Wojna domowa na Ukrainie 25.12.2020r.- 2014 dzień od nowego rozejmu.


Niemy krzyk”– dzień 284.

Ukraiński politolog, doktor ekonomii społecznej Zinowij Sweda, na antenie kanału telewizyjnego Priamoj, zasugerował zorganizowanie dla Rosji Pearl Harbor.

Według niego, ukraińskie władze muszą opracować strategię wojskową „wyzwolenia” Krymu i Donbasu.

Sweda powiedział, że format normandzki rzekomo „prowadzi donikąd”. Jak stwierdził dalej, „poza tym, czy nam się to podoba, czy nie, Ukraina musi mieć własną strategię ataku. Musimy odejść, odejść od strategii obrony i spojrzeć w oczy naszych partnerów”.

W szczególności zaproponował „zorganizowanie nowego Pearl Harbor” dla rosyjskiej floty wojennej w Sewastopolu.

Wcześniej ukraiński generał Wiktor Nazarow powiedział, że nie da się zrealizować „chorwackiego scenariusza” w Donbasie. 

Powiedział też, że próba frontalnej ofensywy w Donbasie byłaby bardzo ryzykowna ze względu na możliwość dużych strat.

Krym stał się regionem rosyjskim po referendum w 2014 roku, w którym większość mieszkańców półwyspu opowiadała się za zjednoczeniem z Rosją.

W odpowiedzi na takie sugestie rosyjska Duma Państwowa wezwała prezydenta Rosji Władimira Putina do przyłączenia Donieckiej i Ługańskiej republiki ludowej do Federacji Rosyjskiej, czyniąc je częścią obwodu rostowskiego.

Jak pisze dziennik „Jużny Federalnj”, z taką inicjatywą wystąpił prominentny deputowany z Partii Liberalno-Demokratycznej, pierwszy wiceprzewodniczący Komitetu Obrony Dumy Państwowej Aleksander Szerin.

Zdaniem deputowanego ludowego proces przystąpienia do republik Donbasu powinien rozpocząć się jak najszybciej, od momentu przystąpienia Ukrainy do NATO.

Szerin wspominał, że z Ługańska i Doniecka do Rostowa to tylko dwie godziny jazdy samochodem. Dlatego niezwykle ważne jest, aby do czasu pojawienia się wojsk NATO na terytorium Ukrainy, DRL i ŁRL znalazły się w Rosji. 

„Integracja republik Donbasu- DRL i ŁRL- z regionem rostowskim jest historycznie przesądzona, ponieważ jeszcze 98 lat temu było to jedno terytorium o jednym stylu życia, gospodarce, kulturze, obyczajach, było to terytorium Wielkiej Armii Dońskiej”–   Szerina cytuje wydanie rostowskiej „Panoramy”.

Jego zdaniem Rosja jest już na tyle silna, aby podjąć taki krok. Deputowany jest przekonany, że inaczej Stany Zjednoczone nie ograniczyłyby się do samych sankcji i już dawno wszczęłyby lokalny konflikt zbrojny z pomocą sojuszników z NATO.

Szerin dodał też, że Rosja nie ma doktryny ofensywnej i nie narzuca swoich wpływów innym państwom, nie otwiera nowych baz wojskowych na terytorium obcych państw, jak to systematycznie czynią Amerykanie.

Chociaż, zdaniem parlamentarzysty, Rosji nie zaszkodziłoby umiejscowienie swoich baz na terytorium innych państw, najlepiej bliżej granic USA.

Wcześniej donoszono, że szef DRL Denis Puszilin zapowiedział stworzenie ideologicznej doktryny republik Donbasu, którą określono mianem „Rosyjski Donbas”.


https://eadaily.com/ru/news/2020/12/22/v-gosdume-prizvali-prisoedinit-k-rossii-dnr-i-lnr-smi

https://www.panram.ru/news/politics/deputat-prizval-putina-prisoedinit-dnr-i-lnr-k-rostovskoy-oblasti/


https://russian.rt.com/ussr/news/815394-ukraina-politolog-perl-harbor?utm_source=yxnews&utm_medium=desktop

*

Ukraińskie władze zakazały konwojowi humanitarnemu Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża przejeżdżania obok miejscowości Szczastje, zmuszając go w ten sposób do objazdu na odległość 400 km.

