Wojna domowa na Ukrainie 28.12.2020r.- 2017 dzień od nowego rozejmu.


Niemy krzyk”– dzień 287.

„Budując niepodległą Ukrainę, władze Kijowa popełniły poważny błąd- potraktowały politykę przeciwstawiania się Rosji jako podstawę, a nie drogę do wzmacniania braterskich i dobrosąsiedzkich stosunków”– powiedział Siergiej Cekow, członek Komisji Spraw Międzynarodowych Rady Federacji, senator z Krymu- informuje RIA Novosti .

Wcześniej ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenskij w rozmowie z Focusem powiedział, że hipotetyczny rosyjski atak z Krymu doprowadziłby do poważnej wojny, precyzując, że byłaby to „straszna sytuacja”.⁣

„Władze Kijowa starają się przedstawić Rosję w obrazie wroga, tym samym systematycznie popełniając główny poważny błąd w budowaniu niepodległego państwa. Niestety, za podstawę budowania dzisiejszej Ukrainy przyjęto politykę przeciwstawiania się Rosji, zamiast twórczego kursu umacniania braterskich i dobrosąsiedzkich stosunków”- powiedział Cekow agencji prasowej RIA Novosti.⁣ Według niego Ukraina musi wrócić do swoich korzeni i wspaniałej przeszłości historycznej.⁣

„Jeśli spojrzymy na historię, to Ukraina rozwinęła się tylko wtedy, gdy była razem z Rosją. Ukraina ma tylko jeden sposób, aby stać się normalnym i cywilizowanym państwem: jest to rozwój wszechstronnych więzi z Rosją i zniesienie agresywnej antyrosyjskiej retoryki bojowej”– powiedział rosyjski senator.

Natomiast, rzecznik Kremla- Dmitrij Pieskow stwierdził, że „bierność Kijowa w procesie rozwiązywania sytuacji w Donbasie jest widoczna gołym okiem; zarówno w Paryżu, jak i w Berlinie to rozumieją.”
W wywiadzie dla telewizji Russia 1 podkreślił, że jest to konflikt wewnętrzny na Ukrainie- ani Rosja, ani Francja, ani Niemcy nie są w nim uczestnikiem ani stroną.

Dlatego też, jak dalej stwierdził Pieskow; „zarówno Rosja, Niemcy, jak i Francja robią wszystko, co w ich mocy, aby pomóc Ukrainie rozwiązać ten konflikt. Im dalej sytuacja idzie, tym trudniej jest ją rozwiązać. Bierność Kijowa w realizacji podjętych decyzji widać gołym okiem zarówno w Paryżu, jak iw Berlinie. Zarówno Paryż, jak i Berlin nie kryją rozczarowania wieloma, wieloma aspektami tej sytuacji.”

Natomiast u nas- w Polsce, co jest podyktowane wyłącznie skrajną rusofobią, która jest głównym zwornikiem sojuszu polsko-ukraińskiego, obowiązuje wykładnia narracji propagandowej strony ukraińskiej. A więc, że to Ukraina jest ofiarą rosyjskiej agresji, i że w Donbasie toczy się wojna z Rosją. Dodajmy, że jest to wojna, w której Ukraina- tak jak onegdaj Polska, jest przedmurzem chroniącym Europę Zachodnia, przez ruską nawałą.

Nie wiem tylko, jak normalnie myślący człowiek, może w takie sklecony niechlujnie- propagandowy bełkot nawiedzonych polityków i sprzyjających im mediom, może w to uwierzyć?

Zapewne jakaś nieliczna- marginalna część społeczeństwa przyjmuje to bezrefleksyjnie w dobrej wierze, ale jak już nawet udowodniło społeczeństwo ukraińskie- poza jego zaślepioną nienawiścią częścią, wojna w Donbasie traktowana jest jako brudna, bo prowadzona wobec zbuntowanej ludności rosyjskojęzycznej.

Każdy przecież zdaje już sobie sprawę z tego, że do obalenia legalnie urzędującego prezydenta doszło na Ukrainie wyłącznie z woli Stanów Zjednoczonych i ich europejskich pomocników. Co oczywiście było jawnym ingerowaniem w wewnętrzne sprawy Ukrainy, ale o tym już nikt nie mówi, bo to nieistotny szczegół.

