Wojna domowa na Ukrainie 17.12.2020r.- 2006 dzień od nowego rozejmu.


Niemy krzyk”– dzień 276.

Wyniki spotkania grupy roboczej ds. bezpieczeństwa podczas rozmów Grupy Kontaktowej 15 grudnia.

15 grudnia, odbyło się ostatnie spotkanie grupy roboczej ds. bezpieczeństwa w formie wideokonferencji.

Główny nacisk ze strony republik położono na podniesiony poziomu eskalacji konfliktu oraz na potrzebę jak najszybszego wyjaśnienia, a następnie zatwierdzenia środków wzmacniających system zawieszenia broni na czas nieokreślony w zakresie funkcjonalności mechanizmu koordynacji z udziałem WCKiK w obecnym składzie.

Według przedstawicielstwa DRL w WCKiK, w okresie od 23 listopada do 14 grudnia podwoiła się liczba naruszeń reżimu zawieszenia broni przyjętego na czas nieokreślony, i tak: w ciągu dwóch tygodni USZ przeprowadziły ostrzał terytorium DRL 40 razy, podczas gdy w poprzednim okresie o połowę mniej, bo tylko 21 razy. Jednocześnie znacznie wzrosła liczba faktów aktywnego użycia broni zakazanej w porozumieniach mińskich:

– 7 razy używane były moździerze kalibru 120 mm, wystrzelono 70 min,
– 5 razy nieprzyjaciel użył moździerzy 82 mm, w sumie na terytorium republiki wystrzelono 49 min o tym kalibrze.

5 grudnia w wyniku ostrzału z USZ osady kopalni „Trudowskaja” w dzielnicy Piotrowskiej w Doniecku, uszkodzone zostały dwa domy: na ul. Bokija nr. 1/3 – ogrodzenie, przeszklenie, zadaszenie, ściana wewnętrzna i na ul. Karnawałowej nr. 84 – dach.

Zgodnie z raportami SMM OBWE, w omawianym okresie obserwatorzy odnotowali obecność zabronionej broni i wyposażenia USZ z naruszeniem linii wycofania w strefie bezpieczeństwa i poza strefami ich składowania.

Oficjalny przedstawiciel DRL w TGK, Aleksiej Nikonorow przypomniał, że naruszenia na pozycjach USZ na całej linii kontaktowej są rejestrowane prawie codziennie. W sumie w okresie między spotkaniami odnotowano 26 takich przypadków, z czego 6 to eksplozje inżynieryjne na stanowiskach USZ.

Zarejestrowano 16 epizodów dodatkowego wyposażenia stanowisk:

8 – w rejonie osady Opytnoje,
3 – w rejonie osady Piaski,
5 – w rejonie osady Wodianoje.

Zarejestrowano też fakty doposażenia stanowisk na terenach osiedli Marinka, Leninskoje, Dzierżyńskoje i Szumy.

Przedstawicielstwo DRL w WCKiK oraz w procesie negocjacji regularnie przesyła do zespołu łącznikowego SMM OBWE koordynaty i dowody wideo dotyczące naruszeń na pozycjach USZ, z których żadne z nich nie zostało zweryfikowane przez misję w okresie sprawozdawczym.

„Od poprzedniego spotkania sytuacja na styku uległa znacznemu pogorszeniu. Zbrojne formacje Ukrainy zintensyfikowały ostrzał terytorium republiki z użyciem broni zabronionej porozumieniami mińskimi. Liczba min wystrzeliwanych na naszym terytorium zbliża się do wskaźników sprzed wejścia w życie środków wzmacniających zawieszenie broni.

W tych warunkach, aby nie dopuścić do eskalacji, niezwykle ważne jest rozwiązanie wszystkich kwestii dotyczących funkcjonowania tych środków, zwłaszcza w zakresie mechanizmu koordynacji reagowania na naruszenia reżimu zawieszenia broni przy wsparciu WCKiK w jego obecnym składzie.

Jednak zamiast prawdziwej pracy ukraińscy negocjatorzy dwa miesiące po wysłaniu przez nas wspólnego projektu deklarują, że go nie widzieli i proponują koordynatorowi SMM OBWE zobowiązanie się do przygotowania takiego wspólnego dokumentu na pierwsze spotkanie w przyszłym roku.

