Wojna domowa na Ukrainie 16.12.2020r.- 2005 dzień od nowego rozejmu.


Niemy krzyk”– dzień 275.

Wczoraj, 15 grudnia parlament ukraiński przedłużył czas obowiązywania ustawy o specjalnym statusie Donbasu do 31 grudnia 2021 roku. 

Decyzję poparło 304 ukraińskich deputowanych wymaganymi minimum 226 głosami. Ustawa o specjalnym statusie Donbasu została przyjęta w 2014 roku, ale nigdy nie weszła w życie jako bezterminowa tylko jako tymczasowe rozwiązanie, , i  wzt. jest okresowo przedłużana. Jednocześnie jest ona tylko prawnym zombie, które niby żyje, ale de facto jest martwe. 

„Zgodnie z tą ustawą, tymczasowo, od dnia wejścia w życie, z uwzględnieniem przepisów prawa Ukrainy; ‚O stworzeniu warunków niezbędnych do pokojowego uregulowania sytuacji na niektórych obszarach obwodów donieckiego i ługańskiego’ na okres do 31 grudnia 2021 r. włącznie, na niektórych obszarach Doniecka i Ługańska zostaje wprowadzona specjalna procedura samorządowa.”– napisano w ustawie. 

Dokument czeka jeszcze na podpis prezydenta Ukrainy, po czym ustawa wejdzie w życie z dniem publikacji w prasie oficjalnej.

Cała ta sytuacja tymczasowości ustawowej specjalnego statusu samorządowego Donbasu, jest dowodem na to, że to Kijów sabotuje porozumienia mińskie, nie mając jednocześnie zamiaru ich realizować.

Prawo O stworzeniu warunków niezbędnych do pokojowego uregulowania sytuacji na niektórych obszarach obwodów donieckiego i ługańskiego” obowiązuje w ukraińskiej przestrzeni prawnej od 18 października 2014 r., ale w praktyce nie jest stosowane. Zawiera prawa mieszkańców Donbasu do swobodnego posługiwania się językiem rosyjskim i tworzenia oddziałów Milicji Ludowej.

Akt normatywny jest częścią porozumień mińskich, które są systematycznie sabotowane przez Ukrainę i na pewno nie zostaną wdrożone przez Kijów. Wszystkie działania Kijowa przeczą istocie tego dokumentu.

Na Ukrainie nie doszło do żadnej reformy konstytucyjnej, która utrwaliła szczególny status samorządu w Donbasie, a bez tego rozstrzygnięcia konfliktu między Kijowem a Donieckiem i Ługańskiem nie można oczekiwać.

Republiki donbaskie i wspierająca je Rosja nalegają na realizację porozumień mińskich jako jedynego wyjścia z konfliktu wewnętrznego, który trwa na Ukrainie od 2014 roku. Paryż i Berlin deklarują, że  zgadzają się ze stanowiskiem Moskwy.

Federalna Agencja Informacyjna (FAI) i Patriot Media Group zorganizowały konferencję prasową „Rok porozumień paryskich. Czy Zełenski dotrzymuje słowa?”, poświęcony rocznicy ostatniego spotkania na szczycie w formacie normandzkim.

Po wygranych wyborach prezydenckich w 2019 roku Zełenski zaczął zabiegać o zorganizowanie pierwszego od 2016 roku spotkania w formacie normandzkim na szczeblu przywódców krajów. W ostateczności po konsultacjach z partnerami zachodnimi,  Federacja Rosyjska ustąpiła wobec Kijowa i zgodziła się na szczyt w Paryżu.

Spotkanie odbyło się 9 grudnia we Francji, gdy Ukraina zobowiązała się do odrobienia „pracy domowej”, ale niestety po szczycie nigdy tego nie zrobiła. Kijów zgodził się tylko na częściowe zawieszenie broni w Donbasie, równie częściową wymianę osób przetrzymywanych  i wycofanie stron w kilku punktach.

Ukraina nie przeprowadziła niezbędnych reform i nie była w stanie uzgodnić z DRL i ŁRL pełnej wymiany więźniów. Od lutego 2020 r. zrealizowano tylko jedną klauzulę porozumień mińskich- i to też nie w 100%: zaprzestanie działań wojennych na dużą skalę.

Wynika to z tego,  że Zełenski- wbrew swoim wyborczym i późniejszym deklaracjom,  nie prowadzi Ukrainy do pokoju.

