Wojna domowa na Ukrainie 14.12.2020r. 2003 dzień od nowego rozejmu.


Niemy krzyk”– dzień 273.

Kijów demonstruje swoją porażkę w ten sposób, że narzeka na nieskuteczność procesu mińskiego. Jednocześnie nic w tym kierunku nie robi, aby poprawić sytuację.

Niniejsza opinia została wyrażona przez   pełnomocnika DRL w Grupie Kontaktowej i jednocześnie Minister Spraw Zagranicznych DRL, Natalię Nikonorową.

Szef ukraińskiej delegacji do Grupy Kontaktowej, Leonid Krawczuk powiedział w rozmowie z RBC-Ukraina, że ​​Kijów wyczerpał wszystkie możliwości realizacji porozumień mińskich i widzi ślepy zaułek w procesie negocjacyjnym. Aby wyjść z sytuacji, zasugerował skupienie się na spełnieniu warunków osiągniętych w formacie normandzkim. W przeciwnym razie Krawczuk uważa za konieczne wprowadzenie jakiegoś planu „B„, zapomniawszy o wyjaśnieniu na czym ten plan miałby polegać.

„Gdy Kijów narzeka na nieskuteczność rozmów pokojowych, a jednocześnie nie robi nic, aby ta skuteczność się ujawniła, odbieramy takie wypowiedzi wyłącznie jako hipokryzję i demagogię. W procesie mińskim stagnacja tkwi wyłącznie z winy strony ukraińskiej, którą od pięciu miesięcy namawiamy, aby przynajmniej na szczeblu najwyższych władz potwierdziła przestrzeganie porozumień mińskich”– wyjaśniła Nikonorowa.

Według niej ostatnie wypowiedzi Krawczuka zawierają tezy, które są sprzeczne nie tylko z pakietem środków, ale także same ze sobą. 

„Pan Krawczuk mówi, że negocjacje w formacie mińskim mogą rozwiązać tylko kwestie taktyczne, punktowe, ale kwestia najważniejsza- ‚wojna’- wciąż pozostaje nierozwiązana”– dodała szefowa dyplomacji DRL.

*

A na froncie w Donbasie, na jego donieckim odcinku, w ciągu minionej doby ukraińscy żołnierze 3 razy naruszyli warunki rozejmu: o godzinie 11.20 w rejonie wsi Wodianoje prowadząc ostrzał przy użyciu podwieszanego granatnika (2 granaty) w kierunku Wiesiełoje, o godzinie 14:55 prowadząc ostrzał z kierunku Lebiedyńskoje przy użyciu przeciwpancernego granatnika SPG-9 (3 granaty), w stronę Nowej Tawrii oraz o godzinie 18:00 z kierunku Talakowki prowadząc ostrzał także przy użyciu przeciwpancernego granatnika SPG-9 (2 granaty), a także broni maszynowej, w stronę Komiternowa. Wszystkie te incydenty miały miejsce na południowym odcinku frontu, na wschód od Mariupola.

Poza tym, USZ nadal prowadząc prace fortyfikacyjne na swoich stanowiskach bojowych, w ciągu minionej doby 4 razy naruszyli warunki Dodatkowych Środków, które mają wzmocnić przestrzeganie rozejmu.

Do pierwszego naruszenia doszło o godzinie 11:05, w rejonie miejscowości Dzierżyńskoje na terenie kopalni Jużnaja, gdzie użyto ładunków wybuchowych (2 eksplozje), o godzinie 11:18 i 12:08 w rejonie wsi Wodianoje, gdzie zarejestrowano prowadzenie robót ziemnych oraz o godzinie 13:10- w rejonie Marinki- koło Doniecka, gdzie prowadzono prace ziemne przy użyciu ładunków okopowych (1 eksplozja).

Ponadto, kijowskie formacje zbrojne 1 raz naruszyły warunki rozejmu na ługańskim odcinku frontu. Poinformowało o tym przedstawicielstwo ŁRL we Wspólnym Centrum Kontroli i Koordynacji Reżimu Zawieszenia Broni (WCKiK).

Według komunikatu, został ostrzelany rejon wsi Mołodzieżnoje.

Ostrzał prowadzony był z granatnika przeciwpancernego SPG-9, automatycznego ciężkiego granatnika AGS-17 i broni ręcznej.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation

9 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.30 14 грудня 2020 року.

Сала Україні!

Ситуація в районі проведення операції Об’єднаних сил залишається контрольованою. Українські підрозділи продовжують неухильно дотримуватися умов режиму припинення вогню та готові миттєво реагувати на будь-які зміни оперативної обстановки.

