Wojna domowa na Ukrainie 26.11.2020r.- 1985 dzień od nowego rozejmu.


Niemy krzyk”– dzień 256.

Przedstawiciele Donieckiej Republiki Ludowej podczas negocjacji podgrupy mińskiej ds. humanitarnych po raz kolejny wystąpili z inicjatywą stworzenia platformy poszukiwań osób zaginionych.


Poinformowała o tym wczoraj rzecznik praw człowieka w DRL, Daria Morozowa:

„Podczas negocjacji humanitarnej podgrupy Grupy Kontaktowej Doniecka Republika Ludowa wystąpiła z inicjatywą wznowienia prac nad utworzeniem jednej platformy do poszukiwania osób zaginionych w związku z działaniami wojennymi w Donbasie”– powiedziała Morozowa.

Zwróciła również uwagę, że opracowanie i uruchomienie takiego mechanizmu jest niezwykle ważne dla wszystkich stron konfliktu. Pozwoli to zintensyfikować i kompleksowo przeprowadzić działania zmierzające do ustalenia miejsca pobytu osób zaginionych oraz identyfikacji niezidentyfikowanych ciał. W tym ustalenie interakcji w kwestiach pracy z próbkami DNA.

Morozowa zwróciła również uwagę, że DRL wystąpiła już z propozycją stworzenia takiego mechanizmu na platformie negocjacyjnej, a rok temu przedstawiła swoją wersję mapy drogowej projektu. „Wtedy Ukraina przyjęła nasze propozycje do przeglądu i podjęła się przygotowania własnej wizji projektu. Niestety, nie otrzymano żadnej odpowiedzi od przedstawicieli Kijowa ”– zaznaczyła Rzecznik Praw Obywatelskich DRL.

Morozowa podkreśliła również, że stworzenie jednego mechanizmu poszukiwania osób zaginionych to niezwykle humanitarne zadanie, nad którym nie można spekulować i przełożyć go na płaszczyznę polityczną.

„Dlatego mam nadzieję, że Ukraina nie zablokuje tej kwestii i wykaże się negocjowalnością” – podsumowała przedstawicielka DRL w podgrupie humanitarnej Trójstronnej Grupy Kontaktowej (TGK).  

Daria Morozowa poinformowała również, że planowanej przez Kijów na dzień 15 grudnia br. wymiany jeńców nie będzie. Spowodowane jest to obstrukcją strony ukraińskiej dotyczącej naruszania warunków zawieszenia broni oraz warunków Dodatkowych Środków wzmacniających przestrzeganie reżymu ciszy.

Wczoraj, 25 listopada, w formie wideokonferencji odbyło się także spotkanie Trójstronnej Grupy Kontaktowej w podgrupie ds. uregulowania konfliktu w Donbasie, podczas którego negocjatorzy wysłuchali relacji koordynatora grupy ds. bezpieczeństwa ambasadora Yashara Chalita Cevika, który podkreślił, że po raz pierwszy w swojej pracy w grupie został zmuszony do zakończyć spotkanie z powodu impasu w negocjacjach. Wyniki spotkania skomentowała pełnomocniczka DRL, minister spraw zagranicznych Natalia Nikonorowa.

„Ciągle słyszymy, co najmniej dla nas dziwne, wypowiedzi przedstawicieli Ukrainy, że środki rzekomo działają. Kilka liczb z raportów SMM OBWE, które sugerują inaczej. W ciągu zaledwie dwóch tygodni między sesjami liczba naruszeń zawieszenia broni, w przypadku których można zidentyfikować stronę strzelającą, wyniosła 29 razy na Ukrainie i tylko 1 razy w DRL.

Krytyczna infrastruktura cywilna w sąsiedztwie Donieckiej stacji filtrującej OBWE ponownie potwierdza zaostrzenie sytuacji. Prawie 40 faktów naruszeń pozycji we wszystkich kierunkach. Ponadto USZ aktywnie umieszczają zabronioną broń do linii kontaktu.

Ale najbardziej alarmujące: po raz pierwszy od wejścia w życie środków misja odnotowała ofiary ostrzału z kierunku stanowisk bojowych USZ wśród ludności cywilnej w osadzie Aleksandrowka to 21-letni chłopiec i jego 69-letni dziadek, zarówno w stanie szoku, jak i w trakcie leczenia szpitalnego oraz zniszczonych domów. Wcześniej obrońcy republiki ponieśli straty: trzech zginęło, a jeden został ciężko ranny.

Statystyki za listopad pokrywają się ze statystykami  z trzech poprzednich miesięcy, co wyraźnie dowodzi, że środki nie działają! A dzieje się tak wyłącznie dzięki mechanizmowi koordynacyjnemu, który miał stać się skutecznym mechanizmem weryfikacji i reagowania na wszelkie naruszenia odnotowane przez strony i SMM OBWE, po niepowodzeniu strony ukraińskiej porozumienia Grupy Kontaktowej w sprawie kontroli naruszeń pozycyjnych USZ w zakresie uregulowania w rejonie wsi Szumy zmieniły się w wulgaryzmy.

