Wojna domowa na Ukrainie 27.11.2020r.- 1986 dzień od nowego rozejmu.


Niemy krzyk”– dzień 257.


Według klasyfikacji Banku Światowego Ukraina nie jest zaliczana do liczby krajów o niskich dochodach, w odniesieniu do których kraje G20 zapoczątkowały spowolnienie zadłużenia do czerwca 2021 r.

O tym poinformowało Ministerstwo Finansów Ukrainy w komentarzu do publikacji Ukrinform z 25 listopada. Zwrócili uwagę, że zamierzają wywiązywać się z zadłużenia i trzymają się średniookresowej strategii zarządzania długiem publicznym. „Inicjatywa krajów G20 polegająca na wstrzymaniu obsługi zadłużenia wierzycieli oficjalnych do połowy 2021 r. Przez kraje szczególnie wrażliwe dotyczy krajów o niskich dochodach według klasyfikacji Banku Światowego, do których Ukraina nie należy” – poinformowało ministerstwo.

Ministerstwo zwróciło ponadto uwagę, że w wyniku koronawirusa Ukraina weszła w światowy kryzys finansowo-gospodarczy ze znacznie silniejszymi wskaźnikami makroekonomicznymi niż podczas poprzednich kryzysów gospodarczych. 


„W tym roku Ukraina z sukcesem przekroczyła już szczyt wypłat z tytułu płatności zewnętrznych. Dzięki wsparciu naszych międzynarodowych partnerów, tj. MFW, UE, Banku Światowego oraz rozwojowi krajowego rynku pożyczkowego Ukraina systematycznie mija lata największego zadłużenia”– podsumowało ukraińskie Ministerstwo Finansów.

Wg. danych Ministerstwa Finansów Ukrainy w I półroczu 2020 r. całkowite zadłużenie Ukrainy wzrosło o 13,6% do 2,269 trylionów UAH (85,01 mld USD). Zadłużenie zagraniczne państwa na koniec czerwca br. wyniosło 51,12 mld USD (wzrost o 2,16 mld USD w okresie styczeń-czerwiec br.).

W czerwcu br. Ukraina wyemitowała 12-letnie euroobligacje na sumę 1,75 mld USD z oprocentowaniem rocznym 7,25%. Część pozyskanych w ten sposób środków ma zostać przeznaczona na wykup obligacji z terminem zapadalności przypadającym na lata 2021-2022.

Natomiast, według wyników trzech kwartałów 2020 r. dług publiczny Ukrainy wzrósł o 347 mld hrywien, czyli o 17% i wyniósł 2,3 bln hrywien. Na spłatę zadłużenia przeznaczano co ósmą hrywnę dochodów do budżetu państwa.

Z tego powodu kryzys budżetowy w samoistnej nadal się pogłębia, bo ze znikomego skarbu państwo nie ma czym pokrywać swoich zobowiązań finansowych. Tak więc, z kwartału na kwartał, z roku na rok, i tak już od sześciu lat- tylko rośnie, a nawet ostatnio znacznie przyśpieszając ten proces.

Jak wiadomo; „z pustego to i Salomon nie naleje”.

A skarb państwa Ukrainy, z powodu; marnotrawstwa, korupcji, bezprawia, masowej kradzieży tego co jeszcze da się ukraść oraz w wyniku niemiłosiernej eksploatacji kraju przez oligarchów, zaczyna bardziej przypominać pustą szklankę, w której od mieszania cukru nie przybywa.

I żadne zaklęcia nad tym faktem czynione tej sytuacji nie zmienią, nawet jeśli doradcą ukraińskich władz jest profesor Leszek Balcerowicz.

Po prostu, Ukraina zmierza w kierunku bankructwa i w tej chwili nie mamy już do czynienia ze zdrowym organizmem państwowym, tylko z masą UPA-dłościową po nim.

Oby tylko ta ruina nie zasypała nas swoimi gruzami, bo wtedy za deklarowaną przez polski elity polityczne przyjaźń z Ukraińcami, zapłaci słono z własnej kieszeni polski podatnik.

*

Według wczorajszego raportu SMM OBWE obserwatorzy odnotowali donieckim odcinku frontu obecność sprzętu USZ w strefie bezpieczeństwa:

– ️ 1 transporter opancerzony (BTR-60) w pobliżu osady Nowobachmutowka,

– ️ 1 transporter opancerzony (MT-LB) w rejonie wsi Krasnogorowka.

