Wojna domowa na Ukrainie 21.11.2020r.- 1980 dzień od nowego rozejmu.


Niemy krzyk”– dzień 251.

Strona ukraińska podczas nadzwyczajnej wideokonferencji grupy roboczej ds. humanitarnych odmówiła wczoraj rozważenia poruszonej w porządku obrad kwestii wymiany więźniów.

Oświadczyła o tym przedstawicielka DRL w mińskiej podgrupie ds. humanitarnych Rzecznik Praw Obywatelskich Republiki Daria Morozowa.

W przeddzień doradcy delegacji ukraińskiej w Grupie Kontaktowej Aleksiej Arestowicz na antenie ukraińskiego kanału informacyjnego „Nasz” powiedział, że kolejna wymiana więźniów między DRL a Ukrainą może się odbyć do 25 grudnia br.

„Zakończyło się nadzwyczajne spotkanie grupy roboczej ds. humanitarnych grupy kontaktowej. Kwestia wymiany zatrzymanych między DRL a Ukrainą nie została w ogóle poruszona, mimo że została ogłoszona w porządku obrad. Fakt ten po raz kolejny dowodzi, że wszystkie wypowiedzi Ukrainy o gotowości do wymiany zatrzymanych z DRL w najbliższych tygodniach to kłamstwo i manipulacja”– powiedziała Morozowa.

Poprzednia wymiana więźniów w Donbasie miała miejsce w kwietniu 2020 r. DRL przekazała na Ukrainę dziewięć osób, przyjęła zaś dziesięć.

W ŁRL  zarzucono Ukrainie pozorowanie aktywności podczas negocjacji w sprawie Donbasu.


Oświadczenie strony ukraińskiej, że na nadzwyczajnej wideokonferencji uczestników podgrupy humanitarnej Grupy Kontaktowej podobno udało się uzgodnić szczegóły techniczne otwarcia punktów kontrolnych w Szczastie i Zolotoje, jest kłamstwem. Przedstawicielka ŁRL w podgrupie humanitarnej Grupy Kontaktowej, Olga Kobczewa, poinformowała o tym OBWE.

Po wideokonferencji strona ukraińska stwierdziła, że ​​rzekomo „dzięki zdecydowanemu stanowisku” przedstawicieli Kijowa i pomocy koordynatora podgrupy OBWE Tony’ego Frischa można było „uzgodnić nowe szczegóły techniczne” odblokowania punktów kontrolnych w Szczastie i Zołotoje.

„Oświadczenie Ukrainy, że dzisiaj w ramach wideokonferencji uzgodnili wszystkie techniczne punkty, jest jawnym kłamstwem” – powiedziała Olga Kobczewa, dodając, że ​​przedstawiciele strony ukraińskiej podczas wideokonferencji „wykonali kilka telefonów do niektórych liderów, próbowali opóźnić przebieg wideokonferencji, argumentując, że zgadzają się co do różnego rodzaju niuansów”.

„To po raz kolejny potwierdziło, że strona ukraińska nie była gotowa do wideokonferencji, strona ukraińska nie była gotowa do dialogu z przedstawicielami republik. Strona ukraińska publicznie deklaruje aktywne działania negocjacyjne, ale w rzeczywistości nazywa się to naśladownictwem”– podkreśliła Kobczewa. …

Zwróciła również uwagę na fakt, że wypowiedzi przedstawicieli Ukrainy w polu informacyjnym „nie odpowiadają rzeczywistości, a dziś nie osiągnięto porozumienia w sprawie otwarcia punktów kontrolnych ze względu na brak gotowości ukraińskich przedstawicieli do dialogu”.

„Nie rozwiązali żadnego z punktów technicznych i faktycznie po raz kolejny zakłócili pracę punktów kontrolnych”– podsumowała przedstawicielka ŁRL.

Swoją opinię na temat obecnego stanu rozejmu wyraziło też wczoraj przedstawicielstwo DRL w WCKiK”

Po raz kolejny musimy przyznać, że wypowiedzi strony ukraińskiej w Grupie Kontaktowej, deklarujące chęć pokojowego rozwiązania konfliktu, są wprost przeciwne do rzeczywistych działań władz ukraińskich.