W związku z tym strona ukraińska nie robi absolutnie nic- ani nie zapobiega tak rażącym naruszeniom, ani nie eliminuje już zarejestrowanych. Zamiast tego ostrzał nie ustaje, budowane są nowe okopy, cywile nadal cierpią! A nasi przeciwnicy, jako konspiratorzy, powtarzają, że środki działają, że są zadowoleni ze wszystkiego, co ich dotyczy, i na platformie negocjacyjnej dalej „kiwają głową” w naszym kierunku, zamiast dyskutować i uzgadniać szczegółowe zasady działania mechanizmu koordynacyjnego. Taka postawa jest szczytem cynizmu i absurdu i nie powinna tak trwać. Konieczne jest uzgodnienie działającego, skutecznego mechanizmu całkowitego zatrzymania ognia i innych naruszeń”– powiedziała Natalia Nikonorowa.

*

A teraz przechodzę do wyjaśnienia aktualnej sytuacji na linii frontu w Donbasie.

Według wczorajszego raportu SMM  OBWE na donieckim odcinku frontu obserwatorzy zarejestrowali rozmieszczenie sprzętu USZ na terenach mieszkalnych oraz w strefie bezpieczeństwa:

– ️ 3 systemy rakiet przeciwlotniczych w pobliżu dzielnicy mieszkalnej miejscowości Kalinowo,
– ️ 4 BTR-80 w pobliżu dzielnicy mieszkalnej miejscowości Bugas,
– ️ 1 BRDM-2 w pobliżu osady Romanowka.

Mieszkańcy terenów kontrolowanych przez władze Ukrainy na obszarze odpowiedzialności 35 brygady morskiej Ukraińskich Sił Zbrojnych są zmuszeni do udziału w pracach inżynieryjnych na linii frontu.

Zostało to ogłoszone wczoraj przez Departament Milicji Ludowej DRL:

„Ze względu na brak kadr w 35 brygadzie, dowódca brygady Nikołai Pałas zatrudnia okolicznych mieszkańców do wykonywania prac inżynieryjnych. Nasi obserwatorzy dokonali nagrania wideo prac inżynieryjnych na stanowiskach 35 brygady z udziałem ludności cywilnej”– powiedział przedstawiciel DML DRL.

Według lokalnych mieszkańców ukraińscy marines zmuszają ich do darmowej pracy na liniach frontu pod groźbą zniszczenia ich domów.

Strona ukraińska nie przejmuje się faktem, że prace inżynieryjne na liniach rozlokowania wzdłuż linii frontu w Donbasie są zabronione przez Dodatkowe Środki kontroli i wzmocnienia reżimu zawieszenia broni, obowiązujące od 27 lipca 2020 roku. Dokument zabrania również używania jakiegokolwiek rodzaju broni, skrywania techniki, sabotażu i lotów dronów. 

Poza tym, USZ w dniu wczorajszym na donieckim odcinku frontu, 3 razy naruszyły warunki rozejmu prowadząc o godzinie 09:25 z kierunku Opytnoje (północne obrzeża Doniecka) w stronę przedmieść Spartakusa, ostrzał przy użyciu automatycznego granatnika AGS-17 (12 granatów) i broni maszynowej oraz o godzinie 20:25 prowadząc ponownie ostrzał przy użyciu automatycznego granatnika AGS-17 (6 granatów) z kierunku Wodianoje w stronę Leninskoje- na południowym odcinku frontu, a także przy użyciu moździerza kaliber 82 mm (8 min). W sumie, w wyniku ukraińskich ostrzałów, na terytorium DRL w dniu wczorajszym spadło 26 pocisków.

Ponadto, USZ naruszyły też o godzinie 11:20 warunki Dodatkowych Środków kontroli i wzmocnienia przestrzegania reżymu zawieszenia broni, prowadząc w rejonie Piasków koło Doniecka, na swoich pozycjach bojowych zabronione prace inżynieryjne.

 

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation

9 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.00 26 листопада 2020 року.

Сала Україні!

Ситуація в районі проведення операції залишається контрольованою підрозділами Об’єднаних сил. Українські захисники продовжують сумлінно виконувати завдання за призначенням та готові миттєво реагувати на будь-які зміни оперативної обстановки.

Минулої доби, 25 листопада, збройні формування Російської Федерації та її найманці тричі порушили домовленості Тристоронньої контактної групи, що вступили в дію 27 липня 2020 року.

