Wojna domowa na Ukrainie 05.12.2020r.- 1994 dzień od nowego rozejmu.


„Niemy krzyk”– dzień 264.

„Na pograniczu sytuacji sytuacja jest coraz bardziej zaostrzona – Kijów zintensyfikował ostrzał z broni zakazanej porozumieniami mińskimi. Świadczy o tym nie tylko wzrost liczby naruszeń reżimu zawieszenia broni, ale także kaliber używanej broni”– napisała w oświadczeniu służba prasowa MSZ DRL.

Według przedstawiciela DRL w WCKiK oraz w trakcie negocjacji, w ciągu ostatnich dwóch miesięcy, z naruszeniem wszystkich wcześniej zawartych porozumień, na terytorium republiki spadło 166 min 82 mm, czterokrotnie wystrzelono też z moździerzy 120 mm, wsumie 49 min. A dane te nie uwzględniają jeszcze niemalże codziennego ostrzału z granatników różnych systemów i broni strzeleckiej.

„Niestety, dziś odnotowano nowe fakty takich naruszeń- w wyniku porannego ostrzału moździerzy kalibru 120 mm w rejonie  osiedla Leninsk, dwóch obrońców republiki, otrzymało liczne rany odłamków w wyniku czego zmarli.

I to nie pierwszy przypadek obrażeń lub śmierci na linii kontaktu od czasu podpisania dodatkowych środków wzmacniających i kontrolujących zawieszenie broni, które zostały udaremnione z winy strony ukraińskiej po odmowie współpracy w ramach mechanizmu koordynacyjnego. 23 września w pobliżu N pozycji Dzierżyńskoje, żołnierz republiki, został ranny ogniem snajperskim. 29 października, ładunek wybuchowy został zrzucony z bezzałogowego statku latającego USZ w rejonie miejscowości Nabiereżnoje znowu zginął żołnierz. 6 listopada, w wyniku ostrzału wroga w rejonie miejscowości Kasztanowoje poległo dwóch żołnierzy Milicji Ludowej DRL, z których jeden został zabity przez snajpera USZ, próbując uratować swojego towarzysza rannego ogniem z moździerzy. Rankiem 12 listopada, w wyniku ostrzału rejonu miejscowości Aleksandrowka z użyciem granatnika RPG-7 rannych zostało dwóch cywilów- młody mężczyzna urodzony w 1999 roku i jego dziadek.

Wszystkim rodzinom i przyjaciołom poległych bohaterów republiki składamy nasze głębokie kondolencje … a także życzymy szybkiego powrotu do zdrowia osobom rannym w wyniku ostrzału ze strony USZ.

Przedstawiciele władz i dowództwa wojskowego Ukrainy dopuszczają się rażących zbrodni. Są tak przyzwyczajeni do ignorowania zobowiązań wynikających z porozumień mińskich, że najwyraźniej zapomnieli już o wielu punktach. Uważamy za konieczne, aby przypomnieć Kijowowi, że zgodnie z punktem 2 podpisanych umów, a także uzupełnieniem do tego dokumentu w części dotyczącej wycofania czołgów, a także armat artyleryjskich kalibru do 100 mm i moździerzy kalibru do 120 mm włącznie, broń tę należy wycofać z linii kontaktowej na bezpieczną odległość i nie można już jej kierować w rejon linii styku. Niemniej naruszenia tego punktu przez ukraińskie formacje zbrojne potwierdzają codzienne raporty SMM OBWE.

Oczywiste jest, że Kijów prowadzi nikczemną walkę, nie tylko naruszając porozumienia mińskie, wszystkie porozumienia o zawieszeniu broni zawarte w Mińsku, otwarcie rezygnując z działań mających na celu zachowanie ‚ciszy’, ale także ogólnie zaniedbując wszelkie wyobrażenia o człowieczeństwie.

