Wojna domowa na Ukrainie 03.12.2020r.- 1992 dzień od nowego rozejmu.


„Niemy krzyk”– dzień 263.

Wczoraj miała miejsce mała sensacja na miarę historyczną, o której zapewne nie będą informowały polskojęzyczne media.

Otóż, pełnomocnicy Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej w Grupie Kontaktowej- ministrowie spraw zagranicznych,  Natalia Nikonorowa i Władysław Deinogo zabrali wczoraj (2 grudnia) o godzinie 18:00 (czasu moskiewskiego) głos na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ w tzw. formule Arria

Zostało to ogłoszone wczoraj przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych DRL.

„2 grudnia odbędzie się posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ w formule Arria poświęcone tematowi:  ‚Wdrażanie mińskiego pakietu działań na Ukrainie w 2015 roku: rok po szczycie paryskim w formacie normandzkim’. W posiedzeniu wezmą udział; pełnomocnik DRL w procesie negocjacyjnym w Mińsku Natalia Nikonorowa oraz pełnomocnik ŁRL w Mińsku Władysław Deinogo”– napisano w komunikacie MSZ DRL.

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele DRL i ŁRL w Grupie Kontaktowej, a także znany ukraiński politolog Michaił Pogrebinski.

Niestety, przygotowując się do spotkania, Niemcy i Francja zademonstrowały destrukcyjne stanowisko, reagując skrajnie negatywnie na to, że głos Donbasu po raz pierwszy zabrzmi na międzynarodowej platformie i nalegały, aby spotkanie było ograniczone do przedstawicieli formatu normandzkiego – Rosji, Ukrainy, Niemiec. i Francji. Gdy Federacja Rosyjska sprzeciwiła się temu ograniczeniu, „mediatorzy” generalnie odmówili udziału w tym spotkaniu. Ponadto Berlin i Paryż sprzeciwiły się transmisji i archiwizacji wydarzenia na stronie internetowej ONZ.

Taka polityka doskonale ilustruje prawdziwy stosunek Francji i Niemiec do sytuacji w Donbasie. Cały świat zobaczył, że faktycznie ci „poręczyciele” porozumień mińskich pomagają tylko zapewnić, że mieszkańcy Donbasu nie zostaną wysłuchani, a prawda o procesie negocjacji, realizacji porozumień na torze mińskim i rzeczywistej sytuacji na linii kontaktowej została ponownie ukryta lub zniekształcona aby tylko zadowolić prawdziwego agresora w tym konflikcie- Ukrainę.

Pomimo odmowy udziału w spotkaniu Niemiec i Francji, posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ odbyła się,  jego transmisja, która  jest  dostępna pod linkiem zamieszczonym poniżej.

Zapraszam wszystkich, którym losy mieszkańców Donbasu nie są obojętne, do obejrzenia transmisji tego wydarzenia historycznego.Rada Bezpieczeństwa ONZ ma wszelkie niezbędne środki, by wezwać Ukrainę do przestrzegania porozumień mińskich i zakończenia działań wojennych w Donbasie. Ogłoszono w raporcie pełnomocnika DRL w czasie rozmów Grupy Kontaktowej- minister spraw zagranicznych Natalii Nikonorowej na wczorajszym posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ zgodnie z  formułą Arria.

„Następnie mamy konkretne pytanie do Rady Bezpieczeństwa ONZ, jako instytucji, która zatwierdziła pakiet środków i zapisany w nim plan pokojowy rozwiązania konfliktu w Donbasie: jaka będzie Wasza reakcja i czy w ogóle na taką oficjalną odmowę Ukrainy, będącej członkiem ONZ, od wypełnienie zobowiązań wynikających z dokumentu zatwierdzonego rezolucją Rady Bezpieczeństwa ONZ? Czy można przyznać, że Ukraina będzie podżegać swoją armię, czołgi, samoloty, swoich bojowników, inspirowanych metodami terrorystów z ISIS, przeciwko 4,5 mln mieszkańców Donbasu? A może pozostaniesz niewzruszonym obserwatorem?”– przekazała Natalia Nikonorowa w swoim raporcie.

Nikonorowa wyjaśniła, że ​​Ukraina nie wypełniła ani jednej klauzuli porozumień mińskich i wspólnie uzgodnionych wyników spotkania przywódców czwórki normandzkiej. Pomimo wszystkich propozycji republik Donbasu dotyczących realizacji porozumień, przedstawiciele Kijowa odmawiają ich przyjęcia, współpracują z nimi, a nawet komentują je. Zdaniem Nikonorowej ignorowanie drugiej strony uniemożliwia dialog.

