Wojna domowa na Ukrainie 11.12.2020r.- 2000 dzień od nowego rozejmu.


Niemy krzyk”– dzień 270.

Z okazji pierwszej rocznicy spotkania przywódców krajów formatu normandzkiego w Paryżu (9 grudnia 2019r.), biuro prezydenta Ukrainy zorganizowało okolicznościowe spotkanie, w którym m.in. uczestniczyli- poza pracownikami kancelarii prezydenta: Anka Feldgusen- ambasador nadzwyczajna i pełnomocna Niemiec na Ukrainie, Etienne de Ponsen- ambasador nadzwyczajny i pełnomocny Francji na Ukrainie oraz grupa deputowanych Wierchownej Rady; Aleksander Truchin i Elena Szuljak.


„W bezpośrednich negocjacjach między przywódcami państw uczestniczących w formacie normandzkim można osiągnąć najbardziej wymierne efekty w dążeniu do pokoju w Donbasie”
– podkreślił ukraiński  prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

„Droga do pokoju jest zawsze ciernista. Ale to jest droga, którą muszą podążać obie strony. Aktywność Ukrainy w procesie negocjacyjnym pokazała całemu światu, a przede wszystkim mieszkańcom Donbasu, że to my jesteśmy zainteresowani pokojem, a Rosja blokuje realizację porozumień” – zaznaczył ukraiński prezydent.

Wołodymyr Zełenskij powiedział, że Ukraina jest gotowa do kolejnego etapu wycofywania wojsk i oczyszczania nowych terenów, a także kolejnej rundy wzajemnego uwalniania zatrzymanych.

Prezydent podkreślił, że mimo trudności po raz pierwszy w latach wojny udało się doprowadzić do rzeczywistego zawieszenia broni, które w zasadzie trwa od 27 lipca 2020 roku. Dzięki temu uratowano dziesiątki istnień ukraińskich wojskowych i cywilów.

Ponadto władze ukraińskie ułatwiły kandydatom z terenów okupowanych warunkową rekrutację na uniwersytety i zbudowały nowe, nowoczesne punkty kontrolne wejścia / wyjścia (PKW/W) z centrami świadczenia usług administracyjnych na linii demarkacyjnej. Zdaniem Zełenskiego po przez te działania  Ukraina demonstruje obywatelom Donbasu po obu stronach linii demarkacyjnej, że pokój jest rzeczywisty.

„Ukraina jest w stanie wygrać walkę o emocje mieszkańców tymczasowo okupowanego terytorium. Robimy bardzo konkretne rzeczy, które wyraźnie pokazują wszystkim mieszkańcom Doniecka i Ługańska przekraczającym linię demarkacyjną, że Ukraina jest znacznie lepsza niż nierozpoznane, niefunkcjonalne, samozwańcze struktury”– powiedział Wołodymyr Zełenski.

Także partnerzy w formacie normandzkim świętowali postępy Ukrainy na drodze do pokoju.

I tak, Anka Feldgusen, ambasador nadzwyczajna i pełnomocna Niemiec na Ukrainie, za najważniejszy wynik zeszłorocznego spotkania przywódców czwórki normandzkiej uznała osiągnięcie porozumień o zawieszeniu broni w Donbasie.

„Ten reżim ciszy uratował życie wielu żołnierzom i mieszkańcom wschodniej Ukrainy. Również wymiana więźniów odbyła się dwukrotnie – to też jest ważne”– powiedziała ambasador Niemiec.

Anka Feldgusen między innymi przywołała jako przykład otwarcie dwóch nowych punktów kontrolnych wejścia / wyjścia „Szczastje” i „Złotoje”. Jednocześnie wyraziła ubolewanie, że przedstawiciele terytoriów czasowo okupowanych  ze swojej strony odmówili otwarcia tych punktów kontrolnych.

„Moim zdaniem Mińsk pozostaje niekwestionowanym formatem dalszych, przyszłych dobrych wyników. Cała czwórka normandzka: Francja, a zwłaszcza Niemcy, stoją ramię w ramię z Ukrainą w walce o przezwyciężenie tego konfliktu”– powiedziała Anka Feldgusen.

Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Francji na Ukrainie Etienne de Ponsen skupił się na zmianie kwestii wzajemnego uwalniania zatrzymanych, która nastąpiła po szczycie przywódców państw-uczestników formatu normandzkiego w Paryżu, a także na zawieszeniu broni w Donbasie.

„Jednocześnie pozostaje wiele do zrobienia zarówno na poziomie prezydentów i szefów rządów, jak i doradców dyplomatycznych pracujących w odpowiednim formacie” – powiedział Etienne de Ponsen.

Podkreślił, że Francja, jako uczestnik negocjacji w formacie normandzkim, jest przekonana o skuteczności tej platformy negocjacyjnej. Według Etienne de Ponsen format ten przyczynia się do poszukiwania rozwiązania, które pozwoliłoby przywrócić pokój w Donbasie.

„Prezydent Francji Emmanuel Macron i zespoły pracujące w Paryżu i ambasadzie w Kijowie są nadal zmobilizowane, aby osiągnąć ten cel” – powiedział ambasador Francji na Ukrainie.

Deputowany ludowy Aleksander Truchin podkreślił, że w ciągu ostatniego roku uczyniono więcej dla osiągnięcia pokoju w Donbasie niż w poprzednich pięciu latach. W szczególności zwolniono Ukraińców, którzy byli nielegalnie przetrzymywani przez około pięć lat na terenach okupowanych iw Rosji.

„Człowiek stał się głównym priorytetem naszego zespołu i prezydenta Zełenskiego w dążeniu do pokoju. Nie przestaniemy. To tylko pierwsze kroki na naszej drodze do pokoju. Pomożemy prezydentowi w zapewnieniu pokoju w Donbasie i to jest nasz priorytet ”– powiedział Aleksander Truchin.

Deputowana ludowa Ukrainy Elena Szuljak podkreśliła, że ​​mało kto spodziewa się, że prezydent Wołodymyr Zełenski będzie w stanie szybko odblokować format normandzki, który tak naprawdę nie działa od 2016 roku.

Zwróciła uwagę, że odblokowanie negocjacji w formacie normandzkim pozwoliło Ukrainie osiągnąć postęp w trzech obszarach: pomocy humanitarnej, społecznej i bezpieczeństwa. Tak więc w ciągu ostatniego roku udało się zwrócić ukraińskich więźniów, przywrócić kilka ważnych obiektów infrastrukturalnych (odbudować most w Stanicy Ługańskiej, otworzyć punkt kontrolny) i osiągnąć długotrwałą ciszę.

„Obecnie format normandzki jest tak naprawdę jedyną platformą roboczą, która pomogła poruszyć ważne tematy w negocjacjach, które albo zostały wyciszone wcześniej, albo nie osiągnęły obecnego poziomu dyskusji”– podsumowała Elena Szuljak.

Jak widać zmieniła się narracja dotycząca niedawnych koncepcji planu „B”, który także przewidywał rozwiązanie siłowe wobec republik donbaskich.

Potwierdzeniem zmiany tej aury mogą być tezy zawarte w wywiadzie jaki udzielił portalowi Ukraińskie Nowosti, Michaił Podolak, doradca szefa gabinetu prezydenta Ukrainy Andrija Jermaka.

Ujawnił, on, że „rok po szczycie w formacie normandzkim prezydent Wołodymyr Zełenski zdecydował się kontynuować negocjacje z prezydentem Rosji Władimirem Putinem i nie przechodzić do zapowiadanego ‚Planu B’ dla Donbasu, bo strategia ta przyniosła efekty w ciągu roku.”

„W tym roku Wołodymyrowi Zełenskiemu udało się zrobić kilka fundamentalnie ważnych rzeczy, których poprzedni prezydent nie zdołał przez całą swoją kadencję. Sytuacja znacznie się zmieniła w porównaniu z tym, co było jesienią ubiegłego roku przed pierwszym szczytem czwórki normandzkiej prezydenta Zełenskiego”– wyjaśnił Podolak.

Doradca Jermaka zwrócił uwagę, po pierwsze, „dziesięciokrotne zmniejszenie ostrzału i tym samym ratowanie dziesiątków istnień wojskowych i cywilnych”, po drugie „rozwiązanie kwestii tranzytu rosyjskiego gazu na wyjątkowo korzystnych dla Ukrainy warunkach”, po trzecie- „aspekty humanitarne i odbudowa infrastruktury w Donbasie”.

