Wojna domowa na Ukrainie 01.01.2021r- 2021 dzień od nowego rozejmu.


Niemy krzyk”– dzień 291.

Prezes ukraińskiego Trybunału Konstytucyjnego jest podejrzany o przekupienie świadka, a także o wprowadzanie sądu w błąd. 

Według doniesień medialnych sprawa przeciwko Aleksandrowi Tupickiemu dotyczy Zijewskiego zakładu produkcji energii elektrycznej, który znajduje się na „okupowanym terytorium” Donbasu. 

Sprawa ta ma długą historię i nikogo nie interesuje. Tupicki nie zostałby oskarżonym w sprawie karnej, gdyby nie jego stanowisko w kwestii związanej z oświadczeniami elektronicznymi do tyczącymi posiadanego majątku i dochodach. Sąd Konstytucyjny Ukrainy anulował elektroniczne oświadczenie o dochodach urzędników, Wierchowna Rada przywróciła działanie prawie wszystkich uchylonych norm, choć w nieco okrojonej formie, ale globalne zagrożenie, że sąd ponownie podejmie kontrowersyjną decyzję, nie zostało wyeliminowane. Biorąc pod uwagę fakt, że partnerzy europejscy uznali taką decyzję Trybunału Konstytucyjnego za przejaw niechęci do dalszej walki z korupcją i obiecali zaprzestanie wsparcia finansowego dla Ukrainy, dla Zełenskiego kwestia „ujarzmienia” Sądu Konstytucyjnego jest obecnie priorytetowa. 

Ogólnie rzecz biorąc, kwestia ma charakter czysto polityczny. Tupicki zareagował na atak prezydenta Ukrainy i nazwał jego dekret „prawnie nieważnym”, a biuro Sądu Konstytucyjnego zamieściło nawet odpowiednie oświadczenie na stronie internetowej departamentu:

„Prezydent Ukrainy, wydając dekret nr. 607/2020 z dnia 29 grudnia 2020 r., przekroczył swoje konstytucyjne uprawnienia”- czytamy w oświadczeniu. „A. Tupicki jest zobowiązany do dalszego wypełniania swoich obowiązków służbowych zgodnie z Konstytucją Ukrainy i ustawą Ukrainy ‚O Sądzie Konstytucyjnym Ukrainy’ i domagamy się od prezydenta Ukrainy – niezwłocznego anulowania dekretu 607/2020 z 29 grudnia 2020 r.”– napisano w dalszej części oświadczenia. 

Również służba prasowa Sądu Konstytucyjnego Ukrainy stwierdziła, że ​​Konstytucja Ukrainy w ogóle nie przewiduje możliwości odwołania sędziego Sądu Konstytucyjnego. Rzeczywiście, Sąd Konstytucyjny Ukrainy to bardzo złożony system i jednym orzeczeniem prezydenta kraju po prostu nie można usunąć przewodniczącego Trybunału Konstytucyjnego. Ramy regulacyjne są zbudowane w taki sposób, aby sędziowie Trybunału Konstytucyjnego byli całkowicie niezależni od wszelkich uprawnień- zarówno wykonawczych, jak i ustawodawczych, co z kolei pozwoli im pracować bez obawy o jakąś presję z zewnątrz. Ale Zełenski spróbował. Po tym, jak dekret prezydenta Ukrainy został otwarcie skrytykowany, nawet nie ze strony Tupickiego, ale ze strony Sądu Konstytucyjnego Ukrainy, Kancelaria Prezydenta Ukrainy po prostu nie mogła nie odpowiedzieć;

„Oświadczenie Sądu Konstytucyjnego Ukrainy o odwołaniu prezesa sądu Aleksandra Tupickiego jest próbą wprowadzenia społeczeństwa w błąd i z punktu widzenia prawa jest ‚prawnie nieważne”– w ten sposób odpowiedziano na oświadczenie Trybunału Konstytucyjnego przez Kancelarię Prezydenta Ukrainy. 

Generalnie Trybunał Konstytucyjny odpowiedział na „prawnie nieważny” dekret prezydenta stwierdzeniem „prawnie nieważnym”

„Umieszczenie takich ‚wniosków’ i ‚ wyjaśnień’ na oficjalnej stronie internetowej sądu ma na celu celowe wprowadzenie w błąd społeczeństwa i mediów co do sytuacji prawnej Trybunału Konstytucyjnego. W związku z tym wszelkie ‚wypowiedzi’, ‚wyjaśnienia’ i ‚wnioski’ zamieszczane przez sąd w mediach, są prawnie nieważne, a urzędnicy, którzy wydali nakaz ich umieszczenia, powinni zostać postawieni przed sądem, w tym odpowiedzialnością karną za zawłaszczenie kompetencji Trybunału Konstytucyjnego”– podkreśla Kancelaria Prezydenta. 