Tym samym przedstawiciele Ukrainy nadal dublują i mnożą różne koncepcje, nie chcąc pracować nad dokumentem, który przedłożyliśmy, a który to zawiera wszystkie propozycje stron w całości i może stać się podstawą do skonsolidowanego ostatecznego dokumentu działań wzmacniających i kontrolujących zawieszenie broni – podkreślił przedstawiciel DRL.

Podsumowując wyniki całorocznej pracy grupy, należy stwierdzić, że destrukcyjna pozycja strony ukraińskiej nie uległa zmianie i dotyczyła absolutnie wszystkich kwestii z zakresu bezpieczeństwa.

Realizacja jedynego uzgodnionego przez strony przełomowego dokumentu, który mógłby radykalnie odwrócić obecną sytuację na styku, a który został zablokowany przez Ukrainę.

 „Stanowisko koordynatorów OBWE w rozmowach na temat bezpieczeństwa w podgrupie mińskiej zaostrza zaniedbanie strony ukraińskiej w procesie negocjacyjnym. Podsumowując dziś wyniki prac podgrupy za miniony rok”– poinformowała o tym pełnomocnik DRL w Grupie, Kontaktowej Minister Spraw Zagranicznych Republiki Natalia Nikonorowa.

Przypomniała, jak we wrześniu Kijów udaremnił wspólną inspekcję uzgodnioną przez Grupę Kontaktową w celu oceny naruszeń pozycji w rejonie wsi Szumy koło Gorłowki, a później odmówiła omówienia i uzgodnienia funkcjonalności mechanizmu koordynacyjnego stworzonego w celu weryfikacji naruszeń dodatkowych środków wzmacniających i kontrolujących zawieszenie broni.

„Wczoraj ukraińscy przedstawiciele w ogóle powiedzieli, że dwa miesiące później nie widzieli żadnych nowych propozycji dotyczących mechanizmu koordynacji i nie rozumieli, nad czym w ogóle powinni pracować. A wszystko to dzieje się dlatego, że już szósty rok Kijów z całych sił, nie wychodząc oficjalnie z porozumień mińskich, stara się zmienić stronę negocjacji”– zwróciła uwagę Natalia Nikonorowa.

Pełnomocnik DRL wyraziła zaniepokojenie, że „koordynatorzy OBWE, zajmując stanowisko tzw. nieingerencji, pozwalają stronie ukraińskiej na tak beztroskie podejście do rzeczywistej pracy nad porządkiem obrad grupy”.

„Naszym zdaniem jest to podejście wątpliwe z punktu widzenia konstruktywności i logiki ze strony koordynatora: jeśli nie ma zgody w najważniejszych kwestiach, omówmy przynajmniej niektóre”– wyjaśniła przedstawicielka Donieckiej Republiki Ludowej.

*

Kijowskie formacje zbrojne rozmieściły dwie jednostki pojazdów opancerzonych w strefie tzw. Operacji Połączonych Sił (OPS).

Poinformowała o tym służba prasowa Wydziału Milicji Ludowej ŁRL.

„W ciągu minionego dnia rozpoznanie ujawniło obecność wyposażenia ukraińskich agresorów. W rejonie odpowiedzialności 14 brygady Ukraińskich Sił Zbrojnych odnotowaliśmy obecność dwóch bojowych wozów opancerzonych na terenie mieszkalnym osady miejskiej Nowotoszkowskoje, na terenie podlegającym 92 brygadzie Ukraińskich Sił Zbrojnych- jeden wóz bojowy BMP-2. w pobliżu wioski Nowoaleksandrowka”głosi wiadomość.

Poza tym, jak poinformował WML ŁRL, żołnierz USZ został wysadzony w powietrze przez ukraińską minę podczas prac inżynieryjnych w pobliżu osady miejskiej Troiczkoje.

„W ciągu ostatniego dnia, jak podaje nasze źródło, podczas wykonywania prac inżynieryjnych w rejonie osady Troiczkoje, żołnierz 3 kompanii 11 batalionu 59 brygady piechoty zmotoryzowanej Ukraińskich Sił Zbrojnych został wysadzony w powietrze przez własną minę, który doznał obrażeń wybuchowych i został dostarczony. do szpitala wojskowego w miejscowości Siewierodonieck” – powiedział Osadczy.


