Wojna domowa na Ukrainie 23.11.2020r.- 1982 dzień od nowego rozejmu.


Niemy krzyk”– dzień 253.

„Aleksiej Arestowicz, doradca ds. polityki informacyjnej ukraińskiej delegacji w trójstronnej grupie kontaktowej, powiedział TSN o planie B prezydenta Wołodymyra Zełenskiego dla Donbasu”– podaje RIA Novosti .

Arestowicz odkreślił, że mówi o tym nieformalnie, jako osoba prywatna.⁣

„On (plan B- dopisek mój) jest dyskutowany na marginesie. A kluczowym słowem są żołnierze sił pokojowych. Nie różni się to od planu Poroszenki. Tyle że na marginesie jest taka legenda, że ​​w 2016 roku prawie zgodzili się na rozjemców, ale kto o tym pamięta z delegacji ukraińskiej, że plan sprowadzenia sił pokojowych został udaremniony. Teraz znaleźliśmy sposób na faktyczne zapewnienie sił pokojowych. Zwiększenie SMM OBWE jest potężnym elementem kontroli”– powiedział Arestowicz.⁣

Wcześniej Arestowicz poinformował, że delegacja strony ukraińskiej w TGK opracowała „Plan wspólnych kroków”, który zakłada wycofanie „nielegalnych grup i najemników” z Donbasu na początku 2021 roku, co pozwoli na przeprowadzenie wyborów lokalnych na tych terenach 31 marca.⁣

Czyli, ten przebiegły plan ma polegać na tym, że gdy „najsilniejsza” armia w Europie, nie jest w stanie sama w sposób zbrojny odzyskać kontroli nad utraconą dla Kijowa częścią Donbasu i nad całością swych granic państwowych, to mają za nią tego dokonać siły SMM OBWE (????)- usuwając „nielegalne grupy i najemników”. Plan w ukraińskim zamyśle jest wyśmienity, tylko na ile realny. Czy nie jest to kolejne myślenie życzeniowe, mając na celu przekonanie wyłącznie wyborców „Sługi Narodu”, że obecna ekipa w sprawie odzyskania Donbasu, coś w ogóle robi. Co oczywiście zostało przez nią obiecane w przedwyborczej kampanii.

Dlatego też, szef delegacji ukraińskiej Leonid Krawczuk ma inny plan rozwiązania tego problemu, i zaproponował Plan Działania dla Donbasu, tak aby wszyscy członkowie grupy kontaktowej brali udział w opracowaniu wspólnego dokumentu.⁣

Pełnomocnik Rosji w grupie kontaktowej Borys Gryzłow stwierdził już, że również i ten plan jest sprzeczny z porozumieniami mińskimi i można go uznać za krok w kierunku ich całkowitego odrzucenia. Według niego „to kolejna imitacja procesu negocjacyjnego, którego jedynym jasno określonym celem jest zwołanie kolejnego szczytu ‚formatu normandzkiego’ ”.

https://tsn.ua/ru/video/video-novini/plan-b-zelenskogo-po-donbassu.html.

*

Według raportu obserwatorzy SMM OBWE odnotowali na donieckim odcinku frontu  następujące naruszenia warunków rozejmu wraz z Środkami Dodatkowymi jego przestrzegania, przez USZ:

 ️ 22 października dron  dalekiego zasięgu SMM OBWE zarejestrował po raz pierwszy poszerzenie trzech istniejących okopów w okolicy Piaski. Około 3,2 km na północny wschód od tego osiedla, odnotowano wydłużenie wykopu o 190 m, na innym miejscu (ok. 1,7 km na północny wschód od osady Piaski) odnotowano dwa fakty przedłużenia – o 20 mi 150 m.

20-metrowe przedłużenie zostało ocenione przez SMM OBWE jako posuwanie się naprzód w kierunku linii rozgraniczenia, co zmniejsza dystans między stanowiskami stron do 375 m. Pozostałe fakty z przedłużenia okopów zostały ocenione przez obserwatorów jako wzmocnienie istniejących pozycji.

Przypomnijmy, że Przedstawicielstwo DRL w WCKiK oraz w procesie negocjacji wielokrotnie rejestrowało fakty dotyczące wyposażenia inżynieryjnego stanowisk USZ w rejonie osady Piaski.

– ️ 19 listopada, w polu około 300 m na południowy wschód od miejscowości Priszczewik dron krótkiego zasięgu SMM OBWE ponownie zarejestrował co najmniej 150 min przeciwpancernych (część większego pola minowego rozciągającego się na 900 m) w 4 rzędach od północy do południa należących do USZ.