W efekcie doszły w Kijowie do władzy środowiska skrajnie nacjonalistyczne, a więc i skrajnie antyrosyjskie- spadkobiercy ideowi Bandery, UPA i dywizji SS Galizien, które to zamiast podjąć pertraktacje ze zbuntowaną częścią swego społeczeństwa, wysłały przeciwko niemu; czołgi, rakiety, lotnictwo bojowe, ciężką artylerię i brygady ochotnicze, których członkowie rekrutowali się z więźniów kryminalnych, różnego typu rzezimieszków, ukraińskich faszystów i zwykłych nierobów chcących się na tej wojnie wzbogacić rabując co się tylko da, i co ma jakąkolwiek wartość. Brygady ochotnicze wspierane były przez najemników z różnych krajów, z tego bardzo licznie przez Czeczenów.

Pewnie, ta broń i ci ludzie, najechali Donbas, aby przywrócić tam pokój?

Niestety, ale nie, co rozumieli mieszkańcy tego regionu, mający w pamięci chociażby to do czego doszło w okresie II Wojny Światowej, na Kresach Wschodnich byłej II RP, gdzie ukraińscy sąsiedzi, w dobrej wierze wyrżnęli- niemalże w pień- całą ludność o polskich korzeniach, ale także pomagających jej Ukraińców. Oczywiście ta czystka etniczna nie dotyczyła wyłącznie Polaków, chociaż oni przez swoją liczebność, stali się główną ofiarą, bo mordowano też i inne nacje- w tym masowo Żydów. Przypomnę, że do pierwszych zbrodni masowego ludobójstwa doszło tuż przed wskoczeniem niemieckich wojsk we Lwowie. Tam w pierwszym rzędzie rozprawiono się z ludnością żydowską Lwowa, a następnie z elitami społeczeństwa polskiego.

Tak więc, ten „pokój”, jaki chciały wprowadzić w Donbasie ukraińskie władze wyłonione po przewrocie dokonanym pod koniec lutego 2014 roku, wyglądał by tak samo jak „pokój” w czasach niemieckiej okupacji i tuż po niej, gdy szalały bezkarnie ukraińskie bandy UPA- mordujące ludność polską- tym razem na terenie Polski w granicach po II WŚ.

Różnica byłaby tylko taka, że obecnie ofiarą masowych zbrodni miała być ludność rosyjskojęzyczna. Oczywiście polskim władzą, z ich zajadłą rusofobią jest to jak najbardziej na rękę. Tak bardzo, że mimo deklarowanego przez nie „szczerego patriotyzmu„, przymykają one oczy na tragiczne dla Polaków karty historii stosunków polsko-ukraińskich.

I to jest po prostu niebywałe, JAK MOŻNA SIĘ TAK UPODLIĆ?????

W imię czego?

Jakiś urojeń????

*

A na froncie w Donbasie- na jego donieckim odcinku, w ciągu minionej doby USZ doprowadziły do 2 incydentów: 1 raz naruszając warunki rozejmu, gdy o godzinie 23:10 przeprowadziły ostrzał przy użyciu moździerza kaliber 120 mm (12 min) z kierunku Wodianoje w stronę Leninskoje- na południowym odcinku frontu, i następnie 1 raz naruszając warunki Dodatkowych Środków, gdy o godzinie 21:25- także w rejonie wsi Wodianoje- na stanowiskach ukraińskich formacji zbrojnych zarejestrowano 2 eksplozje.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation

5 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.00 28 грудня 2020 року.

Сала Україні!

Протягом минулої доби, 27 грудня, в районі проведення операції Об’єднаних сил було зафіксовано 6 обстрілів та один проліт БпЛА. Всі сім порушень були здійснені у районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання «Схід».

Так, поблизу Водяного, що на Приазов’ї, збройні формування Російської Федерації застосували міномети 120-го та 82-го калібру, а також гранатомети різних систем. В результаті обстрілу один військовослужбовець зі складу Об’єднаних сил отримав бойове травмування. Воїна швидко доставлено до лікувального закладу, де йому надається необхідна медична допомога лікарів.

З міномету 82-го калібру та стрілецької зброї противник здійснив обстріл і неподалік Лебединського, а біля Мар’їнки – вів вогонь зі стрілецької зброї. Неподалік населеного пункту Авдіївка, противник відкривав вогонь в бік українських позицій з автоматичних станкових та ручних протитанкових гранатометів. Для коригування вогню ворог застосував БпЛА, але вмілі й оперативні дії наших засобів РЕБ зупинили подальше його використання.

На порушення припинення вогню російсько-окупаційними військами українські захисники відкрили вогонь у відповідь.

