniosku sztabu wyborczego Trumpa i zadecydował o tym żeby nie brać pod uwagę części „głosów wyborców” otrzymanych pocztą, które dotarły do komisji wyborczych już po 9 listopada a także nie można było potwierdzić tożsamości ich adresatów;
  https://www.inquirer.com/news/pennsylvania-election-trump-lawsuits-legal-challenves-id-mail-ballots-commonwealth-court-20201112.html

  Polubione przez 3 ludzi

  • Cytat „Sprawcy, pięciu mężczyzn, mieli porwać ofiarę, zabić, poćwiartować, i częściowo zjeść po upieczeniu. Resztę zwłok PODOBNO wyrzucili do jeziora”
   „Na wyspach Bergamutach
   Podobno jest kot w butach,
   Widziano także osła,
   Którego mrówka niosła”
   Coraz bardziej utwierdzam się w przekonaniu ze polskie sądy to takie „Wyspy Bergamuty” w „realu”…

   Polubione przez 2 ludzi

 3. Tymczasem Prokurator generalna Ukrainy poinformowała o (oficjalnych) „niebojowych stratach śmiertelnych” ukraińskiej armii w tzw. strefie OZS. I tak w okresie od marca do października tego roku wynosić maja one 44 „ukrowojaków”, a łączne „niebojowe straty śmiertelne” w ukraińskich siłach zbrojnych w tym okresie wynosić mają 276 osób;
  https://strana.ua/news/300770-na-donbasse-neboevye-poteri-vsu-sostavili-44-voennykh.html

  Polubione przez 3 ludzi

 4. „Gigantozdrada” w zwiazku z wyborami samorządowymi na Ukrainie, szykuje się w „wyzowlonym” Słowińsku (obwód doniecki pod kontrolą Kijowa). Liderem w drugiej turze wyborów burmistrza jest tam bowiem kandydat opozycyjnego prorosyjskiego ugrupowania „Opozycyjna platforma’ Paweł Pridworow, na którego chce zagłosować 44,7% mieszkańców, na jego oponenta z kolei 35,3%, a 20 % deklaruje niezdecydowania lub głosowanie przeciwko obu;
  https://strana.ua/news/300763-kandidat-ot-opzzh-stal-liderov-na-mestnykh-vyborakh-2020-v-slavjanske.html

  Polubione przez 3 ludzi

  • Rozbicie dzielnicowe, albo okres albo okres hetmanatu (1919). Każdy oligarcha to taki udzielny książę (ataman), który włada określonym skrawkiem terytorium i posiada jakieś prawa. W ramach swej domeny ma prawo karać rabów, grabić szaraczków itd itp
   Oczywiście książęta i atamani od czasu do czasu popadają w konflikt, wtedy wybuchają lokalne wojenki, próby zajęcia domeny, a że takie „zabawy” drogo kosztują to i poddani stają się coraz bardziej ubodzy, a wielu ucieka w inne rejony szukając lepszego życia.

   Polubione przez 3 ludzi

   • To jest pozostałość po I RP, tzn. problem magnaterii.

    Później ci magnaci rozwalili Polskę od wewnątrz. I to samo oczywiście czeka tenże sztuczny twór państwowy.

    A więc, cały czas pojawia się wątek rozpadu, na mniejsze części. Co oczywiście i poza tym jest logicznym następstwem procesów wewnętrznych jakie w tym tworze zachodzą. Zapewne POPiS liczy na bardzo przyjacielskie stosunki z tym co się wyłoni na terenach byłych Kresów Wschodnich, i dlatego nie zadrażnia roszczeniami zadość uczynienia krzywdzie za ludobójstwo naszych Rodaków.

    Pozdrawiam.

    Polubione przez 3 ludzi

 5. Jak ukraińscy przedsiębiorcy omijają ograniczenia wprowadzane z epidemia koronawirusa. W Tarnopolu jeden z restauratorów i jednocześnie hotelarz, wraz z kolegami z branży, założył ‚stowarzyszenie religijne” pod nazwa „Bractwo łysych”. następnie „przekształcił” swoją restaurację w „świątynię”, a hostel w „klasztor” dzięki czemu mogą one być bez przeszkód odwiedzane przez ‚wiernych”;
  https://korrespondent.net/ukraine/4295004-v-ternopole-restoran-peredelaly-v-khram-chtoby-rabotat-na-vykhodnykh

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Z cyklu ‚Ukraińska sztuka nowoczesna” teatralna kompozycja pt. „Moskiewscy okupanci rozprawiają sie z ukraińskimi powstańcami pod portretem Bandery”…
  >https://www.facebook.com/photo?fbid=3807487602616613&set=a.783668934998510
  …niektóre z komentarzy „Які вгодовані повстанці…) [Jacy utuczeni powstańcy]” i odpowiedź „не дивно коли їсиш сало з цибулею))))[Nie dziwne gdy jesz sało z cebulą]” ;-)))

