Wojna domowa na Ukrainie 30.11.2020r.- 1989 dzień od nowego rozejmu.


„Niemy krzyk”– dzień 260.

Coraz częściej na Ukrainie pojawiają się głosy krytyki wobec postawy władz tego kraju wobec sytuacji w Donbasie.

Zapewne taka ostra krytyka jest wynikiem niespełnionych do końca- mimo upływu lat, obietnic wyborczych prezydenta Zełenskiego i jego ugrupowania politycznego „Sługa Narodu”.

Deputowany Wierchownej Rady z ramienia ugrupowania prezydenckiego „Sługa Narodu”, Jewgienij Szewczenko powiedział na żywo w telewizji NASZ, że w najbliższej przyszłości w Donbasie nie będzie pokoju.

„Chcę powiedzieć, że w najbliższej przyszłości nie zaznamy spokoju. Wszystkie próby, o których mówił Cyryl Tymoszenko, to tylko jego idee i przekonania. Nie warto odwoływać się do polityka z emocjami i uczuciami. Musimy polegać na faktach” – powiedział Szewczenko.

Według niego nie ma jeszcze żadnych istotnych faktów potwierdzających ostateczne zakończenie konfliktu w Donbasie. Co gorsza, nie jest stworzona żadna alternatywna koncepcja aby trwały pokój w Donbasie osiągnąć.

„Nawet pokój, który został ustanowiony od jakiegoś czasu nie jest tak realny, wciąż są ludzie zabijani, ostrzeliwani. Nie mogę tego nazwać rozejmem” – dodał polityk.

Natomiast ukraińska aktorka i prezenterka telewizyjna Sneżana Jegorowa- również na antenie stacji telewizyjnej NASZ skrytykowała politykę Kijowa w Donbasie po tym, jak Ministerstwo ds. reintegracji Ukrainy ogłosiło plany dekomunizacji w regionie po powrocie pod kontrolę Kijowa.⁣

Stwierdziła, że ​​ukraińskie władze całkowicie zdyskredytowały się przez ostatnie półtora roku swoimi działaniami w Donbasie i „pstrokatymi wypowiedziami”. Jegorowa skrytykowała także ekipę Zełenskiego za zatrudnianie nieprofesjonalistów na stanowiska rządowe, co stało się „katastrofalne”.⁣ Następnie stwierdziła, że ​​przez ostatnie 30 lat niepodległości Ukraina stała się zmutowanym państwem, które „pożera” własny naród. Wyjaśniła, że ​​ma na myśli zarówno tych, którzy zginęli bezpośrednio w wyniku działań wojennych w Donbasie, jak i tych cywilów, którzy przez kilka lat byli pozbawieni normalnego życia.

„Są już całe pokolenia dzieci, które chodzą do szkoły i nie wiedzą, co to znaczy żyć w pokoju” – powiedziała Jegorowa.⁣

Zwróciła również uwagę na fakt, że mieszkańcy rosyjskojęzycznych regionów Ukrainy są niezadowoleni z wielu działań władz: zamykania szkół rosyjskojęzycznych, przepisywania podręczników, nowej interpretacji faktów historycznych. Według niej mieszkańcy Donbasu nie chcą już „jakiejkolwiek Ukrainy”.

Dodam, że jeszcze w innym programie publicystycznym telewizji NASZ, zadzwoniła „Tatiana z Kramatorska”, która powiedziała, że Donbas nigdy nie wróci na Ukrainę.

„Słucham twojego kanału każdego ranka, a ty wciąż mówisz o powrocie Donbasu. Przy takiej polityce i podejściu Donbas nigdy nie wróci. My w Kramatorsku wiemy doskonale, dlaczego wybuchła wojna”– powiedziała kobieta.

Według niej ukraińskie wojsko jako pierwsze ostrzelało donbaskie wioski i miasta, a rosyjskich czołgów nie było tam w tym czasie.

Następnie powtórzyła, że ​​Donbas nie wróci do Ukrainy i jest ona gotowa do zamieszkania w Doniecku, takim jaki on jest teraz.

