Wojna domowa na Ukrainie 22.11.2020r.- 1981 dzień od nowego rozejmu.


Niemy krzyk”– dzień 252.

Ukraiński przedstawiciel Donbasu w Trójstronnej Grupie Kontaktowej, bloger Denis Kazanski, powiedział, że wyjaśnił tajemnicę antyukraińskich nastrojów mieszkańców Donbasu. Post z jego hipotezą został opublikowany na kanale Telegram.

Według Kazańskiego, niewłaściwy materiał genetyczny odziedziczony przez doniecką ludność po przodkach jest winny podjętej w 2014 roku przez mieszkańców Donbasu decyzji o odłączeniu się od Ukrainy.

„Wystarczy spojrzeć na toponimię Donbasu, aby zrozumieć, że korzeni dzisiejszych wydarzeń należy szukać w odległej przeszłości. W regionie ługańskim rozpowszechniony jest toponim ‚Duwan’ (od nazwy rzeka Duwanki oraz kilka wiosek o tej samej nazwie i kopalni Duwannaja), co w tłumaczeniu z języka tureckiego oznacza podział produkcji. Albo współcześnie- grabieże. Jest też wioska Zimogorje, a koczowniczych przestępców nazywano niegdyś Zimogorami. A w regionie Doniecka znajduje się miasto Chartczyzk, które pochodzi od słowa ‚Charczyz’, czyli rozbójnik. Nie wiem, czy gdzie indziej jest tak duża koncentracja charakterystycznych nazw miejscowości.”– podpowiada ukraiński negocjator.


Należy zauważyć, że takie degeneracyjne teorie mające na celu odczłowieczenie mieszkańców Donbasu istniały na długo przed obecnie toczącą się wojną domową. Już wcześniej w Kijowie regularnie słyszało się wypowiedzi o „bydle donieckim” przeznaczonym wyłącznie do pracy na rzecz bardziej postępowej, bo banderowskiej- części Ukrainy. Ale to pierwszy raz, kiedy rodowity mieszkaniec Doniecka składa takie stricte rasistowskie oświadczenia.

Zjawisko to można zaobserwować na Krymie, gdzie do przedwojennych, szczerze mówiąc idiotycznych wypowiedzi o „bydle donieckim, które spoczęło w dużej liczbie”, w tej chwili pojawiają się również bajki o „uchodźcach z Doniecka”, którym zarzuca się wszelkie grzechy śmiertelne, a więc od niekorzystnej sytuacji kryminalnej, do kwestii obniżenia wynagrodzeń lokalnym mieszkańcom. I to pomimo tego, że na Krymie nie ma uchodźców, bo są to osoby, które niczym nie różnią się od przybywających tam gości z różnych regionów Federacji Rosyjskiej. A swoimi cechami moralnymi i silną wolą, poziomem intelektualnym i edukacyjnym, z pewnością przewyższą tych mieszkańców Krymu, którzy krzyczą o „bydle donieckim”.

Oczywiście takich ataków na mieszkańców Donbasu nie można ignorować i pozostawić bez odpowiadającej im negatywnej reakcji, gdziekolwiek to nastąpi. Ponieważ bez napotkania jakiegokolwiek sprzeciwu, te szalone oskarżenia będą nadal krążyć, zdobywając coraz to nowe szczyty absurdów. Dochodzi już do tego, że w każdej niezrozumiałej sytuacji na bieżąco pojawia się przygotowane oskarżenie pod adresem mieszkańców Doniecka.

A w obliczu pojawiania się kolejnych „odczłowieczaczy” Donbasu należy zastanowić się , jak możliwe jest pełnienie przez takie osoby funkcji reprezentanta Ukrainy w sprawie rozmów pokojowych w Donbasie. Czy ich postawa i poglądy osobiste nie są wyjaśnieniem, dlaczego w sprawie pokoju w Donbasie nastąpił niebudzący żadnych wątpliwości, impas. Po prostu, przedstawiciele Ukrainy uważają, że z „bydłem” nie ma żadnej możliwości porozumienia się.

*

Natomiast na froncie w Donbasie, w ciągu minionej doby, USZ 1 raz naruszyły warunki rozejmu, prowadząc o godzinie 15:02 ostrzał przy użyciu automatycznego granatnika AGS-17 (5 granatów), z kierunku Opytnoje w stronę Spartakusa, na północnych przedmieściach Doniecka.

