Wojna domowa na Ukrainie 07.12.2020r.- 1996 dzień od nowego rozejmu.


„Niemy krzyk”– dzień 266.

Szef ukraińskiej delegacji do grupy kontaktowej, Leonid Krawczuk na antenie kanału telewizyjnego Ukraina 24, zapowiedział, że Kijów będzie domagał się po przerwie noworocznej zaostrzenia sankcji wobec Federacji Rosyjskiej, jeśli sytuacja w Donbasie nie zostanie uregulowana. 


„Jeśli po świętach Bożego Narodzenia czyli przed Nowym Rokiem … jeśli tak się nie stanie (załatwienie sytuacji w Donbasie- dopisek mój), to myślę, że początek nowego roku będzie początkiem nowego standardu naszego rozumienia sytuacji, poszukiwań nowych wpływów oraz nasze propozycje nacisku na agresora. Mogą to być na przykład sankcje zwane ‚międzynarodowym systemem rozliczeń’. Będziemy o to prosić i żądać. Będziemy domagać się innych sankcji”– powiedział Krawczuk.

Jednocześnie, według niego, Kijów nie będzie „domagał się wojny”, ponieważ nie pasuje to do „demokratycznej filozofii” Ukrainy. Krawczuk dodał, że Kijów powinien koordynować swoje wysiłki z UE i Stanami Zjednoczonymi w odniesieniu do Rosji.

Powiedział też, że Kijów rozpocznie negocjacje z przedstawicielami DRL i ŁRL wyłącznie po całkowitej demilitaryzacji Donbasu.

„Wtedy nie potrzebujemy procesu mińskiego, wtedy zajmiemy się naszymi ludźmi”– powiedział Krawczuk.

Na wideo od 52:52 sek.

Dodam, że już więzienia i obozy internowania czekają na nich na Ukrainie. Tylko, czy nie jest naiwnym myśleniem, że oni sami bez żadnego protestu i dobrowolnie oddadzą się w ręce banderowskich katów?


 No ale powracając do wywiadu Krawczuka dla telewizji Ukraina 24, to zaproponowane przez niego- w ramach rozszerzenia sankcji wobec Rosji, aby odłączyć ją od międzynarodowego systemu rozliczeń SWIFT

„Jest jedna sankcja, o której nigdy nie rozmawiamy- międzynarodowy system rozliczeń. Gdyby Rosja została pozbawiona tego międzynarodowego systemu rozliczeń, jej gospodarka stałaby się… Nie wiem, jakich słów użyć. W takim razie są to już sankcje wobec państwa, a nie konkretnych osób”– powiedział Krawczuk.

Tym sposobem, Krawczuk potwierdził tylko to, co już od dawna było wiadome, ale nie mogło przebić się do świadomości międzynarodowej opinii publicznej, że i on sam- jak i obecna elita władzy na Ukrainie- reprezentują poglądy totalitarystyczne. Czym się kończy takie myślenie, z historycznego punktu widzenia, wiadomo, ale widocznie Ukraina i Ukraińcy muszą to jeszcze raz przećwiczyć, żeby odrzucić tego typu poglądy- raz na zawsze.

Słowa Krawczuka, dowodzą też jego małości, pomimo PR jaki mu stworzono, niby wielkiego i nieprzejednanego demokraty. Przypomina to do złudzenie naszego byłego prezydenta. Nawet przebieg kariery mieli bardzo podobny….. Przypomnę, że Krawczuk latach 1960–1967 pełnił funkcję kierownika wydziału do spraw agitacji i propagandy regionalnego komitetu KPZR w Czernniowcach. W latach 1981–1991 wchodził w skład Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Ukrainy. W latach 80-tych był deputowanym X i XI kadencji Wierchownej Rady, następnie po 1990 został deputowanym XII kadencji Wierchownej Rady Ukraińskiej SRR. W latach 1990–1991 był członkiem najwyższego kierownictwa partii, czyli Biura Politycznego KC Komunistycznej Partii Ukrainy. 

