Wojna domowa na Ukrainie 24.11.2020r.- 1983 dzień od nowego rozejmu.


Niemy krzyk”– dzień 254.


Szef Komitetu Wschodniego Gospodarki Niemiec Oliver Herme, komentując sytuację wokół budowy „Nord Stream 2”, wezwał Stany Zjednoczone do poszanowania suwerenności europejskiej i powrotu do szerokiej współpracy z władzami Niemiec i Europy
.

„Takie podejście jest całkowicie wykluczone wśród sojuszników”– stwierdził Herme, komentując doniesienia, że ​​Stany Zjednoczone zagroziły sankcjami wobec europejskich firm zaangażowanym w budowę rurociągu.

„Ewentualne eksterytorialne sankcje Stanów Zjednoczonych wobec europejskich uczestników projektu” , nazwał niedopuszczalną ingerencją w prawo międzynarodowe, co powiedział w wywiadzie dla niemieckiej gazety „Die Welt”

Przypomnę, że w dniu 19 listopada niemiecki Bundestag zagłosował za poparciem gazociągu „Nord Stream 2”, który zakłada budowę dwóch magistrali biegnących z wybrzeża Rosji przez Morze Bałtyckie do Niemiec. Projektowi aktywnie sprzeciwiają się Stany Zjednoczone, które promują sprzedaż swojego skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Europie. W wyniku tej polityki protekcjonizmu gospodarczego wobec własnych firm, 21 lipca Izba Reprezentantów Kongresu USA zatwierdziła projekt budżetu obronnego na rok fiskalny 2021, w którym zostały poownie rozszerzone sankcje wobec „Nord Stream 2”. W październiku Departament Stanu USA poinformował, że amerykańskie sankcje wobec „Nord Stream 2” będą miały zastosowanie do firm świadczących usługi lub przekazujące fundusze na modernizację lub instalację sprzętu na statkach układających rurociągi.

Rzecznik niemieckiej firmy Uniper powiedział, że Stany Zjednoczone wciąż próbują podważyć ważny projekt infrastrukturalny „Nord Stream 2”, który jest „niezbędny dla bezpieczeństwa energetycznego Europy”.

Natomiast Kreml odpowiedział, że nowe sankcje USA wobec „Nord Stream 2” są częścią nieuczciwej konkurencji amerykańskich rejderów. 

 ️https://www.welt.de/wirtschaft/article220722328/Nord-Stream-2-Unter-Buendnispartnern-ist-dieses-Vorgehen-indiskutabel.html?cid=onsite.onsitesearch

*

A na froncie w Donbasie, na jego donieckim odcinku, w ciągu minionej doby, USZ 3 razy naruszyły warunki rozejmu (12:30, 19:30 i 20:35), prowadząc ostrzały przy użyciu podwieszanych granatników (łącznie 9 granatów). Ostrzały te prowadzone były: z kierunku Wodianoje w stronę Komiternowa- a południowym odcinku frontu (2 ostrzały) oraz z kierunku miejscowości Szumy w stronę Gorłówki, gdzie został ostrzelany teren osiedla mieszkaniowego przy kopalni im. Gagarina.

Poza tym, ukraińscy żołnierze nadal prowadzą intensywnie prace fortyfikacyjne, które wczoraj wykonywane były o godzinie 11:50 przy użyciu ładunków okopowych (1 eksplozja) w rejonie Wodianoje- na pozycjach ukraińskich formacji zbrojnych oraz o godzinie 14:35 w okolicy Marinki- koło Doniecka. Tym samym USZ 2 razy naruszyły warunki Dodatkowych Środków wzmacniających kontrolę i przestrzeganie rozejmu podpisane w dniu 21 lipca br.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation

7 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.00 24 листопада 2020 року.

Сала Україні!

Ситуація в районі проведення операції Об’єднаних сил залишається контрольованою українськими захисниками. Минулої доби, 23 листопада, збройні формування Російської Федерації та її найманці чотири рази порушили домовленості, що були досягнуті в рамках Тристоронньої контактної групи 22 липня 2020 року.

Так, міномет калібру 82 міліметри російсько-окупаційні війська застосували неподалік Красногорівки. Пострілами з підствольного гранатомета та стрілецької зброї ворог провокував наших захисників в передмісті Авдіївки та двічі в районі населеного пункту Водяне.

На вогневі провокації противника українські військовослужбовці зброю у відповідь не застосовували.

Бойових втрат та поранень серед особового складу Об’єднаних сил не було.

Від початку поточної доби, 24 листопада, у районах відповідальності українських підрозділів порушень режиму припинення вогню не зафіксовано. По всій лінії розмежування спостерігається тиша.