W ciągu zaledwie trzech dni, od 16 do 18 listopada, SMM OBWE odnotowało w swoich raportach obecność 108 sztuk różnego rodzaju  broni zakazanych porozumieniami mińskimi na dworcach kolejowych znajdujących się na kontrolowanym przez Kijów terenie Donbasu.

I tak,  obserwatorzy SMM OBWE odnotowali obecność 25 czołgów na stacji kolejowej w miejscowości Konstantinowka i 4 szt. MLRS BM-21 „Grad” na stacji n. Drużkowka, co opisuje raport dzienny z 17.11.2020 r .:

Następnego dnia w raporcie z 18.11.2020 SMM OBWE ponownie odnotował transport czołgów na stację kolejową we wsi Konstantinowka, ale w znacznie większych ilościach, a także dostawę artylerii dużego kalibru na stację w Drużkowce:

W raporcie z 19.11.2020 SMM OBWE ponownie odnotował dostawę 20 sztuk pojazdów artylerii samobieżnej i 3 dział przeciwpancernych na stację w Drużkowce, a także 10 czołgów w Konstantynowce:

W raporcie z dnia 19.11.2020 zwrócono uwagę na to, że funkcjonariusz USZ nie zezwolił patrolowi SMM OBWE na prowadzenie monitoringu bezpośrednio na stacji kolejowej w miejscowości Konstantinowka.

Tym samym Ukraina nadal sabotuje realizację wymogów porozumień mińskich. Z analizy raportów SMM OBWE  wynika, że ​​w okresie od 1 stycznia do 18 listopada 2020 r. w pobliżu linii styku z DRL na terytorium kontrolowanym przez Ukrainę odnotowano 1237 sztuk sprzętu i broni ciężkiej zabronionych porozumieniami mińskimi, w tym: 548 czołgów, 54 MLRS (w tym „Smercz” i „Uragan”), 409 dział samobieżnych i holowanych kalibru od 100 do 203 mm, 43 moździerze, 150 zestawów przeciwlotniczych (w tym 16 przeciwlotniczych „Buk”), a także 33 PTRK (przeciwpancerne pociski rakietowe kierowane laserowo).

*

A na froncie w Donbasie, na jego ługańskim odcinku, ukraińskie formacje zbrojne, łamiąc dodatkowe środki kontroli zawieszenia broni, umieściły w strefie tzw. Operacji Połączonych Sił („OPS”) 23 sztuki sprzętu.

Poinformował o tym na konferencji szef Departamentu Policji Ludowej ŁRL Jan Leszczenko.

„W ciągu ostatniego tygodnia ustalono lokalizację sprzętu wojskowego ukraińskich agresorów: z 92. oddzielnej brygady zmechanizowanej – dziewięć czołgów T-64, jeden bojowy wóz opancerzony (AFV), jeden MTLB (wielozadaniowy transporter-ciągnik) i jeden BREM-1 (naprawa pancerna) – pojazd ewakuacyjny) na terenie gospodarstwa rolnego we wsi Łoskutowka” – powiedział Leszczneko.

Ponadto żołnierze 80 samodzielnej powietrznodesantowej brygady szturmowej rozmieścili jeden opancerzony pojazd rozpoznawczy i patrolowy oraz jeden transporter opancerzony (APC) na terytorium prywatnej działce w dzielnicy mieszkalnej Szczastia; z 14 samodzielnej brygady zmechanizowanej sześć bojowych wozów piechoty i dwa transportery opancerzone są rozmieszczone w rejonie wsi Muratowo i jeden transporter opancerzony w rejonie wsi Krymskoje.