Ukraina zakazała konwojowi humanitarnemu Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża (MKCK) przekraczania linii kontaktowej przez punkt kontrolny Szczastje-Ługańsk, zmuszając go do objazdu na odległość ponad 400 km. 

Ministerstwo Spraw Zagranicznych ŁRL poinformowało o tym w swoim kanale Telegram .

MSZ ŁRL zwrócił uwagę, że konwój humanitarny MKCK wkroczył do republiki późnym wieczorem 23 grudnia, chociaż ciężarówki wyjechały wcześnie rano.

„Ukraina nie dała im możliwości przejechania bezpośredniej trasy ‚Szczastie-Ługańsk’. Choć głośno deklarowali, że punkt kontrolny tam jest gotowy od dawna. A akt oceny stanu technicznego potwierdza (możliwość) przejeżdżania ciężkich pojazdów: pojedynczych do 30 ton, w konwoju – do 80 ton”– podało Ministerstwo Spraw Zagranicznych ŁRL, dodając, że Ukraina jednak „stwarza problemy w tym temacie i odmawia organizacjom humanitarnym podróżowania po tej trasie”.

Ministerstwo wyjaśniło, że w rezultacie konwoje międzynarodowych organizacji humanitarnych, które dostarczają pomoc humanitarną do ŁRL „pokonują ponad 400 kilometrów, tranzyt przez DRL, co wiąże się z dodatkowymi opóźnieniami spowodowanymi koronawirusem”. W ten sposób „humanitarna” Ukraina dba o „swoich obywateli” w Donbasie. „Choć może dlatego, że lwią część finansowania tych towarów stanowią środki przekazane na te cele przez Federację Rosyjską? ..” – zaznaczyło MSZ ŁRL.

Poza tym, Ukraińskie Siły Zbrojne rozmieściły trzy bojowe wozy piechoty (BMP) na terenie gospodarstwa Prczepiłowka.

Poinformowała  służba prasowa Milicji Ludowej ŁRL:

„W rejonie odpowiedzialności 14 samodzielnej brygady zmechanizowanej Sił Ukraińskich Zbrojnych zarejestrowano obecność trzech bojowych wozów piechoty w pobliżu osady Priczepiłowka”.

Ponadto, według wczorajszego raportu SMM OBWE na donieckim odcinku frontu zarejestrowano obecność sprzętu USZ w strefie bezpieczeństwa:

– ️ 1 szt. BTR-60 i 1szt.  BRDM-2 w pobliżu wsi Krasnogorowka.

Pomimo odnotowanej znacznej aktywności zbrojnej w ciągu kilku ostatnich dni przez USZ, co skutkowało naruszaniem warunków rozejmu, w ciągu minionej doby nie odnotowano ani jednego tego typu incydentu.

Poza tym, że 2 razy (o godzinie 09:30 i 10:10) w rejonie wsi Opytnoje- na północno-zachodnich obrzeżach Doniecka, USZ prowadząc tam bliżej nie określone prace inżynieryjne na swych stanowiskach bojowych, dokonały 14 eksplozji- prawdopodobnie ładunków okopowych.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation

2 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.00 25 грудня 2020 року.

Сала Україні!

Протягом минулої доби, 24 грудня, в районі проведення операції Об’єднаних сил було зафіксовано 5 порушень режиму припинення вогню поблизу трьох населених пунктів.

Неподалік Водяного, на різних напрямках, ворог відкривав вогонь з мінометів 82-го калібру та автоматичних станкових гранатометів. В районі населеного пункту Шуми російсько-окупаційні війська вели вогонь з автоматичних станкових гранатометів та стрілецької зброї.