Na wideo od 32:10 sek.

https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%81eonid_Krawczuk

*

Zgodnie z wczorajszym raportem SMM OBWE obserwatorzy na donieckim odcinku frontu odnotowali obecność sprzętu USZ poza wyznaczonymi miejscami składowania broni oraz w strefie bezpieczeństwa:

– ️ 1 SAM „Tunguska” koło miejscowości Konstantinowka,
– ️ 1 BMP w pobliżu miejscowości Kamienka.

Poza tym, o godzinie 10:45 w rejonie osiedla Piaski- na liniach obronnych USZ, zarejestrowano fakt prowadzenia robót fortyfikacyjnych przez ukraińskich żołnierzy. W ten sposób USZ ponownie naruszyły warunki Dodatkowych Środków wzmocnienia przestrzegania zawieszenia broni.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation

2 min.

Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.00 7 грудня 2020 року.

Сала Україні!

Ситуація в районі проведення операції Об’єднаних сил залишається стабільною та повністю контрольованою. Українські захисники продовжують сумлінно виконувати завдання за призначенням.

Минулої доби, 6 грудня, на ділянках відповідальності українських підрозділів спостерігалася тиша.

Від початку поточної доби, 7 грудня, у районах відповідальності українських підрозділів порушень режиму припинення вогню не зафіксовано. По всій лінії розмежування спостерігається тиша.

Підрозділи, залучені до проведення операції Об’єднаних сил, продовжують неухильно дотримуватися умов режиму припинення вогню та готові миттєво реагувати на будь-які зміни оперативної обстановки.

Сала Україні!

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:

***

***

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

51 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 07.12.2020r.- 1996 dzień od nowego rozejmu.

 1. Epidemia koronawirusa na Ukrainie. Dramatyczna sytuacja w obwodzie czernichowskim gdzie brakuje miejsc w szpitalach dla chorych na COVID-19, zdesperowane władze planują „zagospodarować” na prowizoryczne szpitale dwie sale sportowe oraz nieczynną kolonię karną w miejscowości Priłuki;
  https://www.obozrevatel.com/society/kisloroda-ne-hvataet-na-na-vyipisku-otpravlyayut-po-uskorennoj-protsedure-chto-proishodit-v-bolnitsah-na-chernigovschine-gde-lechat-covid-19.htm
  Z kolei w Kijowie policja przeprowadziła „nalot” na jeden z klubów nocnych w którym łamano ograniczenia dotyczące zgromadzeń (zebrało się tam około 500 osób) wprowadzone w zwiazku z epidemią koronawirusa;
  https://kiev.strana.ua/305201-nochnoj-klub-v-kieve-rabotal-s-narusheniem-karantinnykh-norm-eho-prishlos-zakryt.html
  W temacie nagłego spadku na Ukrainie liczby wykrytych przypadków zarażenia koronawirusem, cytat „Jest więc oczywiste, że przyczyną gwałtownego spadku zapadalności nie była stabilizacja sytuacji epidemiologicznej, ale gwałtowny spadek liczby wykonywanych testów PCR (prawie dwukrotnie)”;
  https://strana.ua/news/305188-pochemu-v-ukraine-rezko-snizilos-chislo-zarazhennykh-koronavirusom.html

  Polubione przez 3 ludzi

  • Ad. 3

   Zwróć uwagę, że i u nas nastąpił jakimś cudem, w ciągu jednego dnia, gwałtowny spadek liczby zachorowań.
   Czyżby otwarcie galerii handlowych dało taką moc w narodzie?

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 5 ludzi

   • przepraszam, że się wtrącę, ale pozytywne testy nie pokazują zachorowań, a jedynie jak nazwa wskazuje pozytywny wynik testów na coronawirusa, należy do tego dodać, że wiarygodność tych testów jest na poziomie +/- 50 %. Można rzucić monetą, będzie taniej.

