Wojna domowa na Ukrainie 02.12.2020r.- 1991 dzień od nowego rozejmu.


„Niemy krzyk”– dzień 262.

 W dniu 20 listopada Przedstawicielstwo DRL we Wspólnym Centrum Kontroli i  Koordynacji Przestrzegania Warunków Zawieszenia Broni (WCKiK)  podczas negocjacji poinformowało, że USZ wznowiły dostawy sprzętu i ciężkiej broni na linię kontaktową w Donbasie. 

W okresie od 16 do 18 listopada obserwatorzy SMM OBWE odnotowali w swoich raportach 108 sztuk ciężkiego sprzętu, w tym 63 czołgi, 4 MLRS BM-21 „Grad” oraz 30 jednostek artylerii samobieżnej i holowanej, rozmieszczonych na stacjach kolejowych poza wyznaczonymi miejscami składowania. 

Jak jednak wynika z analizy kolejnych raportów SMM OBWE, Kijów nie wydaje się na tym poprzestawać, pomimo i tak znacznej ilości sprzętu dostarczonego na front.

I tak za okres od 19 do 27 listopada w swoich raportach SMM OBWE odnotowało obecność na stacjach kolejowych w osadzie Drużkowka, Konstantinowka i Krasnoarmeisk (ukraiński Pokrowsk) znaczną ilość ciężkiej broni i sprzętu.

20 listopada w codziennym raporcie obserwatorzy misji OBWE odnotowali obecność dużej liczby czołgów na stacjach kolejowych w wiosce Konstantinowka i Krasnoarmejsk, a także ponad 20 jednostek artylerii samobieżnej haubic dużego kalibru na stacji w miejscowości Drużkowka:


Trzeba przy tym  zwrócić uwagę, że osławione kompleksy przeciwlotniczych wyrzutni rakietowych  „Buk” trafiły na linię frontu pomimo tego, że na uzbrojeniu jednostek Ludowej Milicji Republik nie ma lotnictwa. Można tylko zgadywać, przeciwko komu USZ mogą użyć tej broni.

Następnego dnia w raporcie z 21.11.2020 SMM OBWE ponownie odnotował obecność 18 samobieżnych haubic 2S1 „Gwoździk”, a także 9 nowych samobieżnych haubic 2S3 „Akacja” na stacji Drużkowka:
25 listopada patrol SMM OBWE zarejestrował dostawę kompanii czołgów USZ na stację kolejową w Krasnoarmijsku:W raporcie z 26 listopada 2020 r. patrol SMM OBWE  ujawnił na stacjach w Krasnoarmijsku i Drużkowce obecność samobieżnych haubic i czołgów:Następnego dnia, 27 listopada, SMM OBWE odnalazł z naruszeniem linii wycofania ustalonych w porozumieniach mińskich, 2 czołgi USZ zlokalizowane w pobliżu farmy Rozowka, koło miejscowości Panteleimonowka, zaledwie 9 kilometrów od linii rozgraniczenia w kierunku Gorłowki, a także obecność MLRS BM 21 „Grad” , artylerii samobieżnej 2S1 „Goździk” i holowanej oraz wyrzutnię kierowanych rakiet przeciwpancernych MT-12 „Rapier” USZ na stacji w Drużkowce:Natomiast w raporcie  z 30.11.2020r.  bezzałogowy statek powietrzny SMM OBWE ponownie odnotował dostawy czołgów na stacjach w Konstantynowce i Krasnoarmijsku. Dodatkowo w tym samym raporcie patrol SMM OBWE  udokumentował obecność 4 zestawów przeciwlotniczych 9K37 „Buk” na stacji kolejowej we wsi Artiemowsk (ukraiński Bachmut):Z powyższych danych wynika, że w ciągu zaledwie 2 tygodni, od 16 listopada do 29 listopada, w pobliżu linii styku z DRL na terytorium kontrolowanym przez Ukrainę odnotowano 245 jednostek sprzętu i broni ciężkiej, w tym 142 czołgi, 9  zestawów MLRS „Grad”86   sztuk samobieżnych i holowanych jednostek artylerii kalibru od 100 do 203 mm, 7 zestawów przeciwlotniczych „Buk”1 system przeciwpancerny  MT-12 „Rapier”

Przy tak dużej liczbie czołgów zgromadzonych przez USZ w pobliżu linii frontu, które są bronią służącą do przełamywania linii obronnych  i typowo ofensywą, pokojowe zamiary Kijowa budzą poważne i uzasadnione wątpliwości.


https://dnr-sckk.ru/wp-content/uploads/2020/12/abp1.png.
*

Na ługańskim odcinku frontu, USZ umieściły działo przeciwlotnicze i pojazdy opancerzone w pobliżu obszarów mieszkalnych.

