Wojna domowa na Ukrainie 16.11.2020r.- 1976 dzień od nowego rozejmu.


Niemy krzyk”– dzień 246.

Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski zwraca uwagę, że budowa nowych i nowoczesnych punktów kontrolnych na linii demarkacyjnej oraz odbudowa dróg i infrastruktury w Donbasie jest bezwarunkowym dowodem na to, że Ukraina jest otwarta dla wszystkich jej obywateli, także tych, którzy mieszkają na czasowo okupowanych terytoriach.

„Idziemy dalej- dalej na drodze do pokoju w naszym kraju”– podkreślił Zełenski na swoim wideoblogu.

Przypomniał, że Ukraina otworzyła wszystkie punkty kontrolne w obwodach donieckim i ługańskim na kontrolowanym terytorium. W tym samym czasie kilka dni temu w obwodzie ługańskim pojawiły się dwa nowe punkty kontrolne wejścia / wyjścia w Szczastje i Zołotoje.

„Pamiętajcie, była duża ‚zrada’ z powodu wycofywania się tam wojsk. Ale w rzeczywistości jest tam teraz spokojnie i cicho. Nawiasem mówiąc, byłem tam tydzień temu. Otworzyliśmy nowe centrum usługowe w Szczastje, w którym ludzie mogą teraz otrzymywać łącznie emerytury, świadczenia socjalne i 88 usług administracyjnych. Nawiasem mówiąc, w tym samym ośrodku znajduje się oddział banku, poczta, apteka, pokój dla mamy i dziecka. Wygodny, nowoczesny, wygodny, bezpieczny”– stwierdził ukraiński rezydent.

Głowa państwa wyraził przekonanie, że właśnie z takimi słowami jak „wygoda”, „komfort” i „bezpieczeństwo” obywatele, zwłaszcza mieszkający na terenach okupowanych, powinni kojarzyć z Ukrainę.

„Uważam, że takie centra i takie podejście należy wdrażać jak najwięcej. Można powiedzieć: taki kawałek szczęścia powinien być w całym obwodzie donieckim i ługańskim”– dodał Wołodymyr Zełenski.

Prezydent oddzielnie zwrócił się do obywateli zamieszkałych na czasowo okupowanych terenach po rosyjsku: 

„Sami widzicie jak jest- Ukraina jest dla was otwarta. W każdym znaczeniu tego słowa. Wiecie, kto blokuje punkt kontrolny z drugiej strony. Kto nas dzieli. W każdym znaczeniu tego słowa. Jestem pewien, że nie tylko to widzicie i wiecie, ale co najważniejsze, wyciągacie własne wnioski. W każdym znaczeniu tego słowa.”

Wołodymyr Zełenski zauważył, że Ukraina ze swojej strony robi wszystko, by wojna się ostatecznie zakończyła.

„Wiem na pewno, że ta wojna się skończy i nie będziemy potrzebować żadnych punktów kontrolnych”– podsumował Zełenski.

Tym czasem, wicepremier- minister ds. reintegracji tymczasowo okupowanych terytoriów Ukrainy Aleksiej Reznikow, który dołączył do vloga, podkreślił, że  teraz robi się wszystko, aby pomóc obywatelom Ukrainy przebywającym na czasowo okupowanych terytoriach i utrzymywać z nimi kontakt. Dlatego 10 listopada po stronie ukraińskiej otwarto cztery punkty kontrolne w obwodzie donieckim i trzy w ługańskim- stwierdził. Aleksiej Reznikow zapowiedział otwarcie centrum serwisowego w Nowotroickoje za miesiąc.

Również w tym roku modernizowany jest punkt kontrolny w Czongar, a w przyszłym roku centra serwisowe zostaną wyposażone na wszystkich punktach kontrolnych.https://www.president.gov.ua/news/glava-derzhavi-zvernuvsya-do-ukrayinciv-na-timchasovo-okupov-65101.