Mamy nadzieję, że SMM OBWE na Ukrainie i jej przywódca zajmą najbardziej aktywną pozycję, aby jak najszybciej zakończyć ostrzał ze strony USZ, prowadzący do śmierci ludzi. W związku z powyższym, obecnemu zawieszeniu broni grozi fiasko. Domagamy się jak najszybszego przystąpienia do zatwierdzenia zaktualizowanego pakietu środków, ponieważ Ukraina wycofała się z porozumienia uzgodnionego w lipcu 2020 roku. Dokument ten, zawierający szczegółowe parametry mechanizmu koordynacji bezpośredniej interakcji na poziomie WCKiK w celu weryfikacji i zapobiegania naruszeniom, jeśli zostaną zaobserwowane przez obie strony konfliktu, może naprawdę i skutecznie przyczynić się do wznowienia i utrzymania rozejmu”– powiedziała Natalia Nikonorowa.

*


Na ługańskim odcinku frontu ukraińskie formacje zbrojne  zaminowały obrzeża wsi Giejewka, pole uprawne w pobliżu wsi Oriechowo i drogę prowadzącą do Gorskoje.

Poinformowała o tym służba prasowa Wydziału Milicji Ludowej ŁRL:

„Żołnierze 80 brygady Ukraińskich Sił Zbrojnych umieścili 7 min przeciwpiechotnych PMN-2 na obrzeżach wsi Giejewka, niedaleko wsi Oriechowo, żołnierze  z 92 brygady umieścili na polu rolnym 10 min przeciwczołgowych i 5 min wzdłuż drogi prowadzącej do wsi Gorskoje”

Przedstawicel Milicji Ludowej ŁRL, Jan Leszczenko dodał, że od 1 września 2020 roku ponad 20 żołnierzy Ukraińskich Sił Zbrojnych oraz 12 cywilnych mieszkańców Donbasu zostało wysadzonych w powietrze przez ukraińskie miny.

Poza tym, na donieckim odcinku frontu w ciągu minionej doby USZ ostrzeliwały terytorium DRL, z czego pierwszy z tych ostrzałów, o godzinie 06:25 prowadzony przy użyciu moździerzy kaliber 120 mm (12 min), który to ostrzał był naprowadzany przez drona obserwacyjnego, z kierunku Wodianoje w stronę Leninskoje, zakończył się tragicznie.

W wyniku tego ostrzału dwóch żołnierzy DRL.

Dwóch żołnierzy ML DRL zginęło dzisiaj w wyniku ostrzału ze strony formacji zbrojnych Ukrainy na południu republiki. Zostało to ogłoszone dzisiaj przez Departament Milicji Ludowej.

Wcześniej informowano, że rano wojska kijowskie ostrzeliwały z moździerzy kaliber 120 mm w okolice wsi Leninskoje w obwodzie nowoazowskim. Według dowództwa ML DRL, żołnierze z ukraińskiej 36 brygady morskiej otworzyli ogień.

„Z przykrością informujemy, że w wyniku ostrzału wroga dwóch naszych obrońców odniosło obrażenia, które pozbawiły ich życia. Składamy najszczersze kondolencje rodzinom i przyjaciołom ofiar”– poinformowano w komunikacie ML DRL.

Wyjaśniono, że ukraińskie wojsko dostosowywała ogień z drona, który został następnie zniszczony przez Milicję Ludową. Stłumiona została również aktywność ogniowa wroga. Określane są straty po stronie ukraińskiej.

Dowództwo Milicji Ludowej  DRL wezwało OBWE do odpowiedzi na agresję Ukrainy w Donbasie podczas najbliższej rady ministerialnej organizacji.

Milicja Ludowa  DRL wezwała obserwatorów międzynarodowych do odnotowania nowego faktu agresji wojsk kijowskich i omówienia ustabilizowania sytuacji w Donbasie na posiedzeniu Rady Ministrów Spraw Zagranicznych OBWE. Oświadczenie w tej sprawie zostało wczoraj  opublikowane na oficjalnej stronie Milicji Ludowej.

O godzinie 06:25 w dniu wczorajszym wojska kijowskie otworzyły ostrzał z moździerzy na obrzeżach wsi Leninskoje. W celnym ostrzale zginęły dwie osoby.„Głównym celem ukraińskich żołnierzy, którzy otworzyli namierzony ostrzał do naszych obserwatorów, była śmierć obrońców republiki”- uważa Milicja Ludowa.