„Sytuacja w procesie negocjacji pokojowych jest krytyczna. Wydaje nam się, że to Rada Bezpieczeństwa ONZ ma prawo i wszystkie niezbędne dźwignie wpływu, aby wezwać Ukrainę do pociągnięcia do odpowiedzialności.”– podkreśliła pełnomocnik DRL.  

Jak się w między czasie okazało, to Ukraina wraz ze swoimi partnerami udaremniła „rosyjskie próby legitymizacji członków ugrupowań DRL i ŁRL”, usiłujących wykorzystać do tego formułę Arria na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ.  Ujawnił dziennikarzom ukraiński Minister Spraw Zagranicznych, Dmitrij Kuleba.

Kuleba zaznaczył, że to spotkanie było bojkotowane nie tylko przez Ukrainę, ale także przez USA, Wielką Brytanię, Francję, Niemcy, Estonię i Belgię.

„To znaczy wszystkie, z wyjątkiem Federacji Rosyjskiej, państwa uczestniczące w OBWE, które są dziś członkami Rady Bezpieczeństwa. To ważny sygnał, ponieważ OBWE uczestniczy w procesie negocjacyjnym w ramach Trójstronnej Grupy Kontaktowej.” – wyjaśnił szef ukraińskiego MSZ.

Dalej wyjaśnił on, że „ze względu na pryncypialne stanowisko naszych partnerów w Radzie Bezpieczeństwa ONZ rosyjska akcja PR nie będzie nawet transmitowana na oficjalnej stronie  ONZ„.

„Ze względu na pryncypialne stanowisko naszych partnerów w Radzie Bezpieczeństwa ONZ rosyjska akcja PR nie będzie nawet transmitowana w oficjalnych zasobach ONZ”– podkreślił Kuleba.

Ukraiński minister podjęte przez jego resort działania „wyraźną odpowiedzią na rosyjskie próby manipulowania międzynarodowymi platformami i formatami w celu rozpowszechniania swojej propagandy”.

Kuleba podziękował także partnerom, zwłaszcza Niemcom i Francji, jako uczestnikom formatu normandzkiego, za „silną solidarną pozycję na rzecz Ukrainy”.


https://en.wikipedia.org/wiki/Arria_formula_meeting
  ,

https://dnronline.su/predstaviteli-dnr-i-lnr-vystupyat-na-zasedanii-soveta-bezopasnosti-oon/  .

https://dnronline.su/sostoitsya-zasedanie-soveta-bezopasnosti-oon-s-uchastiem-predstavitelej-dnr-i-lnr/  .

*

Według raportu, 27 listopada w dwóch lokalizacjach na polach około 2,5 km i 1 km na południowy wschód od miejscowości  Wodianoje- na południowym odcinku frontu donieckiego,  bezzałogowy statek powietrzny SMM  OBWE zarejestrował odpowiednio 30 i 34 min przeciwpancernych (ocenianych jako część większych pól minowych). Ten sam bezzałogowy statek powietrzny  ponownie wykrył 60 min przeciwpancernych (prawdopodobnie TM-62), które szacuje się jako część większego pola minowego, w pobliżu strefy  mieszkalnej na wschodnich obrzeżach Wodianoje.  Wszystkie wykryte miny należą do USZ.

Ponadto, obserwatorzy SMM OBWE  zarejestrowali rozmieszczenie sprzętu USZ w strefie bezpieczeństwa:

– ️ 2 szt. BMP-1 w pobliżu miejscowości Pietrowskoje (24 km na południe od Doniecka).

Poza tym, nadal utrzymuje się spokój i ze strony USZ nie dochodzi do żadnych prowokacji zbrojnych, tym samym reżym zawieszenia broni przez ukraińskich żołnierzy jest- drug dzień z rzędu, przestrzegany.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation

7 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.00 3 грудня 2020 року.

Слава Україні!

Ситуація в районі проведення операції Об’єднаних сил залишається контрольованою українськими захисниками.Минулої доби, 2 грудня, на більшості ділянок відповідальності українських підрозділів спостерігалася тиша.

