Wojna domowa na Ukrainie 06.12.2020r.- 1995 dzień od nowego rozejmu.


„Niemy krzyk”– dzień 265.

Powracając jeszcze raz do sławnego już wystąpienia 2 grudnia br. na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ w tzw. formule Arria, przedstawicieli D i ŁRL, warto dowiedzieć się jaką opinią o tym wydarzeniu wyraziła strona ukraińska. 

Tym bardziej, że głos w tej sprawie wypowiedział jeden z uczestników tego wydarzenia- przedstawiciel Ukrainy, znany ukraiński politolog Michaił Pogrebinski.

„Po raz pierwszy głosy DRL i ŁRL zabrzmiały na najwyższej platformie na świecie. To przełom w blokadzie informacyjnej”– powiedział gazecie Wzgliad kijowski politolog Michaił Pogrebinski, komentując udział przedstawicieli Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej w nieformalnym spotkaniu Rady Bezpieczeństwa ONZ.

„Głównym rezultatem tego spotkania jest to, że po raz pierwszy na tak wysokim szczeblu zostali wysłuchani przedstawiciele niektórych powiatów obwodów donieckiego i ługańskiego, jak to nazywamy. Nie ma wyższej platformy na świecie. Z definicji jest to przełom w dyplomatycznej blokadzie”– powiedział Michaił Pogrebinskij, uczestnik spotkania jako ekspert, z racji tego, że jest dyrektorem Kijowskiego Centrum Badań Politycznych i Konfliktologii.

„Choć tylko 17 krajów usłyszało stanowisko DRL i ŁRL, to już obecność Chin, Indii, Wietnamu i Indonezji pozwala powiedzieć, że na spotkaniu była reprezentowana ponad połowa świata. I usłyszeli stanowisko samozwańczych republik”– powiedział dalej Pogrebiński.

Politolog dodał, że opinie prelegentów „wysłuchano uważnie, nawet ci, którzy byli nieobecni”. Niestety, dodał, oficjalne stanowisko władz ukraińskich nie zostało wysłuchane z powodu decyzji Kijowa o bojkotowaniu spotkania. „Powinni byli przyjść”– dodał ukraiński ekspert.

Przemawiając na spotkaniu jako ekspert Michaił Pogrebinski próbował wyjaśnić, jakie jego zdaniem są przyczyny obecnej sytuacji w Donbasie. 

„Byłem krytyczny wobec stanowiska Francji i Niemiec. Niezależnie od tego, jak dobrze rozumieją przyczyny braku postępów w rozwiązywaniu konfliktu w regionie, ich stanowisko jest niezmienne- w każdych okolicznościach winna jest Rosja. I posiadają na to własne argumenty”– narzekał Pokrebiński.

Przypomnijmy, że Rada Bezpieczeństwa ONZ (SC) z inicjatywy Rosji odbyła w środę 2 grudnia- o godzinie 18:00 czasu moskiewskiego, spotkanie w sprawie sytuacji na Ukrainie z udziałem przedstawicieli DRL i ŁRL. Spotkanie odbyło się według tzw. formuły Arria, czyli miało charakter nieformalny.

Wcześniej minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba zapowiedział, że strona ukraińska zbojkotuje posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ, w którym wezmą udział przedstawiciele Donieckiej i Ługańskiej republiki ludowej.

Z kolei Stały Przedstawiciel Rosji przy ONZ Wasilij Nebenzia powiedział, że Rosja jest zszokowana „próbami bojkotu tego spotkania przez naszych francuskich i niemieckich kolegów, uczestników w formacie normandzkim, pod śmiesznym pretekstem, że jego format nie odpowiada formatowi normandzkiemu”.

Według niego stanowisko Francji i Niemiec na nieformalnym posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ rodzi pytania o celowość nowych szczytów w formacie normandzkim.

Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Estonia wydały wspólne oświadczenie, w którym oskarżyły Rosję o „wyraźną próbę przedstawienia fałszywej i wprowadzającej w błąd wersji konfliktu we wschodniej Ukrainie”, jak podaje oficjalna strona internetowa misji USA przy ONZ.