Poza tym, USZ 1 raz naruszyły warunki rozejmu prowadząc o godzinie 13:15 z kierunku Marinki- na obrzeżach Doniecka, ostrzał przy użyciu broni maszynowej i automatycznego granatnika AGS-17 (10 granatów), terenu osiedla mieszkaniowego przy kopalni Trudowskaja- na zachodnim skraju dzielnicy Piotrowskiej w Doniecku.

Jak widać, coraz bardziej uspokaja się na donieckim odcinku frontu w wyniku w miarę przestrzegania warunków rozejmu przez stronę ukraińską, ale do obiecywanego przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego- pełnego pokoju, droga jeszcze bardzo daleka.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation

1 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.00 27 листопада 2020 року.

Сала Україні!

Ситуація у районі проведення операції Об’єднаних сил залишається контрольованою українськими захисниками. Наші воїни, дотримуючись досягнутих домовленостей, непохитно стоять на захисті держави.

Упродовж минулої доби, 26 листопада, збройні формування Російської Федерації та її найманці два рази порушили домовленості, досягнуті в рамках Тристоронньої контактної групи 22 липня 2020 року.

Так, у районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання «Схід» проголошений режим припинення вогню ворог знехтував поблизу Мар’їнки. На цій ділянці противник вів вогонь з великокаліберного кулемета. Неподалік населеного пункту Старогнатівка ворог застосував станковий протитанковий гранатомет.

Ворожі постріли не становили загрози для життя та здоров’я наших захисників, тож вогонь у відповідь вони не відкривали.

Бойових втрат і поранень серед українських воїнів не було.

Від початку поточної доби, 27 листопада, російсько-окупаційні війська та їх найманці один раз відкрили неприцільний вогонь з підствольного гранатомета, великокаліберного кулемета та стрілецької зброї в передмісті Авдіївки. На інших напрямках уздовж лінії розмежування порушень досягнутих мирних домовленостей не зафіксовано.

Бойових втрат і поранень серед військовослужбовців Об’єднаних сил немає.

Українські захисники повністю контролюють ситуацію та перебувають напоготові до негайного реагування на ймовірні виклики з боку противника.

Сала Україні!

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:

***

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

54 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 27.11.2020r.- 1986 dzień od nowego rozejmu.

 1. Epidemia koronawirusa na Ukrainie. Komentując sprawę wprowadzenia pełnego ‚lockdownu” na Ukrainie popularny ukraiński bloger i „wolontariusz ATO” Jurij Kasjanowa stwierdził „dla zwykłych Ukraińców, których jest dziewięćdziesiąt procent, zarówno lockdown, jak i covid to praktycznie to samo. Kiedy ludzie żyją od wypłaty do wypłaty, perspektywa śmierci z głodu nie jest lepsza niż śmierć z powodu koronawirusa.
  Bogaci będą dzielić się z biednymi?… Tak. Teraz. Ktoś odmówi obiadu w drogiej restauracji, ktoś w ogóle będzie musiał obejść się bez obiadu. Ale ci, którzy przeżyją, będą nosić haftowane koszule i flagi narodowe, i będą wspólnie dumni z kraju i narodu. Kiedy pandemia dobiegnie końca, a zmarli odnajdą spokój”;
  https://replyua.net/blog/234468-kasyanov-dlya-prostyh-ukraincev-kotoryh-devyanosto-procentov-chto-lokdaun-chto-kovid-prakticheski-odno-i-to-zhe-samoe.html

  Polubione przez 3 ludzi

 2. Tymczasem „haniebnej zdrady” dopuścił sie przebywajacy w rosyjskim więzieniu, gdzie odsiaduje wyrok za „działalnosć ekstremistyczną”, „hiroj” z banderowskiego ‚Prawego Sektora” Igor Pirożok udzielił wywiadu rosyjskim mediom w którym m.in przyznał się do swojej neonazistowskiej przeszłosci oraz opowiedział o swojej „karierze” na Ukrainie po kijowskim majdanie, gdy jako przedstawiciel „Prawego Sektora” praktycznie wziął we władanie Berdyczów w obwodzie lwowskim.
  Następnie Pirożok opowiedział skąd tak naprawdę wziął się „Prawy Sektor”, czyli ze jest to organizacja stworzona przez ukrobezpiekę (SBU) za pieniądze NATO i USA. Zdradził on m.in że były lider ‚PS” Jarosz był ojcem chrzestnym dzieci…byłego szefa SBU (za rządów Wiktora Juszczenki) Walentyna Naliwajczenki.
  Opowiedział także o zaangażowaniu członków tzw. ukraińskich batalionów ochotniczych, po tym jak zaczęli być „wypraszani” z „frontu” na Donbasie, w utworzenie i działalnośc tzw. republik bursztynowych na zachodniej Ukrainie, czyli „zagłębi” nielegalnego wydobycia bursztynu;
  https://strana.ua/news/303130-ihor-pirozhok-intervju-natsionalista-iz-pravoho-sektora-kotoryj-sidit-v-rossii-za-ekstremizm.html