Poza tym, Ukraińskie Siły Zbrojne rozmieściły pojazdy opancerzone w pobliżu budynków mieszkalnych w rejonie Doniecka i Gorłówka.

Poinformował o tym wczoraj Departament Milicji Ludowej (DML) DRL.

W szczególności trzy bojowe wozy piechoty BMP-1 z 7 brygady desantowo-szturmowej USZ znajdują się na obrzeżach Krasnogorowki, położonej kilka kilometrów na zachód od Doniecka. Bojowy wóz piechoty tej formacji jest wyposażony w działo 73 mm zdolne do rażenia wyposażenia, siły roboczej i lekkiej osłony.

Ponadto, według DML, zarejestrowano pojazd rozpoznawczy i patrolowy z 35 brygady morskiej w części mieszkalnej wsi Zaicewo kontrolowanej przez władze Kijowa na północ od Gorłówki.

Poza tym, na donieckim odcinku frontu, w ciągu minionej doby ukraińscy żołnierze 2 razy naruszyli warunki zawieszenia broni: o godzinie 17:05 prowadząc ostrzał z kierunku miejscowości Szumy- koło Gorłówki w stronę osiedla mieszkaniowego przy kopalni 6/7- na obrzeżach Gorłówki, ostrzał ten przeprowadzono przy użyciu broni maszynowej, następnie o godzinie 23:50, gdy przy użyciu moździerza kaliber 120 mm (10 min), ostrzelano z kierunku wsi Szirokino rejon miejscowości Komiternowo- na południowym odcinku frontu.

Ponadto, 2 razy doszło ze strony USZ do naruszenie Dodatkowych Środków: o godzinie 15:10 na stanowiskach bojowych w rejonie Piasków- na północno-zachodnich obrzeżach Doniecka, gdzie prowadzono rozbudowę istniejących tam linii bojowych oraz o godzinie 19:09 w rejonie wsi Wodianoje- na południowym odcinku frontu, gdzie przy użyciu ładunków okopowych (1 eksplozja), prowadzono ziemne prace inżynieryjne na stanowiskach bojowych USZ.


 

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation

3 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.30 17 грудня 2020 року.

Сала Україні!

Минулої доби, 16 грудня, російсько-окупаційні війська тричі порушили режим припинення вогню. На різних ділянках відповідальності українських бригад ворог провокував наших воїнів неприцільними обстрілами впродовж всієї доби.В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання «Схід» два обстріли було зафіксовано поблизу Водяного, що на Приазов’ї. Тут ворог відкривав вогонь зі станкових протитанкових гранатометів та ручних протитанкових гранатометів.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання «Північ» було зафіксовано одне порушення припинення вогню неподалік населеного пункту Шуми. Тут противник також застосував станкові та ручні протитанкові гранатомети.

Вогневі провокації російсько-окупаційних військ не мали загрози для наших воїнів, тому українські захисники вогонь у відповідь не відкривали. Бойових втрат та поранень серед особового складу Об’єднаних сил немає.

Від початку поточної доби, 17 грудня, в районі проведення операції Об’єднаних сил було зафіксовано одне порушення режиму припинення вогню. Так, поблизу Водяного окупанти вели вогонь з міномету 82-го калібру, підствольного гранатомету та ручного протитанкового гранатомету.

Провокація противника не становила загрози для наших воїнів, вогонь у відповідь не відкривався. Бойових втрат та поранень – немає.

Обстановка в районі проведення операції Об’єднаних сил і надалі контрольована українськими воїнами.

Сала Україні!

ПІДСУМКИ ЗА МИНУЛУ ДОБУМ.

Минулої доби збройні формування Російської Федерації 3 рази порушили режим припинення вогню. Ворожа вогнева активність спостерігалася поблизу населених пунктів Шуми, Авдіївка, Опитне та Водяне. Протягом доби противник відкривав вогонь з гранатометів різних систем.

Вогонь у відповідь українські захисники не відкривали. Бойових втрат та поранень серед особового складу Об’єднаних сил немає.