No dobrze, tylko dlaczego wobec tej okoliczności, nie przedstawiły swojej wersji popartej oczywiście wiarygodnymi dowodami. Bo takiej wersji nie ma, o czym oni wiedzą i dlatego, aby uniknąć kompromitacji taktycznie opuścili grono Rady Bezpieczeństwa ONZ, na czas wystąpienia przedstawicieli D i ŁRL.

*

Ukraiński żołnierz biorący udział w Operacji Połączonych Sił w Donbasie został wysadzony w powietrze na mnie domowej roboty w pustym domu w Szczastje.

Żołnierz Ukraińskich Sił Zbrojnych został wysadzony w powietrze na minie domowej roboty  w jednym z pustych domów Szczastje, w którym kijowskie formacje zbrojne zorganizowały nielegalny skład broni i amunicji. Poinformował o tym na briefingu dla mediów oficjalny przedstawiciel Milicji Ludowej ŁRL Jakow Osadczy.

„Od okolicznych mieszkańców otrzymaliśmy informację o wysadzeniu w powietrze ukraińskiego bojownika w jednym z pozostawionych przez mieszkańców domów na obrzeżach Szczastje. Podczas prac zespołu śledczego wojskowej służby porządkowej i prokuratury odkryto ciało bojownika 2 batalionu 80 brygady młodszego sierżanta Krasnikowa który jest wymieniony w brygadzie jako opuszczający jednostkę bez pozwolenia”– powiedział Osadczy, dodając, że w domu znaleziono 12 karabinów szturmowych AK-74, 8 cynkowych z nabojami, pudełko z granatami RGD-5, strzał do ręcznego granatnika przeciwpancernego.

Oficjalny przedstawiciel Milicji Ludowej zauważył, że według dotychczasowych wyników śledztwa dezerter został wysadzony w powietrze „z powodu działań negatywnie nastawionych mieszkańców, którzy wiedzieli o skrytce zorganizowanej przez ukraińskich bojowników”.

„Ostrzegamy mieszkańców Szczasje  i terenów przyległych, że ukraińskie organy ścigania opracowują tę wersję jako główną, dlatego w najbliższym czasie możliwe jest zatrzymanie cywilów pod zarzutem popełnienia przestępstwa na żołnierzach Ukraińskich Sił Zbrojnych Ukrainy”– zaapelował na zakończenie Jakow Osadczy.

Według wczorajszego raportu SMM OBWE  obserwatorzy odnotowali na donieckim odcinku frontu obecność sprzętu USZ w strefie bezpieczeństwa:

– ️ 1 transporter opancerzony (BTR-60) w pobliżu osady Nowokalinowo.

Ponadto, ukraińscy żołnierze na donieckim odcinku frontu, w ciągu minionej doby, 2 razy naruszyli warunki zawieszenia broni i warunki Dodatkowych Środków wzmacniających przestrzeganie zawieszenia broni.

I tak, o godzinie 14:20 z kierunku Wodianoje- na południowym odcinku frontu, USZ przeprowadziły ostrzał przy użyciu podwieszanego granatnika (3 granaty) w stronę miejscowości Komiternowo. Następny ostrzał miał miejsce o godzinie 15:40, kiedy to przy użyciu wozu pancernego BMP-2 (20 wystrzałów), z kierunku Marinki został ostrzelany teren osiedla mieszkaniowego przy kopalni Trudowskaja, na obrzeżach dzielnicy Piotrowskiej w Doniecku.

W wyniku tego ostrzału zostały uszkodzone dwa budynki mieszkalne: wybite szyby i uszkodzone okna w domu przy ulicy Bokija nr. 1/3 oraz uszkodzenie dachu w domu mieszkalnym przy ulicy Karnawałowej nr. 84.

Ostrzału dokonano z wozu bojowego należącego do 2 batalionu 79 brygady desantowo-szturmowej USZ, natychmiast po tym wrogim ostrzale BMP-2 opuścił stanowisko ostrzału i zniknął na ulicy Szewczenki. Bojcy maskowali sprzęt, ukrywając go za budynkami mieszkalnymi.

Natomiast do naruszenia Dodatkowych Środków doszło o godzinie 11:45, w rejonie wsi Opytnoje na północnych przedmieściach Doniecka i polegało ono na użyciu ładunków wybuchowych (3 eksplozje), przy modernizacji fortyfikacji w liniach obronnych USZ.