Zełenski kontynuuje wojnę, nie wyprowadził korpusu pacyfikacyjnego z Donbasu, nadal też nazywa Rosję agresorem, chociaż nigdy wiarygodnie nie udowodniono jej udziału w wojnie w  Donbasie. Nadal sieje śmierć- każdego niemal dnia umierają ludzie, głównie cywile. W ten sposób zadrwił on ze swoich wyborców i  oszukał ich.

W 2014 roku na Ukrainie doszło do zamachu stanu, z powodu którego istnieją wątpliwości co do legalności Poroszenki i Zełenskiego.

W Kijowie nie do końca rozumieją, czym jest federalizacja, dlatego boją się kompromisu z Donbasem.

Aby zachować dalszą integralność terytorialną państwa, Kijów musi poważnie rozważyć problem- nie uciekając od niego- tak jak to do tej pory robi; w  jaki sposób zachować swoją   wielonarodowość i wielokulturowość, i jak przywrócić krajowi ludzką twarz, chociaż jeśli mówimy o powrocie Donbasu, Ukraina straciła już tą szansę.

Racjonalny rząd ukraiński szukałby dziś sposobów na pojednanie w Donbasie i przywrócenie stosunków z Rosją, ale obecne władze ukraińskie nie są tym zainteresowane.

Zamiast tego, Ukraina pogrąża się w bezpośrednim konflikcie z Rosją, toczą się prowokacje na temat rzekomego ostrzału z terytorium DRL i ŁRL, podsycana jest dzika histeria, kupowana jest broń, choć stara, to  za bajeczne pieniądze, i odbywają się niekończące się  ćwiczenia wojskowe.

Ten trend prowadzi do nowych prowokacji militarnych w Donbasie, co zostanie przedstawione jako wojna z Federacją Rosyjską. I jednocześnie będzie stanowić propagandowe wytłumaczenie niechęci Kijowa do realizacji porozumień mińskich.

*

USZ rozmieściły cztery pojazdy opancerzone w strefie tzw. Operacji Połączonych Sił (OPS), na ługańskim odcinku frontu.

Poinformowała o tym służba prasowa Wydziału Milicji Ludowej ŁRL.„W ciągu minionego dnia rozpoznanie ujawniło położenie wyposażenia ukraińskich agresorów: w rejonie odpowiedzialności 92 samodzielnej brygady zmechanizowanej Ukraińskich Sił Zbrojnych- dwa bojowe wozy pancerne w rejonie wsi Popasna i jeden transporter opancerzony we wsi Drużba; w rejonie odpowiedzialności 80 brygady Sił Ukraińskich Zbrojnych- jeden opancerzony wóz zwiadowczo-patrolowy w pobliżu osady Szczastje”– głosi komunikat WML ŁRL.

Poza tym, w ciągu minionej doby, na donieckim odcinku frontu, USZ przeprowadziły otwartą i zmasowaną konfrontację przeciwko siłom ML DRL.

Ostrzeliwanie terytorium DRL rozpoczęło się o godzinie 10:30 i trwało z przerwami do godziny 01:15. Ostrzał przeprowadzono niemalże na całej długości linii frontu, pozostawiając w spokoju tylko odcinek łuku światłodarskiego, gdzie kilka lat temu siły zbrojne ML przeprowadziły skutecznie manewr okrążający USZ w tzw. kotle debalczewskim.

W ciągu minionej doby ostrzeliwane były z kierunku Wodjanoje (10:40, 14:05, 20:10, 21:00 i 01:15), przy użyciu: automatycznych granatników AGS-17 (16 granatów), przeciwpancernego granatnika SPG-9 (3 granaty) oraz broni maszynowej, okolice miejscowości Leninskoje. Ostrzał, przy użyciu ręcznego granatnika przeciwpancernego RPG-7 (1 granat), granatnika podwieszanego (1 granat) oraz broni maszynowej- w tym ciężkiej, przeprowadzono także w rejonie Gorłówki (12:40, 16:45 i 17:35) ostrzeliwując osiedle mieszkaniowe przy kopalni 6/7. Ostrzeliwane były też okolice Doniecka (18:30, 19:30, 20:25, 20:55 i 22:55, a tam z kierunku; Awdiejewki, Opytnoje i Marinki, w stronę: Jasinowatej, Wiesiełoje, Spartakusa, Aleksandrowki i Jakowlewki. Tam ostrzały prowadzone były przy użyciu: ciężkiego karabinu maszynowego, automatycznych granatników AGS-17 (8 granatów), granatnika przeciwpancernego SPG-9 (2 granaty) oraz granatnika podwieszanego (5 granatów).