„Jeśli więc sytuacja uległa istotnej zmianie, to pozwala to ukraińskiej drużynie działać inaczej, niż zakładano rok temu.”– powiedział Podolak.

W związku z tym, jego zdaniem, nie jest to już kwestia wycofania się z negocjacji, ich zasadniczych zmian czy uruchomienia „Planu B”.

„Teraz mówienie o planach A, B i tak dalej jest już niewłaściwe. Łączymy elementy różnych strategii i kontynuujemy negocjacje we wszystkich formatach, które mogą przynieść i już przynoszą bardzo konkretne pozytywne rezultaty dla Ukrainy.”– podkreślił Podolak.

W szczególności Ukraina jest zdecydowana kontynuować negocjacje w „formacie normandzkim” z Rosją, Niemcami i Francją.

„Zmiana sytuacji pokazuje, że w negocjacjach z udziałem prezydenta Rosji można osiągnąć znacznie więcej niż w innych formatach czy bez negocjacji. Czy trzeba osobno wyjaśniać, dlaczego w określonych systemach politycznych jedna osoba podejmuje kluczowe decyzje i dlaczego ta osoba powinna brać udział w negocjacjach, jeśli ze swojej strony chcemy pozytywnego postępu w kierunku pokoju? Dlatego Ukraina nalega na nowe spotkanie przywódców czwórki normandzkiej”- wyjaśnił Podolak.

Jego zdaniem Ukraina „z ufnością” zmierza w kierunku tego spotkania.

https://www.president.gov.ua/ru/news/volodimir-zelenskij-pro-richnicyu-samitu-normandskoyi-chetvi-65489,

https://www.facebook.com/mpodolyak2.

*

A na donieckim odcinku frontu w ciągu minionej doby USZ 3 razy naruszyły warunki rozejmu i 4 razy warunki Dodatkowych Środków wzmocnienia i zapobiegania naruszeń reżymu ciszy.

I tak, do naruszeń warunków rozejmu doszło o godzinie 02:58, 03:15 i 10:27, kiedy to ukraińscy żołnierze przeprowadzili dwa ostrzały przy użyciu moździerzy kaliber 120 mm (12 min) z kierunku wsi Wodianoje- na południowym odcinku frontu, w stronę Nowej Tawrii. Następnie przy użyciu ręcznego granatnika przeciwpancernego RPG-7 (2 granaty), przeprowadzili ostrzał z kierunku Awdiejewki w stronę Jakowlewki- w rejonie Doniecka.

Poza tym, jak już wspomniałem wcześniej, USZ naruszały warunki Dodatkowych Środków w rejonie wsi Opytnoje (o godzinie 10:10, 11:50, 12:10 i 15:35), prowadząc tam prace fortyfikacyjne, także przy użyciu ładunków okopowych (łącznie 9 eksplozji). Prace te prowadzono na stanowiskach bojowych USZ, w ten sposób naruszając 4 razy Dodatkowe Środki kontroli i wzmocnienia warunków rozejmu.

Dodam jeszcze, że zauważalny ostatnio wzrost aktywności ogniowej ze strony ukraińskich formacji zbrojnych na południowym odcinku frontu związany jest z przybyciem pod Mariupol jednostki specjalnej „Niedźwiedzie”, złożonej z ukraińskich nacjonalistów prowenencji banderowskiej.

Taką informację wczoraj przekazał Departament Miicji Ludowej DRL:

„Najprawdopodobniej wzrost aktywności ogniowej w kierunku Mariupola wiąże się z przybyciem ukraińskich nacjonalistów. Z naszych informacji wynika, że ​​w rejon odpowiedzialności 36 brygady w okolicach wsi Wodianoje przybyła jednostka specjalna ‚Niedźwiedzie’ z ukraińskich Sił Specjalnych Operacji , złożona z radykalnych ukraińskich bojowników, aby przeprowadzić tam prowokacje”– zaznaczył DML DRL.