Poinformowała o tym służba prasowa Wydziału Milicji Ludowej ŁRL.

„W ciągu minionego dnia nasz wywiad ujawnił obecność wyposażenia ukraińskich okupantów: w rejonie odpowiedzialności 14 samodzielnej brygady zmechanizowanej Sił Zbrojnych Ukrainy – dwa działa przeciwlotnicze i jeden transporter opancerzony (MT-LB) na osiedlu mieszkalnym wsi Niżne, trzy bojowe wozy pancerne w pobliżu wsi Priczepiłowka”– napisano w komunikacie WML ŁRL.

Poza tym, strzelcy przeciwlotniczy Sił Zbrojnych Ukrainy prowadzili zajęcia z blokowania pracy bezzałogowych statków powietrznych OBWE.

„Na terenie osady Lisiczańsk dywizja z 39 pułku przeciwlotniczego prowadziła ćwiczenia z wykorzystaniem przeciwlotniczych zestawów rakietowych ‚Strieła-10’ i ‚Osa’ wraz z opracowaniem zadań dotyczących blokowania bezpilotowych apraty latające dalekiego zasięgu SMM OSCE SMM takich jak ‚Camcopter’ S-100”– poinformował o tym oficjalny przedstawiciel Milicji Ludowej ŁRL, Jakow Osadczy.

Oficjalny przedstawiciel resortu obrony republiki zaapelował do międzynarodowych obserwatorów o „zachowanie szczególnej ostrożności i zwrócenie szczególnej uwagi na umieszczanie zakazanej broni poza miejscami wycofania i zadania bojowników Ukraińskich Sił Zbrojnych”.
Ukraińscy żołnierze zostali ranni w wyniku eksplozji nieznanego urządzenia wybuchowego.
 Dwóch żołnierzy Ukraińskich Sił Zbrojnych zostało rannych w wyniku eksplozji nieznanego urządzenia wybuchowego podczas wyposażania stanowisk w pobliżu stacji kolejowej Kondraszewskaja Nowa w obwodzie staniczno-ługańskim. Poinformował o tym oficjalny przedstawiciel Milicji Ludowej LPR Jakow Osadchiy.

„Żołnierze 80 brygady Ukraińskich Sił Zbrojnych, z naruszeniem ust. 1 (Dodatkowe Środki zapewniające zawieszenie broni i kontrolę nad jego przestrzeganiem), wykonywali prace inżynieryjne w celu rozbudowy swoich stanowisk w rejonie stacji Kondraszewskaja Nowa, co spowodowało eksplozję nieznanego ładunku wybuchowego, obrażenia kończyn dolnych odniosło dwóch szeregowych Moskalenko i Fiodorow”– poinformował Osadczy.

Natomiast według raportu z dnia 30 listopada  obserwatorzy SMM OBWE  zarejestrowali na donieckim odcinku frontu rozmieszczenie sprzętu USZ poza wyznaczonymi obszarami składowania oraz w strefie bezpieczeństwa:

– ️ 12 czołgów (T-64) na stacji kolejowej Konstantinowka,
– ️ 4 zestawy rakiet przeciwlotniczych (9K37) na stacji kolejowej Artemowsk (ukraiński Bachmut),
– ️ 12 czołgów (T-64) na stacji kolejowej  Krasnoarmiejsk (ukraiński Pokrowsk),
– ️ 8 pojazdów opancerzonych zwiadowczo-patrolowych (BRDM-2) w pobliżu miejscowości Romanowka,
– ️ 1 x BMP-1, 1 x MTLB w pobliżu miejscowości  Nowosiełowka.

