Wojna domowa na Ukrainie 03.01.2021r.- 2023 dzień od nowego rozejmu.


Niemy krzyk”– dzień 293.

Ukraiński politolog, Jewgienij Satanowski wyjaśnił niechęć USA do zbrojnego wspierania Ukrainy i jej planów wojskowych w Donbasie. „Nie ma na to nadziei”– powiedział.

Według Satanowskiego ukraińscy politycy i wyżsi dowódcy wojskowi uważają, że Stany Zjednoczone będą wspierać ukraińska juntę w jej każdym „dzikim, szalonym i samobójczym” konflikcie zbrojnym w Donbasie. Politolog jest jednak przekonany, że szansa na to jest zerowa. Sugeruje on, że po wojnie w Wietnamie Stany Zjednoczone obawiają się wspierania kontrolowanych przez siebie reżimów w innych krajach w ich wojnach lokalnych i nikt w Waszyngtonie nie zrobi tu także wyjątku dla Kijowa.

„Kennedy postanowił poważnie wesprzeć Wietnamczyków z Południa. Jak to się skończyło? Źle przede wszystkim dla Amerykanów. Tak, uśmiercili kilka milionów Wietnamczyków. Ale nie udało im się utrzymać lokalnego reżimu przy władzy. Ostatecznie nawet tak naprawdę go nie utrzymali – martwili się tylko o to jak się stamtąd wydostać ”– powiedział Satanowski.

Wnioski wyciągnięte z Wietnamu skłoniły Stany Zjednoczone do wycofania swojego poparcia dla każdego kontrolowanego przez siebie reżimu, jeśli zmniejszyły się ich szanse na utrzymanie. Politolog jako przykład podaje prezydenta Gruzji Michaiła Saakaszwilego i przywódcę Egiptu Hosniego Mubaraka. Wojna w Donbasie, jak to jasno określił prezydent Rosji Władimir Putin w zwykłym tekście, podważy ukraińską państwowość, co oznacza, że ​​eskalacja może pozbawić Kijów amerykańskiego poparcia.

„Do tej pory Amerykanie- musimy oddać im to, co im się należy- ostrożnie ‚porzucali’ wszelkie lokalne samorządy, ich agentów wpływów i satelitów, jakichkolwiek sojuszników w chwili, gdy podejrzewali, że mogą stracić władzę”– powiedział politolog …

Innym powodem niechęci Stanów Zjednoczonych do wspierania przygód Sił Zbrojnych Ukrainy w Donbasie jest umacnianie się Rosji. Od czasu wojny w Gruzji możliwości armii rosyjskiej w lokalnych konfrontacjach wzrosły wykładniczo, o czym świadczy operacja w Syrii i przeniesienie żołnierzy do Górskiego Karabachu. Nikt w Pentagonie nie chce dla dobra Ukrainy wejść w bezpośredni konflikt zbrojny się z jedną z najsilniejszych armii świata.

„Rosja przezbroiła swoją armię, poważnie przeorganizowała i przekwalifikowała. Pokazała swoje umiejętności na ograniczonych, lokalnych frontach, takich jak Syria. Poziom i szybkość operacji specjalnych- spójrzcie, jak szybko rosyjska grupa pojawiła się w Karabachu. Jak w szwajcarskim zegareku. Na tym tle absolutnym szaleństwem jest myślenie, że Ukraina będzie wspierana”– powiedział Satanowski na antenie radia Wiesti FM.

Eksperci i dziennikarze wojskowi obawiają się, że Kijów może rozpocząć ofensywę w Donbasie na początku 2021 roku. Oznaki tego to odmowa współpracy Ukrainy w formule mińskiej Grupy Kontaktowej, a także odkrycie wielu elementów wyposażenia wojskowego Ukraińskich Sił Zbrojnych w pobliżu linii frontu. 

Jednak w grudniu dziesiątki czołgów i dział samobieżnych w tajemniczy sposób zniknęły z rejonu frontu.

https://radiovesti.ru/person/249205/

*

A na froncie w Donbasie, na jego donieckim odcinku, USZ aby ukryć rozmieszczoną broń przed międzynarodowymi obserwatorami, a także fakt prowadzonych prac inżynieryjnych, użyły elektronicznego sprzętu bojowego do stłumienia sygnałów kontrolnych i nawigacyjnych obserwacyjnych bezpilotowych statków powietrznych SMM OBWE- donosi służba prasowa Milicji Ludowej Donieckiej Republiki Ludowej.

