Wojna domowa na Ukrainie 13.12.2020.r.- 2002 dzień od nowego rozejmu.


Niemy krzyk”– dzień 272.

 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, uwzględniając wniosek Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, w dzień wojsk lądowych podpisał dekret o nadaniu starszemu sierżantowi Gwardii Narodowej Witalijowi Markowowi Orderu Odwagi III stopnia.

Witalij Markow został nagrodzony za jakoby wybitne osiągnięcia osobiste w działalności państwowej i społecznej, wzorowe wypełnianie obowiązków służbowych i obywatelskich, wysoki profesjonalizm i znaczący wkład w ochronę praw i wolności obywateli oraz interesów Ukrainy na poziomie międzynarodowym.

Witalij Markow został według oficjalnej wykładni ukraińskich władz, niesprawiedliwie skazany na 24 lata więzienia we Włoszech za śmierć dziennikarza, jednak- jak oficjalnie stwierdzono- zachowując honor wojskowy i godność cywilną, udało mu się udowodnić swoją niewinność i uzyskać wolność.

Minister spraw wewnętrznych Arsen Awakow, przedstawiciele Kancelarii Prezydenta, ukraińscy dyplomaci oraz osoby publiczne wzięli udział w trudnym procesie uwolnienia ochotnika Gwardii Narodowej. Szef państwa osobiście negocjował uwolnienie Witalija Markowa z przedstawicielami władz włoskich.

Jak stwierdził Zełenski, była to „sprawiedliwy wyrok w przypadku Gwardii Narodowej i jego uwolnienie to także zwycięstwo Ukrainy na arenie międzynarodowej”.

„Państwo ukraińskie i ja osobiście zawsze będziemy bronić praw naszych obywateli i zawsze pomożemy im wrócić do domu, bez względu na to, gdzie na świecie mają kłopoty. Będziemy walczyć o każdego z naszych obywateli – to jedna z moich podstawowych zasad”– podkreślił Prezydent.

Ze swej strony dodam, że pomijając fakt winy Markowa, zrobienie z niego ukraińskiego bohatera jest bardzo znamienne. Oczywiście biorąc pod uwagę areopag wszystkich innych, których gloryfikuje banderowska Ukraina, w tym oczywiście pospolitych zbrodniarzy.

Nie mniej, rosyjski Komitet Śledczy wpisał na międzynarodową listę osób poszukiwanych ochotnika ukraińskiej Gwardii Narodowej- Witalija Markowa, który był sądzony we Włoszech za zabójstwo dziennikarzy w Donbasie, ale ostatecznie został uniewinniony.⁣

„Do sądu wpłynął wniosek o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci zatrzymania. Został wpisany na międzynarodową listę osób poszukiwanych, został oskarżony zaocznie” – poinformował w piątek rzecznik moskiewskiego sądu.⁣

W Rosji Witalij Markow jest oskarżany o morderstwo dokonane w szczególnie niebezpieczny sposób, którego motywacją była nienawiść na tle narodowym i politycznym. 

Zgodnie z prawodawstwem FR grozi mu dożywocie.⁣ Markiw, który walczył w Donbasie w ramach batalionu ochotniczego, został skazany w Mediolanie na 24 lata więzienia za zabójstwo włoskiego reportera Andrei Rocchelli pod Słowiańsk w 2014 roku.⁣ Wraz z Rocchellim, jego tłumacz, rosyjski dziennikarz i obrońca praw człowieka- Andrei Mironow, zginął pod ostrzałem moździerzy. Po rozpatrzeniu wyroku w sądzie apelacyjnym w Mediolanie, Markiw został uniewinniony i wypuszczony na Ukrainę.⁣ Wiceminister spraw wewnętrznych Anton Gieraszczenko powiedział wcześniej, że Markiw „z pewnością nie mógł być zamieszany w to (zabójstwo dziennikarzy)”, ale ukraińskie władze kontynuują śledztwo w sprawie tego incydentu.⁣ Jednocześnie zwrócił uwagę, że „w tym czasie trwała operacja wojskowa i wszyscy zostali ostrzeżeni, że w Słowiańsku strzelają i zabijają”.

https://www.president.gov.ua/ru/news/prezident-ukrayini-nagorodiv-vitaliya-markiva-ordenom-za-muz-65565,

https://www.ukrinform.pl/rubric-emergencies/3131308-anulowanie-wyroku-dla-markiwa-prawda-zwyciezya.html,

*

Kijowskie formacje rozmieściły siedem bojowych wozów opancerzonych w strefie tzw. Operacji Połączonych Sił (OPS).