Poza tym, na obu odcinkach frontu w ciągu minionej doby było spokojnie, bo USZ ani razu nie naruszyły warunków rozejmu i warunków Dodatkowych Środków ich wzmocnienia i przestrzegania.

Oby tak dalej!

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation

6 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.00 02 грудня 2020 року.

Сала Україні!”

Об’єднані сили надійно контролюють ситуацію в районі проведення операції.

Впродовж минулої доби, 1 грудня, збройні формування Російської Федерації та її найманці двічі порушили домовленості, досягнуті під час засідання Тристоронньої контактної групи 22 липня 2020 року.

Так, вогневу активність ворога із застосуванням стрілецької зброї зафіксовано неподалік населеного пункту Катеринівка. З автоматичного станкового гранатомета та стрілецької зброї противник вів вогонь неподалік Попасної.

Провокативні ворожі постріли не становили загрози для життя та здоров’я українських захисників, тому вогонь у відповідь вони не відкривали.

Від початку поточної доби, 2 грудня, у районах відповідальності українських підрозділів порушень режиму припинення вогню не зафіксовано. По всій лінії розмежування спостерігається тиша. Однак українські воїни пильності не втрачають та готові до миттєвого реагування на будь-які дії противника.

Підрозділи Збройних Сил України та інших складових сил оборони, дотримуючись запровадженого режиму припинення вогню, продовжують виконувати завдання за призначенням.

Сала Україні!”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:

***

***

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

41 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 02.12.2020r.- 1991 dzień od nowego rozejmu.

 1. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami szef MSZ Węgier Péter Szijjártó podczas spotkania online z ministrami spraw zagranicznych państw NATO poinformował o skandalicznych działaniach władz Ukrainy wobec mniejszosci węgierskiej na Zakarpaciu, stwierdzajac m.in że „takie zachowanie ze strony Ukrainy jest nie do przyjęcia dla kraju starającego się o członkostwo w Sojuszu Północnoatlantyckim”;
  https://strana.ua/news/304243-sijjarto-raskritikoval-kiev-za-davlenie-na-venhrov-zakarpatja-i-obratilsja-k-nato.html
  Węgierski minister zwrócił się także z oficjalna skargą do OBWE, cytat;
  „Rozmawiałem przez telefon z moim przyjacielem Gentem Cakajem, ministrem spraw zagranicznych Albanii, który teraz również przewodniczy OBWE. Poprosiłem go o wysłanie specjalnej misji obserwatorów OBWE na Ukrainę na Zakarpacie w celu zbadania wczorajszych zniewag wobec społeczności węgierskiej”;
  https://korrespondent.net/world/worldabus/4301643-venhryia-obratylas-v-obse-yz-za-zakarpatia

  Polubione przez 3 ludzi

 2. Koniec jednego z ważniejszych ukraińskich portów morskich i ośrodka stoczniowego czyli portu w Mikołajowie? Ukromedia poinformowały o raporcie ukraińskich państwowych służb kontroli skarbowej które po audycie jaki przeprowadziły w porcie w Mikołajowie zarekomendowały władzom w Kijowie jego likwidację. Powodem takiej decyzji ma być m.in nieefektywność obecnego zarządu portu, który miał doprowadzić do utraty zysków w wysokości prawie 127 mln hrywien wydzierżawiając swoje zakłady produkcyjne prywatnym przedsiębiorcom i nie interesując sie co się dalej z nimi dzieje;
  https://korrespondent.net/business/companies/4301633-audytory-predlahauit-lykvydyrovat-nykolaevskyi-morskoi-port