Wyrazili przekonanie, że strona ukraińska w WCKiK będzie starała się ukryć przed opinią publiczną udział swego wojska w tej tragedii.

„Wzywamy obserwatorów międzynarodowych i społeczność światową do odnotowania kolejnego faktu rażącego naruszenia zawieszenia broni, zmuszenia wojskowo-politycznych przywódców Ukrainy do przestrzegania porozumień mińskich oraz do poruszenia kwestii ustabilizowania sytuacji w Donbasie podczas dzisiejszego posiedzenia Rady Ministerialnej OBWE”– napisano w oświadczeniu ML DRL.

Ponadto, USZ przeprowadziły jeszcze jeden ostrzał w tym samym rejonie- o godzinie 12:40, przy użyciu automatycznego granatnika AGS-17 (3 granaty).

Tym samym, w ciągu minionej doby USZ naruszyły 2 razy warunki zawieszenia broni, w wyniku czego na terytorium DRL spadło 15 pocisków, co spowodowało śmierć dwóch obrońców DRL.

Dodatkowo, o godzinie 15:20, zarejestrowano w rejonie wsi Opytnoje- na północnych przedmieściach Doniecka, fakt prowadzenia przez ukraińskich żołnierzy prac fortyfikacyjnych na pozycjach SZU. Naruszono w ten sposób 1 raz warunki Dodatkowych Środków wzmacniających przestrzeganie zawieszenia broni.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation

9 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.00 5 грудня 2020 року.

Сала Україні!

Ситуація в районі проведення операції Об’єднаних сил є контрольованою українськими захисниками.

Упродовж минулої доби, 4 грудня, збройні формування Російської Федерації та її найманці два рази порушили домовленості, що були досягнуті в рамках Тристоронньої контактної групи 22 липня 2020 року.

Поблизу Водяного ворог вів вогонь в напрямку українських позицій із артилерійських систем 122-го калібру та мінометів 120-го калібру.

Окрім того, на ділянці біля Луганського противник застосував снайперську зброю. Внаслідок пострілу ворожого снайпера один військовослужбовець Об’єднаних сил отримав вогнепальне поранення. Воїну надано першу медичну допомогу та евакуйовано до лікувального закладу.

Від початку поточної доби, 5 грудня, противник один раз порушив режим припинення вогню. Так, неподалік населеного пункту Шуми ворог вів вогонь з автоматичних станкових гранатометів, ручних протитанкових гранатометів та стрілецької зброї. Обстріли не становили загрози життю та здоров’ю українських захисників, тому вогонь у відповідь наші воїни не відкривали.

Про зухвалі та підступні дії збройних формувань Російської Федерації та її найманців негайно було повідомлено представників ОБСЄ через Українську сторону Спільного центру контролю та координації питань припинення вогню та стабілізації лінії розмежування сторін.

Українські воїни продовжують виконувати завдання за призначенням. Ситуація в районі проведення операції залишається контрольованою.

Сала Україні!

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:


© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim.

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

63 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 05.12.2020r.- 1994 dzień od nowego rozejmu.

 1. Dla zainteresowanych, o sytuacji politycznej w Mołdawii, gdzie wybory prezydenckie wygrała prozachodnia kandydatka (o opcji „SOROSowej’) Maia Sandu. Zgodnie więc z wytycznymi swojego „protektora” („węgierskiego filantropa’) Sandu po wybraniu przystąpiła do „ochładzania” stosunków z Rosją m.in domagając sie uregulowania sprawy Naddniestrza (powiązała z tym sprawę spłaty mołdawskiego zadłużenia wobec „Gazpromu”). Spotkała się to jednak z oporem ugrupowania pokonanego przez nią prezydenta Igora Dodona, które posiada wiekszość w mołdawskim parlamencie.
  Jego posłowie zadecydowali wiec o ograniczeniu, i tak niewielkich, prerogatyw Prezydenta Mołdawii, a także rozszerzyli uprawnienia jezyka rosyjskiego na terytorium Mołdawii;
  https://strana.ua/news/304727-chem-v-moldove-obernetsja-prinjatie-zakonov-kotorye-urezajut-polnomochija-prezidenta-.html