  Polubione przez 3 ludzi

 3. Wczoraj pojawiła się w ukromediach informacja że w pobliżu portu w Czarnomorsku (obwód odeski) tonie statek „Ametyst” należący do ukraińskich służb ratowniczych, czemu jednak zaprzeczyła państwowa Administracja Portów Morskich;
  https://korrespondent.net/ukraine/4299808-v-admynystratsyy-morportov-otrytsauit-zatoplenye-sudna-v-chernomorske
  Dzisiaj z kolei pojawiła się informacja od ukraińskiego Państwowego Inspektoratu Ekologicznego o odnotowaniu zanieczyszczenia na powierzchni wody w pobliżu Czarnomorska produktami ropopochodnymi który wyciekły prawdopodobnie ze statku ‚Ametyst”, w zwiazku z czym przesłano do prokuratury, policji i SBU zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa;
  https://korrespondent.net/ukraine/4299940-razlyv-nefty-u-chernomorska-byl-hosekoynspektsyia
  Ps. Ukroince mówią prawdę tylko wtedy gdy sie pomylą…

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Szykuje się nowe „serdeczne porozumienie” w kijowskiej „wierchuszce”? ‚Radio Swoboda” przedstawiło reportaż o tajnym spotkaniu jakie odbył oligarcha Kołomojski z szefem MSW Ukrainy Awakowem, w siedzibie MSW. Jak stwierdził sam Kołomojski, potwierdzajac fakt spotkania, „Byłem u Arsena Borysowicza, wypiłem kawę. Dawno się nie widzieliśmy. Nic ważnego”;
  https://strana.ua/news/303323-kolomojskij-podtverdil-neofitsialnuju-vstrechu-s-avakovym-v-upravlenii-mvd.html

  Polubione przez 2 ludzi

 5. W temacie gazowym, czyli o „wojnie propagandowej” w mediach przeciwko „Nord Stream 2”. Po tym jak w światowych mediach pojawiła się informacja o tym że norweska kompania „DNV GL” zrezygnowała z certyfikacji projektu z obway przed sankcjami ze strony USA, dzisiaj pojawił sie oficjalny komunikat kompanii w który zaprzeczono tej informacji. Według przedstawiciela „DNV GL” w zwiazku z sankcjami zrezygnowała ona tylko z „usług weryfikacyjnych wobec statków bioracych udział w budowie gazociągu” nie zrezygnowała jednak ze świadczenia usług związanych z budową samego gazociągu „Nord Stream 2”;
  https://www.rbc.ru/economics/26/11/2020/5fbfc8759a7947cc524cb4a1

  Polubione przez 3 ludzi

 6. Kolejny „njus” z „jusej”, czyli ‚Bloomberg” o czymś czego jeszcze w historii nie było, to znaczy masowym występowaniu bogatych Amerykanów o przyznanie im paszportów obcych państw. Cytat „Nigdy wcześniej czegoś takiego nie widzieliśmy” – powiedział Paddy Blewer, londyński dyrektor Henley & Partners zajmującego się doradztwem w zakresie obywatelstwa i rezydencji, odnosząc się do zapytań od osób z USA. „Tama faktycznie pękła – a nie zdawaliśmy sobie z tego sprawy – pod koniec zeszłego roku i po prostu stawała się coraz silniejsza”;
  https://www.bloomberg.com/news/articles/2020-11-24/wealthy-u-s-citizens-are-increasingly-eyeing-a-second-passport
  https://jeffreyhill.typepad.com/.a/6a00d8341d417153ef01116836cfab970c-pi

  Polubione przez 3 ludzi

   • I od tysięcy lat (licząc tylko od Starożytnego Egiptu) zawsze uciekają, albo ich przeganiają.
    Niby tacy inteligentni a nic a nic na błędach się nie uczą, wspierają się tylko wzajemnie.
    Kilku tylko świrów o ,,pięknych umysłach” podnosi im IQdiotę średnią.

