Wojna domowa na Ukrainie 25.11.2020r.- 1984 dzień od nowego rozejmu.


Niemy krzyk”– dzień 255.

W dniu 23 listopada na platformie medialnej TASS w formacie online odbył się okrągły stół „Oceny i perspektywy realizacji porozumień mińskich: analiza planów rozstrzygnięcia”, w którym wzięła udział wysłanniczka DRL do Grupy Kontaktowej, minister spraw zagranicznych Natalia Nikonorowa.

„Przez prawie 6 lat od podpisania pakietu działań sytuacja w procesie negocjacyjnym nigdy nie była ani łatwa, ani szczególnie konstruktywna. Jednak to, co dzieje się obecnie w kwestii porozumień mińskich, jest szczególnie absurdalne. Zamiast bezpośrednio realizować porozumienia mińskie, robi się coś niewyobrażalnego: już piąty miesiąc namawiamy stronę ukraińską do potwierdzenia zamiaru realizacji tych porozumień w praktyce”– powiedziała szefowa resortu dyplomacji DRL.

Nikonorowa zwróciła uwagę na fakt, że republiki zaproponowały projekt mapy drogowej jako jedną z opcji bezpośredniego wdrożenia pakietu środków w ramach wzajemnych połączeń wszystkich aspektów. Jednak Kijów całkowicie wypaczył istotę i znaczenie tej inicjatywy.

„Niestety, w odpowiedzi na nasz krok w kierunku pokoju, strona ukraińska cofnęła się, przedstawiając dokument odpowiedzi, w którym całkowicie wypaczyła istotę naszej inicjatywy. Projekt przedstawiony przez stronę ukraińską jest nie tylko wewnętrznie sprzeczny, ale w wielu punktach bezpośrednio przeczy porozumieniom mińskim”– powiedziała pełnomocnik DRL w Grupie Kontaktowej.

Przedstawiciele Ługańskiej Republiki Ludowej w Grupie Kontaktowej uczestniczącej w okrągłym stole powiedzieli także, że strona ukraińska woli ograniczać się wyłącznie do głośnych wypowiedzi o przestrzeganiu porozumień mińskich, ale w praktyce całkowicie sabotuje efektywne działania Grupy Kontaktowej.

„Ciągle słyszymy od przedstawicieli Ukrainy o pewnych ‚planach B’, ‚planach C’ i innych tego typu pomysłach. Sądząc po agresywnej retoryce, w której padają te wypowiedzi, najwyraźniej nie chodzi o pokojowe intencje Kijowa. Republika jest jednak gotowa na wszelkie prowokacje ze strony Ukrainy. W tym w sytuacji, w której Kijów zdecyduje się oficjalnie wycofać się z procesu mińskiego- w tym przypadku strona ukraińska będzie musiała przyznać się do niemożności wywiązania się z porozumień mińskich zatwierdzonych na szczeblu Rady Bezpieczeństwa ONZ i na stałe zrezygnować z roszczeń wobec Donbasu”– dodała Natalia Nikonorowa.

„Z tego dokumentu możemy wywnioskować, że nie ma on na celu pokojowego politycznego rozwiązania konfliktu. Wręcz przeciwnie, ma na celu stopniowe przejmowanie siłą naszych terytoriów: jesteśmy proszeni o rozbrojenie, podpisanie kapitulacji, kapitulację, część- ucieczkę, część do osiedlenia się w obozach, które mają zostać przekazane Wierchownej Radzie na mocy ustawy o internowaniu.”– stwierdziła Nikonorowa.

„Ten (plan) okazał się krokiem wstecz, a nie w kierunku pokojowego rozwiązania. Otrzymaliśmy projekt mapy drogowej i planu działania ze strony ukraińskiej. A ten plan działania jest całkowicie sprzeczny z porozumieniami mińskimi i zestawem środków. Ten dokument jest wewnętrznie sprzeczny i nieco chaotyczny, niektóre punkty są raczej niedbale zapisane, to znaczy daty i mówi się, że niektóre działania powinny poprzedzać te daty, ale daty są zupełnie inne, to znaczy są wcześniejsze”– powiedziała Nikonorowa dla agencji RIA Nowosti .