*

Według wczorajszego raportu SMM OBWE obserwatorzy  zarejestrowali na donieckim odcinku frontu rozmieszczenie sprzętu USZ poza wyznaczonymi obszarami składowania, w pobliżu obszarów mieszkalnych i w strefie bezpieczeństwa:

– ️ 5 wyrzutni rakiet wielokrotnego startu (BM-21 „Grad”, 122 mm), 4 samobieżne haubice (2S1 „Goździk”, 122 mm), 4 działa przeciwpancerne (MT-12 „Rapier”, 100 mm) na stacji kolejowej  Drużkowka,

– 1 x  BMP-1, 1 x BMP i 1 opancerzony pojazd rozpoznawczy (BRM-1K) w pobliżu miejscowości Bogdanowka,


– ️ 4 x BMP-1 w pobliżu strefy mieszkalnej osady Krasnogorowka.

W ciągu minionego tygodnia, pomiędzy  21 a 27 listopada, dwóch obrońców republiki zostało rannych. Na szczęście w tym okresie nikt nie zginął na terenie Donieckiej Republiki Ludowej.

Poza tym, w ciągu minionej doby, ukraińscy żołnierze na donieckim odcinku frontu, 1 raz naruszyli warunki rozejmu prowadząc o godzinie 12:42 ostrzał przy użyciu moździerza kaliber 82 mm (5 min), z kierunku Opytnoje w stronę Wiesiełoje- na północnych obrzeżach Doniecka.

W wyniku tego ostrzału na terytorium DRL spadło łącznie 5 min kaliber 82 mm.

Ponadto, na ługańskim odcinku frontu, USZ dwa razy naruszyły warunki zawieszenia broni. Poinformowało o tym przedstawicielstwo republiki we Wspólnym Centrum Kontroli i Koordynacji Reżimu Zawieszenia Broni (WCKiK).

Ostrzelano tereny wsi Kalinowo-Borszczewatoje i Mołodieżnoje.

Ogień prowadzony był z ręcznego granatnika przeciwpancernego RPG-7, automatycznego ciężkiego granatnika AGS-17 i ręcznej broni strzeleckiej.*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation

4 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.00 30 листопада 2020 року.

Сала Україні!

Ситуація в районі проведення операції Об’єднаних сил залишається стабільною та повністю контрольованою. Українські захисники продовжують сумлінно виконувати завдання за призначенням.

Упродовж минулої доби, 29 листопада, в смугах відповідальності наших підрозділів російсько-окупаційні війська чотири рази знехтували домовленостями, що вступили в дію 27 липня 2020 року.

Режим припинення вогню збройні формування Російської Федерації та її найманці порушили у районі населеного пункту Катеринівка, застосувавши на цій ділянці гранатомети різних систем та міномети калібру 82 міліметри. Поблизу Попасної ворог вів вогонь з автоматичного станкового гранатомета, стрілецької зброї та ручного протитанкового гранатомета.

У районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Північ”, неподалік Луганського, підрозділ Об’єднаних сил своєчасно виявив висування диверсійно-розвідувальної групи противника. Злагодженими діями українські захисники зірвали спробу ворожих диверсантів провести мінування позицій наших військ. Після вогневого контакту противник відійшов.На шляху відступу ворожої ДРГ військовослужбовці підрозділу виявили засоби мінування російського виробництва, особисті речі диверсантів та інше військове спорядження.

Окрім того, на цій же ділянці українські воїни збили ворожий БПЛА типу «Гранат», який входить до комплексу забезпечення дій артилерії «Наводчик 2». Його ворожі диверсанти використовували для проведення розвідки та корегування свого підходу до наших позицій.

Бойових втрат та поранень серед особового складу Об’єднаних сил не було.Про зухвалі та підступні дії збройних формувань Російської Федерації та її найманців негайно було повідомлено представників ОБСЄ через Українську сторону Спільного центру контролю та координації питань припинення вогню та стабілізації лінії розмежування сторін.

Від початку поточної доби, 30 листопада, на усіх ділянках лінії розмежування спостерігається тиша, порушень режиму припинення вогню не зафіксовано.

Підрозділи Збройних Сил України та інших складових сил оборони, перебуваючи у готовності миттєво реагувати на будь-які дії противника, продовжують виконувати завдання за призначенням.

Сала Україні!

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:

***

***

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

41 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 30.11.2020r.- 1989 dzień od nowego rozejmu.

