Wojna domowa na Ukrainie 28.11.2020r.- 1987 dzień od nowego rozejmu.


Niemy krzyk”– dzień 258.

W grudniu wygasa ukraiński plan A, który zakładał rozwiązanie konfliktu w Donbasie środkami politycznymi i dyplomatycznymi, dlatego też od wczoraj (27 listopada) przygotowywana jest nowa decyzja RBNiO. 

O tym fakcie poinformował sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Aleksiej Daniłow w rozmowie z „Focus”.

„7 grudnia 2019 r. odbyło się posiedzenie RBNiO, na którym przyjęto pięć wariantów rozwoju sytuacji w Donbasie. Powiem wam mały sekret: przygotowywana jest decyzja RBNiO w sprawie sytuacji w obwodzie donieckim i ługańskim. Nie wiem, czy będzie otwarte czy zamknięte”– powiedział Daniłow.

Zwrócił też uwagę, że ostateczną decyzję o dalszych krokach w tej sprawie podejmuje prezydent Ukrainy.

Z wypowiedzią tą ma związek oświadczenie naczelnego dowódcy Ukraińskich Sił Zbrojnych (USZ) generała Rusłana Chomczaka, który ogłosił, że nie ma „czysto wojskowego rozwiązania” powrotu Donbasu.

„Chcę, aby wszyscy zrozumieli: nie widzę czysto wojskowego rozwiązania problemu w Donbasie i Sztabie Generalnym Sił Zbrojnych Ukrainy również”– cytuje jego słowa ukraińskie wydanie „New Time”.

Zdaniem ukraińskiego generała jest to niemożliwe z trzech powodów:

 1.  W przypadku użycia siły Kijów naruszy międzynarodowe prawo humanitarne w zakresie działań wojennych na gęsto zaludnionych obszarach,
 2.  Ponadto Ukraińskie Siły Zbrojne poniosą „poważne” straty, 
 3. Dodatkowo, według Chomczaka, istnieje „ryzyko rosyjskiej ingerencji”.


Takie analizy są wynikiem ożywionych rozmów, po których USZ mogą zdecydować się tej zimy na gwałtowną eskalację, której prawdopodobieństwo wzrasta w świetle zwycięstwa Bidena w wyborach prezydenckich w USA i ilustracyjnej historii z Karabachem, kiedy „konflikt bez rozwiązania siłowego” został klasycznie rozwiązany dokładnie właśnie z użyciem siły.

Na razie plany rozwiązania siłowego w Donbasie są wstrzymane, ponieważ Kijów czeka na formalne przekazanie władzy w Waszyngtonie, chociaż już obecnie podejmowane są próby przypodobania się Bidenowi i jego ekipie. A więc obecnie, po zmianie władzy w Stanach Zjednoczonych- jeśli to nastąpi w wyniku przegranej Trumpa, potencjał do „stworzenia niezbędnych warunków” oczywiście wzrośnie, tym bardziej że dyplomatyczna alternatywa dla ugody w porozumieniach mińskich w zasadzie nie interesuje Ukrainy, bez względu na to, jak bardzo by nie mówiono o „braku alternatywy”, to jeśli „warunki się zmieniają”– z punktu widzenia „partii wojny” alternatywa taka już istnieje.

Bardzo możliwe więc jest, wbrew uspokajającym wypowiedziom naczelnego dowódcy USZ, tej zimy- lub wczesną wiosną- dokonanie blitzkriegu, który ma nie tylko na celu przetrącenia kręgosłupa władzy zbuntowanych republik, ale także odzyskanie kontroli nad całością terytorium Ukrainy i jej granic, jest bardzo poważnie obecnie rozważane.

Pytanie jest tylko o realne szanse takiego szaleństwa.

Według mojej oceny, szanse są na tyle znikome, a dodatkowo taka akcja może zakończyć się utratą kolejnych swych terytoriów w Donbasie przez Kijów. Tym bardziej, że demoralizacja wojska i jego dowództwa, nadal postępuje, czego dowodami są ciągłe straty niebojowe wśród ukraińskich żołnierzy. Niedomagania występują również na poziomie uzbrojenia i zaopatrzenia w najbardziej istotnie komponenty utrzymania bojowej gotowości wojska. Do tego dochodzi także permanentny brak dyscypliny i ogólna demoralizacja.