➖ w obszarach odpowiedzialności 53 i 72 brygad zmechanizowanych w rejonie miejscowości BOGDANOWKI, AWDIEJEWKI, PIERWOMAJSKOJE i WIESIEŁOJE, odnotowano pracę stacji „Bukowel-AD” dwóch mobilnych grup z 306 o walce elektronicznej,

➖w strefie odpowiedzialności 35 brygady morskiej w rejonie miejscowości NOWGORODSKJOE pracowała stacja zagłuszająca „Bukowel-AD” z kompanii Wojsk Walki Elektronicznej 35 brygady USZ,

➖ 30 grudnia w rejonie odpowiedzialności 28 brygady w wyniku działania stacji „Bukowel-AD” z 306 kompanii Wojsk Walki Elektronicznej obserwatorzy SMM OBWE stracili drona typu „quadrocopter”, który wystartował z miejscowości STAROMICHAIŁOWKA i spadł na terenie kontrolowanym przez USZ w rejonie miejscowości OPYTNOJE.

Ponadto rejestrowano sprzęt USZ, znajdujący się w pobliżu budynków mieszkalnych i obiektów socjalnych terenie różnych miejscowości w strefie znajdującej się pod czasową kontrolą USZ.

W ciągu ostatniego tygodnia zarejestrowano obecność DWUDZIESTU PIĘCIU sztuk broni i sprzętu wojskowego jednostek Grupy Operacyjno-Taktycznej Wostok (GO-T Wostok) USZ:

➖z 36 brygady:
JEDEN transporter opancerzony BTR-80 na jednej z ulic miejscowości PAWŁOPOL,
JEDEN transporter opancerzony BTR-3 w pobliżu strefy mieszkalnej miejscowości PIONIERSKOJE.

➖z 72 brygady zmechanizowanej:
JEDEN bojowy wóz piechoty (BMP-1) miejscowości KRASNOGOROWKA,
DWA bojowe wozy piechoty (BMP-1) w pobliżu strefy zamieszkanej miejscowości NOWOSIEŁOWKI,
DWA 120-mm samobieżne działa artyleryjskie 2S9 „Nona-S”.

➖z 35 brygady:
JEDEN opancerzony pojazd rozpoznawczy w miejscowości Szumy,
9 pojazdów opancerzonych (BPM-1 i BMP-2), JEDNO działo przeciwlotnicze (ZU-23) w miejscowości NOWOGORODSKOJE,
DWA bojowe wozy piechoty BMP-1 w pobliżu strefy zamieszkanej w miejscowości SZUMY.
JEDEN bojowy wóz piechoty (BMP-1) w miejscowości TROICZKOJE.

➖z 28 brygady:
TRZY bojowe wozy piechoty (BMP-1) w miejscowości GEORGIEWKA.

➖ z 56 brygady:
TRZY bojowe wozy piechoty (BMP-1) w miejscowości WIESIŁOJE.

JEDEN transporter opancerzony BTR-3 w pobliżu strefy zamieszkanej miejscowości  PIONIERSKOJE.

https://dnronline.su/vfu-prodolzhajut-primenyat-sredstva-reb-dlya-podavleniya-signalov-upravleniya-i-navigacii-bla-smm-obse/

Poza tym, w ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu, USZ 6 razy naruszyły warunki rozejmu: o godzinie 13:05 prowadząc z kierunku Pawłopola ostrzał przy użyciu broni snajperskiej (1 użycie) w stronę miejscowości Szewczenko, o godzinie 13:50, prowadząc ostrzał przy użyciu broni maszynowej z kierunku Awdiejewki w stronę Mineralnoje, o godzinie 14:30, także przy użyciu broni maszynowej, przeprowadzono ostrzał z kierunku miejscowości Szumy w stronę osiedla mieszkaniowego przy osiedlu kopalni 6/7- na obrzeżach Gorłówki, o godzinie 17:20, kiedy to także przy użyciu broni maszynowej przeprowadzono ostrzał z kierunku Marinki w stronę Aleksandrowki, następnie o godzinie 18:15 wystrzelono przy użyciu podwieszanego granatnika GP-25 (5 granatów) z kierunku Piasków w stronę Łozowego, no i ostatni ostrzał o godzinie 21:40 przeprowadzono przy użyciu broni maszynowej, z kierunku Pawłopola w stronę miejscowości Szewczenko.