    Polubione przez 2 ludzi

    • Ja ze swej strony Marto dziękuję za to profesjonalne doprecyzowanie problemu, ale……ilość robionych testów przekłada się także na ujawnienie liczby osób chorych na Covid-19.

     Tak więc testy działają jako czynnik profilaktyki, ale też i wykrycia konkretnej choroby.

     Pozdrawiam.

     Polubienie

 2. Ukraińska codzienność. W obwodzie dniepropietrowskim policja zatrzymała bande handlarzy narkotyków, składającą sie z 25 uzbrojonych osób, które najprawdopodobniej jechały „na robotę” w jednej z miejscowosci obwodu dniepropietrowskiego;
  https://dnepr.strana.ua/305142-politsija-zaderzhala-bandu-narkodilerov-v-dnepropetrovskoj-oblasti-.html
  Widoczek z peronu w Odessie, gdzie pracownik ukraińskich kolei rąbał drewno by ogrzać pociąg;
  https://odessa.strana.ua/305156-video-kak-provodnik-ukrzaliznytsi-kolol-drova-chtoby-obohret-vahon-.html
  W obwodzie połtawskim SBU zatrzymało dowództwo jednej ze stacjonujacych tam jednostek wojskowych, którzy dokonywali zakupów po zawyżonych cenach umundurowania wojskowego, powodując straty dla ukraińskiego budżetu w wysokosci miliona hrywien;
  https://strana.ua/news/305199-sbu-razoblachila-na-krupnoj-rastrate-komandovanie-voinskoj-chasti-pod-poltavoj.html

  Polubione przez 4 ludzi

 3. W temacie gazowym, czyli wznowiono prace przy budowie gazociagu ‚Nord stream 2″. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami wznowienie prac nastapiło 5 grudnia, układanie rur ma potrwać do 31 grudnia;
  https://rg.ru/2020/12/06/v-germanii-nachalas-dostrojka-severnogo-potoka-2.html
  https://hromadske.ua/ru/posts/rossiya-vozobnovila-stroitelstvo-severnogo-potoka-2-posle-pochti-godovoj-pauzy
  Ps. Ciekawe czy USAmany zaczną bombardować niemieckie miasta :-)))

  Polubione przez 5 ludzi

 4. Takie tam moje przemyślenia, jakie mnie naszły po przeczytaniu wstępniaka AdNovum.

  Krawczuk liczy na zmianę wektorów amerykańskiej polityki za prezydentury Bidena, stąd te zapowiedzi poszukiwań nowych wpływów i poparcia (czytaj: w USA) w walce Ukrainy z agresorem i sugestie o usunięciu Rosji ze SWIFT, bo tylko USA realnie mają takie możliwości by to uczynić.
  Czy Stany spełnią to życzenie? Wysoki urzędnik z administracji Trampa stwierdził, że w Rosji nie ma już czego sankcjonować, wszystkie możliwości są już wyczerpane.
  Czy USA rozbroją się z ostatecznego argumentu najcięższej wagi w walce z Rosją, by osłonić jakiegoś pionka na geopolitycznej szachownicy”? Wątpię.
  Tramp z jednej strony poprzez sankcje na NS-2 wywierał na Rosję presję a z drugiej czynił złudne nadzieje na normalizację, by ta przystąpiła do koalicji antychińskiej, albo przynajmniej neutralna była w tym konflikcie. Amerykańska polityka w tym przypadku poniosła całkowite fiasko, wręcz przeciwny odniosła skutek. Rosja i Chiny zacieśniły wzajemne stosunki wchodząc w nieformalny sojusz, a z drugiej strony skonfliktowała ze sobą kraje Uni , wywołując przy tym w Niemczech antyamerykańskie nastroje.