Ponadto obserwatorzy SMM  OBWE zarejestrowali rozmieszczenie sprzętu USZ poza wyznaczonymi obszarami składowania i strefą bezpieczeństwa:

– ️ 9 haubic samobieżnych (2S3 „Akacja„, 152 mm), 18 samobieżnych haubic (2S1 „Goździk”, 122 mm) na stacji kolejowej w pobliżu miejscowości Drużkowka;
– ️ 1 transporter opancerzony (MT-LB) w pobliżu strefy mieszkalnej miejscowości Nowosiełowka.

Poza tym, w dniu wczorajszym o godzinie 12:08, ukraińscy żołnierze z kierunku wsi Opytnoje (na północnych obrzeżach Doniecka), przeprowadzili prowokacyjny ostrzał przy użyciu automatycznego granatnika AGS-17 (12 granatów) w stronę przedmieść Spartakusa.

Poniżej film dokumentujący prowadzenie prac inżynieryjnych przez USZ w rejonie Wodianoje- na południowym odcinku frontu, w dniu 21 listopada:

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation

6 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.00 23 листопада 2020 року.

Сала Україні!

Обстановка в районі проведення операції Об’єднаних сил залишається стабільною та контрольованою українськими захисниками. Наші військовослужбовці сумлінно виконують завдання за призначенням, дотримуючись у повному обсязі домовленостей, досягнутих 22 липня 2020 року в рамках Тристоронньої контактної групи.

Минулої доби, 22 листопада, зафіксовано шість фактів порушення режиму припинення вогню.

Так, в передмісті Авдіївки російсько-окупаційні війська відкрили вогонь з автоматичного станкового гранатомету, а неподалік Новолуганського – зі станкового протитанкового гранатомету. В районах населених пунктів Шуми та Водяне ворог застосував гранатомети різних систем та стрілецьку зброю. Окрім того, з боку тимчасово окупованої Ужівки у напрямку Водяного окупанти здійснили дистанційне мінування позицій наших військ, використовуючи міни ПОМ-2.

Про порушення режиму припинення вогню та зухвале використання заборонених мін збройними формуваннями Російської Федерації через Українську сторону СЦКК повідомлено представників ОБСЄ.

Бойових втрат та поранень серед особового складу Об’єднаних сил не було.

Від початку поточної доби, 23 листопада, уздовж лінії розмежування спостерігалася тиша, порушень домовленостей у районі проведення операції не виявлено.

Підрозділи Об’єднаних сил дотримуються умов припинення вогню, проте залишають за собою право на відкриття вогню у відповідь в разі загрози їх життю та здоров’ю.

Сала Україні!

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:

***

***

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

47 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 23.11.2020r.- 1982 dzień od nowego rozejmu.

 1. Ukraińska codzienność. W Kijowie trójka policjantów postanowiła sobie „dorobić” do pensji zatrzymując pod „wydumanym pretekstem” właściciela jednego z salonów samochodowych, a następnie próbując od niego wymusić 10 tysiecy $ za jego uwolnienie;
  https://kiev.strana.ua/302474-v-kieve-politsejskim-soobshchili-o-podozrenii-v-pokhishchenii-cheloveka.html
  W Odessie trwa „antykwarantannowy bunt” pracowników jednego z miejskich targowiska, którzy m.in zablokowali wczoraj jedna z tras dojazdowych do miasta;
  https://odessa.strana.ua/302479-v-odesse-perekryli-ovidopolskuju-trassu-protestujut-protiv-karantina.html

  Polubione przez 3 ludzi

 2. W temacie wyborów samorządowych na Ukrainie. We Lwowie po zaciętej walce zwyciężył dotychczasowy burmistrz Lwowa Andrij Sadowy, który w drugiej turze pokonał konkurenta z partii Poroszenki „Europejska Solidarność”. W związku z tym POROCHOBOTY i wierne Poroszence „ukropatrioty” ogłosiły ze Sadowy jest „separatystą” który chce we Lwowie stworzyć tzw. russkij mir. Pojawiły sie także informacje że „Europejska Solidarnosć” która ma w 64-osobowej radzie miejskiej Lwowa 26 radnych może spróbować „skaptować” na swoja stronę jeszcze 7 radnych (m.in z banderowskiej ‚Swobody”) i dysponując większoscią doprowadzić do „impeachmentu” Sadowego ze stanowiska;
  https://strana.ua/news/302430-pochemu-na-vyborakh-mera-vo-lvove-proihral-kandidat-ot-poroshenko-i-chto-zhdet-sadovoho.html
  https://lvov.strana.ua/302468-taras-chernovol-obozval-lvovjan-lvovtsami-iz-za-pobedy-sadovoho-na-vyborakh.html