Poinformowała o tym służba prasowa Wydziału Milicji Ludowej ŁRL:

„W minionym dniu rozpoznanie ujawniło lokalizację wyposażenia ukraińskich najeźdźców: w rejonie odpowiedzialności 92 wyodrębnionej brygady zmechanizowanej Ukraińskich Sił Zbrojnych- cztery bojowe pojazdy pancerne w rejonie osiedli Troickoje i Nowoaleksandrowka; w rejonie odpowiedzialności 80 samodzielnej brygady powietrznodesantowej Ukrainy – trzy bojowe wozy pancerne w rejonie osad Troickoje i Nowoaleksandrowka; pojazdy opancerzone w pobliżu wioski Łobaczewo”.

Poza tym, USZ umieściły 70 min przeciwczołgowych w pobliżu drogi prowadzącej do Popasnej.

„Bojownicy 92 brygady Ukraińskich Sił Zbrojnych kontynuują minowanie dróg publicznych w rejonie Popasnej. Zidentyfikowano instalację 70 min przeciwczołgowych na południowy zachód od autostrady T0504” – napisano w oświadczeniu W ML ŁRL.

Służba prasowa dodała, że ​​wywiad Departamentu Obrony ŁRL odnotował obecność czterech żołnierzy 92 brygady na dawnych stanowiskach ukraińskich formacji zbrojnych w rejonie wycofywania sił i sprzętu w okolicach Zołotoje.

Fakty te potwierdza raport Specjalnej Misji Obserwacyjnej OBWE z 11 grudnia 2020 r.

Natomiast, według wczorajszego raportu SMM OBWE na donieckim odcinku frontu zarejestrowano następne następujące naruszenia przez USZ:

– ️ 1 km na wschód od południowo-wschodnich obrzeży miejscowości Awdiejewka, bezzałogowy aparat latający krótkiego zasięgu SMM OBWE jako pierwszy zauważył minę przeciwpancerną USZ na lokalnej drodze.

Ponadto obserwatorzy odnotowali obecność sprzętu USZ w strefie bezpieczeństwa:

– ️ 2 szt. BMP-1 i 2 szt.  BRM-1K w pobliżu miejscowości  Bogdanowka,
– ️ 2szt.  BMP-2 w pobliżu miejscowości Nowokalinowo.

Poza tym, USZ prowadząc ostrzał o godzinie 15:16 z kierunku Wodianoje- na południowym odcinku frontu, przy użyciu granatnika podwieszanego (3 granaty) , w kierunku Leninskoje, 1 raz naruszyły warunki rozejmu

Ponadto, 2 razy naruszono też warunki Dodatkowych Środków, prowadząc na stanowiskach bojowych USZ prace inżynieryjne (11:20 i 13:16) przy użyciu materiałów wybuchowych (łącznie 4 eksplozje). Prace te prowadzone były w okolicy wsi Wodianoje oraz Opytnoje- na północnych obrzeżach Doniecka

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation

8 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.00 13 грудня 2020 року.

Сала Україні!

Ситуація в районі проведення операції Об’єднаних сил залишається контрольованою українськими захисниками. Дотримуючись досягнутих домовленостей, наші воїни непохитно стоять на захисті держави.

Минулої доби, 12 грудня, на ділянках відповідальності наших бригад з боку російсько-окупаційних військ зафіксовано 6 порушень режиму припинення вогню.

Так, в районі населених пунктів Верхньоторецьке та Золоте-4 окупанти обстріляли українські позиції зі стрілецької зброї. Внаслідок пострілів двоє наших воїнів отримали легкі поранення біля Золотого. Військовим оперативно надано першу медичну допомогу та евакуйовано до лікувального закладу.