Poza tym, ukraińskie formacje zbrojne 2 razy naruszyły warunki Dodatkowych Środków wzmacniających przestrzeganie rozejmu, kiedy to o godzinie 10:20 na swoich stanowiskach bojowych w okolicy wsi Szumy (w rejonie Gorłówki), prowadzili prace fortyfikacyjne przy użyciu materiałów wybuchowych (1 eksplozja) oraz o godzinie 16:15 w okolicy wsi Wodianoje (południowy odcinek frontu) prowadzono na ukraińskich pozycjach bojowych ręczne prace inżynieryjne.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation

5 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.00 22 листопада 2020 року.

Сала Україні!

Об’єднані сили надійно контролюють ситуацію в районі проведення операції, дотримуючись запровадженого режиму припинення вогню. Українські воїни продовжують сумлінно виконувати завдання за призначенням.

Упродовж минулої доби, 21 листопада, російсько-окупаційні війська один раз порушили домовленості, що вступили в дію 27 липня 2020 року.

Так, постріли з автоматичного станкового гранатомета зафіксовано поблизу населеного пункту Водяне. Ворожий вогонь не становив загрози життю та здоров’ю українських захисників, тому наші воїни вогонь у відповідь не відкривали.

Бойових втрат і поранень серед особового складу Об’єднаних сил не було.

Від початку поточної доби, 22 листопада, на усіх ділянках відповідальності наших підрозділів обстрілів з боку противника не зафіксовано.

Захисники України дотримуються режиму припинення вогню та готові миттєво реагувати на будь-які зміни оперативної обстановки.

Сала Україні!”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:

***

***

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

27 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 22.11.2020r.- 1981 dzień od nowego rozejmu.

 1. Tragiczny finał akcji ratunkowej, trwającej w jednej z kopalń na Donbasie.

  Ratownikom udało się wydobyć na powierzchnię ciała wszystkich czterech górników, którzy zostali uwięzieni pod ziemią po wtorkowym wybuchu w kopalni w kontrolowanym przez prorosyjskich separatystów Doniecku na Ukrainie – poinformowało w sobotę (21 listopada) Radio Swoboda.
  https://wydarzenia.interia.pl/swiat/news-ukraina-wybuch-w-kopalni-w-donbasie-wszyscy-uwiezieni-gornic,nId,4869181#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Zdrada?

  Na podstawie sześciu misji przeprowadzonych przez Amnesty International w ubiegłym roku na kontrolowanym przez Kijów terenie obwodów donieckiego i ługańskiego stworzono raport poświęcony przemocy wobec kobiet.
  Bez względu na to, że statystyka dotycząca tego zjawiska jest niepełna i niedokładna, dane wyraźnie wskazują na znaczny wzrost rejestrowanych przypadków przemocy – stwierdza Amnesty International. W 2018 roku liczba ta w obwodzie donieckim wzrosła o prawie 80 proc. a w ługańskim o prawie 160 proc. w porównaniu z poprzednimi trzema latami.
  W raporcie Amnesty International zaznaczono, że kobiety doświadczają różnego rodzaju przemocy seksualnej ze strony wojskowych, w szczególności w miejscowościach wzdłuż linii rozgraniczenia między terytorium będącym pod kontrolą rządu w Kijowie a terenami kontrolowanymi przez prorosyjskich separatystów.
  https://tvn24.pl/swiat/ukraina-raport-amnesty-international-o-przemocy-wobec-kobiet-na-wschodzie-ukrainy-4757385

  Polubione przez 4 ludzi

   • Zapomniało się im 🙂
    A tak poważniej świetnie redaktor TVN-u dał sobie radę z powierzonym zadaniem. Tak napisał artykuł o zbrodniach na ludności cywilnej Donbasu POD ZARZĄDEM UKRAINY, ze wiele osób mających problemy z czytaniem ze zrozumieniem, albo czytający nagłówki pomyślałoby, że to artykuł o zbrodniach separatystów.
    I tak nawiązując do wstępniaka szefa: nie dziwię się, że mieszkańcy Donbasu się buntują i nie chcą kurateli władz z Kijowa. Przecież zwykły obywatel zamienia się w wojownika gdy coś grozi jego rodzinie tu żonie/córce/matce/siostrze.