  Polubione przez 3 ludzi

 3. Nieoczekiwany zwrot w sprawie przełożonego meczu piłkarskiego Szwajcaria – Ukrainy, po tym jak pośród piłkarzy i członków ekipy ukraińskiej wykryto zarażonych koronawirusem i w związku z tym wszystkich poddano kwarantannie. Teraz prawnik ukraińskiego związku piłki noznej wygraża Szwajcarom sądem i oskarża że ich działania miały ‚oznaki dyskryminacji” oraz że w ten sposób chcą doprowadzić do tego by reprezentacja Ukrainy nie mogła wystepować w „elitarnych rozgrywkach Ligi Narodów”;
  https://strana.ua/sport/302458-shvejtsarija-ukraina-otmenu-matcha-osporjat-v-sude.html

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Epidemia koronawirusa na świecie. USA zmaga się cały czas z coraz większą liczbą przypadków zarażeń koronawirusem i śmierci spowodowanych COVID, a tymczasem „The Wall Street Journal” informuje że w kostnicach Nowego Jorku wciąż znajduje sie około 650 zwłok zmarłych na COVID jeszcze wiosną tego roku. Są to zwłoki osób o „nieustalonej tożsamości”, „nie udało się znaleźć ich bliskich lub po prostu nie mają oni środków na pokrycie kosztów przechowywania zwłok, a następnie pogrzebu”;
  https://strana.ua/news/302447-v-morhakh-nju-jorka-neskolko-soten-neopoznannykh-zhertv-sovid-19.html

  Polubione przez 3 ludzi

 5. Cytat „Kamala Harris wzięła gotówkę na kampanię od firmy prawniczej [która broniła] Jeffreya Epsteina”, a sama Harris po ujawnieniu pedofilskiego skandalu z Epsteinem miała wzywać „najwyższych urzędników Departamentu Sprawiedliwości do wycofania się z wszelkich spraw związanych z Epsteinem”;
  http://nynettle.info/2020/11/21/bombshell-kamala-harris-took-campaign-cash-from-jeffrey-epsteins-law-firm/

  Polubione przez 3 ludzi

 6. Tymczasem na Ukrainie złapali jedną z „myszy co to miały wyżreć ziarno z magazynów rezerw państwowych”. ‚Myszą” okazał sie być jeden z urzędników rezerwy państwowej z obwodu sumskiego który „na lewo” wyprzedał ziarno z państwowych magazynów o wartosci prawie 3 mln hrywien;
  https://strana.ua/news/302551-hlava-hosrezerva-v-sumskoj-oblasti-nezakonno-prodal-zerna-na-2-8-mln-nabu-otkrylo-delo.html

  Polubione przez 3 ludzi

 7. OT z Australii. Pojawiły się informacje ze po tym jak dowództwo australijskich sił zbrojnych ujawniło raport w którym przyznano ze żołnierze z australijskiego kontyngentu w Afganistanie dopuszczali się zbrodni wojennych, a australijski głównodowodzący gen. Angus Campbell poprosił o wybaczenie Afgańczyków, w przeciągu ostatnich trzech tygodni samobójstwo popełniło 9 australijskich wojskowych. Samobójstwo miała popełnić jedna kobieta i ośmiu mężczyzn w wieku od 20 do 50 lat, a taka liczba samobójstw w tak krótkim czasie, jest bezprecedensowa w najnowszej historii sił zbrojnych Australii;
  https://www.dailymail.co.uk/news/article-8975791/Nine-soldiers-lives-amid-report-exposing-war-crimes-Afghanistan.html

  Polubione przez 3 ludzi

 8. Mors?

  Patrol Straży Granicznej w pobliżu miejscowości Dubienka na terenie powiatu chełmskiego zauważył mężczyznę ubranego w specjalistyczny strój do pływania. Na widok funkcjonariuszy próbował ukryć w pobliskich zaroślach owinięte w folię pudła. Znaleziono w nich 2,5 tysiąca paczek papierosów o wartości 35 tysięcy złotych.
  https://radio.lublin.pl/2020/11/przemycal-papierosy-wplaw-obywatela-ukrainy-zatrzymala-straz-graniczna/

  Polubione przez 3 ludzi

 9. OT Z Polski

  15 002 nowych przypadków koronawirusa w Polsce i 156 kolejnych ofiar śmiertelnych – takie dane przekazało Ministerstwo Zdrowia w poniedziałek (23 listopada).
  https://wydarzenia.interia.pl/raporty/raport-koronawirus-chiny/polska/news-koronawirus-w-polsce-nowy-raport-ministerstwa-zdrowia-23-lis,nId,4872413#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome
  Komentarz: Zauważyliście państwo, ze od jakiegoś czasu manipuluje się liczbą zgonów? Dawniej podawało się zmarłych mających choroby współistniejące, obecnie tylko tych u których wykluczono inne przyczyny.
  Dla porównania raport z 14 listopada.
  https://www.money.pl/gospodarka/koronawirus-rekord-zgonow-w-polsce-6575509332757472a.html

  Polubione przez 3 ludzi

  • „Zauważyliście państwo, ze od jakiegoś czasu manipuluje się liczbą zgonów? Dawniej podawało się zmarłych mających choroby współistniejące, obecnie tylko tych u których wykluczono inne przyczyny.”- + ilość wykonywanych testów.