    Polubione przez 3 ludzi

 7. OT z Dalekiego Wschodu, czyli jak Tajwan od USA broń kupował i co z tego wynikło;
  https://wgospodarce.pl/informacje/87061-bron-z-usa-trafi-na-tajwan
  A na co Tajwan musiał sie jeszcze zgodzić, oprócz oczywiscie zapłacenia zawyżonych rachunków za owe „wunderwaffe”? Cytat „W sierpniu br. rząd prezydent Caj Ing-wen z DPP doszedł do porozumienia z USA i wyraził zgodę na złagodzenie ograniczeń w imporcie amerykańskiej wieprzowiny i wołowiny na Tajwan. Nowe regulacje mają wejść w życie 1 stycznia 2021 r.”;
  https://wydarzenia.interia.pl/swiat/news-tajwan-bojka-w-parlamencie-premier-obrzucony-swinskimi-wnetr,nId,4881267#comments4-1
  I na koniec kolejny chichot historii, czyli przeciwko porozumieniom z USA protestuje KUOMINTANG który tylko dzięki USA zachował władzę nad Tajwanem po tym jak utracił Chiny kontynentalne po wojnie domowej z chińskimi komunistami…

  Polubione przez 4 ludzi

 8. Odnośnie informacji z ukromediów jakie to Ukraina „pociski rakietowe będzie produkować”. Jeden z kluczowych producentów broni rakietowej na Ukrainie, uczestniczący w produkcji systemów rakietowych „Neptun” i „Olcha” dla ukraińskich sił zbrojnych, firma „ARTEM” wchodzącą w skład koncernu ‚UKROBORONPROM” zadecydował o podjeciu „trudnych kroków” w zwiazku z brakiem zamówień i KORONAkryzysem. Między innymi 70 % załogi (to jest 1200 osób) przejdzie na „jedniodniowy tydzień pracy”, a tylko 500 – 600 pozostanie na „pełnym etacie”;
  https://defence-ua.com/people_and_company/dahk_artem_z_pochatku_2021_roku_perehodit_na_odnodennij_robochij_tizhden_zamovlen_na_neptun_vilhu_rs_80_ta_snarjadi_nemaje-2175.html

  Polubione przez 3 ludzi

  • Tak trzymać!
   – to komenda, jaką dowódca okrętu rzuca załodze, kiedy jednostka osiąga właściwy kurs.

   Podobno na Azerbejdżan się zapatrują Jak armię wzmocnią odbijać będą Donbas i Krym a w Hymnie swym odgrażają się nam, że aż po San odbija nam Zakierzonie.

   Polubione przez 4 ludzi

  • Nie jest to jedyny zakład zajmujący się produkcją komponentów/sprzętu bojowego, który ma poważne problemy finansowe. Zakłady Małyszewa niedawno wynegocjowały przed sądem odroczenie i rozłożenie na raty zaległości wobec Skarbu Państwa i MON (kary umowne), stocznie są zamykane, zakłady produkujące platformy dla systemów „Grad”, „Smerch” na skraju bankructwa itd itp.
   De facto to zakłady zbrojeniowe musiały ponieść koszty modernizacji i remontu ukraińskiej armii w latach 2014-2016. W tym okresie w ramach podatków zapłaciły więcej niż wynosiły łączne kontrakty dla UA.
   Obecnie władze w Kijowie mówią o wspieraniu własnego przemysłu, ale… nie idą za tym realne środki. Co więcej na skutek lobby ze strony zagranicznych podmiotów większość intratnych kontraktów została przechwycona przez podmioty z USA, Francji, Wielkiej Brytanii czy Czech.
   Przykładowo zamówienie na śmigłowce dla ukraińskiego MSW otrzymała spółka z Francji. Budowa okrętów tu informacje sprzeczne ale podmioty z Wielkiej Brytanii, Francji, USA, a teraz nawet mowa o Turcji. Czechy-ostatnie informacje o haubicach Dana przyćmiły informacje o sprzedaży dla UA pojazdów BWP i podwozia firmy „Tatra”.
   https://kresy.pl/wydarzenia/podwozie-czeskiej-tatry-dla-ukrainskich-neptunow-tego-chce-dowodztwo-sil-zbrojnych-ukrainy/
   To już nie jest kooperacja wojskowa, to przejecie całego segmentu przez firmy zagraniczne. W dodatku przedsiębiorstwa na Ukrainie zmagają się z trzema wielkimi bolączkami. Pierwsza to brak kapitału. Nie ma środków nawet na obiecujące konstrukcje.
   Drugim problemem jest ucieczka nowej i obumieranie starej kadry inżynierów-brakuje osób chętnych do tworzenia nowych planów, brakuje specjalistów. Trzecim problemem jest wyprzedaż Know-how i planów konstrukcyjnych. W ostatnich latach kilka kontraktów zawartych z krajami Azji i półwyspu arabskiego de facto przenosiły produkcje do tychże krajów(samoloty transportowe BTR-3 BTR-4).
   Koronakryzys dobija zakłady, a budżet na 2021 rok to chyba gwóźdź do trumny dla ukraińskiej zbrojeniówki-spada wartość hrywny,a budżet dla armii jest taki sam jak w 2020 roku. Inna sprawa, że Ukraina nie ma nawet środków na opiekę zdrowotna.