W listopadzie przybyła specjalna grupa „Niedźwiedzie”. Bojcy zajęli teren kontrolowany przez władze ukraińskie we wsi Lebiedinskoje na wschód od Mariupola. Mieli ze sobą broń snajperską, ale banderowcy byli również szkoleni w bojowym użyciu moździerzy.

https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0%B8%D0%BB%D1%8B_%D1%81%D0%BF%D0%B5%D1%86%D0%B8%D0%B0%D0%BB%D1%8C%D0%BD%D1%8B%D1%85_%D0%BE%D0%BF%D0%B5%D1%80%D0%B0%D1%86%D0%B8%D0%B9_%D0%A3%D0%BA%D1%80%D0%B0%D0%B8%D0%BD%D1%8B

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation

6 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.00 11 грудня 2020 року.

Сала Україні!

У районі проведення операції Об’єднаних сил ситуація залишається контрольованою українськими захисниками. Наші воїни, дотримуючись досягнутих домовленостей, непохитно стоять на захисті держави.

Минулої доби, 10 грудня, російсько-окупаційні війська вісім разів порушили режим припинення вогню.

Так, у районі відповідальності наших бригад неподалік населених пунктів Водяне та Лебединське противник відкривав вогонь з гранатометів різних систем, а біля Мар’їнки – зі станкового протитанкового гранатомета та стрілецької зброї. Також противник вів обстріл українських позицій зі стрілецької зброї поблизу населеного пункту Старогнатівка. Ще три порушення режиму припинення вогню було зафіксовано у передмісті Авдіївки. Тут ворог відкривав вогонь з ручних протитанкових гранатометів.

Про порушення режиму припинення вогню збройними формуваннями Російської Федерації повідомлено представників ОБСЄ через Українську сторону СЦКК.

Вогневі провокації противника не несли загрози українським захисникам, тому наші воїни зброю у відповідь не застосовували. Серед особового складу Об’єднаних сил бойових втрат і поранень немає.

Від початку поточної доби, 11 грудня, по всій лінії розмежування сторін спостерігається тиша. Режим припинення вогню зберігається у повній мірі.

Підрозділи Об’єднаних сил пильно спостерігають за ворогом і готові миттєво реагувати на будь-які зміни оперативної обстановки.

Сала Україні!

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:

***

***

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

40 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 11.12.2020r.- 2000 dzień od nowego rozejmu.

 1. W temacie energetycznym. Pierwsze przymrozki w Europie spowodowały skok cen gazu ziemnego do maksymalnej wartości w ciągu ostatnich dwudziestu miesięcy, ze 183 $ na początku tego miesiaca do 194,9 $ za tysiąc metrów sześciennych obecnie;
  https://www.interfax.ru/business/740829
  Oznacza to jednak dalsze podwyżki opłat cen za gaz na Ukrainie;
  https://strana.ua/news/306045-kak-rekordnye-tseny-na-haz-v-evrope-udarjat-po-platezhkam-ukraintsev.html

  Polubione przez 4 ludzi

 2. W temacie przemytu na Ukrainie. Ukraińscy pogranicznicy zatrzymali na granicy ukraińsko – węgierskiej obywatela Wegier który próbował wwieźć nielegalnie na terytorium Węgier „lewe” papierosy. Mężczyzna podczas kontroli wylegitymował sie paszportem dyplomatycznym, próbując w ten sposób uniknąć odpowiedzialności karnej. Jak się okazało był to były wegierski parlamentarzysta, członek Węgierskiej Partii Socjalistycznej, z której własnie go usunieto;
  https://strana.ua/news/306036-byvshij-deputat-iz-venhrii-popalsja-na-kontrabande-siharet.html

  Polubione przez 3 ludzi

 3. Kolejne „njusy” z „juesej”, czyli pobito kolejny „antyrekord” w zwiazku z epidemią koronawirusa. Jak informują amerykańskie media liczba zmarłych z powodu COVID – 19 w USA przewyższyła już liczbe amerykańskich ofiar w czasie IIWŚ, czyli 292,098 w porównaniu do 291,557;
  https://www.businessinsider.com/more-americans-dead-covid-19-us-battle-deaths-wwii-2020-12?IR=T
  https://www.nbcnews.com/news/us-news/live-blog/2020-12-10-covid-live-updates-vaccine-news-n1250668/ncrd1250813#liveBlogHeader