Під час обстрілу один український воїн отримав вогнепальне поранення. Ще один військовослужбовець зі складу Об’єднаних сил отримав поранення внаслідок підриву на невідомому вибуховому пристрої неподалік Красногорівки. Обом захисникам надано медичну допомогу та оперативно доставлено до лікувальних закладів.

На численні обстріли російсько-окупаційних військ українські військовослужбовці надали противнику адекватну відповідь.Від початку поточної доби, 25 грудня, порушень режиму припинення вогню не зафіксовано. По всій лінії розмежування спостерігається тиша.

Обстановка в районі проведення операції Об’єднаних сил і надалі контрольована українськими воїнами.

Сала Україні!

ПІДСУМКИ ЗА МИНУЛУ ДОБУ.

У районі проведення операції Об’єднаних сил виконують завдання й інші складові сил оборони.

Так, минулої доби, 24 грудня, представники Національної поліції України зі складу ОС зафіксували 88 адміністративних правопорушень. Підрозділами поліції зведених загонів перевірено 5039 транспортних засобів та 4653 осіб. Також було затримано одну особу, яку підозрюють у причетності до збройних формувань Російської Федерації та її найманців.

Минулої доби через контрольний пункт в’їзду-виїзду «Станиця Луганська» на тимчасово окуповану територію України прослідувало 1076 осіб, на підконтрольну Україні територію прибуло 420 осіб. Через КПВВ «Новотроїцьке» – 10 та 30 осіб відповідно.

Сала Україні!

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:

***

***

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.33 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 25.12.2020r.- 2014 dzień od nowego rozejmu.

 1. To ja też sobie pozwolę złożyć życzenia z okazji Świat Bożego Narodzenia:

  Jest taka noc, na którą człowiek czeka i za którą tęskni.
  Jest taki wyjątkowy wieczór w roku ,gdy wszyscy obecni gromadzą się przy wspólnym stole.
  Jest taki wieczór, gdy gasną spory, znika nienawiść….
  Wieczór, gdy łamiemy opłatek, składamy życzenia….
  To noc wyjątkowa…Jedyna…Niepowtarzalna..
  Noc Bożego Narodzenia

  https://www.google.com/url?sa=i&url=https%3A%2F%2Fpsmlondyn.com%2Fzyczenia-swiateczne%2F&psig=AOvVaw3lAsbw-asaj0QpiFAdQtNY&ust=1608968974605000&source=images&cd=vfe&ved=0CAIQjRxqFwoTCIDPyNPS6O0CFQAAAAAdAAAAABAI

  Polubione przez 5 ludzi

 2. „Haniebna zdrada”…Zełenskiego który zapewnił że w razie „ataku Rosji” Ukraincy będą bronić wszyscy Ukraincy, czyli meżczyźni i kobiety. A gdzie tu „zdrada”? Jak zauwazono w artykule na „ukropatriotycznym” portalu „Jednocześnie zapomniał przypomnieć, że Federacja Rosyjska już zaatakowała Ukrainę, zajmując terytorium Krymu i części Donbasu” ;-)))
  https://www.dialog.ua/ukraine/221370_1608887825

  Polubione przez 5 ludzi

 3. Kolejne „njusy” z „juesej”, czyli „powtórka z G. Floyd’a”. W stolicy stanu Ohio Columbus policjanci zastrzelili „białego inaczej” mężczyznę myląc trzymany przez niego w ręce telefon z pistoletem…
  https://korrespondent.net/world/4310369-v-ssha-snova-vspykhnuly-protesty-posle-ubyistva-temnokozheho-kopom
  „Newsweek” , powołując się na własne źródła w Pentagonie, informuje ze Donald Trump, w ostatnich dniach swojej prezydentury, może zdecydować się na wprowadzenie stanu wojennego w USA. Cytat „Według gazety wyżsi oficerowie na tajnych spotkaniach dyskutują o tym, jak wojsko powinno reagować na chaos wokół inauguracji nowego prezydenta Joe Bidena podczas przekazywania władzy’;
  https://strana.ua/news/308706-v-ssha-ne-iskljuchajut-chto-tramp-v-poslednie-dni-pravlenija-vvedet-voennoe-polozhenie.html

