Wojna domowa na Ukrainie 20.11.2020r.- 1979 dzień od nowego rozejmu.


Niemy krzyk”– dzień 250.

Przedstawicielka DRL w mińskiej podgrupie ds. humanitarnych i jedocześnie rzecznik praw człowieka w republice Daria Morozowa, określiła wypowiedzi strony ukraińskiej o gotowości do wymiany osób przetrzymywanych kłamstwem. 

„Zakończyło się nadzwyczajne spotkanie grupy roboczej ds. humanitarnych grupy kontaktowej. Głównym tematem rozważanym podczas negocjacji było otwarcie punktów kontrolnych ‚Szczastie’ i  ‚Zołotoje’ na granicy ŁRL i państwa ukraińskiego. Jednocześnie kwestia wymiany więźniów między DRL a Ukrainą nie została w ogóle poruszona, mimo że została ogłoszona w porządku obrad”– powiedziała Morozowa.

Rzecznik Praw Obywatelskich DRL zwrócił uwagę, że wszystkie oświadczenia Ukrainy o gotowości do przeprowadzenia wymiany zatrzymanych z DRL w najbliższych tygodniach są niewiarygodne.

„Celem jest zdobycie dodatkowych punktów za spotkanie w formacie normandzkim i zachowanie twarzy na oczach rodzin zatrzymanych, którzy z winy Ukrainy od wielu miesięcy daremnie czekają na powrót swoich bliskich. W rzeczywistości wszystkie osiągnięcia w temacie wymiany, które Kijów ogłasza w mediach, są daleko idące i nie odpowiadają rzeczywistym wynikom negocjacji. Co więcej, Ukraina nawet nie podejmuje żadnych rzeczywistych kroków w celu pogłębienia dialogu. Rzeczywiście, osoby znajdujące się na listach wymiany mogłyby świętować Nowy Rok i Boże Narodzenie w domu. A DRL ze swojej strony zrobiła wszystko, aby było to możliwe. Jednak strona ukraińska nie jest tym zainteresowana”– dodała Daria Morozowa.

https://dnronline.su/darya-morozova-nazvala-samopiarom-zayavleniya-kieva-o-gotovnosti-provesti-obmen-do-novogo-goda/.

*

A na froncie w Donbasie, na jego donieckim odcinku, USZ 1 raz naruszyły warunki rozejmu oraz 2 razy Dodatkowe Środki przestrzegania i zapobiegania naruszania warunków rozejmu.

I tak, o godzinie 18:35 z kierunku Awdiejewki koło Doniecka, ukraiński snajper prowadził ostrzał stanowisk ML DRL w rejonie miejscowości Mineralnoje.

Natomiast o godzinie 12:22 i 13:30, zarejestrowano fakt prowadzenia robót inżynieryjnych na stanowiskach bojowych ukraińskich formacji zbrojnych w rejonie wsi Wodianoje- na południowym odcinku frontu i Krasnogorowki- na zachód od Doniecka.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation

3 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.30 20 листопада 2020 року.

Сала Україні!

Ситуація в районі проведення операції Об’єднаних сил залишається стабільною та повністю контролюється українськими захисниками.

Упродовж минулої доби, 19 листопада, у смузі відповідальності оперативно-тактичного угруповання ”Схід” зафіксовано два порушення режиму припинення вогню з боку збройних формувань Російської Федерації. У районі населеного пункту Авдіївка противник застосував автоматичний станковий гранатомет та стрілецьку зброю, а неподалік Мар’їнки виявлено роботу ворожого снайпера.

Унаслідок пострілів у передмісті Авдіївки одного військовослужбовця Об‘єднаних сил було поранено. Воїна оперативно доправили до медичного закладу. Стан його здоров’я задовільний.

За поточну добу, 20 листопада, у районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання ”Північ” російсько-окупаційні війська здійснили одну збройну провокацію проти українських захисників біля Шумів, застосувавши стрілецьку зброю. Втрат та поранень серед наших військовослужбовців немає.

Підрозділи, залучені до проведення операції Об’єднаних сил, продовжують неухильно дотримуватися умов домовленостей, досягнутих 22 липня 2020 року. Водночас вони готові адекватно відреагувати на будь-які провокації ворога.

Сала Україні!

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:

***

***

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

46 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 20.11.2020r.- 1979 dzień od nowego rozejmu.