Poza tym, USZ naruszyły też 2 razy warunki Dodatkowych Środków, prowadząc prace inżynieryjne na swoich stanowiskach bojowych w rejonie Wodianoje (10:30 i 15:05), w tym także przy użyciu ładunków okopowych (1 eksplozja).

W sumie, w ciągu minionej doby, na donieckim odcinku frontu, USZ 14 razy naruszyły warunki rozejmu w wyniku czego na terytorium DRL spadło 41 pocisków. Ponadto, 2 razy naruszono warunki Dodatkowych Środków, w tym przy użyciu ładunków okopowych.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation

2 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.00 16 грудня 2020 року.

Сала Україні!

Минулої доби, 15 грудня, російсько-окупаційні війська одинадцять разів порушили режим припинення вогню. На різних ділянках відповідальності українських бригад ворог провокував наших воїнів неприцільними обстрілами впродовж всієї доби.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання «Схід» найбільше обстрілів було зафіксовано в передмісті Авдіївки. Тут ворог чотири рази відкривав вогонь в напрямку українських позицій з автоматичних станкових та підствольних гранатометів, а також зі стрілецької зброї.

Поблизу Опитного та Водяного, що на Приазов’ї противник вів вогонь з гранатометів різних систем та стрілецької зброї.В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання «Північ» було зафіксовано два порушення припинення вогню неподалік населеного пункту Шуми. На цьому напрямку противник неодноразово використовував як підствольні, так і автоматичні станкові гранатомети, і стрілецьку зброю.

Вогневі провокації збройних формувань Російської Федерації не мали загрози для українських воїнів, тому наші захисники вогонь у відповідь не відкривали. Бойових втрат та поранень серед особового складу Об’єднаних сил немає.

Від початку поточної доби, 16 грудня, в районі проведення операції Об’єднаних сил було зафіксовано одне порушення режиму припинення вогню. Так, поблизу Водяного окупанти вели вогонь з станкових та ручних протитанкових гранатометів.

Провокація противника не становила загрози для наших воїнів, вогонь у відповідь не відкривався. Бойових втрат та поранень – немає.

Обстановка в районі проведення операції Об’єднаних сил і надалі контрольована українськими воїнами.

Сала Україні!

ПІДСУМКИ ЗА МИНУЛУ ДОБУ.

Минулої доби збройні формування Російської Федерації 11 разів порушили режим припинення вогню. Ворожа вогнева активність спостерігалася поблизу населених пунктів Шуми, Авдіївка, Опитне та Водяне. Протягом доби противник відкривав вогонь з гранатометів різних систем та стрілецької зброї.

Вогонь у відповідь українські захисники не відкривали. Бойових втрат та поранень серед особового складу Об’єднаних сил немає.

У районі проведення операції Об’єднаних сил виконують завдання й інші складові сил оборони. Так, минулої доби представники Національної поліції України зі складу ОС зафіксували 85 адміністративних правопорушень. Підрозділами поліції зведених загонів перевірено 4754 транспортних засоби та 4909 осіб. Також було затримано 3 особи, яких підозрюють у причетності до збройних формувань Російської Федерації та її найманців.

Минулої доби через контрольний пункт в’їзду-виїзду «Новотроїцьке» на тимчасово окуповану територію України прослідувало 996 осіб, на підконтрольну Україні територію прибуло 1105 осіб.

Сала Україні!

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:

***

***

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

34 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 16.12.2020r.- 2005 dzień od nowego rozejmu.

 1. „Wielki powrót” do kijowskiej wierchuszki, czyli wicepremierem i jednocześnie ministrem d/s energetyki Ukrainy ma zostać były dyrektor wykonawczy państwowej spółki „Naftohaz Ukrainy” Jurij Witrenko którego wcześniej zwolniono ze stanowiska w atmosferze skandalu, m.in dotyczacego przyznanej mu „astronomicznej” premii za wygraną z rosyjskim „Gazpromem” w wysokości 4 mln dolarów. Po zwolnieniu ze stanowiska Witrenko odgrażał się ze bedzie się procesował z państwem ukraińskim o ową „astronomiczną premie”, teraz ukromedia informują że w zwiazku z nominacją Witrenki na stanowiska rządowe dostanie on p”astronomiczną premię’ bez żadnego procesu…
  https://ukranews.com/news/744784-vitrenko-poluchit-4-mln-premii