  Polubione przez 4 ludzi

   • Plus POPiSowym MATOŁOM ku przestrodze, czyli (cytaty) „The Wall Street Journal (USA): Ameryka nie może już lekceważyć potęgi Rosji.
    Postzimnowojenne postrzeganie Rosji jako kraju słabego i upadającego jest przestarzałe. Rosja przeszła długą drogę od bezsilnego, zadłużonego i bezprawnego kraju, który powstał po rozpadzie Związku Radzieckiego w 1991 roku, kraju, który nieżyjący już senator John McCain nazwał w 2014 roku „stacją benzynową udającą kraj”.
    Rosja nadal dostarcza większości krajów ropę i gaz, zasoby, od których zależy światowa gospodarka. Ale Rosja nie tylko wydobywa, rafinuje i sprzedaje ropę, ale także kontroluje większość światowej infrastruktury ropociągów i gazociągów. Daje to Putinowi możliwość wywierania presji i wpływu na szereg krajów (w tym większość Europy), których nie odzwierciedlają miary względnej potęgi kraju, takie jak PKB.
    Ponadto Rosja jest największym na świecie eksporterem zboża i sprzedaje wiele innych rzeczy o znacznie większej wartości – w tym elektrownie jądrowe, materiały budowlane, nikiel, drewno, diamenty, zaawansowany sprzęt górniczy, chemikalia, najnowocześniejszy sprzęt komunikacyjny i coraz bardziej wyrafinowaną broń. , który czasami jest dostarczany jednocześnie z usługami rosyjskiego personelu wojskowego i najemników”;
    https://inosmi.ru/politic/20201224/248820701.html
    >https://www.wsj.com/articles/the-u-s-should-stop-underestimating-russian-power-11608746239

    Polubione przez 4 ludzi

 4. Hierarcha Greckiego Kościoła Prawosławnego, metropolita Pireusu Serafin oskarżył Ukrainę oraz USA O ‚wywieranie nacisków na Grecki Kościoł Prawosławny” by ten uznał tzw. tomos nadany Ukrainie przez Patriarchę Konstantynopola. W wywiadzie udzielonym jednemu z greckich portali religijnych hierarcha stwierdził m.in „Ostra i złożona kwestia ukraińska powstała niestety w wyniku ciągłej i silnej presji ze strony podmiotów politycznych Stanów Zjednoczonych i ukraińskich przywódców na Patriarchat Ekumeniczny [czyli Konstantynopola], Grecję i inne kraje”;
  https://strana.ua/news/308600-ukraina-i-ssha-davjat-na-pomestnye-tserkvi-iz-za-otkaza-priznat-tomos.html

  Polubione przez 3 ludzi

 5. Koniec Wlk. Brytanii coraz bliżej? Premier Szkocji Nicola Sturgeon komentując sprawę porozumienia pomiedzy Wlk. Brytanią a UE po Brexicie, stwierdziła że „Brexit dzieje się wbrew woli Szkocji” i ze w związku z tym Szkocja powinna wybrać swoją przyszłosć jako „niezależny europejski naród”;
  https://strana.ua/news/308655-iz-za-brexit-vlasti-shotlandii-zajavili-chto-shotlandtsam-pora-stat-nezavisimymi-ot-britanii.html