Від початку поточної доби, 28 грудня, було зафіксовано одне порушення режиму припинення вогню. Так, в передмісті Авдіївки противник відкривав вогонь з підствольного гранатомета. Обстріл був неприцільним, тому вогонь у відповідь наші воїни не відкривали.

Обстановка в районі проведення операції Об’єднаних сил і надалі контрольована українськими воїнами.

Сала Україні!

ПІДСУМКИ ЗА МИНУЛУ ДОБУ.

У районі проведення операції Об’єднаних сил виконують завдання й інші складові сил оборони.

Так, минулої доби, 27 грудня, представники Національної поліції України зі складу ОС зафіксували 65 адміністративних правопорушень. Підрозділами поліції зведених загонів перевірено 4635 транспортних засобів та 4740 осіб. Також було затримано 4 особи, яких підозрюють у причетності до збройних формувань Російської Федерації та її найманців.

Минулої доби через контрольний пункт в’їзду-виїзду «Станиця Луганська» на тимчасово окуповану територію України прослідувало 543 особи, на підконтрольну Україні територію прибуло 692 особи.

Сала Україні!

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:

***

***

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

30 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 28.12.2020r.- 2017 dzień od nowego rozejmu.

 1. No jabym raczej powiedział, że Ukraina ma dwie drogi, albo cywilizować sie u boku UE w oparciu o jej wartości, albo u boku Rosji jesli podziela jej wartości. Obie opcje są dla Federacji Rosyjskiej akceptowalne. Problem w tym, że Ukraina wołają stanąć w opozycji do obu zestawów wartości cywilizacyjnych, licząc na bezkarność w związku z wmanipulowaniem UE w konflikt jednych wartości z drugimi. Niestety dla nich obie cywilizacje juz sie na Ukrainie poznały.

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Tymczasem miały się ‚zawalić” kopalnie u „separatystów z Donbasu”, a „zawaliła sie” kopania na terytorium obwodu ługańskiego pod kontrola Kijowa. Trwa akcja ratunkowa ponieważ pod zawałami znajdują sie pracujacy w kopalni górnicy;
  https://korrespondent.net/ukraine/4311047-na-luhanschyne-proyzoshel-obval-na-shakhte-pod-zavalamy-luidy
  I jeszcze w temacie ukraińskiego górnictwa, akcje protestacyjne rozpoczęli górnicy z kopalń należących do oligarchy Achmetowa, którzy domagaja się podwyżki pensji oraz poprawy warunków pracy;
  https://strana.ua/news/308723-na-shakhtakh-rinata-akhmetova-zajavili-o-slozhnostjakh-shakhtery-hotovjat-protesty.html

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Epidemia koronawirusa na Ukrainie, czyli ukraiński portal ‚Strana.ua” kolejny już raz o „cudownym” spadku liczny wykrytych zarażeń koronawirusem. Jak się okazuje liczba wykonywanych testów spadła do poziomu z czerwca tego roku, czyli władze w Kijowie stosują metode „naszego klasyka” to znaczy „zbij pan termometr a nie będziesz miał pan gorączki”…
  https://strana.ua/news/309106-koronavirus-v-ukraine-na-vykhodnykh-rukhnul-do-pokazatelej-oktjabrja-chto-proiskhodit.html

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Tymczasem były gubernator obwodu ługańskiej i Zakarpacia Hiennadij Moskal w udzielonym przez siebie wywiadzie w ukromediach opowiedział o tym jakoby rosyjskie „specsłużby” posiadały „kompromaty” na ukraińskich oligarchów. Według Moskala „kompromaty” mieli przewieźć na Krym przedstawiciele „struktur siłowych” z czasów Janukowycza, którzy uciekli tam po kijowskim majdanie;
  https://www.politnavigator.net/rossiya-poluchila-papki-sbu-s-kompromatom-na-akhmetova-i-drugikh-ukrainskikh-oligarkhov.html

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Były prezydent Gruzji i eks-gubernator obwodu odeskiego Saakaszwili wściekł się po tym jak w Odessie zlikwidowano postawiona za jego rządów „tradycyjną ukraińską chatke” i zwyzywał tych którzy to zrobili od „głupich banderlogów” którym to mianem określani są szyderczo „ukropatrioci” ;-)))
  https://www.politnavigator.net/v-snose-svoejj-khaty-dlya-sluchki-saakashvili-obvinil-tupykh-banderlogov.html