W sumie, jak widzimy jest to nieprzetłumaczalna- i trudna do zrozumienia- gra słów w lokalnym dialekcie. Ten spór nadal nie należy postrzegać jako konfrontacji między dwoma systemami, ale jako trywialny dowód, że Zełenski w żadnym wypadku nie jest osobą obdarzoną pełną władzą w kraju, którego podobno jest szefem. 

Demonstracyjne stanowisko Tupickiego jest kolejnym potwierdzeniem tego.

 Zełenski nie kontroluje sytuacji w kraju, bez względu na to, jak bardzo chce, i w zasadzie nie potrafi zarządzać pewnymi procesami, których realizacja jest dziś ważniejsza niż kiedykolwiek wcześniej. I w tej sytuacji nie ma żadnego znaczenia, kto podjął „prawnie nieważną” decyzję – Wołodymyr Zełenskij, który podpisał wątpliwy dekret, czy kierownictwo Sądu Konstytucyjnego Ukrainy, które publicznie- za pośrednictwem mediów- skrytykowało ten dekret. Ważna tu jest jeszcze jedna rzecz- w chwili obecnej na Ukrainie nie ma ani jednego przywódcy, który uosabiałby autorytet obecnego rządu. A sam system polityczny w kraju opiera się bardziej na emocjach niż na zdrowym rozsądku. w tym sensie, otwarty konflikt między prezydentem a przewodniczącym Trybunału Konstytucyjnego nie jest bynajmniej przyczyną kolejnej rundy wewnętrznego kryzysu politycznego, a jedynie konsekwencjami nierozważnego eksperymentu, który od ponad sześciu lat prowadzony jest na terytorium określanym jako „Ukraina”.

*

A na ługańskim odcinku frontu, ukraińskie formacje zbrojne- oficjalnie podległe prezydentowi Zełenskiemu, jako ich głównodowodzącemu, rozlokowały jeden bojowy wóz piechoty (BMP) w pobliżu wsi Łobaczewo.

Poinformowała o tym służba prasowa Wydziału Milicji Ludowej ŁRL.

„W ciągu ostatniego dnia na obszarze odpowiedzialności 80 brygady Sił Zbrojnych Ukrainy odnotowano jeden BMP-1 w pobliżu wsi Łobaczewo” – głosi komunikat WML ŁRL.

Fakt ten potwierdza raport Specjalnej Misji Obserwacyjnej OBWE z 29 grudnia 2020 r.

Poza tym, według wczorajszego raportu SMM OBWE, na donieckim odcinku frontu  obserwatorzy odnotowali obecność sprzętu USZ w strefie bezpieczeństwa i w pobliżu osiedli:

– ️ 1 bojowy wóz opancerzony BBM w pobliżu osady Troickoje,

– ️ 9 szt. bojowych wozów piechoty BMP i 1 działo przeciwlotnicze (ZU-23) w pobliżu miejscowości Nowgorodskoje,

– ️ 1 BBM w pobliżu wsi Zaicewo.

Ponadto, w ciągu minionej doby (licząc od godziny 03:00 do 03:00- czasu lokalnego), USZ na donieckim odcinku frontu, 2 razy naruszyły warunki rozejmu i 2 razy warunki Dodatkowych Środków wzmocnienia przestrzegania rozejmu.

I tak, naruszenie warunków rozejmu miało miejsce o godzinie 07:30, kiedy to z kierunku Awdiejewki przy użyciu podwieszanego granatnika GP-25 (1 granat) przeprowadzono ostrzał zachodnich obrzeży Spartakusa- na przedmieściach Doniecka.

Do naruszenia warunków Dodatkowych Środków doszło o godzinie 13:30 w rejonie pozycji bojowych USZ, w okolicy Awdiejewki gdzie prowadzono przy użyciu ładunków okopowych prace inżynieryjne (1 eksplozja), do kolejnego naruszenia Dodatkowych Środków i jednocześnie warunków rozejmu- doszło już po północy- o godzinie 01:05- a więc w nowym roku, gdy w rejonie wsi Wodianoje- na południowym odcinku frontu, zarejestrowano dwie eksplozje oraz strzelaninę przy użyciu broni maszynowej.

