Wojna domowa na Ukrainie 15.11.2020r.- 1975 dzień od nowego rozejmu.


Niemy krzyk”– dzień 245.

„Plan działania zaproponowany przez ukraińską delegację na spotkaniu trójstronnej grupy kontaktowej w celu rozwiązania konfliktu we wschodniej Ukrainie jest sprzeczny z porozumieniami mińskimi i można go uznać za krok w kierunku ich całkowitego odrzucenia”- powiedział dziennikarzom wysłannik Rosji do grupy kontaktowej w Donbasie, Borys Gryzłow.

„W dniu dzisiejszym odbyło się regularne spotkanie grupy kontaktowej, na które strona ukraińska miała przygotować projekt planu działania na rzecz rozwiązania konfliktu zgodnie z porozumieniami mińskimi. Zamiast tego delegacja ukraińska przedstawiła zupełnie inny projekt. Propozycje zgłoszone przez Ukrainę są całkowicie sprzeczne z porozumieniami mińskimi i obietnicami Ukrainy na forum formatu normańskiego. To nie jest projekt wspólnego działania to projekt mający na celu rewizję porozumień mińskich”– ocenił Gryzłow.

Według niego „przedstawiony projekt planu jest kolejną imitacją procesu negocjacyjnego, którego jedynym jasno określonym celem jest zwołanie kolejnego szczytu formatu normandzkiego”.

„A najważniejsze jest to, że strona ukraińska kategorycznie odmówiła udzielenia jakichkolwiek gwarancji z jej strony na realizację planu działań, rezygnując z obowiązku zatwierdzenia uzgodnionej wersji tego dokumentu uchwałą ukraińskiej Wierchownej Rady”– podkreślił Gryzłow.

Przypomniał, że zaproponowana wcześniej przez przedstawicieli Doniecka i Ługańska „mapa drogowa” miała na celu kompleksowe rozwiązanie konfliktu w pełnej zgodności z porozumieniami mińskimi.

„Proponowaną na tym etapie opcję ukraińską można uznać za krok w kierunku całkowitego odrzucenia porozumień mińskich. To tylko pogarsza sytuację i może doprowadzić do kolejnego kryzysu w negocjacjach”– podsumował wysłannik Rosji do grupy kontaktowej w Donbasie. 

Wcześniej Aleksiej Arestowicz, doradca ds. polityki informacyjnej delegacji ukraińskiej w grupie kontaktowej ds. Donbasu, powiedział, że delegacja opracowała „Plan wspólnych kroków”, który zakłada wycofanie „nielegalnych formacji i najemników” z Donbasu na początku 2021 roku. Umożliwi to przeprowadzenie wyborów samorządowych na terytorium republik 31 marca.

Oczywiście nie pytając się o zgodę obecnych władz DiŁRL, ani też o opinię mieszkających tam ludzi. Oto, właśnie ukraińska wersja „demokracji” w swej klasycznej formule.

https://ria.ru/20201111/donbass-1584186779.html.

*
Kijowskie formacje zbrojne rozlokowały cztery bojowe wozy piechoty (BMP) na terenach mieszkalnych w strefie tzw. Operacji Połączonych Sił (OPS).

Poinformował o tym podczas briefingu oficjalny przedstawiciel Milicji Ludowej ŁRL, Jakow Osadczy:

„Według naszego wywiadu, w rejonie odpowiedzialności 30 brygady Ukraińskich Sił Zbrojnych bojcy  umieścili w strefie mieszkalnej trzy BMP-2 w rejonie wsi Nowozwanowka i jeden zamaskowany BMP-1 na swoich pozycjach w rejonie wsi Zołotoje”– powiedział.

Osadczy zaznaczył, że fakty rozmieszczenia sprzętu wojskowego Ukraińskich Sił Zbrojnych na terenach mieszkalnych są również odnotowywane przez obserwatorów Specjalnej Misji Obserwacyjnej OBWE.

Natomiast, według wczorajszego raportu SMM OBWE, obserwatorzy odnotowali na donieckim odcinku frontu obecność sprzętu USZ z naruszeniem ustalonych linii wycofywania przewidzianych w paragrafie 2 Pakietu Środków z dnia 12.02.2015 r .:

– ️ 11 listopada dron  krótkiego zasięgu należący do SMM OBWE wykrył obecność zestawu przeciwlotniczego 9K35 „Strieła-10” w części  mieszkalnej osady Czernienko.