„Wzywamy Specjalną Misję Monitorującą OBWE do podjęcia działań w celu zapobieżenia rozmieszczeniu broni i sprzętu wojskowego Sił Zbrojnych Ukrainy w pobliżu budynków mieszkalnych i infrastruktury cywilnej”– oświadczył Leszczenko

Natomiast, według wczorajszego raportu SMM OBWE obserwatorzy  zarejestrowali na donieckim odcinku frontu rozmieszczenie sprzętu USZ poza wyznaczonymi obszarami składowania:

– ️ 2 samobieżne haubice (2S3 „Akacja”, 152 mm), 18 samobieżnych haubic (2S1 „Goździk„, 122 mm), 2 działa przeciwpancerne (MT-12 „Rapier”, 100 mm) na stacji kolejowej w pobliżu miejscowości Drużkowka,
– ️ 1 działo przeciwpancerne (MT-12 „Rapier”, 100 mm) w okolicy Drużkowki,
– ️ 10 czołgów (T-64) na dworcu kolejowym w. Konstantinowce.

Poza tym, w ciągu minionej doby, ukraińscy żołnierze 1 raz naruszyli warunki rozejmu prowadząc o godzinie 07:50, z kierunku Opytnoje k/Doniecka, ostrzał przy użyciu wyrzutni kierowanych rakiet przeciwpancernych PTUR (1 rakieta), w stronę przedmieść Spartakusa, gdzie wystrzelona rakieta uderzyła w fasadę budynku gospodarczego w wyniku czego zostały zabite zwierzęta hodowlane. Rakieta została wystrzelona ze stanowisk 56 samodzielnej brygady piechoty zmotoryzowanej Ukraińskich Sił Zbrojnych.

Ponadto, 2 razy naruszono warunki Dodatkowych Środków prowadząc o godzinie 15:35 prace fortyfikacyjne w rejonie stacjonowania wojsk ukraińskich koło miejscowości Szumy, przy użyciu kruszących ładunków wybuchowych oraz o godzinie 16:30 w rejonie Dzierżyńska (kopalnia Jużnaja- na przedmieściach Gorłówki), prowadząc tam ręczne prace inżynieryjne.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation

4 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.00 21 листопада 2020 року.

Сала Україні!

Ситуація в районі проведення операції Об’єднаних сил залишається стабільною та повністю контролюється українськими захисниками.

Упродовж минулої доби, 20 листопада, у смугах відповідальності українських бригад зафіксовано сім порушень режиму припинення вогню з боку збройних формувань Російської Федерації. Так, у районі населеного пункту Шуми ворог застосував стрілецьку зброю, а неподалік Кам’янки, Водяного, Піщевика, Павлопіля та Авдіївки – стрілецьку зброю та гранатомети різних систем.

Також, з боку тимчасово окупованої Ужівки у напрямку Водяного, окупанти здійснили дистанційне мінування позицій наших військ використовуючи заборонені міни ПОМ-2.

Бойових втрат та поранень серед військовослужбовців Об’єднаних сил не було.

Від початку поточної доби, 21 листопада, уздовж лінії розмежування спостерігається тиша, вогневих провокацій із боку збройних формувань Російської Федерації не зафіксовано.

Підрозділи, залучені до проведення операції Об’єднаних сил, продовжують неухильно дотримуватися умов режиму припинення вогню, що вступили в дію 27 липня 2020 року та готові адекватно відреагувати у разі загрози їхньому життю чи здоров’ю.

Сала Україні!

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***


Na zakończenie kilka aktualnych filmów:

***

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

50 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 21.11.2020r.- 1980 dzień od nowego rozejmu.

 1. Polski Instytut Spraw Zagranicznych sporządził raport na temat Donbasu, którą można podsuwać jednym zdaniem:
  „Ze względu na politykę władz rosyjskich i wspieranych przez nie władz tzw. republik sytuacja społeczna w Donbasie będzie ulegać dalszemu pogorszeniu.”
  Kilka jednak ciekawych danych pojawia się w raporcie:
  1) Według instytutu liczba ludności w republikach waha się od 2 do 2.5 mln osób (spora grupa to osoby starsze)
  2) Do Rosji miało wyjechać około 1.2 mln mieszkańców Donbasu z czego 300 tysięcy już uzyskało rosyjskie obywatelstwo.
  3) Podano średnie zarobki-ok. 96–125 euro
  https://www.pism.pl/publikacje/Sytuacja_spoleczna_na_okupowanych_terytoriach_Donbasu