  Polubione przez 3 ludzi

 3. Dla zainteresowanych, artykuł z ukraińskiego portalu ‚Strana.ua” o nowej „inicjatywie politycznej” na Ukrainie, czyli o powołaniu przez byłych szefa MSZ Klimkina, Prokuratora Generalnego Riaboszapke oraz Sekretarza Rady Obrony i Bezpieczeństwa Daniluka ( „w tle” pojawiają się także były premier Honczaruk i były szef urzedu celnego Nefedow) „platformy”. Jak informuje portal, większosć polityków stojących za „platformą” to członkowie tzw. SOROSiąt, czyli opcji politycznej stawiającej na oparciu się Ukrainy o amerykańskich Demokratów, którzy wykorzystując objecie „hamburgerowego tronu” przez Bidena chcą w ten powrócić do władzy w Kijowie, poprzez przejęcie kontroli nad rządem i administracją prezydencką lub doprowadzeniem do nowych wyborów;
  https://strana.ua/articles/analysis/304159-zachem-daniljuk-rjaboshapka-i-klimkin-sozdali-sobstvennuju-politicheskuju-platformu-.html

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Kolejne „njusy” z „juesej”. Wart przeczytania artykuł o „rozłamie” wśród amerykańskich Demokratów w związku z przedstawieniem przez Biden’a swoich kandydatów na kluczowe stanowiska w jego nowej administracji;
  https://wydarzenia.interia.pl/raporty/raport-wybory-w-usa-2020/aktualnosci/news-kontrowersyjne-nominacje-joe-bidena-sprzeciw-republikanow-i-,nId,4890994
  Plus pojawiły sie informacje że urzędnicy obecnej administracji mogli zajmować się przyjmowaniem łapówek w zamian za udzielanie prezydenckich ułaskawień. Śledztwo w sprawie miał rozpocząć
  Departament Sprawiedliwości USA;
  https://strana.ua/news/304235-minjust-ssha-rassleduet-vzjatochnichestvo-v-administratsii-trampa.html

  Polubione przez 3 ludzi

  • Czas jest znamienny i da do wiele do myślenia miejscowym Tatarom wspieranym przez Turcję.
   Ukraina stworzyła ,,Platformę Krymską” i uzyskała już dla niej poparcie ,, nadbałtyckich mocarstw szprotkowych” a teraz na zaproszenie Ukrainy dołączyła do niej Turcja.
   🙄😏 to tak jakby kot zaprosił psa na polowanie na niedzwiedzia. 😆😂🤣

   Ciekaw jestem kiedy się Polska wprosi na tą platformę?
   PisPOjeby gotowe są nawet dać Ukrainie Zakierzonie byle tylko na złość zrobić Rosji.

   Polubione przez 3 ludzi

   • „PisPOjeby gotowe są nawet dać Ukrainie Zakierzonie byle tylko na złość zrobić Rosji”- no i po to aby odzyskać wrak aby zrobić z niego ikonę polskiej martyrologii….

    Pozdrawiam.

    Polubione przez 4 ludzi

 5. Święta coraz bliżej, wiec w centrum Kijowa pojawiła się noworoczna „choinka”, która nie dość że jest sztuczna to jeszcze ma czubek w kształcie…kapelusza (z książek o H. Potterze). Jeden z ukraińskich dziennikarzy komentując złośliwe uwagi na jej temat stwierdził że trzeba się cieszyć że na jej czubku nie znalazł sie garnek (czyli jeden z symboli kijowskiego majdanu);
  https://strana.ua/news/304261-elku-v-kieve-ukrasili-shljapoj-chto-ob-etom-pishut-v-sotsseti.html

  Polubione przez 3 ludzi

 6. Ukraińska codziennosć. W obwodzie zaporoskim odkryto nielegalny „arsenał” w którym znajdowało się 56 pocisków artyleryjskich kalibru 120 mm;
  https://korrespondent.net/ukraine/4301932-na-zaporozhe-obnaruzhyly-tainyk-s-mynamy
  Z kolei na lotnisku w podkijowskim Boryspolu udaremniono kolejną w przeciągu ostatniego tygodnia próbę przemytu brylantów. Biżuterię, o łącznej wartosci prawie 17 mln hrywien, chciały wwieźć na Ukrainę dwie Ukrainki powracajace z jednego z krajów Bliskiego Wschodu;
  https://korrespondent.net/city/kiev/4301927-v-aeroportu-kyeva-yzialy-vtoruui-partyui-bryllyantov-za-nedelui