Ponadto SMM OBWE odnotowało obecność sprzętu USZ w strefie bezpieczeństwa, w tym na obszarach mieszkalnych i w pobliżu osiedli:

– ️ 1 transporter opancerzony (BTR-80) w pobliżu osady Piszczewik,

– ️ 2 samobieżne działa przeciwlotnicze (ZSU-23-4 „Sziłka”) w części mieszkalnej osady Czernienko,

– ️ 1 transporter opancerzony (MT-LB) w pobliżu osady Pionierskoje,

– ️ 3 transportery opancerzone (BTR-3) w pobliżu osady Gnutowo.

Również 11 listopada, dron średniego zasięgu SMM  OBWE zarejestrował rozstawienie 35 min przeciwczołgowych USZ zainstalowanych w 2 rzędach z północy na południe na polu w pobliżu osady Wodianoje.

Natomiast w ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu USZ 1 raz naruszyły warunki rozejmu prowadząc o godzinie 23:05 ostrzał z kierunku Wodianoje, przy użyciu moździerza kaliber 82 mm (12 min), w stronę miejscowości Leninskoje.

Jeden raz również zostały naruszone Dodatkowe Środki wzmacniające kontrolę zawieszenia broni, gdy o godzinie 14:53 w rejonie wsi Wodianoje- na stanowiskach USZ, prowadząc tam prace inżynieryjne zdetonowano ładunek okopowy.


*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation

7 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.30 15 листопада 2020 року.

Сала Україні!

Ситуація в районі проведення операції Об’єднаних сил залишається стабільною та повністю контролюється українськими захисниками.

Упродовж минулої доби, 14 листопада, у смузі відповідальності оперативно-тактичного угруповання Схід збройні формування Російської Федерації та її найманці три рази порушили режим припинення вогню.

Так, у районі населеного пункту Водяне в обідній час противник застосував автоматичний станковий гранатомет, а ввечері збройні провокації продовжилися поруч Водяного, що на Приазов’ї. На цій ділянці, одночасно з гранатометами різних систем, стрілецькою зброєю зафіксовано відкриття вогню ворожим снайпером з боку тимчасово окупованої Ужівки. Для збереження життя та здоров’я українських захисників наші воїни дали адекватну відповідь, після чого режим тиші було відновлено.

Бойових втрат і поранень серед українських захисників унаслідок ворожих пострілів не було.

Від початку поточної доби, 15 листопада, російсько-окупаційні війська один раз порушили досягнуті мирні домовленості, здійснивши кілька неприцільних пострілів зі стрілецької зброї в районі Мар’їнки.

Серед військовослужбовців Об’єднаних сил втрат немає.

Підрозділи, залучені до проведення операції Об’єднаних сил, продовжують неухильно дотримуватися умов домовленостей, досягнутих 22 липня 2020 року, однак готові адекватно відреагувати у разі загрози їхньому життю та здоров’ю.

Сала Україні!

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:

***

***

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

42 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 15.11.2020r.- 1975 dzień od nowego rozejmu.

 1. Kolejne „njusy” z „juesej”, czyli starcia zwolenników Trumpa z fanami BLM (oraz ‚Antifą”) podczas zorganizowanych przez tych pierwszych „marszów poparcia dla Trumpa”;

  W tym linku jak doszło do sytuacji ze zdjecia, czyli fan BLM napada na zwolennika Trumpa;
  >https://twitter.com/dimsmirnov175/status/1327862923750993920
  Tutaj wiecej filmików obrazujących co się dzieje na ulicach amerykańskich miast;
  https://peremogi.livejournal.com/54237144.html

  Polubione przez 4 ludzi

 2. I powrót do UE gdzie wybuchła chyba ‚wojna energetyczna” pomiędzy Litwa a Łotwą. MSZ Litwy zwróciło sie do władz Łotwy o wyjaśnienia w związku z ich decyzją by rozpocząć import energii elektrycznej wyprodukowanej w Rosji, łamiącej wcześniejsze porozumienie w tej sprawie zawarte przez wszystkie kraje bałtyckie;
  https://www.fondsk.ru/news/2020/11/14/litva-trebuet-ot-latvii-ne-pokupat-elektroenergiju-u-rossii-52255.html