Так, пострілами з гранатометів різних систем противник намагався спровокувати наших воїнів на ділянці у передмісті Авдіївки. Стрілецьку зброю та ручний протитанковий гранатомет російсько-окупаційні війська застосували неподалік Водяного.Окрім того, з боку тимчасово окупованої Ужівки у напрямку Водяного ворог здійснив дистанційне мінування позицій наших військ, використавши заборонені міни ПОМ-2.

Про порушення режиму припинення вогню та використання збройними формуваннями Російської Федерації заборонених мін через Українську сторону СЦКК повідомлено представників ОБСЄ.

Бойових втрат і поранень серед особового складу Об’єднаних сил не було.

Від початку поточної доби, 26 листопада, порушень досягнутих мирних домовленостей не зафіксовано.

Підрозділи Об’єднаних сил повністю контролюють ситуацію в районі проведення операції.

Сала Україні!

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:

***

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

30 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 26.11.2020r.- 1985 dzień od nowego rozejmu.

 1. Tymczasem „na dywanik” do MSZ Białorusi wezwano Ambasadora Ukrainy w Mińsku któremu wręczono notę protestacyjną w związku z „nieustanną serią antybiałoruskich akcji” jakie odbywają się przed Ambasada Białorusi w Kijowie i konsulatem we Lwowie. W nocie zwrócono m.in uwagę na „bezczynność właściwych władz Ukrainy w stłumieniu prowokacji i brak należytej odpowiedzi na odpowiednie oficjalne wnioski strony białoruskiej”;
  https://korrespondent.net/ukraine/politics/4299622-poslu-ukrayny-v-belarusy-vruchyly-notu-protesta

  Polubione przez 3 ludzi

 2. Dla zainteresowanych, ukraiński portal „Strana.ua” przybliża „ukraińskie korzenie” prawdopodobnego Sekretarza Stanu USA Anthony’ego Blinken’a, którego dziadkowie to ukraińscy Żydzi którzy mieli wyemigrować do USA na początku XX wieku po fali antyżydowskich pogromów jaka objeła ówczesne Imperium Rosyjskie. Chociaż jak zauważono w artykule, Blinken opowiada ze wyjechali w 1904 roku, a pogromy zaczęły się w 1905…
  https://strana.ua/news/303080-ded-entoni-blinkena-rodom-iz-kieva-chto-izvestno-pro-ukrainskie-korni-hossekretarja-ssha.html

  Polubione przez 4 ludzi

 3. W temacie zatrzymania przez INTERPOL, na wniosek Rosji, w Indonezji „rosyjskiego opozycjonisty” z obywatelstwem FR oraz Ukrainy „blogera i muzyka” Michaiła Oresznikowa. W Rosji był on powiązany z nielegalnymi ugrupowaniami neonazistowskimi a po wyjeździe na Ukrainę (w związku ze swoimi „ukraińskimi korzeniami”) w 2014 roku wstąpił w szeregi „Azowa” (obecnie Pułk MSW Ukrainy);
  https://strana.ua/news/303083-mikhail-oreshnikov-kto-eto-takoj-kak-ukraina-dobivaetsja-vydachi-u-indonezii.html

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Ukraińska Narodowa Rada d/s Telewizji i Radiofonii wyznaczyła nieplanowaną kontrolę kanału ZIK po tym jak zaanonsowano na nim nowy program pod tytułem „Zemsta sorosiąt”, jak wiadomo „sorosietami” nazywana jest jedna z frakcji w proprezydenckim ugrupowaniu „Sługa Narodu” 🙂
  Oficjalnie ukraińska rada d/s mediów kontrola jest spowodowana tym że uzuyte w tytule sformułowanie ma „znamiona ukrytego wezwania do wzniecania wrogości wobec nieokreślonej kategorii społecznej „Sorosa” i osób ze względu na ich amerykańskie obywatelstwo”;
  https://strana.ua/news/303153-natssovet-provedet-vneplanovuju-proverku-lvovskoho-telekanala-.html

  Polubione przez 4 ludzi

 5. I klasyka gatunku „To nie MY to ONI!”, czyli popularny ukraiński dziennikarz Dmytro Gordon za błedna polityke prowadzoną w Kijowie przez ‚pomajdanowe” władze obwinił…Rosję, która miał dzięki swoim wpływom doprowadzić do obsadzenia stanowisk we władzach Ukrainy przez „niewykształconych idiotów” :-)))
  https://www.politnavigator.net/u-nas-vo-vlasti-odni-idioty-gordon-vinit-rossiyu-v-oshibkakh-majjdana.html