Władze DRL wezwały misję OBWE do odnotowania faktów naruszenia przez ukraińskie wojska drugiego i trzeciego punktu dodatkowych środków służących wzmocnieniu i kontroli zawieszenia broni, które formalnie obowiązuje w Donbasie od tego lata.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation

1 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.00 6 грудня 2020 року.

Сала Україні!

Обстановка в районі проведення операції Об’єднаних сил залишається стабільною та контрольованою українськими захисниками. Наші військовослужбовці у повному обсязі виконують завдання за призначенням, дотримуючись домовленостей, досягнутих в рамках Тристоронньої контактної групи 22 липня 2020 року.

Минулої доби, 5 грудня, було зафіксовано шість фактів порушення режиму припинення вогню.

Так, в бік українських позицій неподалік населеного пункту Шуми, противник вів вогонь з автоматичних станкових та ручних протитанкових гранатометів, а також стрілецької зброї. А поблизу Водяного – застосував протитанкові ракетні комплекси.

Не було спокійно і в передмісті Авдіївки та поблизу Південного. Тут російсько-окупаційні війська відкривали вогонь з підствольного гранатомета та стрілецької зброї. В районі Авдіївки та Мар’їнки противник згодом використав і снайперську зброю. Вогнем у відповідь українські воїни зупинили зухвалі дії ворожих снайперів на обох напрямках.

Бойових втрат та поранень внаслідок ворожих пострілів серед особового складу Об’єднаних сил не було.

Про порушення режиму припинення вогню збройними формуваннями Російської Федерації через Українську сторону СЦКК повідомлено представників ОБСЄ.

Від початку поточної доби, 6 грудня, уздовж лінії розмежування спостерігається тиша, порушень домовленостей у районі проведення операції не виявлено.

Перебуваючи напоготові до адекватного реагування на будь-які підступні дії противника, підрозділи Об’єднаних сил продовжують виконувати завдання за призначенням.

Сала Україні!

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:

***
***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

35 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 06.12.2020r.- 1995 dzień od nowego rozejmu.

 1. OT w sprawie Górskiego Karabachu. W Erywaniu trwają protesty opozycji która domaga się dymisji premiera Paszyniana, którego obwinia (słusznie zresztą) o doprowadzenie do klęski w konflikcie z Azerbejdżanem o Górski Karabach;
  https://colonelcassad.livejournal.com/6379440.html
  Dla zainteresowanych, były prezydent Armenii Robert Koczarian o przyczynach klęski Armenii w Górskim Karabachu czyli o tym że mogło tam dojść do faktycznej zdrady i oddania terytorium Azerbejdżanowi;
  https://inosmi.ru/politic/20201205/248689760.html

  Polubione przez 2 ludzi

 2. Epidemia koronawirusa na świecie. Szwajcarski regulator medyczny Swissmedic zajmujacy się wydawaniem pozwoleń na wprowadzanie leków na szwajcarski rynek medyczny, nie chce dopuścić do wprowadzenia na niego trzech szczepionek przeciwko koronawirusowi AstraZeneca, Moderna oraz Pfizer (której zakupami chwalił się Morawiecki). Cytat „Brakuje nam danych na temat skuteczności badań klinicznych i ważnych podgrup, które uczestniczyły w tych dużych badaniach” – powiedział Claus Bolte, szef działu autoryzacji w Swissmedic, podczas konferencji prasowej zorganizowanej we wtorek przez Federalny Urząd Zdrowia Publicznego”;
  https://www.swissinfo.ch/eng/incomplete-data-stalls-swiss-authorisation-of-covid-19-vaccines/46196598
  Warto przy tym przypomnieć ze producent ‚Moderny” przyznał się ostatnio ze dopiero zamierza prowadzić jej testy na pacjentach małoletnich;
  https://www.nbcboston.com/news/coronavirus/moderna-to-begin-testing-coronavirus-vaccine-on-children/2247115/