У районі проведення операції Об’єднаних сил виконують завдання й інші складові сил оборони. Так, минулої доби представники Національної поліції України зі складу ОС зафіксували 71 адміністративне правопорушення. Підрозділами поліції зведених загонів перевірено 4738 транспортних засобів та 4568 осіб. Також було затримано 1 особу, яких підозрюють у причетності до збройних формувань Російської Федерації та її найманців.

Минулої доби через контрольний пункт в’їзду-виїзду «Станиця Луганська» на тимчасово окуповану територію України прослідувало 1153 особи, на підконтрольну Україні територію прибуло 911 осіб.

Сала Україні!

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:

***

***

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

45 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 17.12.2020r.- 2006 dzień od nowego rozejmu.

 1. Dla zainteresowanych, coroczna konferencja WWP podczas której tradycyjnie już można zadawać pytania „tyranowi” w tym te jak najbardziej niewłaściwe. Podczas niej maja zostać poruszone m.in takie tematy jak konflikt na Donbasie, nowa szczepionka przeciwko korona wirusowi oraz zmiana na urzedzie Prezydenta USA;
  https://strana.ua/news/307025-putin-prjamaja-linija-2020-onlajn-transljatsija-press-konferentsii-sehodnja-i-hlavnye-zajavlenija-.html

  Polubione przez 3 ludzi

 2. I powrót na Ukrainę, gdzie pomimo leczenia w berlińskiej klinice „Charite” zmarł burmistrz Charkowa Giennadij Kernes, który trafił tam już kilka miesiecy temu ze stwierdzoną m.in zakażeniem koronawirusem;
  https://strana.ua/news/307133-umer-mer-kharkova-hennadij-kernes-307133.html
  Kernes cieszył się bardzo dużym poparciem mieszkańców Charkowa, dlatego tez wybrali go ponownie na urząd burmistrza miasta w ostatnich wyborach, a wiosną 2014 roku to jego postawa zadecydowała o tym że Charków nie poszedł drogą Doniecka i Ługańska. Prawdopodobnie Charków czekać bedzie teraz „przesilenie polityczne” dopóki Rada Najwyższa Ukrainy nie zadecyduje o terminie nowych wyborów na burmistrza Charkowa (ma na to 90 dni);
  https://strana.ua/news/307141-kto-budet-upravljat-kharkovom-posle-smerti-kernesa-kommentarij-opory.html

  Polubione przez 4 ludzi

  • Dla zainteresowanych, artykuł przypominający sylwetkę Kernesa jak zaczynał w „biznesie’ (także w nielegalnym za co przesiedział 3 lata jeszcze za ZSRR), a potem jego kariere polityczną „uwieńczoną” wybraniem na burmistrza Charkowa. Wspomniano o jego roli w faktycznym stłumieniu „charkowskiej wiosny” w 2014 roku, gdy z czołowego polityka „Partii Regionów” Janukowycza stał się zwolennikiem „jedności Ukrainy”. Wspomniano także o jego długoletniej „wojnie” z obecnym szefem MSW Awakowa, której uwieńczeniem miało być, według niego samego Kernesa, zlecenie przez Awakowa próby zabójstwa. Pod koniec kwietnia 2014 roku postrzelono Kernesa podczas porannego joggingu powodujac u niego obrażenia które przykuły go do wózka inwalidzkiego (operację w Izraelu która prawdopodobnie uratowała mu życie zasponsorował podobno Kołomojski).
   Według autora artykułu władza w Charkowie pozostanie najprawdopodobniej w rękach „kregu ludzi Kernesa”, być moze burmistrzem zostanie jego bliski współpracownik, jeszcze z czasów ‚Partii Regionów” będacy wówczas gubernatorem obwodu charkowskiego Michaił Dobkin;
   https://strana.ua/news/307151-umer-hennadij-kernes-eho-biohrafija-i-politicheskaja-karera.html

   Polubione przez 2 ludzi

 3. W temacie gazowym. W poniedziałek z oficjalną wizytą w Bośni i Chorwacji pojawił się szef rosyjskiej dyplomacji minister Ławrow, w spotkaniu z nim odmówiła udziału dwójka członków Prezydium Bośni i Hercegowiny (przedstawiciele Chorwatów i Bośniaków). Wczoraj pojawiła się informacja ze dostawy gazu do Bośni i Hercegowiny ze strony rosyjskiego „Gazpromu” zmniejszyły się dwukrotnie…
  https://ruserbia.com/korotkoj-strokoj/v-ponedelnik-rukovodstvo-big-proignorirovalo-lavrova-v-sredu-postavki-gaza-upali-vdvoe/