Dodam jeszcze, że ciągle trwające przygotowania- pod osłoną obecnego reżymu zaostrzonego rozejmu- poprawiające pozycję taktyczną i strategiczną linii bojowych USZ wzdłuż linii styku, są dowodem na przygotowywanie się do kolejnej ofensywy na wielką skalę. Tylko, że druga strona dostrzegając te oczywiste ruchy, także nie próżnuje aktualizując plany obrony, przygotowania do kontrataku i odpowiedniego w tym kierunku szkolenia na szczeblu dowództwa, wojska i służb.

Może więc, tak działania na linii frontu przez USZ, jak i zapewnienia ich naczelnego dowódcy, mogą być formą presji, na upartych liderów separatyzmu, który ma ich zmusić do uległości. A w tym konkretnym przypadku do przyjęcia warunków stawianych przez Kijów. A więc odejście od porozumień mińskich, które blokują drogę władz centralnych w ich inicjatywie zachowania pełnej integralności terytorialnej i silnej pozycji centrum, musi być poprzedzone tak rozegraną presją, żeby na drodze „pokojowej” odzyskać to wszystko, co poprzednia ekipa jawnego nacjonalizmu, utraciła.

Oczywiście, w tym kontekście, ludność republik donbaskich udowodniła swoją determinację i wolę walki, która o kilka poziomów przewyższa stronę przeciwną. Tak więc, wtedy gdy ukraińska armia reprezentowała jeszcze swoją całą potęgę, a została mimo to pokonana, to jej obecne wysiłki aby siłowo odzyskać w pełni Donbas, są tylko oderwaną od rzeczywistości iluzją.

*

A na ługańskim odcinku frontu, niebojowe straty grupy operacyjno-taktycznej (GO-T) Ukraińskich Sił Zbrojnych (USZ) „Północ” za ostatni tydzień wyniosły sześciu żołnierzy.

Poinformował o tym na konferencji szef Departamentu Milicji Ludowej ŁRL Jan Leszczenko.

„Według danych naszego wywiadu tylko za okres od 22 do 27 listopada 2020 r. w formacjach i jednostkach GO-T ‚Pólnoc’  straty niecojowe wyniosły sześć osób: dwóch żołnierzy zginęło, czterech zostało rannych”– powiedział Leszczenko.

22 listopada dwóch żołnierzy zostało rannych w eksplozji miny w pobliżu wsi Nowozvanowki, jeden z nich stracił nogę w wyniku tego incydentu; 23 listopada żołnierz 59 brygady USZ popełnił samobójstwo, tego samego dnia oficer z 14 brygady został ranny w wyniku wybuchu butli gazowej podczas ogrzewania ziemianki; 24 listopada żołnierz USZ przypadkowo postrzelił się w nogę podczas strzelania próbnego; 25 listopada żołnierz 92 brygady zastrzelił bez powodu swego kolegę.

„Ze względu na brak intensywnych działań wojennych dowódcy brygady, nie mogąc odliczyć strat bojowych, wydają decyzje dotyczące okoliczności śmierci żołnierzy, jako nieuprawnione opuszczenie jednostki”– powiedział Leszczenko.


A na donieckim odcinku frontu, Ukraińskie Siły Zbrojne rozmieściły w Krasnoarmijsku dodatkowe dziesięć czołgów T-64.

W minionym tygodniu obserwatorzy OBWE potwierdzili rozmieszczenie 88 jednostek ciężkiej broni i sprzętu wojskowego jednostek GO-T ‚Północ’ na terenach mieszkalnych osad na terytorium kontrolowanym przez Ukrainę. Poinformował o tym 27 listopada na odprawie w Doniecku oficjalny przedstawiciel DRL DML, Oleg Nikitin.