  Polubione przez 3 ludzi

 7. Epidemia koronawirusa na świecie, czyli klęska Szecji co to sie „COVID nie kłaniała”;
  https://www.rp.pl/Koronawirus-SARS-CoV-2/201119874-Koronawirus-w-Szwecji-Pogarsza-sie-sytuacja-epidemiczna-kraju-Rzad-rozwaza-obostrzenia.html
  I nic nie pomogło pozostawienie samym sobą osób starszych i niedołężnych;
  https://wiadomosci.wp.pl/koronawirus-szwecja-seniorom-odmawiano-leczenia-6574441371171712a
  Cytat „Szwecja uznała własne prognozy, że jesienią sytuacja z koronawirusem w kraju będzie lepsza niż w innych państwach skandynawskich, które nałożyły kwarantannę za błędne. Wbrew nadziejom na odporność stadną, Szwecja ma teraz więcej infekcji, hospitalizacji i zgonów na mieszkańca niż jej sąsiedzi’;
  https://www.forbes.ru/newsroom/obshchestvo/413627-porazitelnyy-proval-shveciya-priznala-oshibkoy-svoy-prognoz-o-vtoroy

  Polubione przez 4 ludzi

 8. OT z naszego nieszczęsnego kraju, czyli „Kanclerz kurii w Tarnowie (Małopolskie) pozwał krakowskiego duchownego, ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego, za tekst opisujący sprawę 13-latka, który miał być molestowany przez ks. Stanisława P. z diecezji tarnowskiej. Z treści wynika, że bp Skworc, mógł tuszować sprawę”;
  https://wydarzenia.interia.pl/raporty/raport-pedofilia-w-kosciele/aktualnosci/news-kanclerz-kurii-tarnowskiej-pozywa-ks-isakowicza-zaleskiego-z,nId,4850959
  Plus…
  >https://twitter.com/IsakowiczZalesk/status/1326930790467375104
  DEGRENGOLADA polskiego kościoła trwa w najlepsze, a zamiast poprzeć takich duchownych jak ks. Isakowicz-Zaleski którzy OD ZAWSZE mieli odwagę o takich rzeczach mówić głośno i żądali ukarania winnych jeszcze się sekuje i próbuje zastraszyć…

  Polubione przez 3 ludzi

 9. Jak podają ukraińskie media, ukraińska armia zdecydowała się na zakup od Czech 26 samobieżnych haubic Dana w wersji zmodernizowanej M2 za ponad 40 mln dolarów. Wiadomo, że w tym kontekście rozważano też zakup polskich armatohaubic „Krab”.
  https://kresy.pl/wydarzenia/ukraina-kupuje-czeskie-haubice-samobiezne-dana-m2/
  Komentarz: Haubice „Dana” to dobry, ale nie najnowszy sprzęt. Czesi mieli w swoich magazynach wiele sztuk tej broni i zastanawiali się nad jej modernizacja, jednak po wielu analizach, postanowiono zamiast ładować miliony dolarów w wątpliwe programy zakupić nowoczesne haubice.
  Decyzje ukraińskiego MON można tłumaczyć tylko jednym, próbą wzmocnienia armii jak najtańszym kosztem. Zapasy postsowieckie prawie się wyczerpały, brakuje środków w budżecie więc tego typu ograniczone zakupy będą coraz częstsze.
  Problem Ukrainy polega na tym, że przy obecnym finansowaniu armia niedługo może stracić możliwości obronne. Z powodu zużycia ubywa sprawnych maszyn, najgorsza sytuacja jest w obronie przeciwrakietowej, lotnictwie, ale też i marynarce-flagowy okręt powinien zostać zezłomowany już kilka lat temu.
  Dlatego dowództwo UA stawia na tanie, ale skuteczne rozwiązania. Zamiast samolotów wielozadaniowych drony bojowe. Nieprzydatne w walce powietrznej, ale mogące bezpiecznie razić cele naziemne. Zamiast nowych czołgów systemy przeciwpancerne (Korsar). Zamiast korwet kilka-kilkanaście mniejszych kutrów artyleryjskich.
  Największym problemem jest brak środków i konieczność „politycznych zakupów” (zakup sprzętu od zachodnich partnerów), które drenują budżet ukraińskiego MON.
  problem zauważył już Prezydent Zeleński-przy tym finansowaniu nie sposób jest utrzymać w gotowości bojowej ćwierć miliona żołnierzy. Ukrainę stać na 100 tysięczną armie, jednak w obecnej sytuacji geopolitycznej każda próba zmniejszenia sił zbrojnych spotkałaby się z oskarżeniem o zdradę.