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Czyżby się wyjaśniało czyje „specsłuzby” stały za „gejowskim burdelem” w Brukseli? Cytat „Przemysław P., David Manzheley czy Adam Borg? Kim jest organizator orgii w Brukseli? Dziennikarze Faktu „ustalili”, że mężczyzna poszukiwany przez polską policję próbuje przybrać kolejną tożsamość i obecnie podaje się za FRANCUZA”;
  https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/kim-jest-organizator-slynnej-orgii-w-brukseli-nowe-informacje/k24f7sw,79cfc278

  Polubione przez 3 ludzi

 5. Dla zainteresowanych, artykuł z ukraińskiego portalu ‚Strana.ua” o zaocznym wyroku 19 lat więzienia dla jednego z liderów tzw. Medzlisu Krymskotatarskiego Lenura Isljamowa. W ten sposób rosyjski sąd „docenił” ( na razie zaocznie) jego „wkład” w tzw. blokadę energetyczną Krymu, czyli odcięcie półwyspu od dostaw prądu z Ukrainy w 2015 roku. W artykule przypomniano także przeszłośc tego „Tatara Krymskiego” (urodzonego w Uzbekistanie) posiadacza paszportu rosyjskiego, który przed kijowskim majdanem robił interesy w Rosji, a po „aneksji Krymu” pełnił wysokie funkcje we „władzach okupacyjnych (był m.in p.o. wicepremiera)” Krymu;
  https://strana.ua/news/305954-lenur-isljamov-chto-izvestno-pro-krymskoho-tatarina-kotoroho-v-rossii-posadili-na-19-let.html

  Polubione przez 3 ludzi

 6. Kancelaria Prezydenta we współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych i z podmiotami zaangażowanymi w zbiórkę darów zorganizowała kolejną edycję akcji „Pomoc Polakom na Wschodzie”. Świąteczno-noworoczne dary trafią do naszych rodaków na Ukrainie.
  https://m.naszdziennik.pl/artykul/230249
  Komentarz: Mam nadzieję, że tym razem ukraińscy pogranicznicy nie zatrzymają pomocy dla kresowiaków.
  https://rzeszow.tvp.pl/45746207/kolejne-dary-dla-polskich-rodzin-na-ukrainie-zatrzymane-na-granicy
  https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2019-12-12/paczki-z-darami-zatrzymane-na-granicy-z-ukraina-trafia-do-potrzebujacych-w-polsce/

  Polubione przez 3 ludzi

 7. Ukraina wyemituje dług o wartości 500 mln USD. Będą to euroobligacje o terminie zapadalności w roku 2033, informuje Reuters.
  Kraj oferuje rentowność tych papierów na poziomie 6,4 proc. Na początku grudnia premier Ukrainy zapowiadał, że Kijów może do połowy miesiąca pożyczyć około 1 mld USD na zewnętrznym rynku gdyż fisakiem zakończyła się umowa pożyczkowa z MFW o wartości 5 mld USD.
  https://www.pb.pl/ukraina-sprzeda-500-mln-usd-dlugu-1102975
  Komentarz: Przynajmniej oprocentowanie obligacji jest na w miarę dobrym dla Ukrainy poziomie. Dla przypomnienia, gdy głównymi pożyczkodawcami byli oligarchowie to przez przypadek oprocentowanie roczne wynosiło 10%.

  Polubione przez 3 ludzi

 8. Ukraina planuje w najbliższej przyszłości przystąpić do „Sojuszu Bezwęglowego”, a do 2070 roku całkowicie zrezygnować z węgla. Zadeklarował to premier Ukrainy Denys Szmyhal podczas Niemiecko-Ukraińskiego Forum Energetycznego.
  „Wkrótce Ukraina dołączy do „Sojuszu Bezwęglowego”. Planujemy stopniowo, do 2050 r., zredukować liczbę kopalń, a do 2070 r. zrezygnować z paliw kopalnych, stając się neutralnymi klimatycznie” – powiedział.
  https://kresy24.pl/ukraina-chce-do-2070-roku-calkowicie-zrezygnowac-z-wegla/
  Komentarz: Może to lekko złośliwe, ale patrzac jak oligarchowie niszczą sektor górniczy to możliwe, że projekt uda się zrealizować Ukrainie dużo szybciej niżby można byłoby się spodziewać.