   Nie ma pieniążków na kolejny lockdown, to robi się mniej testów, mniej testów=mniej wykrytych zachorowań.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 4 ludzi

 10. Gościnne występy

  W sobotę 21 listopada kilka minut po godzinie 23:00, policjanci zatrzymali 41-letniego obywatela Ukrainy, kierującego samochodem marki Peugeot. Mężczyzna postanowił skrócić sobie drogę, jadąc ze stacji paliw w Chojęcinie w kierunku ulicy Wrocławskiej. Obywatel Ukrainy przejechał ze znaczną prędkością przez krawężnik oraz trawnik znajdujący się naprzeciwko budynku policji, niszcząc przy okazji wszystkie cztery opony. Powodem błędnej oceny sytuacji, był zapewne alkohol. Obywatel Ukrainy wydmuchał 2,5 promila.
  https://www.radiosud.pl/fakty/41-letni-obywatel-ukrainy-mial-2-5-promila-jechal-po-trawniku-przed-komenda-policji-17491

  Polubione przez 3 ludzi

 11. Właścicielka trzech wrocławskich firm budowlanych pójdzie do więzienia na półtora roku za „handel ludźmi”. Sprowadzała z Ukrainy pracowników obiecując im mieszkanie i dobre zarobki. Urządziła im piekło – zabierała dokumenty, nakładała finansowe kary pod byle pretekstem. W efekcie zamiast wypłaty, pracownicy dostawali informację ile oni mają zapłacić kar firmie.
  https://gazetawroclawska.pl/oboz-pracy-dla-robotnikow-z-ukrainy-szefowa-trzech-firm-skazana-za-handel-ludzmi/ar/c1-15306299
  Komentarz: Tej Pani mi wcale nie żal. Jeśli się nie mylę (nie podano imienia i pierwszej litery nazwiska) to ta osoba już od lat prowadziła w ten sposób interes. Początkowo jej ofiarą padali Polacy-brak wypłat, kary finansowe o byle pierdołę itd. Pracownicy odeszli z jej firmy. Kobieta założyła więc nowe firmy-wydmuszki, jednak w środowisku była na tyle „znana”, że miejscowi nie chcieli z nią mieć nic do czynienia a nowi szybko zmykali. W efekcie wyrobiła sobie taka opinie, ze żaden Polak nie chciał już u niej pracować. Na forach firm często padały negatywne zdania na temat prowadzonych przez nią przedsiębiorstw.
  Brakło Polaków przerzuciła się na Ukraińców i tu się nadziała kobieta 🙂 Bo o ile PIP Polakami się nie interesował i sprawy zamiatał pod dywan, to po interwencji konsulatu sprawy nabrały tempa. Teraz widzimy finał (?) tej historii.

  Polubione przez 4 ludzi

 12. Tymczasem Państwowa Agencja Kosmiczna Ukrainy która niedawno ogłosiła zamiar „podboju Księżyca i Marsa wspólnie z NASA” poinformowała że podległe jej przedsiębiorstwa i instytucje naukowe od stycznia do września tego roku zwiększyły stratę netto do ponad miliarda hrywien. To jest 23 razy więcej niż w pierwszych dziewięciu miesiącach roku ubiegłego…
  https://korrespondent.net/ukraine/4298665-kosmycheskaia-otrasl-ukrayny-za-deviat-mesiatsev-uvelychyla-ubytok-v-23-raza

  Polubione przez 4 ludzi

 13. Ciekawostka z ukraińskiej bankowości, czyli ukraiński Komitet Antymonopolowy zezwolił obywatelowi Białorusi na nabycie pakietu kontrolnego w działającym na Ukrainie „Banku BTA”. Niestety brak bliższych informacji na temat owego ‚obywatela Białorusi” to znaczy kim jest i z kim jest powiązany (z „reżimem” albo opozycją);
  https://korrespondent.net/ukraine/4298658-ynvestor-yz-belarusy-khochet-pryobresty-bta-bank

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.