*


W ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu miały miejsce dwa incydenty zbrojne ze strony USZ; o godzinie 09:20 gdy ukraińscy żołnierze, na południowym odcinku frontu, z kierunku Wodianoje, przy użyciu przeciwpancernego ręcznego granatnika RPG-7 (1 granat) i granatnika podwieszanego GP-25 (2 granaty) oraz broni maszynowej, przeprowadzili ostrzał okolic miejscowości Dzierżyńskoje. Kolejny incydent miał miejsce o godzinie 18:15, gdy ze strony Starognatowki ukraiński żołnierz przeprowadził ostrzał przy użyciu automatycznego granatnika AGS-17 (4 granaty), okolic wsi Nowołaspy- także na południowym odcinku frontu, na północny-wschód od Mariuopla.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation

8 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.00 16 листопада 2020 року.

Сала Україні!

Ситуація в районі проведення операції Об’єднаних сил залишається стабільною та повністю контролюється українськими захисниками.

Упродовж минулої доби, 15 листопада, у смугах відповідальності українських бригад зафіксовано два порушення режиму припинення вогню з боку збройних формувань Російської Федерації. Так, у районі населеного пункту Мар’їнка ворог вів вогонь зі стрілецької зброї, а неподалік Старогнатівки застосував підствольний гранатомет.

Бойових втрат та поранень серед війьковослужбовців Об’єднаних сил не було.

Від початку поточної доби, 16 листопада, уздовж лінії розмежування спостерігається тиша, вогневих провокацій із боку російсько-окупаційних військ не зафіксовано.

Підрозділи, залучені до проведення операції Об’єднаних сил, продовжують неухильно дотримуватися умов режиму припинення вогню та готові адекватно відреагувати у разі загрози їхньому життю та здоров’ю.

Сала Україні!

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:

***

***

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

33 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 16.11.2020r.- 1976 dzień od nowego rozejmu.

 1. Witam
  Dobre podsumowanie wizyty naszego Prezydenta na Ukrainie i jej skutków.

  Najlepiej byłoby, gdyby Andrzej Duda tej wizyty nie odbył w ogóle. Na Ukrainie niczego nie zyskał, w Polsce stracił sporo. Niektórzy mówią wręcz, że stracił twarz. W każdym razie okazało się, że już drugi prezydent Ukrainy może swobodnie i bez obaw z głową państwa polskiego – przepraszam za wyrażenie – lecieć w kulki.
  https://warszawskagazeta.pl/polityka/item/7032-ukrainskie-kleski-andrzeja-dudy

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Epidemia koronawirusa na Ukrainie. W Konotopie (obwód sumski) z powodu COVID zmarł dopiero co wybrany burmistrz miasta;
  https://korrespondent.net/ukraine/4295790-ot-koronavyrusa-umer-novoyzbrannyi-mer-konotopa
  Trwają protesty ukraińskich przedsiębiorców którzy sprzeciwiają sie wprowadzanym z powodu epidemii koronawirusa ograniczeniom ich działalności. Protesty odbywaja sie m.in pod Radą Najwyższą Ukrainy…
  https://korrespondent.net/city/kiev/4295793-pod-radoi-mytynhuuit-predprynymately
  …oraz w Równem i w Winnicy;
  https://korrespondent.net/ukraine/4295890-v-rovno-y-vynnytse-predprynymately-protestuuit-protyv-karantyna-vykhodnoho-dnia

  Polubione przez 3 ludzi

 3. Artykuł wart przeczytania czyli „Pora na przybliżenie kolejnej ciekawej sylwetki. Dziś na mój warsztacik trafił Piotr Andrzej Patkowski – wiceminister finansów w rządzie Mateusza Morawieckiego…Jeśli nasz utalentowany Harry Potter utrzyma tempo awansów prawdopodobnie do końca roku 2021 zostanie konstytucyjnym ministrem, w roku 2023 premierem a przed czterdziestką papieżem’;
  https://konserwatyzm.pl/piasta-piotr-patkowski-wiceminister-finansow-w-rzadzie-mateusza-morawieckiego/