Z luzowanej 54 brygady zmechanizowanej  przez 72 brygadę zmechanizowaną, która przybyła na linię styku, aby dokonać zmiany, rozmieszczono w pobliżu linii frontu zakazany sprzęt wojskowy:

– cztery systemy rakiet przeciwlotniczych „Buk” z dwunastoma skrzynkami z amunicją i siedemnastoma czołgami T-64 na stacji kolejowej w Konstantynowce,


– 18 dział samobieżnych„Goździk” kal. 122 mm i dwanaście dział samobieżnych kal. 152 mm „Akacja” na stacji kolejowej w Drużkowce,
– pięć czołgów T-64 na stacji kolejowej w Krasnoarmeisku,


– cztery BMP-1 niedaleko Krasnogorowki,


– dziesięć czołgów T-64 w Krasnoarmeisku. Ponadto w pobliżu stacji załadunkowej wyznaczono punkty kontrolne 58 brygady zmechanizowanej, aby uniemożliwić SMM OBWE i okolicznym mieszkańcom ustalenie miejsca gromadzenia i przemieszczania zakazanej broni Sił Zbrojnych Ukrainy.

Z 79 samodzielnej brygady desantowo-szturmowej:


– cztery bojowe wozy piechoty w Krasnogorowce.

Z 35 brygady piechoty morskiej:


– jeden transporter opancerzony (MT-LB) w pobliżu dzielnicy mieszkalnej Nowosiełowce,
– jeden opancerzony wóz rozpoznawczo-patrolowy BRDM-2 w Romanowce,


– jeden bojowy wóz bojowy w Majorsku.

Z 53 brygady zmechanizownej:


– trzy BTR-80 w Nikołajewce,

– cztery transportery opancerzone BTR-80 na terytorium gospodarczym na obrzeżach Bugasa i trzy przeciwlotnicze zestawy rakietowe 9K33 „Osa” w Kalinowie.

Z 36 brygady piechoty morskiej:


– jeden ZU-23 w Lebiedinskoje. Jak podają  źródła wywiadu ML DRL, celem znalezienia armaty przeciwlotniczej w tej osadzie jest przeprowadzenie szkoleń z załogą ZU-23 w ćwiczeniu niszczenia bezpilotowych statków powietrznych należących do SMM OBWE.

W celu ukrycia przed obserwatorami zakazanej broni i sprzętu wojskowego rozmieszczonych z naruszeniem porozumień mińskich, armia ukraińska nadal aktywnie wykorzystuje sprzęt walki elektronicznej, blokując działanie bezzałogowych statków powietrznych SMM OBWE przelatujących nad terytorium zajętym przez USZ na linii kontaktu.

Tak więc w zeszłym tygodniu wywiadowcy ML DRL odnotowali pracę kompleksu Bukowiel AD z kompanii walki elektronicznej 36 brygady i mobilnej grupy 306 zajmującej się walką elektroniczną w celu stłumienia kanałów sterowania i nawigacji bezzałogowych statków powietrznych SMM OBWE w rejonie Wodianoje i dwukrotnie w rejonie Szirokino. W sumie w okresie od 10 do 27 listopada odnotowano siedem przypadków aktywnego użycia broni elektronicznej przez wroga na kierunku Mariupola.

Ponadto,

Ponadto, ukraińskie formacje zbrojne nadal prowadzą prace inżynieryjne na swoich pozycjach w rejonie miejscowości Ługanskoje.

Poinformowało o tym biuro ŁRL we Wspólnym Centrum Kontroli i Koordynacji Reżimu Zawieszenia Broni (WCKiK).

„Przedstawicielstwo ŁRL w WCKiK w dniu 27 listopada 2020 r. zarejestrowało wyposażenie inżynieryjne stanowisk formacji zbrojnych Ukrainy na południe od osady Ługanskoje w kierunku stanowisk Milicji Ludowej ŁRL, co jest rażącym naruszeniem uzgodnionych przez Grupę Kontaktową w dniu 22 lipca 2020 r. dodatkowych warunków zawieszenia broni, jednocześnie są to prowokacyjne działania przeciwko Milicji Ludowej ŁRL”– napisano w komunikacie przedstawicielstwa ŁRL w WCKiK.

Biuro zwróciło uwagę, że Specjalna Misja Monitorująca OBWE i strona ukraińska w WCKiK zostały poinformowane o naruszeniu.