  Polubione przez 3 ludzi

 2. Ukraińska codzienność. W obwodzie lwowskim SBU zatrzymała byłego ukraińskiego wojskowego który chciał sprzedać pięć przenośnych wielofunkcyjnych radiostacji wykradzionych z jednej z ukraińskich jednostek wojskowych;
  https://strana.ua/news/306920-sbu-razoblachila-byvsheho-voennoho-kotoryj-prodaval-tekhniku-iz-voinskoj-chasti.html
  Z kolei w obwodzie żytomierskim „nielegalni drwale” wyrąbali „ogromny połać lasu” powodując szkody na sume około 6,3 mln hrywien;
  https://strana.ua/news/306910-v-lesakh-pod-zhitomirom-nezakonno-vyrubili-drevesiny-na-6-3-milliona-hriven.html

  Polubione przez 3 ludzi

 3. Dla zainteresowanych, kolejny artykuł o śledztwie jakie przeprowadzi Miedzynarodowy Trybunał Karny (MTK) w sprawie konfliktu na Ukrainie. Śledztwo obejmie nie tylko to co się dzieje na Donbasie ale także masakrę w Odessie, a sam konflikt na wschodzie Ukrainy postrzegany jest przez MTK jako „niemiędzynarodowy konflikt zbrojny” co stoi w sprzeczności z oficjalnym stanowiskiem Kijowa mówiacym o ‚wojnie z rosyjską agresją”;
  https://strana.ua/articles/analysis/306690-kto-otvetit-pered-mezhdunarodnym-uholovnym-sudom-v-haahe-za-voennye-prestuplenija-v-ukraine.html

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Dla zainteresowanych, ‚Radio Swoboda’ opisało jak upadają „inwestycje” Kołomojskiego w USA. Po tym jak amerykański wymiar sprawiedliwości „dobrał się” do jego :inwestycji” w amerykańskiej branży budowlanej i na rynku nieruchomości (będące faktycznie „praniem brudnych pieniedzy”) teraz upadaja należące do oligarchy zakłady metalurgiczne w Kentucky. Wstrzymały one już produkcję w lipcu tego roku, przechodzac na…”kopanie kryptowalut”, a także trwa w nich redukcja zatrudnionych pracowników;
  https://strana.ua/finance/306965-zavod-kolomojskoho-v-ssha-dobyvaet-kriptovaljutu.html

  Polubione przez 3 ludzi

 5. Ministerstwo Obrony Ukrainy i Biuro Konkstruckyjne „Łucz” przygotowały umowę dotycząca opracowania lotniczej wersji pocisków przeciwokrętowych R-360 Neptun. Będą one przenoszone przez bombowce Su-24M które znajdują się na wyposażeniu sił zbrojnych Ukrainy. Kontrakt zostanie zawarty w najbliższych tygodniach. Wariant odpalany z samolotów jest jedną z trzech od początku planowanych konfiguracji systemu, wraz z wersją lądową i okrętową.
  https://www.defence24.pl/ukraina-pociski-neptun-w-wersji-lotniczej

  Polubione przez 3 ludzi

   • Jak na razie musząmyśleć nad tym czy ich samoloty beda latać. Tak się zastanawiam, bo wszystkie samoloty ukraińskich sił powietrznych winny zostać wymienione do roku 2035, a samoloty z serii SU powinny zostać wymienione do roku 2030.
    Prace projektowe+testy nowego pocisku+ stworzenie nowej linii produkcyjnej to od kilku do 10 lat. A przecież nie ma gwarancji, że nowe samoloty będą mogły wykorzystywać rakiety opracowane przez przedsiębiorstwo Łucz (inne belki/podczepienia)

    Polubione przez 2 ludzi

 6. OT z Mołdawii gdzie parlament przyjął w ostatnim czytaniu ustawę o funkcjonowaniu języków w republice, zgodnie z którą język rosyjski staje się językiem komunikacji międzyetnicznej. Za głosowali parlamentarzyści z ugrupowań wspierajacych byłego prezydenta Igora Dodona, parlamentarzyści z ugrupowań „prozachodnich” wspierajacy obecną prezydent Maię Sandu zbojkotowali głosowanie.
  Cytat „Po uchwaleniu ustawy, w relacjach z władzami publicznymi, a także z przedsiębiorstwami i organizacjami zlokalizowanymi na terytorium Mołdawii językiem komunikacji pisemnej i ustnej jest język państwowy i / lub język rosyjski jako język komunikacji międzyetnicznej według wyboru obywatela”.
  Przewidziane zostały także kary dla urzędników którzy odmawiali by posługiwania się równiez językiem rosyjskim w kontaktach z petentami;
  https://strana.ua/news/307037-v-moldove-russkij-jazyk-stal-jazykom-mezhnatsionalnoho-obshchenija.html
  Ps. Po wyborze Sandu miał być gwałtowny „skręt na Zachód”, a jest gwałtowna „rusyfikacja”…