Підрозділи Об’єднаних сил, перебуваючи напоготові до адекватного реагування на будь-які підступні дії противника, продовжують виконувати завдання за призначенням.

Сала Україні!

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:

***

***©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

55 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 24.11.2020r.- 1983 dzień od nowego rozejmu.

 1. OT z naszego nieszczęsnego kraju czyli „Stwierdzenie o współpracy kard. Henryka Gulbinowicza z SB jest kłamliwym nonsensem, nie znajduje potwierdzenia w stanie badań – pisze w liście otwartym grupa działaczy opozycji z okresu PRL, m.in. Władysław Frasyniuk, Bogdan Zdrojewski i Anna Morawiecka”.
  Trzeba coś zrobić z tym „fantem” bo inaczej okaże się że „niezłomni opozycjoniści” z czasów PRL, z Frasyniukiem na czele, ukrywający się w pałacu Gulbinowicza byli faktycznie pod „opieką” SB. Plus pojawia się także sprawa słynnego „ukrycia” 80 mln złotych z kasy zwiazkowej ‚Solidarności” w które zaangażowany był Gulbinowicz, a o czym nakręcono nawet film, faktycznie odbyło się „pod czujnym okiem eSBecji”…
  https://wydarzenia.interia.pl/polska/news-byli-dzialacze-opozycyjni-pisza-list-w-sprawie-kard-henryka-,nId,4873091

  Polubione przez 4 ludzi

  • Cała ta tzw. antysystemowa opozycja i następnie podziemie, była pod całkowitą kontrolą spec służb. Tylko ci, których nie udało się złamać i namówić do współpracy gięli w niewyjaśnionych do chwili obecnej okolicznościach.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 5 ludzi

 2. OT kosmiczne. Chińska narodowa agencja kosmiczna poinformowała o wystrzelenie rakiety „Długi Marsz 5” na której pokładzie znajdowała się sonda „Chang’e 5” która ma wylądować na Księżycu i przeprowadzić badania jego gruntu. Bedzie to pierwsza taka misja od lat 70-tych XX wieku, a Chiny staną sie trzecim państwem po USA i ZSRR które tego dokonają;
  https://gordonua.com/news/worldnews/kitay-zapustil-na-lunu-zond-dlya-issledovaniya-grunta-1528654.html
  I teraz uwaga, Elon Musk I NASA domagają się od strony chińskiej podzielenia się informacjami jakie pozyska dzięki misji swojej sondy księżycowej…
  https://gordonua.com/news/worldnews/mask-i-nasa-prokommentirovali-zapusk-kitaem-zonda-dlya-issledovaniya-grunta-luny-1528660.html

  Polubione przez 5 ludzi

  • „Chińska narodowa agencja kosmiczna poinformowała o wystrzelenie rakiety „Długi Marsz 5” na której pokładzie znajdowała się sonda „Chang’e 5” która ma wylądować na Księżycu i przeprowadzić badania jego gruntu.”- wdarł się tu błąd, polegający na tym, że pierwszy raz chińska sonda wylądowała na Księżycu już 7 lat temu. Ona to prowadziła badania jego powierzchni. Obecny statek kosmiczny ma za zadanie zabranie h próbek księżycowego gruntu na Ziemię, co ostatni raz miało miejsce jeszcze w czasach ZSRR w latach 70-tych, a dokładnie; ostatnie próbki księżycowe zostały zebrane w 1976 roku i sprowadzone na Ziemię przez ZSRR w ramach misji „Luna 24” .

   A więc, chodzi tu wyłącznie zebranie księżycowego gruntu, bo jego badania dokonała sonda chińska 2 lata temu, tylko o zabranie próbek na Ziemię.

   Dodam jeszcze, że Chang’e 5 to szósta misja w chińskim programie Chang’e, którego celem jest jak najlepsze poznanie Księżyca. Swoją nazwę wzięła od bogini Księżyca z chińskiej mitologii. Orbitery Chang’e 1 i Chang’e 2 wystartowały w 2007 i 2010 r. W ramach misji Chang’e 3 w 2013 Chiny umieściły na Księżycu pierwszy łazik.