 1. Tymczasem na Ukrainie, nowy szef ukraińskiej ‚zbrojeniówki” czyli państwowego koncernu ‚UKROBORONPROM” przyznał ze na Ukrainie nie ma już przedsiębiorstw, które mogłyby zorganizować produkcję amunicji (jakichkolwiek kalibrów) w ciągu najbliższych kilku lat. Cytat „Zaczynając od kalibrów małych po duże. Teraz to wszystko jest kupowane. Oczywiście wykorzystuje się też resztki magazynowe, ale są wśród nich takie, których data ważności się kończy, [a] czasem tracą swoje właściwości [już] podczas pobytu w magazynach”;
  https://korrespondent.net/business/companies/4300847-ukroboronprom-boeprypasnoi-otrasly-u-nas-net

  Polubione przez 3 ludzi

 2. Przypomniał o sobie niezastąpiony „marszał iłowajski Semen Semenczenko”, czyli były ‚dowódca” tzw. baonu ‚Donbas” i były deputowany Rady Najwyższej Ukrainy Konstantin Griszin. Jak informują ukromedia sąd oddalił jego wniosek o przywrócenie mu stopni oficerskich ukraińskich sił zbrojnych (kapitana i majora rezerwy) po tym jak odebrano mu je jeszcze w 2015 roku gdy ukraińskie portale ujawniły ze używa jej bezprawnie. Ukromedia poinformowały także że, że decyzja sądu jest ostateczna i nie podlega odwołaniu;
  https://strana.ua/news/303790-semenu-semenchenko-otkazali-v-vozvrate-ofitserskikh-pohon.html

  Polubione przez 3 ludzi

 3. Najnowsze wyniki badań ukraińskiej opinii publicznej w temacie jej „preferencji partyjnych”. W dalszym ciągu prowadzi proprezydenckie ugrupowanie „Sługa Narodu” (25,9%), nastepna jest prorosyjska „Opozycyjna platforma” (22,1%). Rady Najwyższej Ukrainy weszłyby jeszcze tylko ‚Europejska Solidarność” Poroszenki (15,9%) a takze „Batkiwszczyna” Julii Tymoszenko (9,1%) reszta ugrupowań nie przekroczyłaby 5% progu wyborczego;
  https://strana.ua/news/303802-v-radu-prokhodjat-4-partii-v-liderakh-sluha-naroda-i-oppoplatforma.html

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Tymczasem ukraińscy internauci żywo dyskutują w sprawie wystąpienia jednego z wyższych duchownych (metropolity) tzw. Kościoła Prawosławnego Ukrainy (czyli ‚struktury” powołanej na Ukrainie przez Patriarchat Konstantynopolitański tzw. tomosem) podczas którego paradował on w „szykownym futrze z norek”. Cytat „Takie pragnienie luksusu wywołało falę ironii i żartów nie tylko wśród ateistów i świeckich, ale nawet wśród hierarchów kościelnych”;
  https://strana.ua/news/303744-sotsseti-obsuzhdajut-norkovoe-manto-lutskoho-mitropolita-ptsu-mikhaila.html

  Polubione przez 3 ludzi

 5. Ukraińska codzienność. Centrum Kijowa, gdzie znajdują sie budynki rządowe, zostało zablokowane przez protestujących „deponentów” upadłego ukraińskiego banku ‚Arkada” którzy domagają się od władz Ukrainy interwencji w sprawie zwrotu swoich depoztów;
  https://korrespondent.net/city/kiev/4300903-v-kyeve-protestuuischye-perekryly-kreschatyk
  Tu dla przypomnienia historia banku „Arkada”, który „zrobił w bambuko” 13 tysiecy swoich inwestorów (m.in obiecując im budowę mieszkań) na sumę około 9 miliardów hrywien;
  https://biz.liga.net/ekonomika/nedvizhimost/article/istoriya-banka-arkada-podoshla-k-tragichnomu-kontsu-kto-dostroit-jile-13-000-investorov

  Polubione przez 3 ludzi

 6. I powrót na Ukrainę, czyli UKROJUGEND. W Połtawie 16 – latek pobił na przystanku komunikacji miejskiej 46 – letniego mężczyznę w wyniku czego ten zmarł po przewiezieniu do szpitala. 16 – latek który całe zdarzenie sfilmował i upublicznił w internecie, okazał sie być członkiem tzw. Drużyn Narodowych, czyli organizacji stworzonej z „ukropatriotów” i ‚hirojów ATU” która ma pomagać ukraińskiej policji. Teraz młodemu „hirojowi” grozi kara ograniczenia wolności od trzech do pięciu pozbawienia wolności jako ze zakwalifikowano to jako „nieumyślne spowodowanie śmierci”…
  https://korrespondent.net/ukraine/4300943-v-poltave-16-letnyi-natsdruzhynnyk-ubyl-muzhchynu