    Polubione przez 4 ludzi

 3. Na Ukrainie w sobotę wykryto 12 079 zakażeń SARS-CoV-2, 138 zakażonych zmarło, 4604 pacjentów wyzdrowiało, a 1134 osób hospitalizowano w związku z Covid-19 – przekazał w niedzielę minister ochrony zdrowia Maksym Stepanow.
  https://www.wnp.pl/rynki-zagraniczne/ukraina-12-tys-kolejnych-zakazen-sars-cov-2,433195.html
  Ukraińskie władze przyznają, że jeśli tzw. weekendowa kwarantanna nie zda egzaminu, to na Ukrainie może zostać wprowadzony całkowity lockdown.
  https://kresy.pl/wydarzenia/ukraina-rozwaza-plan-b-bedzie-calkowity-lockdown/
  Komentarz: Żadnego „lockdownu” nie będzie. Podobnie jak w Polsce sytuacja wymknęła się spod kontroli-chorych przybywa, ale opinia publiczna przywykła już do informacji o nowych rekordach zrażeń i śmierci.
  Nikogo nie dziwią informacje o śmierci 500+ ludzi dziennie. Dopóki chorzy nie będą marli na ulicach dopóty władze nie zamkną gospodarki-wiedzą jak to jest kosztowne. Będzie cała masa działań pozorowanych i udawanie, że liczba miejsc dla chorych i respiratorów zarezerwowanych dla chorych na Covid-19 rośnie. Prawda jest jednak taka, że bez odpowiedniej ilości anestezjologów NIE MA szans na to by te respiratory wykorzystać.
  W Polsce odstawiono szopkę z szpitalem na stadionie Narodowym-szopkę bo to miejsce nie nadaje się do leczenia chorych-gdy stan zdrowia pewnych pacjentów uległ pogorszeniu trzeba było przetransportować chorych do szpitali.

  Polubione przez 5 ludzi

 4. Byli wyżsi dowódcy ukraińskich sił zbrojnych, opublikowali „list” do prezydenta Ukrainy w którym wystąpili w obronie byłego szefa ukraińskiego Sztabu Generalnego gen. Zamany któremu postawiono zarzut dokonania zdrady państwowej która doprowadziła do ‚aneksji Krymu przez Rosję”. W liscie tym ukraińscy wojskowi tłumaczą że Zamana wypełniał tylko polecenia ówczesnego rządu, Rady Bezpieczeństwa i Obrony oraz p.o prezydenta Ukrainy;
  https://strana.ua/news/302284-parubij-i-turchinov-zapretili-vsu-davat-otpor-v-krymu-v-2014-hodu-pismo-voennykh.html

  Polubione przez 5 ludzi

  • Jak mieli się bronić przed aneksją Krymu ?
   Na dzień dobry w niecały tydzień przeszło na stronę rządu republiki krymskiej więcej żołnierzy i marynarzy niż obecnie służby w Siłach morskich Ukrainy. Na stronę Rosji przeszło całe dowództwo i większość załóg okrętów.Ci co pozostali „wierni” Ukrainie w większości poddali się kolegom z jednostek mających prorosyjskie nastawienie (nie chcieli walczyć, ale obawiali się o los bliskich na Ukrainie).
   Gotowych do stawienia zbrojnego oporu było może 20% wszystkich sił na półwyspie reszta nie miała zamiar ginąć za oligarchów. A co posiadała na ten dzień ukraińska armia? Niecałe 5-6 tysięcy żołnierzy na tyle wyposażonych i uzbrojonych by móc ich wysłać w bój. Same siły FR na półwyspie dosłownie zmiotłyby te siły w parę dni (optymistyczny scenariusz). A gdyby te siły zostały zniszczone to Janukowycz mógłby odzyskać panowanie nad resztą armii, MSW i z powrotem wrócić do kraju jako Prezydent.
   Dlatego do walk z FR nie doszło, byłoby samobójstwo ze strony zwolenników Majdanu i dlatego też do konfrontacji zbrojnej z Rosją nie dojdzie też teraz.

   Polubione przez 5 ludzi

   • O ile pamiętam, to heroje majdana załadowaly się na pociąg i wyruszyly na Krym z odsieczą wspomóc armię ukraińską, ale gdy dowiedzieli się, że czekają już na nich ,,wieżliwyje ludi”, zatrzymali pociąg w szczerym polu, pohajlowali, pogrillowali i zgodnie z tradycją UPA z odsieczy heroji majdana w pobliskich krzakach została wielka kupa.
    .

    Polubione przez 3 ludzi

 5. OT światowe
  W sobotę w Gruzji odbyła się druga tura wyborów parlamentarnych. Obywatele oddawali głosy na kandydatów startujących w 17 z 30 okręgów większościowych, w których w pierwszej turze żaden z kandydatów nie uzyskał ponad połowy ważnych głosów. Jak podała agencja informacyjna RIA Nowosti we wszystkich okręgach wygrali kandydaci partii rządzącej Gruzją od 2012 r.
  https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/kaukaz/w-drugiej-turze-gruzinskie-marzenie-bierze-wszystko/