  Polubione przez 3 ludzi

 9. Podczas gdy na Ukrainie trwa „zaklinanie rzeczywistości” i opowiadanie jakie to wkrótce „pociski rakietowe” nie zostaną wyprodukowane w tym państwie, na Morzu Białym rosyjska fregata „Admirał Gorszkow” przeprowadziła udany test pocisku manwerujacego ‚Cyrkon”;
  https://korrespondent.net/world/russia/4305450-zapusk-rakety-rf-tsyrkon-s-korablia-snialy-na-vydeo
  https://colonelcassad.livejournal.com/6394623.html

  Polubione przez 3 ludzi

 10. OT militarne
  „Obecnie trwają prace badawczo-rozwojowe „Krab”, które polegają na modernizacji czołgu T-64 tak, abyśmy mogli go eksploatować przez kolejne 25 lat” – poinformował w rozmowie z dziennikarzami Oleksandr Mironiuk, Wiceminister Obrony Ukrainy ds. Uzbrojenia. Prace te są realizowane niezależnie od programu wprowadzania do ukraińskiej armii czołgów T-84M Opłot w nowej wersji, pozbawionej rosyjskich komponentów i wyposażonej w nowy standard m. in. sprzętu łączności.
  https://www.defence24.pl/ukraina-pancerny-krab-juz-w-przyszlym-roku
  Komentarz: Te plany to chyba jakaś mrzonka. Po pierwsze maszyny T-64 które są w magazynach to całkowicie inna wersja od tej która używa ukraińska armia. Sam koszt wprowadzenia do służby w wersji podstawowej jednego takiego czołgu szacowano na 0.5 do 1 mln $. I tu ważna uwaga T-64BW czy też wersja z 2017 roku o której rozpisują się redaktorzy z defence24 NIE MAJĄ żadnych szans z rosyjskimi czołgami T90 czy T72 w najnowszych wersjach. Mogą za to nawiązać wyrównana walkę z czołgami separatystów.
  Po drugie: czas T72 i T64 już przeminął, kiedyś te czołgi były, gdy powstały. kompletnym novum ,ale obecnie minęło od ich zaprojektowania ponad pół wieku(! ). Te czołgi trzeba zamienić jakimś nowym modelem (podobnie jak nasze „teciaki”). Jednak w sytuacji Ukrainy nie ma i zapewne nie będzie środków na zakup nowych czołgów.
  Brakuje kasy nawet na zakup amunicji więc nowe samoloty czy czołgi to marzenia ściętej głowy.Będą za to działania propagandowe: „modernizacje” czołgów polegające na odmalowaniu czołgów farbą i wymiana drugorzędnych komponentów (np radia). I zapewne o to chodzi: kolejne władze nie chcą się przyznać do zapaści armii, więc udają jakieś działania.
  https://www.altair.com.pl/news/view?news_id=28722
  https://www.defence24.pl/drugie-zycie-posowieckiej-techniki-jak-ukraina-modernizuje-czolgi

  Polubione przez 2 ludzi

 11. Kurczę kogo tam zatrudniają na portalu kresy24?
  cytat:”„Z kwoty 23,8 mld hrywien, przyznanych na opiekę zdrowotną, wydano 12 mld hrywien, czyli 50%. 63 mln hrywien z zakładanych 100 mln przeznaczono na zakup wentylatorów.”
  Oczywiście zamiast wentylator powinno być respirator. Ktoś wrzucił cały tekst z ukraińskiego źródła do translatora google, a później bezmyślnie wkleił.
  https://kresy24.pl/ministerstwo-finansow-ukrainy-w-funduszu-walki-z-covid-19-zostalo-rozdysponowanych-juz-ponad-68-srodkow-na-walke-z-pandemia/

  Polubione przez 2 ludzi

 12. Z powodu zgłoszenia przez Ukrainę ogniska grypy ptaków podtypu H5 u ptaków utrzymywanych przydomowo (wieś Kandybyne, powiat Nova Odesa, region Mykolaiv (Nikolayev)), Unia Europejska wprowadziła zakaz importu mięsa i produktów drobiowych pochodzących z Ukrainy (przesyłek certyfikowanych po dniu 4 grudnia 2020 roku) na terytorium państw unijnych – informuje Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz.
  https://www.cenyrolnicze.pl/wiadomosci/rynki-rolne/drob/21394-unia-wstrzymala-import-ukrainskiego-drobiu

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.