  Demokraci zmienią priorytety polityki zagranicznej USA, będą chcieli wpierw zneutralizować Rosję,
  czyli wykończyć ją gospodarczo i prestiżowo, otwierając z nią wszystkie możliwe konflikty i nadgraniczne wojny (Mołdawia już jest uaktywniona) zanim wejdą w wojnę z Chinami.

  Oświadczenie Krawczuka odczytywałbym raczej jako strach przed tym co teraz może nastąpić, że teraz konflikt zostanie odmrożony i Ukraina będzie musiała przystąpić do wojny.
  Trywializując jego oświadczenie, czyli tłumacząc ten dyplomatyczny bełkot na język potoczny, to on uprzedza Amerykanów, że zawiedli się na Uni i odtąd to tylko USA będą ich Patronem, ale ,,Pane , nie wysyłaj nas do wojny, my jeszcze nie gotowi, masz przecież jeszcze sankcje na SWIFTa, my nie chcemy z Ruskimi wojny, bo to nie pasuje do naszej ,,demokratycznej filozofii” (czytaj: przecież my tą wojnę przegramy), dobij Rosję SWIFTEM a my potem Donbas wyriezamy, obozy koncentracyjne już mamy.

  Podsumowując, na Ukrainie pierwsze oznaki paniki, że czas obszczekiwania Rosji już się skończył i hegemon zażyczy sobie, by teraz szarpali za nogawki a przecież Ukraina to pinczerek do Rosji.

  Polubione przez 6 ludzi

   • …bo w tej grze nie chodzi o to, by ten ukrokundelek złapał donbaskiego zająca, bo na to nie ma najmniejszych szans.
    W tej grze chodzi oto, by ten kundel szczekaniem wkurwiał za płotem rosyjskiego niedzwiedzia.

    Polubione przez 5 ludzi

  • *6+!!!!

   Bardzo dobre przemyślenia….

   Ja zaś ze swej strony sądzę, że jest to szantaż, który wg. Krawczuka zmusi Rosję do uległości wobec Ukrainy, a więc odejście od porozumień mińskich. A co dalej za tym idzie; wycofanie swojej pomocy dla republik Donbasu.

   Postawa Krawczuka, może też dowodzić chaosu jaki się wdarł na szczyty władzy po przejęciu jej przez Zełenskiego i jego kumpli z kabaretu.

   Zwróć uwagę na fakt, że każdy kto ze strony ukraińskiej wypowiada się w sprawie Donbasu, ma zupełnie nowy pomysł negujący dotychczasowe osiągnięcia….

   Dlatego też nie przejmowałbym się za bardzo tym co proponuje Krawczuk Ameryce, czyli Bidenowi, bo nie jest on dla niego żadnym autorytetem. Podobnie jak kabareciarz na stanowisku prezydenta samoistnej.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 5 ludzi

  • Z argumentami się zgadzam całkowicie, tylko mam nieco odmienne wnioski. USA wciąż zmagają się z koronakryzysem-straty w 2020 roku wyniosą 2-3% PKB. W 2021 roku również nie będzie łaskawy, mocarstwo zaliczy kolejny już spadek PKB (prawdopodobnie w granicach 1%).
   Tymczasem pomimo zarazy Chiny w tym roku zalicza wzrost PKB i istnieje szansa że gospodarczo wyprzedzą USA
   https://www.obserwatorfinansowy.pl/tematyka/makroekonomia/trendy-gospodarcze/chiny-nie-przegraja-gospodarczo-na-pandemii/
   USA nie ma już czasu walczyć z Rosja jej główny rywal stał się zbyt potężny. Nie pomogły sankcje nałożone przez Trumpa, w wojnie gospodarczej przegrana stroną były USA. Teraz USA musi znaleźć sojuszników. Mogą to być kraje azjatyckie, UE. USA nie mogą prowadzić wojny na wielu frontach, więc będą chciały uspokoić sytuację, byleby tylko móc skupić wysiłki na głównym teatrze działań (Azja).