  Polubione przez 3 ludzi

  • Z pkt. 1 i 2 zgoda, jeśli zaś chodzi o punkt 3, który opiera się na jakiś niedowartościowanych celowo szacunkach, to należałoby jeszcze dodać; jaką siłę nabywczą mają te średnie zarobki.
   Dodam, że nie widać aby ktoś tam głodował, czy też umierał z głodu- w przeciwieństwie do Ukrainy. Więc nie jest tak źle z tymi „ok. 96-125 euro” miesięcznie 🙂

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 4 ludzi

 2. Cuda Panie dzieju cuda..

  Według państwowego urzędu statystycznego Ukrainy od stycznia do października 2020 r. wielkość produkcji produktów rolnych we wszystkich kategoriach Ukraina zmniejszyła się o 14,2 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.
  https://www.farmer.pl/fakty/rynki-wschodnie/ukraina-od-stycznia-do-pazdziernika-zmniejszyla-produkcje-rolna,101432.html
  A tymczasem na GPW ukraińskie spółki z sektora rolnego mają mocne wzrosty
  https://www.bankier.pl/wiadomosc/Ukrainska-hossa-na-GPW-8003807.html

  Polubione przez 3 ludzi

 3. Kolejne antyrekordy na Ukrainie.

  Na Ukrainie w piątek wykryto 14 580 infekcji koronawirusem, 215 zakażonych zmarło, 7989 pacjentów wyzdrowiało – przekazał w sobotę minister ochrony zdrowia Maksym Stepanow. To trzeci dzień z rzędu z najwyższym dobowym bilansem zakażeń w tym kraju. W piątek informowano o 14 575 infekcjach, a w czwartek o 13 357.
  https://www.mp.pl/covid19/covid19-aktualnosci/252508,ukraina-14-580-infekcji-rosja-24-822

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Z okazji kolejnej rocznicy tzw. rewolucji godności „wspominkowy” artykuł z ukraińskiego portalu ‚Strana.ua”;
  https://strana.ua/news/302150-evromajdan-kohda-nachalas-revoljutsija-dostoinstva-prichiny-i-khronolohija-sobytij.html
  Plus w nocy pod rezydencją Poroszenki pojawili się z protestem jacyś „aktywiści” którzy m.in zarzucili Poroszence ze w czasie swojej prezydentury nie doprowadził do konca śledztwa w sprawie wydarzeń na kijowskim majdanie i nie ukarał winnych;
  https://strana.ua/news/302152-u-doma-poroshenko-v-kozine-proshla-nochnaja-aktsija-protesta.html
  I „za eto skakał majdan”, czyli w centrum Zaporoża zdesperowana i głodna emerytka polowała na gołębie…
  https://zp.vgorode.ua/news/sobytyia/a1140413-dozhilis-v-tsentre-zaporozhja-babushka-s-sachkom-lovila-holubej-video

  Polubione przez 3 ludzi

  • Plus „Ukraiński naukowiec stwierdził że przodkiem Joe Bidena był założyciel Siczy Zaporoskiej Dymitr Wiśniowiecki Bajda”. Okazuje się także że ów „ukraiński naukowiec” zasłynął juz z podobnych „odkryć” m.in
   „Ukraina jest kolebką mamutów. Pierwszy na świecie zespół muzyczny pojawił się w rejonie Czernihowa, gdzie myśliwi przy ognisku po zjedzeniu zdobyczy lubili grzechotać w gryzione kości gigantycznych zwierząt: :-)))
   „Chrystus jest Galicjaninem. Ukrzyżowali go nie na Golgocie, ale na Howerli, najwyższym ukraińskim szczycie w Karpatach” :-)))
   https://www.kp.ru/daily/21712089.3/4322954/