   Chang’e 4 dokonał pierwszego w historii miękkiego lądowania na niewidocznej stronie Księżyca, dostarczając lądownik i łazik w miejsce, które dotąd było bardzo słabo zbadane. Instrumenty pomiarowe ciągle zbierają tam dane od 2019 roku.

   https://pl.wikipedia.org/wiki/Chi%C5%84ski_program_kosmiczny

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 3 ludzi

 3. Tymczasem skandal na ‚wschodniej flance NATO”, czyli na Łotwie. Wybuchł on po tym jak okazało sie że Ministerstwo Transportu Łotwy zwróciło się do Rosji z prośbą o powstrzymanie spadku tranzytu ruchu towarowego przez terytorium Łotwy, o prawie 30 % w porównaniu z analogicznym okresem (styczeń – wrzesień) roku poprzedniego. W związku z tym łotewskie koleje musiały podjąć decyzje o redukcji personelu oraz rozpoczęły wyprzedaż swojego taboru, kryzys dotknął takżę znajdujący sie w porcie w Rydze terminal służacy do przeładunku węgla. W akcie desperacji zastępca Sekretarza Stanu w Ministerstwie Transportu Łotwy Uldis Reimanis zdecydował się wysłać list do zastępcy Ministra Transportu Federacji Rosyjskiej Jurija Pietrowa, swojego ‚kolegi” z międzypaństwowej grupy roboczej zajmującej się kwestiami transportu. Podobno list do Rosjan z prośbą o pomoc mieli wysłać także łotewscy biznesmeni pracujacy w porcie w Rydze;
  Na taką „haniebną zdradę” od razu podniósł sie krzyk łotewskich „patriotów” z byłym prezydentem Valdisem Zatlersem na czele który miał stwierdzić że „upokorzenie przed Rosjanami nam nie pomoże”;
  https://vz.ru/world/2020/11/23/1071988.html

  Polubione przez 3 ludzi

 4. „Haniebna zdrada’ w wykonaniu byłego Ambasadora kanady w Kijowie (w latach 2014 – 2019) Romana Waschuka który odważył sie publicznie stwierdzić że Ukraina stała sie „królikiem doświadczalnym Zachodu” na którym „testowano” wprowadzanie „reform demokratycznych” popełniając przy tym szereg „błedów’. Waschuk wśród owych „błędów” wymienił m.in „reformatorski bolszewizm” czyli forsowania „reform” na siłę (za obwinił…Sorosa), „utożsamianie wojny z Rosją z wojną z korupcją” i „obsesja Zachodu na punkcie walki z korupcją” oraz IGNOROWANIE PRZEZ ZACHÓD INTERESÓW WIĘKSZOSCI UKRAIŃCÓW;
  https://strana.ua/news/302671-roman-vashchuk-otkrovenija-eks-posla-kanady-o-reformakh-zapada-v-ukraine.html

  Polubione przez 4 ludzi

 5. We Lwowie odbyło sie tymczasem nadzwyczajne posiedzenie rady miejskiej na którym wiekszość (34 z 64) składająca się z radnych z frakcji ‚Europejska Solidarnośc”, ‚Swoboda” oraz ugrupowania ‚Warta” przegłosowała utworzenie komisji która ma wybrać tymczasowe prezydium Rady Miejskie. W ten sposób radni faktycznie odsunęli od władzy burmistrza Lwowa Sadowego który ledwo co wygrał wybory pokonując konkurenta z „Europejskiej Solidarności’;
  https://strana.ua/news/302692-vo-lvove-chast-deputatov-lvovskoho-horsoveta-sobralas-na-pervoe-zasedanie-sessii.html

  Polubione przez 4 ludzi

 6. OT z Dalekiego Wschodu. Na Morzu Japońskim rosyjski niszczyciel ‚Admirał Winogradow” zdecydowanie „wyprosił” z rosyjskich wód terytorialnych amerykański niszczyciel „USS John S. McCain” który je naruszył. Podobno dowódca rosyjskiego okrętu użył „mocnej perswazji” w postaci zagrożenie staranowaniem, jeżeli Amerykanie natychmiast „nie zwiną żagli” i nie opuszcza rosyjskich wód terytorialnych;
  https://tass.ru/armiya-i-opk/10080463

  Polubione przez 3 ludzi

 7. „Haniebna zdrada” w „bezcennym Izraelu” gdzie nie chcą pić ‚Coca – Coli” wyprodukowanej na Ukrainie. Powodem tego ma być gorsza jakość „ukraińskiej coli” oraz to ze butelki opisane są w języku ukraińskim, cytat „Kupcy narzekają, że trunek smakuje inaczej niż lokalny, dlatego język ukraiński na etykietach stał się wyznacznikiem jego niższej jakości” :-)))
  https://strana.ua/news/302666-v-izraile-iz-za-zhalob-pokupatelej-otkazyvajutsja-ot-koka-koly-iz-ukrainy.html