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Z mojego autorskiego cyklu ‚Z panika w oczach i ruską lufa w .upie”. Ukromedia alarmują, kursanci Wojsk Rakietowych Przeznaczenia Strategicznego Federacji Rosyjskiej szkolą się przy pomocy map…obwodu chmielnickiego na Ukrainie :-)))
  https://www.dialog.ua/war/220885_1608122570
  Z kolei Dowództwo Sił Kosmicznych USA pożaliło się w oficjalnym oswiadczeniu na stronę rosyjską że ta „nadal rozwija i rozmieszcza pewne rodzaje naziemnej i kosmicznej broni antysatelitarnej”, m.in miano testować pocisk bezpośredniego przechwytywania DA-ASAT;
  https://www.spacecom.mil/News/Article-Display/Article/2448334/russia-tests-direct-ascent-anti-satellite-missile/

  Polubione przez 5 ludzi

 5. Epidemia koronawirusa na świecie. „The New York Times” informuje o kolejnym przypadku powikłań po przyjęciu szczepionki ‚Pfizer”, tym razem pracownica medyczna na Alasce po zaszczepieniu sie tym ‚cudem” miała doznać ciężkiej reakcji alergicznej, na szczęście dla niej stało się to w jej miejscu pracy czyli szpitalu dzięki czemu niezwłocznie udzielono jej pomocy. Jak również informuje „NYT” pracownica nigdy wcześniej nie miała żadnej alergii;
  >https://www.nytimes.com/2020/12/16/health/covid-pfizer-vaccine-allergic-reaction.html

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Dla zainteresowanych, ukraiński portal ‚Strana.ua” przedstawił nowe reguły, które mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2021 roku, wzywania na Ukrainie karetek, które są w zasadzie ograniczeniem mozliwości ich wezwania do minimum (cytat „Przyjdą dopiero po śmierci. Jakie nowe zasady dotyczące karetek zostały zatwierdzone przez Radę Ministrów”). Co najciekawsze owe „reguły” maja być cześcią „reform” wdrażanych w ukraińskiej służbie zdrowia jeszcze przez p.o. minister zdrowia U. Suprun (zwaną przez Ukraińców ‚Dr Śmierć’) które to „reformy” obiecywał „znieść” Zełenski;
  https://strana.ua/news/307044-pravila-vyzova-skoroj-v-ukraine-s-1-janvarja-2021-v-kakikh-sluchajakh-priezzhaet-vrach.html

  Polubione przez 4 ludzi

 7. Dawid Żwanija byłu ukraiński parlamentarzysta i były bliski współpracownik Poroszenki, ogłosił swoją gotowośc do wystąpienia przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym w Hadze i złożenia zeznań które obciążających Poroszenke, Jaceniuka, Turczynowa „i innych” (m.in w sprawie katastrofy malezyjskiego boeniga na Donbasie oraz niezgodnego z ukraińskim prawem użycia wojska przeciwko ukraińskiej ludnosci cywilnej). Zarzucił także obecnym władzom w Kijowie, ze nie chcą „rozliczyć ze zbrodni” swoich poprzedników. Jedynym warunkiem jaki postawił to „zapewnienie mu bezpieczeństwa” poniewaz obawia się ze „ci ludzie mogą go wyeliminować”;
  https://strana.ua/news/307113-video-zhvanija-khochet-davat-pokazanija-protiv-poroshenko-v-haahe.html

  Polubione przez 5 ludzi

 8. Amerykański „Bloomberg” opublikował artykuł o niepowodzeniu polityki Zełenskiego na Ukrainie, gwałtownym spadku zaufania społecznego do niego oraz utracie zaufanie „zachodnich partnerów” co objawia sie wstrzymaniem przekazania kolejnego kredytu z MFW. Jak zauważył przytoczony m.in w artykule były Prokurator Generalny Ukrainy (mianowany przez Zełenskiego) Rusłan Riaboszapka „Zamiast walczyć z oligarchami, zdecydował się na pokojowe współistnienie z nimi…Rok 2020 był kolejnym rokiem utraconych nadziei i szans”;
  https://strana.ua/news/307218-bloomberg-napisal-o-zelenskom-i-eho-provalakh-na-postu-prezidenta-ukrainy.html