W wyniku wczorajszego ostrzału ze strony USZ, na terytorium DRL spadł 1 granat.

Uwzględniając fakt poprzednich Sylwestrów na donieckim odcinku frontu, to ostatni był wyjątkowo spokojny.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation

9 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.00 1 січня 2021 року.

Сала Україні!

Протягом минулої доби, 31 грудня, в районі проведення операції Об’єднаних сил було зафіксовано чотири порушення режиму припинення вогню.

Всі порушення ворог здійснив у районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання «Схід». Так, поблизу населеного пункту Старогнатівка, збройні формування Російської Федерації відкривали вогонь в бік українських позицій з ручного протитанкового гранатомета та стрілецької зброї, а неподалік Широкиного – з мінометів 82-го калібру та ручного протитанкового гранатомета. В районі населеного пункту Водяне, що на Приазов’ї російсько-окупаційні війська відкривали вогонь з мінометів 120-го калібру, а поруч з Талаківкою – з підствольних гранатометів.

Про всі факти порушень режиму припинення вогню через Українську сторону СЦКК повідомлено представників ОБСЄ.

У районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання «Північ» спостерігалась тиша. Серед наших воїнів бойових втрат і поранень не було.

Від початку поточної доби, 1 січня, в районі проведення операції Об’єднаних сил зафіксовано 6 порушень режиму припинення вогню.

Так, в районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання «Схід», неподалік населеного пункту Авдіївка, збройні формування Російської Федерації тричі відкривали вогонь в бік українських позицій з мінометів 82-го калібру, гранатометів різних систем та стрілецької зброї.

На цьому ж напрямку, в районі населеного пункту Водяне, що на Приазов’ї ворог відкривав вогонь з ручних протитанкових гранатометів та стрілецької зброї.

У районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання «Північ» поблизу населеного пункту Золоте-4 противник вів вогонь в бік наших позицій з гранатометів різних систем та великокаліберного кулемета, а неподалік Новолуганського – зі стрілецької зброї. На обстріли противника українські захисники надали адекватну відповідь. Бойових втрат та поранень серед особового складу Об’єднаних сил немає.

Обстановка в районі проведення операції Об’єднаних сил і надалі контрольована українськими воїнами.

Сала Україні!

ПІДСУМКИ ЗА МИНУЛУ ДОБУ.

У районі проведення операції Об’єднаних сил виконують завдання й інші складові сил оборони.

Так, минулої доби, 31 грудня, представники Національної поліції України зі складу ОС зафіксували 66 адміністративних правопорушень. Підрозділами поліції зведених загонів перевірено 4745 транспортних засоби та 4229 осіб. Минулої доби через контрольний пункт в’їзду-виїзду «Станиця Луганська» на тимчасово окуповану територію України прослідувало 321 особи, на підконтрольну Україні територію прибуло 118 осіб.

Сала Україні!

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:

***

***

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

31 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 01.01.2021r- 2021 dzień od nowego rozejmu.

 1. Noworoczne ciekawostki z Ukrainy. W Mikołajowie od wystrzelanych fajerwerków zapalił sie budynek mieszkalny. Na szczęście obyło się bez ofiar w ludziach;
  https://strana.ua/news/309820-v-nikolaeve-v-kvartire-proizoshel-pozhar-iz-za-fejrverka.html
  Dwa kanały ukroTV należace do Poroszenki podobnie jak w zeszłym roku najpierw nadały „oredzie noworoczne” od swojego właśćiciela, a dopiero później urzędujacego Prezydenta Ukrainy;
  https://strana.ua/news/309823-dva-telekanala-pokazali-pozdravlenie-poroshenko-v-novohodnjuju-noch.html
  Plus widoczek na jednej z ulic w Odessie…
  >https://twitter.com/SergUA63/status/1344944664235933696