Минулої доби, 13 грудня, задокументовано дев’ять порушень режиму припинення вогню з боку збройних формувань Російської Федерації.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання «Північ» ворог тричі відкривав неприцільний вогонь по українських позиціях поблизу населеного пункту Південне. Вранці окупанти застосували міномети 82-го калібру, а у вечірній час – гранатомети різних систем, великокаліберні кулемети та стрілецьку зброю.

На цьому ж напрямку, але вже біля Катеринівки, противник провокував наших воїнів зі станкових протитанкових та автоматичних станкових гранатометів, а також зі стрілецької зброї.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання «Схід» неподалік населеного пункту Водяне, що біля Донецька, було відмічено ворожу вогневу активність з автоматичних станкових гранатометів. А поблизу Водяного, що на приморському напрямку, противник тричі порушував режим припинення вогню і провокував наших захисників з гранатометів різних систем. На цій ділянці фронту, в районі населеного пункту Гнутове ворог вів вогонь в напрямку українських позицій з великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.

На вогневі провокації противника українські підрозділи надали адекватну відповідь. Бойових втрат і поранень серед українських захисників немає.

Від початку поточної доби, 14 грудня, на усіх ділянках лінії розмежування спостерігається тиша, вогневих провокацій із боку російсько-окупаційних військ не зафіксовано.

Підрозділи Збройних Сил України та інших складових сил оборони продовжують виконувати завдання за призначенням.

Сала Україні!

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:

***

***

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

57 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 14.12.2020r. 2003 dzień od nowego rozejmu.

 1. Witam,

  Biuro prokuratora Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) w Hadze poinformowało o zakończeniu postępowania przygotowawczego w sprawie sytuacji na Ukrainie w związku z konfliktem w Donbasie i aneksją Krymu. Są podstawy, by twierdzić, że doszło do zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości – przekazało
  Działania te podzielono na trzy grupy: te, do których doszło podczas działań wojennych, podczas zatrzymań oraz działań na Krymie, zaanektowanym w 2014 roku przez Rosję.
  https://wydarzenia.interia.pl/swiat/news-trybunal-w-hadze-na-ukrainie-doszlo-do-zbrodni-wojennych,nId,4924555#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome
  Komentarz: Ciekawe czy zostanie poruszony wątek batalionów ochotniczych walczących dla „Kijowa”. Takiebandy jak rota specjalnego przeznaczenia „Tornado”, czy też „Ajdar” mają udokumentowane morderstwa, gwałty, tortury i porwania (o kradzieżach nie warto wspominać-tych przypadków liczono w tysiącach).

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Antysemicki skandal w Kijowie, gdzie „nieudany” kandydat na urząd Prezydenta Ukrainy „szczyry ukropatriota” Andrij Raczok „uczcił” obchody Hanuki w stolicy Ukrainy hasłem „Украинцы – мы сила, ж@дам – могила” [Ukraincy – my siła, żydom – mogiła];
  https://kiev.strana.ua/306245-andrej-rachok-povalil-khanukalnyj-svetilnik-v-kieve-.html
  Sprawa zrobiła się powazna ponieważ oficjalny protest wyraziła sama Ambasada USA w Kijowie;
  https://strana.ua/news/306533-nadruhatelstvo-nad-khanukiej-v-kieve-pojavilas-reaktsija-posolstva-ssha.html

  Polubione przez 4 ludzi

  • Dopełnienie tematu:
   Według portalu Middle East Eye wycofanie tureckich żołnierzy ma być związane z obawą ich dowództwa, że syryjskie siły rządowe mogą rychło podjąć kolejną ofensywę w tym regionie – ostatnim regionie Syrii, którego znaczna część jest kontrolowana przez arabskie ugrupowania antyrządowe. Portal ten twierdzi, że na obszarze gdzie znajdują się tureckie posterunki pojawiły się poważne siły prorządowe, w tym milicje kierowane przez Irańczyków, którzy mogą prowadzić swoją politykę wobec Turków.

   Polubione przez 3 ludzi

 3. Ciąg dalszy sprawy zestrzelenia przez siły ŁRL wojskowego samolotu ukraińskiego Ił-76, z 40 ukraińskimi wojskowymi na pokładzie, w czerwcu 2014 roku. Sąd Apelacyjny w Dnieprze utrzymał wyrok 7 lat wiezienia, oraz wypłacenia rodzinom zabitych 19,5 mln hrywien rekompensaty, dla ukraińskiego generała Wiktora Nazarowa ówczesnego szefa tzw. sztabu ATO, którego błedne decyzje i zaniedbania, m.in zignorowanie informacji o tym ze w miejscu lądowania znajdują się „opołczeńcy’ uzbrojeni w bron pplot, miały doprowadzić do katastrofy samolotu. Co ciekawe w artykule przypomniano jak to do całej sprawy „dorobiono” rosyjski wątek, w postaci „wagnerowców” którzy mieli zestrzelić samolot na rozkaz „rosyjskiego generała”, pomimo tego że siły ŁRL od razu same ogłosiły ze go zestrzeliły. Przypomniano także że w pierwszym wyroku w tej sprawie, wydanym przez sąd w Melitopolu (obwód dniepropietrowski) o żadnej winie Rosji nie wspomniano a tylko stwierdzono ze ukraińscy żołnierze „zginęli podczas pełnienia obowiazków”;
  https://strana.ua/news/306537-kak-sbili-il-76-na-donbasse-i-pochemu-vinovnikom-nazvali-henerala-nazarova.html