 1. OT z Francji gdzie dzieją sie rzeczy „O których filozofom [tym spod znaku multi – kulti w szczególności] się nie śniło”. Prezydent Francji postawił ultimatum (15 – dniowe) przywódcom społeczności muzułmańskiej w tym kraju (!) i zażądał od nich podpisania karty wartości republikańskich. Warto przy tym przypomnieć ze „Makaron” był wybierany jako „przeciwwaga” dla ‚faszystki” Le Pen która zapowiadała że zrobi w sprawie niedostosowania sie muzułmanów do prawa obowiązujacego we Francji to samo co robi dzisiaj Macron…
  https://www.mk.ru/politics/2020/11/20/makron-vydvinul-ultimatum-musulmanskim-lideram-francii.html

  Polubione przez 4 ludzi

 2. I powrót na Ukrainę, gdzie Rada Najwyższa Ukrainy w dobie epidemii koronawirusa i wywołanego nią kryzysu zajmuje się tak „poważnym problemem” jak..wyglad herbu państwowego Ukrainy. Miedzy innymi wybuchła awantura o nowy wizerunek herbu na którym „Kozak” czyli symbol Dniepra, znajduje sie wyżej od „Archanioła Michała” czyli symbolu Kijowa…
  https://strana.ua/news/301924-bolshoj-herb-ukrainy-chto-pishut-ob-eskize-v-sotssetjakh.html

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Zima blisko, dlatego wiec powraca tradycyjny na Ukrainie temat, czyli podwyżki opłat za energie elektryczną oraz przerwy w jej dostawach. Jak informują ukromedia spowodowane jest to zaniedbaniami Ministerstwa Energetyki Ukrainy które „w ciągu roku ograniczyła eksploatację elektrowni jądrowych i zaniedbało planowane remonty elektrowni jądrowych”. Dla porównania w poprzednich latach na poczatku sezonu zimowego pracowało 12 „energobloków” elektrowni jądrowych (z ogółem 15 posiadanych przez Ukrainę), a w tym roku gotowych jest tylko 10;
  https://fakty.com.ua/ru/videos/v-ukrayini-mozhut-povernutysya-viyalovi-vidklyuchennya-elektryky-prychyna/

  Polubione przez 3 ludzi

  • Temat rzeka.
   Oligarchowie na Ukrainie znaleźli nowy sposób na drenowanie budżetu państwa-sprzedaż zielonej energii. W parlamencie przegłosowano ustawę, która gwarantowała odkupywanie przez państwo OZE po jednych z najwyższych cen w Europie. Żeby skompensować nagły wzrost ceny elektryczności trzeba by dobrać się do kieszeni odbiorców indywidualnych i firm.
   Ekipa Zeleńskiego nie chciała drażnić wyborców przed wyborami samorządowymi i wpadła na diaboliczny plan-to państwowe elektrownie atomowe miałyby pokryć róznice. Zobowiązano Ukratom do sprzedaży po wyznaczonym kursie (a nie rynkowym) 85% całej produkcji. Efekt był taki, że spółka straciła płynność finansową i nie mogła dokonać napraw.

   Polubione przez 3 ludzi

 4. Ukraińska codzienność. W Charkowie mężczyzna chciał „ukarać” byłą żonę wrzucjaąc do jej mieszkania granat. Na nieszczęście dla siebie robił to tak nieudolnie że granat eksplodował mu w dłoni, urywając ręke;
  https://korrespondent.net/city/kharkov/4297642-v-kharkove-muzhchyne-otorvalo-ruku-vo-vremia-vzryva-hranaty
  Inny mieszkaniec Charkowa zrobił sobie w garażu „arsenał” broni i amunicji;
  https://korrespondent.net/ukraine/4297528-kharkovchanyn-khranyl-v-harazhe-oruzhye-y-boeprypasy

  Polubione przez 3 ludzi

 5. Ministerstwo obrony Ukrainy planuje do końca 2020 roku podpisać kontrakt na dostawę kolejnych bezzałogowych systemów Bayraktar TB2 oraz utworzyć stałe punkty kontroli, które umożliwią nieprzerwane patrole wzdłuż wybrzeża Morza Czarnego i Azowskiego. Jednym z zadań nowo pozyskanych maszyn ma być wykrywanie i identyfikacja celów dla pocisków przeciwokrętowych RC-360MC Neptun.
  https://www.defence24.pl/ukraina-buduje-system-dronowej-obrony-z-turcja-naprowadzanie-pociskow-i-dozor-granic-komentarz

  Polubione przez 3 ludzi

 6. Na Ukrainie w czwartek wykryto 14 575 infekcji koronawirusem, 229 zakażonych zmarło, 7845 pacjentów wyzdrowiało – przekazał w piątek minister ochrony zdrowia Maksym Stepanow. To drugi dzień z rzędu z najwyższym dobowym bilansem zakażeń, w czwartek informowano o 13 357 infekcjach.
  https://www.gazetaprawna.pl/amp/1496749,ukraina-ponad-14-tys-nowych-zakazen-koronawirusem-kolejny-rekord.html
  Komentarz: Sytuacja u naszego sąsiada też wymknęła się spod kontroli. Tam jest jednak o tyle gorzej,ze brakuje personelu medycznego, a i zaczyna brakować podstawowych lekarstw i tlenu.