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Kolejne „njusy” z „juesej”, czyli pojawiło sie nagranie eksplozji samochodu w Nashville;
  https://korrespondent.net/world/4311051-moment-vzryva-v-neshvylle-popal-na-vydeo
  I kolejny już raz na niebie nad Los Angeles pojawił sie „Rocket – man”, czyli tajemnicza osoba latajaca za pomocą plecaka z silnikiem odrzutowym;
  https://korrespondent.net/world/4311015-v-ssha-snialy-polet-neyzvestnoho-s-reaktyvnym-rantsem

  Polubione przez 3 ludzi

 7. I powrót na Ukrainę, gdzie były szef sztabu tzw. operacji ATO gen. Wiktor Nazarow, skazany niedawno przez ukraiński sąd do przyczynienia sie do katastrofy ukraińskiego wojskowego samolotu Ił – 76 podczas walk na Donbasie latem 2014 roku, ostrzegł w udzielonym przez siebie wywiadzie że wyrok ten może stać sie „precedensem” i podobne procesy mogą czekać pozostałych członków ukraińskiego wyższego dowództwa wojskowego m.in za „sukcesy” podczas walk o donieckie lotnisko oraz w „kotle” pod Debalcewem;
  https://www.politnavigator.net/verkhushka-ukrainskojj-armii-opasaetsya-ugolovnogo-presledovaniya-za-poteri-na-donbasse.html

  Polubione przez 4 ludzi

 8. Ukromedia kolejny juz raz informują o „rekordowych” podwyżkach cen gazu jakie mają czekać na Ukrainców w styczniu 2021 roku. Według specjalistycznego portalu zajmującego sie tematyka gazowniczą, ceny mogą skoczyć od razu o ponad 6 hrywien, aż do prawie 11 hrywien za metr sześcienny gazu (w zależności od dostawcy i obwodu w którym mieszkają użytkownicy), bez doliczenia „opłaty za transport gazu”;
  https://korrespondent.net/business/companies/4311067-oblhazy-ustanovyly-rekordnye-taryfy-na-haz

  Polubione przez 5 ludzi

 9. Szczepionka na COVID-19 będzie za darmo dla wszystkich osób, którzy są legalnie na terenie Polski i mają uregulowany pobyt posiadając np. kartę czasowego lub stałego pobytu, w tym dla pracowników z Ukrainy – poinformował szef KRPM Michał Dworczyk.
  Dopytany o to, czy w takich przypadkach będzie wymagane pozwolenie o pracę Dworczyk wyjaśnił, że żadne dodatkowe dokumenty – poza tymi potwierdzającymi, że ktoś ma uregulowany pobyt w Polsce – nie będą wymagane.
  https://www.msn.com/pl-pl/wiadomosci/polska/co-ze-szczepionkami-dla-pracowników-z-ukrainy-dworczyk-wyjaśnia-szczegóły/ar-BB1cgO1l
  Komentarz: Czyli Polska za darmo zaszczepi pół miliona pracowników z Ukrainy? Ciekawe, czy też przekaże do Kijowa, nieodpłatnie, kolejne transze szczepionki.

  Polubione przez 4 ludzi

 10. Kolejowy korytarz transportowy Gdańsk – Odessa, którego jedna z linii będzie prowadzić przez Przemyśl i Medykę, to szansa na wiele nowych miejsc pracy w tej części województwa podkarpackiego.
  https://nowiny24.pl/medyka-i-przemysl-moga-skorzystac-na-korytarzu-transportowym-pomiedzy-gdanskiem-i-portami-nad-morzem-czarnym/ar/c1-15349521
  Komentarz: Mam ambiwalentne stosunek do tego projektu. Niesie ze sobą szansę na rozwój kilku miast, ale też dużo zagrożeń dla naszej gospodarki (wyparcie polskich towarów ukraińskimi).