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Dzisiaj na Ukrainie obchodzony jest Dzień Pamięci Uczestników Likwidacji Skutków Awarii w Elektrowni Atomowej w Czarnobylu.
  Według różnych źródeł, zaledwie miesiąc po katastrofie w Czarnobylu zmarło od 30 do 200 strażaków i pracowników, którzy uczestniczyli w akcji gaszenia reaktora w pierwszych godzinach po katastrofie.
  https://kresy24.pl/na-ukrainie-obchodzony-jest-dzien-pamieci-uczestnikow-likwidacji-skutkow-awarii-w-elektrowni-atomowej-w-czarnobylu/
  Komentarz: I to właśnie osoby biorące udział w ratowaniu kraju i jego mieszkańców powinny być inspiracją i bohaterami dla Ukraińców, a nie jakieś wypłuczyny z SS.

  Polubione przez 3 ludzi

  • Plus Sąd Brytyjskich Wysp Dziewiczych na wniosek strony rosyjskiej ‚aresztował” majątek należący do ukraińskiej spółki żeglugowej „Fishing Company SA” w tym kilka statków, które prowadzą połowy na wodach Pacyfiku i Atlantyku. Ma to związek z przegraniem przez Ukrainę procesu przed sądem arbitrażowym w Sztokholmie o bezprawne sprzedanie, jako „części rekompensaty za utracone na Krymie aktywa”, akcji ‚Prominvestbanku” za ponad 10,7 mln dolarów;
   https://www.kommersant.ru/doc/4614227

   Polubione przez 4 ludzi

 5. Koniec legendy kolejnej „heroiny kijowskiego majdanu”. Jutro byłej deputowanej Rady Najwyzszej Ukrainy Tatianie Czernowoł, która sie stała sławna po tym jak miała zostać „brutalnie pobita” przez „siepaczy Janukowycza”, ukraińskie Państwowe Biuro Śledcze oficjalnie oskarży o dokonanie podczas kijowskiego majdanu zabójstwa z premedytacją. Czernowoł miała 18 lutego 2014 roku podpalić w Kijowie biuro ‚Partii Regionów” gdy znajdował się w nim jeden z jego pracowników, który w nastepstwie tego zginał w płomieniach;
  https://strana.ua/news/306563-chernovol-vruchat-obvinenie-v-ubijstve.html
  Ps. Pacjenci „psychiatryków” (Czernowoł jest „stałą” klientką tego typu placówek) palili ludzi żywcem, a Zachód opowiadał o „wprowadzaniu demokracji” na Ukrainie…

  Polubione przez 3 ludzi

  • Cały, tzw. zachodni świat, dokąd Hitler mamił go, że jego celem jest żydobolszewizm, też siedział cicho i udawał, że wszystko jest w porządku. Dopiero wtedy zamiast żydobolszewików zaczął mordować żydów, podniósł się rwetest i ogłoszono go ludobójcą. Oczywiście gdy mordów dokonywanych na jego przeciwnikach politycznych i następnie Słowianach, nadal Zachód udawał, ze nie ma takiego problemu. Zresztą taką postawę reprezentuje do dnia dzisiejszego np. w odniesieniu do Ukrainy. I to się wcześniej czy później zemści, na tych którzy tą Puszkę Pandory uchylili….

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 2 ludzi

 6. OT z Turcji. USA spełniły swoje wczesniejsze pogróżki i wprowadziły sankcje przeciwko Turcji za zakup rosyjskich systemów rakietowych S-400. Sankcjami objęto turecki Sekretariat ds. Przemysłu Zbrojeniowego, jego dyrektora i jego trzech wspólpracowników, w ich wyniku cofnięte zostaną wykorzystywane przez sekretariat amerykańskie licencje oraz „zamrożone” zostaną wszystkie „aktywa” czterech urzędników;
  https://www.reuters.com/article/us-turkey-sanctions-erdogan/u-s-imposes-sanctions-on-turkey-over-russian-defense-system-buy-idUSKBN28O2KV?il=0

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.