Przypomnę, że wcześniej pełnomocnik Rosji w grupie kontaktowej ds. Donbasu- Borys Gryzłow powiedział, że proponowany przez Kijów plan działania w celu rozwiązania konfliktu w Donbasie jest sprzeczny z porozumieniami mińskimi i można go uznać za krok w kierunku ich całkowitego odrzucenia. Gryzłow dodał, że Ukraina nie wywiązała się jeszcze z porozumienia w sprawie parametrów funkcjonowania punktów kontroli wejścia-wyjścia (PKW/W).

Podano też, że Kijów może przedłużyć ustawę o specjalnym statusie Donbasu, ale nie będzie ona zawierała „formuły Steinmeiera”.

Natomiast były szef gabinetu prezydenta Ukrainy Andrij Bogdan zwrócił się do Prezydenta Federacji Rosyjskiej Władimira Putina z prośbą o zmianę porozumień mińskich. Złożył odpowiednie oświadczenie w tej sprawie podczas wywiadu z prezenterką rosyjskiej telewizji Ksenią Sobczak.

„Proszę, Władimir Władimirowiczu. Zrób krok do tyłu. Z punktu widzenia całego świata, całej populacji, wszystkich ludzi – to będzie akt siły. To będzie zwycięstwo”– zapytał Bogdan.

Były szef gabinetu ukraińskiego prezydenta uważa, że ​​takim krokiem będzie ponowne podpisanie porozumień mińskich na nowych warunkach. Podkreślił, że istnieje już algorytm działań, które „doprowadzą do kompromisu, który stanie się alternatywą dla porozumień mińskich”. Jednak polityk nazwał sam algorytm „poufnym” i odmówił ujawnienia jego istoty.

„Chciałbym, żeby ta wojna zakończyła się zwycięstwem: nawet jeśli nie militarnym, to chociaż dyplomatycznym- to byłoby generalnie idealne. Z drugiej strony, dlaczego Rosja nie chce zrobić kroku? Zrób krok do tyłu. Jaki jest problem? Dlaczego potrzebujesz Doniecka i Ługańska?”- zapytał Bogdan.

Wyraził on też opinię, że specjalny status Donbasu nie musi być wprowadzony do konstytucji Ukrainy, ale raczej może zostać określony w odrębnej ustawie.

https://dnronline.su/esli-kiev-reshit-oficialno-vyjti-iz-minskogo-processa-v-takom-sluchae-ukrainskoj-storone-nuzhno-budet-navsegda-otkazatsya-ot-pretenzij-po-donbassu-natalya-nikonorova/

https://ria.ru/20201123/donbass-1585919640.html

*

A na froncie w Donbasie, na jego ługańskim odcinku, ukraińscy żandarmi odkryli skład broni znajdujący się w bojowym wozie piechoty (BMP) opuszczającym strefę tzw. Operacji Połączonych Sił (OPS) do stałego punktu rozmieszczenia w ramach działań rotacyjnych. Poinformował o tym oficjalny przedstawiciel Milicji Ludowej ŁRL, Jakow Osadczy.

Stwierdził on, że „według danych wydziału wojskowej służby porządku publicznego w obwodzie ługańskim nastąpił wzrost przestępstw związanych z kradzieżą broni i amunicji w okresie rotacji”.

„21 listopada podczas inspekcji wyposażenia 30 samodzielnej brygady zmechanizowanej, która przybyła do załadunku na stację kolejową Artiemowsk, w jednym z BMP znaleziono skład broni. W sumie 2 karabiny szturmowe AK-74, 2160 pocisków 5,45 mm i 3 granaty RGD-5”– powiedział Osadczy.