  Polubione przez 3 ludzi

 7. Temat radioaktywnych wód gruntowych powraca.

  Zatapianie kopalń w separatystycznych republikach w Donbasie na wschodzie Ukrainy już wpływa na stan wód i gruntu na terytorium będącym pod kontrolą władz w Kijowie – pisze portal Donbas Realiji. Eksperci ostrzegają przed ekologiczną katastrofą.
  https://www.gazetaprawna.pl/artykuly/1497908,ukraina-donbasowi-grozi-katastrofa.html
  Komentarz: Z tego co pamiętam to nie jest tak, ze tylko w jednej kopalni znajdują się niebezpieczne materiały. Także w zamykanych kopalniach kontrolowanych przez Kijów są problemy z zapewnieniem odpowiednich norm środowiskowych i wypompowywaniu wód gruntowych.
  Dobrze byłoby dowiedzieć się czegoś wiecej, ale to co na razie znalazłem na polskojęzycznych portalach to przedruki tego samego komunikatu.

  Polubione przez 3 ludzi

 8. Według danych elektronicznego systemu opieki zdrowotnej, od kwietnia na Ukrainie zrezygnowało z pracy ponad 5 tys. lekarzy specjalistów, a nowoprzybyłych zarejestrowano jedynie nieco ponad tysiąc. Poinformowała o tym 30 listopada ukraińska Narodowa Służba Zdrowia.

  Według NSZ, w okresie kwiecień-wrzesień średnie miesięczne wynagrodzenie brutto medyków w placówkach świadczących specjalistyczną opiekę medyczną wynosiło:

  – szefowie placówek – 23,5 tys. hrywien (około 3 tys. złotych);

  – lekarze – prawie 9 tys. hrywien (około 1,2 tys. złotych);

  – personel medyczny – od 6 do 7,5 tys. hrywien (od około 0,8 do około 1 tys. złotych).

  Wcześniej Ministerstwo Zdrowia Ukrainy informowało, że od początku 2020 roku z pracy zrezygnowało 34 tys. medyków.
  https://studium.uw.edu.pl/ukraina-w-trakcie-pandemii-pieciokrotnie-wiecej-lekarzy-ubylo-niz-przybylo/

  Polubione przez 3 ludzi

  • Małe sprostowanie w sprawie cytatu „pomimo dużych poświęceń ze strony ludności”, tam jest raczej „ludność poświecana” jak „króliki doświadczalne” w ramach ‚eksperymentu” prowadzonego przez Zachód, o czym niedawno opowiadał były Ambasador Kanady w Kijowie…

   Polubione przez 3 ludzi

 9. Jak wygląda sytuacja chorych na Covid-19 na Ukrainie

  Przepełnione szpitale i brak dostępu do tlenu. To rzeczywistość z jaką musi mierzyć się wiele placówek na Ukrainie. Łącznie na Ukrainie od początku pandemii zakażenie koronawirusem stwierdzono u ponad 760 tysięcy osób. Coraz więcej osób trafia do szpitali w złym stanie. Ze wsparciem rusza wolontariuszka z Kijowa. Za pieniądze zebrane w internetowych zbiórkach kupuje koncentratory tlenu, które dostarcza osobom mającym problemy z oddychaniem. Większość ludzi, którzy się do niej zgłaszają to chorzy, dla których zabrakło szpitalnych łóżek lub za szybko zostali wypisani do domów. Materiał „Faktów o Świecie” TVN24 BiS. (http://www.tvn24.pl)
  https://fakty.tvn24.pl/fakty-o-swiecie,61/koronawirus-na-ukrainie-wolontariuszka-z-kijowa-pomaga-chorym-na-covid-19,1039952.html