 W sumie, w wyniku wczorajszych ukraińskich ostrzałów na terytorium DRL spadło 5 granatów GP-25.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation

2 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.00 3 січня 2021 року.

Сала Україні!

Протягом минулої доби, 2 січня, в районі проведення операції Об’єднаних сил було зафіксовано три порушення режиму припинення вогню.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання «Схід», російсько-окупаційні війська відкривали вогонь біля Пісок. Тут противник застосував проти українських захисників гранатомети різних систем та великокаліберний кулемет.

Неподалік Павлополя було зафіксовано поодинокі неприцільні постріли збройних формувань Російської Федерації зі стрілецької зброї, а поблизу Лебединського – ще й з великокаліберного кулемета.

Про всі факти порушень режиму припинення вогню через Українську сторону СЦКК повідомлено представників ОБСЄ. В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання «Північ» спостерігалася тиша. Серед українських воїнів бойових втрат та поранень немає.

Від початку поточної доби, 3 січня, порушень режиму припинення вогню не зафіксовано. Вздовж всієї лінії розмежування спостерігається тиша.

Обстановка в районі проведення операції Об’єднаних сил і надалі контрольована українськими воїнами.

Сала Україні!

ПІДСУМКИ ЗА МИНУЛУ ДОБУ.

У районі проведення операції Об’єднаних сил виконують завдання й інші складові сил оборони.

Так, минулої доби, 2 січня, представники Національної поліції України зі складу ОС зафіксували 51 адміністративне правопорушення. Підрозділами поліції зведених загонів перевірено 3470 транспортних засобів та 3841 особа.

Минулої доби через контрольний пункт в’їзду-виїзду «Станиця Луганська» на тимчасово окуповану територію України прослідувало 185 осіб, на підконтрольну Україні територію прибуло 211 осіб.

Сала Україні!

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:

***

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

33 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 03.01.2021r.- 2023 dzień od nowego rozejmu.

 1. Odnośnie noworocznego występu z dziećmi Zełeńskiego, w ukromediach pojawiła sie informacja że dzieci były faktycznie…opłacona klaką. Cytat „Dzieci biorące udział w nagraniu noworocznych pozdrowień prezydenta Władimira Zełenskiego znaleziono dzięki pomocy agencji castingowej „Lot”. W tym samym czasie każde dziecko, które wzięło udział w filmie, otrzymało 500 hrywien”;
  https://replyua.net/news/238763-smi-detyam-kotorye-snimalis-v-novogodnem-pozdravlenii-zelenskogo-platili-po-500-griven.html

  Polubione przez 3 ludzi

 2. Ukraińska codzienność’ W Kijowie złodzieje „oczyścili” mieszkanie należace do byłego ukraińskiego wiceministra, który reprezentował ukraiński „Naftohaz” w sporze z rosyjskim ‚Gazpromem”. Cytat „Prawie 40 000 dolarów w gotówce, około 10 000 hrywien, złote przedmioty i ważne dla właścicieli dokumenty stały się łupem włamywaczy. Złodzieje zabrali ze sobą umowę na zakup samochodu Range Rover oraz kilka dokumentów osobistych z obecnej pracy Hlamazdina, potwierdzających jego pracę z Naftohazem”;
  https://kiev.strana.ua/310038-v-kieve-obokrali-kvartiru-upolnomochennoho-naftohaza-vadima-hlamazdina.html
  I tradycyjny juz „njus” z Ukrainy, czyli w jednej z miejscowości obwodu czerkaskiego zatrzymano 49 – latka który zajmował sie „kolekcjonowaniem broni i amunicji oraz materiałów wybuchowych”;
  https://strana.ua/news/309997-v-umanskom-rajone-cherkasskoj-oblasti-politsija-obnaruzhila-u-zhitelja-boepripasy-i-oruzhie.html