Przedstawiciel Milicji Ludowej ŁRL dodał, że „podczas wstępnego śledztwa ustalono, że kierowca nie wiedział o istnieniu skrytki, dowódca kompanii zlecił mu załadowanie do pojazdu skrzyni oznaczonej częściami zamiennymi (części zamienne, narzędzia i akcesoria- wyposażenia wozu bojowego).”

„Obecnie, w miejscu stałego rozmieszczenia brygady, we wsi Nowogród-Wołyński, współpracuje z funkcjonariuszami SBU grupa śledcza wojskowych służb porządkowych, a cały sprzęt przybywający ze strefy OPS podlega szczegółowej kontroli”– powiedział Osadczy.

Natomiast według wczorajszego raportu SMM OBWE obserwatorzy na donieckim odcinku frontu zarejestrowali rozmieszczenie sprzętu USZ poza wyznaczonymi obszarami składowania oraz w strefie bezpieczeństwa:️

-3 czołgi T-64 w pobliżu wsi Krasnoarmejsk (ukraiński Pokrowsk),

️- 1 opancerzony pojazd bojowy w pobliżu miejscowości Majorsk,

️- 3 BTR-80 w pobliżu wsi Nikołajewka.

Poza tym, USZ 2 razy naruszyły warunki rozejmu prowadząc o godzinie 05:50 ostrzał przy użyciu automatycznego granatnika AGS-17 (3 granaty) z kierunku Wodianoje w stronę Leninskoje- na południowym odcinku frontu oraz o godzinie 22:30, gdy z kierunku obrzeży miejscowości Dzierżyńsk koło Gorłówki (z terenu kopalni Jużnaja), przeprowadzili ostrzał przy użyciu ręcznego granatnika przeciwpancernego RPG-7 (4 granaty) i broni maszynowej, w stronę terenu osiedla przy kopalni im. Gagarina.

Ponadto, ukraińskie siły zbrojne naruszyły warunki Dodatkowych Środków wzmocnienia przestrzegania warunków rozejmu, prowadząc o godzinie 11:40 prace inżynieryjne na swoich stanowiskach bojowych w okolicy miejscowości Leninskoje- na południowym odcinku frontu.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation

8 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.00 25 листопада 2020 року.

Ситуація у районі проведення операції залишається контрольованою.

Упродовж минулої доби, 24 листопада, збройні формування Російської Федерації та її найманці чотири рази порушили досягнуті домовленості.

Так, у районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Північ” порушення режиму припинення вогню зафіксовані поблизу населених пунктів Шуми та Південне. На цих ділянках ворог застосовував стрілецьку зброю та підствольний гранатомет.

У районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання «Схід» вогнем зі стрілецької зброї противник провокував наших захисників неподалік Водяного. По позиціях наших військ у передмісті Авдіївки прицільний вогонь вів ворожий снайпер. Унаслідок пострілу ворожого снайпера вогнепальне поранення отримав військовослужбовець Об’єднаних сил. Для надання медичної допомоги важкопораненого українського захисника було доправлено до лікувального закладу. На жаль, проведені невідкладні реанімаційні заходи не дали результатів. Врятувати життя воїна не вдалося.

Командування об’єднаних сил висловлює щирі співчуття рідним та близьким загиблого.

Про зухвалі та підступні дії збройних формувань Російської Федерації та її найманців негайно було повідомлено представників ОБСЄ через Українську сторону Спільного центру контролю та координації питань припинення вогню та стабілізації лінії розмежування сторін.

Від початку поточної доби, 25 листопада, по всій лінії розмежування спостерігається тиша.

Підрозділи Збройних Сил України та інших складових сил оборони продовжують виконувати завдання за призначенням.

Сала Україні!

https://w.facebook.com/pwwressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:

***

***

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

40 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 25.11.2020r.- 1984 dzień od nowego rozejmu.