  Polubione przez 2 ludzi

 10. Ciąg dalszy „dyplomatycznej wojny” Budapesztu z Kijowem. Węgierscy eurodeputowani w opublikowanym przez siebie oświadczeniu oskarżyli władze w Kijowie, w związku z ich ostatnimi działaniami wobec mniejszosci węgierskiej na Zakarpaciu, które nazwano „metodami stalinowskimi”, o doprowadzenie do sytuacji „bliskiej wybuchu wojny domowej”. Cytat:
  „Rząd ukraiński stwarza sytuację wojny domowej na Zakarpaciu. Uważamy ją za haniebną i głęboko potępiamy użycie sił zbrojnych przez władze ukraińskie przeciwko przywódcom i organizacjom węgierskiej społeczności na Zakarpaciu”
  https://strana.ua/news/304362-kiev-sozdal-na-zakarpate-situatsiju-hrazhdanskoj-vojny-venherskie-deputaty-evroparlamenta.html
  Z kolei jeden z dziennikarzy z Zakarpacia poinformował że ukraiński resort sprawiedliwości zapowiedział wystąpienie do sądu o delegalizacje działającego na Zakarpaciu ugrupowania mniejszosci węgierskiej „KMKS”;
  https://strana.ua/news/304304-v-ukraine-mohut-likvidirovat-partiju-venhrov-kmks.html

  Polubione przez 3 ludzi

 11. OT światowe. W wywiadzie dla „The New York Times” Joe Biden poinformował że, kiedy oficjalnie zostanie Prezydentem USA zamierza powrócić do międzynarodowej współpracy w zakresie kontroli programu nuklearnego Iranu, z której wycofał się (jednostronnie) Trump;
  https://korrespondent.net/world/4301747-baiden-nameren-vernut-ssha-k-yadernoi-sdelke-s-yranom
  Źródło;
  >https://www.nytimes.com/2020/12/02/opinion/biden-interview-mcconnell-china-iran.html
  Warto przy tym przypomnieć że zabójstwo irańskiego naukowca zaangażowanego w irański program jądrowy, o które oskarżono izraelskie „specsłużby”, według amerykańskich mediów miało zostać dokonane (przez Izrael) właśnie po to by „storpedować” ewentualne zawarcie przez USA jakiegoś porozumienia pokojowego z Iranem;
  >https://foreignpolicy.com/2020/11/30/israel-biden-iran-policy-netanyahu/

  Polubione przez 3 ludzi

 12. I powrót na Ukrainę. Cztery dni temu wybuchł pożar na jednym z największych targowisk w Charkowie;
  https://www.pravda.com.ua/rus/news/2020/11/28/7275192/
  Dzisiaj współwłaściciel targowiska i zarazem deputowany Rady Najwyższej Ukrainy Ołeksandr Feldman wystąpił z oświadczeniem w którym oskarżył o podpalenie targowiska „antysemitów” z neonazistowskiego ‚Korpusu Narodowego” (partia byłego ‚dowódcy” baonu ‚Azow” Andrija Biłeckiego) którzy wcześniej chcieli od niego wymusić milion dolarów „okupu”. Feldman poinformował takze że zwrócił się z oficjalną prośbą do ambasad USA i państw UE o interwencje w sprawie i wymuszenie reakcji odpowiednich ukraińskich organów, czyli SBU, policji oraz prokuratury;
  https://video.112.ua/feldman-banda-molodyh-lyudey-antisemitov-napala-na-torgovyy-centr-barabashovo-337664.html

  Polubione przez 3 ludzi

  • Przecież w takim kraju nie da się uczciwie pracować/inwestować. Jak czytam o różnych wojenkach miedzy oligarchami, które kończą się później zniszczeniem tego lub tamtego zakładu to resztki włosów na głowie mi stają 🙂
   Jak można tak nienawidzić swojego państwa? Przecież w ten sposób pozbawiono pracy dziesiątki osób, a budżetowi państwa setek tysięcy hrywien.

   Polubione przez 3 ludzi

 13. Kolejne „njusy” z „juesej”. Podczas wideokonferencji zorganizowanej przez „Brookings Institution” w Waszyngtonie Przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów USA gen. Mark Milley miał m.in powiedzieć ze „w najbliższych latach Stany Zjednoczone będą prawdopodobnie zmuszone do cięcia wydatków wojskowych” w zwiazku z epidemią koronawirusa i wywołanym przez nią kryzysem gospodarczym;
  https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/10155307
  https://www.defensenews.com/pentagon/2020/12/02/milley-budget-reality-check-may-impact-foreign-exercises-basing-plans/
  Dla zainteresowanych wideokonferencja;
  >https://www.youtube.com/watch?v=YtoEZt-GrJ0

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.