  Polubione przez 4 ludzi

 7. Potwierdziły się informacje które przekazywali ukraińscy „wolontariusze” zajmujący sie pomocą ukraińskiej armii., o tym że urzednicy ukrainskiego Ministerstwa Obrony zarabiali na”ukrowojakach” którzy zgineli w tzw. strefie OZS na Donbasie. Ukraiński resort obrony, po przeprowadzeniu wstępnej kontroli, przyznał w oficjalnym komunikacie że jego urzędnicy czerpali zyski świadcząc usługi pogrzebowe, w tym zakupy trumien i wieńców, rodzinom i bliskich zabitych „ukrowojaków” po znacznie zawyżonych cenach;
  https://strana.ua/news/306987-chinovniki-vsu-prichastny-k-predostavleniju-ritualnykh-usluh-bojtsam-po-zavyshennym-tsenam.html

  Polubione przez 3 ludzi

  • Bohaterom żałować na trumnę i usługi pogrzebowe?

   U nas ksiądz za samą wizytę na pogrzebie życzy sobie minimum tysiaka……i to nie żadnego bohatera, tylko zwykłego człowieka.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 3 ludzi

 8. OT kosmiczne, czyli pomyślne zakończenie chińskiej misji księżycowej sondy „Chang’e 5”. Na terytorium chińskiego regionu Mongolia Wewnętrzna udanie wylądowała kapsuła z pobranymi na Księżycu próbkami gruntu;
  https://strana.ua/news/307089-sobrannyj-kitajskim-zondom-lunnyj-hrunt-pribyl-na-zemlju.html
  https://spacenews.com/china-recovers-change-5-moon-samples-after-complex-23-day-mission/
  https://news.astronet.pl/index.php/2020/12/16/chinski-change-5-wrocil-na-ziemie-z-probkami-ksiezycowymi/

  Polubione przez 2 ludzi

 9. Artykuł wart przeczytania podsumowujący wyniki ostatnich „wyborów” w USA;
  https://konserwatyzm.pl/lewicki-wyborczy-kurz-opada-w-ameryce/
  Cytat „Według organizacji pozarządowej Public Interest Legal Foundation (PILF), tylko w Pensylwanii było na listach 21 tysięcy osób, które już nie żyją, spośród których 9212 zmarło co najmniej pięć lat temu. Podsumowaniem takiego stanu rzeczy jest dowcip: „Mój dziadek całe życie był Republikaninem, ale po śmierci zaczął głosować na Demokratów”

  Polubione przez 4 ludzi

 10. W sprawie konfliktu na Donbasie. Ku wyraźnemu zaskoczeniu strony ukraińskiej w dzisiejszym posiedzeniu Trójstronnej Grupy Kontaktowej (w trybie online) nie wział udziału przedstawiciel Rosji Borys Gryzłow;
  https://strana.ua/news/307062-hryzlov-ne-pojavilsja-na-zasedanii-hlav-delehatsij-v-tkh-po-donbassu.html
  Który w udzielonym przez siebie następnie wywiadzie dla rosyjskich mediów oskarżył stronę ukraińska o złamanie obowiązujacego na Donbasie zawieszenia broni i ostrzeliwanie rejonów mieszkalnych w Doniecku;
  https://ria.ru/20201216/donbass-1589586379.html

  Polubione przez 3 ludzi

 11. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, rozpoczął sie protest górników z trzech ukraińskich kopalń w których wydobywa się rude uranową, polegający na zablokowaniu dróg wyjazdowych z Kropiwnickiego (stolica jednego z ukraińskich obwodów). Protestujacy domagają się wypłacenia zaległych pensji, których nie otrzymują już od dwóch miesięcy;
  https://strana.ua/news/307094-pod-kropivnitskim-shakhtery-perekryli-tri-trassy-trebuja-vyplatit-zarplaty.html

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.