  Polubione przez 3 ludzi

 7. OT z republik
  W kopalni w kontrolowanym przez prorosyjskich separatystów Doniecku na Ukrainie doszło we wtorek do wybuchu, w wyniku którego pod ziemią uwięzionych zostało czterech górników. W nocy z czwartku na piątek spod ziemi wydobyto ciało jednego z nich. Los pozostałych jest nieznany.
  https://wydarzenia.interia.pl/swiat/news-ukraina-po-wybuchu-w-kopalni-w-donbasie-pod-ziemia-zostali-g,nId,4867171#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome

  Polubione przez 3 ludzi

 8. Szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba poinformował w piątek o wysunięciu kandydatury byłej minister finansów Oksany Markarowej na ambasadora Ukrainy w USA. Dodał, że cieszy się ona uznaniem amerykańskiej administracji oraz Międzynarodowego Funduszu Walutowego.
  https://forsal.pl/swiat/ukraina/artykuly/8015611,ukraina-szef-msz-zaproponowal-zmiane-na-stanowisku-ambasadora-w-usa.html
  Komentarz: Oj czuć,że komuś brak kasy oj czuć. Jeśli sytuacja na Ukrainie nie zmieni się to w grudniu/styczniu 2021 roku może zabraknąć środków na emerytury.

  Polubione przez 3 ludzi

 9. Ciąg dalszy sprawy rozkradzenia funduszy przekazanych z ukraińskiego budżetu na budowę „Muzeum Rewolucji Godności” (mowa jest o sumie od 100 do 148 mln hrywien). Głos w sprawie zabrał były szef ukroIPN obecnie parlamentarzysta Wjatrowycz który o defraudację środków oskarżył…byłego prokuratora z Prokuratury Generalnej Ukrainy Hrobatiuka, który prowadził sledztwo w sprawie wydarzeń na kijowskim majdanie. Według Wjatrowycza Hrobatiuk miał się do tego przyczynić swoją decyzja z 2019 roku o wstrzymaniu prac przy budowie, na wniosek „grupy aktywistów”, którzy oskarżyli władze że specjalnie chcą zbudować „memoriał” w takim miejscu by zatrzeć dowody mogące wyjawić co naprawde stało się na kijowskim majdanie;
  https://strana.ua/news/302090-vjatrovich-obvinil-prokuraturu-v-tom-chto-memorial-v-chest-majdana-ne-postroen.html

  Polubione przez 3 ludzi

 10. OT w sprawie Białorusi, czyli „reset” na opozycji. Pojawiła sie informacja o powołaniu nowej tzw. rady koordynacyjnej opozycji o czym poinformowała noblistka Swietłana Aleksiejewicz w wywiadzie dla niemieckiego „Der Spiegel”, dodając że „skład nowej rady opozycji jest utrzymywany w tajemnicy”, a członkowie ‚komunikują się za pośrednictwem mediów społecznościowych”.
  Jednocześnie w wywiadzie dla „Radia Swoboda” Aleksiejewicz miała zaprzeczyć informacjom o stworzeniu nowej „rady koordynacyjnej” i stwierdzić ze ‚stara rada” wciąz działa;
  https://korrespondent.net/world/4297745-oppozytsyia-belarusy-sozdala-novyi-koordynatsyonnyi-sovet
  Ps. Wygląda to na jakiś „pucz” wewnątrz białoruskiej opozycji, ciekawe co na to ‚prezydetka Swieta’?

  Polubione przez 3 ludzi

 11. Północna Macedonia, Czarnogóra, Albania, Islandia, Liechtenstein, Norwegia i Ukraina przyłączyły się do decyzji Unii Europejskiej o nałożeniu sankcji na białoruskich urzędników i funkcjonariuszy.
  https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/ukraina-i-6-innych-panstw-przylaczylo-sie-do-sankcji-ue-wobec-bialorusi/
  Komentarz: Ciekawe jaka będzie odpowiedź „Batki”? Przecież jeszcze kilka miesięcy temu Ukraina chciała z Białorusią robić interesy (min nowy szlak wodny, rozwój przemysłu petrochemicznego itd).

  Polubione przez 2 ludzi

 12. Najnowszy ukraiński wieloprowadnicowy system artylerii rakietowej „Burewij” przeszedł próby ogniowe. Zainteresowanie nim wykazuje Ministerstwo Obrony Ukrainy, widząc w nim potencjalnego następcę systemów „Uragan”.
  Obecnie większość ukraińskiej artylerii rakietowej opiera się na przestarzałych podwoziach radzieckich z lat 60. i 70. XX wieku, którym już kończą się resursy. Obecnie Ukraińcy mogą już tylko starać się utrzymać je w stanie zdatnym do użytku, nie ma mowy o modernizacji. Problemem jest też to, że prywatne kremenczyńskie zakłady samochodowe KrAZ, mimo dużej liczby zamówień ze strony ukraińskiej armii, bankrutują i wojsko musi znaleźć dla nich alternatywę.
  https://kresy.pl/wydarzenia/ukraina-testy-ogniowe-nowego-systemu-artylerii-rakietowej-burewij-potencjalnego-nastepcy-systemow-uragan-video/

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.