   Polubione przez 4 ludzi

   • Rzeczywiście, dobry czas dla USA się kończy, okno możliwości już im się domknęło.
    Chyba zanadto zawyżałem możliwości USA. Przedwyborcze odgrażanie się Bidena, jak to on unicestwi Rosję jak dojdzie do władzy, wziąłem zbyt na serio – jako pomruki lwa, a to tylko stary Osioł Demów na bidecie porykiwał. 😆😂🤣

    Polubione przez 3 ludzi

 5. Dla zainteresowanych, artykuł o tym jakie konsekwencje może ponieść Kijów za niewywiązanie sie z ostatnich żądań „zachodnich partnerów”, czyli wycofania decyzji ukraińskiego Trybunału Konstytucyjnego o zniesieniu odpowiedzialności karnej za nieprawdziwe informacje zawarte w deklaracji elektronicznej,
  plus ciągle niezałatwiona sprawa niezgodnego z prawem powołania na stanowisko szefa NABU Artema Sytnika;
  https://strana.ua/articles/303805-chto-proiskhodit-v-konstitutsionnom-sude-i-kak-eho-vyvedut-iz-krizisa-.html

  Polubione przez 3 ludzi

 6. W temacie ‚super hiper” ukraińskich pocisków rakietowych ‚Neptun” którymi chwala się ostatnio Ukraincy. Głownodowdzący sił zbrojnych Ukrainy gen. Rusłan Chomczak przyznał ze wejdą one na stan ukraińskich sił zbrojnych, w najlepszy razie dopiero pod koniec przyszłego roku i to w bardzo skromnej liczbie to znaczy jednego dywizjonu (sześć wyrzutni rakietowych) zamiast zaplanowanych pięciu dywizjonów;
  https://korrespondent.net/ukraine/4303518-hlavnokomanduuischyi-vsu-rasskazal-o-problemakh-s-raketamy-neptun

  Polubione przez 4 ludzi

 7. Na Ukrainie skandal w zwiazku z opublikowaniem w internecie zdjęć i filmiku przedstawiajacych rąbanie drewna na peronie w Odessie przez konduktora ukraińskich kolei. Zarząd ukraińskich kolei tłumaczy się że jest to skutek tego ze tabor jaki posiada jest przestarzały a także że brakuje innego paliwa do ogrzewania wagonów pasażerskich ponieważ „zaspano” z tegorocznym przetargiem na zakup węgla;
  https://strana.ua/news/305235-pochemu-provodniki-ukrzaliznytsi-rubjat-drova-na-khodu-i-kholodno-li-v-vahonakh.html

  Polubione przez 4 ludzi

 8. Pojawiło się zdjecie odstrzelonego przez rosyjskich pograniczników „pacjenta” który wraz z dwójka innych próbował nielegalnie przedostać się na terytorium Rosji, a po tym jak próbowali zatrzymać ich rosyjscy pogranicznicy zaczał się ostrzeliwać. Strona ukraińska zaprzecza że na granicy z FR doszło do jakiejkolwiek strzelaniny;
  https://colonelcassad.livejournal.com/6382703.html
  Podobno była to „specoperacja” SBU i wywiadu ukraińskiego Ministerstwa Obrony której celem miało być porwanie na terytorium FR mężczyzny którego strona ukraińska oskarza o uczestniczenie w konflikcie na Donbasie oczywiście po stronie republik;
  https://colonelcassad.livejournal.com/6382061.html