 1. „Z dziejów rosyjskiej opozycji”. Królowa Wlk. Brytanii nadała tytuł ‚barona” Jewgienijowi Lebiediewowi synowi byłego oficera KGB ZSRR, a później rosyjskiego oligarchy Aleksandra Lebiediewa. Lebiediew junior jest właścicielem brytyjskich „The Independent” i „Evening Standard” oraz współwłaścicielem rosyjskiej ‚Nowej Gazety” czołowego organu rosyjskich „liberastów”. Rekomendacji nowo kreowanemu baronowi miał udzielić m.in premier Wlk. Brytanii Boris Johnson.
  Wokół nadanego Lebiediewowi juniorowi tytułu powstała medialna wrzawa gdyż część mediów poinformowała jakoby miał on brzmieć „baron syberyjski” co jednak okazuje się nieprawda gdyż brzmi on oficjalnie „„Baron z Syberii w federacji Rosyjskiej” i ma prawdopodobnie odzwierciedlać „miejsce pochodzenia” nowego „arystokraty”;
  https://strana.ua/news/302786-evhenij-lebedev-poluchil-titul-barona-sibirskoho-tak-li-eto.html

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Przypomniał o sobie „Micho” Saakaszwili który w wywiadzie udzielonym ukromediom znowu zajął się stanem „pomajdanowej” Ukrainy, która jakby nie było współrządzi i ogłosił że„ Gospodarka ukraińska zmierza teraz w stronę wielkiej katastrofy. Ukrainie grozi bardzo silny kryzys budżetowy. Od przyszłego roku Ukraina będzie miała problemy z wypłatą pensji i emerytur … Na Ukrainie nie było tak od lat 90-tych” podsumowując na koniec że „Teraz z zamkniętymi oczyma zmierzamy w przepaść”;
  https://strana.ua/news/302878-saakashvili-zajavil-o-neizbezhnosti-ekonomicheskoj-katastrofy-v-ukraine-.html

  Polubione przez 3 ludzi

 3. Pierwsze po wyborach samorządowych na Ukrainie „roszady polityczne”. W radzie miejskiej Odessy doszło do zawarcia koalicji pomiędzy proprezydenckim ugrupowaniem „Sługa Narodu” a ‚Europejska Solidarności” Poroszenki. Jak skomentowano to w oświadczeniu organizacji miejskiej ugrupowania „Opozycyjna platforma – Za życie”;
  „Partie Poroszenki i Zełenskiego jednoczą się w koalicji w Radzie Miejskiej Odessy zaraz po wyborach, pomimo ostentacyjnego antagonizmu ze strony społeczeństwa. Wczoraj oblewali się nawzajem brudem, oskarżali o korupcję i zdradę i wytyczali„ czerwone linie ”. Po wyborach stali się partnerami tworzącymi polityczną rodzinę”;
  https://strana.ua/news/302870-poroshenko-i-zelenskij-obedinjajutsja-v-koalitsiju-v-odesskom-horsovete.html

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Były deputowany Rady Najwyższej Ukrainy i były bliski współpracownik Poroszenki (m.in szef jego sztabu wyborczego podczas wyborów prezydenckich) Dawid Żwanija zapowiedział ujawnienie kolejny „rewelacji” kompromitujących „pomajdanowe” władze w Kijowie. Tym razem zapowiada on ujawnienie jak doszło naprawde do „aneksji Krymu”, ‚tajne rozmowy z Putinem prowadzone w latach 2014 – 2015″, „kto i za ile odkupił Słowiańsk od Girkina” oraz co tak naprawdę stało się z malezyjskim boenigiem.
  Warto przypomnieć że na wniosek Żwanij ukraińskie Państwowe Biuro Śledcze prowadzi śledztwo w sprawie „państwowego przewrotu jaki dokonali liderzy kijowskiego majdanu (Turczynow, Kliczko i Poroszenko) w 2014 roku”;
  https://strana.ua/news/302933-zhvanija-vernulsja-v-kiev-chtoby-dobivatsja-rassledovanija-del-protiv-poroshenko.html