Водночас три факти порушення режиму припинення вогню з боку збройних формувань Російської Федерації та її найманців зафіксовано поблизу Водяного. Там противник відкривав вогонь зі станкового автоматичного гранатомета та стрілецької зброї. Окрім того, на цій самій ділянці ворог здійснив дистанційне мінування позицій наших військ, використавши декілька заборонених мін ПОМ-2.

Бойових втрат і поранень серед українських захисників не було.Від початку поточної доби, 3 грудня, російсько-окупаційні війська двічі порушили домовленості, досягнуті 22 липня 2020 року, Так, неподалік Водяного ворог застосував декілька мін калібром 120 міліметрів, а також здійснив дистанційне мінування позицій наших військ, використавши декілька заборонених мін ПОМ-2. Про зухвалі та підступні дії збройних формувань Російської Федерації та її найманців, застосування ворогом заборонених зразків важкого озброєння негайно було повідомлено представників ОБСЄ через Українську сторону Спільного центру контролю та координації питань припинення вогню та стабілізації лінії розмежування сторін.

Вогневі провокації противника не несли загрози нашим оборонцям, тому українські підрозділи зброю у відповідь не застосовували.

Українські воїни продовжують виконувати завдання за призначенням. Ситуація в районі проведення операції залишається контрольованою.

Слава Україні!”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:

***

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

57 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 03.12.2020r.- 1992 dzień od nowego rozejmu.

 1. Tymczasem niemiecki „Deutsche Welle” opisał jak to ukraińska państwowa spółka ‚Energoatom” zmuszona była kupować części zamienne z Rosji, by mogły dalej sprawnie funkcjonowac ukraińskie „atomówki”, korzystając z pośrednictwa firm z UE (Estonii i Niemiec) solidnie przy tym przepłacając.
  „Energoatom” musiał tak postępować gdyż tylko tak mógł ominąć „blokadę” na zakupy z Rosji wprowadzoną przez władze Ukrainy, którym podlega jako przedsiębiorstwo państwowe…
  https://biz.liga.net/ekonomika/tek/novosti/energoatom-pokupal-zapchasti-iz-rossii-cherez-es-s-natsenkoy-deutsche-welle

  Polubione przez 3 ludzi

 2. Epidemia koronawirusa na Ukrainie. Ukraińscy wolontariusze pomagajacy w szpitalach gdzie znajdują się chorzy na COVID-19 ujawnili ze w jednym ze szpitali w Odessie umierają oni z powodu braku tlenu, a później ich zwłoki przez wiele godzin leżą w tym samych pomieszczeniach w których znajdują się pacjenci nie zarażeni koronawirusem;
  https://korrespondent.net/city/odessa/4302138-v-odesse-umershye-ot-COVID-lezhat-vmeste-s-zhyvymy

  Polubione przez 3 ludzi

 3. Pomimo ostrych protestów ze strony Budapesztu Kijów nie odpuszcza i dalej „represjonuje” mniejszość węgierską na Zakarpaciu za „separatyzm”. Tym razem ukromedia poinformowały o tym ze prokuratura na Zakarpaciu chce postawić zarzuty liderowi mniejszości wegierskiej Wasylowi Brenzowiczowi w oparciu o wcześniej przeprowadzoną u niego przez SBU rewizję w zwiazku z „podejrzeniem o przyjmowanie pomocy od obcego państwa i działania na szkode Ukrainy”;
  https://strana.ua/news/304457-lideru-zakarpatskikh-venhrov-vasiliju-brenzovichu-hotovjat-podozrenie.html

  Polubione przez 3 ludzi

  • Gdyby nie te „działanie na szkodę” to na Zakarpaciu nie wyremontowano by dziesiątki szkół i świetlic, nie dostarczono by chloru do uzdatniania wody (gdy Benia zamknął swoje zakłady), nie byłoby szczepionek na odrę itd itp
   Działacze mniejszości węgierskiej ściągają poważne inwestycje dla regionu. I często to oni ratują sytuację, gdy władze centralne po prostu nie dają rady z problemami.