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Ciekawostki na temat wyborów prezydenckich w USA od ‚Colonelcassad”. I tak okazuje się że Demokraci zaczęli zbierać fundusze w celu obrony przed zapowiadanymi przez Trumpa procesami sądowymi za to ze dokonali sfałszowania wyników wyborów. Okazuje się także że za niesławnym systemem ‚Dominion” dzięki któremu dokonano fałszerstw stoją ludzie którzy mają wejść w skład nowej administracji Bidena („Jak się okazało, Peter Neffenger, członek zarządu Smartmatic, bezpośrednio zaangażowany w dostarczanie maszyn do głosowania na wybory w USA, jest częścią „tymczasowej administracji” Bidena’) a także są powiazani z…”węgierskim filantropem” Sorosem.
  No i najciekawsze czyli okazuje się że sprzęt firmy Smartmatic (czyli m.in system ‚Dominion”) był uzywany w trakcie wyborów w…Wenezueli które USA nazwały „sfałszowanymi”, co wiecej sama firma miał być (wg „Wikileaks”) założona przez Wenuezelczyków :-)))
  https://colonelcassad.livejournal.com/6330964.html
  Plus jeszcze jeden artykuł o systemie „Dominion”, okazuje się że jego „dyrektor d/s ochrony elektronicznych systemów głosowania” niejaki Eric Coomer to zaangażowany członek ‚ANTIFY”. Na wewnętrznym czacie sympatyków tego ugrupowania we wrzesniu tego roku miał m.in zapewniać;
  „Nie martw się wyborami, Trump nie wygra. Jestem tego cholernie pewien!”
  Kiedy informacje o Coomerze zaczął ujawniać na twitterze jeden z uczestników czatu, jego konto zostało natychmiast usuniete;
  https://colonelcassad.livejournal.com/6331740.html

  Polubione przez 4 ludzi

 5. I Prezydent Duda jeszcze raz

  Pandemia zmieniła wiele aspektów naszego działania, ale nie zmieniło się najważniejsze: rozumienie polskiej polityki zagranicznej jako obowiązku urzeczywistniania polskich interesów narodowych przy poszanowaniu międzynarodowych pryncypiów i norm — oświadczył w poniedziałek prezydent Andrzej Duda.
  https://www.defence24.pl/prezydent-pandemia-zmienila-wiele-ale-nie-rozumienie-polskiej-polityki-zagranicznej
  Polecam komentarze pod tekstem.

  Polubione przez 3 ludzi

 6. Wybory samorządowe na Ukrainie. Skandal wokół drugiej tury wyborów burmistrza Odessy gdzie zwycięzcami ogłosili sie obaj konkurenci, obecny burmistrz Giennadij Truchanow oraz jego kontrkandydat z „Opozycyjnej platformy” Nikołaj Skorik. Skorik oskarżył Truchanowa o dokonanie „fałszerstw na duża skalę”, co potwierdzili niezależni obserwatorzy z obywatelskiej organizacji ‚Opora” którzy poinformowali o faktach specjalnego uszkadzania biuletynów wyborczych na których oddano głosy za Skorikiem;
  https://odessa.strana.ua/301192-vybory-v-odesse-5-hlavnykh-vyvodov-iz-borby-trukhanova-i-skorika.html

  Polubione przez 3 ludzi

 7. Epidemia koronawirusa na świecie. Cytat „Indie rozpoczną w przyszłym tygodniu próby rosyjskiej szczepionki przeciwko koronawirusowi Sputnik V”;
  https://tass.com/society/1223849
  Cytat „Prezydent Rosji Władimir Putin rozmawiał telefonicznie z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu , rozmawiali o walce z koronawirusem i perspektywach współpracy w sprawie rosyjskiej szczepionki”;
  https://ria.ru/20201116/koronavirus-1584883707.html
  Cytat „Kazachstan zapowiedział budowę fabryki. Będzie tam produkowana rosyjska szczepionka przeciwko koronawirusowi”;
  https://strana.ua/news/301297-v-kazakhstane-postrojat-zavod-dlja-proizvodstva-rossijskoj-vaktsiny-ot-covid-19.html

  Polubione przez 3 ludzi

 8. W Charkowie zmarł 71-letni znany ukraiński reżyser teatralny i profesor Charkowskiego Narodowego Uniwersytetu Sztuki Leonid Sadowskij. Mężczyzna został napadnięty i pobity w nocy na ulicy gdy wracał do swojego domu. Znany był ze swojej krytycznej postawy wobec polityki historycznej prowadzonej przez władze „pomajdanowej Ukrainy”, czyli „banderyzacji” i „dekomunizacji”, a także nie wahał się publicznie solidaryzować z ofiarami pogromu w Domu Związków Zawodowych w Odessie;
  https://strana.ua/news/301298-leonid-sadovskij-umer-chto-izvestno-ob-ubijstve-professora-instituta-iskusstv-v-kharkove.html

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.