  Polubione przez 2 ludzi

 6. Pedofilski skandal w stolicy Ukrainy, gdzie pod zarzutem współżycia z nieletnimi oraz robienia im pornograficznych zdjeć oraz filmów policja zatrzymała znanego ukraińskiego fotografa Ołeksandra Ktitorczuka. „Wraz z kolegami zorganizował jedno z największych i najnowocześniejszych centrów fotograficznych na Ukrainie „Exar”. Później pojawiło się studio fotograficzne „Kijowski fotograf” i „Art-molo”. Ktitorchuk współpracuje z ukraińskimi gwiazdami, bierze udział w programach telewizyjnych w różnych kanałach telewizyjnych. Jego najnowszym projektem jest renowacja kina w Bratysławie i stworzenie w nim centrum sztuki o tej samej nazwie”;
  https://focus.ua/ukraine/468150-izvestnogo-ukrainskogo-fotografa-podozrevayut-v-rastlenii-nesovershennoletnih-policiya
  >https://twitter.com/SergUA63/status/1331942482578464768

  Polubione przez 4 ludzi

 7. W temacie gazowo – energetycznym. Ukromedia informują o gigantycznych stratach spółki państwowej „Naftohaz” które za okres styczen – wrzesień tego roku wyniosły ponad 17 mld hrywien. Dla porównania w analogicznym okresie w zeszłym roku ‚Naftohaz” uzyskał prawie 13 mld hrywien;
  https://strana.ua/finance/303234-naftohaz-zajavil-o-17-milliardakh-ubytkov-za-2020-hod.html
  Pojawiły sie także o informacje o „prezencie” jakie władze w Kijowie szykuja Ukraincom w grudniu, czyli podwyżkom cen energii elektrycznej, której cena może wzrosnąć nawet dwukrotnie. Oficjalnie ma to miec związek z przechodzeniem Ukrainy na tzw. zielona energię, czyli taką którą wyprodukowano „ekologicznie”;
  https://strana.ua/news/303201-kak-izmenjatsja-tseny-na-elektroenerhiju-dlja-naselenija.html

  Polubione przez 4 ludzi

 8. Na Ukrainie w środę wykryto 15 331 infekcji SARS-CoV-2, 225 zakażonych zmarło, 9617 pacjentów wyzdrowiało, a 1955 osób hospitalizowano – przekazał w czwartek minister ochrony zdrowia Maksym Stepanow. To najwyższa dzienna liczba zakażeń, wyzdrowień i hospitalizacji od początku pandemii.
  https://www.gazetaprawna.pl/artykuly/1497310,ukraina-najwyzszy-dobowy-przyrost-zakazenia-koronawirus-15-tys.html,komentarze-najnowsze,1
  W związku z tym Szef MSW Ukrainy Arsen Awakow w czwartek opowiedział się za jak najszybszym wprowadzeniem całkowitego lockdownu w kraju na co najmniej trzy tygodnie.
  https://www.bankier.pl/wiadomosc/Ukraina-szef-MSW-za-natychmiastowym-wprowadzeniem-lockdownu-8009168.html

  Polubione przez 3 ludzi

 9. Artykuł o tegorocznych zbiorach zbóż na Ukrainie i sytuacji rolników.
  W dużym skrócie: susza, przymrozki etc sprawiły, ze zbiory były niższe o 10 mln ton od zakładanych (65 vs 75 mln ton). Duże zapotrzebowanie na rynkach zewnętrznych sprawiło, ze zaczyna brakować ziarna na rynku wewnętrznym-efektem będzie wzrost cen chleba o 10-15%.
  Rolnicy dotknięci klęską suszy nie otrzymali wsparcia ze strony rządu w Kijowie. Najgorsza sytuacja jest na płd kraju gdzie dochodzi nawet do samobójstw rolników. Pomimo to rząd w Kijowie uspokaja, że zbiory w 2021 roku będą lepsze i jakieś wsparcie gospodarstwa rolne otrzymają w przyszłym roku 🙂
  https://www.unian.info/economics/harvest-2020-challenge-for-farmers-rising-food-prices-11234339.html

  Polubione przez 3 ludzi

 10. Szykuje się kolejny konflikt?

  Ukraiński Naftohaz zamierza jak najszybciej rozpocząć badania geologiczne należącej do Ukrainy części Morza Czarnego. Celem jest oczywiście poszukiwanie nowych złóż węglowodorów.
  „Rząd podjął (…) ważną decyzję: polecił Naftohazowi przeprowadzenie badań geologicznych ukraińskiej części Morza Czarnego i dał firmie prawo do uzyskania specjalnych pozwoleń na eksploatację podmorskich złóż ropy i gazu” – czytamy w komunikacie spółki.
  https://www.energetyka24.com/chemia/ukraina-nawet-40-mln-dolarow-na-poszukiwania-czarnomorskich-zloz-weglowodorow
  Komentarz: Ważnym pytaniem jest co uznają władze spółki za „należący do Ukrainy”-mogą to być nawet wody przybrzeżne Krymu

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.