   Polubione przez 3 ludzi

 4. Epidemia koronawirusa w USA. Kolejny „antyrekord” w liczbie wykrytych przypadków zainfekowania koronawirusem i wywołanych nim śmierci, czyli ponad 160 tys. zarażonych i prawie 2,3 tys. przypadków śmiertelnych;
  https://strana.ua/news/304429-rekord-zarazhenij-koronavirusom-v-ssha-bolshe-160-tysjach-v-sutki.html
  Amerykański ‚NYT” poinformował ze amerykański koncern ‚Moderna” zamierza testować swoją szczepionke przeciwko koronawirusowi na…dzieciach w wieku od 12 do 17 lat. Testy maja zostać przeprowadzone na 3ooo „ochotników”, a rzeczniczka ‚Moderny” tłumaczy że musza zostać przeprowadzone gdyż szczepionka która sprawdzona została na dorosłych może zachowywać się inaczej u dzieci;
  >https://www.nytimes.com/2020/12/02/health/Covid-Moderna-vaccine-children.html

  Polubione przez 3 ludzi

 5. I powrót na Ukrainę. Jak wyglada „ochrona” ukraińskiej granicy przekonał sie podpułkownik ukraińskiej SG który wybrał sie na nocną inspekcję i zastał jednego z podkomendnych śpiącego w krzakach,,,
  >https://twitter.com/SergUA63/status/1334367830729510912
  Plus „kwarantanna” w jednej z wojskowych komend uzupełnień w Odessie, chyba robiona tylko po to zeby się wszyscy nowi rekruci szybciej pozarażali…
  >https://twitter.com/SergUA63/status/1334297069692006405

  Polubione przez 3 ludzi

 6. Tymczasem w sprawie gejowskiego „sex-party” jakie „rozbiła” (w zwiazku z przepisami o „kwarantannie” belgijska policja w Brukseli, a które prawdopodobnie organizuje typ ścigany przez polską policję za dokonanie oszustwa na terytorium Polski;
  „Aktualizacja: Wadowicka policja od 2019 r. poszukuje osoby o niemal identycznym imieniu i nazwisku – Dawida Manzheleya. Mężczyzna jest podejrzany o oszustwo i według policyjnych danych był zameldowany w Wadowicach. Według naszych nieoficjalnych informacji policja nie wyklucza, że Dawid i David to ta sama osoba. Sam gospodarz brukselskiej seksimprezy temu zaprzecza”;
  https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/organizator-seksimprezy-w-brukseli-przyjezdza-do-mnie-czterech-politykow-pis-u/q42m47j,79cfc278
  Pojawił sie także „ukraiński wątek”, czyli uczestniczyli w nim też politycy z Ukrainy. Na razie brak informacji którzy z ukraińskich polityków mogli to być, choć są „czarne konie” które bym obstawił „ciemno” :-)))
  https://strana.ua/news/304493-na-seks-vecherinki-v-brjussele-byli-i-politiki-iz-ukrainy.html

  Polubione przez 3 ludzi

 7. Popularny ukraiński bloger i „wolontariusz ATO” Jurij Kasjanow tym razem o MATRIXie w jakim obecnie żyją Ukraincy, a który „symuluje najgorsze scenariusze rozwoju ludzkiej cywilizacji”. W „programie” wpisani są m.in kabaret ’95 Kwartał”, Poroszeneko i Achmetow, a także epidemia koronawirusa.
  Według Kasjanowa „w tej bardzo równoległej rzeczywistości próba zajęcia przez Kreml Półwyspu Krymskiego natychmiast upadła i kosztowała Rosję utratę bazy Floty Czarnomorskiej. Kolejna próba – teraz zajęcie Donbasu w celu odzyskania Krymu, zakończył się dla Federacji Rosyjskiej klęską [elitarnej] Dywizji Kantemirowskiej.
  Bandyci trafili do więzienia, bogaci podzielili się z biednymi, w kraju zapanowała sprawiedliwość i prawo, pośród bezprecedensowego wzrostu produkcji przemysłowej, rozkwitu rolnictwa i bezprecedensowego wzrostu świadomości narodowej” :-)))
  https://replyua.net/politika/235437-v-programme-est-95-y-kvartal-poroshenko-ahmetov-i-koronavirus-kasyanov-zayavil-chto-ukraincy-zhivut-v-matrice.html

  Polubione przez 4 ludzi

 8. Dla zainteresowanych, artykuł o kolejnej „wojnie na górze” w „kijowskiej wierchuszce”, czyli Narodowe Antykorupcyjne Biuro Ukrainy (NABU) kontra Biuro Prezydenta Ukrainy (BPU). „Wojna” nabrała „rozpędu” po tym jak wiceszef BPU Tatarow skrytykował szefa NBU Sytnika, przypomniał że toczą sie przeciwko niemu różne sprawy karne, a o samym NABU powiedział że jest „sterowane z zewnątrz”;
  https://strana.ua/news/304318-uholovnoe-delo-na-zama-ermaka-oleha-tatarova-v-chem-podopleka.html