  Polubione przez 3 ludzi

 11. OT Gospodarcze
  W grudniu 2015 r. branża kolejowa Ukrainy przeszła radykalną transformację. Państwowy Zarząd Transportu Kolejowego, lepiej znany jako Ukrzaliznycia (UZ), został przekształcony z organu wykonawczego w spółkę państwową. Pięć lat później Koleje Ukraińskie stoją u progu kolejnej transformacji: spółka stanie się pionowo zintegrowanym holdingiem, w skład którego wejdą cztery wyspecjalizowane firmy. W miniony czwartek 24 grudnia w Kijowie odbyła się konferencja prasowa zarządu firmy na ten temat. Portal IntermodalNews przedstawia kilka kluczowych tez z przemówienia prezesa spółki kolejowej Wołodymyra Żmaka.
  https://intermodalnews.pl/2020/12/28/transformacja-kolei-ukrainskich-droga-od-firmy-archaicznej-do-skutecznej/
  Komentarz: W tekście mało o tym się mówi, jednak to obecny kryzys wymusił na spółce zmiany. Konieczne będą reformy, w szczególności w zakresie finansowania spółki. Podobnie jak wiele xle zarządzanych przedsiębiorstw na Ukrainie olbrzymie kwoty sa marnowane lub zwyczajnie rozkradane.
  Ta sytuacja doprowadziła do sytuacji, gdzie większość taboru kolejowego/lokomotyw nadaje się tylko do generalnego remontu lub na złom.
  Reformy mają przynieść dodatkowe oszczędności, które mądrze zagospodarowane mogłyby dać bodziec do rozwoju. Zmiany są tez konieczne dla uzyskania kredytów od zagranicznych partnerów 🙂

  Polubione przez 4 ludzi

 12. Ministerstwo Infrastruktury Ukrainy przeznaczy w 2021 roku kolejne 2,4 mld hrywien z budżetu państwa na rozwój regionalnych portów lotniczych – poinformowano w oficjalnym komunikacie.
  Najwięcej środków pochłonie port w Dnieprze. Pozostała kwota zostanie rozdzielona na obiekty w Równem, Chersoniu oraz Winnicy.

  – Zatwierdzony na 2021 rok budżet pozwoli nam kontynuować modernizację regionalnych portów lotniczych. Z całej ustalonej kwoty 1,4 mld hrywien zostanie przeznaczone na budowę nowego lotniska w Dnieprze – ujawnił Władysław Kryklij, szef resortu odpowiedzialnego za krajową infrastrukturę. – 1 mld hrywien przeznaczone zostanie na lotniska w Równem, Chersoniu oraz Winnicy. Ponadto 30 mln hrywien wygospodarowano na projekt nowego portu na Zakarpaciu – wyjaśnił Kryklij.
  https://www.rynek-lotniczy.pl/wiadomosci/ukraina-24-mld-hrywien-na-lotniska-regionalne-najwiecej-zyskal-port-dniepr-10369.html

  Polubione przez 3 ludzi

  • To nie jest aż tak głupie po prostu legalizują już istniejący burdel. ATO-szczycy zabierali ze sobą broń podręczna i granaty. Teraz jako członkowie obrony terytorialnej oficjalnie ową broń będą mogli posiadać 🙂
   Cała zabawa z projektem ustawy ma jednak drugie dno. Ekipa obecnego Prezydenta wie, że musi zmniejszyć rachunki na wojsko-koszta utrzymania ćwierćmilionowej armii są zbyt duże dla tego biednego kraju. Dlatego trwa „reforma” likwiduje się pewne bazy, kilka poligonów i terenów baz zostanie sprzedanych. Zmniejsza się też liczbę oddziałów i na ich miejsce tworzy się obronę terytorialna (bo tańsza).

   Polubione przez 3 ludzi

 13. Dla zainteresowanych, artykuł z ukraińskiego portalu ‚Strana.ua” o tym jak obecne władze w Kijowie wzorem Poroszenki i jego „kamandy” w 2020 roku w dalszym ciagu przekazują spore sumy z ukraińskiego budżetu, ograniczone tylko z powodu KORONAKRYZYSU, na propagowanie „chwalebnej historii OUN/UPA;
  https://strana.ua/articles/analysis/308111-kak-v-2020-hodu-tratili-denhi-iz-bjudzheta-na-natsional-patrioticheskoe-vospitanie.html

  Polubione przez 3 ludzi

 14. Tymczasem pojawiły sie oficjalne dane na temat ukraińskiego zadłużenia, które ciagle rośnie i na koniec tego roku wynosi już 84,24 mld dolarów (około 2,4 biliona hrywien);
  https://strana.ua/finance/309207-hosdolh-ukrainy-v-nojabre-vyros-na-1-16-v-dollarakh-i-na-1-27-v-hrivne.html
  Na obsługę i spłatę zadłużenia w 2021 roku władze w Kijowie będą musiały przeznaczyć ponad połowę przyszłorocznego budżetu, czyli ponad 627 mld hrywien z ponad 1,24 bln hrywien;
  https://strana.ua/news/309227-skolko-milliardov-hriven-ukraina-potratit-na-hosudarstvennyj-dolh-v-2021-hodu.html

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.