Poza tym, w ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze dwa razy naruszyli warunki rozejmu, prowadząc o godzinie 07:50 ostrzał z kierunku osady Opytnoje- na północnych obrzeżach Doniecka, przy użyciu moździerza kaliber 120 mm (12 min). Ostrzelana została wioska Wesiełoje. Kolejny ostrzał, tym razem przy użyciu moździerza kaliber 82 mm (12 min), ukraińscy żołnierze przeprowadzili z kierunku Wodianoje w stronę Leninskoje- na południowym odcinku frontu.

W sumie, w wyniku wczorajszych ukraińskich ostrzałów, na terytorium DRL spadły 24 miny.

 

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation

2 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.00 28 листопада 2020 року.

Сала Україні!

Ситуація в районі проведення операції Об’єднаних сил є контрольованою українськими захисниками.

Упродовж минулої доби, 27 листопада, збройні формування Російської Федерації та її найманці шість разів порушили домовленості, що були досягнуті в рамках Тристоронньої контактної групи 22 липня 2020 року.

Три факти порушення режиму припинення вогню зафіксовані у районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання «Схід». Так, поблизу Авдіївки ворог вів вогонь з підствольного гранатомета, великокаліберного кулемета та стрілецької зброї. Неподалік населеного пункту Водяне противник застосовував великокаліберний кулемет, а на ділянці біля Опитного – ручний протитанковий гранатомет.

У районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання «Північ» ворог, застосовуючи підствольний гранатомет та стрілецьку зброю, двічі провокував наших захисників поблизу населеного пункту Шуми. Окрім того, вогонь з гранатометів різних систем та стрілецької зброї противник відкривав неподалік Катеринівки.

На неприцільний вогонь ворога українські військовослужбовці зброю у відповідь не застосовували.

Від початку поточної доби, 28 листопада, режим припинення вогню противник порушив на Приазов’ї, поблизу Водяного. З тимчасово окупованої Ужівки російсько-окупаційні війська застосовували стрілецьку зброю, гранатомети різних систем, міномети калібрів 120 мм та 82 мм.

Бойових втрат та поранень серед особового складу Об’єднаних сил немає.

Про зухвалі та підступні дії збройних формувань Російської Федерації та її найманців, застосування ворогом заборонених зразків важкого озброєння негайно було повідомлено представників ОБСЄ через Українську сторону Спільного центру контролю та координації питань припинення вогню та стабілізації лінії розмежування сторін.

Українські воїни продовжують виконувати завдання за призначенням. Ситуація в районі проведення операції залишається контрольованою.

Сала Україні!

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:

***


©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

46 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 28.11.2020r.- 1987 dzień od nowego rozejmu.

   • …..i w ten sposób Polacy staną się wymierającą mniejszością we własnym kraju, tak jak Mohikanie.

    Po prostu dla niektórych Polacy są zbędnym balastem, dlatego w pierwszym rządzie trzeba ich zdemoralizować, a następnie wszystko już pójdzie gładko.

    Pozdrawiam.

    Polubione przez 2 ludzi

   • To co zrobił polski (?) rząd jet po prostu niepoważne i nie dziwię się reakcji lekarzy. To nie kwestia pieniędzy, bo na dzień dzisiejszy zapisy na prywatne kolejki do lekarza specjalisty to kwestia miesiąca czasu, czyli klientów ukraińscy lekarze polskim kolegom nie zabiorą, tylko wiedzy i umiejętności przybyszów ze wschodu.
    Było wiele afer jeśli chodzi o certyfikaty wydawane na Ukrainie. Ile osób otrzymało prawo jazdy choć do egzaminu nie przystąpiło tylko zakupiło dokument na z Ukrainie? Ile osób miało negatywne wyniki na Covid-19, pomimo tego, ze chorowało? Spora część lekarzy na Ukrainie otrzymuje dyplom w zamian za łapówkę! Tych ludzi trzeba sprawdzić czy mają rzeczywistą wiedzę i umiejętności. Ponadto dochodzi kwestia języka, ponoć ukraiński jest podobny do polskiego, ale błędny wywiad z pacjentem może okazać się pomyłką, która kosztowała ludzkie życie.