  Polubione przez 3 ludzi

 2. W temacie gazowym. Federalna Agencja Hydrograficzna Republiki Federalnej Niemiec poinformowała że budowę gazociągu „Nord Stream 2″ bedzie kontynuować specjalistyczny statek (układarka kotwiczna) ‚Fortuna” który otrzymał pozwolenie na przebywanie w tym rejonie Bałtyku od 5 do 31 grudnia. Obecnie statek znajduje się w niemieckim porcie Wismar;
  https://strana.ua/news/304915-v-vodakh-hermanii-truboukladchikom-severnoho-potoka-2-budet-fortuna.html
  Działania USA majace na celu powstrzymanie dokończenia budowy ‚NS2″ skrytykował Komitet Wschodni niemieckiego biznesu. Cytat „Nie widzimy podstawy prawnej dla amerykańskiej ustawy sankcyjnej, która narusza suwerenność UE i jest skierowana przeciwko europejskim przedsiębiorstwom…Projekty czysto europejskie, takie jak Nord Stream 2 , nie powinny być regulowane przez władze amerykańskie, ale wyłącznie przez kraje europejskie i Unię Europejską uczestniczące w projekcie. Tym bardziej odrzucamy planowane rozszerzenie reżimu sankcji np. Na firmy świadczące usługi certyfikacyjne i inne – podkreślił szef Komitetu Wschodniego Oliver Hermes”;
  https://korrespondent.net/world/4302962-v-hermanyy-raskrytykovaly-sanktsyy-ssha-protyv-severnoho-potoka-2

  Polubione przez 3 ludzi

 3. W temacie wielomilionowej łapówki jaką miał przyjąć były premier Ukrainy Hrojsman. Ukraiński portal ‚Strana.ua” pokazał jak wygląda posiadłość ukraińskiego dewelopera Maksyma Mykytasa, byłego ukraińskiego parlamentarzysty, który ma stać za wręczeniem łapówki Hrojsmanowi w zamian za mianowanie „jego człowieka” na stanowiska dyrektora państwowej spółki „Ukrbud”. Mykytas został skazany na pobyt w „areszcie domowym”, czyli w swojej luksusowej rezydencji, w związku z tym ze jest oskarżony o defraudację ponad 81 mln hrywien z budżetu MSW Ukrainy;
  https://strana.ua/articles/private-life/304905-skandalnyj-zastrojshchik-maksim-mikitas-sidit-pod-domashnim-arestom-v-roskoshnom-pomeste-na-dnepre.html

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Kącik rolnika (coś ostatnio dużo w tej tematyce pisze)
  Według APK-Inform Ukraina wyeksportowała w lipcu i sierpniu br. ponad 4,9 mln ton pszenicy, czyli o 9 proc. więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego sezonu.
  https://www.farmer.pl/produkcja-roslinna/zboza/ukraina-zwiekszyla-eksport-pszenicy,99250.html
  Komentarz: Może ja głupi człek, ale kilku rzeczy nie rozumiem. W tym sezonie zbiory pszenicy na Ukrainie były dużo niższe od zaplanowanych. Co więcej jakość ziarna była dużo niższa i tylko część zbiorów można użyć do wypieku chleba (reszta idzie na pasze). Trwa susza i zagrożone są zbiory pszenicy ozimej-a Ukraina eksportuje zboże na potęgę.
  Tak ceny są dobre i koniunktura również, co jednak się stanie gdy na lokalnym rynku zabraknie zboża?