  Polubione przez 3 ludzi

 2. „Doceniono” w końcu „kuratora” Zełenskiego, który „wystrugał go” z politycznego niebytu i osadził na ‚sałowym tronie” w Kijowie”, oligarchę Kołomojskiego. Międzynarodowa pozarządowa organizacja śledcza
  „Organised Crime and Corruption Reporting Project ( OCCRP )” zaliczyła go w poczet 20 NAJWIĘKSZYCH „KORPUPCJONERÓW” ŚWIATA, cytat „Listę finalistów uzupełnił ukraiński biznesmen Igor Kołomojski. Zarzuca mu się, że otrzymał pożyczkę od swojego ówczesnego banku Privatbank na ponad 5 miliardów dolarów.
  „Pieniądze zniknęły w szeregu firm offshore. Straty stanowiły 40 procent wszystkich prywatnych depozytów w kraju. Ale Kołomojski nie został aresztowany, a teraz lobbuje za możliwością odzyskania kontroli nad bankiem po uratowaniu instytucji przez państwo” – dodaje OOCRP”
  Na „podium” znaleźli się prezydent Brazylii Bolsonaro, prezydent Turcji Erdogan oraz prezydent USA Trump;
  https://strana.ua/news/309730-kolomojskikh-okazalsja-v-tope-korruptsionerov-hoda-occrp.html

  Polubione przez 4 ludzi

 3. W temacie relacji USA z Ukraina czyli ‚pan – sługa”. Amerykańska Izba Handlowa zażądała od władz w Kijowie ponownego przejrzenia zasad na jakich ma zostac wprowadzony ba Ukrainie (pełny) „lockdown”. ‚Lordom zza Oceanu” nie podoba się to że supermarkety na Ukrainie będa zmuszone do ograniczenia swojej sprzedaży, choć oficjalnie Amerykanie mówią ze „bronia praw konsumentów”;
  https://112.ua/politika/amerikanskaya-torgovaya-palata-prizvala-kiev-peresmotret-usloviya-lokdauna-563038.html

  Polubione przez 3 ludzi

 4. ‚Politpoprawność” iBLM znowu w natarciu, tym razem w Wlk. Brytanii. Napastnik Manchesteru United z Urugwaju Edison Cavani został zawieszony na trzy mecze za to ze napisał do przyjaciela post w którym użył sformułowania „Gracias negrito!”. Oczywiscie „fani” BLM dopatrzyli sie w tym „rasizmu”, ale jak tłumaczy jeden z profesorów Uniwersytetu Republiki Urugwaju słowo ‚negrito” w jezyku hiszpańskim używanym przez Urugwajczyków ma ono „serdeczne konotacje”, cytat;
  „„Słownik języka hiszpańskiego [uzywanego w]Urugwaju zawiera ponad dziesięć tysięcy słów i wyrażeń typowych dla Urugwajczyków, ale nie dla innych krajów hiszpańskojęzycznych. Słowo Negrito jest w tym słowniku określane jako czuły wołacz” – powiedział profesor”;
  https://strana.ua/sport/football/309795-gracias-negrito-v-anhlii-otstranili-uruhvajtsa-kavani-za-post-na-ispanskom.html

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Dla zainteresowanych, „ukraiński internet” komentuje noworoczne orędzie Zełenskiego czyli „Ukrył się za dziećmi żeby go nie hejtowali”. Wyszydzono także słowa „Pinokia” o tym ze Ukraina odzyska Krym i Ukraincy będą wypoczywać na piasku krymskich plaż. Internauci przypomnieli ze krymskie plaże są kamieniste nie piaszczyste, cytat „Kiedy Ukraina znowu zdobędzie Krym? Jak plaża w Jałcie stanie się piaszczysta!”. Plus przypomniano że pewien polityk z dawnych czasów tez lubił być przedstawiany w otoczeniu dzieci…

  https://strana.ua/news/309828-novohodnee-pozdravlenie-zelenskoho-2021-reaktsija-sotssetej.html

  Polubione przez 5 ludzi

 6. I powrót na Ukraine, gdzie Poroszenko „uderza” w Zełenskiego. W udzielonym przez siebie wywiadzie, zresztą w należącego do niego kanału ukroTV, Poroszenko zapowiedział że amerykański ‚NETFLIX’ nakręci film o tym jak w 2018 roku na Ukrainie niepowodzeniem zakończyła się „specoperacja” służb ukraińskich i zachodnich mająca na celu zatrzymanie…”wagnerowców”. Podobno operacja sie nie powiodła bo „zdradził ktoś z otoczenia Zełenskiego”;
  https://strana.ua/news/309855-poroshenko-anonsiroval-semki-netflix-filma-o-zaderzhanii-vahnerovtsev-v-ukraine.html