    Polubione przez 3 ludzi

 1. W temacie wstępniaka-szef dobrze to ujął cytat:
  „Pytanie jest tylko o realne szanse takiego szaleństwa.”-to jest szaleństwo z militarnego politycznego, społecznego i gospodarczego punktu widzenia. Jednak problem w tym, że władze w Kijowie NIE myślą kategoriami dobra kraju/narodu, a osobistymi interesami klik politycznych. Zagrożenie eskalacją konfliktu istnieje-Donbas i kwestie „ukrpatriotyzmu” to taki temat zastępczy do odwracania uwagi od korupcji i niekompetencji władz. Poroszenko wysłał okręty wojenne w pobliże Krymu po to by odwrócić uwagę od korupcji. Również koledzy Prezydenta „Ze” mogą nakłonić go do ataku na Donbas.
  Taki scenariusz jest możliwy głównie przy założeniu kompletnego rozkładu ukraińskiej gospodarki-jeśli zabraknie kasy na emerytury pensje dla lekarzy nauczycieli i policji KTOŚ musi być winny-najlepiej gdyby takim ktosiem był Putin 🙂

  Polubione przez 3 ludzi

 2. Jeszcze w temacie wstępniaka

  Naczelny Dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy, gen. Rusłan Chomczak, poinformował, że zapadła decyzja o zakupie 5 taktycznych systemów bezzałogowych Bayraktar, z których każdy składa się ze stacji sterującej i kilku płatowców Bayraktar TB2. Nowe bezzałogowce mają mieć większy zasięg sterowania i pułap lotu, niż ma szyny obecnie eksploatowane przez ukraińskie lotnictwo. W służbie jest dziś 6 tureckich bezzałogowców i 3 stacje sterujące.
  https://www.defence24.pl/ukraina-kolejne-bezzalogowce-bayraktar-tb2-juz-w-2021-roku
  Komentarz: Rząd w Kijowie chce rozpocząć produkcje dronów w swoich zakładach zbrojeniowych-mowa jest o produkcji od 20-50 bezzałogowców, a nawet możliwość sprzedaży nadwyżki do innych krajów. W konflikcie asymetrycznym, takie bezzałogowce są naprawdę dużym wzmocnieniem dla armii. Ich głównym zadaniem nie jest jak sądzi wiele osób bombardowanie celów naziemnych, a naprowadzanie własnej artylerii na cele. W porównaniu do małych bezzałogowców są szybsze, mogą zostawać dłużej w powietrzu i maja precyzyjniejszy osprzęt.
  Pytaniem otwartym jest kwestia ceny ponoć ukraińskie maszyny maja być nawet o 1/3 tańsze od tureckich oryginałów.W 2019 roku wyprodukowanie jednej maszyny kosztowało około 5 mln $. Nawet przy pewnych oszczędnościach ukraińskie bezzałogowce będą kosztować 4 mln $. Ponadto dochodzą koszty zakupu platform ładowniczych centrów dowodzenia amunicji,szkolenia i…zastanawiam się z czego biedny kraj jak Ukraina sfinansuje owe zakupy.
  https://www.konflikty.pl/technika-wojskowa/w-powietrzu/bayraktar-tb2-turcja/

  Polubione przez 3 ludzi

 3. W sobotę na Ukrainie obchodzony jest Dzień Pamięci Ofiar Wielkiego Głodu.

  Trwa budowa muzeum mającego na celu upamiętnienie ofiar „hodomoru”. Jak mówią osoby zaangażowane w powstania muzeum.
  „To bardzo trudny projekt, nie tylko pod względem architektonicznym; niesie on silny ładunek emocjonalny – powiedział PAP Mirosław Nizio, polski architekt, współtwórca projektu budynku i ekspozycji Muzeum Wielkiego Głodu w Kijowie. ”
  https://www.wnp.pl/rynki-zagraniczne/ukraina-polski-architekt-o-budowie-muzeum-wielkiego-glodu-to-bardzo-trudny-projekt,434697.html
  Komentarz: Ciekawe czy muzeum czeka los podobny do projektu budowy muzeum niebiańskiej sotni?