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Nowy ‚atak” rosyjskich prankerów „Wowana” i „Leksusa”, tym razem ich „ofiarą” stał się premier Kanady Justine Trudeau z którym mieli rozmwiać w imieniu…Grety Thunberg :-)))) Cytat „Rozmowę prowadziła dziewczyna wynajęta przez dowcipnisiów, trwała dziesięć minut”, miała ona straszyć go trzecią wojną światową, a także poprosiła go o wpłynięcie w tej sprawie na liderów NATO i USA. Poinformowała takze Trudeau że ​​”tworzy zamkniętą społeczeność przywódców politycznych i zaprosiła Trudeau do przyłączenia się” ten jednak miał stwierdzić, że nie jest gotowy na podjęcie takiej decyzji w jednej rozmowie;
  https://strana.ua/news/302914-rossijskie-prankery-vovan-i-leksus-pozvonili-dzhastinu-trjudo-ot-imeny-aktivistki-hrety-tunberh.html

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Nowa odsłona konfliktu dyplomatycznego pomiędzy Kijowem a Budapesztem. „Na dywanik” do MSZ Węgier wezwano Ambasadora Ukrainy w związku z tym ze dzień wcześniej na terytorium Ukrainy nie wpuszczono węgierskiego urzędnika, któremu władze w Kijowie zarzuciły mieszanie się w samorządową kampanię wyborczą;
  https://korrespondent.net/ukraine/politics/4299228-venhryia-vyzvala-posla-ukrayny-yz-za-zapreta-na-vezd-chynovnyku

  Polubione przez 3 ludzi

 7. „Haniebna zdrada” w Indonezji, gdzie INTERPOL na wniosek Rosji zatrzymał „rosyjskiego opozycjonistę”, od 2016 roku posiadającego obywatelstwo Ukrainy (przyznane cytat „w związku z ukraińskimi korzeniami”), „blogera i muzyka” Michaiła Oresznikowa. Do zatrzymania mogło dojść dlatego ze „opozycjonista” nie zrzekł sie obywatelstwa FR;
  https://korrespondent.net/ukraine/4299259-v-yndonezyy-po-zaprosu-rf-zaderzhaly-ukraynskoho-blohera-zhurnalyst

  Polubione przez 2 ludzi

 8. W temacie dziury budżetowej na Ukrainie i problemach z nią związanych.

  Problem z budżetem nie zostanie rozwiązany w 2020 roku, nie zostanie rozwiązany też w 2021 roku,ani w kilku najbliższych latach. Głównym powodem są działania klik z Kijowa, które swoimi działaniami doszczętnie rujnują resztki gospodarki.
  Politycy z jednej strony nie walczą z korupcja i schematami wyłudzania VAT z drugiej zamiast kompleksowych reform stawiają na najprostsze działania które w szybki sposób mogą załatać dziurę w budżecie-zwiększają obciążenia/daniny dla firm i ludności.
  Sytuacja na Ukrainie dla małych i średnich firm jest o tyle gorsza, że nie ma praktycznie żadnego wsparcia ze strony rządu w Kijowie, a ponadto system bankowy nie chce udzielać tanich pożyczek.
  Co robią przedsiębiorcy, aby przetrwać kryzys? Zamykają firmy/przechodzą do szarej strefy, albo ograniczają wydatki min poprzez cięcia w inwestycjach.
  https://uazmi.com/news/post/gmppnJQYlX8Th029lrF38E
  W tym roku spadek inwestycji jest na poziomie 30-40 %. Spada też produkcja przemysłowa blisko o 6%
  rok do roku
  https://www.unian.info/economics/statistics-decline-in-ukraine-s-industrial-production-accelerates-to-5-in-oct-11230577.html?utm_source=unian&utm_medium=related_news&utm_campaign=related_news_in_post
  Co to oznacza dla budżetu? W 2021 roku nie będzie komu płacić podatku-wpływy z VAT CIT będą niższe od zakładanych i…znów w budżecie zabraknie pieniędzy. Wszystkie znaki wskazują, że Ukrainie grozi spirala zadłużenia.