  Polubione przez 3 ludzi

 7. Dla zainteresowanych, ciąg dalszy historii kongijskiego imigranta z Konga Bena który chciał trafić do „mlekiem i miodem płynącej” UE, a trafił na biedną Ukrainę (kiedyś ten temat tutaj linkowałem). Co szokujące, w odróżnieniu od innych afrykańskich imigrantów wziął się szybko w garść i zatrudnił jako budowlaniec. Rok temu Kongijczyk uwierzył że „Zełenski powiedział, że jest gotów nadać obywatelstwo każdemu, kto chce pracować na Ukrainie. Naprawdę chcę tu pracować, kocham ten kraj i nie chcę nigdzie wyjeżdżać. Dlatego, jeśli dostanę ukraiński paszport w nowym roku, moje największe życzenie się spełni”, a po roku okazuje się ze nici z obiecanek ukraińskiego ‚Pinokia”…
  https://strana.ua/articles/interview/309498-temnokozhij-stroitel-ben-s-shuljavskoho-mosta-tak-i-ne-poluchil-ukrainskij-pasport-ot-zelenskoho.html

  Polubione przez 4 ludzi

 8. Scatec, norweski producent energii ze źródeł odnawialnych, ukończył budowę elektrowni fotowoltaicznej Kamianka o mocy 32 MW w regionie Czerkasy na Ukrainie i podłączył ją do sieci.
  Elektrownia fotowoltaiczna w Kamiance, zrealizowana w ramach ukraińskiego systemu taryf gwarantowanych, ma dostarczać ok. 37 GWh energii rocznie do ponad 11 tys. gospodarstw domowych.
  https://www.cire.pl/item,209665,1,0,0,0,0,0,scatec-uruchomil-trzecia-elektrownie-pv-na-ukrainie.html
  Komentarz: Dziwie się temu pędowi do ZE na Ukrainie. W Polsce byłoby to jeszcze zrozumiałe, w związku z dużymi opłatami środowiskowymi dobrze byłoby zmniejszyć spalanie Co2.
  Na Ukrainie jednak każda taka elektrownia powoduje olbrzymie koszta dla społeczeństwa. Gwarantowane ceny skupu doprowadziły do wielomiliardowych długów skarbu państwa. A tu kolejne elektrownie powstają… oj maja silne lobby pewne firmy.

  Polubione przez 3 ludzi

 9. Od 1 stycznia 2021 r. 98% wszystkich ukraińskich towarów będzie miało swobodny dostęp do rynku brytyjskiego. Poinformowało o tym Ministerstwo Rozwoju Gospodarczego, Handlu i Rolnictwa Ukrainy.
  W 2020 roku Ukraina zawarła z Wielką Brytanią umowę o wolnym handlu, która wejdzie w życie 1 stycznia 2021.
  W jej ramach 98% ukraińskich produktów będzie miało swobodny dostęp do rynku brytyjskiego, a od 2023 r. pozostałe 2%.
  Problem w tym, że strona brytyjska będzie miała podobne uprawnienia i też będzie mogła eksportować swoje towary na Ukrainę.
  https://kresy24.pl/od-1-stycznia-2021-roku-wiekszosc-towarow-ukrainskich-bedzie-w-swobodnie-sprzedawane-w-wielkiej-brytanii/

  Polubione przez 3 ludzi

    • No tu się trochę mylisz 🙂
     Naprawdę uważasz, że WB postanowiła tak z siebie dać ponad miliard funtów pożyczki z dobroci dla Ukraińców? Chodziło właśnie o zdobycie kolejnego rynku zbytu dla brytyjskich towarów.
     Oficjalnie WB i Ukraina mają podobne usytuowanie w tej umowie handlowej (ba Ukraina nawet lepsze). Jednak jak przyjrzymy się umowie w praktyce to zobaczymy jak bardzo skutki tej umowy wpłyną na kraje. Ukraina dzięki EuroMajdanowi stała się krajem którego eksport w 70% to surowce (rudy metali i zboża), nie ma CO wysyłać do WB. Towary spożywcze? Brytyjczycy produkują lub sprowadzają z UE lepsze jakościowo (i często tańsze). Broń? To Wielka Brytania oferuje Ukrainie zakup sprzętu. Może znajdzie się kilka nisz w których jakieś towary z Ukrainy trafia na rynek brytyjski, ale bardziej prawdopodobne, że to Brytyjczycy zaleją rynek ukraiński swoimi towarami.

     Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.