  Polubione przez 4 ludzi

 8. Ciekawą informacja podzielił się były wiceminister gospodarki Ukrainy (od wrzesnia 2019 do kwietnia 2020 roku) Paweł Kuchta który stwierdził że „Po raz pierwszy od dziesięciu lat ukraiński skarb państwa jest zupełnie pusty, nie ma czym pokryć miliardowych długów”. Według Kuchty mowa jest o około 10 miliardach hrywien zobowiązań finansowych ukraińskiego skarbu państwa;
  https://strana.ua/finance/302649-v-ukraine-3-mlrd-hrn-dolhov-tolko-po-zashchishchennym-raskhodam-a-kazna-pusta-kukhta.html

  Polubione przez 4 ludzi

 9. Ukraińska codzienność.W ‚wyzwolonym” Mariupolu (obwód doniecki pod kontrolą Kijowa) zatrzymano 19-letnią mieszkankę która za 400 tysięcy hrywien chciała sprzedać…własnego nowo narodzonego synka. Za otrzymane pieniądze chciała sobie kupić mieszkanie i samochód;
  https://strana.ua/news/302769-v-mariupole-zaderzhali-zhenshchinu-za-popytku-prodat-rebenka-.html
  Z kolei w Szachtiorsku (obwód doniecki pod kontrola DRL) mężczyzna znalazł niewybuch (pocisk z granatnika) i przyniósł go do domu gdzie chciał pokazać swoim dzieciom „fajerwerk”. Skończyło sie na eksplozji która na szczęście przeżył sam mężczyzna jak i troje jego dzieci odnosząc jednak rózne obrażenia (jedno z dzieci straciło oko);
  https://korrespondent.net/ukraine/4298873-v-dnr-postradaly-ot-vzryva-troe-detei-y-ykh-otchym
  Z kolei w Czernichowie banda kiboli napadła i wrzuciła do kontenera na śmieci p.o. dyrektora miejskiego stadionu piłkarskiego prawdopodobnie w związku z pogłoskami że druzyna której kibicują zostanie pozbawiona praw do rozgrywania meczów na tym stadionie;
  https://strana.ua/news/302749-v-chernihove-futbolnye-fanaty-napali-na-direktora-stadiona.html

  Polubione przez 4 ludzi

 10. „Z dziejów rosyjskiej opozycji”. Rosyjskie media, powołujac się na niemiecki „Abendlich Hamburg”, informują że zachodni „kuratorzy” lidera rosyjskich „liberastów” Aleksieja Nawalnego szykują sie do jego wymiany na…jego własną żonę Julię. Na pomysł taki mieli oni wpaść jeszcze przed sprawą „zatrucia Nawalnego” w związku z niskim poparciem jakim Nawalny cieszy sie w rosyjskim społeczeństwie jako „lider opozycji”;
  https://iz.ru/1091299/2020-11-24/smi-uznali-o-planakh-zapada-zamenit-navalnogo-ego-zhenoi

  Polubione przez 4 ludzi

 11. Kolejne złe wiadomości z sektora rolnego na Ukrainie.
  Z powodu wzrostu cen paszy, wysokich kosztów kredytów, braku wsparcia ze strony państwa- wiele hodowli trzody chlewnej w tym roku zostanie zlikwidowanych. Sytuację dodatkowo komplikuje fakt, że w wyniku umów agroholdingi na Ukrainie masowo wyprzedawały zboże zagranicznym kontrahentom.
  https://www.farmer.pl/produkcja-zwierzeca/trzoda-chlewna/ukraincy-likwiduja-swoje-stada-swin,101553.html

  Polubione przez 4 ludzi

 12. Tymczasem przypomniała o sobie „ukraińska przyjaciółka” rosyjskiego opozycjonisty Borysa Niemcowa, która miała mu towarzyszyć tuż przed tym jak został zastrzelony w 2015 roku. Anna Duricka, która po zastrzeleniu Niemcowa (który przez złośliwych był okreslany jako jej „papik” czyli bogaty starszy sponsor) „zniknęła z pola widzenia” teraz udzieliła wywiadu ukraińskiemu dziennikarzowi Dmytro Gordonowi w którym m.in opowiedział o „szczegółach zabójstwa Niemcowa”, a także zrobiła z siebie także ofiarę zbrodni tłumaczą że żyje tylko dlatego „żeby media mogły wprowadzać ludzi w błąd różnymi wersjami morderstwa: śladem ukraińskim, zabójstwem z zazdrości i wieloma innymi”;
  https://strana.ua/news/302809-duritskaja-rasskazala-o-sobytijakh-v-den-smerti-borisa-nemtsova.html

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.