  Polubione przez 3 ludzi

 3. Dla zainteresowanych, artykuł o tym jak w USA 38 stanów złożyło pozwy sądowe przeciwko internetowym gigantom ‚Google” i ‚Facebook” w których zarzuca się im m.in że „Google i Facebook zawarły nielegalne porozumienie o podziale rynku reklamy internetowej” na terytorium USA, którego „Celem było manipulowanie aukcjami internetowymi, w ramach których witryny internetowe sprzedają swoje możliwości reklamodawcom. Istota umowy polega na tym, że Facebook zgodził się nie uruchamiać swoich aukcji, które konkurowałyby z aukcjami Google. W zamian portal społecznościowy otrzymał od wyszukiwarki gwarancję wygrania określonej części licytacji”;
  https://strana.ua/news/309919-pochemu-38-shtatov-podali-v-sud-na-google-i-facebook-.html

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Dla zainteresowanych, artykuł o umożliwieniu powrotu z Syrii Ukrainkom (oraz ich dzieciom) które były zonami „bojowników” tzw. państwa islamskiego. Autor artykułu stawia ciekawą tezę dlaczego w ogóle do tego doszło i co na tym zyskają władze w Kijowie, cytat „Przypomnijmy, że rok temu, w te same święta, Ze przeprowadził wymianę więźniów w Donbasie. W tym roku wymiana więźniów nie wyszła, dlatego w przestrzeni informacyjnej aktywnie promowali temat powrotu Ukrainek z dziećmi z Syrii pod hasłem „Nie porzucimy swoich”. Plus w artykule zwrócono także uwagę, powołując się na informacje od ukraińskich „specsłużb”, ze powracające z Syrii kobiety tak naprawdę nie zostały sprawdzone na możliwość tego że wcale nie porzuciły swoich islamistycznych poglądów i czy nie staną się potencjalnymi terrorystkami;
  https://strana.ua/news/310041-v-ukrainu-vernuli-zhen-boevikov-ihil-kotoryj-soderzhalis-v-lahere-al-khol-chto-o-nem-izvestno.html

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Dla zainteresowanych, artykuł o ostatnim skandalu wokół pornograficznego serwisu „Pornohub” który (oficjalnie) „podpadł” nieweryfikowaniem zamieszczanych na nim treści, a w których m.in znajdowały sie treści pedofilskie. Okazuje się że w sprawie jest „wątek ukraiński”, czyli „potknięcie” serwisu wykorzystuje jego konkurent portal ‚Onlyfans” za którym ma stać „miliarder rodem z Odessy” niejaki Leonid Radwinskij (ps.Leo), mieszkający od 6 lat w USA i posiadający obywatelstwo tego państwa, którego biografia „pełna jest białych plam”. Co ciekawe partnerem ‚Ukrainca” ma być…”Rosjanin” niejaki Aleksander Gojchman;
  https://strana.ua/news/309506-skandal-s-pornhub-pochemu-v-ssha-trebujut-zablokirovat-sajt.html

  Polubione przez 3 ludzi

 6. Przewodniczący Krajowej Izby Lekarskiej Ukrainy nazywał wypowiedzi o niemożności rejestracji rosyjskiej szczepionki przeciwko koronawirusowi „Sputnik V” Głównego Lekarza Sanitarnego Ukrainy kłamstwem. Wiktor Laszko stwierdził że rosyjskiej szczepionki nie można zarejestrować na Ukrainie, a tym samym nie można jej uzywać, ponieważ „nie ukończyła trzeciego fazy badań klinicznych”. Serhij Krawczenko przypomniał ze na osiem dopuszczonych do tej pory przez WHO na świecie szczepionek przeciwko koronawirusowi, ani jedna nie przeszła wszystkich wymaganych testów (który potrwałyby do kilkunastu lat), a pomimo tego zostały dopuszczone do użytku z powodu „sytuacji kryzysowej wywołanej epidemia koronawirusa”;
  https://strana.ua/news/310095-serhej-kravchenko-nazval-vranem-slova-stepanov-i-ljashko-o-rehistratsii-sputnik-v.html

  Polubione przez 3 ludzi

 7. Never ending story…

  Służba Wywiadu Zagranicznego Ukrainy nie wyklucza, że rosyjska armia może wkroczyć do obwodu chersońskiego, na południu Ukrainy, by siłą rozwiązać kwestię dostaw wody dla okupowanego Krymu – poinformowała w niedzielę agencja Interfax-Ukraina, powołując się na dokument tej służby.
  https://www.tokfm.pl/Tokfm/7,103086,26655859,sluzby-specjalne-ukrainy-rosja-moze-wkroczyc-do-obwodu-chersonskiego.html

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.