  Polubione przez 3 ludzi

 7. W zwiazku z zapowiedziami powrotu Jen Psaki na stanowisko rzeczniczki Białego Domu (o czym w jednym z moich wpisów powyzej) ukraiński portal „Strana.ua” przypomina jej słynne „złote myśli” miedzy innymi o tym ze gaz poprzez terytorium Ukrainy płynie z…Europy Zach. do Rosji, a także że obwód astrachański w Rosji lezy przy granicy z Ukrainą oraz o Ukraińcach którzy uciekli z Rosji, a nie z Ukrainy, z powodu działań wojennych…
  https://strana.ua/news/303791-psaki-tsitaty-ob-ukraine-i-rossii-luchshie-perly.html

  Polubione przez 2 ludzi

 8. Ciag dalszy sprawy śmierci dwóch pacjentów chorych na COVID-19 w jednym ze szpitali w obwodzie lwowskim, do której doszło po chwilowym odłączeniu prądu w placówce i nie włączenia w zamian awaryjnego generatora. W ukromediach pojawiła się informacja ze generatora nie można było podłączyć, gdyż go w szpitalu nie było, według nieoficjalnych informacji miał go zabrac na swoją dacze naczelny lekarz szpitala…
  https://strana.ua/news/303788-pochemu-na-lvovshchine-umerli-dvoe-patsientov-vo-vremja-pereboev-s-elektrichestvom-.html

  Polubione przez 3 ludzi

  • Liczą na darmową pomoc ze strony zachodnich partnerów. W pierwszych założeniach na budżetu na 2021 rok to parlamentarzyści nawet nie uwzględnili wydatków na walkę z covid-19, miały wystarczyć środki niewykorzystane z 2020.

   Polubione przez 3 ludzi

 9. Kolejne problemy ukraińskiej państwowej spółki ‚Naftohaz” która w tym roku odnotowała rekordowe straty (przez pierwsze dziewięć miesięcy 2020 roku straty wyniosły 600 mln dol.). Pojawiła się informacja ze były dyrektor ds. handlowych „Naftohazu” Jurij Witrenko złożył pozew w jednym z kijowskich sądów w którym domaga się od spółki wypłacenia mu 94 mln hrywien (około 3,9 miliona dolarów) w ramach „premii” za wygranie „arbitrażu” w Sztokholmie z rosyjskim „Gazpromem”.
  Ukromedia informują także że Zełenskiemu przedstawiono kandydaturę Witrenki na stanowisko ministra energetyki Ukrainy;
  https://www.obozrevatel.com/economics/vitrenko-dovel-naftogaz-do-milliardnyih-ubyitkov-i-potreboval-v-sude-94-mln-griven-premii.htm

  Polubione przez 3 ludzi

  • Tak tonem objaśnienia. W 2019 roku Naftohaz miał rekordowy „zysk”. Wszystko dzięki porozumieniu z Gazpromem, który zapłacił odszkodowanie w ramach sadu arbitrażowego i wahań ceny hrywny i gazu. Pisałem wtedy, ze w przyszłym roku sytuacja się odwróci. Cena hrywny do $ spadnie a i jednorazowej wpłaty od Gazpromu już nie będzie. Zmniejszy się również tranzyt gazu z Rosji.
   Minęło trochę czasu i mamy rezultaty -Naftohaz ma problemy finansowe. Na razie nie są to jakieś poważne komplikacje, ale to dopiero początek zabawy. Jak powstanie NSII i odnoga lądowa TS to firmie koło nosa przejdą miliardy $ z tranzytu gazu.
   Infrastruktura rozpada się. Kilka ostatnich wypadków, jak wybuch w przepompowni gazu czy uszkodzenie gazociągu to nie wina sabotażystów a zużycia instalacji. Rząd w Kijowie w ramach dywidendy zabrał cała wygrana z Gazpromem. Mieszkańcy Ukrainy zubożeli i przewiduje się kolejne zatory finansowe (nie będą płacone rachunki za gaz).