   Polubione przez 3 ludzi

 5. „Benia” Kołomojski nanosi ‚otwietnyj udar” tym razem w Ministerstwie Energetyki Ukrainy gdzie, jak informują ukromedia, udało mu się spowodować zwolnienie p.o. minister O. Busławiec, a na jej miejsce powołać Jurija Bojkę jej dotychczasowego zastępcę. Nowy, trówniez p.o., minister miał przedtem „pracować” w ukraińskich kompaniach energetycznych kontrolowanych przez Kołomojskiego.
  Pojawiła sie także informacja, pochodząca od jednego z parlamentarzystów z ugrupowania ‚Sługa Narodu” (z „frakcji kołomojczyków”) że dymisja Busławiec ma związek z „nieprawidłowościami” przy sprzedaży energii elektrycznej, po zaniżonej cenie, przez państwowe przedsiębiorstwo ‚Energoatom” hucie należącej do Achmetowa;
  https://strana.ua/news/302134-pochemu-iz-minenerho-ubrali-ministra-akhmetova.html

  Polubione przez 3 ludzi

 6. OT w sprawie Białorusi. ‚Tyran” z naznaczył nowych ministrów „reżimu”, jeden z nich jest z pochodzenia…Polakiem. Cytat „- Anatol, ja dawno ciebie znam. A tu otwieram teczkę i czytam: narodowość – Polak – powiedział Łukaszenka i wybuchnął śmiechem. To nagranie z mianowania 49-letniego Anatola Markiewicza na ministra pokazała reżimowa telewizja”;
  https://wyborcza.pl/7,75399,26533680,polak-ministrem-kultury-u-lukaszenki.html

  Polubione przez 3 ludzi

 7. Ciąg dalszy skandalu z rozszabrowaniem pieniędzy (mowa o sumie do 150 mln hrywien) na budowe tzw. Memoriału Niebiańskiej Sotni w Kijowie. Ukraiński portal ‚Strana.ua” informuje że za „zniknięciem” pieniedzy stoi firma która za czasów prezydentury Poroszenki była „forowana” przy rozdzielaniu zamówień państwowych.
  W artykule wytknięto także nieprawdę byłemu szefowi ukroIPN Wjatrowyczowi który obarczył winą za doprowadzenie do rozkradzenia środków decyzje o wstrzymaniu budowy jaka wydał w 2019 roku prokurator Hrobiatuk z Prokuratury Generalnej Ukrainy w ramach śledztwa w sprawie wydarzeń na kijowskim majdanie;
  https://strana.ua/articles/rassledovania/302227-kak-na-memoriale-nebesnoj-sotni-ukrali-111-millionov-hriven.html

  Polubione przez 3 ludzi

 8. Kącik rolniczy

  Prezes Ukraińskiego Stowarzyszenia Owoców i Warzyw (UPOA) Taras Bashtannyk, informuje, że od początku lata Ukraina realizuje import ziemniaków z Holandii, a teraz ruszył również import z Polski – podaje Freshplaza.
  Import ziemniaków na Ukrainę w okresie styczeń-sierpień 2020 r. wyniósł 51,27 mln USD, czyli sześć razy więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku.
  W analogicznym okresie ubiegłego roku import ziemniaków wyniósł zaledwie 8,5 mln USD, a w tym roku wzrósł o 503,15%. Białoruś (21,42 mln USD), Holandia (11,97 mln USD) i Federacja Rosyjska (7,23 mln USD) stały się w tym roku TOP-3 importerami ziemniaków na Ukrainę.
  https://www.sadyogrody.pl/handel_i_dystrybucja/106/ukraina_importuje_ziemniaki_z_polski_i_holandii,24226.html
  Komentarz: Trwa upadek małych i średnich gospodarstw rolnych na Ukrainie. W ich miejsce powstają wielkie latyfundia, które specjalizują się w produkcji zbóż lub słonecznika. Takie nastawienie rolnictwa na monokulturę powoduje, że kraj staje się coraz bardziej zależny od importu produktów spożywczych z zagranicy.

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.