  Polubione przez 3 ludzi

 6. Ukraińska codzienność. W Kijowie zatrzymano członków „dobrze uzbrojonej” (m.in w broń automatyczna) bandy zajmującej się fałszowaniem pieniedzy. „Podróbki” (waluty ukraińskiej jak i walut obcych) przez bande produkowane były „wysokiej jakości” a także dysponowały „specjalnymi zabezpieczeniami” dzięki której mogły przejśc kontrole elektroniczną;
  https://strana.ua/news/308643-v-kieve-prodavali-falshivye-vysokokachestvennye-hrivni-i-dollary.html
  W nocy przed jedna z kijowskich restauracji doszło do eksplozji , na szczęście nikt nie został ranny, Jak poinformowała policja eksplodował „pakunek” który pozostawił przed restauracją kilka godzin wczesniej niezidentfikowany mężczyzna;
  https://korrespondent.net/city/kiev/4310408-v-kyeve-proyzoshel-vzryv-u-vkhoda-v-restoran
  Plus tradycyjna „draka” w jednym z kijowskich trolejbusów, zakończona „riezaniem”;
  https://strana.ua/news/308668-video-kak-v-trollejbuse-na-troeshchinu-draka-tri-na-tri-zakonchilas-udarom-nozha.html

  Polubione przez 3 ludzi

 7. Kolejny „njus” z „jusej”, czyli eksplozja w Nashville bedąca prawdopodobnie skutkiem wybuchu ładunku wybuchowego podłożonego w samochodzie zaparkowanym na jednej z ulic. Pojawiły się informacje o trzech rannych osobach oraz „tuzinach uszkodzonych budynków”;
  https://edition.cnn.com/2020/12/25/us/nashville-explosion/index.html
  https://eu.tennessean.com/story/news/local/2020/12/25/downtown-nashville-explosion-christmas/4044635001/

  Polubione przez 2 ludzi

 8. OT w sprawie Białorusi. Łukaszenka poinformował o „aresztowaniu grupy, która przewoziła broń przez Ukrainę i przygotowywała zamachy terrorystyczne na Białorusi”;
  https://strana.ua/news/308737-lukashenko-zajavil-o-zaderzhanii-hruppy-hotovivshej-terakty-v-belarusi-na-novyj-hod.html
  MSZ Ukrainy w wydanym oficjalnie komunikacie zaprzeczyło tym informacją określając je jako „retorykę o ingerencji zewnętrznej’ służacą „zastraszaniu Białorusinów”;
  https://strana.ua/news/308775-mid-ukrainy-oproverhlo-zajavlenie-lukashenko-o-nezakonnykh-postavkakh-oruzhija-v-belarus.html

  Polubione przez 3 ludzi

 9. Dla zainteresowanych, artykuł z ukraińskiego portalu ‚Strana.ua” o możliwym sposobie w jaki Rosja rozwiąże problem z wodą na Krymie, czyli projekt budowy stacji odsalania wody. W projekt na zostać zaangażowana „duża międzynarodowa firma”, a „specjalistami w tej dziedzinie” sa Izrael, Arabia Saudyjska oraz Turcja z którymi Rosja utrzymuje normalne stosunki dyplomatyczne.
  Na wiadomość o tym w Kijowie dostali ‚białej gorączki” i odgrażają sie że „zablokują” projekt wszelkimi dostępnymi sposobami;
  https://strana.ua/news/308742-voda-v-krymu-budut-li-ee-opresnjat-chto-hovorjat-v-rossii-i-ukraine.html

  Polubione przez 3 ludzi

 10. „Z dziejów rosyjskiej opozycji”. Liubow Sobol „zastepczyni” Nawalnego w jego „fundacji walczącej z korupcja” (za pieniądze od zachodnich „kuratorów”) wytoczono sprawę karną na wniosek…emerytki. 21 grudnia Sobol wraz z grupa „fanów Nawalnego”, przebrani w uniformy jednej z agencji rzadowych, próbowała wedrzeć się siłą do mieszkania we wschodniej części Moskwy. Według „liberastki” Sobol miał tam mieszkać jeden z „trucicieli nawalnego z FSB”, a faktycznie mieszkała tam…emerytka;
  https://tass.ru/obschestvo/10354975
  Ps. Banda głupków…

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.