   Polubione przez 4 ludzi

 9. Kolejne „njusy” z „juesej”. Władze Los Angeles uległy naciskom BLM i zlikwidowały specjalną jednostkę policji która zajmowała się ściganiem przestępców seksualnych. Na jej koncie była m.in sprawa ujawnienia przestępstw i zatrzymania Harvey’a Weinstein’a…
  >https://twitter.com/livesmattershow/status/1331265691236716546
  Jedna z najbardziej radykalnych bojowniczek ‚ANTIFY” z Portland 35 – letnia Isabel Rosa Araujo znana wczesniej jako Philip Vincent Haskins-Delici…
  >https://twitter.com/MrAndyNgo/status/1331335345082830850
  Jako „nazi kolonizatorowi” (!) dostało się byłemu Prezydentowi USA i generałowi wojsk Unii z czasów wojny secesyjnej Ulissesowi S. Grantowi…
  >https://twitter.com/MrAndyNgo/status/1331834196692586496

  Polubione przez 3 ludzi

 10. Taka ciekawostka na temat „ANTIFY” która jak się okazuje zaczął „hołubić” Marcin Wyrwał z „Onet.pl” jeden z czołowych „ukropropagandzistów” i to nawet „opcji banderowskiej”, który wielokrotnie odwiedzał tzw. ukraińskie bataliony ochotnicze na Donbasie (czyli „bandy ATO”) i pisał „panegiryki” na ich temat.
  A z samego tekstu możemy wywnioskować że „ANTIFA” m.in zwalcza „rosyjskie służby” i działających na ich usługach (oczywiście według ‚ANTIFY”) ‚polskich narodowców”, za to ukraińscy neonaziści i banderowcy wcale im nie przeszkadzają, a wprost przeciwnie sądząc po tym jak „człowiek ANTIFY” (jak go nazywa Wyrwał) wypowiada się o „separatystach z Donbasu”…
  https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/strajk-kobiet-jak-dziala-antifa-rozmawiamy-z-czlowiekiem-ze-srodowiska-wywiad/6f03k17,79cfc278
  Ps. I taki to „obraz nędzy i rozpaczy” przedstawia sobą dzisiaj „tęczowa lewica spod znaku LGBT”…

  Polubione przez 3 ludzi

 11. Tydzień temu czytałem jak to w jednym z podkijowskich szpitali ojciec poświecił swoje życie dla syna-zabrakło tlenu więc kazał przekazać choremu na Covid-19 potomkowi swój tlen, chociaż też był w ciężkim stanie.
  A tu czytam, ze według władz w Kijowie 80% łózek szpitalnych ma podajniki z tlenem (!). No ktos tu ewidentnie kłamie.
  https://www.unian.info/society/covid-19-zelensky-s-office-says-80-of-beds-in-hospitals-to-have-oxygen-supply-11234993.html