  Polubione przez 3 ludzi

 9. Trzy lata więzienia za udział w wojnie na Ukrainie. Taki ostateczny wyrok zapadł w sprawie Czecha Pavla Kafki, który walczył po stronie prorosyjskich separatystów w latach 2015 i 2016.
  Prokuratura żądała dla niego kary 12 lat pozbawienia wolności oskarżając o terroryzm. Latem sąd w Budziejowicach skazał go za “udział w zorganizowanej grupie przestępczej” na 3 lata więzienia w zawieszeniu na 5 lat. Obydwie strony odwołały się od wyroku. Sąd Najwyższy uznał w piątek, że wyrok nie zostanie zawieszony i mężczyzna musi odbyć karę. O sprawie poinformowało w niedzielę Radio Swaboda.
  https://www.wojskonews.pl/article,trzy_lata_wiezienia_za_udzial_w_wojnie_na_ukrainie.html

  Polubione przez 3 ludzi

 10. OT wojskowe z naszego kraju
  Polskie Siły Zbrojne w niewielkim zakresie wykorzystują możliwości systemów bezzałogowych latających (bsl) mimo, że są one produkowane w kraju. Takie systemy jak wielozadaniowy FlyEye i amunicja krążąca Warmate nie tylko są dostarczane przez GRUPĘ WB dla odbiorców w Polsce, ale również eksportowane do wielu państw.
  https://www.defence24.pl/polskie-mozliwosci-i-wojny-bezzalogowcow

  Polubione przez 3 ludzi

 11. DEPOPULACJA Ukrainy trwa w najlepsze. Cytat „Rok jeszcze się nie skończył, ale na Ukrainie naturalny spadek liczby ludności jest równoznaczny ze zniknięciem z mapy kraju w tym samym czasie Czerniowiec (250 tys.) i Użhorodu (115 tys.) lub Równego i Sewierodoniecka, czy całkowicie Winnicy. Szczerze mówiąc, boję się na to patrzeć”…
  https://strana.ua/opinions/305177-s-karty-ukrainy-odnovremenno-ischezli-chernovtsy-i-uzhhorod.html

  Polubione przez 3 ludzi

  • To jeszcze nie koniec. Wyższa śmiertelność w 2020 roku spowodowana koronawirusem i zapaścią służby zdrowia (w Polsce też widać ten problem) jest dopiero początkiem. Problemem jest koronakryzys, wiele par nie decyduje się na posiadanie dzieci, często też Ukrainki dokonują aborcji ze względu na trudna sytuację ekonomiczną.
   W 2021 roku, na Ukrainie, urodzi się znacznie mniej dzieci niż w 2020. I znów nastąpi spadek liczby mieszkańców. Sytuacja demograficzna Ukrainy była zła już w czasie rewolucji godności, obecnie to już katastrofa. Wiadomo już, że system emerytalny na Ukrainie nie ma szans na utrzymanie się w obecnej formie. Prawdopodobnie cały ciężar utrzymania emerytów zrzuci się na najbliższą rodzinę.

   Polubione przez 3 ludzi

 12. W temacie gazowym czyli Niemcy znowu stawiają się USA w sprawie ‚NS2″. Rzeczniczka niemieckiego ministerstwa energetyki Anna Sophie Eichler powiedziała, że ​​Niemcy uznają za nielegalne sankcje i sprzeczne z prawem miedzynarodowym, które USA chce nałożyć na gazociąg „Nord Stream 2”, w odpowiedzi na wystąpienie Ambasadora USA w Niemczech który wezwał UE do zablokowania budowy „NS2”;
  https://strana.ua/news/305271-hermanija-nazvala-nepravomernymi-uhrozy-ssha-po-severnomu-potomu-2.html

  Polubione przez 3 ludzi

 13. Artykuł wart przeczytania, czyli „Niewielkim echem odbiło się w Polsce podpisanie umowy o regionalnym kompleksowym partnerstwie gospodarczym (RCEP). Tymczasem może ona poważnie zmienić globalny układ gospodarczy. Porozumienie swoim zasięgiem obejmuje bowiem blisko jedną trzecią światowej ludności oraz PKB”;
  https://kresy.pl/publicystyka/azja-pokazuje-ekonomiczna-sile/
  Ps. Zaczyna się kształtowanie WSCHÓDAZJI…

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.