  Polubione przez 3 ludzi

 5. Zdrada ze strony Defence24!
  Ukraina coraz bardziej zacieśnia swoją współpracę militarną z Turcją. Sojusz turecko-ukraiński nie zbliży jednak Kijowa do NATO, natomiast może doprowadzić Ukrainę do katastrofy jeśli zdecyduje się ona na zbrojne rozwiązanie problemu Donbasu i Krymu. Taki scenariusz może też oznaczać poważne zagrożenie dla Polski w związku z napływem uchodźców i możliwym przerzutem dżihadystycznych najemników na Ukrainę.
  https://www.defence24.pl/proba-odbicia-donbasu-i-krymu-w-oparciu-o-turcje-zagrozenie-dla-ukrainy-europy-i-polski-opinia
  Komentarz: Rzetelnie napisany artykuł, ukazujący zagrożenie dla Polski płynace z realizacji ukraińskiego planu „B” polegajacego na odejściu od negocjacji. Autor wspomina o Donbasie jako głównym kierunku uderzenia ukraińskiej armii (atak na Krym to szaleństwo).
  Sprowokowanie Rosji okazałoby się straszliwym błędem. Władze na Ukrainie mogą zostać przekonane do Blitzkriegu na wschodzie kraju, a la konflikt w Azerbejdżanie, ale zapewne skończy się to samounicestwieniem ukraińskiej armii i zapaścią gospodarczą.

  Polubione przez 3 ludzi

 6. W II niedzielę adwentu, 6 grudnia, katolicy będą obchodzić 21. Dzień Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie, organizowany przez Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy Konferencji Episkopatu Polski. Tego dnia w parafiach w Polsce zbierane są ofiary przeznaczone na pomoc Kościołowi na Wschodzie.
  https://forsal.pl/swiat/ukraina/artykuly/8034045,bp-witalij-krywicki-z-ukrainy-pomoc-katolikow-z-polski-moze-pomoc-nam-przetrwac-pandemie.html

  Polubione przez 3 ludzi

 7. W Radzie Najwyższej Ukrainy zostanie złożony projekt ustawy o utworzeniu nowego organu państwowego, odpowiedzialnego za sankcje wobec Rosji. Poinformowała o tym na antenie telewizji „Ukraina 24” Jezlizaweta Jasko, deputowana partii „Sługa Ludu”.
  https://kresy24.pl/na-ukrainie-powstanie-organ-panstwowy-ktory-bedzie-odpowiadal-za-sankcje-wobec-rosji/
  W Zaporożu 53-letnia kobieta wynajmowała swojego syna na żebractwo. Szacuje się, że dziennie otrzymywała od 600 do 700 hrywien (78-91 zł).
  https://kresy24.pl/ukraina-kobieta-wynajmowala-syna-do-zebrania-zostala-zlapana-na-goracym-uczynku-wideo/

  Polubione przez 3 ludzi

 8. W temacie „haniebnej zdrady” jakiej dopusciłą się wytwórnia bombek choinkowych w obwodzie kijowskim, w której „lotna brygada witiranów ATU” wykryła „tajną” produkcję bombek dla rosyjskiej armii (łącznie 75 sztuk). Zrobiła się z tego taka „chryja” ze brakuje tylko zeby wytwórnię zaczęto ostrzeliwać z broni ciężkiej w ramach operacji OZS (dawniej ATO)…
  https://strana.ua/news/304960-kak-fabrika-klavdievo-delala-ihrushki-dlja-armii-rossii-anatomija-skandala.html

  Polubione przez 3 ludzi

 9. Dla zainteresowanych, artykuł o „witiranie ATU” który „napadł” na Poroszenkę podczas jego wizyty w Równem, za to że ten „zmarnował mu życie” po tym jak SBU za jego rządów posadziła go w areszcie (na trzy lata) za „separatyzm” (!) Okazuje sie że to nie jakiś tam „witiran ATU”, a była „prawa ręka”…”Saszki Białego” banderowca nad banderowcami którego po kijowskim majdanie „sprzątnął” ‚specnaz” MSW Ukrainy po tym jak zapowiedział zrobienie „banderowskiej rewolucji” w Kijowie (m.in powieszenie Awakowa na drzwiach od stodoły);
  https://strana.ua/news/304718-atoshnik-jaroslav-hranitnyj-iz-rovno-rasskazal-o-konflikte-s-poroshenko.html

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.