  Polubione przez 3 ludzi

 12. Coraz częściej wspomina się o wprowadzenie lockdownu na Ukrainie. Pogłoski mówią o wprowadzeniu ograniczeń 20 grudnia,co jest (w mym mniemaniu) kompletną bzdurą. Po pierwsze wystarczy tydzień dla poinformowania firm, na to by się przygotowały do lockdownu, po drugie im wcześniej wprowadzi się ograniczenia tym więcej żyć ludzkich uda się uratować, a zwlekanie do 20 grudnia sprawi, ze liczba hospitalizowanych osób będzie wzrastać co tydzień wykładniczo. I najważniejszy argument- późne wprowadzenie lockdownu sprawi, że ograniczenia zostaną wprowadzone w okresie świątecznym (zarówno dla katolików jak i prawosławnych!) najważniejszym dla handlowców w całym roku.
  https://www.unian.info/society/lockdown-explained-what-bans-await-ukrainians-11235182.html
  https://www.unian.info/society/lockdown-weekend-quarantine-has-proved-ineffective-consumer-service-11235446.html

  Polubione przez 3 ludzi

 13. Zamieszanie wobec ukraińskiego banku centralnego trwa. Propozycje ustaw jakie ma rozpatrzyć parlament Ukrainy w opinii biegłych tylko zwiększają chaos i najprawdopodobniej są tylko zasłona dymna dla MFW (rząd w Kijowie markuje walkę z korupcją, niezależnością NBU).
  https://www.unian.info/politics/political-scientist-on-bill-on-nabu-it-doesn-t-solve-the-problem-but-keeps-sytnyk-in-office-11236154.html
  I w temacie MFW.
  Trwa dyskusja na temat zmian w budżecie Ukrainy na 2021. MFW zażądał zmniejszenia dziury budżetowej, która w przyszłym roku miała wynieść 6% PKB.
  https://www.unian.info/economics/budget-2021-revised-draft-tabled-in-rada-11235641.html
  Komentarz: Nie wiem co jeszcze dałoby się obciąć w tym budżecie-wszak pooć wydatki na służbę zdrowia i wojsko się nie zmienią. Zapewne programy socjalne zostaną ograniczone i środki na inwestycje.

  Polubione przez 3 ludzi

 14. Ministerstwo Finansów Ukrainy uspokaja. Tak pewne wydatki na koniec roku nie będą zrealizowane z uwagi na brak środków, ale wypłata emerytur i pensji dla budżetówki nie jest zagrożona.
  https://uazmi.com/news/post/cp9YtOtyc0mJ2yCGcGmRYA
  Komentarz: Ciekawe jak będzie wyglądała sprawa w styczniu 2021 roku? Przecież sytuacja fiskalna nie poprawi się w ciągu miesiąca, ba trzeba będzie dokonać zwrotu VAT dla przedsiębiorców. Włodarze z Kijowa sadzą zapewne ,że otrzymają pożyczkę od MFW w styczniu przyszłego roku.

  Polubione przez 3 ludzi

 15. Kolejne „ekscesy” w wykonaniu „ukrowojaków” w tzw. strefie OZS na Donbasie. Na terytorium obwodu donieckiego pod kontrolą Kijowa, jeden „ukrowojak” pobił drugiego, następnie go obrabował, a na koniec…oblał łatwopalnym płynem i podpalił. Ofiara przeżyła i trafiła do szpitala w Torecku z urazem czaszkowo-mózgowym oraz oparzeniami prawej kończyny dolnej;
  https://strana.ua/news/303458-na-donbasse-voennyj-izbil-i-ohrabil-sosluzhivtsa.html

  Polubione przez 3 ludzi

 16. Ciąg dalszy „wojny” na linii Mińsk – Kijów. Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenko podczas swojej wizyty w miejskim szpitalu klinicznym w Mińsku powiedział ze podległe mu „specsłużby” przechwyciły rozmowy polityków zagranicznych w tym szefa MSZ Ukrainy Kuleby. Według Łukaszenki Kuleba miał w rozmowie ze swoim niemieckim odpowiednikiem, czyli Heiko Maasem, zażądać od UE podjęcia zdecydowanych działań wobec Mińska;
  https://strana.ua/news/303409-lukashenko-zajavil-chto-v-kieve-opazdyvajut-dushit-belarus-.html
  Szef MSZ Ukrainy natychmiast wszystkiemu zaprzeczył, a nawet stwierdził ze „Jestem zasadniczo przeciwny„dławieniu” Białorusi, jej biznesu i produkcji. Wręcz przeciwnie, jestem za tym, by pozwolić Białorusi swobodnie oddychać”;
  https://strana.ua/news/303441-dmitrij-kuleba-zajavil-chto-ne-prizyval-evropu-dushit-belarus.html

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.