  Polubione przez 4 ludzi

  • Ci „ukrpatrioci” przypominają małpę, już nawet nie z brzytwą, a obrzynem w garści. Według ich narracji już teraz ukraińska armia powinna zaatakować Krym, republiki, Białoruś, Węgry i oczywista oczywistość Lachów. Gdyby ich plany przekuć w czyny to Ukraina nie dość,ze zbankrutowałaby w ciągu paru miesięcy to możliwe, że przestałaby istnieć.
   Taka mentalność, tworzą wrogów na około, bo bez nich nie mieliby racji bytu. Kto by ich słuchał, kto by im płacił? Przecież na pierwszy rzut oka widać jaka to „elyta”: większość z nich to osoby nie grzeszące wiedzą i umiejętnościami o większych predyspozycjach do zostania menelem/bandytą niż szanowanym obywatelem.

   Polubione przez 4 ludzi

 9. Wieści z „frontu” na Donbasie. ‚Wolontariusze” z jednej z organizacji zajmujacej sie m.in poszukiwaniem zwłok osób zabitych w czasie walk na Donbasie przekazali stronie ukraińskiej ciało „ukrowojaka” a które znalazło sie na terytorium pod kontrolą republik z Donbasu. Według oficjalnego komunikatu wydanego przez ukraińska delegację w Trójstronnej Grupie Kontaktowej w Miński (później zmienionego) ukraiński wojskowy 14 grudnia tego roku miał „w stanie upojenia alkoholowego lub odurzenia narkotykowego” porzucić broń i stanowisko bojowe i próbował „przejść na stronę przeciwnika”. Czyli najprawdopodobniej wyszedł się przewietrzyć ze schronu w trakcie popijawy, polazł w pobliskie krzaki, stracił orientacje, a później zasnął i zamarzł…
  https://korrespondent.net/ukraine/4307634-boets-vsu-umer-na-nepodkontrolnoi-terrytoryy-tkh

  Polubione przez 4 ludzi

 10. Ukraińskie ministerstwo obrony poinformowało o podpisaniu z Turcją umowy na „transfer technologii i produkcję” korwet. Krok ten – wraz z podpisaną równolegle umową na bezzałogowce bojowe – ma wzmocnić potencjał ukraińskiej marynarki wojennej na Morzu Czarnym i Morzu Azowskim. Niestety Kijów nie ujawnia, co, w jakiej liczbie i za ile kupiono, ani też jaka (o ile jakakolwiek) część kontraktu będzie realizowana na Ukrainie.
  https://www.konflikty.pl/aktualnosci/wiadomosci/ukraina-wybrala-tureckie-korwety/

  Polubione przez 3 ludzi

 11. Epidemia koronawirusa na Ukrainie. Brytyjski ‚The Economist’ poinformował że Ukraina może znaleźć się w grupie ostatnich państw, to znaczy tych najbiedniejszych, których mieszkańcy zostaną zaszczepieni przeciwko koronawirusowi. Przewidywany termin ewentualnych szczepien na Ukrainie przeciwko koronawirusowi to okres od kwietnia 2022 do końca 2023 roku;
  https://strana.ua/news/307247-kohda-ukraina-poluchit-dostup-k-vaktsine-ot-koronavirusa-.html

  Polubione przez 2 ludzi

 12. Były dyrektor wykonawczy „Naftohazu” Jurij Witrenko, który odszedł ze stanowiska w atmosferze skandalu (konflikt z prezesem Kobolewem i wypłacenie się sobie „astronomicznej premii” za zwycięstwo w „arbitrażu” z rosyjskim „Gazpromem”) jednak nie został wybrany na urząd wicepremiera i ministra energetyki Ukrainy. Jak informują ukromedia Witrence do zatwierdzenia wyboru w Radzie Najwyższej zabrakło głosów 40 deputowanych;
  https://strana.ua/news/307207-rada-ne-podderzhala-kandidaturu-vitrenko-na-post-ministra-enerhetiki.html
  Obrażony Witrenko skomentował swoją klęskę, „dziękując” deputowanym i życząc im by znaleźli sobie na stanowisko ministra energetyki „kogoś lepszego”;
  https://strana.ua/news/307238-vitrenko-pozhelal-rade-najti-luchsheho-kandidata-na-post-hlavy-minenerho.html