  Polubione przez 3 ludzi

 3. Witam
  OT militarne
  Ukraiński rząd zatwierdził pod koniec listopada listę 103. projektów priorytetowych dla państwa na lata 2020-2023, wśród których znalazły się istotne programy z zakresu obronności, oraz przemysłu lotniczego i kosmicznego. Znalazła się wśród nich zarówno produkcja własnej amunicji i systemów uzbrojenia, jak też samolot An-178, modernizacja An-124 i An-225 oraz budowa kosmicznej rakiety nośnej na paliwo ciekłe.
  Otwartą kwestią pozostaje to, na ile programy uda się zrealizować. Zarówno z przyczyn organizacyjnych i technicznych jak i ekonomicznych.
  https://www.defence24.pl/polityka-obronna/ukraina-okresla-priorytety-polityki-przemyslowo-obronnej

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Dla zainteresowanych, artykuł o tym jak „pomajdanowa” Ukraina stała sie „przytuliskiem” dla różnego rodzaju „autorytetów kryminalnych” nie tylko z państw byłego WNP, ale także z Turcji oraz z państw bałkańskich, a za „cyngle” od „mokrej roboty” służą im byli członkowie tzw. batalionów ochotniczych;
  https://strana.ua/articles/istorii/304588-kakie-inostrannye-kriminalnye-klany-rabotajut-v-ukraine.html

  Polubione przez 3 ludzi

 5. Ciag dalszy skandalu z produkcja bombek choinkowych dla armii rosyjskiej w obwodzie kijowskim. Tym razem głos w sprawie zabrał przewodniczacy Rady Najwyższej Ukrainy Razumkow (‚Sługa Narodu”) który wezwał by „ukraińskie fabryki produkowały świąteczne ozdoby dla ukraińskiej armii”, a Rada Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy powinna uporządkować co winne być objete antyrosyjskimi sankcjami a co nie;
  https://strana.ua/news/305088-razumkov-prokommentiroval-skandal-s-proizvodstvom-elochnykh-ihrushek-dlja-armii-rossii.html

  Polubione przez 3 ludzi

 6. OT światowe
  Według rosyjskiej gazety Izwiestija, rosyjska piechota i żołnierze obrony przeciwlotniczej mają otrzymać specjalne systemy do obrony przed bezzałogowcami. Chodzi o kompleks obrony powietrznej bardzo krótkiego zasięgu „Pticiełow” (pol. Łowca Ptaków), który ma otrzymać inteligentny, bojowy system kierowania. Nowość ta może na podstawie obrazu optycznego rozróżniać samoloty, śmigłowce, rakiety manewrujące oraz drony i atakować je.
  https://kresy.pl/wydarzenia/rosyjska-obrona-powietrzna-otrzyma-nowe-systemy-przeciwlotnicze-pticielow/
  Komentarz: W FR wprowadzono na stan zwalczania dronów, a u nas jeszcze nie wprowadzono takiej nowości jak drony na stan wojska.

  Polubione przez 3 ludzi

 7. I powrót na Ukrainę. Ukromedia informują że władze w Kijowie chca zrobić „porządek” z „ukrogastarbeiteremi” którzy uchylają sie od płacenia podatków. Podobno od 12 mld dolarów które „ukrogastarbeiterzy” w 2019 roku mieli przesłać na Ukrainę, ukraiński „fiskus” zdołał się „dobrać” tylko do 11 mld ale…hrywien. Teraz ma sie to zmienić dzięki m.in zmianom w ukraińskim które uchyliłyby przepisy o tajemnicy bankowej;
  https://economy.24tv.ua/ru/kakie-nalogi-platjat-zarabotchane-jekonomicheskie-novosti-ukrainy_n1451732

  Polubione przez 3 ludzi

  • Podpisali też umowę z Polska o walce z wyłudzaniem VAT. Dane które „przy okazji” dostanie ukraiński fiskus zapewne pomogą w lokalizacji tych, którzy nie płacą podatków.
   I z tego co pamiętam Polska ma już z Ukrainą podpisaną umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania 🙂 Ciekawe kogo zatem będą gnębić, osoby pracujące na czarno, na umowę zlecenie? Jakim wyliczą kwotę podatku?
   Oj szykuje się przepchnięcie kolejnego bubla prawnego tylko po to by zapełnić dziurę budżetową.
   http://www.przepisy.gofin.pl/przepisy,4,15,76,190,,,konwencja-miedzy-rzadem-rzeczypospolitej.html

   Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.