   Polubione przez 3 ludzi

 10. Ukraińska codzienność. W jednej z miejscowości obwodu odeskiego dzieci bawiły się znalezionym na ulicy…granatem bojowym. Na szczęscie nie doszło do tragedii ponieważ zabawę dzieciom przerwał ojciec jednego z nich, funkcjonariusz ukraińskiej SG który rozpoznał „zabawkę” i zabrał ją umieszczajac w „bezpiecznym miejscu”, a następnie zgąłszając znalezisko odpowiednim słuzbą;
  https://korrespondent.net/ukraine/4301024-v-odesskoi-oblasty-dety-yhraly-s-hranatoi

  Polubione przez 3 ludzi

 11. OT z Polski spada liczba zachorowań.
  Oficjalnie zarażonych zostało blisko milion Polaków. Nieoficjalnie chorobę przeszło 4-5 mln. W mej rodzinnej parafii miesięcznie zdarzały się 2-3 pogrzeby. W listopadzie tego roku, grabarz miał pełne ręce roboty-17 osób (w większości staruszków) zmarło. Nikt nie dochodził na co w końcu były to już starsze osoby. Dopiero po opublikowaniu danych statystycznych zgonów na 2020 będziemy mieć pewność ile osób zmarło w Polsce na Covid-19.
  https://www.medonet.pl/zdrowie/zdrowie-dla-kazdego,zasieg-koronawirusa-covid-19–mapa-,artykul,43602150.html

  Polubione przez 3 ludzi

 12. To chyba żart…

  Ukraińskie władze zamierzają wprowadzić pełną blokadę na Ukrainie 24 grudnia. Ma ona potrwać do 15 stycznia przyszłego roku. Poinformował o tym deputowany Ołeksandr Dubinski na swoim kanale w komunikatorze Telegram.
  https://kresy24.pl/ukrainski-deputowany-lockdown-zostanie-wprowadzony-24-grudnia/
  Komentarz: Jeśli wprowadzą lockdown w tym okresie to władze Ukrainy będą jeszcze bardziej nieudolne od naszych „miszczów” z Wiejskiej.
  Mogliby wprowadzić lockdown teraz na 3 tygodnie- akurat do okresu przedświątecznego, ale w najbardziej dochodowy dla sprzedawców okresie? To przecież wariactwo.
  Zeleński kompletnie nie rozumie sytuacji, albo jest tak tępy, że głowa mała. Taka decyzja dobije mały handel, gastronomię i wiele innych firm.

  Polubione przez 3 ludzi

 13. Kolejne problemy ukraińskiej armii
  Po przegłosowaniu budżetu na rok 2021 środki na obronność pozostały na tym samym poziomie co w 2020, a w międzyczasie inflacja i spadek wartości hrywny doprowadził do tego, że REALNIE UA dysponuje dużo mniejszym budżetem na zakup sprzętu.
  Jak poinformowali wysokiej rangi oficerowie zabraknie środków na zakup 2/3 zaplanowanych projektów(!) min na zakup rakiet „Wilcha”.

  https://www.ukrmilitary.com/2020/11/doz-vilkha.html

  Polubione przez 4 ludzi

 14. Ciekawostka
  WHO przeprowadza dochodzenie, które ma na celu znalezienie odpowiedzi na pytanie, które zadaje sobie cała ludzkość: gdzie rozpoczęła się pandemia koronawirusa? Organizacja ma m.in. współpracować z naukowcami, których badania sugerują, że wirus SARS-CoV-2 mógł znajdować się we Włoszech kilka miesięcy przed odkryciem go w Chinach.
  https://www.o2.pl/informacje/wlosi-oglosili-sensacje-who-musi-to-zbadac-cala-ludzkosc-czeka-na-odpowiedz-6580546645646272a

  Polubione przez 2 ludzi

  • I to by się zgadzało.
   Były takie hipotezy, że staruszków we włoskich domach starców pozarażały chińskie pielęgniarki.
   Według tej informacji, można założyć, że to powracające z Włoch pielęgniarki przywlekły COVID do Chin.
   Te dwa wirusy, chiński i włoski podobno (o ile dobrze sobie przypominam) genetycznie były do siebie najbardziej zbliżone.

   Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.