Також, ворог вів вогонь з гранатометів різних систем по позиціях українських захисників поблизу населених пунктів Луганське, Водяне та Мар’їнка, а біля Новоолександрівки – ще й зі стрілецької зброї.

Такі зухвалі дії противника підрозділи Об’єднаних сил не залишили без уваги та відкрили вогонь у відповідь. Про порушення режиму припинення вогню збройними формуваннями Російської Федерації повідомлено представників ОБСЄ через Українську сторону СЦКК.

Від початку поточної доби, 13 грудня, порушення режиму припинення вогню не зафіксовано. По всій лінії розмежування спостерігається тиша.

Наші воїни не втрачають пильності та продовжують непохитно виконувати завдання із захисту територіальної цілісності та недоторканості держави.

Сала Україні!

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:

***

***

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

28 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 13.12.2020.r.- 2002 dzień od nowego rozejmu.

 1. Kolejny „njus” z „juesej” czyli wraca sprawa „pracy” Huntera Bidena w ukraińskiej spółce ‚BURISMA”. Departament Sprawiedliwości USA wystapił o przekazanie mu informacji na temat powiązań syna Joe Bidena Huntera z ukraińską spólką „BURISMA” i „dwoma tuzinami innych organizacji” w ramach śledztwa dotyczącego prawdopodobnego uchylania się Huntera Bidena od płacenia podatków;
  https://apnews.com/article/joe-biden-politics-business-ukraine-subpoenas-b5245760245d5dee3e011f0df5e1868e

  Polubione przez 4 ludzi

 2. „Z dziejów rosyjskiej opozycji”, czyli brytyjski „Times” powołujac się na swoje „źródła w zachodnich specsłużbach” o tym że Nawalnego próbowano „otruć”…dwa razy. Według tych informacji do drugiego „otrucia” miało dojśc gdy Nawalny przebywał w szpitalu w Omsku;
  https://strana.ua/news/306361-navalnoho-pytalis-otravit-vo-vtoroj-raz-pered-vyletom-v-berlin-times.html
  Komentujac te „rewelacje” główny toksykolog obwodu omskiego i Syberyjskiego Okręgu Federalnego, Aleksander Sabajew nazwał je „kaczką dziennikarską wypuszczoną w jakimś celu”;
  https://strana.ua/news/306388-povtornoho-otravlenija-navalnoho-ne-bylo-omskij-vrach.html
  Rosyjscy internauci z kolei zauważyli ze „odkurzenie otrucia Nawalnego” nastąpiło w momencie gdy w Rosji pojawiła się delegacja Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) prowadząc śledztwo w sprawie „otrucia Nawalnego’;
  >https://twitter.com/ValLisitsa/status/1338035672729473030

  Polubione przez 4 ludzi

 3. OT militarne

  W przyszłym roku ministerstwo obrony Ukrainy planuje w 2021 roku wyasygnować środki na rozwój prac dotyczących pocisku balistycznego Grom-2/Sapsan o zasięgu co najmniej 300 km. Nie są to małe środki. Na ukończenie testów pocisków niezbędne jest finansowanie przez państwo w sumie 300 mln dolarów. Problemem może być też nośnik, gdyż opracowana dla wersji eksportowej wyrzutnia nie powstała całkowicie w kraju, ale w kooperacji z Białorusią.
  Głównym problemem pozostanie finansowanie prac, które mogą zająć minimum 3-5 lat. Całkiem osobną kwestią może być finansowanie produkcji i wprowadzenia na uzbrojenia, jednak dysponując tego typu produktem w portfolio Ukroboronprom może znaleźć klientów dzięki którym produkcja okaże się znacznie tańsza.
  https://www.defence24.pl/co-z-finansowaniem-ukrainskiego-pocisku-balistycznego-grom-2sapsan

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Ukraina chce, aby pozostałości po elektrowni atomowej w Czarnobylu wpisać na listę światowego dziedzictwa UNESCO – pisze w niedzielę agencja AFP. Z pomysłem takim wystąpił urzędujący od sześciu miesięcy jako minister kultury Ołeksandr Tkaczenko, wieloletni dziennikarz, producent telewizyjny i menadżer.
  https://podroze.onet.pl/aktualnosci/ukraina-rzad-chce-wpisac-czarnobyl-na-liste-swiatowego-dziedzictwa-unesco/8pp4gv4
  Komentarz: To takie smutne podsumowanie ostatnich (blisko) 30 lat istnienia tego kraju. Gdzie próbuje się zarobić na resztkach tego co pozostawił ZSRR. Wpisanie na listę UNESCO mogłoby się wiązac z dodatkowymi środkami dla Ukrainy.