  Polubione przez 3 ludzi

 13. Szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kuleba w udzielonym przez siebie wywiadzie pożalił się że kontaktów z ukraińskim MSZ odmawia…MSZ Rosji. Podobno do ‚zerwania” doszło po jego „pierwszej rozmowie z ministrem Ławrowem”. Kuleba stwierdził m.in że nie jest z tego powodu zdenerwowany, ale jest mu żal :-)))
  https://korrespondent.net/ukraine/politics/4307691-kuleba-dyplomaty-rf-otkazyvauitsia-ot-kontaktov

  Polubione przez 4 ludzi

 14. Tymczasem Ambasada Ukrainy w Bośni i Hercegowinie wystosowała oficjalna note protestacyjną do władz tego państwa, po tym jak przebywający z oficjalną wizytą w BiH rosyjski minister Ławrow otrzymał od członka Prezydium BiH (zapewne reprezentujacego Serbów) w prezencie 300 – letnią ikonę mająca pochodzić z Ługańska. Ambasad na dowód tego powołuje się na pieczeć która znajduje się na ikonie z widocznym napisem „USRR” (Ukraińska Socjalistyczna Republika Radziecka);
  https://strana.ua/news/307236-lavrov-poluchil-v-podarok-300-letnjuju-ikonu-iz-luhanska.html

  Polubione przez 4 ludzi

 15. Kanclerz Niemiec Angela Merkel, prezydent Polski Andrzej Duda i prezydent Francji Emmanuel Macron to zagraniczni liderzy, którzy cieszą się największym zaufaniem wśród Ukraińców. Mieszkańcy Ukrainy najmniej ufają przywódcy Rosji Władimirowi Putinowi.

  Takie wnioski płyną z omawianego w czwartek przez portal RBK-Ukraina badania przeprowadzonego dla pozarządowego Centrum Nowa Europa.

  Jak czytamy w raporcie, liderem sympatii wśród Ukraińców jest niemiecka kanclerz, której w pełni lub raczej ufa prawie 60 proc. ankietowanych. Do pierwszej trójki weszli też przywódcy Polski (z zaufaniem na poziomie ponad 48 proc.) i Francji (ponad 42 proc.).
  https://www.bankier.pl/wiadomosc/Ukraincy-najbardziej-ufaja-Merkel-Dudzie-i-Macronowi-Badanie-RBK-Ukraina-8022823.html

  Polubione przez 4 ludzi

 16. Koleje Ukraińskie mają otrzymać w 2021 r. po raz pierwszy w swojej historii środki z budżetu państwa na zakup taboru pasażerskiego. Przedsiębiorstwo zelektryfikuje też z publicznej kasy kilka odcinków, które wykorzystywane są zarówno w ruchu dalekobieżnym, jak i podmiejskim. Kondycja finansowa przewoźnika nie jest obecnie dobra, a zarząd pracuje nad strategią optymalizacji kosztów prowadzenia działalności.
  https://www.rynek-kolejowy.pl/mobile/ukraina-srodki-z-budzetu-panstwa-na-tabor-pasazerski-i-elektryfikacje-historyczna-chwila–100075.html
  Komentarz: Za czasów Pana Balczuna kondycja firmy się poprawiała, był jasno ułożony plan działań, rozwijał się sektor przewozów osobowych. Jednak był mały feler, Balczun nie akceptował korupcji więc musiał odejść.

  Polubione przez 4 ludzi

  • Cytat „Balczun nie akceptował korupcji” to nie tylko o to poszło. On miał odwagę publicznie powiedzieć ze jeżeli koleje ukraińskie mają na siebie zarabiać to TRZEBA SIĘ DOGADAĆ Z ‚państwem – agresorem” (czyli Rosja według Kijowa) oraz „separatystami”…

   Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.