  Polubione przez 3 ludzi

 4. mania już ten news podawał, ale tu przedruk w języku polskim 🙂

  Na ukraińskim Zakarpaciu strażnika straży granicznej złapano na gorącym uczynku, kiedy próbował przemycić na Rumunię papierosy wiatrakowcem – poinformowała ukraińska straż graniczna. Wśród obecnych na miejscu organizatorów procederu był duchowny w stanie upojenia alkoholowego.
  https://wydarzenia.interia.pl/swiat/news-ukraina-duchowny-i-straznik-graniczny-zlapani-na-przemycie-p,nId,4881359#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome

  Polubione przez 3 ludzi

 5. MFW odrzucił propozycję Ukrainy w sprawie pomocy macrofinansowej z pominięciem istniejącego programu.
  https://www.unian.info/economics/assistance-imf-not-considering-emergency-financing-for-ukraine-11236319.html
  Komentarz: Włodarze z Kijowa maja powód do zmartwień. Bez dodatkowych środków finansowanie państwa może rozsypać się jak domek z kart. Jednak widać światełko w tunelu-władze MFW i rządy krajów „demokratycznych” nie są już tak mocno nakierowane na walkę z korupcją i obronę praworządności. Chcą już tylko jakiegoś rozsądnego planu spłaty zadłużenia, co obecnej klice z Kijowa może się udać zrealizować. Ewentualna odmowa przyznania kolejnych kredytów z MFW skutkowałaby tym, ze inne instytucje nie dałyby pieniędzy- Bank Światowy i UE. Ato spowodowałoby bankructwo Ukrainy.

  Polubione przez 2 ludzi

 6. Tymczasem okazało się kto zorganizował ostatnia demonstrację pod Ambasadą USA w Kijowie w trakcie której człowiek w masce Sorosa prowadził na smyczy kobietę w ukraińskim stroju ludowym, pokazaując w ten sposób uzależnienie Ukrainy od USA. Była to akcja największego ukraińskiego ugrupowania opozycyjnego, a przy tym prorosyjskiego ‚Opozycyjna platforma – Za życie”. W zwiazku z demonstracją i to co podczas niej się działo „głos zabrała” Ambasada USA na Ukrainie która oskarżyła ugrupowanie że jest „kontrolowane z zewnątrz” czyli z Rosji;
  https://strana.ua/news/303529-posolstvo-ssha-v-kieve-prokommentirovalo-aktsiju-opzzh-protiv-vneshneho-upravlenija.html
  Ps. A było już tak dobrze (dla Amerykanów) na Ukrainie, a tutaj nagle antyamerykańskie demonstracje prorosyjskiego ugrupowania pod samym budynkiem Ambasady USA ;-)))

  Polubione przez 4 ludzi

 7. Ukraińska codzienność. W centrum Kijowa w nocy ktoś „rozstrzelał” z „kałacha” zaparkowany na jednej z ulic samochód osobowy marki mercedes;
  https://korrespondent.net/city/kiev/4300452-v-kyeve-yz-avtomata-obstrelialy-avtomobyl
  Z kolei w Dnieprze w nocy doszło do „draki” połączonej ze strzelaniną i „walką na noze” w jednym z barów, w wyniku czego zostały ranne cztery osoby;
  https://korrespondent.net/city/dnepr/4300467-v-dnepre-draka-so-strelboi-y-ponozhovschynoi-u-kafe-chetvero-postradavshykh
  I kolejny „eksces” stacjonujacych w tzw. strefie OZS na Donbasie „ukrowojaków”. Tym razem po pijackiej libacji, jeden „ukrowojak” postrzelił z broni automatycznej drugiego raniąc go w stopę i biodro;
  https://korrespondent.net/ukraine/4300396-v-luhanskoi-oblasty-voennyi-strelial-v-sosluzhyvtsa