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Wyższa Izba Kongresu USA, Senat, ponownie zatwierdziła projekt ustawy o środkach na obronę narodową w 2021 roku, który przewiduje pomoc dla Ukrainy, a także sankcje wobec rosyjskiego projektu gazociągu Nord Stream 2.

  Projekt ustawy NDAA-2021 przewiduje przeznaczenie 250 mln USD na pomoc militarną dla Ukrainy, w tym 75 mln USD na broń śmiercionośną. Ponadto dokument zawiera rozszerzone sankcje wobec rosyjskiego gazociągu Nord Stream 2, a także firm i podwykonawców zaangażowanych w budowę, certyfikację i ubezpieczenie gazociągu. Oprócz tego, projekt zawiera m.in. szereg kroków mających zapobiegać rosyjskiej agresji.
  https://studium.uw.edu.pl/usa-250-mln-usd-na-pomoc-wojskowa-dla-ukrainy/

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Sku*&^ństwo- inaczej tego nie da się nazwać.

  Konsulat Generalny RP w Łucku objął patronatem festiwal muzyki jazzowej, który odbył się w dawnym kościele pw. Narodzenia Matki Bożej i św. Antoniego w Równem, odebranym w 1958 roku katolikom i zamienionym na funkcjonującą do dzisiaj salę organową. Otwarty list wyrażający protest przeciwko patronatowi wystosowały środowiska katolickie i polskie z Wołynia. Pomimo protestów konsulat nie wycofał swojego patronatu, a na swoim Facebooku zamieścił relację z wydarzenia.
  https://kresy.pl/wydarzenia/ukraina-pomimo-protestow-konsulat-rp-objal-patronatem-festiwal-jazzowy-w-kosciele-odebranym-polakom/

  Polubione przez 3 ludzi

 7. „Zaledwie 8% transportów odpadów przewiezionych przez granicę z Ukrainą między styczniem 2015 r., a czerwcem 2019 r. było szczegółowo kontrolowanych” – wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli, który został opublikowany pod koniec października bieżącego roku.
  „Nie był to efekt zaniedbań, lecz skutek nieprecyzyjnych przepisów i braku odpowiedniego sprzętu na przejściach” – ocenia NIK.
  https://kresy.pl/wydarzenia/nik-o-kontroli-odpadow-wwozonych-z-ukrainy-nieskuteczna-i-nieszczelna/

  Polubione przez 4 ludzi

  • Zawsze to taniej podrzucić śmieci Lachom, niż samemu ponieść koszty ich utylizacji.

   Oczywiście, cały proceder dzieje się przy cichym przyzwoleniu odpowiednich instytucji państwowych.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 5 ludzi

  • Dodam od siebie jeszcze dwie ciekawostki. Po pierwsze wiele więziennych budynków jest zamykanych i sprzedawanych. Oficjalnie to wynik zmniejszenia się liczby przestępstw na Ukrainie i braku konieczności utrzymywania tego typu instytucji 🙂
   Po drugie, parlamentarzyści dyskutowali ( i chyba już to weszło w życie) prawo umożliwiające więźniom kupowanie sprzętu, lepszego jedzenia itd itp oficjalnymi kanałami (de facto legalizacja tych patologii opisanych w artykule).

   Polubione przez 2 ludzi

  • Najbardziej ubodzy i jednocześnie, ci którym skutki koronakryzysu najdotkliwiej się dały odczuć, to oczywiście oligarchowie. Oni to stracili setki milionów euro, a niekiedy nawet miliardy, i nie mają teraz za co jeść.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.