  Polubione przez 3 ludzi

 6. W dniach 18-20 listopada 2020 r. odbyło się wcześniej zapowiadane posiedzenie Ukraińsko-Polskiej Komisji Wspólnej ds. Międzynarodowego Transportu Drogowego. Posiedzenie Komisji odbyło się na szczeblu wiceministrów infrastruktury Ukrainy i RP. Delegacji ukraińskiej przewodniczyła wiceminister infrastruktury ds. integracji europejskiej Natalia Forsyuk a polskiej wiceminister infrastruktury RP Rafał Weber.
  Ponadto ukraińscy przewoźnicy otrzymają na 2020 r. dodatkowe 5000 zezwoleń: 1500 zezwoleń uniwersalnych Euro-4 i 3500 zezwoleń na tranzyt Euro-4. Ukraińscy przewoźnicy otrzymają 2500 zezwoleń na początku grudnia, a kolejne 2500 zezwoleń do 15 grudnia 2020 r. Dodatkowe zezwolenia będą ważne do 31 stycznia 2021 r.
  https://kurier-kolejowy.pl/aktualnosci/37320/5000-dodatkowych-zezwolen-dla-ukrainskich-przewoznikow-drogowych-na-2020-r.html
  Komentarz: Polscy przewoźnicy wykorzystują do 30 tysięcy zezwoleń na wjazd na Ukrainę. Ukraińscy przewoźnicy wyczerpują swoje limity przed końcem roku. Dla Polski NIE MA żadnych korzyści w utrzymywaniu wysokiej ilości zezwoleń dla konkurentów z Ukrainy. Rząd w Warszawie mógłby (gdyby chciał) zablokować dalsze pozwolenia, albo zażądać umowy barterowej-utrzymanie liczby pozwoleń w zamian za np zezwolenia na ekshumacje pomordowanych Polaków.

  Polubione przez 3 ludzi

  • Bardziej przychylam się do zdania jednego eksperta (Алексей Кущ). Na ten moment Chiny będą chciały uspokoić sytuację na linii Pekin-Waszyngton. Dlatego zapewne Chiny zgodzą się na kilka umów bilateralnych min na zakup soi od amerykańskich farmerów.
   W Chinach wraz z bogaceniem się społeczeństwa zwiększa się zapotrzebowanie na mięso głównie wieprzowinę. A tak się składa, że jako karma zarówno soja jak i kukurydza może być używana zamiennie. Innymi słowy Amerykanie przejma rynek Chin, a Ukraina straci główny rynek dla kukurydzy. jest to o tyle istotne, że w wyniku złej gospodarki wodnej kraj ma problemy z zasiewami pszenicy. Wyrósł też poważny konkurent „światowego spichrza” -Rosja, która od kilku lat zwiększa produkcję zbóż i powoli przejmuje rynki kiedyś zarezerwowane dla Ukrainy.
   Władze w Kijowie, jak i pewni eksperci twierdzą, że nowa unia celna może dać szansę Ukrainie, kraj ma stać się centrum wymiany pomiędzy wschodem a zachodem. Taki projekt już został uruchomiony i działa-nazywa się „Nowy Jedwabny szlak” i centralnym punktem wymiany stała się Rosja i Białoruś.
   Na koniec, nie rozumiem jak eksperci mogą uważać ,ze Pekin postanowi ot tak z siebie dać miliardy pożyczek Ukrainie skoro kilkakrotnie rząd w Kijowie mocno nadepnął na odcisk chińskim przedsiębiorcom.

   Polubione przez 3 ludzi

   • „…nie rozumiem jak eksperci mogą uważać ,ze Pekin postanowi ot tak z siebie dać miliardy pożyczek Ukrainie skoro kilkakrotnie rząd w Kijowie mocno nadepnął na odcisk chińskim przedsiębiorcom”- bo widocznie uznali, że Chińczycy głupie som….

    Pozdrawiam.

    Polubienie

 7. Ukraiński portal ‚Strana.ua” przedstawia artykuł na temat „kartelu” który w ramach „prezydenckiego projektu budowy dróg na Ukrainie” zajął się wyprowadzeniem pieniedzy z ukraińskiego budżetu co ujawnił były szef ukraińskiego resortu finansów Ihor Umanskij. Głównym „graczem” w „kartelu” jest turecka kompania „ONUR”, a pozostałe firmy powiazane są także z byłym ministrem infrastruktury Omeljanem, oligarchą Kołomojskim, a także z burmistrzem Odessy Truchanowem. Znalazła się w „kartelu” także firma należąca do przyrodniego brata Jurija Korjawczenkowa znanego pod artystycznym pseudonimem ‚Józik”, kolegi Zełenskiego z kabaretu „95 Kwartał” obecnie deputowanego frakcji „Sługa Narodu” w Radzie Najwyższej Ukrainy;
  https://strana.ua/articles/analysis/302355–kak-dorozhnyj-kartel-osvaivaet-bjudzhetnye-milliardy.html

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.