  Polubione przez 3 ludzi

 9. Cytat „- Prace poszukiwawcze polskich ofiar na Ukrainie będą możliwe dopiero po odnowieniu mogiły UPA na wzgórzu Monasterz w jej pierwotnym kształcie – przekazał szef ukraińskiego IPN Anton Drobowycz, który w czwartek (3 grudnia) w Warszawie spotkał się z prezesem IPN Jarosławem Szarkiem”;
  https://wydarzenia.interia.pl/polska/news-ukrainskie-ipn-poszukiwania-na-ukrainie-beda-mozliwe-pod-war,nId,4893361#comments4-1
  Ps. Tak to jest gdy się Ukroincom ustępuje…

  Polubione przez 3 ludzi

  • Dopowiedzmy, że w tej części obwodu ługańskiego, która znajduje się pod kontrolą władz centralnych. Widocznie uznają, że po drugiej stronie linii demarkacyjnej żyją ludzie drugiej kategorii (podludzie)?

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 3 ludzi

 10. Ukraina testuje nowe rozwiązanie, które może okazać się skuteczne w walce z bezzałogowymi aparatami latającymi. Chodzi o gumową kopię sprzętu artyleryjskiego, którą zdaniem ekspertów, operatorzy dronów mogą pomylić z oryginałem.
  https://gadzetomania.pl/62065,ukraina-testuje-gumowe-uzbrojenie-ma-pomoc-w-walce-z-dronami
  Komentarz:Pomysł nawet niegłupi, zobaczymy jak z wykonaniem, jeśli będą to modele toporne, to wiadome będzie, że głównym założeniem „konceptu” było wydrenowanie budżetu 🙂
  Dla porównania rosyjska makieta systemu rakietowego
  https://forsal.pl/swiat/rosja/artykuly/7833858,mon-federacji-rosyjskiej-atrapy-sprzetu-wojskowego-korupcja-wabiki.html

  Polubione przez 3 ludzi

 11. Moskwa próbuje stworzyć fałszywe wrażenie postępów Nord Stream 2 wobec działań szykowanych przez kongres USA, które de facto zatrzymają ten projekt na wiele lat o ile nie na zawsze – mówi Dr Benjamin L. Schmitt z Uniwersytetu Harvarda, były doradca Departamentu Stanu do spraw bezpieczeństwa energetycznego w Europie.
  https://biznesalert.pl/nord-stream-2-sankcje-zatrzymaja-usa-lng-energetyka-gaz/
  A tu o przygotowaniach do budowy NSII
  https://biznesalert.pl/nord-stream-2-gazprom-rosja-niemcy-gaz-usa-sankcje-energetyka/
  Komentarz: Cóż za kilka tygodni się przekonamy kto miał racje.

  Polubione przez 3 ludzi

 12. I znowu skandal korupcyjny w ukraińskiej „zbrojeniówce” czyli państwowej spółce „UKROBORONPROM”. SBU wraz z ukraińska prokuraturą prowadzi śledztwo w sprawie nieprawidłowości jakich mieli się dopuścić urzednicy „UKROBORONPROM” oraz jej „spółki – córki” zajmującej się eksportem ‚UKRSPECEKSPORT”, a które miały przynieść uszczerbek ukraińskiemu budżetowi w wysokości około 100 mln dolarów;
  https://strana.ua/news/304589-sbu-provodit-obyski-v-ukroboronprome-i-v-ukrspetseksporte.html

  Polubione przez 3 ludzi

 13. Jak informuje Dowództwo Sił Powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy, należące do US Air Force maszyny bezzałogowe MQ-9 Reaper próbują spenetrować obronę powietrzną zachodniej Ukrainy w ramach bilateralnych ćwiczeń. – „Celem tego ćwiczenia jest wymiana doświadczeń z zakresu obrony powietrznej, w szczególności realizacji wykrywania, śledzenia, namierzania i symulowanego zniszczenia MQ-9 Reaper” – poinformował szef Zachodniego Dowództwa Powietrznego ukraińskiego lotnictwa gen. Dmitry Karpenko. Jednak równocześnie może to być test nowych systemów SIGINT amerykańskich bezzałogowców.
  https://www.defence24.pl/reapery-z-miroslawca-testuja-ukrainska-obrone-przeciwlotnicza-czy-amerykanski-sigint-analiza

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.