  Polubione przez 3 ludzi

 3. Tymczasem proprezydenckie ugrupowanie „Sługa Narodu” chce „umilić” życie uczestnikom (oraz ich bliskim i rodzinom) kijowskiego majdanu czyli tzw. rewolucji godności. ‚Umilenie” ma polegac ma na przyznaniu im szeregu ulg oraz zwolnień z płacenia opłat i podatków. I tak maja oni otrzymywać bezpłatną opiekę zdrowotną ( w tym takze rehabilitacje i pobyt w sanatoriach), bezpłatne szkolenia zawodowe, pełnopłatny dwutygodniowy urlop na żadanie, zwolnienie w wysokosci 75 % z opłat za media, zwolnienie z opłat za korzystanie ze srodków komunikacji publicznej, zasiłek dla bezrobotnych w wysokości 100% średniego wynagrodzenia. Łącznie takich „udogodnień” jest 26 i mają one kosztować ukraiński budżet…86 miliardów hrywien;
  https://strana.ua/news/300749-sluhi-naroda-predlahajut-nadelit-uchastnikov-revoljutsii-dostoinstva-otdelnymi-lhotami-.html

  Polubione przez 3 ludzi

   • Szef ma rację, najprawdopodobniej jest to tylko zabieg PR mający na celu podniesienie notowań partii. Drugą możliwością jest kolejny szwindel władz w Kijowie polegający na wyprowadzeniu środków z budżetu.
    Taka forma bezczelnego wyprowadzania kasy państwowej miała już kilkakrotnie miejsce. Przykładem mogą być nadania dla osób związanych z działalnością wyzwoleńczą (weterani OUN UPA). Oficjalnie osób zaangażowanych jest około miliona, ale prawda jest taka, że większość z beneficjentów figuruje tylko na urzędniczym papierze.
    Szczątkowe dane z ukraińskiego ZUS-u pokazują, że osoby które mogły by być weteranami OUN UPA jest może z 100 000. Przecież łatwo jest obliczyć ,że upłynęło 75 lat od końca wojny więc taki „hieroj” musiałby mieć ponad 90 lat (!) a tak sędziwego wieku na Ukrainie mało kto dożywa.
    Podobnie będzie zapewne z tymi świadczeniami-dodatkową kasę otrzymają osoby które dadzą łapówki, rodziny polityków i wąskie grono poszkodowanych. Ponadto wiele osób które widnieją tylko na papierze otrzyma nadania, a dodatki finansowe przelane zostaną na zagraniczne konta polityków.
    Od 2001 roku nie było spisu powszechnego na Ukrainie-jest to celowy zabieg. Podczas badań wyszłoby na jaw jak straszne machloje były robione.
    https://www.wnp.pl/rynki-zagraniczne/ukraina-elektroniczny-spis-ludnosci-w-kraju-zyje-ok-37-3-mln-osob,368283.html
    P.S Trzecia opcja, ze rzeczywiście chcą dać kasę z budżetu dla członków Majdanu jakoś do mnie nie przemawia 😀 I wydaje się nieprawdopodobna.

    Polubione przez 3 ludzi

 4. OT z Dalekiego Wschodu, gdzie powstała najwieksza na świecie „strefa wolnego handlu” czyli Regionalne Kompleksowe Partnerstwo Gospodarcze (RCEP). W jej skład weszło 15 państw Azji i Oceanii w tym kraje które, delikatnie pisząc za soba nie przepadają, czyli Chiny, Wietnam, Japonia czy też Australia;
  https://www.reuters.com/article/us-asean-summit-rcep-signing/asia-forms-worlds-biggest-trade-bloc-a-china-backed-group-excluding-u-s-idUSKBN27V03O?il=0

  Polubione przez 3 ludzi

 5. Tymczasem w Hiszpanii zatrzymano Ukrainców członków zorganizowanej grupy przestepczej zajmującej się nielegalnym handlem uzbrojenia. ‚Rosyjską broń”, w tym ciężką czyli m.in czołgi (!) wywożono z terytorium Ukrainy i sprzedawano nastepnie w „strefach konfliktów zbrojnych” na świecie;
  https://www.europol.europa.eu/newsroom/news/traffickers-supplying-conflict-zones-weapons-and-explosives-disarmed-in-spain