  Polubione przez 3 ludzi

 9. Coś pozytywnego

  W dniu wczorajszym ukraińskie media poinformowały o niezwykłym odkryciu archeologicznym na dnie rzeki Dniepr, w okolicy Zaporoża. Zespół archeologów badający dno odkrył świetnie zachowaną podstawę ogromnej kozackiej armaty.
  W okolicach Zaporoża nad Dnieprem, a dokładnie w pobliżu wsi Kanevskoye dokonano unikalnego znaleziska, zespół archeologów podwodnych odkrył łoże armaty z czasów kozackich. W dniu wczorajszym został wydobyty na powierzchnię.
  https://www.zwiadowcahistorii.pl/niezwykle-kozackie-odkrycie-na-dnie-dniepru-na-ukrainie/

  Polubione przez 3 ludzi

 10. Uruchomienie odcinka lądowej części Turkish Stream do Węgier zostanie prawdopodobnie przesunięte na maj 2021 roku. Powodem opóźnienia jest problem z rozbudową tłoczni gazu na terytorium Serbii. Kolejne opóźnienie wymusi na Gazpromie konieczność rezerwacji przepustowości większej niż zakontraktowana przez system ukraiński.
  https://biznesalert.pl/turksih-stream-gazprom-gaz-bulgaria-serbia-ukraina-energetyka/

  Polubione przez 3 ludzi

 11. „Powtórka z rozrywki”, czyli nowa „Fyrst Lejdi” Ukrainy Elena Zełenska idzie w ślady swojej poprzedniczki Mariny Poroszenko i „hojną ręką” rozdaje pieniądze wz ukraińskiego budżetu. Pojawiła sie informacja że przekazała 750 tysiecy hrywien na ukraińskie „audioprzewodniki” w Wersalu i londyńskim Tower które mają „wzmocnić pozytywny wizerunek Ukrainy za granicą, w szczególności na arenie kulturalnej Wielkiej Brytanii i Francji’;
  https://ukraina.ru/news/20201125/1029748930.html

  Polubione przez 2 ludzi

 12. Z „kresów”

  Lwowska rada obwodowa dofinansuje wydanie książki negującej udział Ukraińców w wymordowaniu polskiej wsi Huta Pieniacka w lutym 1944 roku.
  Ukraiński portal „Prawdywi Nowyny” poinformował w piątek, że lwowska rada obwodowa (ukraiński odpowiednik sejmiku województwa w Polsce) zdecydowała o dofinansowaniu wydania książki Dmytra Czobita „Zahybel Huty Peniaćkoji” (Zagłada Huty Pieniackiej). Decyzja miała zapaść 19 listopada na sesji rady obwodowej.
  https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/samorzad-obwodu-lwowskiego-dofinansuje-klamliwa-ksiazke-o-zagladzie-huty-pieniackiej/
  Sędziowie rozpatrujący sprawę przeciwko czterem oskarżonym w sprawie zestrzelenia samolotu pasażerskiego linii Malaysia Airlines (lot MH17) nad Donbasem odrzucili w środę wniosek obrony o poświęcenie więcej czasu na zbadanie alternatywnych wyjaśnień katastrofy.
  https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/europa-zachodnia/sprawa-mh17-sad-odrzucil-wniosek-o-zbadanie-alternatywnych-wersji-katastrofy/

  Polubione przez 3 ludzi

 13. Świat zwariował
  Do końca listopada br. argentyńska armia musi zagwarantować, że służy w niej co najmniej 1 proc. „osób trans”.
  Jak podaje Buenos Aires Times powołując się na agencję AFP, argentyńska armia znalazła się na liście instytucji, które muszą dostosować się do nowych przepisów gwarantujących zatrudnienie odpowiedniej liczbie transwestytów, transseksualistów i osób transpłciowych (transgender).
  https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ameryka/argentynska-armia-do-konca-miesiaca-musi-zapewnic-minimum-1-miejsc-osobom-trans/

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.