  Polubione przez 3 ludzi

   • że nie oddaliśmy nawet guzika…
    Podobnie skończy Ukraina-kraj nie stać na ambitne projekty i na pewno nie stać na wydawanie na obronność 6% PKB. W 2022/2023 oczekuję problemów ukraińskiego sektora bankowego. Samorządy, przedsiębiorcy, zwykli obywatele maja coraz większe problemy ze spłatą oprocentowania od pożyczek. Ukraiński sektor bankowy jest kompletnie oderwany od realnej gospodarki. Udziela kredytów państwu, które grabi obywateli i małe oraz średnie przedsiębiorstwa. Dopóki jest co grabić system trwa. Jednak koronawirus doprowadził do zubożenia społeczeństwa i upadku tysięcy firm. Bez skokowego wzrostu gospodarczego, bez masowych przekazów pieniężnych od gastarbeiterów system załamie się.
    Skutki kryzysu na Ukrainie dla sektora bankowego będą wyczuwalne dopiero później jednak będą katastrofalne. Upadnie wiele banków, a zamieszanie na rynku doprowadzi do kolejnej fali bankructw firm.

    Polubione przez 3 ludzi

    • Nie ma co ich do nas porównywać, ponieważ to jest po prostu „zlepek” różnych terytoriów które mają różną historię niejednokrotnie przeciwstawną sobie, „pozszywany” przez rosyjskich carów i komunistycznych GenSeków. Tak samo jest z „Ukrainacami” których najlepiej opisuje epitet użyty onegdaj wobec nas Polaków czyli ‚SPOŁECZEŃSTWO PRZYPADKOWYCH LUDZI”.

     Polubione przez 2 ludzi

 10. Kolejny bunt?

  Jak podał w czwartek lwowski portal Zaxid.net powołując się na słowa mera Lwowa Andrija Sadowego, miejska komisja ds. nadzwyczajnych „nie poparła” decyzji rządu o wprowadzeniu tzw. weekendowego lockdownu.
  https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/lwow-buntuje-sie-przeciw-weekendowemu-lockdownowi/
  Komentarz: Zabrakło polskich turystów i mer Lwowa traci powoli kontrolę nad finansami. To zresztą nie jedyne miasto na Ukrainie, które na skutek epidemii ma mocno uszczuplony budżet i szybko się zadłuża.
  W Polsce zresztą nie jest lepiej-kilkadziesiąt miast może mieć problem z obsługą długu.
  https://biznes.newseria.pl/news/spadek-dochodow-zmusza,p638220760
  Na Ukrainie sytuacja jest o tyle gorsza, że brakuje środków na okres grzewczy. Wiele miast nie ma środków na spłatę zadłużenia wobec elektrociepłowni. Miastom grozi wstrzymanie dostaw ciepłej wody i gazu.
  Problem narastał już od wiosny, wtedy to parlament Ukrainy uchwalił ulgi dla przedsiębiorców-z kieszeni samorządów, poprzez zwolnienie z podatku od nieruchomości-jednego z głównych źródeł dochodu samorządów. Ten jeden przepis kosztował samorządy około 3 mld $.
  W dodatku to na samorządy zrzucono odpowiedzialność za służbę zdrowia, zakupy sprzętu, lekarstw i środków ochrony ze strony rządowej były niewystarczające.
  W tej sytuacji reforma samorządowa jaką przeprowadzono na Ukrainie mija się z celem. Samorządy otrzymały ziemię państwowa i procentowy udział w dochodach z podatków. Miało to tak jak w Polsce usamodzielnić samorządy, pobudzić lokalne wspólnoty do inwestycji.Przy katastrofalnym stanie budżetu te plany już spaliły na panewce. Zamiast na inwestycje lokalne samorządy gros swego budżetu będą wydawać na działania bieżące i obsługę długu.
  W dodatku budżet państwa konkuruje z samorządami jeśli chodzi o uzyskiwanie pożyczek. Banki udzielają kredytów, ale duży popyt ze strony Skarbu Państwa winduje oprocentowanie pożyczek. Efektem tego będzie masowe wyprzedawanie w 2021 roku resztek majątku narodowego Ukrainy. Samorządy będą sprzedawały oligarchom ziemię jaka otrzymały w ramach reformy i tym sposobem dokona się ostateczna grabież kraju.
  https://www.pism.pl/publikacje/Kolejny_krok_do_decentralizacji_na_Ukrainie

  Polubione przez 3 ludzi

  • „Samorządy będą sprzedawały oligarchom ziemię jaka otrzymały w ramach reformy i tym sposobem dokona się ostateczna grabież kraju.”- oczywiście słowo „sprzedawały”- w cudzysłowie…..bo będzie to kolejna kradzież, na której skorzystają jednostki kosztem społeczeństwa.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 1 osoba

 11. Estonia chce dołączyć do tzw „platformy krymskiej”. Ukraina wystąpiła z propozycją nowego formatu konsultacji i koordynacji, w celu zwiększenia skuteczności międzynarodowej odpowiedzi na długotrwałą „okupację” Krymu przez FR.
  Brak konkretów w jaki sposób działałaby ta platforma i jakie realne działania uczestnicy i sygnatariusze mogliby podejmować.
  https://www.unian.info/politics/occupation-estonia-ready-to-join-creation-of-crimean-platform-11219099.html

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.