  Polubione przez 4 ludzi

 6. OT z naszego nieszczęsnego kraju czyli w sprawie skandalicznej decyzji PiS o przekazaniu wieluset milionowej „dotacji” dla „artystów”, czy raczej CELEBRYTÓW. Są jednak w Polsce prawdziwi artyści którzy mają także HONOR w przeciwieństwie do „kolegów z branży” którzy „walczą z reżimem PiS” a nie przeszkadzało im brać „reżimowych pieniędzy”…
  https://gwiazdy.wp.pl/nie-chcieli-rzadowego-wsparcia-kult-podsumowal-kolegow-z-branzy-6575850307648416a

  Polubione przez 3 ludzi

 7. W temacie wyborów samorządowych na Ukrainie. W Odessie trwa druga tira wyborów na burmistrza, o stanowisko ubiegają się obecny burmistrz Giennadij Truchanow „niezależny” oskarżany o „totalna korupcję” oraz Nikołaj Skorik z prorosyjskiego ugrupowania „Opozycyjna platforma”. Tymczasem faktycznie sparaliżowana została praca Terytorialnej Komisji Wyborczej w Odessie pod której siedzibą zebrał się tłum „tituszek”, prawdopodobnie wynajętych przez Truchanowa. Dodatkowo znajdujące się w budynku osoby ewakuowano w związku z pojawieniem się informacji o tym że miał tam zostać „podłożony ładunek wybuchowy”;
  https://odessa.strana.ua/301076-vybory-v-odesse-politsija-proverjaet-soobshchenie-o-minirovanie-terizbirkoma-.html

  Polubione przez 3 ludzi

 8. Dla zainteresowanych, artykuł rosyjskiego i donieckiego politologa Włądimira Korniłowa o stosunku „ukraińskiego internetu” do konfliktu w Górskim Karabachu. Na początku konfliktu było tak;
  ‚Przez półtora miesiąca ukraińska blogosfera z niezwykłym entuzjazmem powtarzała w jednym pakiecie słowa „Karabach”, „Bayraktar”, „ Donbas ”. Dosłownie wszyscy byli podnieceni – od ultra-nacjonalistycznych blogerów po prezydenta Wołodymyra Zełenskiego . Ten ostatni nawet pilnie udał się do Stambułu i brał udział w podpisaniu memorandum wojskowego między Turcją a Ukrainą . Przede wszystkim – o produkcji tych właśnie dronów Bayraktar dla ukraińskiej armii . Zełenski uznał to wydarzenie za tak ważne, że wspomniał nawet o tym w swoim dorocznym orędziu do Rady Najwyższej”
  A po tym jak zostało zawarte porozumienie pokojowe pod auspicjami Rosji stało sie tak;
  „I jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki rozmowa o konieczności poruszania się według „scenariusza karabaskiego” prawie zniknęła. Wręcz przeciwnie, ukraińscy eksperci zaczęli stawiać dokładnie odwrotne stwierdzenia. „Przede wszystkim NIGDY nie porównaj wojny w Karabachu z możliwym scenariuszem wojskowego załatwienia sytuacji w ORDŁO. To są dwa zupełnie różne scenariusze” – powiedział Irakli Dżanaszija, ekspert wojskowy z Ukraińskiego Instytutu Przyszłości”;
  https://ria.ru/20201115/karabakh-1584623057.html

  Polubione przez 4 ludzi

 9. Dla zainteresowanych, ukraiński ekspert Wiktor Skarszewskij o budżecie Ukrainy na 2021 rok, czyli „Projekt budżetu na 2021 rok to budżet małego, ubogiego kraju surowcowego, o niskich standardach socjalnych i braku skutecznych zachęt do zrównoważonego wzrostu gospodarczego”;
  https://strana.ua/opinions/300999-my-poluchili-bjudzhet-malenkoj-bednoj-ahrarnoj-syrevoj-strany.html
  O autorze;
  https://112.ua/profiles/viktor-skarshevskiy-2603.html

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.