  Polubione przez 3 ludzi

 8. Tymczasem po ponad 6 latach w Wlk. Brytanii zauważono ze na Ukrainie działają sobie jawnie różne organizacji neonazistowskie, ba sa nawet uzbrajane i „opiekują się” nimi władze w Kijowie, tak jak na przykład „jednostką” MSW Ukrainy ‚Azow” i „kółkiem jej miłosników”. Jedna z brytyjskich organizacji zajmujących się „zwalczaniem nienawiści rasowej, szerzenia nazizmu” itp „Center for Countering Digital Hate” ogłosiła że „batalion AZOW” (który od dawna już „batalionem” nie jest) oraz pomniejsza ukraińska organizacja „Misanthropic Division”, to organizacje jawnie neonazistowskie które dodatkowo propagują swoje idee poprzez internet;
  https://strana.ua/news/303448-azov-i-misanthropic-division-voshli-v-doklad-ccdh-chto-o-nikh-pishetsja-v-hatebook.html
  A tymczasem „kółko miłosników AZOWA” w postaci członków tzw. Korpusu Narodowego spalił rosyjska flagę pod Ambasada FR w Kijowie;
  https://korrespondent.net/city/kiev/4300464-natskorpus-zheh-faiery-u-posolstva-rf-v-kyeve

  Polubione przez 3 ludzi

 9. Dla zainteresowanych, artykuł o skandalu wokół sprzedaży przez szefa Narodowego Antykorupcyjnego Biura Ukrainy Sytnika gruntów na „okupowanym” (według władz Ukrainy) Krymie. Cytat „Teren ten został sprzedany w 2017 roku za prawie milion rubli na mocy pełnomocnictwa wydanego przez rodzinę Artema Sytnika. Ale funkcjonariusz organów ścigania nie uwzględnił tego faktu w oświadczeniu. Twierdził, że ziemia została sprzedana bez jego wiedzy, a on nie otrzymał pieniędzy za tę transakcję”;
  https://strana.ua/news/303513-sytnik-i-zemlja-v-krymu-novye-podrobnosti-skandala-iz-materialov-sbu.html

  Polubione przez 3 ludzi

 10. W temacie gazowym, czyli kiedy zostanie ukończony gazociąg ‚Nord Stream 2″. W rosyjskich mediach wypowiedział sie m.in na ten temat członek Komitetu ds. Strategii Energetycznej i Rozwoju Zespołu Paliwowo-Energetycznego rosyjskiej Izby Przemysłowo-Handlowej Rustam Tankajew „Jak wiecie, Stany Zjednoczone są gotowe stawić opór Nord Stream 2 aż do konfrontacji militarnej. To jest stanowisko oparte na pryncypiach. Myślę, że taka jest polityka administracji Trumpa. Nie wiem, jak będzie działać następna administracja. Jest też absolutnie nieprzyjazna dla Rosji, ale jest różnica między pozycją polityka a pozycją biznesmena. W polityce biznesmen [czyli Trump] jest jak słoń w sklepie z porcelaną. I dużo namieszał podczas swojego panowania. Jeśli chodzi o Bidena, trudno mi powiedzieć. Z czysto technicznego punktu widzenia dokończenie budowy Nord Stream 2 nie stanowi problemu. Tutaj problem jest całkowicie polityczny. Jeśli zaczniesz budować, to kwestia miesiąca. Uważam, że gazociąg zostanie ukończony. Inna sprawa, że ​​doprowadzi to w ostateczności do [otwartego] konfliktu między Rosją a Stanami Zjednoczonymi”;
  https://nsn.fm/policy/politicheskaya-problema-severnomu-potoku-2-nuzhen-mesyats-na-dostroiku

  Polubione przez 4 ludzi

 11. OT w sparwie Białorusi, czyli „prezydętka” Tichanowska pomimo tego że ogłosiła że „została zaproszona na inaugurację Bidena na urząd Prezydenta USA”…
  https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/swiatlana-cichanouska-joe-biden-zaprosil-mnie-na-spotkanie/km6kzn4,79cfc278
  …wciąż jednak ‚pozostaje chętna” by spotkać się z „tyranem tyranów” czyli Prezydentem Rosji;
  https://gazeta.ua/ru/articles/world-life/_tihanovskaya-zayavila-o-zhelanii-vstretitsya-s-putinym/999666

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.